Dale m In De Caisson te Kapelle SM Confessionelen in Zeeland bestuderen samenwerking Reimerswaal en Borsele willen meer geld uit gemeentefonds Vrouwen politiek STATENDEBAT BLEEF IN INSPRAAK STEKEN r—■mmhmh AANLEG DELTADIJK TERNEUZEN D '66: vraagtekens over opzet winkelcentrum Inspraak-uren: nieuwe eenheid van tijdverspilling Initiatief van provinciale raad van kerken Ur. Axel pleit voor bus verbinding met buren H stad streek RLIES ISKENS- LDEGEM linder koud L BIJDRAGE UIT ZEELAND VOOR KAMPEERWET W aterschappen vragen vroegere pensionering vip-crea-sound luidsprekers „REGIONAAL OVERLEG NODIG" Impasse MIDDELBURG Contactdag PvdA- vrouwen eld van Van Dale feSk_l Bum Woensdag 17 wai 1972 OECUMENISCH CONGRES (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale raad van ker- ken in Zeeland heeft het initiatief genomen tot een provinciaal oecumenisch congres, dat zal plaats vin den op vrijdag 26 mei in „De Caisson" te Kapelle. De plaatselijke raden van kerken, de oecumenische werk- en gespreksgroepen, de contactgroep „Jeugd en oecumene" en de conventen van pastores in Zeeland zijn voor de bijeenkomst uit genodigd. Het doel is, om alles wat er aan oecumenisch strven in de [provincie aanwezig' is vertegenwoordigd te zien rondom de [brochure „God, wereld, kerk", die op een nationaal oecumenisch I congres, dat op 19 augustus in Utrecht wordt gehouden, zal wor- I den uitgesproken. een onzer verslaggevers) OENBURG De Stoom- Maatschappij Breskens- gem N.V. heeft over 1971, rrekening van de rijks te van f 143.000 (v.j. een verlies geleden 4.717. imzet steeg met 6,3 pet. im f 1,02 min, zo ver- het jaarverslag. De kos- ncl. afschrijvingen, na- ïet 16,9 pet. toe tot f 1,21 Het aantal reizigers op ijndiensten steeg van 3 tot 745.800. Het wagen- omvatte onveranderd 15 rssen. EDERLAND dingsgebied (excl, 50 ct sten). )-7920 (4 lijnen). (3 lijnen), lijnen). tel. 01158-1940 er (01150-2601). ouwe 1172-1878). (01155-1224). den Berge. 9.00-21.00 uur, tel. 01600" 0. ijn, kantoor Nieuwstraat Lorentzlaan 50, TerneU- F. Koopman, kontoor: si 91180-7764, privé: 1189-7438 n, kantoor: Klokstraat 1, 37, tel 01100-6584. G van Berkel, kantoor: 0-7920, privé: Langs °e _nd, kantoor: Steenstraat Ie Polderstraat 41, Hulsh van der Helm, kantoor -7920, privé. Beethoven" Trumanlaan 10, Axel, irsen Gerbrandylaan S, Op het provinciale congres zal allereerst de provinciale iraad van kerken zich aan de aanwezigen voorstellen. Daar- 1 na zal drs. A. Houtepen van 't [bisdom Breda, een inleiding (houden over het onderwerp .„"Wat doet de raad van ker ken?". Daarna wordt een groepsdiscussie georganiseerd Hie ten doe'l heeft een aantal Kagen te formuleren die aan de inleider of aan de voltallige Vergadering kunnen worden hroorgelegd. i Onlangs is een balans van de formele oecumenische activitei ten in Zeeland opgemaakt, paaruit blijkt, dat men over liet algemeen nog niet veel ver der is dam het gemeenschappe lijk beraad over zaken van praktische aard, terwijl een sa menwerking zich veelal be- ,perkt tot slechts 'n aantal ker ken van uiteenlopende deno minaties. Goes mag zich bij het oecumenisch streven vanuit de erkelijke verbanden, de pio- rabier noemen. E Hier werd in april 1968 een raad van kerken gesticht. Zie- rikzee is de jongste loot aan de stam, een oecumenische werk groep die nog niet tot de raad van kerken is uitgegroeid. Ra den van kerken bestaan er thans behalve in Goes, ook in Middelburg, Vlissingen, Ter- «uzen en Schoondijke. De rooms-katholieke kerk, de hervormde gemeente en' de .gereformeerde kerk ontbreken in geen enkele raad van ker ken. In de raden te Goes, Mid- Jelburg en Vlissingen hebben ook remonstranten en doops- Tezinden zitting. Lutheranen ■eft men aan in de raden te Middelburg en Vlissingen, ter- Irijl in deze beide steden en (ovendien in Goes, ook het le- jer des Heils vertegenwoor- 1 is. Goes heeft als enige jen afvaardiging van de vrije fvangelische gemeente. De activiteiten van de diverse Eden van kerken lopen uiteen Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om IS uur. Plaatselijk een bui. later meer zon en minder koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder- nd. Voor donderdagaantal Iren zon: 0 tot 6. Min. temp: ÉBi ongeveer normaal tot 3 Taden onder normaal. Max. jnp: van 1 tot 5 graden on der normaal. Kans op een dro- periode van minstens 12 ur: 80 procent, kans op een fheei droog etmaal: 50 pro- fnt. IVoor vrijdag aantal uren |n 2tot 9. Minimum tempe- Jturen: van ongeveer normaal ■S' 4 graden onder normaal, (ax. temp: van ongeveer nor- faal tot 4 graden onder nor pal. Kans op een droge peri- fje van minstens 12 uur: 80 jtocent, kans op een geheel f°°g etmaal: 60 procent. waterstanden ■Konstanz 290 onv., Rheinfel- len 222 - 4, Straatsburg 230 pl. Plittersdorf 381 plus 12, [axau 436 pl, 4, Plochingen 5, Mannheim 252 - 3. Jeinbach 118-5, Mainz 256 - Bmgen 156 pl. 2, Kaub 177 Pl 5. Trier 251 - 19, Koblenz g>9 Pl 5, Keulen 156 - 5, ■uhrort 320 pl 1, Lobith 945 4. Pannerdense kop 919 pl Niiinegen 745 pl 7, IJsselkop P5 p] 4: Eefde IJssel 410 pl 1 Ijsventer 288 pl 2, Monsin f40 - 30, Borgharen 3960 - 3, telfeld 1123 - 5, Grave Bene- |n de sluis 498 - 4. 'oogwater Nei gen, donderdag 18 mei Bergen op Zoom 7.37 jansweert 6.34 en 19.01 lerneuzen 6.00 en 18.27 Thssmgen 5.27 en 18.00 Pemeldinge 7.27 en 19.51. van bezinningswerk, tot ge meenschappelijke kerkdiensten of zogenaamde „gastdiensten" en allehlei welfare-werk. Op het provinciaal oecume nisch congres zal het tevens tot een uitwisseling van ideeën en ervaringen tussen de raden van kerken komen. Een van de concrete beslis singen van het congres zal waarschijnlijk betrekking heb ben op het houden van bij zondere kerkdiensten ten tijde van het nationaal oecumenisch congres in Utrecht. Het initia tief daartoe is opgekomen in de Vlissingse raad van kerken die heeft voorgesteld om in al le Zeeuwse plaatsen waar ra den van kerken bestaan in een van de centrale kerkgebouwen een gemeenschappelijke oecu menische dienst te organiseren. Daarin zou ook het teken van de eenheid van de kerk ge steld moeten worden. Deze kerkdiensten moeten plaats vinden op zondagochtend 20 augustus. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook in Zeeland gaat een gesprek over een mogelijke samenwerking tussen de grote confessionele partijen op gang komen. De voorzitter van de Kamerkring Zeeland, van de CHU, de heer H. Eversdijk, heeft gisteren het provinciaal comité Zeeland van de ARP en de Zeeuwse KVP-kring Zeeland, voor een eerste gesprek over deze kwestie uitgenodigd. Het thema dat bij de eerste besprekingen aan de orde zal worden gesteld luidt: „Welke consequenties heeft de lande lijke ontwikkeling over het samengaan van KVP, AR en CHU voor onze Zeeuwse situa tie"? Zoals bekend komen de besprekingen over een samen werking of zelfs een fusie van] de confessionele partijen opj landelijk niveau binnenkort ini een beslissend stadium. Op provinciaal niveau zijn i er, enkele jaren geleden, wel besprekingen over mogelijke politieke samenwerking ge houden, die vooral in de ge meenten hebben- geresulteerd in het ontstaan van rechtse of confessionele raadsfracties, maar tot provinciale verban den is men niet gekomen. Tussen de besturen van de provinciale partijformaties be stond tot dusver slechts inci denteel contact. De door de CHU-kamer- kring geëntameerde besprekin gen is dan ook bedoeld voor de voltallige provinciale bestu ren van de diverse partijen. «sas; Rijswerkers bouwen de zinkstukken voor de nieuwe Deltadijk langs de Scheldekade in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale raad voor de recreatie in Zeeland wil een commissie instellen die de Zeeuwse bij drage moet leveren voor de landelijke raamwet voor het kamperen. De Nederlandse Kampeerraad heeft, wat dit betreft, al een aantal wensen en gedachten ontvouwd, die in het ontwerp-kampeerwet zui len worden verwerkt. Aan de provinciale recrea- tieraden is nu ook een oordeel gevraagd, In zijn vergadering van 26 mei aanstaande zal de Zeeuwse reereatieraad een commissie benoemen, naar het voorbeeld van de commissie die een advies inzake het „kamperen bij de boer" heeft voorbereid, die zich met de Zeeuwse bijdrage voor de Kampeerwet zal bezighou den DEN HAAG (ANP) De Unie van Waterschappen heeft minister dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat ge vraagd de leeftijdsgrens van bestuursleden van waterschap pen, die belast zijn met de bescherming tegen zeewater, IJsselmeerwater en water van de grote riviei'en, te verlagen van 70 tot 65 jaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Aan de Scheldekade in Ter- neuzen is het aanne mingsbedrijf Jac. G. van Oord uit Utrecht begon nen aan de bouw van een 400 meter lange zee wering op Deltahoogte, die ijs en weder die nende begin voorjaar 1973 klaar zal zijn. Op het ogenblik is een klein legertje rijswerkers be zig met het samenstellen van de zinkstukken van wilgenhout, die straks aan de voet van de nieu we dijk zullen worden neergelaten. Dit zinkwerk zal over ongeveer vier weken be ginnen. Intussen is de baggermolen Volharding in de oude vissershaven begonnen aan het uitdie pen van het gedeelte waarop de zeewering komt te rusten. Na dit voorbereidende werk worden de zinkstukken, verzwaard met mijn- steen, op hun plaats af gezonken. Daarna wordt het dijklichaam verder afgewerkt met 300.000 kubieke meter opgespo ten zand en verzwaard met stortsteen. Tenslot te krijgt de Deltadijk nog een besehermende laag van gietasfalt. De kruin van de nieuwe Scheldedijk ligt 8 meter boven N. A. P. Een aantal bewoners aan de Scheldekade heb ben destijds bezwaar ge maakt tegen de verho ging' van de Scheldeka de. maar hun protesten hebben niet mogen ba ten. Met de aanleg van de zeewering op Delta- niveau in Terneuzen zal de laatste zwakke scha kel in de Deltaketen in Zeeuwsch-Vlaanderen versterkt zijn. Tijdens de stormramp in 1953 stroomde het zeewater door dit gat vrij de bin nenstad van Terneuzen binnen. (ADVERTENTIE) N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerk6 J iP •ibrfïfi (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De fractie van D'66 in de Vlissingse gemeen teraad heeft het gemeentebestuur van Vlissingen meegedeeld dat de binnenstad van Vlissingen, noch die van Middelburg, voldoen aan de voorwaarden voor vestiging van een groot regionaal win keicentrum van landelijke allure „ergens op Walcheren". De raadsfractie twijfelt er overigens aan of een groot project voor het onderbrengen van mammoetwinkels wel in derdaad zal worden bezet, ge zien de ontwikkelingen van de laatste tijd in het grootwinkel bedrijf. In de steden kan, al dus D'66, alleen plaats zijn voor grote, op zichzelf staande winkelvestigingen. D'66 meende een bijdrage aan de meningsvorming te moe ten leveren, in verband met het in Vlissingen geëntameer de plan om de buitenwijk Lammerenburg te bestemmen als vestigingsplaats voor een paar 'superwinkels, C. en A. en een warenhuis van V. en D. onder andere. De vestiging heeft een regionale functie. D'66 merkt hierover op dat 'gegeven de regionale func tie de vestiging van de mammoetbedrijven in de regio inderdaad moet worden over wogen, doch dat daarmee al lerminst is gezegd dat Lam merenburg ook de meest ge schikte plaats zou moeten zijn. tevens de meest geschikte ves tigingsplaats voor een nieuw streekziekenhuis kunnen wor den bestudeerd. Voor er echter nadere studies beginnen, zal eerst, zo meent D'66, het re sultaat van een onderzoek over de ontwikkeling van de Vlissingse binnenstad moeten worden afgewacht. D'66 heeft, omuit de impasse te geraken, voorge steld dat er een studiecommis sie in het leven wordt geroe pen, bestaande uit vertegen woordigers van zowel de Wal- cherse als de aangrenzende Zuidbevelandse gemeenten. Deze commissie zal in ge meenschappelijk overleg de beste plaats moeten bepalen voor een regionaal winkelcen trum. In verband met de stu die van deze commissie zou (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Tweede Ka merlid mr. Th. J. A. M. van Lier, specialist sociale wetge ving en bekend van zijn werk voor de zogenaamde oud-inva liden, zal tijdens de jaarlijkse contactdag van het „Vrouwen contact in de Partij van de Ar beid", gewest Zeeland, een uit eenzetting geven van het par lementair werk. De contactdag zal dit jaar op donderdag 18 mei (morgen) in „De goude poorte" te Middel burg plaats hebben. Na koffie, inleiding, wandeling en koffie maaltijd, zal de nieuwe film over Zeeland „Zijn er nog Zeeuwen?" worden vertoond. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Zeeuwse gemeenten Reimerswaal en Borsele willen meer geld uit het gemeentefonds, omdat ze wegens de slechte bodemgesteldheid voor extra-kosten Reimerswaal heeft al een verzoek daartoe bij het rijk inge diend, Borsele is „zeer zeker" van plan dat ook te doen. Als de regering de verzoeken inwilligt, kunnen de beide gemeenten rekenen op een extra-uitkering („verfijning", zoals dat officieel heet) van vijf gulden per inwoner. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het ka tholiek vrouwengilde, de vrou wenbeweging van het NKV en de vrouwenorganisatie van de NCB gaan iets doen aan de politieke bewustwording van de leden. Dit najaar zal ge- strt worden met eenvoudige politieke cursussen in de afde lingen. De cursussen omvatten vier of vijf bijeenkomsten en heb ben tot doel meer inzicht te verschaffen in samenstelling en taak van de besturen van gemeente, provincie en rijk; Het is de bedoeling dat tijdens de cursus een bezoek wordt geb.ra-cht aan een gemeente huis. dat een raadsvergadering wordt bijgewoond en dat con tact wordt gelegd met een burgemeester. Verder zal men indien daar behoefte aan be staat nader ingaan op specifie ke onderwerpen. De voorzitster van het dio cees Breda van het katholiek vrouwengilde, mevrouw H. Schaminee maakte dit gisteren bekend op een studiedag van het gilde in hotel Goderie te Roosendaal. Mevrouw Schami nee vroeg in haar inleiding ook aandacht voor het pro bleem „de vrouwen van de werklozen". „De werkloze mannen", zei mevrouw Scha'minee, „hebben de mogelijkheid om zich te uiten via bijvoorbeeld hun vakbond. De vrouw thuis van zo'n werkloze heeft niemand om op terug te vallen. En ook zij heeft problemen: het huis houdgeld is minder en ze kan te kampen hebben met een man die het moeilijk heeft. Dat kan problemen scheppen in het gezin". Mevrouw Schaminee vroeg] de aanwezigen zich de komen de maanden te bezinnen over dit probleem. Mogelijk zou dan een mogelijkheid gescha pen kunnen worden een op vang voor deze groep vrouwen te creëren. Hoe en wanneer blijft overigens nog een open vraag, aldus de diocessane voorzitster. Aanwezig tijdens de studie- de landelijk voorzitster van het gilde, mevrouw L. Muller en vice-voorzitster mevrouw L. Smithuysen Mevrouw Muller hield in de morgenuren een inleiding over de intern-e en externe organi satie van het katholiek vrou wengilde. Tevens vroeg zij aandacht voor het nieuwe jaar thema van het gilde „Verant woordelijkheid". Op het ogenblik heeft Rei merswaal al recht op een ver- fijnin-gsuitkering bodem-ge steldheid voor de vroegere zelfstandige gemeente RiHand- Bath van drie gulden per in woner, gebaseerd op het aan tal inwoners dat RiHand-Bath 1 januari 1968 telde. Borsele kan recht doen gelden op een zelfde uitkering per inwoner, op basis van het inwonertal van de vroegere gemeente Borssele. Dat blijkt uit een koninklijk besluit, dat de staatssecretaris mr. A. van der Stee (finan ciën) en drs. A. van Stuyven- berg (Binnenlandse Zaken) heb ben voorbereid en da-t 12 mei in het staatsblad stond. Deze uitkering geldt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1968. Het kb opent voor na die datum gevormde gemeenten de mogelijkheid alsnog een verzoek om een verfijningsuit kering bodemgesteldheid in te dienen. Van die mogelijkheid heeft Reimerswaal al gebruik gemaakt. Als de verzoeken worden ingewilligd betekent dit dat Reimerswaal en Borse le een veel grotere uitkering krijgen dan waarop ze volgens het nu gepubliceerde kb recht hebben, omdat dan niet alleen het bedrag per inwoner groter wordit (vijf in plaats van drie gulden) maar de totaaluitke- r.ing tevens wordt berekend over een aanzienlijk groter aantal inwoners. Het nu gepubliceerde ko ninklijk bes-luit geldt ook voor de Zeeuwse gemeenten Sint Annaland en St. Philipsland, die drie gulden per inwoner krijgen naar de toestand van januari 1968. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en W. van Axel zullen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten vragen om de agenda van de Benelux conferentie, die vermoedelijk volgende maand in Maastricht wordt gehouden met één punt uit te breiden. De Zeeuwsch-Vlaamse ge meente wil, dat op deze bij eenkomst aandacht wordt be steed aan de grensoverschrij dende busverbindingen. Aan de conferentie in Lim burg zullen behalve Belgische en Nederlandse ministeries, ook verschillende gemeentebe sturen deelnemen. Gesproken zal er onder meer worden over een aantal gemeenschap pelijke problemen, waaronder de grensoverschrijdende mi lieuvervuiling- Een en ander is door burgemeester M. K. van Dijke dinsdagmiddag op de wekelijkse persconferentie meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Staten van Zeeland, op vijftien mei 1972 in vergadering bijeen ter behandeling van de ontwikke lingsschets 1971 kennis genomen hebbende van het grote werkloosheidcijfer in Zeeuwsch-Vlaanderen, die het noorden des lands reeds heeft benaderd, verzoeken het college van GS, bij de betrok ken ministers er op aan te dringen, soortgelijke facilitei ten met betrekking tot indus trievestiging aan Zeeland, met name aan Zeeuwsch-Vlaande ren te geven, als aan Limburg, en het Noorden des Lands en gaan over tot de orde van de dag". He' bovenstaande is een zo genaamde Statenmotie. Zij werd maandag ingediend dooi de Boeren-Partij-afgevaardig- de A. de Waal en met de stemmen van de linkse staten fracties tegen, door Provincia le Staten aangenomen. De motie is het enige tast bare resultaat van duizenden man-uren aan voorbereidend werk, aan duizenden inspraak uren (een nieuwe e enheid van tijdverspilling, die wij graag bij deze ingevoerd zouden wil len zien) en van een ware papierlawine, die maandenlang over de provincie heeft ge rold. Er zijn conferenties geweest over de ontwikkelingsschets. Er zijn forumbijeenkomsten voor georganiseerd, nota's ge produceerd, rapporten ge maakt, hoorzittingen gehou den, en zelfs geheel nieuwe filosofieën voor uitgedacht. Immers, de ontwikkelings schets 1971 van het provinci aal bestuur, bedoeld als een baken voor het beleid tot aan het jaar 1985 of eerder, gaat de geschiedenis in ais het stuk dat in volledige openheid is voorbereid. De heer Biesheu vel, geestelijk vader van een goed bedoeld rapport over de openbaarheid van bestuur, zou er flink van opkijken. In Zee land heeft men te goed naar hem geluisterd. Zijn wij er intussen wat mee opgeschoten? Wij geloven van niet. De boven geciteerde motie mag men, nog afgezien van de gebrekkige stijlvoe ring, toch wel een mager re sultaat van zoveel titanenar beid bij de voorbereiding en behandeling van de ontwikke lingsschets noemen. In de schets zelf is nog geen komma van zijn plaats geraakt. Evenmin is door de Staten besloten het fraaie boekwerk goud op snee uit te geven, ter overhandiging aan alle nieuwe inwoners van Zeeland. Men is zelfs niet eens een ogenblik van zijn zetels opgestaan om de introductie van de schets met gepaste eerbied te begroe ten. Toen de Staten maandaga vond, na dertien vergaderuren oprezen, was dat of spoor slags, zelfs min of meer gerad braakt, huiswaarts te keren, met het vaste voornemen de eerste maanden niet meer over de ontwikkelingsschets te spreken. T.K. Het stuk ais zodanig werd voor kennisgeving aangeno men en gaat in die hoedanig heid de kast in. Van al die duizenden Zeeuwen, die op een of andere manier bij de inspraak over de schets be trokken wgren, zaten er nog geen tien op de publieke tri bune, Het schellinkje werd bezet door ambtenaren die hun geesteskind wel ten doop wilden zien houden. Zij moe ten het gevoel hebben gehad dat hun olifant een muis heeft gebaard, toen zij het gehee' overzagen. Want de debatten waren weinig concreet. Wij doelen nog niet eens op de zijpaadje die men al brain-stormend in sloeg (zoals dat over de toe laatbaarheid van de pil uit ethisch oogpunt), en ook niet op de versjes die door de woordvoerders van sommige fracties werden voorgedragen, als bewijs dat wij nog steeds in het land van vader Cats leven. Deze zijpaadjes lever den wel momenten van ont spanning op. Wat zo teleur stellend was, naar onze me ning, was het feit dat de ont wikkelingsschets het stadium van de inspraak en de vrijblij vende discussie, zelfs in het eindstadium van behandeling, "iet te boven is gekomen. Men kon zich maandag soms op Hedenesse, liet Van Eeg- henhuis of het Zilveren Schor wanen, echter niet op de plaats waar beleid wordt ge formuleerd en waar de provin cie wordt bestuurd: de Staten zaal van Zeeland.

de Stem | 1972 | | pagina 3