ienshow ESER Stuttgart wapent zich tegen bommen „Milieudefensie doet het op kladpapier FRANKRIJK EINDELIJK BEREID: Zoutlozing in Rijn beperkt examens Slordige start voor L.H.N.Ö. GEEN PAPIERWINKEL MEER AAN BENELUX-GRENZEN RAI: keuring oude auto's onduidelijke zaak Heden Vapona Strip leïreit/d korting Boersma: politici manipuleren ZESTIEN DODEN IN VERKEER 759,- 598,- 669,- Per 1 juli 3,8% meer bij Philips sport :FTRUCK- FFEURS nLOSSERS ZENDGROEP Tedoelen. 'erookt. komen, ïaak jp de beste hechtheid. HET MATIGINGSOVERLEG 46 PROCENT BABYSIT HETZELFDE voor tijdelijke kantoorkrachten Hanoi houdt delen Kontoem bezet Ook schaatser Piet Vink (23) ft de strip waarvan u weet dat-iegoedïs Braziliaanse gevangenen in hongerstaking 6 ©insdag 30 mei 1972 7 11 ij ons 587,- SCHEN TUYN" Bergen op Zoom 134073 PLAATSING. gens 10.00 uur tot 8.00 uur. frtegenwoordiger. Ver- Veek. of kantoorwerk moe? tot vertegenwoordiger iGeen colportage. Geen Jtelling direct vast loon plaatsen. Beroep en Tevens mogelijkheid loden. Schrijf brief of leeftijd, beroep. Snel Izekerd, Br. onder no, 1 blad. ,i lull-time in Ti via onze i jlE BEROEPEN bR ELK BEROEP emu straat 18 |rg jut van tiet station 4250-36266* (Van onze redactie buitenland) STUTTGART In Stuttgart zijn maandag onder strenge ge heimhouding maatregelen ge nomen om de 600.000 inwoners te beschermen tegen bombe- dreigingen van de zijde van de links-extremistische Baader- Meinbof-groep. Na een verga dering achter gesloten deuren over de kwestie, verklaarde premier Hans Filbinger van Baden-Württemberg dat men geen aanwijzingen heeft dat de bedreigingen serieus zijn bedoeld, maar evenmin dat ze niet ernstig gemeend zijn. Filbinger deed een beroep op de bevolking om waakzaam te zijn en ongewone incidenten ter kennis van de politie te bren gen. Waar het nu volgens hem op aankomt, is dat geen hys terie ontstaat. De Baader-Meinhofgroep heeft in fotocopiebrieven aan persmedia meegedeeld dat op 2 juni in Stuttgart drie auto's met elk 30 kilo springstof op geblazen zullen worden. De brieven zijn ondertekend door „commando 2 juni". Als motief voor de aanslagen wordt de oorlog in Vietnam genoemd. In Bonn zijn intussen veilig heidsmaatregelen genomen rond de Navo-ministersconferentie die er vandaag en morgen on der voorzitterschap van secre taris-generaal Luns plaatsheeft. De ongeveer vijftig man sterke ordedienst van de West- duitse bondsdag is met Navo- personeel uit Brussel versterkt. Yan officiële zijde .ie intussen meegedeeld dat in de zaak van de jongste bomaanslagen in de bondsrepubliek, die aan vier mensen het leven kostten, nog geen aanhoudingen zijn ver richt. Vandaag zullen aan reclame zuilen in West-Duitsland bil jetten kleven met foto's van vermoedelijke daders, vooral le den van de Baader-Meinhof groep. AMSTERDAM Gisteren is de Nederlandse vertaling en bewerking van het Engel se rapport „Blueprint for sur vival" verschenen onder de titel Blauwdruk voor overle ving". De „Blauwdruk" is ver schenen in het eerste nummer van het nieuwe maandblad Milieudefensie, een uitgave van de Raad voor Milieude fensie. Het papier, waarop het blad is gedrukt, is van een heel bijzondere samenstelling. Het is namelijk voor 80 procent vervaardigd uit oud papier, waardoor naar schatting van de redactie van het blad on geveer 12 kubieke meter hout voor kappen is gevrijwaard. Het is voor het eerst dat dit soort papier „recycled" pa pier in Nederland wordt gebruikt. Volgens de fabrikant Van Gelder Papier heeft dit soort papier mogelijk een gro te toekomst, gezien de waarde die men overal aan milieu behoud hecht. Over de prijs van deze nieuwe papiersoort kan men bij Van Gelder nog niet veel zeggen. Het moei lijkste punt wordt waarschijn lijk het opbouwen van een net van oud-papierverzame laars. „Het is voor ons een bijzonder vreemde gewaar wording", aldus een woord voerder van de fabriek. „Tot voor kort kon het papier niet wit genoeg zijn, en nu vragen ze hier weer naar, papier, dat wij kladpapier zouden noe. men". Het rapport „Blauwdruk voor overleving" moet gezien worden als een follow-up van het rapport van de Club van Rome. De „Blauwdruk" geeft een model voor een nieuwe maatschappijvorm, waarin de mens weer in evenwicht komt te leven met de natuur. Voor de realisatie van deze maat schappijvorm zijn vier voor waarden gesteld: 1. minimale verstoring van ecologische processen; 2. maximaal be houd van grondstoffen en energie; 3. stabilisatie van het bevolkingsaantal en 4. een vorm van samenleving waarin het individu eerder genoegen dan frustraties zal voelen door de eerstgenoemde drie voorwaarden. s. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Na acht jaar moeizaam onderhandelen is de Nederlandse delegatie in de internationale Rijncommissie erin geslaagd Frankrijk zo ver te krijgen dat het bereid is de zoutlozing in de Rijn een halt toe te roepen. Nieuwe bespre kingen hierover, die gisteren in Parijs begonnen, zullen overx enkele dagen worden afgerond. De Nederlandse afgevaardigden zijn optimislisch over de af loop. Na een dag vergaderen is gebleken dat niets meer volledige overeenstem ming in de weg staat. Het enige probleem vormt nog de plaats waar het zout moet worden opgeslagen. De Fransen, die aanvankelijk dach ten het afvalzout te bergen op het eiland Fessenheim in de Rijn, hebben tegenover Duits land een concessie moeten doen. De Duitsers, die vreesden dat een dergelijke opslag niet temin een bedreiging voor het Rijnwater vormt, maakten hier tegen ernstige bezwaren. Deze plaats vormt thans geen onder werp van discussie meer. Frankrijk zoekt nu een terrein nabij de zoutmijnen in de El- zas, die per jaar 6,5 miljoen ton zout in de Rijn lozen. Op grond van economische belangen de omzet van de kalimij nen in de Elzas bedraagt één miljoen francs per jaar heeft Frankrijk tot nu toe de boot afgehouden. In de ont werpovereenkomst wordt de lo- (Van onze nnderwijsredacteur) BREDA Op een mo ment, waarop alle records op het gebied van fout loos examenwerk gesla gen leken te worden, was het gisteren opeens goed mis. Bij m.a.v.o.-4 zat een fout in handelskennis II. Veel bonter was het bij de start van het examen lager huishoud- en nij verheidsonderwijs. Een aanzienlijk deel van het examenwerk ontbrak ge woon. De school moest zelf op het laatste mo ment in dit gemis voor zien. Die stelopdracht liet ver der geen keuze toe, ie dereen moest schrijven naar aanleiding van een tekst, waar ook vragen over gesteld waren. In die vragen zat dan ook weer een fout- er werd een stukje letterlijk geci teerd, maar bij die let terlijke aanhaling was een woord vergeten. Los van die fouten was het Nederlands voor de P-stroom erg eenvoudig, volgens sommige scholen te eenvoudig. Het vandaag aflopende havo-examen had giste ren een redelijke dag. De exactelingen werkten gistermorgen 3 uur aan natuurkunde. In de op gaven zaten verschillen de theoretische vragen. Er werd bijvoorbeeld om een definitie van isoto pen gevraagd en 'dat soort zaken heeft men in elk boek gehad. De aan wezigheid van zulke on derdelen bracht de ver eiste rust bij de kandida ten De docenten waren ov,er het algemeen dan ook bijzonder tevreden. Datzelfde gold voor han delswetenschappen van gistermiddag, waarvoor eveneens drie volle uren waren uitgetrokken- Do centen spraken over re delijk werk. waarin al leen maar bekende za ken aan de orde kwa- Mavo-3 en mavo-4 hiel den zich gistermorgen bezig met het maken van een opstel. Vooral voor mavo-4 waren er zeer enthousiaste gelui den, over de kwaliteit van de opdrachten. Men prees de variatie al wa ren er volgens sommigen te veel „meisjes-titels". Bovendien waren de ti tels moderner van aard dan bij het vroegere u.- l.o. Duidelijke missers zaten er niet bij, want over enkele scholen ge rekend. zijn alle titels gekozen- Er waren wel duidelijke toppers bij. Wie zich niet lekker voelde bij een betoging, een beschouwing of een interview kon vluchten naar; -.Een lastige avond voor de babysit"- Bij handelskennis II was er de keus uit „traditio neel" en nieuw werk maar beide hadden de zelfde 15 multiple-choice vragen. Daarin zat, zoals gezegd, een fout. Het eerste en het vierde van de antwoorden, waaruit gekozen diende te wor den was bij nummer zes hetzelfde. Dat was niet zo heel erg omdat het derde antwoord, als juist kon worden opgegeven. Over de overige traditio nele opgaven liepen de meningen iets uiteen. zing beperkt tot 3,5 miljoen ton per jaar en er zal dus drie mil joen ton jaarlijks moeten wor den opgeslagen. Nederland, dat- de meeste hinder ondervindt van de Rijnvervuiling, heeft toegezegd 46 pet. van de op slagkosten te betalen. Dit zal neerkomen op een bedrag van vijf miljoen gulden per jaar. Voor Zwitserland blijft er acht pet. over. Het zout wordt door de Rijn. commissie beschouwd als de ernstigste bron van vervuiling van de rivier, die aan 25 mil joen mensen in Nederland en Duitsland drinkwater oplevert. Het afgelopen jaar nam het zoutgehalte van het Rijnwater toe tot 232 milligram per liter. In 1970 bedroeg dit nog slechts 134. In de ontwerp-overeen- komst wordt een limiet gesteld van 200 milligram. (ADVERTENTIE) AmoUAZ, VJuuj "vuüu Breda, Joris Helleputtestraat 15 Tei. (01600) 7 48 16 v sinds 1947 (Van onze redactie buitenland) saigon Het offensief van de Noordvietnamezen en de Vietcong-strijdkrachten in Zuid-Vietnam is gisteren zijn derde maand ingegaan. Er werd opnieuw hevig ge vochten om Kontoem op de centrale hoogvlakte, waar troepen van Hanoi enige stadsdelen bezet houden. De Zuidvietnamezen, die vorige week aanzienlijke verliezen hebben geleden, kunnen er uitsluitend per parachute be voorraad worden. Het Noord- vietnamese vuur is te hevig. Helikopers kunnen er niet meer landen. Ook om Hoe-é wordt weer fel gevochten. DEN HAAG (ANP) Van 1 juli aanstaande af zuilen alle passoneeilsleden wan Philips in Nederland, voor wie de cao geldt, een toeslag van 3,8 pot. op hun salaris ontvangen als gevolg van die stijging van de kosten van levensonderhoud. (Van onze Redactie buitenland) LUXEMBURG Met ingang van 1 januari 1973 zullen de accijnsformaliteiten aan de onderlinge grenzen van de Benclux-landen worden afgeschaft. Voor Nederland be tekent dit, dat er minder accijns moet worden betaald op alcohol, mineraalwater, sigaren, cigarillo's en kerftabak, benzine en gasolie. De verlaging van de prijzen zal in de meeste gevallen een kwestie van enkele centen zijn. De accijns op petroleum zal hoger worden, evenals die op dieselolie. Voor smeerolie zal geen accijns meer behoeven te worden betaald. Voor bier, wijn en suiker zal er geen ta riefwijziging van betekenis zijn. De accijns op frisdranken wordt niet gewijzigd. Sigaret ten vallen ook buiten de nieu we regeling. Staatssecretaris Scholten (fi nanciën) heeft uit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De bedragen, waarmee de accijnzen zullen worden gewij zigd zijn als volgt: alcohol een verlaging van f 1.70 tot f 1593 per 100 liter; mineraalwater (niet fris dranken) eep verlaging van f 14,50 tot f 7,25 per 100 liter; een belastingverlaging (ac cijns en omzetbelasting te sa men) voor sigaren van 20,71 tot 18,93 procent van de klein handelsprijs; cigarillo's 26,71 tot 24,19 procent, kerftabak 48,11 tot 42,56 procent; benzine een accijnsverlaging van f 39,75 tot f 38,75; petro leum een verhoging van f 2,80 tot f 3,26; gasolie een verla ging van f 4,40 tot f 3,25; die selolie (wegvervoer) een ver hoging van f 4,40 tot f 15,57 al les per 100 liter; smeerolie; de accijns van f 1,40 per 100 kg vervalt. Het ministerscomité van de Benelux, voorgezeten door de Nederlandse staatssecretaris Westerterp, heeft maandag in Luxemburg de overeenkomst al ondertekend. Het wachten is op ratificatie door de verschei dene parlementen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De RAI Wat het plan van minister 0«/t van Milieuhygiëne om uiti autos 'e ëaan keuren op itlaatgassen „een zeer ondui- ?e''jke zaak". °als bekend wordt een derge- 4»e keuring in samenwerking het ministerie van Ver keer en Waterstaat voorbereid. Begin 1973 zou de regeling van kracht moeten zijn. „Van uitlaatgassen weten we nog niet zo veel" zegt een woerdvoerder van de RAI. „Laat staan dat je verantwoor de maatstaven kunt gaan vast stellen. Men zal toch eerst dui delijk moeten kunnen zeggen waaraan die oudere auto's moeten voldoen. Als je de nor men hanteert die voor nieuwe wagens gelden dan zullen de meeste oude auto's moeite heb ben om door die keuring heen te komen". Momenteel telt Nederland 3-000.000 personenauto's. 7 tot 8% daarvan is ouder dan tien jaar: 225000 stuks, die bij de geplande keuring van' begin '73 het eerst aan de beurt komen. Daarna komen ook minder ou de wagens aan de beurt. Vol gens de cijfers van de RAI zijn 1 miljoen Nederlandse wagens ouder dan 6 jaar. Bij de periodieke keuring zullen ook hier de nog vast te stellen normen voor een groot deel van dit park van doorslagge vende aard zijn. (Van onze redactie binnenland) PURMEREND De beken de schaatser Piet Vink (23) is in de nacht van zondag op maandag samen met drie vrienden dodelijk verongelukt op de Middenweg in Beem- ster. De auto waarin zij zaten kwam in botsing met een te genligger, een taxi- De taxichauffeur, die onge deerd bleef, verkeerde in de veronderstelling dat de andere wagen was doorgereden. Pas een half uur na het ongeluk werd deze wagen, met de vier slachtoffers, 150 meter verder op in een sloot aangetroffen. Piet Vink kwam uit voor ver schillende vertegenwoordigen de ploegen. Bij de laatste Ne derlandse kampioenschappen in De\'enter werd hij zeven de. Op de weg tussen 's-Gra- vendeel en Maasdam is giste- ren een vrouw met haar twee kinderen bij een frontale bot sing om het leven gekomen. De politie neemt aan dat de bestuurster door een rukwind de macht over het stuur kwijt raakte. Andere dodelijke verkeers ongelukken deden zich giste ren voor -in: Alkmaar (twee doden), Niedorp, Stadskanaal, Rotterdam, Grubbenvorst, Koekengen. Mill en Berg- hem. W Huilend zit de 29-jarige Duitse verzekeringsagent Vdo Schwulers in een arrestanten wagen. Hij roeide zijn hele ge zin en zijn schoonouders, in totaal vijf personen, uit. De man verschufte zich met geweld toegang tot het huis van zijn schoonouders, waar zijn -urouoo met haar kinderen na onenig heid met haar echtgenote, toe vlucht had gezocht. Hij schoot daar zijn vrouw, zijn zoontje en zijn ouders neer. Na dit bloed bad nam hij zijn dochtertje van vijf mee, maar schoot ook dit kind dood toen hij door de politit werd achtervolgd. DE zolderverdieping van hotel 't Raadhuis in het centrum van Appingedam is maandagmid dag uitgebrand. De schade wordt geraamd op f 150.000. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) is op de verbondsraadsvergadering van het CNV nogal fel van leer getrokken tegen politici, die uitspraken doen over de loon- en prijsontwikkeling. Volgens de bewindsman loopt liet overleg tussen regeling, vakcentrales en werkgevers over matiging van lonen en prijzen hierdoor gevaar. „Er zijn de afgelopen week uitspraken gedaan door ver schillende politieke leiders die kennelijk menen dat het het beste is, de besprekingen tus sen regering en het bedrijfsle ven te doorkruisen en de vak beweging van ons te vervreem den. Ik vind dat heel merk waardige manipulaties in de politiek", aldus minister Boersma. Hij zei niet expliciet wie hij bedoelde. Dat deed voor hem wel CNV-voorzitter Jan Lan- ser. „Ik heb de indruk", zo zei hij, „dat VVD-fraetieleider meneer Wiegel erop uit is, het kabinet voortdurend te doen waggelen. Er zijn kennelijk mensen, die het overleg tussen regering en sociale partners voor de voeten willen lo pen". Volgens minister Boersma groeit er in Nederland een kli maat, dait het denkbaar maakt dat met grote kracht, zowel via de inkomens als via de vermogens, kan worden ge streefd naar een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Hij kwam in het geweer tegen allen, die de positie van de vakbeweging willen „uithol len". Met een duidelijke hint naar WD-leider Wiegel zei de bewindsman, dat hij grote waarde hecht aan een goede samenwerking met de vakbe weging en dat die niet te ver krijgen is met een eenzijdig ingrijpen van overheidswe ge- J EEN BQEING-747 van Trans World Airlines heeft op het vliegveld van Rome een geslaagde noodlanding ge maakt. De schade bleef be perkt tot vier kapotte ban den. (ADVERTENTIE) Er zijn weer vliegen dus» i zijn er ook weer Vapona i Strips. Haal er nu een. j Dan heeft u tenminste da I hele zomer geen last f van vliegen en muggen, f MS <V 15 Al enkele dagen, vrienden en vriendinnen, stel ik vast dat ik niet in vorm ben. Die wind, om niet te zeggen die stormwind zit me toch danig dwars. Je haar blijft maar niet zit- ten, hè! En mijn pa placht In vroe ger dagen reeds te zeggen in zaken die je over het hoofd dreigden te groeien: Als je haar maar goed zit. Goed, zelfs daar is overheen te komen, hetgeen we van die elf Ajacieden woensdagavond, als het onverhoopt toch nog fout mocht lopen, nog maar moeten afwachten. Nietwaar, dat moreel van die voetbaljongens is ook maar goed voor tweemaal drie kwartiertjes. Hoewel, in Ant werpen haalden ze zelfs dat niet. Maar dat lag natuurlijk aan die Belgen, zeg je als trouw vaderlander. ft Je maintiendrai! Dat doet ontegenzeggelijk ook de Roemeense Ajax-coach Stefan Kovacs, die u hier- ziet afgebeeld, zoals hij dage lijks tussen zijn huis in Die- men en het Ajax-stadion op en neer peddelt. Dat doet een mens toch wel wat, hè? Zo'n belangrijke vent op zo'n sim pel en eenvoudig en goed-va- derlandse voertuigje als een fiets. ft Maar, Zo vroeg een van onze zeer uitgeslapen sportredac teuren zich af: Hoe moet dat als er een lichtwedstrijd ge speeld wordt Gisteren zijn in Amsterdam twee piratenschepen geveild, u weet wel: van Radio-Caroli ne. Nou, ik weet er nog wel twee. •h Typisch een Hilversum III- grapje, hè. Die twee Engelse boten wa ren trouwens ook rijp voor de sloop. ■ft Zo voel ik me ook bijna. Tot, morgen, hopelijk meer in vorm. MERIJN (Van onze correspondent) SANTIAGO Volgens be richten die in Santiago opdo ken zijn in de Braziliaanse stad Sao Paulo sinds 12 mei ongeveer 800 politieke gevan genen in hongerstaking. Zij eten en drinken niet meer en weigeren iedere medicijn. Enkele van hen zouden al op de rand van de dood zijn, waarbij hun lichamelijke toe stand not verergerd wordt door de gevolgen van de mar telingen die ze hebben onder vonden. De hongerstaking is bedoeld als middel om de aandacht te vestigen op de aard van de algemeen verwachte amnestie die de Braziliaanse regering in september zal verlenen ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan van de onafhankelijk heid. De gevangenen vrezen namelijk, dat de regering de „gevaarlijksten" van hen door middel van geëncenseerde vluchtpogingen of „ongeluk ken" uit de weg zal ruimen, om vervolgens met veel publi citeit slechts aan enkelen am nestie te verlenen.

de Stem | 1972 | | pagina 7