Grote kans op akkoord in SER over Woorden in wrakhout maken eind aan hoop matiging KAREL1 verdien eventjes 500.- onirner Uitwisseling van ambassadeurs tussen Nederland en China Senaat wil ingreep regering V.S. WEIGEREN WEER VIETN AM-GESPREK BEDRIJFSLEVEN KRIJGT VRIJDAG LAATSTE KANS Maximaal 15 pet van winst reserveren voor de oude dag Doe iets aan die luchtvervuiling LERAAR UIT WAGEN1NGEN VERMIST binnenland buitenland VOOR POSITIEVE RESULTATEN UNCTAD Niet te overzien oorzaugertjes -ar Den Bosch Mgr. Zwartkruis brak ribben GUNSTIG KLIMAAT POLITIEKE DRUK BINDENDE AFSPRAKEN Die snelle, sterke Intercycles van Batavus, Fongers en Magneet zijn ervoor gemaakt. Alleen- %alig(s)makend Karei 1 senoritas en sigaren er is maar één Connally afgetreden Woensdag 17 mei 1972 13 (Van onze redactie buitenland DEN HAAG. Nederland en China hebben besloten ambas sadeurs uit te Wisselen, 22 jaar nadat ons land de communistische regering in Peking heeft erkend. De kantoren van de zaakgelastigden, waarmee Nederland en j China tot nu toe in resp. Peking en Amsterdam waren vertegen, icoordigd, zullen tot ambassades worden verheven. In een ge meenschappelijke verklaring, die vanmorgen in Peking en Den Haag is gepubliceerd, wordt gezegd dat de Chinese regering op nieuw verklaart dat Formosa een provincie van de Volksrepu- bliek is. Nederland „respecteert" dit standpunt en „bekrachtigt" dat het de regering in Peking erkent als de enige wettige regering van China. In de verklaring bevestigen beide regeringen de beginselen van wederzijds respect voor soevereiniteit en onschendbaarheid van grondgebied, niet.inmenging in eikaars binnenlandse aan gelegenheden, van gelijkheid. Door deze ontwikkelingen kunnen o.a. de economische en j culturele uitwisseling verbeterd worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met uitzon dering van de VVD hebben de confessionele fracties in de Eerste Kamer een dringend beroep gedaan op de regering om alle pogingen in het werk te stellen dat alsnog positieve resultaten op de UNCTAD in Santiago worden bereikt. /ij verzoeken de regering de EEG-ministerraad in Brus sel, desnoods in spoedvergade ring bijeen te roepen. Zij wil len ook dat aan de vertegen woordiger van de Europese Commissie in Chili een ruimer onderhandelingsmandaat wordt verstrekt. Zij noemen de hou ding van de EEG op de confe rentie niet waardig. De VVD, die eerder wel mee wilde doen, viel uit de boot omdat „de verklaring niet nodig, noch opportuun" zou zijn. Ook staatssecretaris Wester terp meende dat de verklaring te laat kwam, omdat UNCTAD deze week afloopt. De heer Westerterp bekritiseerde in dit verband ook de houding van deheer Mansholt, die deze week snel naar Santiago is gereisd om er te redden wat er te redden viel. Hij vroeg zich af waarom de Europese Commissie over deze zaak dan nit vooraf een voorstel heeft gedaan aan de ministerraad inzake de houding van de EEG op de UNCTAD-IH. Uit het antwoord van de staatssecretaris bleek duidelijk dat hij het niet op alle punten eens was met de her en der door voorzitter Mansholt van de Europese Commissie afge legde verklaringen en per soonlijke opvattingen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Amerika heeft gisteren opnieuw geweigerd de onderhandelingen in Parijs over Vietnam donderdag te hervatten. De delegaties van Noord-Vietnam en de Vietcong hadden hierom verzocht. Vol gens Washington blijkt uit niets „dat Hanoi en de Viet cong bereid zijn serieus te on derhandelen". Er wordt geen voortgang verwacht van het gesprek vóór het bezoek van Nixon aan Moskou. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Willi am Rogers, heeft Noord-Viet- nam ervan beschuldigd dat het met opzet zijn offensief tegen liet zuiden is begonnen omde besprekingen in Moskou te la ten mislukken. Wat de oorlogshandelingen in Vietnam betreft: de V.S. zeggen de voornaamste buis leiding geraakt te hebben, waardoor brandstof uit Noord- Vietnam naar de strijdkrach ten in het zuiden wordt ver voerd. Van 8 tot 15 mei heeft de V.S.-luchtmacht 1800 vluchten op Noord-Vietnam gemaakt, daarbij een spoor van verwoesting achterla tend. commentaar Het meest saillante aspect aan de schokkende aanslag op verkiezingskandidaat gouverneur Wallace is wel, dat het slachtoffer niet tot de progressieven in den lande gerekend kan worden. In tegenstelling tot eerdere slachtoffers van dergelijke Aanslagen, zoals de negerleiders Martin Luther King en Malcolm IX, president John Kennedy en diens broer Robert, eveneens in een verkiezingsstrijd neergeschoten. Wallace is een man van uit gesproken behoudende signatuur en houdt zoals wel eens is 'gezegd - het midden tussen boer Koekoek en de VVD bij ons. feijn kiezersaanhang in de staten Michigan en Maryland, waar hi| op verkiezingstournee was, is groot en men gaf Wallace elfs veel kans in deze twee staten als democratisch winnaar uit de bus te komen. Ondanks dat alles is het niet waarschijnlijk dat de aanslag -p deze man het gevolg was van een politiek komplot, van ks bijvoorbeeld. De jongeman, die nu beschuldigd wordt van aanslag heeft datzelfde zonderlinge over zich als bijvoor- oeeld Sirhan, die de dodelijke schoten op Robert Kennedy af vuurde. Geen politieke activisten of felle anarchisten jagen Amerika's leidende figuren kogels door het lichaam, maar maatschappelijke mislukkelingen, wier min of meer zieke of gefrustreerde geest zich vastbijt op hun maatschappelijk beter af zijnde? slachtoffer. De jonge schutter zal, als zijn schuld bewezen wordt en dat lijkt niet moeilijk, wel een forse straf krijgen, maar daarmee wordt in feite niets opgelost. Verkiezingskandidaten en andere, al of niet politieke, leiders blijven gevaar lopen. Tenzij ze alleen pog maar voor de televisie verschijnen. En dan nog. In de Amerikaanse samenleving, waar de kogel traditie een grote rol speelt, blijft de kans groot, dat men en die zich op een of andere manier verstoten of uitgerangeerd oelen, of een wrok tegen de samenleving koesteren, naar een Vapen grijpen. Met als tragisch, maar onvermijdelijk gevolg, 'at de bestaande tegenstellingen verscherpt worden en meer ;arten verbitterd raken. Intussen heeft Wallace al laten weten, dat hij wil doorgaan liet zijn verkiezingscampagne, „desnoods in een rolstoel". En 'at kan, zeker in de zuidelijke staten, een politieke factor van ^etekenis worden. Vanuit de „underdog-positie", maar niet ver en, kan Wallace zijn politieke ster tot niet onaanzienlijke pogten zien rijzen. De komende weken zullen uitwijzen of het V de democratische conventie toch niet op meer zal uitdraaien alleen een strijd tussen McGovern en Humphrey. Het mag ®ard klinken, maar de Amerikaanse verkiezingsstrijd is keihard. B ieder geval zijn de politieke consequenties van de aanslag lp de gouverneur van Alabama nog lang niet te overzien. (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN Af scheidswoorden, gekerfd in ren stuk wrakhout, hebben een einde gemaakt aan de hoop die nog bij de YVage- nnigse familie Rutgers leef de. De lioop dat zij de 29- jange \\'im nog levend zou den terugzien. Na twee we ken van onzekerheid is dui delijk geworden dat de 29- Btige leraar bij liet eiland st.-Maarten verdronken moet zijn. Eind vorige week werd een stuk van zijn boot ge vonden. In één van de drij- Vers stonden de volgende woorden gekrast: „Lieve va der, moeder en An, 2 mei, mijn schip is zinkende. Heb een geweldig leven gehad en dank jullie allen. Mis me niet en huil niet om me. Wees lief voor Christien, ze is een engel voor me ge weest. Kus haar van mij". Op 29 april jl. was Wim Rutgers, die op St.-Maarten voor een klas stond, met een zeewaardige zeilboot uitgevaren. Tijdens het noodweer wat die dag uit brak moet de ervaren zeiler de controle over zijn schip verloren hebben. Een groot scheepse zoekactie, die de dag daarop werd gehouden, had geen resultaat. Op 2 mei kregen zijn ou ders in Wageningen bericht van zijn vermissing. Tegen beter weten in bleef er hoop totdat op het strand het wrakhout werd gevonden. EN BOSCH (KNP) G:' dan vierduizend koov- ,'Scrtjes uit de gehele we 'd worden van 5 tot en met hli in Den Bosch verwacht r1' "fit congres van de feder- van jongenskoren. Een t de hoogtepunten van dit "i nationaal zangcongres is vredesdienst in de Bra mhallen die zal worden bij- 'oond door kard, Alfrink, HUIZEN (ANP) De bis schop van Haarlem, mgr. T.H. Zwartkruis, heeft een werkbe zoek dat hij vandaag aan Hui zen zou brengen, moeten af zeggen- Tijdens het weekeinde is hij 's nachts in zijn woning zo ongelukkig gevallen, dat hij een paar ribben brak. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vrijdag krijgen werkgevers en werk nemers in de Sociaal-Economische Raad een laatste kans vrijwillig afspraken te maken over de loon- en prijsontwik keling voor volgend jaar. Slaagt men er niet in een unaniem advies aan de regering-Biesheuvel uit te brengen, dan rest die regiering niets anders dan een overheidsingrijpen. Deze (loon- en prijs)maatregel zal dan worden „verpakt" in een pakket maatregelen, dat op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden en dat beoogt de in het slop geraakte economie weer op te vijzelen. De regering ziet een dergelijk pakket maatregelen als een laatste reële mogelijk heid om onze economie weer gezond te maken en de inflatie voor eens en altijd hard aan te pakken. Zoals bekend heeft de SER in het najaar van 1971 unaniem geadviseerd tot een matigingsplan voor lonen en prijzen, dat in twee a drie jaar zou moeten worden uitgevoerd. De jaarlijkse loonsomstijging zou van 14 procent in '71 moeten worden terug gebracht tot 8 procent in 1973 elk jaar dus twee procent minder) en de prijsstijging tot 3 a 4 procent. Nu ruim een halfjaar later heeft het kabinet de balans opgemaakt, al hult het zich nog steeds in diep stilzwijgen. Ook werkgevers en vakbeweging hebben de balans opgemaakt. De eersten zijn bijzonder ontevreden over de tot nu toe bereikte loonmatiging, wat zij eigenlijk helemaal geen matiging vinden. De vakcentrales erkennen ook, dat het niet allemaal zo gelopen is als men had gehoopt. Op basis hiervan moet het mogelijk zijn, dat de raad vrijdag unaniem tot de conclusie komt. dat er volgend jaar nog meer gematigd moet worden. De SER zal daarbij onge twijfeld vasthouden aan het eigen matigingsplan van eind vorig jaar: een matiging dus in twee, drie jaar. Een andere gunstige omstandigheid is, dat de werkgevers af een tijdje niets nalaten om de vakbeweging gunstig te stemmen. Ze gaan een harde confrontatie bewust uit de weg en vertellen iedereen, die het maar horen wil, dat het klimaat voor een verder gaande matiging van lonen en prijzen uitermate gunstig is. Deze veranderde houding van de werkgevers is bij de vakbeweging in goede aarde gevallen. Dat bleek bijvoorbeeld enkele weken ge leden, toen NKV-voorzitter Mertens erkende, dat de economische crisis een feit was en dat er harde afspraken gemaakt moeten worden. Deze wat toegeeflijke houding van de werkgevers staat lijn recht tegenover de houding, die zij eind '70 aannamen, toen minis ter Roolvink maandenlang het zwaard van Damocles hanteerde in de vorm van een loonmaatregel. De werkgevers smeekten toen als het ware om een dergelijk overheidsingrijpen. Wat dan ook prompt gebeurde. De situatie is nu in feite omgekeerd. Terwijl de noodzaak voor een straf loon- en prijsbeleid groter is dan ooit, proberen de werkgevers dat deze keer te bereiken via een vrijwillig met de regering en de vakbeweging gesloten akkoord. Geen geroep om een eenzijdige loonmaatregel. En dat vergroot de kans dat men het vrijdag in principe eens zal worden. Daarbij komt dan nog de politieke druk. Al maandenlang zeurt DS'70 in en buiten het parlement om een overheidsingrijpen. Sinds enkele dagen heeft KVP-fractieleider Andriessen zich daarbij gevoegd. Dat schept bij het bedrijfsleven een wat onbehaaglijke sfeer. Vandaar dat men vrijdag alles in het werk zal stellen om tot een unanieme principe-uitspraak te komen. Dat SER-advies zou onder meer inhouden dat beide partijen, werkgevers en werknemers, concluderen, dat er te weinig gef matigd is en dat het volgend jaar radicaal anders moet. Beide partijen zullen trachten waterdichte, bindende afspraken te ma ken over de hoogte van de loon- en prijsstijgingen volgend jaar. Verder wil men extra-maatregelen voor de bestrijding van de werkloosheid in de economisch zwakkere gebieden (vakbeweging) en geen algemene stimulerende maatregelen (werkgevers). De vakbeweging zal zich wel akkoord moeten verklaren met de wens van de werkgevers dat een verdere groei van de over heidsuitgaven moet worden tegengegaan. Ook een herziening van de bestaande overheidstaken achten werkgevers op zijn plaats. De vakbeweging voegt daarbij de eis dat aan een verhoging van de directe en indirecte belastingen wel niet zal worden ontkomen, gezien de dreigende tekorten op de begroting '73. De werkgevers zullen zich schoorvoetend hierachter opstellen. De vakbeweging gaat dan in principe weer akkoord met een verdere verhoging van de BTW, uitgezonderd het lage tarief. De inflatiecorrectie mag niet doorgaan, stelt de vakbeweging als laatste eis. Over dit punt bestaat geen enkele overeenstemming, hoewel het mogelijk is dat men dit met opzet uit het advies laat. Dit advies moet dan de basis vormen voor het gesprek, dat regering, vakbeweging en werkgevers volgende week woensdag voeren over de economische toestand. Het advies zal verder moe. ten worden uitgewerkt. De regering zal van beide sociale partners eisen, dat een bindend akkoord wordt gesloten, waaraan geen enkele partner zich kan onttrekken. Tijdens die eerste vergade ring tussen bedrijfsleven en regering zal de vakbeweging een nota presenteren, waarin alle voorwaarden voor medewerking aan een loonmatiging zijn vervat. Deze nota komt mogelijk ook al vrijdag in de SER ter sprake. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zelfstandigen zullen per 1 januari a.s. een deel van hun belastbaar inkomen belastingvrij mogen reserveren voor hun oudedagsvoorziening. Voorwaarde is dat een gelijk deel als vermogen van de onderneming aan wezig is en blijft. Staatssecretaris Scholten (Financiën) heeft daartoe een wetsontwerp by de Tweede Kamer in gediend. De fiscale oudedagsreserve - waarvoor de commissie - van Soest advies heeft uitgebracht - zal in 4 jaar worden inge voerd. Op belangrijke onder delen wijkt de regeling af van het advies van de commissie van Soest: de percentages van de winst die gereserveerd mag worden zijn lager uitgevallen, het maximale bedrag van de winst, waaruit geput kan wor den is met f 80.000 lager ge fixeerd en de regeling wordt niet ineens ingevoerd. De be langrijkste reden voor deze af wijking van de commissie is de begrotingsproblematiek van het kabinet. Het voorstel van de regering kost nu f 180 miljoen gulden in vier jaar, terwijl uitvoering van de (ADVERTENTIE) voorstellen van de commlssic- van Soest de overheid f 880 miljoen zou kosten. Wanneer de regeling in zijn totaliteit in werking is getre den - uiterlijk dus in 1976 - kan bij een winst tussen 10—7 van de ongehuwden - aow (thans f 7000) en f 25.000 maximaal 15 procent gereser veerd worden. Bij een wins tussen f 25.000 en f 50.000 maximaal 10 procent en bij de winst tussen f 50.000 en f 80.000 maximaal 7,5 procent. Boven de f 80.000 winst mag niet meer gereserveerd wor den. De commissie stelde voor f 150.000, f 100.000 en f 50.000 en percentages van 20, 15 en 10 procent. Wanneer op 1 januari 1973 het wetsontwerp, dat staatsse cretaris Scholten (financiën) bij de Tweede Kamer heeft ingediend, tot wet zal zijn ge wonden, kan een deel van het aan de werknemers uit te be talen loon in de vorm van spaarloon of andere collectieve vormen van sparen worden uitgekeerd. Over dat loondeel betaalt dan de werkgever 15 procent belasting. Daarmee is dan aan de fiscale verplichting van de werknemer voor dit loondeel voldaan. Werkgever noch werknemer betalen over dit bedrag sociale verzekerings premies. Per jaar mag maximaal 2 procent van het jaarloon voor de sociale werknemersverze kering als spaarloon worden aangemerkt. In 1972 zou dat maximaal betekend hebben twee procent van f 28.050 of wel ten hoogste f 561.-. Het bedrag dat aldus wordt „uitgekeerd" moet tien jaar ge blokkeerd worden. Na die pe riode mag de werknemer zijn spaarloontegoed geheel of ge deeltelijk opnemen, maar om dat hierbij gekozen is voor bloksysteem komt de gemid delde blokkeringsperiode neei op vijf jaar. De mogelijkheid bestaat het spaarloontegoed binnen de blokkeringstermijn van tien jaar op te nemen Indien de werknemer zijn dienstbetrekking heeft beëin digd en hij 60 jaar of ouder is, bij overlijden, bij emigratie, bij 45 procent arbeidsonge schiktheid en bij opheffing van de onderneming, Architecten van een re gionaal onderzoekinstituut in Kief werken aan ontwerp om flats pasklaar in de fabriek te bouwen en daarna per lucht- schip naar de plaats van be stemming te laten brengen. (Van onze redactie buiten land). WASHINGTON De Ame rikaanse minister van finan ciën. John Connally, is giste ren onverwacht afgetreden. Connally was de enige demo craat in de republikeinse rege- ring-Nixon- Conally is het instrument geweest waarvan Nixon zich bediende bij de uitvoering van zijn omstreden financieel-eco- nimische politiek. George Shultz zal Connally's plaats nu innemen IN APRIL heeft de Haagse politie 31 buitenlanders aan gehouden, die daarna ons land werden uitgezet. Zij waren il legaal in ons land. V l? Er gebeuren droevige din gen, mensen, dat staat buiten kijf. Voor niemand, zelfs niet voor zijn felste politieke te genstanders is de aanslag op Alabama's gouverneur Wallace plezierig. Natuurlijk durfde niemand, te zeggen dat hij het plezierig vond, als hij het in zijn hart plezierig vond, maar ik dacht dat dit ook niemand in zijn hart plezierig zal vinden. Men kan liever iemand kwijt dan rijk zijn, maar dan nog niet op deze manier. Met kogels. Gewelddadig, In een land waar je de ko gels ook om de oren vliegen, Vietnam, gaat de burgemees ter van Saigon kolonelstrekjes vertonen. Hij heeft zijn poli tiemannen opdracht gegeven erop toe te zien dat de man nen in de stad geen lang haar dragen, Lang haar, beweert deze vo gel, is tegen de geest van waakzaamheid, die vereist wordt om aan het communis tisch offensief het hoofd te bieden. Jazeker. Dat is het. Natuur lijk rukken die Noordvietna- mezen maar op en op, of het niks is. Dat komt gewoon door al die lange haren. Die hangen maar om die hoofden te wap peren. Hoe kan men datzelfde hoofd dan bieden aan het Noordvietnamese offensief? Nietwaar, burgemeester, met zoveel haar op je hoofd denkt geen haar op je hoofd er meer aan het harige hoofd te bieden aan het Noordviet enz. enz. In Santiago de Chili is het ook triest aan het aflopen, vrienden. Ik bedoel met de Unctad, oftewel de vergade ring van arm en rijk. Meer arm dan rijk. Maar rijk heeft meer dan arm. Nee, het gaat daar niet goed, hetgeen overi gens te vrezen viel. Mansholt is er al ijlings heengetogen en nu gaat ook onze eigen senaat nog zijn (of haar?) best doen om er van te maken wat er van te maken is. Maar wat helpt dat? ■JV Als nu alle commissarissen van onze grote bedrijven, of desnoods alleen maar die 200 van Mertens, of de 20 belang rijkste nou eens hun best zouden doen er iets van te maken, ja, dan. Of als wij, jullie en ik, het nu allemaal eens zouden wil len, waren ook al heel ver op streek. Maar ja, wie wil er nou eigenlijk iets voor die ar me donders doen behalve een duitje in een of ander collecte zakje? En da's te weinig. danks groet ik allen. Deson- MERIJN (ADVERTENTIE) Wanneer u nu uw oude orgel inruilt, in de periode van 15 mei t/m 15 juni 1972, dan verdient u maar liefst 500 gulden extra, boven de normale inruilwaarde. Snel dus naar onze zaak en vraag vrijblijvend alle inlichtingen o.a. ook over de gunstige financieringsmogelijk heden tot 5 jaar. Met eigen muziekscholen waar voor het volgen van de lessen het bezit van een eigen instrument niet noodzakelijk is. GORINCHEM: Langendijk 54, tel. 01830-24023 DORDRECHT: Grote Markt 1, tel. 01850-31241

de Stem | 1972 | | pagina 13