DRAMATISCH AFSCHEID IN PRAAG „Ziekenhuizen nog bestuurd als in vorige eeuw" Treinongeluk in Londen 6 doden, 115 gewonden caballero filter van goeden huize Mei dier tege ONVC Op zoek naar overlevenden Nieuwe Italiaanse regering moeilijke bevalling Naturisten door Gerechtshof vrijgesproken GS Zuid-Holland tegen rijkswegen door plassengebied Meisje overvallers van postkantoor te slim af Vervuiling bedreigt Griekse stranden na zinken tanker Recepten bij KlopKlop 25/1.751 anders dan andere filters binnenland buitenland Tilburgse oogarts dr. K. Hoefnagels: Hobbyisten Buiten spel ZO'N OPGEBLAZEN GEVOEL? CARTERS Avontuur erstandig Pauskeuze blijft onveranderd Negen jaar cel i.v.m. dood Zwarte Jantje MEVROll Dinsdag 13 juni 1972 10 11 PRAAG (RXR) Bij een staande ovatie die bijna een uur duurde, heeft het Praag se Za Branou-theater en zijn voormalige leider, die uit de gratie is, Otomar Krejca, af scheid genomen van het pu bliek in de Tsjeehoslowaakse hoofdstad. Met tientallen bloemstukken, bravo's en rit misch geklap toonde de vol gepakte zaal op enomotionele wijze aanhankelijkheid je gens de toneelgroep die eind juni haar optreden moet be- indigen. Voor het sluiten van het theater is geen officiële re den bekendgemaakt. Maar volgens welingelichte krin gen gebeurt dit om politieke redenen. Krejca, een prominent aan hanger van de liberale poli tiek van Alexander Dubcek in 1968, werd vorig jaar ont slagen als directeur van het theater, maar hij bleef aan als de belangrijkste toneel leider. Aan het einde van de voorstelling van Tsjechows De Zeemeeuw voegde hij zich op het podium bij de grimmig kijkende acteurs van wie sommigen huilden. Mevrouw Dostolova, het oudste lid van het gezel schap, werd van de stalles naar het toneel geleid. Zij sprak een kort dankwoord tot het publiek. Tenslotte gingen de spelers de zaal in om handen te schudden. Alle eerdere pogingen om aan de enorme bijval een eind te maken - de zaal werd verscheidene malen volkomen in duister gehuld - faalden. Ook nadat alle me dewerkers - acteurs, regis seurs, decorateurs, toneel meesters - op het podium waren verschenen en de 93- jarige mevrouw Leopeolds Dostolova uit de zaal was gehaald, wilde men van geen ophouden weten. Pas toen het hele gezel schap de zaal was ingegaan voor het schudden van han den omhelzingen en het mompelen van een „tot ziens" was het publiek be reid te vertrekken. i (Van onze correspondent) UTRECHT-TILBURG De bestuursstructuren in de ziekenhuiswereld zijn volstrekt onaangepast en autoritair en eigenlijk „nog van de vorige eeuw". Zeker als men de specialist zijn zelfstandigheid wil doen opgeven en hem een dienstverband wil laten aangaan met een ziekenhuis, dan moet er een bestuursstructuur komen waarin de me dische staven hun verantwoordelijkheid kunnen beleven. „Ik ben van mening, dat het tijdperk van het éénmansspecia- lisme heeft afgedaan. Het werkgebied van ieder specialisme is door de snelle technische ontwikkeling zo omvangrijk geworden, dat één man z'n eigen specialisme niet meer in volle omvang kan beheersen en bijhouden. Er is specialisatie binnen elk van de traditionele specialistische werkgebieden. Dit maakt werken in teamverband noodzakelijk. Het is een medisch.ethische eis om in teamverband te werken". Aldus de Tilburgse oogarts dr. K. L. J. Hoefnagels in het NKV-blad „Ruim Zicht". Dr. Hoefnagels en 70 andere Til burgse specialisten hebben al lang een ernstig meningsver- dê L.S.V. is dm dit opzicht een i i schil met het overkoepelend duidelijk behoudende instel- TM' HOI Tilburgs ziekenhuisbestuur - -- --1 over de vraag of de zieken huisvoorzieningen nu zoveel mogelijk moeten worden gecon centreerd in één ziekenhuis of niet. In concreto gaat het om de vraag of er in Tilburg één ziekenhuis moet komen met 1300 bedden of dat er twee moeten worden gebouwd met elk 750 bedden. Dé specialisten, een onder zoekcommissie onder leiding specialisten ingeruimd. De oogarts meent dat het beleid van de Landelijke Spe cialisten Vereniging (L.S.V.) op dit gebied te passief is. In stuursstandpunt is niet onbe hoorlijk of oneerbaar. Het ge tuigt, zo menen wij, van ver standig beleid. Noch de staven van de ziekenhuizen, noch de gemeenteraad, noch de com missie-Veldkamp, noch dr. Hoefnagels persoonlijk, kun nen die verantwoordelijkheid van dat bestuur overnemen. Het is onverstandig van dr. Hoefnagels, maar zo is zijn stijl nu eenmaal, het dan te gaan zoeken in het vlak van persoonlijke verdachtmakin gen en halve beschuldigingen. Misschien is het ook niet zo verstandig van de redactie van Ruim Zicht, juist dr, Hoefna. gels in deze kwestie voor het voetlicht te hale*. Van hem is geen objectieve, zakelijke in formatie in deze kwestie te verwachten. ling waar te nemen. Terwijl de individuele specialisten de problematiek toch wel onder kennen, zegt hij: „De L.S.V. gaat echter kennelijk van de gedachte uit, dat dit soort op vattingen eerst door iedereen persoonlijk onderschreven moet worden. Maair als je daar op wacht zit je tot sint-jutte- mis met een ouderwetse struc tuur in de ziekenhuiswe reld'. van oud-minister Veldkamp en ook het gemeentebestuur zijn Vrppmrlf WPcrfMi voor één groot ziekenhuisoom- 1 ccinvio wegen plex, maar het ziekenhuisbe stuur blijft op heit standpunt staan dat er twee kleinere zie kenhuizen moeten komen. De zaak is voorgelegd ajan minis ter Stuyt van Volksgezindheid en Milieuhygiëne. Naar aiamleddlimg van deze kwestie zegt dr. Hoefnagels in het NKV-blad dat een grondi ge herstructurering van het ziekenhuiswezen noodzakelijk is De ziekenhuizen worden in het algemeen bestuurd door bonafide mensen die zich aan getrokken voélen tot bestuurs functies „Ik zou ze hobyis- ten willen noemen". Zij kun nen volstrekt willekeurig op treden, amdlat zij aan niemand verantwoording verschuldigd zijn voor het gevoerde beleid. Van enig geregeld medebeslis singsrecht voor de medische staven is geen sprake, meent dr. Hoefnagels. „Daarom worden de medi sche specialisten, die wel des kundig zijn en weten waar besparingen mogelijk zijn en waar de zwakke punten in het ziekenhuis zitten, gedwongen zelfstandig te blijven, al was het alleen al om aan de greep van de autoritaire ziekenhuis besturen te ontkomen". Dr. Hoefnagels meent dlat de medische specialisten, tot nu toe bijmia volledig buiten spel staan in de georganiseerde zie kenhuiswereld. Zo is de Natio nale Ziekenhuisraad volgens hem niets meer dan een werk geversorganisatie, waarin spe cialisten ontbreken. Ook in het college dat de minister zal ad viseren bij de uitvoering van de nieuwe wet ziekenhuis voorzieningen zijn maar twee van de 25 plaatsen voor de (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amaterdam Onze redacteur, die de Til burgse ziekenhuiskwestie van begin af aan heeft meege maakt, tekent hierbij het vol gende aan: Dr. Hoefnagels' kruistocht voor de verwezenlijking van zijn hartewens (één groot zie kenhuis van 1600 bedden in Tilburg) voert hem op vreem de wegen. Er is uiteraard niets tegen dat hij daar waar men dat maar mogelijk maakt, zijn visie op de „Tilburgse zieken huiskwestie" geeft. Hij moet dan echter, zo menen wij, de waarheid geen geweld aan doen. Het bestuur van de stichting Rooms Katholiek Gasthuis heeft het plan voor één kolos saal ziekenhuis in de regio Tilburg, of concentratie van alle voorzieningen op één ter rein, afgewezen. Het deed dat niet om nu eens lekker negen- tiende-eeuws te zijn, of onaan gepast en autoritair op te tre den. Het is trouwens bij de onturikkelmg van meningen over de manier waarop de ge zondheidszorg in de regio dient te worden opgebouwd, steeds in overleg met alle be trokkenen geweest. Ook met de staven en hun vertegen woordigers. Dat bestuur, er zitten uiterst deskundigen op het gebied van de gezondheidszorg en de organisatie daarvan in, heeft echter een eigen verantwoor delijkheid. Het durft het „a- vontuur" woord door een lid varn de commissie-Veld- kamp gebruikt van één groot ziekenhuis niet aan. Om dat zo'n ziekenhuis uniek is in ons land, een nog gering aantal onbekende risico's voor de ge zondheidszorg en haar organi satie met zich brengt. Als dit avontuur mislukt, of slechts gedeeltelijk slaagt, moeten de patiënten en de gemeenschap het gelag betalen. Het bestuur meent dat het slechts akkoord kan gaan met het experiment, dat de bouw van zulk een ziekenhuis-gi gant in Nederland is, indien de minister van Volksgezond heid daarvoor te vinden is. Dei financiële gevolgen van zo'n experiment, en de eventuele inslukking er van op het ter ■ein van de zorg voor de iolksgezondheidzijn dan voor zkening van de minister. J\ Hij is veel te geëmotioneerd bij de kwestie betrokken. Het is waarschijnlijk daarom/ dat de staven en hun besturen zich vrijwel van hem hebben afgekeerd. Zij weten dat hun collega Hoefnagels pogingen die worden gedaan om bestuur en staven tot elkaar te bren gen, door zijn ongenuanceerde stellingname alleen maar kan torpederen. Zij weten natuur lijk ook dat bepaalde inzichten van het bestuur in de zieken- huiskwestde-Tilburg in de commissie-Veldkamp onlangs voldoende indruk hebben ge maakt om voor de leden van die commissie tot een nieuwe discussie aanleiding te zijn. In die situatie had dr. Hoef nagels er verstandg aan ge daan zich vlinder sterk uit te drukken. Misschien had hij er zelfs verstandig aan gedaan helemaal niets van zich te la ten horen. Hij is, opnieuw, op hol geslagen. Dat doet zijn zaak geen goed. AMSTERDAM (ANP) Het gerechtshof in Amsterdam heeft maandagmorgen twee naturisten vrijgesproken van de tenlastegelegde openbare schennis der eerbaarheid. De procureur-generaal had 20 gulden boete geëist, het zelfde als de officier van jus titie bij de Alkmaanse recht bank, die eveneens tof vrij spraak had geconcludeerd. Het hof was onder meer van mening dat de twee naturisten weliswaar vorig jaar augustus geheel ontkleed op het open bare zeestrand bij Calantsoog hadden rondgelopen, maar dat de wijze waarop, de plaats waar en de omstandigheden waaronder, geen kwetsende handelingen hebben opgele verd voor een normaal ont wikkeld schaamtegevoeld. Het hof bevestigde het vonnis van de Alkmaairse rechtbank met verbetering van de gronden- Nog een indruk van de enorme ravage die de vloedgolf in Zuid-Dakota (VS.) het afgelopen weekeinde heeft aangericht. Hier zoeken redders naar overlevenden in het stadje Rapid City. ROME (RTR) Italië is na het afgelopen weekeinde nog geen stap dichter bij een nieu we regering ondanks uitge breide besprekingen met de vijf partijen die daarvoor in aanmerking lijken te komen. Een week geleden werd de demissionaire premier Giulio Andreotti door president Leo ne gevraagd een nieuwe rege ring te vormen met de vijf zogeheten democratische par tijen de christen-democra ten, waar de premier zelf uit voortkomt, de socialisten, soci aal-democraten, republikeinen en liberalen. De twee andere partijen van Italië, de communisten en neo fascisten, zijn voor Andreotti onaanvaardbaar. Maar het re sultaat van de besprekingen van de 53-jarige premier heeft opnieuw de talrijke verschil len tussen de partijen blootge legd. Het ziet ernaar uit dat de kansen op een herleving van de 10 jaar oude centrum linkse coalitie van christen-de mocraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen erg gering blijven. De socialis ten weigeren hun standpunt te herzien dat de communisten ook een rol in het regerings beleid zouden moeten spe len. Er zijn twee mogelijke al ternatieven voor centrumlinks, hoewel beide waarschijnlijk niet erg soepel zullen functio neren. Het eerste, waarvan Andreotti blijkbaar voorstan der is, is een coalitie van vier partijen zonder de socialisten maar met, de liberalen. Een dergelijke coalitie zou echter over een zeer krappe meerder heid in het parlement beschik- DEN HAAG (ANP) Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben ernstige be zwaren tegen aanleg van de rijkswegen 16 en 3 door het plassengebied van Zuid-Hol land. Van deze in het rijkswegen plan opgenomen noord-zuid verbindingen nioet rijksweg 16 gaan lopen tussen Alkmaar en de Belgische grens bij Bre da. Rijksweg 3 zou een recht streekse verbinding tussen de Amsterdamse en de Rotter damse agglomeratie moeten worden. G.S. stellen dit in een voor ontwerp van een streekplan voor het Zuidhollandse plas sengebied. Zij vinden aanleg van de rijkswegen door het gebied ongewenst en willen de wegen daarom niet opnemen in het wegenschema voor het streekplan, waarin de gewen ste ontwikkeling voor het ge bied tot 1980 wordt aangege ven. ken en zou mogelijk zelfs de steun moeten ontberen van de linkervleugel van de christen democraten. Het andere alter natief is een minderheidsrege ring van christen-democraten. Deze oplossing levert echter niet de sterke regering op waaraan algemeen zo'n grote behoefte wordt gevoeld in het huidige klimaat van economi sche teruggang, geweld en so ciale wanorde. VATICAANSTAD (KNP) Er komt in de procedure van de pauskeuze geen veran dering. Dit is door de chef van de Vaticaanse persdienst aan journalisten meegedeeld. De in Rome verschijnende „Messagero" had bericht, dat zoals in brede kringen ver wacht werd de paus een aanvulling zou geven op zijn beslissing van december 1970 waarbij leeftijdsgrenzen wer den gesteld voor de kardina len, die actief stemrecht bij de pauskeuze kunnen uitoefe nen. De huidige methode van pauskeuze is, zoals uit de ver klaring van Alessandrini valt op te maken, voorlopig bevre digend. LONDEN (RTR-AFP) - Zes mensen zijn om hef leven gekomen en minstens 115 ge wand geraakt toen een trein met spoorwegarbeiders en be ambten die met hun gezinnen een dagje uit waren geweest naar de badplaats Margate, zondagavond op het station Elt- ham in Zuidoost-Londen uit te rails liep. Een van de doden is de machinist. Volgens ooggetui gen reed de trein met grote snelheid door de bocht. De lo comotief en vier wagons kan- Lelden. Volgens de politie zaten er ongeveer 300 mensen in de trein. De oorzaak van de ont sporing te nog niet bekend. DEN BOSCH (ANP) Het gerechtshof in Den Bosch heeft maandag de 26-jarige metselaar A. L. uit Stein voor inbraak met geweld de dood tengevolge hebbend, veroor deeld tot 9 jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest. De 21-jarige monteur J. K. eveneens uit Stein kreeg voor hetzelfde misdrijf zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ze stonden in ho ger beroep terecht van een vonnis van de rechtbank te Maastricht, die ze beiden ver oordeelde tot negen jaar ge vangenisstraf met aftrek. Op 8 februari hebben de twee mannen in Meers (L) bij een inbraak de 86-jarige J. Martens (Zwarte Jantje), zo mishamdeld dat hij aan de ge volgen is overleden In dat licht moet men het lesluit van het bestuur ook den over te gaan tot de nood zakelijke nieuwbouw van het St.-Elisabethziekenhuis op een terrein dat voldoende ruimte heeft om, als de minister dat straks zou wensen, toch tot één ziekenhuis-gigant te kun nen komen in Tilburg. Dit be- (Van onze correspondent) PARIJS Een klein meisje heeft vrijdag in Toulouse twee gewapende overvallers van een postkantoor door haar kordaat optreden op de vlucht gejaagd. De gemaskerde en met revo: vers gewapende bandieten wa ren het postkantoor aan d< Route de Blagnac in Touloust binnengedrongen en hun wa pens op het personeel en het lubliek richtend, eisten zij on liddeïïijk de inhoud van dt issa's. Een 10-jarig meisje dat iaar het kantoor gestuurd was om postzegels te kopen, wisi ongemerkt via een zijdeur naar buiten te komen, waar het onmiddellijk alarm sloeg. Bij het horen van het voor het ge- postkantoor ontstane schreeuw en tumult begonnen de misdadigers zenuwachtig te worden en een van de loketbe- dienenjden maakte van hun on rust gebruik om de alarmsire- ne in werking te stellen, waar- >p de rovers ijlings op de 'Lucht sloegen. - 'oen de politie enkele ogen- dikken later arriveerde was iet weliswaar te laat om de nisdadigers te kunnen arreste ren, maar de agenten stelden zich in een rij voor het krani ge kleine meisje op, salueerden en drukten haar om beurten de hand. De posterijen overwe gen een actie aonhianging te maken om haar een onder scheiding toe te kennen. Hier zoeken overlevenden in de dikke modderbrij naar ver loren gegane eigendommen. ATHENE (ARP) De zuidwestkust van Griekenland, ter hoogte van Pylos, wordt ernstig bedreigd door oliever vuiling na het vergaan zon dagmiddag van de Griekse tanker „Trader" met twintig duizend ton stookolie aan boord. De „Trader" een schip van 22-duizend ton was op weg van Baitoem aan de Zwarte Zee naar Cagliairi (Sardinië) toen er een brandstaflek in de machinekamer ontstond. Om dat de bemanning een ontplof fing vreesde, verliet zij het schip dat later zonk. Alle 37 bemanningsleden werden aan boord genomen door een Grieks vrachtschip. (ADVERTENTIE) bijvoorbeeld hopjesvla caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje DE SOCIALISTISCHE rege ring van Noorwegen heeft voorstellen ingediend om te tomen tot een verbod op het eciame maken voor tabakpro- lukten en sigarettenfabrikan- ten te verplichten de consu ment te wijzen op het gevaar van het roken van hun pro- dukten. (ADVERTENTIE) Ed. Laurens Continental Dinsdag 13 juni 197: „De mensen moe dieren beschermen ti mensheid. Het klink maar het is zo", zc vrouw S. de Jonge, c buiten Axel in Ze Vlaanderen woont, mensen kennen haar vrouw, die altijd voor zeehonden. Ze is inderdaad een velen, die reageerden vraag om hulp voor den, die worden knuppeld om de vr< een dure bontmantel nen hullen. Het zijn echter niet de zeehonden die m De Jonge interesseren krijgt misschien die omdat we o-p het veel aandacht aan de den besteden. Wij, mi'l en ik, gaan echter v principe uit, dat je j met één actie tegelij bezighouden. Als dit geslaagd is beginne weer aan iets anders het wordt dan wel wt met dieren. Ik gelo< F" Mevri DEN HAAG (ANP) - ministers Langman (Ecoi sche Zaken) en Boi (Ontwikkelingshulp) hi de Eerste Kamer in een lopige algemene beschot over de resultaten van d 3 meegedeeld dat de con I'e een onvoldoende bij heeft geleverd aan de ui "ng van de VN-strategie het tweede ontwikkelin eennium. Hierdoor is een atie ontstaan, die de ver] ting oplegt tot ernstig b °ver internationale acties 2e zijn nodig om tijdige wezenlijking van de do iingen van de VN-str; alsnog te verzekeren, deze ministers. Zij mem de regering dan ook zal ten bezien welke acti ■van Nederlandse zijde i verband gewenst en rao zijn. Ondanks de bescl' •- Ml - mM i rniEiiijx.- - 1 ------ j-, i,-t

de Stem | 1972 | | pagina 10