Ammoniak van stortplaats via regen m poicle „Voor de zomer wil ik toch we! iets weten" Reacties zaak s Heerenhoek Bedosan bethelziekenhuis delft NSM TREFT MAATREGELEN Watermij krijgt water uit België PATRIA DIGESTIVE «tl na een werkdag in het uiterst moderne Bethelziekenhuis is het goed toeven in romantisch Delft stad streek 1ranMB Plannen voor waterreservoir G. van Waes voor vijfde keer scliutters- koning Onderwateractie „Schoonschip" in Oostkolk volkorenbiscuits voordeel BOER GOENSE IN 's-HEERENHOEK: 609e STAATSLOTERIJ Tweede klasse 9 Rectificatie Zeehengelen in Sluiskil KVP-voorzitter De Zeeuw op 23 juni in Hulst coördinerend hoofd (mnl. envrl.) verpleegkundigen ziekenverzorgsters Donderdag 1 juni 1972 (Van een onzer verslaggevers) GOES-TERNEUZEN De Watermij Zeeland en de PZEM overwegen de bouw van een grootreservoir voor de opslag van water bij de PZEM-waterfabriek in Ter- neuzen. De noodzaak hiertoe is nog niet definitief aangetoond- Het reservoir wordt afhanke lijk gesteld van de studie die men momenteel nog verricht naar de moeilijkheden met de waterfabriek. De produktie bedroeg daar mede ten gevolge van storin gen in 1970 en bedrijfsonder- brekingen vorig jaar 6,6 mil joen kubieke meter in 1971 tegen 7,2 miljoen in 1970. In de loop van 1971 is men be gonnen voorzieningen aan te brengen om de storingen op te heffen. Hoewel het onderzoek naar de storingen nog niet is vol tooid, verwachten PZEM en WMZ voor dit jaar weer een hogere produktie- Men stelt nu een prognose op over het aan tal te verwachten blijvende onderbrekingen. Als deze prognose aan de praktijk getoetst en aanvullende voor zieningen blijken nodig, dan overweegt men de bouw van een reservoir van circa 15.000 kubieke meter (een halve dag produktie). (Van onze correspondent) WESTDORPE Voor de vijfde keer heeft de heer George v. Waes uit Westdorpe zich 'tot schutterskoning ge schoten. Hij deed dat tijdens de tweede ronde van de ko- ningsschieting. De heer Van Waes is voorzitter van de handboogschuttersvereniging St. Sebastiaan. Eerder was hij koning der schutters in 1963, 1966.1967 en 1969. Ministers werden M. Pluym en Ph. van Acker, De heren A- Verhaegen en F- Kamoen schoten zich tot prins van de maatschappij. Waarnemend- burgemeester W. Colsen en gemeentesecretaris Bombelijn boden hun gelukwensen aan- De heer Van Waes ontving een medaille van de gemeente. De fanfare Eikels Worden Bo men bracht de schutterskoning een muzikale hulde, waarna een feestmaaltijd in „Het Oud Raedhuijs" volgde. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een nader inge steld onderzoek van het sloot water in de Koegorspolder na bij de NSM in Sluiskil heeft uitgewezen dat het hoge am- moniak-gehalte van dit water veroorzaakt is door regenwa ter dat uit een oude afval- stortplaats van de NSM af vloeide en in naburige sloten terechtkwam. De NSM heeft besloten rondom de in 1971 met grond afgedekte stort plaats een kwelsloot aan te leggen onder het normale pol- derpeil met een rechtstreekse afvoer op de regionale avval- waterleiding. Het nieuwe onderzoek naar dé samenstelling van het pol derwater in de naaste omge ving van de NSM werd ter hand genomen, nadat binnen een maand tijd twee stieren van de landbouwers De Jonge en Murre waren gestorven. Het viel op dat het slootwater, waarvan de dieren gedronken zouden kunnen hebben, een ammoniakconeentratie ver toonde, die niet veroorzaakt had kunnen worden door de recente breuk van een afval waterleiding van de NSM, Verdere nasporingen leidden het ammoniakspoor naar de oude afvalstortplaats, die on geveer 300 meter noordelijk Ëgt van de plaats waar de gebroken afvoerpijp zich be vond. De NSM had deze stort plaats van 1965 tot 1963 in gebruik. Vorig jaar liet de NSM deze belt met aarde af dekken. Tijdens een persconferentie in het kantoor van het water schap Axeler Ambacht zei dijkgraaf P. van Hoeve dat het hoge ammoniakgehalte in de aioten bij de stortplaats me de in de hand is gewerkt door de lage waterstand. De veront reiniging van het polderwater is al geruime tijd aan de gang. Het is niet precies na te gaan sinds wanneer. De Terneuzen- se wethouder A. Ramondt: „Eigenlijk zijn we geal meerd door de dood van de twee stieren". De NSM zal deze schade aan beide landbouwers vergoeden, hoewel het bewijs niet is gele verd dat de dieren inderdaad omgekomen zijn na het drin ken van het besmette slootwa ter. Dijkgraaf Van Hoeve leg de er de nadruk op dat de NSM alle medewerking heeft verleend bij het onderzoek naar de oorzaak van de hoge amoniakconcentratie in de di recte omgeving van de oude stortplaats. „Er is alleen be grip getoond voor eikaars po sitie in deze zaak". Met de aanleg van de kwelsloot rond de afvalstort plaats en de aansluiting op de afvalwaterleiding zullen enke le weken gemoeid zijn. Het onderzoek naar de kwaliteit van het oppervlaktewater m de polders rond de NSM zal intensief worden voortgezet. Het waterschap Axeler Am bacht gaat onderzoeken of een volledige waterscheiding ver kregen kan worden tussen het verontreinigde water in de sloot achter het fabrieksterrein en het oppervlaktewater van de daar achter liggende Koe gorspolder. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De actie „Schoonschip" die de Dow-on- derwatersportvereniging a-s. zondag om twee uur in Ter- neuzen zal houden, vindt met- zoals bericht, plaats in de oude vissershaven, maar in de Oost- kolk. Leden van de onderwa tersportvereniging zullen fan de bodem allerlei rommel op ruimen- (ADVERTENTIE) gezonde biscuit uit goud-geel graan Per rol tijdelijk van f 1,20 voor f 1,08. (Van een onzer verslaggevers) s-HEERENHOEK De raadselachtige gezwellen, die de kinderen Goense in de nek kregen, verdwenen na een penicillinekuur van de dokter na een maand ogenschijnlijk vanzelf. De dokter wist niet wat de oorzaak van de ziekte was. Dok bij navraag door ons bleek de medische weten schap hierbij voor raadsels te staan. De gezwellen die de vaarzen van de heer Goense in dezelfde periode, vorig jaar zomer vertoonden aan buik, nek en rug, verdwenen vanzelf na een maand. 31 MEI 1972 Prijzen van f f f f 15 zijn gevallen op nummers eindigend op 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 100 zijn gevallen op nummers eindigend op 100 zijn gevallen op nummers eindigend op 200 zijn gevallen op nummers eindigend op 400 zijn gevallen op nummers eindigend op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigend op Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer.- 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen oo het nummer: Een extra prijs van ƒ100.000 is gevallen in de serie D op het nummer: En een troostprijs van 2.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van ƒ100.000 is gevallen in de serie V op het nummer: En een troostprijs van 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 6 64 20 205 215 521 953 9631 062634 091986-& 001263 028376-& 080701 007874 023304 050007 050007 039118 039118 Let wel: op de met een gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. De vee-arts, die er ook geen raad mee had geweten, had een pot zalf voorgeschreven. De heer Goense: „Die heb ik er nooit ongesmeerd, want dat is zinloos als de dieren in de wei staan". Zowel de kinderen als mevrouw Goense klagen over voortdurende „open keel" zonder verkoudheidsverschijn- selen. Steeds weer worden an dere medicijnen voorgeschre ven. Ze helpen niet. Van de tien kippen van de familie Goense stierven er 7 vorig jaar zomer: zij hadden allé- maai eigrote knobbels op de borst en poten en werden ma ger. De heer Goense: „Drie hebben het nog gehaald. De andere vielen zo maar om. Vroeger hebben we zo iets nooit meegemaakt. Ik woon hier al 35 jaar en de dieren en de tuin hebben het altijd pri- ADVERTENTIE) ma gedaan. Sinds de industrië le transporten van Hoechst en Péchiney en de stofwolken die van de wagons precies in de draaiwind bij ons huis komen, gebeuren hier de vreemdste dingen. We hebben vorige zo mer ook nog twee lammeren verkocht voor de slacht. Ze hadden diezelfde knobbels. Ie mand van de gezondheids dienst voor dieren, die hier is geweest, heeft geconstateerd dat de vaarzen voor hun leef tijd veel te klein waren. Ik heb nu alle instanties bena derd. Mensen® van gemeente, gezondheidsdienst. I. P. O. keuringsdienst, landbouwschap en Péchiney zijn hier geweest maar ik word van het kastje naar de muur gestuurd. Ik heb al die mensen om uitslag ge v-raagd, maar ik krijg of niets of een negatief antwoord. He laas zijn de onderzoeken pas (Van een onzer verslaggevers) GOES/'s HEERENHOEK De diverse instanties die door het gezin Goense uit 's Heerenhoek (zie elders dit nummer) benaderd zijn in verband met de raadselachtige planten- en mensen- c.q. dierenziekten die het gevolg lijken te zijn van industriestof uit de NS-transporten van en naar het Sloegebied, tasten in het duister en schuiven elkaar steeds de bal toe als het om aanspra kelijkheid of (duur) onderzoek gaat. Zo er al geen sprake is van onwetendheid en onwil, on dervindt het gezin Goense tot nu toe zeker geen goede wil. Het blijft steeds bij vage toe zeggingen en antwoord op kleine onderzoekjes komt nooit. De directie van Hoechst verklaarde ons bij monde van directeur dr. ir. J. Nijman dat het uitgesloten was dat de wa gons zouden lekken of dat er bij laden en lossen stof op de wagons (veelal bollen) achter blijft: „Dat is er in het Sloe al wel weer afgewaaid hoor. Schadelijke gevolgen van de spoorlijn zijn volgens mij uit gesloten. Er wordt eindeloos gecontroleerd." Hoechst ver voert, aldus dr. Nijman die zei het „niet precies te weten", onder meer elementaire fosfor, DMT, polycondensaat (fosfor- zout) en NTPP-fosfaat per trein. Daarnaast worden fos- forslakken afgevoerd. Volgens Hoechst is het ondenkbaar dat een van de stoffen uitlekt en (behalve fosfor) schade zou kunnen veroorzaken. Péchiney deelde ons „voorlopig" (ook daar wist men niet alles pre cies) mee, dat van die zijde aluminium, aluinaarde, creoliet en alumdndumlegeringen wor den vervoerd. De keurings dienst van waren te Goes, die een onderzoekje instelde, wil de bij monde v-an de plaats vervangend directeur geen in lichtingen verstrekken. De ge zondheidsdienst voor dieren, d-ie ook onderzoek verrichtte, kon geen enkel uitsluitsel ge ven. Het Landbouwschap schaderegelinigscommissie maakte bekend dat de desbe treffende schadetechnische commissie de zaak had verwe zen omdat de schadecommissie is ingesteld voor d-irekte lucht verontreiniging en dus niets met schade door transport te maken heeft. Het instituut voor planteziektenkundig on derzoek te Wageningen vertel de geen resultaat met haar onderzoek behaald te hebben en geen enkele aanwijzing verkregen te hebben, omdat de monsters die zij had onder zocht, niet vers waren. Op ei gen houtje stelde het IPO geen nieuw onderzoek in, maar men was volledig bereid om in 's Heerenhoek zelf een onderzoek in te stellen als men door het betrokken gezin opnieuw gewaarschuwd wordt. De spoorwegen tenslotte zei den, dat zij van het geval niet afwisten (hoewel zij gebeld zijn door verschillende andere instanties en door de heer Goensen zelf - red.) maar dat zij pas iets ondernemen als van de heer Goense schrifte lijk een officiële aanklacht heid zou wel eens zeer moei lijk bewezen kunnen worden, binnenkomt. De aansprakelijk- zo verklaarde men in eerste instantie. op gang gekomen nadat de knobbels verdwenen waren, maar voor de nieuwe zomer wil ik wel iets weten. Als er iets gebeurd was, had ik de schade kunnen regelen, mijn tuintje weggedaan en een hoge schut ting neerget, zodat we tenmin ste zelf nog beschermd zijn. En dan spreek ik nog maar niet over het lawaai van de optrekkende treinen 's mor gens vroeg om half zes, hier voor de overweg..." (Wij zul len morgen uitvoerig op de omstandigheden en de ver schijnselen rond het gezin Goense terugkomen). (ADVERTENTIE) Haak er snel en eflektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is,waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In het bericht over de jubilerende Sasse badmeester de heer P. de Vries van gisteren is de naam van het Sasse zwembad foutief in de krant gekomen. De juiste naam van het zwem bad is De Draaiput. Zoals ge meld krijigt de heer De Vries vanavond een receptie aange boden. Deze begint om 18.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES-TERNEUZEN Na jaren van onzekerheid kan de waterwinning van de Water- mij- Zeeland vanuit de Isabel la- en Zwartesluiswatering in België via het pompstation Braakman definitief geregeld worden. Nederland is tot een akkoord met België kunnen geraken door zijn milieuhygië nische eisen ten aanzien van het kanaal Gent-Terneuzen sterk af te zwakken. Er zal een wijziging in het Belgisch-Nederlandse traktaat komen in die zin, dat België niet meer verplicht wordt, het kanaal „door te spoelen" met zuiver water. België deed dit met water uit de Isabella- en Zwartesluiswatering- Leve ring van water uit dit gebied aan Nederland werd hierdoor onmogelijk gemaakt. Rijkswa terstaat heeft daarom besloten zijn eisen ten aanzien van het kanaalwater drastisch te ver lagen. De uitvoering zal zo snel mogelijk ter hand worden ge nomen. De Watermaatschappij Zeeland is bijzonder verheugd over deze resultaten, waardoor een groot stuk onzekerheid is weggenomen- Pas eind 1978 zal de Biesboschleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen gereed zijn. Men was sterk afhanke lijk van Belgische medewer king. Aan Belgische over- heidszijde en bij rijkswater staat werd deze kwestie door de W.M-Z. veel begrip en me dewerking ontvangen. (Van onze correspondent) SLUISKIL De zeehengel- club Sluiskil hield nabij de watertoren aan de Wester- scheide te Terneuzen haar tweede ctubwedstrijd in dit Ondanks het slechte weer van de dag tevoren, de dag waarop de hengelaars hun aas moesten halen, viel de deelna me zeker niet tegen en ver schenen 102 deelnemers aan de start. De vangsten waren niet bovenmatig. Winnaar werd met 595 punten Mat- thijs te Terneuzen, 2 A. de Winne Sluiskil 534, 3 H. de Haan Terneuzen 325, 4 R. de Caluwé Sluiskil 293, 5 me vrouw De Haan, Terneuzen 268, 7 P- van de Berge Ter neuzen 251, 7 J. van Kerck- voort Sluiskil 248, 8 W. de Winne Sluiskil 233, 9 W. de Cuiper Middelburg 219, 1-0 J. Faas Terneuzen. (Van onze correspondent) HULST In tegensteUing tot eerder verschenen berich ten komt de voorzitter v-an de KVP de heer De Zeeuw, 23 juni te Hulst spreken. Aan vankelijk zou dat op 2 juni zijn. De kringvoorzitter van de KVP, de heer W. H. A. van Alphen te Terneuzen, heeft dit meegedeeld. (ADVERTENTIE) Delft, stad van middel eeuwse oorsprong met een uniek patroon van intieme grachtjes overwelfd door gracieuze boogbruggen en omzoomd door bomen, nobele oude gebouwen en fraaie woonhuizen. Stad om in te wandelen over de schilderachtige oude markten en langs de steen- geworden historie van kerk en klooster - edelman en patriciër - burger en $3 ambachtsman. Delft, stad met eerbied voor het verleden, waar zo velen uit onze rijke geschiedenis hun laatste lustplaats vonden: de Oranjevorsten, fameuze zeehelden en baanbrekende J Delftse geleerden. Delft, stad van Vermeer en Delfts Blauw, waar het heden zich manifesteert door moderne stedebouw, actuele tentoonstellingen en het klank- en kleurrijke schouwspel Taptoe-Delft. Stad, ook waar aan onze toekomst wordt gewerkt in de befaamde Technische Hogeschool en door industrieën met visie. Delft, stad van contrasten tussen imposant oud en belangwekkend nieuw, gezellige drukte en rust- gevende stilte... enig in Nederland. (uit brochure VW-Deïft) Belangwekkend nieuw is het uiterst modern geoutilleerde Bethelziekenhuis (capaciteit 350 bedden) dat wij op 1 augustus a.s. met Uw medewerking in gebruik hopen te nemen. Voor de afdeling interne geneeskunde; obstetrie/gynaecologie en de afdeling neurologie bestaat de vakature van Belangstellenden voor deze funktie moeten naast verpleegkundige kennis beschikken over organisatorisch© kwaliteiten, terwijl het vermogen om in teamverband te werken van groot belang is. Het diploma Ziekenverpleging A, aangevuld met de voltooide stafopleidmg is vereist. De voorkeur gaat uit naar hen als aSehnfshoofd? S00rtgeliJke fuIlktie (bijvoorbeeld Eenmaal in de maand zal een weekend worden gewerkt. Het salaris is nader overeen te komen. ter assistentie van de afdelingshoofden. Aanstelling gesohiedt an de rang van le verplegende of verplegende A. Aaneengesloten diensten. voor enkele afdelingen kunnen wij gediplomeerde zusters plaatsen. Indien u belangstelling hebt voor één van bovengenoemde funkties, dan wordt u uitgenodigd uw sollicitatie te richten aan het hoofd Personeelszaken, mej. J. J. Vingerhoets Begijnhof 31, Delft, telefoon (015) 31100, toestel 40. Bent U verpleegkundige en gevoelig voor een fijne werksfeer, dan heeft U in het nieuwe Bethelziekenhuis Uw bestemming gevonden.

de Stem | 1972 | | pagina 5