srham- es brikozen- 22s do fiemelk ïtellen CUP MET GLANS GEHAALD Briljante treffers m Cruyff CLUBARTS WEER TEGEN SPELEN OM WERELDCUP Ajax treedt met zelfde team aan FEEST OP DE DAM Personeel 1750 man sterk IC gnespray OR ZUIDWEST-NEDERLAND JuL Vraag naar het NS- zomermenu 7.50 or 8.- Niets gezien Slag in lucht rfc heijn it forse ingrepen Grote ïh Spelers vóór fc heijn fles 0 gram 1 t/m woensdag 7 Juni voordelig uit met NS 90 Ajax: unieke trilogie (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het drieluik is compleet. Ook Interna- zicmale Milan moest het met 20 aan den lijve ondervin den: Ajax is een allesreiniger. De glimmende, monsterlelijke Europa-cup voor landskampioenen is terecht het hoofdmo tief geworden in de creatie, welke Stefan Kovacs en zijn Ajax-mannen dit seizoen uiterst sfeervol en secuur hebben opgebouwd. Internazionale Milan, dat in een allesvragende krachtsinspanning waarbij het ook alle geoorloofde, maar ook ongeoorloofde middelen te hulp riep om de met veel artisticiteit opgebouwde Ajax-trilogie op het laatste mo ment nog aan stukken te beuken, was tegen de grootmees ters Cruyff, Keizer, Haan en Neeskens niet opgewassen. Voor dat moment had Inter- verdediger Pellugi al zijn hardste speler Bertini in de ploeg moeten halen omdat Giu- bertoni zichzelf al in de ope ningsfase in een duel met Blankenburg blesseerde. Desondanks kon Ajax de strijd blijven beheersen. Kon Johan Cruyff ook tegen de befaamde verdedigers van Eu ropa met wervelende acties het driedubbele slot van Inter openbreken. Maar Cruyff dreef zijn acties zover door, dat geen van zijn medespelers hem in sneldheid kon volgen. „Dat is altijd het gevaar van Johan", formuleerde trainer Kovacs. „Hij is zo snel in zijn acties, dat op het beslissende moment vaak geen spelers in de buurt zijn, die de zaak kunnen afronden". Dat was wel het geval, toen de sterk spelende Arie Haan, die ge weldige voorzet losliet waardoor Sjaak Swart een duidelijke kans op een treffer kreeg. Maar Swart hoe ge raffineerd hij het ook deed, de Franse scheidsrechter Helies was het niet ontgaan druk te de bal via de hand achter doelman Bordon- Voor het derde achtereen- volgende jaar en voor Ajax twee maal in successie, staat de meest begeerde voetbaltro- fee voor Europese clubteams in een Nederlandse prijzen- kast. Ajax kan zijn vraagprijs voor vriendschappelijke wed strijden tot f 100.000.- gaan verhogen. Het succes lijkt vol maakt. Misschien wel iets té compleet, nadat Ajax zich reeds eerder dit seizoen van de nationale voetbaltitel en de KNVB-beker had verzekerd. Een trilogie, waartoe nog nim mer een ploeg in de 18-jarige I geschiedenis van de Europa cup is toegekomen. Zelfo Real Madrid en Benfica struikelden in hun sterkste Europa-cup ja- I ren altijd wel op een van de I drie fronten. Johan Neeskens was tegen Inter de eerste Ajax-speler, die duidelijk maakte, dat de Amsterdammers alleen met aanvallend voetbal de Europa cup weer in eigen huis wilden houden- Neeskens trok zich mets aan van de reputatie, welke zijn rechtstreekse tes j genstander Mazzola had. Neeskens was snel met de be- doeling van start gegaan: -Niet ik moest me aanpassen aan het spel van Mazzola, maar de Inter-aanvoerder moest zich maar naar mijn spei zien te schikken". En die brutale opvatting van Nees kens vormde de basis voor het overwicht, dat Ajax in de be ginperiode ruim kon gaan op bouwen. De enige man. die tot dat moment duidelijk buiten het aanvallende Ajax-patroon ™1 was Wim Suurbier, die vaak te slordig zijn passes aan zUn medespelers aanbood. En hP zo'n zwakke schakel had Jter-trainer Invernizzi de afgelopen dagen juist zijn I hoop gezet. „Wij zullen met I uitvallen op die plaatsen moe- «n toeslaan, waar Ajax ge woon bij toeval het zwakst 15aldus Invernizzi. En dat Prmcipe hadden de Interspe- lers g0ed in hun oren ge- ™°°Pt, daardoor konden Bo- Mnsegna en Mazzola ook met hhige uitvallen toch in de men "li yan doelman Stuy ko- Slechts sporadisch kreeg de 'p?naconsbant uit zeven spe- I _jls bestaande Inter-verdedi- hg lucht. Ajax drong de Ita- I r„-en' rï'e 20 graag' in deze •opa-cupfinale itts aanval- wn L hadden gespeeld, ge- on het befaamdt Catenaccio- sW»em op: ..driedubbele R. j v00r '"vallende doelman sneli moest Aiax- van een \!l voorsprong afhouden, lp- na 24 minuten, toen In- taeW ^"rdelijk met harde on es Ajax het voetballen onmogelijk probeerde te ma- de'.' JVan'5e Inter toch dui- I shia,oen een geweldig af standsschot van Ruud Krol via d°elschoot!aaSt h6t Italiaanse Maar de wijze waarop Johan Cruyff nu eindelijk in de twee de minuut van de tweede helft Ajax al op de zoveel eerder ver diende 1-0 voorsprong bracht, tekende toch wel de uitzonder lijke klasse van Ajax in deze Europacup-finale. Op rustige wijze wachtte Johan Cruyff op de hotsing die tussen doelman Bordon en de jonge verdediger Oriali wel moest onstaantoen Wim Suurbier een vlijmscher pe voorzet losliet. Volledig vrij staand tikte Johan Cruyff de bal in het Inter-doel; 1-0. Na dat moment dreigde nog een groot gevaar voor Ajax: te overmoedig aanvalsspel. Maar de veel grotere beweeg lijkheid van Ajax was voldoen de om het Inter waarin toch naarmate de strijd ging vorde ren duidelijk de hoge gemid delde leeftijd en dus een ge brek aan conditie ging tellen op voldoende veilige afstand van doelman Stuy te houden. En wanneer Johan Neeskens een enkele maal ten aanzien van Mazzola zijn opdracht ver zaakte was het Stuy hoogst persoonlijk die de bal voor de voeten van de grote Inter-ster wist weg te grissen. De groot ste overtuiging bleef zelfs in de moeilijkste speelfase in het spel van Ajax te vinden. In'de 31e minuut was het ech ter Johan Cruyff die voor de ogen van honderden miljoenen televisiekijkers in de gehele wereld, en in een dol enthou siaste Feyenoord-kuip aan alle onzekerheid een einde maakte. Hoog opspringend tussen de Interverdedigers, joeg Johan Cruyff met een stijlvolle kop stoot uit een even secuur ge nomen voorzet van de na rust weergaloos spelende Piet Kei zer de bal voor de tweede maal achter doelman Bordon. Vanaf dat moment liet Inter nog duidelijker zijn ware ge zicht zien. De Italianen kon den het duidelijke verlies nog maar moeilijk verkroppen en Bertini en Boninsegna (die zelfs een officiële waarschu wing van de voortreffelijk flui tende arbiter Helies kreeg) werden de grootste belhamels in de Inter-ploeg. Maar zelfs dat zou Ajax niet verontrus ten. JACK ARENTSEN Het glorieuze moment in het Feyenoord-stadion: aanvoerder Piet Keizer heft de zo glansrijk verdiende Europa Cup de hoogte in. Arie Haan: contacten met Belgische clubs. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Anders dan Feyenoord indertijd voor zijn Europa Cup-finale heeft Ajax ervoor gezorgd, dat het eiftal dat gisteravond in de Rotterdamse kuip stond, vrij wel zeker ook volgend seizoen beschikbaar zal zijn voor de Amsterdammers. Naast trainer Stefan Kovacs die zeer waarschijnlijk nog een jaar blijft Ajax heeft 'n optie voor die tijd op de Roe meen moeten er de komen de weken nog onderhandelin gen gevoerd worden met Heinz Stuy, Wim Suurbier, Arie Haan (belangstelling uit België) en met reserve-doel man Sies Wever. Volgens Ajax-secretaris West- rik is het contract van drie jaar met Johan Neeskens meer dan bijna rond. Slechts de handtekening ontbreekt. De contracten van de andere Aja- cieden lopen als volgt: Barry Hulshof: nog twee jaar; Horst Blankenburg: tekende pas voor drie jaar bij: Ruud Krol: twee jaar; Gerrie Mühren: zit nog voor een jaar vast; Johan Cruyff: nog zes jaar; Piet Kei zer: eveneens zes jaar. In dit lijstje ontbreekt de naam van Sjaak Swart. Deze week nog zal een gesprek met de Ajax-rechtsbuiten plaats vinden, waarin hem, zoals Westrik hetn oemde, 'n bijzon der contract 2al worden voor gelegd. Voor hoeveel jaren wilde de Ajax-secretaris niet zeggen- Johan Neeskens: alleen nog handtekening onder contract zetten. Ajax-arts Rolink: „Ik blijf er tegen". (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in ruim 50 stations- restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Even- als vorig jaar, heeft Ajax-clubarts Rolink zich tégen het spelen om de wereldbeker (te gen de Zuid-Ameri kaanse kampioen Inde- pendiante) uitgespro ken. De spelers zelf daarentegen willen dol graag een gooi doen naar de wereldcup. Vorig jaar sprak dokter Ro link zijn mening met succes uit want Ajax ging niet en Pana- thinaikos nam de plaats van de Amsterdammers over. Uit de reacties van de Ajacieden gisteravond na het winnen van de Europa Cup, viel echter op te maken dat Rolink het nu heel wat moeilijker krijgt met zijn verdediging. „Ik kan me wel voorstellen dat ze willen", zei hij, „maar ik blijf erbij dat het een te zware belasting is voor het elftal". Dokter Rolink vond echter een tussenoplos sing die'hij als suggestie door gaf aan het Ajax-bestuur:. „Speel piet twee wedstrijden, maar één en dus op neutraal terrein, bijvoorbeeld in New York. Dan hebben we geen vermoeiende reis en geen in- entings-problemen". (Van onze sportredac tie). AMSTERDAM In vrijwel het gehele land waren woensdagavond tijdens de televisie-uit zendingen. van de Euro pacupwedstrijd de stra ten uitgestorven. Alleen in café's, waar televisie toestellen stonden, wa ren bezoekers. Direct na het laatste fluitsignaal van de Franse scheids rechter kwam het open bare leven weer op gang. Vooral in Amster dam barstte het feestge woel los. Van alle kanten stroomden duizenden Amsterdammers naar de Dam, waar twee mu ziektenten waren opge richt cm het feest in goede banen te kunnen leiden." Maar de muziek was er nog niet en was ook niet nodig. Want de uitgelaten menigte hief zelf de bekende strijd liederen aan, begeleid door de claxons van tientallen auto's. Getooid met Ajax-mutsen, ge kleed in Ajax-shirts, ge wapend met hoorns, be gonnen de duizenden aan een wilde rondedans midden op de „kleine steentjes" voor het pa leis om het grote feest van Ajax, de nu dubbele triomfator in de Europa cup-strijd, te vieren. ROTTERDAM De Europa-Cupfinale van gis teravond genoot ruime belangstelling van de persmedia. Zo waren gis teravond aanwezig43 televisiecommentatoren, 94 t.v-technici, 20 radio commentatoren, 300 jour nalisten en 47 fotografen (in totaal werden 100 aan vragen niet gehonoreerd) Het stadion zelf nam voor deze voetbalge beurtenis niet minder dan 1750 man in dienst, waaronder enkele men sen met zeer vervaarlijk uitziende waakhonden, die bij de hekken gepos teerd waren. (Van onze sportredac tie). ROTTERDAM Twee personeelsleden van de technische staf van het Feyenoord-stadi on, de heren Van Kal ken en Hagenbeek heb ben gisteravond ondanks het feit, dat ze nog geen 30 meter van het veld zaten, niets gezien van de finale. Beide heren speelden namelijk „spionnetje" in de regie-kamer van het gesloten tv-circuit, dat het stadion sinds kort rijk is. Via dat circuit werden de gedragingen van het publiek in Öe Kuip nauwlettend in het. oog gehouden: (Van onze sportredac tie). ROTTERDAM Niet alleen op hét veld, maar ook in de lucht werd gisteravond een comple te slag geleverd. Niet minder dan 26 reclame vliegtuigen scheerden over de Kuip om de aandacht te vragen voor de produkten aangepre zen op de sleepnetten. Ertussendoor scharrelde de door de NOS gechar terde helikopter nog.

de Stem | 1972 | | pagina 13