voor een eigen huis. VADER VAN VERDACHTE NA AANSLAG Wallace wist dat het eens ,De jongen moet erg ziek zijn' zou gebeuren Elcemel Zaak Sosjale Joenit voor Hoge Raad Siri dient vormsel toe in roerige parochie Algemene Bank Nederland •beter voorde lijn •goed voor hart en bloedvaten •eneven lekker in de koffie Jlieo d'Or" voor '.oiidi Nijhoff binnenland buitenland papier w pen Politie zoekt landgenoot vermoorde Kogelvrij panty man Overval in Rome op geldauto Oosterschelde Woensdag 17 mei 1972 Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 874% en een afsluitprovisie van 1% Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. ROUE Als gebaar vaii vergiffenis en verzoening hecff kardinaal Siri, aarts bisschop van Genua, 150 kin deren van de roerige arbei dersparochie in Oregina het Vormsel toegediend. Een laar geleden werd hem dit door een „vormselstaking" van de ouders onmogelijk gemaakt. Zij eisten toen bij monde van hun pastoor, de Francis- ^a? n Agostino Zerbinati lat hij het sacrament tegel jj- 'ijd zou toedienen aan n 80-tal kinderen van het opstandige „Isolotto" te Flo- 'enc^>.aan wie dit door hun aartsbisschop, kardinaal Er- ■nenegildo Florit, was ge weigerd. Kardinaal Siri was hiertoe niet bereid. In juni werd Don Zerbinati afgezet en kreeg hij op dracht zich in een klooster te melden. Hij legde het be vel naast zich neer, waarna hij uit de orde der minder broeders werd gezet en gesuspendeerd.Hij trok bur gerkleren aan, ging wonen in een kamer die een paro chiaan tot zijn beschikking stelde, nam een baan als verpleger in een protestants ziekenhuis aan en stichtte een kritische gemeente. Doch vond hij vroeger bijna 17.000 gelovigen van Oregi na, een buitenwijk van Ge nua, achter zich, nu heeft hij slechts een goede 100 volgelingen. Onlangs heeft hij op het plein voor de parochiekerk het onorthodoxe huwelijk van twee paartjes ingeze gend. De jongelui wilden op deze manier protesteren te gen het concordaat, dat de kerk el ij ke ecbtverbin ten is civiele rechtskracht ver leent. De bisschoppelijke curie liet weten dat de hu welijken niet geldig waren Terwijl kardinaal Siri de ceremonie leidde, droeg pa ter Zerbinati 200 meter verder, onder de bomen op het kerkplein, een mis op of, zoals hij zioh pleegt uit te drukken, ging hij voor in een echaristisohe bijeen komst. Begeleid door gitaarmuziek deden zeven jongens en drie meisjes hun eerste communie, dat wil zeggen „zij braken het brood met hun broeders van de ge meenschap." „Onze plechtigheid wil niet polemisch zijn", verklaarde een lid van de revolutionai re parochie." Zij is een te ken van bewustwording. Deze bomen hier zijn onze kerklantaarns. Wij staan nu reeds acht maanden op straat. In al die tijd hebben wij geen enkel pamflet uit gestrooid, geen enkel appèl doen uitgaan. Wij wachten op een dialoog met onze bisschop. Daarvan is niets gekomen. Thans moeten wij over gaan tot de kerstening van onze wijk en onze stad." De kardinaal ging tijdens zijn preek zijdelings en kort op Don Zerbinati en zijn aanhangers in. Hij hield de gevormde kinderen voor dat zij steeds de ware rer- der moesten volgen en dat zij zodoende alle moeilijk heden zouden kunnen over winnen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/MILWAU- KEE Wat had meer voor de hand gelegen dan dat een verkiezingskandi daat, die lange tijd het „Rassenscheiding nu, mor gen en altijd" in zijn vaan del heeft gedragen, ooit eens neergeschoten zou worden door een felle negeractivist? Maar nee, een blanke jongeman met blond haar en blauwe ogen schiet koelbloedig en zo maar vanuit het publiek vijf kogels af op George C. Wallace, gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama en een van de kandidaten voor het presi dentschap. Wie is die man die straks terecht moet staan voor de aanslag, waarover links en rechts in de Verenigde Staten zijn afkeuring uitspreekt? Arthur Herman Bremer is 21 jaar oud en volgens zijn jongere broer Roger een rus tige jongen. Eenzaam zelfs, voor zijn eigen familie vaak een puzzle. „Niemand kon ooit echt een gesprek met hem voeren. Wij wisten ei genlijk niets van hem", zei broer Roger vlak na de aan slag tot verslaggevers. Arthur Bremer, die op de middelbare sohool een min der dan middelmatige leer ling was geweest, was enige tijd terug uit het ouderlijk huis getrokken en op een flatje gaan wonen.Hij werkte als concierge op een sohool en als hulpkelner in een club. De jongen had het na zijn schooltijd een tijdje ge probeerd als leerling-foto- (Van onze redactie buitenland) LAUREL (Maryland) - Gouverneur George Corlei Wallace heeft geweten dal dit eens zou gebeuren, toch moet voor hem de rit naar het ziekenhuis maandag avond na de aanslag een eeuwigheid geduurd heb ben. „Hoe lang duurt het nog?", vroeg hij telkens aan zijn vrouw. „Ik hoop dat ze me gauw een pijn stillende injectie geven." In werkelijkheid duurde de rit naar het ziekenhuis een kwartier- Cornelia, de jonge twee de vrouw van Wallace, vertelde later: „Hij bleef de hele tijd door op weg naar het ziekenhuis tegen me praten." Wallace is zich er, volgens zijn omgeving, altijd scherp van bewust geweest dat deze rit eens moest komen. „Ik ben er van overtuigd dat iemand op de een of andere dsf iets anders dan een be dorven ei naar me gooit," heeft hij eens in de verkie zingscampagne van 1968 ge zegd. 4 Hij zei toen ook op de vraag of hij zich zorgen maakte: „Daarover moet je je geen zorgen maken. Maar ik ben mij er ten volle van bewust dat het kan gebeuren. Elke keer dat ik het spreek gestoelte op stap, ben ik mij ■r van bewust." Het spreekgestoelte dat Wallace gebruikte, was aan drie zijden gepantserd en ko gelvrij. Eén man krijgt het ding niet van zijn plaats. Hij gebruikte dat spreekgestoelte al acht jaar in drie verkie zingscampagnes en hij ge bruikte het ook maandag in Laurel. Echter, pas toen hij er van afstapte en zich tus sen het publiek begaf, vielen de fatale schoten. Schoten die overigens de 52-jarige voormalige bantam- gewichtbokser en landbou werszoon Wallace, voorzover het aan hem ligt, niet uit het veld hebben geslagen, getuige de mededeling van zijn woordvoerder, dat de gouverneur zijn verkiezings campagne zal voortzetten, „desnoods in een rolstoel". Ook zijn vrouw is er van overtuigd dat de moed er bij baar echtgenoot niet uit is: „Ik ben zeer optimistisch vyat hem betreft. Hij heeft niet voor niets de bijnaam van vechtend rechtertje ge kregen." NtlTfllCUS. (ADVERTENTIE) Euka'sheer* Op deze tv-opname, vlak nadat de eerste schoten op Wallace waren afgevuurd, ziet men Bremer iets rechts van het midden met zonnebril op. De naar voren gestrekte arm met (geheel op de voorgrond) het Wapen nog in de hand wordt door een van de omstan ders (hand met polshorloge) naar beneden gedrukt. Direct hierop werd Bremer door om- standers aangevallen. Huilend valt hier Cornelia Wallace neer bij het lichaam van haar neergeschoten man, vlak na de aanslag. HOOGEVEEN (ANP) —Op idvies van de jury voor de loneelprijzen, bestaande uit mevrouw Elsa den Hertog en de heren Charles Boost, Wal ler Lankamp en Carel Willink, neeft het bestuur van de vere niging van Schouwburg- en concertgebouwdirecties in Ne derland besloten de prijzen voor 1972 toe te kennen aan de volgende actrices en ac teurs: De „Theo d'Or" aan me vrouw Loudi Nijhoff voor haar rol van Claire Lannens in „Clair-Obscur" van Margueri- the Duras. De „Louis d'Or" aan Guido de Moor voor zijn rol van Julien in „Maak mevrouw niet wakker" van Jean Anouilh. De „Colombina" aan Elisa beth Andersen voor haar rol van de moeder in „Maak me vrouw niet wakker". De „Arlecchino" aan Piet Römer voor zijn rol van Char les in „Bloemen van seringen brengt herinneringen van Peter Nichols. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft dinsdag het cassatieberoep behandeld, dat de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft inge steld tegen het ontslag van rechtsvervolging van de 27-ja rige B. B., medewerker van de maatschappelijke hulpverle ningsorganisatie „Sosjale Joe nit" te Den Haag- De heer B. was aangeklaagd wegens „het onttrekken van minderjarigen aan het wettig gezag", maar zowel de recht bank, als het gerechtshof heb ben hem ontslagen van rechts vervolging, omdat de „materië le wederrechtelijkheid" ont brak. In januari 1971 had de heer B, een 14-jarig van huis weggelopen meisje onderge bracht op een adres in Rijs wijk. Volgens een afspraak met de Haagse kinderpolitie stelde hij deze dienst hiervan op de hoogte, evenals de poli tie van de woonplaats van het meisje. Toen de politie haar toch direct ging ophalen, stel de hij haar telefonisch op de hoogte zodat zij vertrokken was toen de agenten arriveer den. Zowel de procureur-generaal bij het gerechtshof als de ad vocaat van B., mr. H. W. J. Droesen, voerden drie cassa- tiegronden aan tegen de uit spraak van het hof. De procu reur-generaal bestreed het ar rest, omdat het innerlijk te genstrijdig zou zijn, mr. Droe- DEN HAAG (ANP) De 21-jarige Surinamer Henri R. R„ die ook wel Simon wordt genoemd, tot voor kort kamer genoot van de 22-jarige Emili- us Feller die in het afgelopen weekeinde in Den Haag is doodgestoken, is nog steeds spoorloos. Henri R. Is ongeveer vijf jaar in Nederland. Tot voor kort verbleef hij in Rotter dam, waar hij van september tot november 1968 en van au gustus 1969 tot april 1972 in het (psychiatrisch) Delta-zie kenhuis te Rotterdam was op genomen. Volgens zijn arts was hij ontslagen, maar hij moest zich ter beschikking houden voor nabehandeling. Hij heeft echter niets meer van zioh laten horen. Wat Henri R. ondertussen in Rotterdam heeft gedaan, is niet bekend, evenmin als zijn beroep. Op grond van de ver klaring van zijn arts be schouwt de politie hem niet als gevaarlijk, hoewel zij de jongeman bijna zeker van de moord verdenkt. ROME (AFP) Vier ge maskerde en met machinepisto len gewapende mannen heb ben bij een overval op een gepantserde geldauto van een Romeinse bank in totaal 600 miljoen lire (ongeveer 3,25 miljoen gulden) buitge maakt. De vier mannen stelden twee bankemployés die bij een bijkantoor geldzakken overlaadden met behulp van traangas buiten gevecht. In een gestolen auto wisten zij te ontkomen. sen stelde dat B. niet strafbaar is omdat de opzet tot onttrek king aan de ouderlijke macht niet aanwezig was. De beslissing van de Hoge Raad wordt, aldus mr. Droesen op de zitting, door maatschap pelijk werkers en juristen met grote belangstelling tegemoet gezien. Eerst volgt echter op 30 mei de conclusie van de procureur- generaal bij de Hoge Raad, mr. G Langemeyer. (ADVERTENTIES) gingen nemen in de flat van Bremer, nadat die door agen ten van de federale recher che meteen na de arrestatie van Bremer helemaal over hoop was gehaald, vonden onder andere een vlag van een olub die zich de „gecon- federeerden" noemde, een revolver-catalogus, een doos vol kogels, een stripboek, ho telfolders en een aantal kranteknipsels. Een van die knipsels ging over de proble men die journalisten te over winnen hebben, als ze veilig heidsmannen willen passeren om met presidentiële kandi daten een praatje te kunnen maken... Zwij gende attributen van een wat vreemde stille jongen die van het ene moment op het andere wereldnieuws werd. Politiemannen hebben hier Bremer (het v olie gezicht nu zonder bril in het midden van de foto) gepakt, respectievelijk ontzet uit de woedende menigte. brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verm'eld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Een gesloten Oositersohelde kan ons geen voordelen bie den. Integendeel zelfs!! Het verpest en verziekt een enorm deel van Zeeland en boven dien kost het ons handen vol geld. Wat biedt een open Ooster schelde? Men bedenke dat de Oosterschelde thans nog meer dan 60 vissoorten huisvest en dat deze de „kraamkamer" is van miljoenen Noordzeevissen. Het totaal aantal waterorganis men, waaronder zeer zeldza me, kan op 650 worden ge steld. In rijkdom zijn zij met de Wadden vergelijkbaar, d.w.z. behoren zij tot de rijk ste van Europa. Voor recreatie in de vorm van toerisme, wa tersport en zeehengelsport is er volop frissen en zuivere accommodatie. Wordt de Oosterschelde ech ter gesloten dan doet men een ingreep in de natuur en dat blijft niet ongestraft- Het bio logisch evenwicht wordt ver stoord en al het leven m de Oosterschelde sterft geleide lijk af, tot een totale vernieti ging. Het stilstaande water verandert in een stinkende poel door de afsterving en verrotting De schade aan sohelpdiercultuur en kustvis serij kan als volgt worden ge raamd: a. Oesterkwekerij en oesterhandel f 5.000.000,- b. Mosselkwekerij, mosselhandel i-nol verwaterplaats en conser- venindustrie f 40.000.000,-; c. Kustvisserij en aanverwante bedrijven f 25.000.000,-, totaal: f 70.000.000,- Nog niet meegerekend de fi nanciële schade door het weg vallen van recreatie voor toe risme, zeehengelsport, enz. Als de Oosterschelde een maal door afsluiting is ver ziekt, dan ligt zowat heel Zee land in de greep van de ver vuilde meren. Ook dit zullen wij helaas in Brabant en dus ook in Roosendaal sterk ge voelen. Daarom moeten wij al len achter een open Ooster schelde staan en de actiegroe pen steunen, die voor een open Oosterschelde vechten. Zo'n aktiegroep in Roosendaal is de N.I.Z-, Natuurbehoud is zelfbehoud. Secretariaat: A. Veraart, J. Vermeerlaan 161, Roosendaal ROOSENDAAL F. P. R. THIEME graaf, maar was daar mee op gehouden. Waarom wist nie mand. De 58-jarige vader van de verdachte, William Bremer uit Milwaukee^ van beroep vrachtwagenchauffeur, zei, toen hij het nieuws van de aanslag hoorde, dat zijn zoon wel erg ziek moest zijn. Ar thur kan het eigenlijk niet gedaan hebben, meende hij. Zijn zoon had thuis nooit over Wallace gesproken. Hij sprak zelfs zelden over poli tiek- „Hij was een aanhanger van Humphrey, net als ik", aldus de vader. Hij vertelde verder dat hij en zijn vrouw herhaaldelijk hadden geprobeerd hun zwijgzame zoon over te ha len weer bij hen in te trek ken. Arthur had dat echter steeds geweigerd. De enige aanwijzing dat Bremer in ieder geval wel eens aan Wallace heeft ge dacht, vormt de bewering van een vroegere buurman van hem, dat de jongen een verkiezingsaffiche van Wal lace op zijn deur had ge plakt. Journalisten die een kijkje

de Stem | 1972 | | pagina 15