DE GEBROEDERS EEKHOORN GAAN OP STAP Joep en Fant gaan naar Zeeland Nederlands voorstel ter bevordering van export uit de derde wereld peilinoeri Scholi leren contra schoolhoofd Grieken moeten nog lang wachten op democratie NEDERLANDERS: VRIJ GELUKKIG IN 'N REDELIJK GELUKKIG LAND DE AAP kleine stem PiMOkXÏQ HET CIRCUS Grote belangen Trieste zaak VANDAAG STAKING IN LONDEN Rapporteur Dankert pessimistisch: Enquête: 80% wil hier blijven Woensdag 17 mei 1972 19 23 Nog niet zo heel lang geleden leefde er een eekhoornfamilie in een heel groot bos, vol met struiken en hoge dikke bomen. Deze familie bestond uit vader en moeder eekhoorn, één meis je en drie jongens. Het is niet verwonderlijk dat dit éne meisje ontzettend verwend werd en veel aandacht kreeg. De drie jongens waren het hier helemaal niet mee eens. Zij vonden dat zij te weinig aandacht kregen, en als er iets gedaan werd. kregen zij altijd de schuld. 9 Eugène Hoppenbrouwers, 8 jaar, Etten-Leur. Joep is een aap en Fant is een olifant. Joep en Fant gingen op vakantie naar Zee land. Daar hadden ze een huisje gehuurd. Het was een mooi huisje, maar wel een beetje klein. Joep en Fant zouden morgen vertrekken naar Zeeland. Het wias niet zo'n groot stuk rijden. Ze hadden een Volkswagen met een bagage wagen er achter, 's Morgens vertrokken ze met goede moed. Maar toen ze een eind op weg waren kreeg de auto opeens een lekke band. Ze hadden een reserveband bij De aap is in de dierentuin. Tip is de aap, het mooiste dier. De leeuw is de mooiste. En dan de slang. De aap zit op de boom. De mensen zijn bang, maar de aap is lief. De aap pakt de hoed van om Piet. "P Tip, wat doet hij? ij maakt de hoed kapot, oeder, moeder, kom eens. aap maakt mijn hoed apot. aar komt moeder aan, ei oei, zegt de aap, ik °P mijn eigen weg. Wimke Loose, 8 jaar. zich en die wias er gauw opgezet. Toen redem ze ver der naar Zeeland. Eindelijk waren ze er. Ze reden nog een weg af en toen waren ze bij hun huisje. Het huisje lag dicht bij het strand. De volgende morgen gingen ze met de motorboot naar het strand. Het was er leuk en het wa ter was niet koud. De dagen vlogen voorbij en ze hadden het daar erg fijn. Toen zei Joep: „Fant, we moeten naar huis". Na een lange tijd rijden kwa men ze weer thuis. 9 Henk Huijgen, 9 jaar. Op een dag riep de oudste van de jongens, Bruintje ge naamd. zijn broertjes Pluim staart en Witje, bij elkaar. „Ik vind", zo begon hij, „dat wij te weinig aandacht krij gen- Pluimpje mag alles, en krijgt alleen maar standjes als ze iets verkeerds doet. Maar als wij iets doen- krij gen we gelijk een pak op ons broek en dan nog eens flinke straf. Dat neem ik niet langer. Weet je wat we gaan doen? We lopen weg!" Pluimstaart en Witje waren het hiermee eens en heel voorzichtig stopten ze hun spulletjes in een rugzak. 's Avonds, toen het maantje aan de hemel stond te flon keren en de sterretjes hun oogjes lieten stralen, piepte het voordeurtje van het hol letje van de familie Eek hoorn. Drie paar ogen gluur den heel voorzichtig om het hoekje. En daar ging het drietal. Voorop Bruintje, dan Pluimstaart en Witje achter aan. Meneer Siegfried de uil zag verbaasd de drie eek hoorn-jongens voorbijtrek ken Hij vond dat maar heel raar en besloot het drietal te volgen. Intussen was vader Eek hoorn wakker geworden door een geluid. Hij ging naar het voorhol en stak het olie lampje aan. En toen zag hij een brief! Hij opende hem haastig en begon hem te le zen- Het was het pootschrift van Bruintje. In de brief stond: Lieve papa en mama, We lopen weg, omdat wij vinden dat jullie Pluimpje liever vinden, en niet meer van ons houden. Wij houden nog wel van jullie. Jullie begrijpen wel dat vader Eekhoorn onmiddellijk moeder Eekhoorn ging waar schuwen. Ze waren diep be droefd en ongerust. Maar in de tussentijd waren de drie eekhoorntjes ver van huis geraakt. Ze hoefden niet bang te zijn om te verdwa len, want Bruintje kende het bos op zijn voorpootje. Maar toch begonnen de twee kleintjes bang te worden Het was ook zo donker in het bos. Nergens brandde er een lichtje. En ze hadden zo'n honger! Ook Bruintje begon een beetje bang te worden en hij voelde een traan over zijn wang rollen. Maar hij wilde zich toch niet laten kennen en liep dapper voort- Maar plots klonk daar dt stem van Siegfried de uil „Wel, wel jongens. Waai gaan jullie zo laat nog naar toe?" De broers schrokken wel even, maar Bruintje zei heel stoer: „Wij lopen weg". Maar Witje, de kleinste van de drie snikte het plotseling uit: ,,Nee, meneer de uil, ik wil naar huis. naar mijn ma ma". „Ja", snikte ook Pluim staart, „en ik heb zo'n hon ger". Siegfried de uil vroeg aan Bruintje waarom ze van huis weggelopen waren. En toen vertelde Bruintje al les. „Domme jongen", zei me neer de Uil. „Ben jij nu de oudste, de verstandigste? Nee, ik had gedacht dat je wijzer was Kom, ga mee naar jullie hollletje. Wat zul len je vader en moeder onge rust zijn!" Na een uurtje waren ze thuis. Vader eekhoorn was net van plan om Herman de kraai, de politieagent van het bos. te gaan waarschuwen. Huilend knuffelde moeder eekhoorn haar kindertjes, die rilden van de kou- Maar va der was heel erg boos. Bruintje moest alles opbiech ten: „Jullie houden toch veel meer van Pluimpje dan van ons. Wij krijgen altijd een pak voor ons broek en mo gen dan twee dagen geen boomverstoppertje doen. En daarom zijn we weggelo pen." Toen moest vader Eek hoorn toch wel weer een beetje lachen. „Natuurlijk houden we, van jullie. Even veel als vain Pluimpje. Maar jullie zusje is nog zo erg klein. Wij houden echt van jullie. Maar beloof me nooit zoiets doms meer te doen." De drie belhamels haalden opgelucht adem. Moeder eek hoorn gaf ze wat nootjes brood met honing en stopte ze daarna lekker in hun 9 Lizet Martens, 10 jaar, Breda. Daarna bedankten vader en moeder Siegfried de Uil en met zijn allen dronken ze nog een notedopje rozenthee. Later, toen meneer de uil weg was, stonden vader en moeder Eekhoorn bij de nestjes van hun slapende toons. „Domoortjes", fluister de moeder zachtjes. Daarna ging ook zij weer naar bed. Het olielampje ging uit, en het hollletje van de familie Eekhoorn lag weer in diepe en vredige rust. LINDA PIE BOT In een oude woonwagen woonde eens een oude man. Hij heette Jan Heins. Hij had een tijger, een aap, een leeuw en natuurlijk een clown. Op een dag was het circus. Eerst kwam de aap, toen de clown, dan de tijger en toen de leeuw. Toen was het circus klaar. 9 Sjaan van Agtmaal, 8 jaar, Huijbergen. Patrick Blankers, 7 jaar. Miranda Koevoets, 8 jaar, St.-Willebrord. I SANTIAGO (ANP) Minister dr. C. Boertien van ontwikkelingssamenwer king heeft op de UNCTAD- tonferentie in Santiago voorgesteld in de ontwikkel de landen eentra op te rich ten voor de bevordering van import uit de derde wereld. De Nederlandse regering is bereid een aanzienlijke bij drage te leveren voor de op richting van een „handels centrum voor de derde we- reld" in West-Europa. Deze eentra, waarin ontwikkelde en ontwikkelingslanden "•eten samenwërken, zou den de derde Wereld een ba- s's bieden, van waaruit ze kunnen opereren op een grote, ontwikkelde markt, gebruik makend van alle fa ciliteiten die een dergelijk instituut kan bieden. West-Europa, aldus miniate: Boertien, is een voorbeeld van een markt die via een dergelijk centrum kan worden bereikt Een instelling voor West-Euro pa verdient de voorkeur bover nationale instituten die elk een nationale markt bedie nen". Deze centra, zo zei mi nister Boertien in een rede op de plenaire UNCTAD-vergade- ring, zouden opgericht moeten worden in belangrijke han dels- en industriegebieden. De belanghebbende landen zouden in belangrijke mate moeten bijdragen aan de financiering van de centra. In zijn rede wees dr. Boer tien op het belang van de exportbevordering voor de ontwükelingslanden, „Zelfs als de rijke landen voldoen aan de normen voor officiële ontwikkelingshulp die zijn vastgelegd in de ontwikke- linigsstratagie van de Verenig de Naties, moeten de ontwik kelingslanden het overgrote deel van hun buitenlandse de viezen verkrijgen door ver diensten uit de export. Daar toe is niet alleen nodig dat de ontwikkelingslanden hun han del richten op export. Ook moeten de ontwikkelde landen doelbewust de import uit deze landen bevorderen. Op dit gebied, zo betoogde dr. Boertien, kan nog veel worden gedaan en ik meen dat we onze inspanningen in deze richting moeten concentre ren". „Ik ben me ervan bewust dat op dit terrein reeds een aantal instellingen werkzaam is. We denken daarbij aan het internationale handelscentrum van UNCTAD en GATT in Genève en aan regionale han delscentra, zoals de ECAFE (economische oommissie voor Azië en het Verre Oosten van d-e VN) heeft in Bangkok. Als ik me niet vergis richten deze centra zich vooral op algemene voorlichting en onderrichting. Zij behartigen echter niet de directe belangen van de indi viduele exporteur in een ont wikkelingsland", zo stelde de minister. Als de vergadering in prin- oipe instemt met het Neder landse voorstel kan een oom missie van deskundigen be noemd worden om het plan in details uit te werken en voot te leggen aan de komende vergadering van de UNCTAD- ra-ad, zo suggereerde de Ne derlandse delegatieleider- Minister Boertien was zijn rede begonnen met een nogal pessimistische beschouwing over het verloop tot dusver van de UNCTAD conferentie Hij betreurde het dat niet alle rijke landen de doelstellingen van 0,7 procent ontwikkelings hulp uit de overheidskas heb ben willen aanvaarden. De donorlanden zouden dan tenminste de kwaliteit van de hulpverlening moeten verbete ren door de voorwaarden te verzachten en overeenstem ming moeten bereiken over 't verschaffen van niet-gebon- den hulp (die niet in het do norland besteed hoeft te wor den). 9 Dr. C. Boertien, die op de UNCTAD-conferentie pleitte voor een „handelscentrum voor de derde wereld". (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag hou den de 13 tot 16 jaar oude leerlingen van minstens hon derd Londense scholen een al gemene staking, als de 16 jari ge leider Simon Steyn gelijk krijgt. Rode -woensdag wordt geor ganiseerd door de „Schools Action Union", die de laatste tijd actief is in een aantal van de 224 scholen voor voortgezet onderwijs in centraal Londen, met in totaal 164.000 leerlin gen. De SAU hoopt dat 10.000 scholieren zullen meedoen aan een betoging op het Trafalgar Square in het West End. Een voorname eis is medezeggen schap en de afschaffing van de grote macht van het school hoofd. Ook wil de vereniging dat schooluniformen en lijf straffen (met een rietje en de plak) verdwijnen en dat ge heel de verouderde Engelse discipline op de helling gaat. In de Londense pers wordt afwisselend vrolijk en alarme rend geschreven over marxis tische en -maoïstische invloe den. Veel jonge leraren zijn het echter in verscheidene op zichten met de SAU en de concurrerende „National Union of Students in Schools eens. Dit geldt zeker voor de on. middellijke doelstellingen van de scholieren, hoe gemakkelijk de zaak ook belachelijk kan worden gemaakt en ook wor den er gevallen gemeld van intimidatie. De grootste Britse onderwijzersbond heeft nog pas vorige maand op het jaar lijks congres gesproken over de dringende wenselijkheid om het lesgevend personeel in te schakelen bij de beslissin gen over de gang van zaken op de scholen. In veel te veel gevallen maakt het hoofd met een paar van de oudste lera ren de gehele dienst uit. Daar om zegt de SAU zeüfs: „We beschouwen de leraren als on ze bondgenoten tegen de ge meenschappelijke vijand, het schoolhoofd: het klinkt provo cerend genoeg. Daar komt bij dat de half rijpe Simon Steyn tijdens het weekend een persconferentie wilde houden op voorwaarde dat kosteloos een zaaltje ter beschikking werd gesteld en zijn bond 100 pond (840 gul den) van de deelnemende journalisten zou krijgen. Hij had natuurlijk geen succes (eenvoudig omdat hij de pers harder nodig had dam de pers heim) en bood toen vergeefs individuele interviews voor 10 pond aan. STRAATSBURG (ANP Het Tweede-Kamerlid P. Dan kert (PvdA) is niet optimis tisch over de kans dat op kor te termijn de democratie in Griekenland zal worden her steld. Hij heeft dit gezegd voor de assemblée van de raad van Europa in Straatsburg, waar hij, als rapporteur van de commissie voor vraagstuk ken van Europese landen die geen lid zijn van de raad, zijn rapport betreffende de situatie in Griekenland toelichtte. De heer Dankert concludeert hierin dat de Griekse leiders niet echt geïnteresseerd zijn in herstel van de democrati sche verhoudingen. Er worden slechts kleine concessies ge daan om de westerse openbare jnening gunstig te stemmen. De Griekse leiders realise ren zich maar al te goed dat de banden met West-Europa van vitaal belang zijn voor de toekomst van hun land. Deze kleine opening moet volgens hem zo veel mogelijk worden benut. Het is zeker dat Papa- dopoulos internationaal aan zien wenst. Hij dient hiervoor een hoge prijs te betalen aldus de heer Dankert. Het blijft belangrijk indivi duele politieke gevangenen hulp te bieden. Maar we moe ten beseffen, aldus de heer Dankert, dat de bevrijding van bijvoorbeeld een man als Mangakis het probleem van de politieke gevangenen niet op lost, aangezien naar buiten de indruk wordt gewekt dat het Griekse regime vriendelijker is dan in werkelijkheid. De Raad van Europa en de assemblée dienen, aldus de heer Dankert. hun politiek ten opzichte van Griekenland voort te zetten. De reden hier voor is dat de internerings kampen weliswaar zijn geslo ten, maar dat er nog steeds Grieken gevangen worden ge houden en mishandeld. In een resolutie die door de assemblée is aangenomen, wordt gevraagd op de regerin gen van de aangesloten landen hun invloed bij de Griekse autoriteiten willen aanwenden teneinde een onpartijdig on derzoek te kunnen instellen naar de situatie in de gevan genissen. Niet alle afgevaar digden waren het echter eens met het rapport. Zo stemde de Britse conservatief Sir John Rodgers en de Franse gaullist Krieg tegen. HILVERSUM (ANP) Verreweg de meeste Neder landers vinden dat zij in een redelijk gelukkig land wonen, ilthans dat is het resultaat ■>an een enquête die de AVRO heeft laten houden. Ruim de helft van de ondervraagden vindt ons land zondër meier gelukkig, en 38 procent vindf het „tamelijk gelukkig". Drieënnegentig procent vindt zichzelf tamelijk of ge woon gelukkig. Toch zou maar 9 procent het allerliefst zijn die hij is: vijftien procenl daarentegen zou het liefst Mies Bouwman willen zijn Daarmee staat Mies Bouwmai. bovenaan de lijst van bekende figuren die de AVRO aan de ondervraagden had voorgelegd. Een goede t-uieede zijn „me. zelf" en Toon Hermans ieder met 9 procent. Boven aan de lijst van minst benijde figuren staat premier Biesheuvel (32 procent), op grote afstand gevolgd door de koningin (16 procent). Op de derde plaats komt minister Van Agt met 9 procent. Ruim tachtig procent van de ondervraagden wil het liefst in Nederland wonen. Maar als zij dan toch zouden moeten vertrekken dan zou 38 procent Frankrijk kiezen en 32 pro eent België. De keuze was overigens beperkt, behalve de genoemde twee Europese lan den konden de ondervraagden nop naar Amerika, China of Rusland. Amerika kreeg 2 orocent, China en Rusland elk 1 procent van de stemmen. Verrassend genoeg bleken de jongeren onder de geënqué. teerden bezorgder over hun oude dag te zijn dan de oude- ren. Als er van staatswege meer geld vrij zou komen, zou van de onder-de-dertig-jarigen 60 procent kiezen voor meer now en 38 procent voor meer vakantie. Van de ouderen koos slecht64 procent voor meer aow. en 44 procent voor meer vakantie.

de Stem | 1972 | | pagina 19