135 178 39 109 79 Geef uw dochter het Parker Intellekt. Wat is Arlita? 4» PARKER Schooltaiul verzorgi ng haalt vrij weinig uit KAREkl eglas uw te leverworst :uw irdbeienijs agere choco- jedrank hotketchup frikadellen KlopKlopje koffie 20 stuks Arlita 98 binnenland rrïïlHÏinTB^ Drie japanners spelen gruwelijke rol in Midden-Oosten-conflict Russisch Detector Gehuurd „Kamikazen" Van cler Gun: kiezen voor strijd tegen werkloosheid I Parker Service N.V., Beurs Damrak, Uit onderzoek onder rekruten blijkt: Uitverkoren Begrijpen Buiten spel Mentaliteitsverschil Inzameling Onredelijke mannen in do«. gJD er is maar een 14 UNI <jesa21/2gram iet bekende lekkere thee en stootvast Jenaglas mte geving uyter 3 ram ter introduktie van 118 voor Italiaans 'ie-arm ter introduktie van 198 voor e meeste filialen) UW blik a 400 gram ter introduktie van 49 voor -UW pittige 340 gram :er introduktie van 129 voor :UW e diepvries iks samen 240 gram ter introduktie van 89 voor Donderdag 1 juni 1972 juni. HET DRAMA VAN LOD (Van onze redactie buitenland) „Wat vannacht in Lod gebeurd is, was een zorg vuldig voorbereide mis daad met als enig doel te doden zonder onderscheid. De slachtoffers waren pel grims die naar heilig ge bied waren gekomen. De moordenaars waren misda digers die handelden in naam van een zogenaamde revolutie. In Beiroet en an dere Arabische hoofdste den kraait men grote vic torie en de vreugde van die helden die niet durven te vechten, maar hereid zijn te moorden, is grenzeloos". Met een van emotie en soms woede verstikte stem sprak de Israëlische premier. mevrouw Golda Meir. gisteren het parlement toe naar aanleiding van de gruwelijke moordaanslag in de voorgaande nacht in de aankomsthal van het vlieg veld Lod te Tel-Aviv. Op dat moment was het aantal dode lijke slachtoffers van de aan slag al gestegen tot 27. Pre mier Meir vervolgde: „Het is voor geen mens een geheim dat deze com plotten in Beiroet worden gesmeed met medewerking van de Libanese regering- Vandaar vertrekken de moordenaars. Hoe is het mo gelijk. zo riep zij uit, dat de regeringen en buitenlandse vliegtuigmaatschappijen deze gang van zaken aanvaarden? Is het mogelijk dat de inter nationale gemeenschap niet in staat is, een eind te ma ken aan deze onduldbare si tuatie, en de landen te boy cotten die terroristen ontvan gen en de bescherming en de steun geven die zij nodig hebben? Als de maatschappij die de Japanners vervoerde, meer voorzorgsmaatregelen had genomen, zou de trage die niet gebeurd zijn". Bloed op de grond en achtergelaten bagage: stille getuigen na de moordpartij in de hal van de luchthaven Lod. De drie mannen, die het bloedbad hebben aangericht al snel bleek dat het Ja panners waren waren met een toestel van Air France op het vliegveld aangeko men- Met de andere passa giers werden zij daarop naar het stationsgebouw gereden. Daar haalden zij plotseling handgranaten uit hun koffers die zij in de menigte wier pen en openden zij het vuur met Russische automatische geweren van het type Ka- latsjnikow. Binnen enkele se conden heerste er een ontzet tende chaos- Gillende mensen vluchtten alle kanten op, ter wijl her en der verspreid lichamen in poelen bloed la gen. Twee van de drie Ja panners kwamen ook om. De derde werd gepakt. In een minimum van tijd was de hulpactie op gang gekomen. Veertig ambulan cewagens voerden de slacht- toffers naar naburige zieken huizen waar 25 chirurgen de hele nacht operaties hebben uitgevoerd. Tot de slachtoffers behoren veel leden van een groep van 45 Portoricaanse pelgrims die met hetzelfde toestel als de commando's uit Rome waren gekomen- Een van de doden is prof. Aharon Katzir, die onder de ogen van zijn fami lieleden werd neergeschoten. De in 1914 in Polen geboren dr- Katzir is een van de be kendste chemici ter wereld en is onder meer president geweest van de academie van wetenschappen van Is raël. De drie Japanners zijn vol gens Italiaanse politie zeker vijf dagen in Rome geweest waar zij achtereenvolgens in een hotel en een pension verbleven. Zij passeerden de normale controle- Toen zij dinsdagavond aan boord van het vliegveld stapten met kaaltjes voor Tel Aviv-Toki- o. Zij hadden in totaal 55 kg. bagage bij zich die niet werd onderzocht. „De bagage wordt alleen onderzocht als er een speciale reden tot verdenking is of wanneer de luchtvaartmaatschappij er om vraagt". De drie mannen passeerden evenals de andere passagiers wel een metaalde tector, die echter niet aan wees dat zij metalen voor werpen bij zich hadden, al dus de politie in Rome. Volgens de Israëlische ra dio is uit het eerste verhoor van de overlevende Japan ners gebleken dat geen van de drie geloofd hadden hun. missie te overleven- Zij had den de opdracht. zoveel mo gelijk mensen, zonder onder scheid van nationaliteit ge slacht of leeftijd, te doden en zoveel mogelijk materiële schade aan te richten". Volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen had deze Japanner. Namba Daisoeke (22 jaar) uit Osaka, een aan tal maanden in contact ge staan met de Palestijnen. Hij had de actie onder leiding van Palestijnen in Osaka voorbereid- De namen van de twee do de Japanners zijn: de 23- jarige Jiro Soegisaki en de eveneens 23-jarige Ken Tori- o. Hun namen waren ver strekt door de Japanse am bassade in Tel Aviv. Uit het eerste verhoor van de enige overlevende Japan ner bleek dat zij gehuurd waren door het Palestijnse bevrijdingsfront dat in Bei roet zetelt- Hij verklaarde, dat de drie de plaats hadden ingenomen van de twee ter roristen die drie weken gele den op het vliegveld van de Belgische luchtvaartmaat schappij door de Israëliërs werd ontzet, en dat men de wereld wilde herinneren aan de juni-oorlog van 1967. Hij zei, dat 't conflict van de Mid dellandse Zee voor zijn orga nisatie ondereel was van een geheel waarvoor zij streden en dat zij. ofschoon zij Ja panners zijn, zich betrokken voelden bij dit conflict. Het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, dat de verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich neemt, heeft tegengesproken dat de drie Japanners die de aanslag pleegden gehuurd waren. „Een gehuurd mens sterft niet op de wijze waar op de Japanse kameraden stierven". Het front hoeft leden van verschillende nationaliteiten- Het is niet de eerste keer dat buitenlanders hebben deelgenomen aan acties van het front. Aan de actie op het vliegveld hebbben ook Arabische leden van het front deelgenomen. Zij speel den daarbij een rol die niet minder belangrijk was dan die van de Japanse kamera den, zo werd verklaard. De bloedige aanslag op het vliegveld schijnt het werk te zijn van een terroristische commando dat tot een extre mistische Japanse beweging, „Het Verenigde Rode Leger" behoort- Deze is inderdaad bekend om haar contacten met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en om het bloedige geweld dat haar leiders uitoefenen. Zij hangt de maoistische ideolo gie aan en volgt methoden van de „Kamikazen" (Japan se zelfmoordvliegers in de tweede wereldoorlog). Het Verenigde Rode Le ger" is voortgekomen uit het samengaan in 1971 van twee extremistische organisaties: „Het comité voor de strijd tegen het veiligheidsverdrag Nippon" en „Het Rode Le ger", dat in 1970 een Japanse boeing met 131 pasagiers kaapte en dwong naar Noord-Korea te vliegen- In februari van dit jaar bood een groep van het ..Verenigde Rode Leger" in een huis in de bergen ver scheidene dagen weerstand aan de aanvallen van een paar duizend Japanse politie mannen. De groep had veer tien kameraden doodgemar teld wegens afwijken van de ideologie. De Japanse premier Eisaku Sato gaf gisterochtend uit drukking aan de nationale gevoelens door op te merken: „Het is een ernstige zaak. Dit is inderdaad groot nieuw. Maar zijn er werkelijk Ja panners die zoiets zouden doen"? (ADVERTENTIE) een uniek boormachine-accessoire, tot VADERDAG bij elke UTRECHT POSTBUS 48 (Van een onzer verslaggeversz TILBURG „Als we moe ten keizen tussen werkloos heidsbestrijding en inflatiebe- keus gauw gemaakt. Dan kies ik voor de werkloosheidsbe strijding", aldus het Tweede Kamerlid voor de KVP, (ex- NKV-bestuurder) Frans van der Gun. Hi'j zei dit op een bijeen komst van de kring Brabant van de KVP, waar hij forum lid wais bij een gesprek over de Brabantse werkgelegen heid,. Hij verwees daiarbij naar de uitiging van minister Boersma van Sociale Zaken, die meegedeeld heeft, dat hij rond de ja,ar wiss cling een werklozenaantal verwacht van 150.000. (ADVERTENTIE) 't-'ickL De Parker 45. Een intelligent instrument. Volgt haar gedachten als een schaduw. 10.000 woorden met één patroon. En elke zin heeft karakter. Amsterdam, tel. 020-22 2121 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het is geen plezierige conclusie maar de scliooltandverzorging voldoet niet aan de verwachtingen. Het eerste doel, bewerkstelligen dat de kinderen ook na hun school tijd aandacht blijven besteden aan hun gebit, wordt niet be reikt. Dit heeft de Zeister tand arts H. Kalsbeek vastgesteld na een onderzoek dat hij in 1966 en 1967 uitvoerde onder 1500 rekruten van de lucht- en land macht. Op zijn bevindingen, neerge legd in een fors proefschrift, promoveerde hitj gisteren aan. de Utrechtse universiteit tot doctor in de geneeskunde. Na de periode van de lagere school, dus globaal tussen het twaalfde en achttiende levens jaar, loopt de tandheelkundige verzorging terug, voornamelijk bij gebrek aan gemotiveerd heid bij de jeugd. Zo is zijn bevinding. Dr. Kalsbeek constateerde daarbij echter dat er vrijwel geen verschil bestaat tussen de rekruten die wel en die niet in hun jeugd schooltand verzor ging genoten hebben.' Alleen ten aanzien van het bezoek aan tandartsen was er een gunstige tendens in de richting van degenen die wal vroeger behandeld waren. Tandenpoetsen deden beide groepen evenveel, of beter ge zegd even weinig. Ook voe- dings- en vooral snoepgewoon- ten bleken niet beïnvloed te zijn door de preventief bedoel de voorlichting van de school- tandverzorgers. Dr. Kalsbeek concludeerde dan ook dat de toestand van het gebit in beide groepen nage noeg gelijk was. Ongeveer 50 pet. scoort onvoldoende, 25 pet. is ronduit slecht, 22 rede lijk en slecht 3 pet. kan het predikaat goed voor zijn gebit verwerven. Tegen veel vooroordelen in is aan dr. Kalsbeek gebleken dat er geen verschil is tussen fondspatiënten en particulieren wat de toestand van hun gebit betreft. In beide gevallen is de situatie gewoon even slecht. Dr. Kalsbeek heeft het proef schrift niet geschreven om de schooltandverzorging afge schaft te krijgen. Maar wel zal de opzet enigszins moeten ver anderen, zo verwacht hij. De grootste tandbederver is nog steeds de snoepgewoonte onder de jeugd. De toegenomen wel vaart is voor ,de jeugd op dit gebied ronduit desastreus. Daarnaast knelt het tekort aan tandartsen, aldus dr. Kalsbeek. Hij heeft dan ook geen goed woord over voor de opvattin gen van sommige collega's die categorisch fondspatiënten plegen te weigeren. Wel heeft hij begrip voor het feit dat men meer aandacht besteedt aan de verlangens van particu lieren dan aan die van fonds patiënten, omdat de laatste categorie niet elke behande ling vergoed krijgt. Overigens verklaart dr. Kals beek in een van zijn aan het proefschrift toegevoegde stel lingen, dat het hele onder scheid tussen fonds en particu lier hem doen denken aan apartheidspolitiek. Bovendien vindt hij het paternalistisch en vanuit sociaal tandheelkundig standpunt bezien ook nog schadelijk, dat de kostenloze behandeling van fondspatiën ten afhankelijk wordt gesteld van het verplichte halfjaarlijk se bezoek. Daarmee wordt ie mand die ziljn gebit alsnog wil gaan verbeteren, door finan ciële sancties weerhouden. Dr. Kalsbeek ziet echter meer direct heil in het aanpakken van het snoepprobleem dan in het aanpakken van het artsen tekort. Zo zal men de aan staande moeders veel gerichter moeten voorlichten over het effect van snoepen en voeding van het kind. Gebleken is na melijk dat nog voor de leer plichtige leeftijd het kwaad al geschied is. Eetgewoonten en vooral snoepgewoonten zijn in grote lijnen moeilijk meer te wijzigen na het zesde levens jaar. Tenslotte toonde dr. Kalsbeek zich ook nog voorstander van een andere -omstredpn- vorm van preventie: het toevoegen van fluor aan het drinkwater. Jammer is namelijk, zo vond hij, dat degenen die daartegen protesteren zelf wel bewust genoeg zijn om hun gebit te laten verzorgen maar dat gro te groepen, met name in „lage re milieus", van die protesten de dupe worden. (ADVERTENTIE) caloriearm f 3.27 per pakje leuk recept op elk zrkje papten sw pen NKVers afkerig zijn van de VVD-mentaliteit van veie KVPers en zich beter thuis voelen bij den mentaliteit van een PvdA in wie zij een bete re vertegenwoordiging zien van hun werknemersbelan- gen. BREDA J. VAÏSSIER Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Op het ogenblik is er een strijd gaande in de katholieke kerk waarvan voorheen nie mand zou hebben durven dro men. Bisschop Gijsen, over tuigd van zijn mening, wordt door verschillende personen bekritiseerd als zou hij het niet bij het goede eind heb ben. Maar als men daarvan zo zeker is waarom schrijft of spreekt men dan tegenover hem geen duidelijke en recht vaardige taal? Bisschop Gijsen. is een per soon waarvoor ik groot respect heb. Het lijkt er erg veel op dat hij juist in deze tijd van geloofsafval is opgeroepen. In de wereld waarin wij momen teel zijn komen te verkeren, zijn dergelijke personen van het allergrootste belang. Hoe zal men ooit een stevig huis kunnen bouwen wanneer er geen houdbaar fundament wordt onder gebracht. Velen zijn geroepen maar weinigen uitverkoren. Toch zou ik tot een van die uitverkorenen bis schop Gijsen willen noemen. Moge bovenstaande regels bij dragen tot een betere kijk op ons aller geloofsleven in deze tijd. BAARLE-NASSAU A. J. JOOSEN Steeds weer lezen we kri tiek op bisschop Gijsen. Maar waarom? Heeft de katholieke kerk niet te veel van he,t goe de in het geloof verloren. En vinden we dat bij -bisschop Gijsen terug? Laten de bis schoppen toch eensgezind sa men werken in de kerk en eikaars werk niet afkeuren. En laten ook de priesters hun bisschoppen proberen te be grijpen en volgen. MEVROUW MAAS PRINSENBEEK Het besluit van het AKZO bestuur inzake ENKA-Breda heeft vele reacties uitgelokt. Mijns inziens begrijpelijk. Onze democratie berust voor 'n groot deel op het „compro mis". Overleg dus waarbij de standpunten uitgewisseld wor den en dan resulteren in 'n gezamenlijk beleid en in geza menlijke beslissingen. Wij mo gen veronderstellen dat het AKZO-bestuur zich van deze stelling bewust is. Als dan, door de economi sche situatie' gedwongen, 'n dergelijk besluit moet vallen, dan eist onze democratische instelling, vooral door de be langrijke gevolgen, 'n andere procedure. Het dient algemeen erkend te worden, dat de vakbewe ging in Nederland een realiteit is en het niet meer te tolere ren is, dat de georganiseerde werknemers buiten spel gezet worden. Het is duidelijk, uiteraard met de nodige discretie, dat vooraf overleg had moeten plaats vinden met de vakbe weging. Als dit overleg geen resultaten had opgeleverd, dan had de hulp van de regering ingeroepen kunnen worden, 'n Kleine, gezien de delicate onderhandelingen, afvaardi ging van de Centrale Onderne mingsraad was mede noodza kelijk. Met een dergelijk beleid had veel onrust, vooral onder de direct betrokken werkne mers, voorkomen kunnen wor den. De genomen beslissing, hoe wel nog niet definitief, is fnuikend voor onze democrati sche begingelen. Reacties wor den opgeroepen eyi spanningen worden veroorzaakt, die, ge zien de historie en mede ge voed door andere feiten ge grond op dezelfde opvattingen, eventueel zouden kunnen re sulteren in 'n aantasting van- onze democratische beginse len. BREDA C. M- V. D. POEL LID VAN DE INDUSTRIEBOND NKV De fractieleider van de KVP mr. Andriessen zegt dat het mentaliteitsverschil met de PvdA te groot is. De conserva tieve mentaliteit van de VVD ligt de KVP kennelijk beter. Met een partij kan de KVP de wens van de vakbeweging voor f 125.000.000 voor de werkloosheidsbestrijding van de tafel vegen, schoolgeld en ■ollegegeld verhogen, etc. Laat iet Andriessen gezegd zijn dat de PvdA een van de belang rijkste partijen is, die in de moeilijke jaren na de oorlog Nederland er mede bovenop leeft geholpen. Wel een ver schil met de conservatieve oncentratie die nu regeert. Uit een enquete is gebleken lat 25 van de NKVers pro gressief heeft gestemd. Het is een harde praktijk dat vele Het telegram, dat ik namens het Comité Abrahamdag Oos terhout naar dr. Kissinger he-b gezonden had geen enkele po litieke achtergrond en werd alleen gezonden, omdat deze 50 jaar werd en dus Abraham zag. Reeds eerder zonden wij dergelijke telegrammen aan andere hooggeplaatste perso nen, waarop misschien ook wel kritiek kon worden uitge oefend. Ik noem enkele namen en plaats tussen haakjes ach ter hun namen de eventuele kritiek. Willy Brandt (toena dering met de landen achter het IJzeren Gordijn), dr. J. C-als, zg. (mammoetwet), mr. Maarten Vrolijk (omroepwet), oud-minister-president P. de Jong (oud-vlootofficier) enz., enz. Ik wil Piet van der Schoof graag beloven, dat ik persoon lijk tijdens de komende Abra hamdag met de collectebus zal rammelen, maar dan niet al leen voor de Noordvietnamese kinderen, maar ook voor die van Zuid-Vietnam, die gewond zijn door communistische bommen. OOSTERHOUT L. WELLENS Hoe is het mogelijk, dat men kan pleiten voor een re gionaal ziekenhuis in Terneu- zen in een streek waar de lucht al zo wordt vervuild door fabrieken. Men zou heel erg blij moeten zijn met het streekziekenhuis in Hulst, dat gewoon onmisbaar is, evenals het ziekenhuis te Oostburg. Laa.t men de kanaalzone vrij houden v-oo-r de industrie. Al ben ik dan maar een gewone huisvrouw en moeder, toch vraag ik me dikwijls af hoe mannen toch onredelijk kunnen zijn. Komt het door hun egoïsme, dat aan zovele mannen eigen is? Wat te den ken van het feit dat men het in de Tweede Kamer aandurft om de bijslag voor het eerste kind te bevriezen, terwijl ie dere moeder weet, dat het haar duurste kindje is, omdat ze er alles voor moet aan schaffen, want het groeit over al uit. Als ik het voor het zeggen had, kreeg men voor het eer ste kind bijslag voor het twee de kind de helft en voor het derde kind de helft vermin derd met twintig procent. Men zou zo juist handelen en het zou ons overbevolkte landje ten goede komen. Waarom .gaan de lonen procentsgewijze om hoog? De mensen, die toch al zoveel loon verdienen krijgen er dan het meeste bij. Waarom is architect geen vrouwelijk beroep? Niemand dan een vrouw kan beter we ten hoe een huis voor haar gezin gebouwd zou moeten worden. Waarom is men in Limburg zo tegen de nieuwe bisschop, die toch door bet hoogste gezag op aarde tot bis schop werd gewijd. Komt het misschien door enkelingen, die niet tevreden kunnen zijn, omdat ze het zelf niet zijn geworden? Ja, de mannen zijn in de wieg gelegd om te heersen. Dat leert de geschiedenis ons wel en velen vSn hen hebben gefaald door hun egoïsme. Zo erg, dat er duizenden en dui zenden aan ten offer vielen. Als men de vrouw, die toch de draagster is van het leven, eens wat meer liet zeggen, dan zou het niet half zo'n warboel in de wereld zijn. Een vrouw is meer geneigd om het leven te beschermen dan de mannen, die teveel hebben aan hun egoïsme. Overal en bij .alles wat ze doen kan men dat bemerken. In de sport of op hun werk en zelfs in verga deringen. HULST MEVR. V. DOORSLAAR (ADVERTENTIE) Goeie Vraag Het is de nieuwe Karei 1 superlichte senoritas.

de Stem | 1972 | | pagina 11