JRA provoceert protestanten Dit jaar geen bevriezing van salaris Kamerleden Minder geld voor gemeenten Wijang pakje Wajai^knipje „Miljoenen mensen lijden onder verkeerslawaai' GEVOLG PRECAIRE BEGROTINGSPOSITIE van^Övoor Wil Brandt nieuwe verkiezingen Tito naar Rusland Russische wapens nu .via China naar N.-Vietnam V rees voor massa-ontslag bij Defensie Martinair ook kleine chartermarkt PORION Dominerende plaats secretaris-generaal in nieuwe bestuursstructuur kerkprovincie SANOSTOL VAM) A AG VERKLARING SANOSTOL vjiii JanWfolkers Groeten van Rottumerplaat binnenland buitenland Nieuwe verkiezingen Steekpartij: man ernstig gewond GEWESTEN Vrijdag 19 mei 1972 17 LONDEN (UPI) lil een rede in het Britse Lagerhuis over de jongste geweldplegin gen in Noord-Ierland, heeft de Britse staatssecretaris voor de- xe provincie, William White- laiv, donderdag verklaard, dat 'iet Ierse Republikeinse Leger v anliopig probeert de Noord- it.se protestanten tot een ge welddadige reactie te verlei den". lVhitelaw beloofde de „grootst mogelijke bescherming" door bet Britse leger voor protestan ten en katholieken in Noord- Ierland. In een protestantenwijk van Belfast werd donderdag een jongen, de 15-jarige Harold Morri, doodgeschoten door ge wapende mannen die het vuur openden op kinderen die op straat speelden. De andere kin deren 'bleven ongedeerd, maar auto's in de buurt werden door kogels doorzeefd. De vader van de jongen zeeg met een shock in elkaar toen hem de dood van zijn zoon werd meegedeeld. De politie sprak van „moord". In een auto die geparkeerd stond bij de grens tussen de protestantse Shankill Road-wijk en de katholieke Lower Falls- wijk in Belfast, is donderdag een doodgeschoten man aange troffen. In Londonderry hebben Brit se soldaten volgens hun zeg gen minstens acht terroristen getroffen in een dag van vuur gevechten. commentaar HET FEIT, dat de Christen Democratische Unie in de Westduit- se Bondsdag blanco stemde toen de verdragen van Bonn met Moskou en Warschau aan de orde waren, tast de praktische uitvoering ervan niet aan. Deze houding zai hoogstwaarschijn lijk wel tot gevolg hebben, dat de hoog opgelaaide gemoe deren in West-Duitsland enigszins tot bedaren komen. Barzel moest zijn fractie wel in deze richting adviseren wilde hij een breuk tussen C.S.U. en C.D.U. voorkomen. Een splitsing tussen zijn C.D.U. en de Beierse C.S.U. van Franz Josef Strauss zou voor deze beide partijen immers catastrofale gevolgen kunnen hebben. Bovendien heeft hij de ratificatie van de ver dragen met die blanco-stemmerij in ieder geval na een jarenlang verzet mogelijk gemaakt. Ook een „kanselier" Barzel, die na nieuwe verkiezingen zou kunnen aantreden, zal gezien zijn uitspraken loyaal de verdragen uitvoeren en hierbij niet gehinderd worden door zijn fractiegenoten, die dan wel tegen de verdragen waren maar niet tegen betere betrekkingen met het Kremlin. De sinds 1970 aanzienlijk opgehelderde atmosfeer tussen Moskou en Bonn lijkt dus niet in gevaar. De stemming over de verdragen heeft overigens wel duidelijk gemaakt, dat Willy Brandt het uitermate moeilijk zal krijgen met zijn binnenlandse politiek. De stemverhouding tussen rege ringsfracties en oppositie in de Bondsdag ligt nu precies 248— 248. Geen wet of begroting kan de bondskanselier zonder medewerking van Barzel en de zijnen er door krijgen. De C.D.U. zolu dit spelletje maar al te graag spelen. Zij kan dan de volgende verkiezingscampagne ingaan met de bewe ring, dat de oppositiepartij Brandt het regeren mogelijk heeft gemaakt. Of Brandt Barzel die kans gunt valt te betwijfelen. Het ligt eerder voor de hand dat hij reeds op korte termijn nieuwe verkiezingen zal voorstellen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Miljoenen men sen in Nederland lijden tegen woordig dag en nacht onder de enorme overlast die het lawaai van bromfietsen, auto's, vracht auto's en bussen veroorzaaRt. Dat zei prof. dr. L. Burema, voorzitter van de Nederlandse stichting Geluidshinder giste ren in Utrecht op de studiedag van de stichting over „geluids hinder in het wegverkeer". Ge luidshinder is er de oorzaak van dat gesprekken, werken, studeren, lezen, genieten van muziek en slapen gestoord worden. Uit een recent rapport van bouw- en woningtoezicht in Rotterdam blijkt, dat voor de bebouwing geadviseerde nor men in verkeersstraten aan zienlijk worden overschreden. De gemiddelde overschrijding was 30 tot 35 decibel. Op grond van de bestaande wetgeving, aldus prof. Burema, is het nau welijks mogelijk om hiertegen op te treden. Ir. G. Amstel, technisch di recteur van de DAF-fabrieken, behandelde de technische aspec ten van de lawaaibestrijding. Hij stelde onder meer, dat door het gebrek aan goed gefundeer de gegevens ondeskundigheid, quasi-deskundigheid, emotio naliteit en politieke manipula tie de doelmatige en snelle aanpakken van de geluidsover last dreigen te verstoren. Vrachtwagens en autobussen leveren verreweg de grootste bijdrage aan de produktie. Het is een misverstand, dat alleen de motor en de uitlaat daar schuldig aan zijn. Er zijn veel meer lawaaibronnen, zoals de ventilator, de inlaat en vooral het geluid van de banden op de weg. Ir. VV. A. Oosting van de tech nische .fysische dienst T.N.O. besprak de maatregelen die op en langs de wegen genomen kunnen worden om geluidshin der te bestrijden, zoals snel heidsbeperkingen in de buurt van bebouwingen, beplantingen en speciale schermen die geluid absorberen, verlaagde wegen dijktaluds enz. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans, dat het salaris van de Kamerleden voor dit jaar wordt bevroren zoals voorgesteld door de KVP- fractie is uiterst gering geworden. Tegelijkertijd is echter de mogelijkheid vergroot, dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer het eens wordt over een salaris-bevriezing voor 1973 (op het niveau van ongeveer f 47.000,— per jaar). In regelmatige briefwisselingen zijn de KVP-fractie en de op positie elkaar dicht genaderd. De oppositie heeft van begin af aan toen in de herfst van het vorig jaar de KVP het plan lan ceerde bepleit, dat salaris-bevriezing gepaard zou gaan aan een wettelijke verplichting tot het openbaarmaken van neven inkomsten. Een deel van de KVP-fractie had en heeft geen be zwaar tegen het openbaarmaken van nevenfuncties en daaruit verkregen inkomsten. De fractie is echter unaniem van oordeel dat bevriezing en publikatie van neven-inkomsten niet aan elk aar gekoppeld mogen worden. Het PvdA-Kamerlid C. Laban verklaarde gisteren, dat zijn fractie geen bezwaar tegen ontkoppeling heeft. 4. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de nieuwe bestuursstructuur van de Ne derlandse kerkprovincie neemt pater dr. P. Vriens, pas be noemd tot secretaris-generaal, een dominerende plaats in. Dat blijkt uit een nota over de bestuursstructuur bimien de katholieke kerk in Nederland, die is opgesteld door vicaris- generaal Van Munster van het aartsbisdom Utrecht. De nota stelt weliswaar vast I dat de kerkprovincie wordt bestuurd door de bisschoppen conferentie en dat de landelij ke pastorale raad een beleids vormend college is, maar over de secretaris-generaal wordt gezegd dat hij de sleutelfiguur in de Nederlandse kerkprovin cie is. Hij zal de bindende J factor moeten zijn tussen de vele instanties in de kerk. Hij bepaalt ook het beleid van het Centraal Bureau, dat het be leid moet voorbereiden en uit voeren, terwijl hij voorts ver antwoordelijk is voor de con tacten met Rome en de kerk net buitenland. Voor de taakomschrijving J Van de secretaris-generaal I Y0rdt in de nota niet minder 1 trokkendeihalVe pagvna uitSe~ RUSSISCHE bemande [a. evlucht die volgens pro- Is'amma in het midden van ItM ™aand z°u beginnen is naiddeh juli uitgesteld, zo I t\ln. Moskou uit welingelich- I Kringen vernomen. 'ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? iaP gezondheid vol vitaminen °-a-A, D3, C.B1.B2. J^CUPA.'i.V.-AMSTFRnAM (ADVERTENTIE) BONN (DPA-RTR) Bondskanselier Willy Brandt zaj vandaag (met instemming van de voorzitter van de vrije democraten, minister van bui tenlandse zaken Walter Scheel) een toespraak houden over de situatie in het parle ment na het sluiten van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen Bijzonderheden gaf hij niet. Goed-geïnformeerde kringen in Bonn gaan ervan uit dat de bondskanselier de oppositie zal voorste'.1- nieuwe verkie zingen te houden. Bij een ze. arhouding van 248 tegen 248 beschikt de re geringscoalitie van SPD en FPD in het parlement in Bonn niet langer over de meerder heid. Van de zijde van Brandts partij, de SPD, is nog opge merkt, dat de oppositie in werkelijkheid geen verkiezin gen dit jaar aandurft, ondanks beweringen van het tegen deel. Wanneer er geen overeen stemming wordt bereikt over het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, laat de West- duitse grondwet nog slechts de mogelijkheid open, dat de bondskanselier de vertrou wenskwestie stelt en geen meerderheid krijgt. In dat ge- <a] kan de bondskanselier de Westduitse president voorstel len. binnen 21 dagen het par lement te ontbinden. Daarna moeten binnen zestig dagen verkiezingen gehouden wor den. Maar bij deze procedure be staat wel de mogelijkheid, dat de oppositie met behulp' van een opbouwende motie van DE HUUR van negentig pas voltooide eengezinswoningen m Groningen van de Nationale Nederlanden n.v. is met bijna honderd gulden verlaagd, om dat de woningen voor de oude prijs van f 432,50 per maand vrijwel niet te verhuren wa ren. wantrouwen, dat wil in de praktijk zeggen door de keus van een nieuwe regeringslei der uit eigen gelederen, zon der verkiezingen aan de macht komt. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Zuidslavi- sche president Titnf zal in de eerste helft van juni een offi cieel vriendschapsbezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Hij is daartoe uitgenodigd door het centraal comité van de Russi sche communistische nartij en het presidium van de Opperste Sovjet. O Om het 20 km lange wegen net van de Amsterdamse tuin. bouwtentoonstelling te kunnen belopen hebben de gastvrouwen gezond schoeisel gekregen: klompschoenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gemeenten moeten voor volgend jaar rekenen op relatief lagere uitkeringen uit het gemeente fonds. Dat is een gevolg van de precaire begrotingssituatie van het rijk waardoor op alle fronten bezuinigd zal moeten worden. Dit brengt ook mee dat de rijksuitgaven niet met zes procent (de zgn. Zijlstra-norm) maar met slechts 4,5 procent zullen stijgen, als gevolg waarvan automatisch ook de uitkeringen uit het gemeentefonds een lagere trend te zien zullen geven. Voor veel gemeenten zal dat ongetwijfeld nog grotere be- grotingskosten tot gevolg hebben. Thans kampt onge veer een derde deel van de ongeveer 900 Nederlandse ge meenten met een begrotingste kort. Een ander derde deel heeft de begroting tot nu toe geforceerd sluitend weten te krijgen De vrees, dat de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten het volgend jaar minder zullen stijgen (en dus relatief lager worden) werd gisteren geuit in de Tweede Kamer, tijdens een openbare commissieverga dering' over de gemeentefinan- ciën. Vooral de KVP-afge- vaardigde W. G. Bremen legde op dit probleem de nadruk. Hij kreeg later bijval van de VVD-er drs- G. van Aai'denne, die er tegen de achtergrond van dit sombere vooruitzicht voor pleitte, dat de gemeente- uitgaven voortaan „in dezelf- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN (Welschap) De luchtvaartmaatschappij Martinair Holland gaat in Ne derland een nieuwe markt ontwikkelen: chartervervoer voor de drukbezette zaken man Daartoe heeft de maat schappij onlangs een Cessna 402 aan zijn vloot toegevoegd, een toestel dat naar verkiezing kan worden uitgerust voor vier of voor zeven passagiers. Het vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld Welschap werd geïntroduceerd, kan ook ur gente vrachtzendingen verzor gen Volgens Martinair is uit de eerste reacties van de Neder landse zakenwereld al geble ken dat er behoefte bestaat aan dergelijk vervoer als aan vulling op het Europees lijn vervoer. Kleine vliegtuigen kunnen veel flexibeler opere ren. omdat zij van nagenoeg (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracb 6 op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei. STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels m hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. elke vliegstrip gebruik kunnen maken. Voor zakenlieden bete kent dat bijvoorbeeld dat rei-, zen, die tot nu toe twee dagen vroegen, kunnen worden te ruggebracht tot één dag. De kosten van zo'n charter liggen op rond 600 gulden per vlieg uur. Wachturen worden nor maliter niet berekend. Martin-air haalt zijn klanten op- vanaf alle luchthavens in Nederland, met inbegrip van de militaire vliegvelden Eind- noven. Woensdrecht, Gilze- Rijen, Twente, Leeuwarden en De Hen. Dit laatste echter dient te geschieden volgens luchtmachtvoorschriften, het geen o.m. betekent dat tevoren toestemming moet worden ge vraagd. (Van onze redactie buitenland) HANOI Russische raket ten en andere wapens en mili taire uitrusting worden via China per spoor naar Noord- Vietnam overgebracht om Ha noi te helpen de Amerikaanse blokkade te doorbreken. De blokkade van Noordviet- namese havens zou geen in vloed hebben op de hoeveel heid Russische hulp aan Ha noi. China zal zo is verno men hierbij „geen" stro breed in de weg leggen" en ALKMAAR (ANP) Bij een steekpartij in een Alkmaars café heeft de 34-jarige M. D. uit Alkmaar de Bergenaar W. S. (36) zeven maal met een mes in borst en buik gestoken. Het slachtoffer moest direct naar een ziekenhuis worden ver voerd, waar hij onmiddellijk is geopereerd. De man verkeert nu buiten levensgevaar. zijn spoorwegnet ter beschik king stellen. De New York Times heeft gisteren uit Haiphong gemeld dat volgens Noordvietnamese functionarissen daar de haven wordt gezuiverd van Ameri kaanse mijnen en dat er weer schepen in en uit varen- In Washington werd verklaard dat dit bericht onjuist is. Maar zeker is, dat deze week ten minste één schip de Oost- duitse vrachtboot Frieden de haven is binnengelopen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft laten door schemeren dat overwogen wordt het 58.000 ton metende slagschip New Jersey weer naar Indochina te zenden om deel te nemen aan de blokka de van Noord-Vietnam. De Amerikaanse vloot daar bevat momenteel al zes vliegdek schepen. Ook gisteren weer heeft 3e Amerikaanse luchtmacht Ha noi en Haiphong gebombar deerd. Tenminste vier vlieg tuigen zouden zijn neergescho ten. de rij" zullen worden ge plaatst als die van het rijk. In de kamer is opnieuw ge pleit voor een ander vedr- deelsleutel. Verdeling van de gelden uit het gemeentefonds vindt nu plaats op basis van het inwonertal en de opper vlakte, twee normen die vol gens enkele Kamerleden op z'n minst aanvechtbaar zijn. ómdat vooral de zogenaamde centrum-gemeenten daardoor in een hachelijke positie ko men te verkeren. De uitkerin gen die deze (middelgrote) gemeenten op basis van de thans geldende normen krij gen staan in geen enkele ver houding tot de kosten die het centrum-gemeente zijn mee brengt. Er is van rijkswege nog geen berekening gemaakt van de geldmiddelen die te eniger tijd beschikbaar moeten ko men voor de gewesten. Hoe de toekomstige gewesten in de fi nanciëie verhoudingen zullen meedelen moet nog worden af gewacht, vond staatssecretaris Van Stuyvenberg van Binnen landse Zaken. Hij zei hier nog niets defini tiefs over te kunnen zeggen, maai' "men kan bijvoorbeeld de Noorse situatie voorstellen, suggereerde hij, waarbij het geld dat bestemd is voor de lagere overheden wordt ver deeld onder de gewesten, die nadat ze er hun eigen part van hebben afgehouden het geld weer verdelen onder de gemeenten. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C, B1.B2. UN1CURA N.V.-AMSTERDAM De krant zag er gisteroch tend nou niet bijster jolig uit. Ik kreeg tenminste niet het gevoel van: sjongesjonge, wat, een lollig tijdje toch, waarin we leven. Dit is op z'n zachtst gelegd zwartgallig. (Van onze parlementaire pnfl n p|iA DEN HAAG Ondanks de mededeling van Defensie-mi nister De Koster, onlangs ge daan tijdens de behandeling van zijn beleid in de Eerste Kamer, dat er geen plannen bestaan voor ontslag van bur ger- en militair personeel, wordt binnen het militaire ap paraat hiermee toch ernstig rekening gehouden. Dit wordt mede afgeleid uit het feit, dat de legering tot nu toe gewei gerd heeft het voor de com missie Van Rijckevorsel ge maakte rapport van het bu reau Bakkenist eveneens te publiceren. Volgens insiders zou de con clusie van dit rapport zijn dat voor 1979 door samenvoeging en stroomlijning van verschil lende militaire diensten onge veer 15.000 man bij Defensie overbodig zullen worden, tien procent van het totale perso neel. Diit zou leiden tot een bezui niging van ongeveer een half miljard gulden. Tegen een dergelijke drastische bezuini ging zou het kabinet grote be zwaren hebben, wegens de moeilij ke werkgelegenheidssi- suatie in het algemeen. Zelfs wanneer het kabinet uitvoering zou willen geven aan de bezuinigingsvoorstellen van de minderheid van de commissie Van Rijckevorsel dan zouden ruim drieduizend mensen bij Delensie op straat gezet moeten worden. Ondanks deze bezwaren van het kabi net tegen een massale afvloei- vloeiing bij Defensie moet men er toch rekening mee nouden dat in de komende be groting enkele maatregelen zullen worden aangekondigd die onherroepelijk het ontslag van enkele honderden perso neelsleden tot gevolg zullen hebben. Inderdaad, mijnheer. Jazeker, mevrouw. Maar ik weet toevallig dat elke dag ontzettend veel men sen met datzelfde gevoel him ochtendkrantje dichtslaan. Ze komen tot de conclusie dat deze tijd eigenlijk maar een verwarde, zinloze,, verpeste, versekste, ruziënde, rotzooien de, vunzige, gefrustreerde, ze nuwzieke tijd is waar de lol wel af is. Ja, als je het zo ziet, heb je het toch maar slecht. Weest u overigens gerust, bij mij is het op dit moment alweer over, hoor. Melde, dat moet ik toege ven dank zij het doorbreken van een vriendelijk zonnetje en het nuttigen van een beker zwarte koffie incl. suiker uit de bedrijfsautomaat. U ziet( het zijn nuttige din gen, die automaten. Ze houden of krikken het moreel omhoog van de manschappen. En daar vaart ons 1 vette westen wel bij. Maar wat ik eigenlijk wil betogen: ik heb toch wel te doen met die zwaarmoedige lieden, al kanr ik snappen dat ze door al het geboom ook het bos niet meer zien. Het leven is één rol prikkel draad, nietwaar, mijnheer-me vrouw? Nou, kop op, hoor. Ga eens lekker in de zon lopen. En lach maar 'ns wat meer. Nee, niet om mij, dat zou getuigen van een wanstaltig gebrek aan humor. Vandaag tenminste. De Evangelische Omroep hoeft niet duur uit te zijn: alle artiesten e.d. treden daar van zelfsprekend pro DEO op. EO: Deus ex machina (tele visions Om degenen onder u die het niet meer zo zien zitten, een heerlijk voorbeeldje van door zettingsvermogen. Dat is na melijk zonder meer die boer van 103 jaar oud, Bayram Ce- lik, die woont in Akcaabat aan de Turkse oever van de Zwar te Zee. De man had reeds 31 kinderen - met intussen 106 kleinkinderen - en is deze week vader geworden van een zoon. Zijn huidige echtgenote is 45 jaar en kreeg hiermee haar zestiende kind. Al dit ongelofelijke vertelt het dag blad Hurriyet. Mogelijk heb ik hiermee ie mand een hart onder de riem, resp. een riem onder het hart kunnen steken. Gegroet. MERIJN P.S. Nagekomen (van een lezeres): Weet u waar mgr. Gijsev ook bezorgd over is? Over de Roer-mondigheid van het bisdom Breda. AAN DE Leidse universiteit gaan studenten donderdag 25 mei in collegestaking, uit pro test tegen de voorgestelde col legegeldverhoging tot f 1.000. (ADVERTENTIE) 2de druk I Jan Wolkers' boeiende verslag van zijn verblijf op het verlaten Waddeneiland. Een boek dat opnieuw getuigt van zijn gedrevenheid als schrijver en beeldend kunstenaar en als mens. Met 44 kleurenfoto's, f 7,90. Bij elke boekhandel.' E!1 ELSEV1ERS LITERAIRE oERIE L

de Stem | 1972 | | pagina 41