^Geneeskunde kan vijand worden van gezondheid'9 examens Schriftelijk weer voorbij is Navo stelt weer eisen Maatregelen in bouw tegen beunhazerij POKON m Portugal licht ons land voor VOOR VEILIGHEIDSCONFERENTIE NKV wil over half jaar al starten met federatie NW' en SPROEIMEST VpoioW 35% Rijkspresiiie maakt spaaï «lekten aantrekkelijker dan ooit Medeplichtig gevaarlijk: TUIN EN GAZON binnenland 9 1 ra iTfiiTTi «aiftffffimra i tm f 1 Hagenaar (48) verdacht van BTW-zwendel «i <*8 VS ROKKEN RUITEN t Donderdag 1 juni 1972 V (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Reparatie van de organische stoornissen, waarop onze ziekenhuisge- neeskundc vooral is gericht, dreigt haar zin te gaan verlie zen als de herstedlen een steeds grotere kans lopen, in hun geestelijke gezondheid te worden getroffen". Dit zei drs. F. A. Vissers, directeur van het ziekenhuis Overvecht in Utrecht, gisteren bij de officiële opening van dit ziekenhuis. Hij stelde, dat een onbeperkte medisch-tech- nische ontwikkeling tenslotte de gezondheid bedreigt. De geneeskunde, zei hij, zou dan wel eens de vijand kunnen worden van de gezondheid. Waar enerzijds levens kunnen worden verlengd, aldus drs. Vissers, moeten anderzijds mensen in geestelijke nood aan hun lot worden overgela ten omdat geen financierings bronnen voorhanden zijn. Ook de gezondheidszorg zal onder het juk van de ver schuiving in prioriteiten moe ten doorgaan die nodig is om dat de uitgaven voor collectie ve voorzieningen niet alleen absoluut maar ook relatief sterk toenemen. SER-voorzit- ter drs. J. W. de Pous, zei gisteren in Utrecht tijdens de opening van „Overvecht" in zijn functie van voorzitter van het centraal orgaan zieken huistarieven, dat dit een men taliteitsombuiging vereist van diegenen die menen dat de volksgezondheid zo duidelijk prioriteit nummer éénis, dat afweging tegenover enige an dere prioriteit helemaal niet aan de orde kan komen. De procentuele groei van de postmedische verzorging is de afgelopen zeven jaar vijfmaal zo groot geweest als de Stij ging van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie in het algemeen. Er is op het ogenblik een „stuwmeer" van ruim zes mil jard gulden aan aanvragen voor de houw van ziekenhui zen en verpleegtehuizen. Ook al zouden al deze initiatieven passen in het eerste landelijke ziekenhuisplan waarvoor de wet ziekenhuisvoorzieningen de hoofdlijnen aangeeft, dan nog moet men zich afvragen of al deze grote investeringen ook over een klein aantal ja ren nog verantwoord zijn in het zich snel evoluerende sys teem van onze gezondheids zorg. Dit zei in Utrecht dr. ir. J. H. E. Hessels, voorzitter van het college ziekenhuisvoorzie ningen (in oprichting), dat tot taak krijgt, te adviseren over het landelijk voorzieningenbe- leid ten aanzien van zieken huizen en andere instellingen in de gezondheidszorg. De Nederlandse Christelij ke Bond van Overheidsperso neel (NCBO) is fel gekant tegen het voornemen van de nationale ziekenhuisraad een eigen salarisbeleid te gaan volgen. Jaren geleden is na veel moeite de gelijkstelling in salariëring verkregen van personeel in overheid.-;- en particuliere ziekeninriclitin gen. Een eigen beleid zou weer grote rechtsongelijkheid tussen deze personeelsleden (onder meer verpleegkundi gen) kunnen doen ontstaan, zo zei de heer C. de Bruijn, voor zitter van de groep Volksge zondheid van de NCBO op een woensdag in Leidschcndam gehouden landelijke vei-gade- ring. commentaar Het Palestijnse bevrijdingsfront heeft de verantwoordelijk heid voor zich opgeëist voor de afschuwelijke terreurdaad op het vliegveld van Tel Aviv. Sterker: het heeft met brallende leuzen deze daad toegejuicht en de Japanse mpordenaars uit geroepen tot helden van de Palestijnse bevrijdingsstrijd. Voor zo'n houding kan men eigenlijk geen woorden meer vinden. Omdat de dood van twee vliegtuigkapers gewroken moest worden, maait men een aantal willekeurige en onschul dige mensen in een aankomsthal neer. En zelfs uit de Arabische hoofdsteden hoort men geen woord van protest. Integendeel! ledereen die van oordeel is dat men met geweld een vrede lievend doel kan bereiken, mag het drama van Tel Aviv tot nadenken stemmen. De afgrond immers roept de afgrond op. Geweld kent een begin, maar zelden een einde. Elke daad van geweld leidt tot vergroting van de haat en de ongecontroleerde emoties van de haat vergroten op hun beurt de zinloosheid van elke terreurdaad. Vertegenwoordigers van regeringen die in het conflict partij zijn en om politieke redenen hun afkeuring weigeren uit te spreken over wat nu is gebeurd, maken zich stilzwijgend tot medeplichtigen aan elke volgende moord die door krankzinnige fanatici wordt geoleegd. (Van onze onderwijsredact.) DEN HAAG Voor alle op de lagere school aanslui tende onderwijsvormen zit het schriftelijk eindexamen er weer op. Het wachten is nu op de uitslag. Schoolty pen van vóór de Mammoet (h.b.s,, m.m.s. enz.) hebben eerst het mondeling nog voor de boeg. Bij de nieuwe schooltypen (zoals m.a.v.o. ;n h.a.v.o.) staat tegenover het schriftelijk het al eerder afgesloten schoolonderzoek. Voor m.a.vo.-4 stond giste ren alleen nog scheikunde op het programma. Earst mocht er vijf kwartier be steed worden aan een aan tal open opgaven, daarna was er noig drie kwartier voor twintig muiltiple-choi- ce-vragen. Dë meningen liepen wel iets uiteen, maar de meerderheid vond toch, dat met name de open vra gen zeer eenvoudig waren. Drie kandidaten, die achter elkaar voortijdig de exa menruimte uit kwamen, zeiden: „Gemakkelijk", „Ik heb een 10" en „Je moest ontzettend lang wachten voordat je het tweede ge deelte kreeg." Van de zijde van de docenten werd het multiple-chiocegedeelte wel pittig genoemd, het is heel goed mogelijk dat de kandidaten daarbij over wat voetangeltjes hebben heen gekeken. Op tal van scholen liggen leraren nog met elkaar in de clinch over onderdeeltjes van de meerkeuzetoets bij andere vakken. Er was ook enige kritiek op de scheikunde-opgaven. Bij twee opgaven ging het om grafieken en daarbij waren de leerlingen die ook wis kunde hebben gedaan, dui delijk in het voordeel. Een docente was ook niet erg te spreken over het feit dat tot tweemaal toe elektrolie- ten aan de orde kwamen. Ze vond dat te veel van het goede. Tenslotte waren" en kele opgaven niet volgens de moderne inzichten. De T-stroom van het l.h.n.o. maakte gisteren rekenen en Engels. Over het Engels was men vrij eensgezind: een aardige tekst en zeer redelijke vfagen. Over het rekenen was men in het algemeen ook content en dan vooral omdat het werk moeilijker was dan het vorige jaar. Toen was het gewoon beneden elk ni veau. Het werk was nu ook leuk van opzet. De eerste opgave handelde meteen al over de kosten van een vleesfondue, de giro werd erbij gehaald en uiteraard moest er ook weer vloerbe dekking gelegd worden. Om U enig idee te geven hoe rekenvaardig de meis jes dienen te zijn, volgen hier tenslotte twee opgaaf- jes, samen onderdeel van som 8. Meer dan vijf minu ten mag U er zeker niet aan besteden: A) In een atlas is de kaart, van Nederland getekend op een schaal van 1: 1.200.000. De afstand van Deventer tot Delfzijl is op deze kaart 10'/2 cm. Hoeveel km is dat in werkelijkheid b) Op een school heeft men een koffiezetapparaat met een inhoud van 10 liter. In één kopje koffie gaat 125 cc koffie. Hoeveel kopjes gaan er uit dit apparaat Als u uw schoolgeld niet terug hieft te halen komt U uit op een afstand van 126 km en op 80 kopjes koffie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In de bouw zal alleen nog maar plaats zijn voor de erkende aannemer. Dit deelde de voorzitter van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid, de heer S. J. van Eijkelenburg, mee op de zesde algemene vergadering te Scheveningen van-het verbond. Het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening toont daiarmee be grip voor de problemen van beunhazerij in de bouw. Be staande regelingen worden ten gunste van de erkende aanne mer gewijzigd; zo zei de voor zitter. De heer Van Eijkelenburg drong erop aan, dat de aanne mers wel begrip moeten op brengen voor de juridische kant van het probleem om tot een waterdichte regeling te komen. Die zal nog wel even op zich laten wachten. Hij deed de suggestie aan de hand om op plaatselijk ni veau de een of andere organi satie te stichten, die periodiek een doelgerichte controle zal kunnen uitoefenen. De aanne mers hopen, dat de lagere overheden de door de rijkso verheid in te stellen maatrege len eveneens in haar voor schriften zullen verwerken. Ter vergadering ontstond een felle discussie tussen voorzitter Van Eijkelenburg en de heer O. Heidinga, afge vaardigde van Friesland. Strijdpunt was de vraag of de regering door een selectie ve investerirugsheffing de bouw van utiliteitswerken in het westen van ons land af zou moeten remmen ten gun ste van de regio. Van Eijkelenburg was tegen die regerjngsplannen. maar Heidinga zei, dat een investe- ringsheffing wel eens heel goed zou kunnen zijn. In de randstand zit de grote infla- tiehaard. Moeilijkheden, zoals met de f 400,- ontstaan vaak In de randstand en de regio plukt er de wrange vruchten van, meende de Friese afge vaardigde. Voorzitter Van Eijkelenburg hield tenslotte een krachtig oleidooi om tot een bundeling van werkgevers in de bouw te komen, omdat „anders de aan de gang zijnde afsplitsing zich zal doorzetten en vele branches in de bouw een ei gen weg zullen gaan". Minister De Koster van Defensie heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Saab-fa- brieken in Linköping om de Viggenstraaljager te bekijken. Deze wordt wel gezien als een mogelijke opvolger van de Starfighter. DEN HAAG (ANP) Op last van de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst (FIOD) in Amsterdam is in zijn wo ning in Den Haag de 48-jarige directeur J.W.P. aangehouden, verdacht van zwendel met htw-gelden. De zwendel heeft betrekking op een bedrag van f 650.000,-. Half januari was P, die di recteur is van een n.v. in bouwzaken en grondtransac- ties, bij het wisselkantoor op het Parijse vliegveld Le Bourget beroofd van een kof fertje met bijna f 650.000- Over de herkomst van dit be drag kan P. geen acceptabele verklaring geven. De onder het ministerie van Financiën ressorterende FIOD is nog be zig met het bekijken van de boeken van P's bedrijf en met het horen van mensen die bij de zaak betrokken kunnen zijn. DE POLITIE in Monster heeft achttien jongens van 13 tot 16 jaar aangehouden die de afge lopen maanden een groot aan tal inbraken en diefstallen in het Westland en Den Haag heb ben gepleegd. (ADVERTENTIE) Ï0&1 (ADVERTENTIE) met plooien in prachtige vanaf 29,95 Breda-Tilburg Goes Roosendaal Middelburg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het N.K.V. wil over een half jaar al gaan starten met een federatie met N-V.V- en C.N.V.. Dat staat in een nota, waarover de ver bondsraad van het NKV op 19 juni gaat praten. Het NKV staat een praktische sa menwerking voor ogen: het liefst met NVV en CNV, maar desnoods alleen met het NVV. In de nota wordt de nadruk gelegd op een „zware fede ratie", waartoe de NKV-ver- bondsraad reeds eerder heeft besloten. Dat houdt een sa menwerking tussen de drie vakcentrales in, die niet be perkt blijft tot het voorberei den van het beleid, maar uit gebreid wordt tot de besluit vorming, zij het, aldus de no ta. met garanties voor handha ving van de eigen indenti'teit. Dat laatste is bedoeld als een soort compromis met het C.N.V. Tot nu toe heeft het CNV zich verzet tegen het onder- bengen van de federatie in één huis en het integreren van de beleids- en besluitvorming. Eerder deze week liet CNV- voorzittèr Jan Lanser nog eens weten, dat zijn verbond prijs stelt op "het handhaven van de eigen identiteit- Dat is moge lijk via een „federatie van zelfstandige vakcentrales". Het C-N.V. heeft dat aan beide an dere centrales voorgesteld, maar daar is nog steeds geen antwoord op gekomen. Over de samenwerking binnen de vakbeweging houdt het C.N.V. op 2 en 3 oktober een studie conferentie. Van het verloop daarvan hangt af of het CNV- bestuur- de algemene vergade ring van het ve ond nog na dere voorstellen zal doen. Het N-K.V. meent, dat de houding van het CNV zal lei den tot een ernstige vertraging en zelfs tot een impasse. Daar is het N-K.V. niét van ge diend. Vandaar dat de ver bondsraad wordt voorgesteld het desnoods zonder het C.N.V. te doen. Overigens had het Katholiek Vakverbond graag gezien, dat nog eerder dan 1 januari 1973 met de federatie gestart zou worden. Maar het verbond wil toch eerst wachten op de uit slag van de studieconferentie van het CNV. Het NVV heeft zich al eer der akkoord verklaard inet het door het NKV gekozen mode) van samenwerking. Het is het meest vergaande- De vakbeweging had de keus uit drie modellen, opge steld door, een commissie, waarin naast Harry ter Heide (NVV) en A, Arnolds (NKV) ook zitting had de huidige mi nister van Sociale Zaken Boersma (namens het CNV). Het NKV wil het CNV beslist niet voor het blok zetten, maar als er nu niet iets gaat gebeuren," komt er helemaal niets van een vergaande sa menwerking terecht, aldus een woordvoerder van het Katho lieke Vakverbond. BONN (ANP) Tijdens het voorbereidend overleg over een conferentie over Europese veiligheid en samenwer king, dat deze herfst in Helsinki zal beginnen, zal moeten blijken dat de conferentie zelf bevredigende resultaten zal opleveren. De NAVO-ministers van bui tenlandse zaken, die dinsdag en woensdag in Bonn hebben ver gaderd, hebben dit als voor waarde gesteld voor hun deel neming aan de conferentie. Aan de reeds eerder gestelde voor waarde zal een dezer dagen worden voldaan wanneer de Grote Vier de Berlijn-overeen- komst tussen beide Duitslanden bekrachtigen. (NAVO-secreta- ris-generaal Luns zorgde giste ren nog voor enige verwarring door te verklaren dat de onder tekening niet zaterdag zal plaatsvinden, maar de West- duitse woordvoerder wist hier niets van). Minister Schmelzer verklaar de echter nadrukkelijk dat een redelijk uitzicht op resultaat niet als een nieuwe voorwaar de kan worden beschouwd, en dat geen sprake is van een „sa lami-tactiek", waarbij het Wes ten telkens nieuwe voorwaar den stelt. In Lissabon, vorig jaar juni, werd het bereiken van een „be vredigende oplossing" van de kwestie-Berlijn als voorwaarde gesteld voor het beginnen van besprekingen in Helsinki. Een half jaar later, in december in Brussel, werd deze „bevredi gende oplossing" gespecificeerd als ondertekening van het slot- protocol over Berlijn door de Grote Vier. Als tijdens de voorbereiding van een veiligheidsconferentie niet zou blijken dat resultaat kan worden verwacht op pun ten die het Westen van-vitaal belang acht wederzijdse en evenwichtige troepenverminde- ring, het afziefi van de Brez- njev-doctrine en vrijer verkeer van personen, ideeën en infor matie zou, aldus minister Schmelzer, een gevaarlijke sfeer van euphorie ontstaan, en zou de conferentie neerkomen op het bevestigen van de status quo en het afsteken van propa- ganda-redevoeringen. Minister Schmelzer verklaar de dat binnen de NAVO nog geen overeenstemming bestaat over de uitleg van begrippen als „overeenstemming", „rede lijke verwachtingen", en „be vredigende resultaten", en dat deze voorwaarde „in algemene zin" was geformuleerd". (ADVERTENTIE) VOOR Weer een nieuw kwaliteits- produkt van Pokon. Volkomen zuiver en geheel oplosbaar, dus verbranding uitgesloten. Zak a 3 kg. Ter introduktie van f 12,50 voorf 10,50 Zeer hoge voedingswaarde (NPK - 25 10+20). Vraag ook inlichtingen over de unieke Pokon-Sproeimest-Menger. BENDIEN - NAARDEN- HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Radio Portu gal verzorgt vanavond zijn eerste uitzending in de Neder landse taal- Om radioluiste rend Nederland er toe te be wegen de toestellen vanavond in te stellen op de 31.02 me terband, vanwaar de program ma's steeds tussen elf uur en half twaalf worden uitgezon den. werden deze week in een groot aantal Nederlandse kranten advertenties ge plaatst. Rui Avila, tweede secretaris bij de Portugese ambassade in Den Haag ontkent, dat de uit zendingen iets te maken heb ben met de koffieactie van het Angolacomité en hij noemt het puur toeval, dat zo snel na de koffieactie met de uitzendin gen begonnen wordt. „We willen met de uitzen dingen bereiken, dat er een beter begrip voor en meer kennis van Portugal bij het Nederlandse publiek komt", zegt Avila, volgens welke er in de uitzendingen vooral In formatie gegeven zal worden over zaken zoals toerisme en economie. Dat laatste wil overigens niet zeggen, dat het politieke aspect in de uitzen dingen geheel achterwege zal blijven. Volgens Avila wil men alle terreinen bestrijken en dus ook de politieke. „Wanneer er zich iets actu eels voordoet, zullen we daar zeker aandacht aan besteden en als dat zo uitkomt zullen we het echt ook we] over Angola hebben. Angola is tenslotte een gewone Portuge se provincie", verklaart hij. Het idee om Nederlandse uitzendingen voor de Portuge se radio te verzorgen, zou ook niet ontstaan zijn, doordat men in Portugal nogal onge lukkig zou zijn over de slechte publiciteit over dat land in de Nederlandse pers. Avila vindt, dat het met die slechte publiciteit nogal mee valt. Recentelijk zijn er toch in een aantal bladen artikelen verschenen, waarin echt niet zo negatief over ons geschre ven werd. „Integendeel, die artikelen gaven een zeer genu anceerd beeld van ons land", is zijn commentaar. Avila vindt wel dat veel kranten in Nederland een nog al verouderd standpunt over zijn land hebben, maar hij ge looft niet, dat het Nederlandse publiek zich daar veel van aantrekt. Als voorbeeld noemt hij de koffieactie. „Na veel vijven en zessen is dat comité er dan in geslaagd, de koffiebranders over te halen geen Angola-koffie meer te gebruiken en nu blijkt uit een opinie-onderzoek, dat slechts 30 procent van het Nederland se volk achter die koffieactie staat. Daarom denk ik ook niet dat die boycot zo lang zal duren". Het is gewoon niet te gelo ven hoe zeer een voetbalwed strijd die hoe we ook pra ten en schrijven, een zaak is tussen twee ploegjes van elf een heel volk rode koppen van opwinding kan bezorgen. Of eigenlijk twee volken, want in Italië zijn ze ook da nig gek te maken voor zo iets. Nu moet ik er wel bij ver tellen dat de drukte en d e paniek in afwachting van d e wedstrijd die zich gisteravond in de Rotterdamse Kuip vol trok, in het bedrijf waar ik mijn brood verdien, wel bij zondere redenen heeft. Im mers: er moeten zoveel moge lijk verslagen in de krant ko men van Het Gebeuren en van alles d'rum en d'ran, waarbij de grote maar in Het Gebeuren ingebouwde moeilijkheid is dat je van te voren niet ■weet wie er wint. Dus: wordt dit een krant vol triomf en zegepraal of wordt het een afknapper? Als u dit leest bent u wijzer dan ik op het moment dat deze woorden uit de machine rollen. Ik wil dan ook verder het zwijgen toe doen. Morgen hoort u er meer van, en u hebt trouwens uw handen vol aan de rest van deze krant. Ik richt de aandacht op een Gebeuren dat wel ongeveer in lijnrechte tegenstelling staat tot de toestand van gistera vond, namelijk op de poel van stilte en rust: het nieuwe vis- seizoen. Jazeker, hedenochtend vroeg, toen velen uwer nog op één oor lagen, zijn de vroegste vogels onder het hengelvolkje in de schoenen, of beter de laarzen, geschoten om zich aan de oevers van de vele vervuil de wateren die ons land rijk is, te storten in de stille maar verbeten strijd met het gestroomlijnde watervolkje. Hier zitten ze dan. Het zijn hier wel de alleroudsten, maar die verdienen dan ook juist een fotootje. Een den! goed seizoen, vrien- MERIJN (ADVERTENTIE) Spaareffckten zijn ervoor iedereen* die -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in liet vuur wil hebben. U koopt ze voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. - 'ccijc iiieczn, uen naa -«MARMOIN zorgenvoor h ext ra spaarpotje En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van hel Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden**die u in een jaar in spaareffckten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder komt in de bus. •Alits tussen 21 en 60 jaar en meteen bclastb: r eikomen (over 1971) van len hoogstel 18000- Per echtpaar o\ en hoogste f500,-. Deskundig advies ovt'i e, kSen krijgt u bijiWebefo (Maliebaan 15, Utrecht) en bij de vestigingen van de Centrale Volksbank, de Nederiandsche Middenstands Spaarbank,de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank.

de Stem | 1972 | | pagina 9