BOOBVIKAP DOODT 3 POLITIEMANNEN IN ITALIË Koningin krijgt bijna drie miljoen gulden Ontslag dreigt voor 4000 man V Succes voor Duitse politie bij jacht op anarchistengroep J.v.Bennekom gaat Zeeland verlaten 200 pond of méér? special sizes DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Wolkbreuk rond V ogelwaarde grote schade aan gewassen g-G REGERING EN BANKEN WEIGEREN HULP AAN K.N.T.U. Hagenaar slaat vrouw en oon dood EE STEM Politie denkt aan opzet bij verkeers ongeluk onder Rijsbergen Edy heeft 250 man te veel andaag in grote mannenmaten: editie voor zeeland ien bon geeft lier issa. tu i Hex of en). '0 cent Men n Scott. eft elke J hoeft en. liet, VIERHONDERD BRABANT Nasleep illegaal jeneverstoken ANDREAS BAADER GEARRESTEERD Bomaanslagen Vondeling wil zuivering bankbiljetten Pessimistisch 112e jaargang no. 17037 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 Vrijdag 2 jura 1972 WEERBERICHT Minder wind Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Minder wind. Maximum temperatuur 16 graden. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze correspondent in Rome) GORIZIA Drie Italiaans: politiemannen zijn gisteren om het leven gekomen toen bij de Zuidslavische grens een bom ontplofte in een auto, op de plek waarheen de agenten door een anoniem telefoontje gelokt waren. De aanslag, die inmiddels krachtig is veroor deeld door president Giovanni Leone en minister van Bin nenlandse Zaken, Mariano Ru- mor, is de jongste in een reeks die in de afgelopen maand in Noord-Italië zijn gepleegd. Zes agenten dé andere drie liepen lichte verwondin gen op hadden zich naar de plaats begeven «adat een tele foontje was ontvangen van ie mand die met een plaatselijk accent sprak en zei dat bij een landweg een „verdacht uit ziende auto" stond, waarin twee kogels zaten. De wagen, die een plaatselijk nummer bord droeg en door de ontplof fing werd vernield, bleek en kele dagen geleden in Gorizia gestolen te zijn. De politie in deze stad zei dat ter pla.atse nooit een bomaanslag had plaatsgehad en dat daarvoor ook de „vijandige sfeer" ont brak. Op XT mei werd een van Italiës hoogste politieambtena ren, commissaris Luigi Cala- bresi van Milaan, tot ontstelte nis van de gehele natie, dood geschoten. Calabresi was ver trouwd met het onderzoek naar activiteiten van linkse extremisten, in wier kringen hij niet gezien was. Voor de aanslag bij Gorizia is een minder voor de hand liggend motief. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend een wetsontwerp ter regeling van de in de laatste jaren tussen regering en parlement overeengeko men wijze waarop de jaar lijkse uitkeringen aan d« ko ningin en andere leden van het koninklijk huis worden vastgesteld. Uit het voorstel blijkt dat de uitkering voor 1971 aan de koningin moet zijn f 2.700.000 (inkomensbestand deel f 540.000, niet declara- ele personeelskosten f 1.060.000 en niet declarabele materiële kosten f 1.100.000), aan prins Bernhard f 540.000 (inkomensbestanddeel f 210.000, personeelskosten f 120.000, overige kosten f 210.000). aan prinses Beatrix f 620.000 (inkomensbestand deel f 160.000, personeelskos ten f 180.000, materiële kos ten f 280.000) en aan prins Claus f 550.000 (inkomens bestanddeel f 160.000, perso neelskosten f 180.000 en ma teriële kosten f 210.000). Voor 1972 zal al indexering van toepassing moeten zijn. Tegen het einde van de jaren zestig werd een begin gemaakt met de herziening van de financiële regeling ten aanzien van het konink lijk huis. Het thans inge diende wetsontwerp is de laatste fase van die herzie ning. f-1, DEN HAAG (ANP) De 46-jarige Hagenaar Jan de V. heeft gisteren thuis aan de Van der Capellenstraat zijn 46-jari- ge vrouw Hcndrika en zijn 15- jarige zoon Gertje doodgesla gen. Hij sloeg hen met en 35 cm lange engelse sleutel de schedel in. Gisterenmiddag gaf hij zichzelf bij de Haagse poli- l tie aan. De man heeft een hoeveel heid zenuwstillende Luminal- tabletten gebruikt en heeft de politie, waar hij versuft en l overstuur aankwam, nog geen motief voor zijn daen kunnen I opgeven. Jan de V., voreger de rij wielhersteller van de buurt waar hij woont, en sinds enige tijd ambtenaar, was met ziek teverlof thuis. In de woning achter de voormalige fietsen- winkel heeft hij donderdag morgen omstreeks zeven uur zijn vrouw het eerst neerge slagen. Zij stond toen in een ■tast. Het stoffelijk overschot legde hij later op bed. Toen drie kwartier later zijn school gaande zoon Gertje thuis kwam van zijn krantenwijk, kreeg Jan de V. naar zijn zeggen woorden met hem. In de zijkamer sloeg hij ook hem ®et een klap met de engelse sleutel dood- stad en streek Weer onrust bij Kallo. Pagina 2. Zeeuws amateurtoneel toekt nieuwe vormen. Terneuzen „met de muziek mee". Pagina 5. Zaak Goense blijft duister. Pagina 7. pinanci)n en economie Alcoholpolitiek EEG scheelt meer dan een slok op een borrel. Pagina 17. binnen- en buitenland Gevangenisoproer om Ajax-lnter. Pagina 9. SPORT Grandioze huldiging Van Ajax. Pagina 13. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/BREDA Onzekerheid voor de werk gelegenheid voor meer dan vierduizend mensen, een bankschuld van rond zeventig miljoen, onverkochte voorraden ter waarde van bijna tachtig miljoen en géén regeringshulp. Dat is de trieste balans die donderdagavond opgemaakt kon worden na de besprekingen die de gehele dag hebben geduurd tussen de ministers van Economische en Sociale Zaken, bankiers, directie en commissarissen van de Ko ninklijke Nederlandse Textiel Unie (KNTU) en de vak bonden. Aan het eind van dc dag restte de directie van de KNTU-fa- brieken in Twente en Brabant slechts cén conclusie: surséance van betaling aanvragen. Deze beslissing was de enige mogelijke nadat ministers en bankiers het door de KNTU overgelegd her structureringsplan hadden verworpen, omdat zij geen vertrou wen in de uitvoering ervan hebben. Het verloop en het resultaat van deze besprekingen is gis teren in de ministerraad aan de orde geweest. De Onderne mingsraad in Twente is gister avond nog bijeengekomen. Het ministerie van Economische Zaken heeft de burgemeesters van gemeenten waar vestigin gen van de KNTU zijn telefo nisch op de hoogte gebracht. nktèlR°EG?RF Egyptische ml- van buitenlandse zaken „I,J'1'"''1 Riad is donderdag n i°t nieuwe secretaris- I van 4e 18 lauden om rende Arabische Liga. Met hoopt nu dat de tijdens de surséance optredende be windvoerder een ander plan tot behoud van de KNTU kan ma ken dat wel in de ogen van de bankiers en de regering gena de kan vinden. In het door de KNTU zelf gedane voorstel bleef het aan tal ontslagen tot vierhonderd beperkt. Bij de vakbonden heeft deze gang van zaken veel verbittering gewekt. Men heeft daar de indruk dat ban kiers bij hun beslissing meer hebben gekeken naar rende ment op korte termijn dan naar behoud van de werkgelegen heid. De heren A. Groenvelt en Th. de Jong, voorzitter en vice- voorzitter van de Industrie bond NW, vestigen er dan aandacht op dat in de Twentse textielindustrie als geheel on geveer zevenhonderd arbeids plaatsen komen te vervallen, terwijl ook rekening moet wor den gehouden met het verlies van nog eens ongeveer duizend arbeidsplaatsen zoals uit een enquête onder werkgevers is gebleken. Voor de vakbonden was de uitkomst van de rekensom bij uitvoering van 't herstructure ringsplan altijd nog gunstiger dan het resultaat van de re kensom dat nu uit de bus dreigt te komen. De Brabantse belangen van de KNTU zijn, na het afstoten van de TKT (Tilburgse Ka- toentwijnerij) twee jaar gele den met ruim vijfhonderd ontslagen beperkt. Ze be staan uit de in woningtextiel gespecialiseerde n.v. De Haas Holland in Eindhoven en Mierlo (vijfhonderd man) en de breierij Kerssemakers jer- seyfabrieken n.v. te Beek en Donk (honderd man). Beide fabrieken floreerden, maar kregen het afgelopen jaar con- junctuurklappen. Intussen is bekend gewor den dat de regering gedurende de surséance wel een boedel krediet wil verstrekken om de zaken gaande te houden. Zou dit niet gebeuren dan kon een faillissementsaanvrage van een der grote crediteuren ver wacht worden De KNTU ver keert al twee jaar in moeilijk heden, met name door dc slechte gang van zaken bij Menko, waarvan de huidige voorzitter van DS '70, prof, dr. F.L. Polak, directeur was. Naast de bankkredieten werd toen door de Nationale inves teringsbank een krediet van 17,5 miljoen verstrekt. Boven dien werd 'n „onafhankelijk" vertrouwensman, de heer J.P. Coelingh, bij de uitvoering van het saneringsplan betrok ken- Afdoende resultaat heeft dat blijkbaar niet gehad. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De rijkspoltie stelt een onderzoek in naar de toe dracht van een verkeersonge luk, dat gisteren onder Rijsber gen gebeurde. Vermoed wordt dat het opzettelijk werd ver oorzaakt. Het liep overigens goed af. Twee lichtgewonden konden, na behandeld te zijn in een ziekenhuis te Breda naar huis gaan. De inzittenden van de twee bij het ongeluk betrokken au to's waren geen onbekenden voor elkaar en evenmin trou wens voor de politie. In feite kwamen twee van hen regel recht uit het huis van bewa ring, waar zij drie maanden hadden opgeknapt wegens het illegaal stoken van acohol. Dat waren de Belgen L. en F. Samen „met hun echtgenote, respectievelijk verloofde bega ven zij zich in een auto rich ting België. Op de Antwerpse- weg bij Rijsbergen haalden zij een bestelauto in. Toen zij be zig waren met de inhaalmanoeu vre kwam de bestelauto naar links. Hierdoor reed de perso nenwagen tegen een boom. De twee dames werden lichtge wond. L. en F. bleven onge deerd. De bestuurder van de perso nenwagen was J. C. uit Aar denburg (Zeeuwsch-Vlaande- ren), bijgenaamd „Tarzan", had destijds als tussenpersoon ge fungeerd toen de Belgen bij een Aardenburgse fruitteler 'n schuur huurden voor hun ille gale bezigheden. Naar verluidt stonden Tarzan' C. en de Aardenburgse fruit teler en diens zoon, gisteren de beide Belgen op te wach ten bij de ingang van de ge- varigenis, blijkbaar omdat er iets te regelen viel. (Van een onzer verslagge vers). HULST Tal vain overtuig de hengelsportliefhebbers heb ben na verschillende maanden op non-actief te hebben ge staan, gisteren hun stekkies weer betrokken. Voor de meest enthousiaste vissers was het bizarre weer nauwelijks een reden om de waterkant te mijden en thuis te blijven. Overal waren ze weer te zien: langs de Zeeuwsch-Vlaamse kreken, de Binnenvest in Hulst en het viswater in Axel. Onder de eerste hengelaars van dit seizoen waren opval lend veel Belgen, die zich door de buien evenmin thuis hadden laten houden. Het was bijna een komische blik, waarvoor de vele visliefheb- bers gisteren zorgden: de meesten zaten gewapend met een paraplu, in elkaar geó ken, hun dobber onafgebroken in het oog houdend. Van vele hengelliefhebbers is bekend, dat ze er speciale vrije dagen voor hebben opgenomen, om het nieuwe hengelseizoen op waardige wijze te kunnen in luiden. (Van onze redactie binnen land). AMSTERDAM De email- leproduktie van de nv Email- leerfabriek „De IJsel" in Die ren zal worden overgebracht naar het emailleerbedrijf van Beccon nv in Doetinchein. De ze integratie zal een stopzet ting van de emailleproduktie in Dieren tot gevolg hebben, die gepaard zal gaan met een afvloeiing van circa 250 man. Dit heeft Hagcmeijcr en co's handelmaatschappij n.v., ftaartoe beide bedrijven beho ren, bekendgemaakt. De vakorganisaties en on dernemingsraden zijn inge licht, terwijl over de afvloei ingsregeling nauw overleg zal worden gepleegd met de vak organisaties, de onderne mingsraden en de werkgevers organisatie FME. De twee bedrijven houden zich voornamelijk bezig met de produktie van geëmail leerd, roestvrijstalen en alumi nium keukengerei, alsmede van plastic huishoudelijke en tech nische artikelen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Met de arrestatie van Andreas Baader heeft de West- duitse politie haar eerste grote succes geboekt in de jacht op de anarchistische Baader-Meinhof Groep. De 29-jarige Baader werd met drie medestanders gearresteerd na een schietpartij en de bestorming van een huis in Frankfort, dat kennelijk als basis voor de bende diende. De Westduitse politie heeft bevestigd dat behalve Baader ook Holger Meins is aangehou den, die werd gezocht wegens poging tot moord. De identiteit van de twee andere arrestan ten is niet bekendgemaakt, maar aangenomen wordt dat een van hen de 27-jarige ex- student Jan Carl Raspe is te gen wie eveneens een arresta tiebevel was uitgevaardigd. Baader is bij de schietpartij in de heup gewond geraakt. Naar Baaders medeplichtige, dc 38- jarige ex-journaliste Ulrike Meinhof, wordt nog gezocht. De politie meent dat zij waar schijnlijk ook in Frankfort is. is. Intussen heeft de politie van Frankfort een waarschuwing ontvangen van een „Comman do Weisbecker", dat op vier plaatsen in de stad bommen zullen ontploffen als de gear resteerde leden van de Baa- derMeinhof groep niet worden vrijgelaten. Thomas Weisbec ker is de naam van de man die dit jaar bij een achtervol ging door de politie in Augs burg werd doodgeschoten. Als voorzorgsmaatregel heeft de politie de inwoners van Frankfort aangeraden om bij eenkomsten van veel mensen te vermijden en geen auto's op grote parkeerplaatsen te laten staan. De zwembaden zijn al ontruimd. Volgens de politie zijn de vier arrestanten al niet meer in Frankfort. Aan de arrestaties is een grootscheepse jacht voorafge gaan van 2 jaar, de omvang rijkste en spectaculairst* in, de na-oorlogse Westduitse ge schiedenis. De politie bestem pelde de bende als „volksvij and no-1". De leden ervan worden ver dacht van een reeks bomaan slagen en gewapende overval len. De afgelopen weken zijn zes bomaanslagen, waarbij in totaal vier mensen allen Ame rikaanse militairen, werden gedood en 36 gewond, toege schreven aan leden van de Baader-Meinhof-groep. Volgens minister van bin nenlandse Zaken Hans-Die- trich Genscher zijn nu meer dan 40 leden van de groep ge arresteerd. DEN IIAAG (AND Het PvdA-kamerlid Vondeling heelt minister Nelissen (Fi nanciën) gevraagd, of deze het „sterke vermoeden" deelt dat een belangrijk deel van de uitgegeven bankbiljetten aan de omloop is onttrokken. Indien zulks het geval is moet z.i. worden overwogen de uitgegeven biljetten op de korst mogelijke termijn in te trekken. De inlevering zou moeten worden geregistreerd en de zuivering zou gepaard moeten gaan met een generaal pardon voor de gevallen van belasting-ontduiking. VOGELWAARDE Een wolkbreuk, waarvan het centrum vermoedelijk pre cies boven Vogelwaarde heeft gelegen, heeft donder dagmorgen een enorme ra- vage aangericht op de land' bouwgrond in de omgeving van deze plaats. Grote percelen met aardap pelen en bonen kwamen door de bui compleet onder water te staan. Gistermiddag om 15.00 unr stonden nog steeds grote gedeelten landbouwgrond blank. Hoe groot de totale schade zal zijn is op dit moment nog met geen mogelijkheid te zeg gen, maar verschillende land bouwers vermoeden, diat de grootste klappen zijn gevallen bij de bonen. Die kunnen na melijk slecht tegen water. Op sommige plaatsen werd op minder dan een uur tijd maar liefst 25 milimeter neerslag ge meten. De wolkbreuk ging ge paard met onweer en hagel. Voor zover nu nagegaan kan (Van een onzer verslagge vers). MIDDELBURG —De heer J.A. van Bennekom, voorzitter van de A.R.-fractie in de pro vinciale Staten van Zeeland en onder meer wethouder van de gemeente Middelburg, gaat na 21 jaren, waarin hij volgens zijn eigen woorden „der Zeeu wen een Zeeuw geworden is", de provincie verlaten. In de loop van september zal de straks 67-jarige A.R.- voorman, een markante per soonlijkheid in de Zeeuwse, en tot voor kort ook in de landelijke politiek, verhuizen naar Driebergen. De fracties in de raad van Middelburg zullen als op volger voor de heer Van Ben nekom, die hier wethouder van sociale zaken is, drs. M. Beinema voordragen. De heer Beinema is evenals de heer Van Bennekom lid van de ARP. In de provinciale staten van Zeeland zal de heer Van Bennekom waarschijnlijk worden opgevolgd door de heer P.S. Dekker uit Zuidzan- de. J. v. BENNEKOM worden heeft de hagel minder schade aangericht, dan het he melwater. „Ik denk dat de schade toch wel aanzienlijk is", aldus landbouwer A. Baecke aan de Copwijksestraat in Vo gelwaarde. „Die hagelschade gaat wel, maar met het water zit dat toch niet zo goed. voor al de aardappelen hebben er veel van te lijden", aldus zijn commentaar. Als gevolg van de wolkbreuk vreest men op het land een korstvormüig, waar door de gewassen worden ge remd in hun groei. Hoe groot de uiteindelijke schade is kan pas worden vastgesteld na de oogst, als de gedupeerde land bouwers kunnen vergelijken met niet getroffen collega's. Het vreemde is, dat het overige ge deelte van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gespaard is geble ven, voor de bui die Vogel waarde heeft getroffen. In de omgeving van Hulst heeft het rond dezelfde tijd wel gegoten, maar van een wolkbreuk kon hier nauwelijks, worden ge sproken. „Als je de Schelde vergelijkt met dat land daar dan zie je nog nauwelijks enig verschil", was donderdagavond het com mentaar van passanten, die de ravage met eigen ogen hebben aanschouwd. Landbouwer Th. de Nijs bleek ook al pessimis tisch gestemd over de afloop van de bui. „Ik heb nog geen gelegenheid gehad om pools hoogte te gaan nemen, maar als ik hier uit mijn raam kijk krijg ik toch wel de indruk dat het nogal ernstig is. Ik snap er niks van, want uit Ossenisse hoorde ik zojuist, dat ze daar nauwelijks enige last hebben gehad. Ik veronderstel dat de bomen een flinke opdoffer heb ben gehad, want er stonden er een hoop op uitkomen". Hij bevestigt, dat de grootste scha de niet door de hagel, maar door het water is aangericht. Landbouwer Steyn: „Ik durf er nog niets definitiefs over te zeggen, want ik ben nog niet op het land geweest. Ik heb wel gezien dat er hier en daar wa ter stond". (ADVERTENTIE) Dan zult i^moeite hebben met 't vinden van kleding in tiw maat. Daarvoor is G+G Special Sizes. Met een komplete herenmodekollektie voor' extra-zware en extra-lange mannen. Kostuum (maat 58 tot maat 72!), jassen, colberts, broeken, pullovers en overhemden t/m boo'rdmaat 53 en buikomvang 13Ó t/rrC 170 cm.. 'n ruime keus'in juist üw maat hangt kant en klaari Schouwburgring 5-7, Tilburg 04250-26847

de Stem | 1972 | | pagina 1