in in >e urt BOEREN ROND BRUGGE Water in polder is giftig Hing Huis van Bewaring nog niet zeker BADSTRAND BLIJFT OLIEVRIJ Zeeland beleeft druk Pinksterweekeinde Hele klas naar bruiloft MINDER DUUR PLAN GEBOUW WATERSTAAT Topdrukte Padvinderij Goes verliest barak door felle brand POLITIE HERSTELT RUST IN SLUIS stad streek In zeeland KI •TSING OP RJISPUNT NT-ANN A MIDDELBURG zonnig Inzittenden ongedeerd uit gekanteld autobusje Vijfduizend liter stookolie in Westerschelde SLECHTS EEN DODELIJK ONGEVAL S wiehertje naar Axel G.S. komen met nieuw schetsontwerp Toekomst Vechtpartij in dancing Gestrand schip vlot getrokken 2 Dinsdag 23 mei 1972 3 isarchief, St. Pieterstraat xposi-tie „1001 jaar Wal- n" (t.m. 16 aug. Werkda- van 9.30-12.30 en 13.30- uur. Op zon- en feestda- esloten. [■BURG lel Theater 20 uur: Movie 18 j. DERDAM Doelen (Kleine zaal) uur: „Namens Jacques met Uselore Gerritsen, van Ulsen, Amanda Bru- n Georg Ball. Hofplein [er 20.15 uur: „Twaali arenen" van Reginald Ro- ior het Nieuw Rotterdams si. VAN GENT ié „Den Rooien Oedt" ir: Schieting. GEUZEN xor 20 uur: Sabata 14 SINGEN ïambra 20 uur: Daniël NDIJKE fzicht 15 uur: Kermis- ting. andent) ig van de commissie open- Axel werden, nadat de vgrond was goedgekeurd, ver de verwaarloosde toe- pin te Zuiddorpe verkeert. E het de bedoeling soms is fokken die dan het Derps- de manier waarop in de ,omst het huisvuil zal wor- opgehaald en hoe het zal ien gedaan. Gestort ot verbranding. een onzer verslaggevers) iRNEUZEN Op het verkeerslichten beveilig- ruispunt St.-Anna bij Ter en kwamen twee personen- 's met elkaar in hotsing. e wagens werden ernstig hadigd. irsoonlijke ongelukken de- zich niet voor. De aaimj- ontstond doordat W. en S. Lamswaarde volgens de ie door het rode licht zou gereden. De andere auto bestuurd door P. P. uit nede (B.l. imes tweede klasse: 1 'douwers 1629, 2 Daf- ng 16—25, 3 GVC 16—24, mulo 16—23, 5 Lyb—Ver ton 1614, 6 Mavo 3 16-— Mavo 2 169, 8 Morres 2 5, 9 CVC 2 16—1. adstand BEVOBO-beker. >n: 1 Juvanta 1, 2 Ambulo lol Sport, 4 CVC 1. imes: l Mavo 1, 2 Pio- 3 EIV. 4 Clitex. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/BRUGGE Een tiental land- en vee-eige naren in de streek rond Ramskapelle, Dudsele en Brugge- St-Pieter heeft bij de rijkswacht te Brugge aangifte ge daan van het sterk verontreinigde water uit het Kanaal Gent—BruggeOstende, dat hun polders binnen komt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is nog allerminst zeker, dat het Huis van Bewaring te Middel burg definitief zal worden ge sloten. Staatssecretaris Gros heide (Justitie) heeft de mo gelijkheid van sluiting wel in overweging genomen, maar een eindbeslissing is er nog niet. Dit zegt de directeur van het Middelburgse Huis van l Bewaring, de heer A. den MKooyen, wijzend op de onrust, A Se er bij het personeel en Htun familieleden, maar even- Bzcer bij de verwanten van het kleine groepje gedetineerden dat nog in het Middelburgse Huis van Bewaring verblijft, is ontstaan. Mocht Justitie desalniette min tot onherroepelijke slui ting van het Huis van Bewa ring te Middelburg besluiten, dan zal het in elk geval nog geruime tijd duren eer deze maatregel kan worden uitge voerd. Er is nl. een wetswijzi- voor nodig. De wet be paalt dat elk arrondissement tenminste één Huis van Bewa ring moet hebben. Het arron dissement Middelburg zou, als tot Huis van Bewaring werke lijk wordt opgeheven, wel zijn rechtbank en andere instellin gen behouden. Zoals bekend wordt een be langrijk argument voor hand having van het Middelburgse Huis van Bewaring gevonden in het feit, dat Zeeland zeer excentrisch gelegen is. Morgen Woensdag 24 mei te'gen op Zoom 1.00 13.32 Hansweert 0.13 en 12.47 "«neuzen 12.17 Wssingen 11.46 wemeldinge 0.50 en 13.22 Vooruitzichten voor woens- ag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag 18.00 uur: plaatselijk re- vooral later zonnige perl- «len en overdag meest norma- temperaturen. Weersvooruitzichten in ril land: gemiddeld over Neaer- Voor woensdag: aantal uren i0": 2 tot 10. Min- temp.: 0 tot graden boven normaal. Max. ^mperatuuromstreeks nor- ™aah Kam op een droge Periode van minstens 12 uur: Procent, Kans op een ge- een! ^ro°g etmaal: 40 pro- Voor donderdag: Aantal «en zon: 3 tot 11. Min. temp.: tot 5 graden boven normaal, ax temp.: van ongeveer nor- aal tot 3 graden boven nor aal. Kant op een droge peri- Er hebben zich enkele ver giftigingsverschijnselen voor gedaan onder het vee van de desbetreffende boeren. De provinciale inspectie voor de gezondheid heeft een onder zoek naar het kanaalwater ge last. Het inktzwarte water dat een walgelijke stank veroor zaakt, wordt door het provin- oiaal laboratorium onder zocht. De rijkswacht te Brugge neemt aan dat de vervuiling van het kanaal Gent - Osten de veroorzaakt wordt door chemische industrieën in Noord-Frankrijk, vooral door die in de buurt van Rijssel, Brugge en zijn omgeving heb ben al jaar en dag hinder van deze waterverontreiniging. Vooral bij het stijgen van de temperatuur ziet het wa'ter er inktzwart uit en verspreidt het een walgelijke geur. Axel viert jeest. Reden is het 800-jarig bestaan van de vooral door Belgen graag bezochte weekmarkt. Er is een hele feest- week op touw gezet, waarvan de kermis een van de grootste attracties is. Vooral gisteren was dit een drukbezochte evenement. En prompt waren het weer Belgen die in groten getale een graantje meepikten van het kermisplezier. (Van onze correspondent) HOEK/TERNEUZEN Zes inzittenden van een Volkswa genbusje, bestuurd door H. A. te Prinsenbeek, kwamen met de schrik vrij toen de auto op de provinciale weg Biervliet- Hoek na een slippartij kantel de. De auto werd licht bescha digd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een gesprongen olieleiding aan boord van een Engels schip, de Edinburgh Clipper 4900 bruto ton, veroorzaakte zondagavond nogal wat consternatie op de Westerschelde. Het Engelse schip lag in de Everingen nabij Borsele te bunkeren. Uit een kapotte leiding stroomden zo'n 5000 liter stookolie in de Westerschelde. De rijkspolitie te water was evenals een vertegenwoordiger van Rijkswaterstaat snel ter plaaitse. De olie verspreidde zich als een vette koek over het dek van de Edinburgh Clipper. De olie dreef zaterdag in de richting van de Waleher- se kust. 's Nachts werd op de rede van Vlissmigen een grote hoeveelheid olie waargenomen. Maar de Vlissingse politie die de eerste pinksterdag het wad-strand heeft gecontro leerd, kon geen olieresten op het strand ontdekken. De rijk- .-Dolitie te water afdeling Ter- neuzen heeft proces-verbaal opgemaakt over het voorval. Het schip mocht zijn ries 's m ergens vervolgen. De rijk- jpolitie stond machteloos tegen de uitgestroomde olie, vooral omdat de leiding omstreeks 9 uur 's avonds sprong en het al donker werd toen de rijkspoli tie arriveerde. (Van onze" correspondent) MIDDELBURG Aanvankelijk liet het zich vrijdag aanzien, dat de verkeersdrukte niet zo'n omvang zou gaan nemen als tijdens het 1-mei-weekend, doch zaterdagmor gen kwam de autovloed over de Zeeuwse wegen werkelijk goed los. Personenauto's, hoofdzakelijk van Duitse en Belgische nationaliteit. Dit leidde tot filevorming bij de stoplichten te Kruiningen te 11.15 uur. De verkeersdrukte kon daar circa twintig minu ten niet worden verwerkt. De verkeerssnelheid, waarmede gereden kon worden was zaterdagmorgen Brevelingendam 20 km per uur, Kreekrakdam 40 km per uur en Zeeuwsch-Vlaamse wegen 60 km per uur. Op Schouwen-Duiveland was er een vrü intensief verkeer, doch ook dit kon goed worden verwerkt en de snelheid lag daar rond 60 km per uur. Zaterdagavond zijn vele dag toeristen huiswaarts gekeerd, hetgeen niet tot noemenswaar dig' oponthoud heeft geleid. Het enige ongeval dat zich za terdag voordeed was te 22.50 uur op de Provincialeweg' na bij Biggekerke, waar op een fietspad 2 bromfietsers fron taal met elkaar in botsing kwamen. De heer M. H. van Zandwijk uit Westkapelle liep een schedelbasisfractuur op en moest per ambulance overge bracht woraen naar het Gast huis te Middelburg. Zondagmorgen was het nabij Korteven reeds heel vroeg druk. Veelal Belgische dagjes mensen Kwamen een bezoek brengen aan Zeeland, hetgeen tot een filevorming aanleiding gaf nabij de stoplichten bij Korteven. Dit alles rond 10.15 uur. De rijkspolitie heeft met de hand het verkeer geregeld en binnen een half uur was alles verholpen. Verder was het overal od de Zeeuwse we gen zeer druk. In de avond uren verlieten ook zondag weer velen de provincie Zee land, hetgeen wederom geruis- loos kon verlopen. Zaterdagavond is door onbe kende oorzaak nabij Kuitaard een personenauto, bestuurd (ADVERTENTIE) U bóft als u van vis houdt Kabeljauw opz'n Frans 800 gr. kabeljauw filets, 1 citroen, uitjes, bieslook, peterselie, spijsolie, boter of margarine De fijngesnipperde uitjes, de bieslook en de peier- /St selie in een vuurvaste schotel leggen. Daarop de ISM filets. Schijfjes met olie bevochtigde citroen aan toevoegen. Met paneermeel bestrooien, klontjes boter bijdoen en 25 min. stoven in de oven Een delicatesse- VÏShOUdffif Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag (Van onze correspondent) AXEL Woensdag 24 mei a.s. is de opening van de Bra derie te Axel. In het program ma hiervan is een wijziging ge komen. De Braderie zou wor den geopend door Bromsnor. De wijziging bestaat hieruit dat Swiebertje zelf de Braderie zal openen, 's middags om 2 uur. Procent v-an minstens 12 uur: 90 Kans op een geheel l etmaal: 70 procent. DE HERTOG van Windsor, wiens huwelijk met Tina Onas- sis vorig jaar werd ontbon den, is te Londen getrouwd met de mode-ontwerpster Ro- sita Douglas. Het is het derde huwelijk van de 46-jarige her tog. BERGEN OP ZOOM De derde klas van de Mari- usschool uit Goes was za terdagmiddag in Bergen op Zoom getuige van het hu welijk van onderwijzeres Truus Verhees met de heer Adriaan van Roode. Het huwelijk werd kerkelijk ingezegend in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Toen het bruidspaar de kerk inging, vormden de leerlingen van de derde klas een erehaag (zie foto). De eucharistieviering, die werd opgedragen door pas toor Van de Lugt, werd muzikaal opgeluisterd door het gemengd koor Hortus Musicus Religiosus, onder leiding van Hans Smout. De leerlingen waren na de eucharistieviering ook aanwezig In restaurant Parkzicht om de juffrouw en haar echtgenoot te feli citeren met hun huwelijk Het bruidspaar gaat zich in Beverwijk vestigen. door de 20-jarige C. R. M. Giisel, afkomstig uit St. Jan steen tegen een boom aange reden. De auto werd geheel vernield, terwijl de bestuurder aan de gevolgen van het onge val zondagmorgen in het zie kenhuis te Hulst is overleden. Zondagmorgen was er op alle wegen in Zeeland nog enig inkomend verkeer, doch verkeersopstoppingen deden zich niet voor. De exodus begon zondag zo rond 14.30 uur. Te 15.00 uur was er nabij Biezelinge, waar het 4-baans gedeelte overgaat in een 2-baans gedeelte reeds een 2 kilometer lange file ont staan. Deze groeide in de loop van de middag uit tot 8 km lengte. Rond 19.00 uur begon de file langzaam maar zeker kleiner te worden. De brug- gen-route kon met een nor male snelheid van circa 80 km per uur worden gereden. Ook de veerdiensten over de Wes terschelde hebben met een vrij groot verkeersaanbod te kam pen gehad, doch zowel de dienst Kruiningen-Perkpolder als Vlissingen-Breskens kon toch het aanbod verwerken. Op het traject Vlissingen-Breskens heeft men bij wijze van extra service in'de loop van zondag middag' een vierde boot inge schakeld, welke er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen, dat de toeristen na hun verblijf in Midden-Zeeland weer snel en nagenoeg zonder oponthoud huiswaarts konden keren. Van de veren werd door veelal de buitenlanders, Belgen en Fran sen, gebruik gemaakt. GOES Door nog onbeken de oorzaak is zondagmiddag de barak van de Goese padvinde rij aan de Valckeslotlaan geheel in de as gelegd. Omtrent de oorzaak kon. nog geen mededeling worden ge daan. 9 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het architectenbureau Berghoeff, Hondius en Lamers heeft in luttele weken tijds een nieuwe schetsontwerp gemaakt voor een kantoorgebouw voor Provinciale Waterstaat te Middelburg. In dezelfde tijd hebben de financiële deskundigen van de provinciale griffie een scherpere kostencalculatie voor deze nieuwbouw vervaardigd. Het nieuwe ontwerp plus de kostenberekening worden in de vergadering van provinciale staten van 16 juni a.s. overge legd. Daarbij hoopt het college van G.S.. dat de kritiek, die werd gehoord op de kostbare opzet van het kantoorgebouw in de vorige versie, tot zwij gen zal komen. Het krediet, dat G.S. voor -de bouw van het kantoorge bouw vragen, bedraagt 8 mil joen gulden in totaal. De ei genlijke bouwkosten belopen een kleine 6 miljoen welk bedrag men, volgens G.S., moet relateren aian d-e aanvan kelijk voor deze bouw ge vraagde 8 y2 miljoen gulden. Wat het ontwerp zelf be treft, daarin is het idee van een geleed bouwwerk gehand haafd, maar het massale, dat het oorspronkelijke ontwerp kenmerkte, ontbreekt er De ruimte per werknemer in het gebouw, waarvan een te investeren bedrag per werkne mer was afgeleid, is in d-e nieuwe opzet belangrijk klei ner geworden, terwijl sommi ge ruimten in het kantoor voor meer dan één doel kunnen worden gebruikt. Het kantoor- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG TERNEU ZEN Het afgelopen pink sterweekeinde heeft ondanks het soms wisselvallige, maar in elk geval droge weer. dui zenden mensen naar de Zeeuwse kust en naar de bin nenlands gelegen recreatiege bieden gelokt. Vooral op de recreatie-terreinen aan het Veerse Meer heerste op twee de pinksterdag een druiste, die vergeleken kan worden met die op de topdagen in de zo m-er van 1971. Tweede pinksterdag bleek o-o-k ideaal te zijn voor de zeilers. In alle jachthavens heerste grote be drijvigheid en honderden wit te zeilen verlevendigden het beeld op het water van het Veerse Meer. maar ook van het nog betrekkelijk jonge re creatiewater. De Grevelingen. Het strandbezoek was. on danks het winderige weer, gistermiddag opvallend groot. De horecabedrijven aan de kust deden uitstekende zaken. Duitsers en Belgen leverden, wat de Zeeuwse kuststrook betreft, het leeuwedeel van het buitenlandse bezoek op. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft daarentegen een opvallend rustige Pinksteren doorge maakt. Noch in het voorafgaan de weekeinde noch op beide pinksterdagen zelf, was er op de wegen va-n een bijzonder verkeersaanbod sprake. Op eerste pinksterdag, toen het tamelijk winderig en koel weer was, was het zelfs be paald stil t-e noemen. Het re creatiegebied De Braakman werd matig bezocht en dat was ook het geval met de plaatsen aan de kust. Nergens kon een meer dan normale trek van dagjesmensen naar stad en land worden waarge nomen. 0 Het strand van Cadzand leende zich uitstekend voor zonaanbidders, die van een rus tig plekje houden. gebouw zal verrijzen op een terrein tussen de Schoorsteen- vegerssingel en de Achtersin gel te Middelburg. G.S. verwachten, mede met het oog op de verruiming van d-e provinciale middelen in de toekomst, dat de begroting de jaarlijkse aderlating wegens deze dure nieuwbouw, kan dragen. In hun voorstel aan de Sta ten d-oen G.S. de suggestie om het oude gebouw van Provin ciale Waterstaat t.z.t. ter be schikking te stellen aan de Stichting Zeeland, die ook met huisvestingsproblemen - kampt. (Van onze correspondent) SLUIS - Te Sluis wer den zondagavond twee inwoners van Breskens op krachtdadige wijze door de rijkspolitie uit de bar-dancing Lam- minsvliet verwijderd. Het tweetal J. F. en J. v.d. V. wordt al geruime tijd verdacht van een groot aantal vernielingen en verstoringen van de openbare orde in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Toen zij zondagavond in Sluis weer aan de slag gingen, werd hieraan door de Sluise politie, geassisteerd door colle ga's uit omliggende plaat sen. een einde gemaakt. Omdat de belhamels zich verzetten, vielen hierbij wel enkele klappen. Dit muisje zal voor hen nog wel een staartje krijgen, want tegen hen werd proces-verbaal opge maakt wegens vernielin gen en verzet tegen de politie. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - BERGEN OP ZOOM Het motorschip Denso, dat zaterdag bij Bergen op Zoom op de Oosterschelde vastliep, is zondagmorgen door sleepboten van de Fa. Muller uit Terneuzen vlot getrokken, nadat scheuren in het schip waren gedicht. De 550-ton metende Denso is doorgevaren naar zijn be stemming Tholen, waar de la ding mijnsteen voor de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal zal worden gelost. I-A/ -*,v v - l i

de Stem | 1972 | | pagina 1