Forse winst voor neo fascisten in Italië Bommen tot vlak bij Hanoi Talen Spanning om gekaapt Sabena vliegtuig met 100 inzittenden Roosendaal schrapt Ameri kaanse week om Vietnam DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND JwATER WORDT DUURDER VRACHTAUTO'S KNALLEN OP ELKAAR Belg dood, Axelaar gewond BïW-navordering van 15 miljoen zaait paniek in Afghanistan VLIEGVELD BELEEFT INVASIE Wereldmissiedag van de kinderen 112e jaargang no. 17018 n vier, liest u met dat Eerste uitslagen YS spelen drie troeven uit om Moskou-reis te redden evangenisoproer in India: 5 doden Bombardementen Midden-Zeeland Kapers in Til Aviv dreigen met opblazen FRANS duits yUingman ontraadt Bernhard engels i spaans^ opening chemische fabriek ITALIAANS zweeds NEDERLAND Aantal studenten 10 procent meer Op verzoek van burg. Godivaldt Aan onze adverteerders of zacht gekookt iren te hard of te zacht? gelijk met een Siemens ker. Kookt 1 tot 6 eieren iaar van hard tot zacht, jker TE 0600. Dinsdag 9 mei 1972 EDITIE VOOR ZEELAND directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 WEERBERICHT Vrij warm Zonnig en vrij warm. Plaatselijk kans op regen- of onweersbui. Ma tige zuidoostelijke wind. Maximum 19 tot 23 graden. KANIOREN: BERGEN OP ZOOM, ZU1VELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 „tt.. —wI -,1,11,-t ,'T O 1 nriii)>iiiv van het drinlcwa- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het drink- Rater wordt stukken duur der. Minister Stuyt (volksge zondheid en milieuhygiëne) werkt aan een grondwaterwet, die tiet gebruik van drinkwa- er door de industrie sterk zal /.Lening en de industrie zal daardoor een strenge voor waarden worden gebonden. De maatregelen, nodig om in de toeneming van de water behoefte te voorzien, zoals spaarbekkens, en infiltratiege- bieden, dragen op zichzelf niet prijsstijging van het drinkwa ter zullen leiden. De minister hoopt met die sterke prijsstij ging tevens te bereiken dat de burgers zorgvuldiger met drinkwater zal omspringen. Het ministerie bereidt te vens plannen voor, om ver- noemenswaardig bij tot de schillende zogenaamde infil- ioeten beperken. De wet zal verontreiniging van water, ho gelijk nog voor het zomer- dem en lucht, aldus de be- J- vwindsman. Deze voorzieningen vergen echter wel grote financiële of- icës bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het ge bruik van grondwater ten be hoeve van de drinkwatervoor- tratiegebieden in te richten. Zo zal in de toekomst water uit het Haringvliet in de dui nen van Goeree worden ge bracht, waarna het tot drink- fers, die tot een aanzienlijke water wordt verwerkt. irmatie over O DAF55 1 QODAF55 Coupé/ 5 Coupé O DAF44/55 4ODAF33 I estelwagens. j ibruikte auto's en DAF's 1 goedkoop rijbewijs manier van slagen". J (aankruisen wat uw1'* 5! ostzegel aan DAFi )ven. oor geheel Zeeuwsch-VlaatM m. u. v. rayonjj (Van onze redactie buiten land) ROME Italiës twee ite partijen, de christen democraten en de communis ten, schijnen de verliezers te worden in de parlementsver kiezingen van zondag en maandag. Er waren gisteravond nog geen officiële uitlagen be kend. maar na het binnenko men van de eerste niet officië le uitslagen ging het er naar uitzien dat de neo-fascisten, de grote winnaars zijn gewor- den. Voorlopige uitslagen uit Ro- me waar de stemmen in meer dan de helft van de 2803 ■stxicten waren geteld- igden de tendens. De democraten verloren hier fors hun percentage dffilde van 38 pet. vier jaar geleden naar 30 pet. de com- :n daalden van 30 naar neo-fascistisohe MSI zag haar percentage spectaculair stijgen 4,6 pet in 1968 19,65 nu, Jkome is altiijd wel een bol werk van het neo-fascisme ge weest en de MSI heeft er een SiRensirve verkiezingscampag- evoerd. it verlies van de christen- raten en communisten ep de winst van de neo-faeis- ten bevestigt de tendens die tijdens de gemeente verkiezingen van twee geleden naar voren iettemin zal de christen- ocratische partij ongetwij- de grootste van het land blijven een positie die zij 21 iaar heeft ingenomen. .SAls de communisten verlie zen, zou dat een ommekeer Rekenen zij hebben sinds de oorlog hun stemmenper- cffiitage voortdurend zien stij gen. 3. TERNEUZEN, lndustriewes| FlWlSeil OlltJlOofd telefoon OljjOj)' W on 2600. Voor alle inlidiWj autorijles en gratis p,t! )NEN, Scheldestraat 96-98, j elefoon 01184-2175, Vjj^?Ü AOBIELBEDRIJF DE GROHNJ Anjelierstraat .o., Baai 2, Etten, tel. (StARUS (Reuter) Naar het Franse ministerie van bui- .-andse zaken heeft bekend aakt, zijn vorige week in afgelegen streek van Af- histan vier Franse jongelui oord. 7di zijn in Kandha- oor bandieten beroofd en cold. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De V.S. speelden gisteren drie troeven uit in het „pokerspel" om Vietnam: President Nixon hield 's avonds (afgelopen nacht twee uur Nederlandse tijd) een t.v.-toespraak over de ontwikkelingen in Vietnam. JBHAGALPOER (Reuter) ■- ccn opstand in een gevan- gepis in de Indiase stad Bha- Sjpoer zijn zeker vijf gevan genen om liet leven gekomen dl: ruim 90 gewond. H?e gevangenen kwamen in opstaI uit protest tegen de yrijiating van twee studen ten. Die toespraak werd gehou den, nadat Nixon tevoren drie uur lang met zijn nationale veiligheidsraad de toestand in Vietnam besproken had. Voor die bijeenkomst had hij, zoals eerder gemeld, zijn minister van buitenlandse zaken Willi am Rogers uit Europa ontbo den en voorts had hij voor de tweede keer een bezoek van Henry Kissinger aan Japan (ter reparatie van de geschon den Japans-Amerikaanse ver houdingen) uitgesteld. Nixon heeft om 01.00 (onze tijd (één uur voor hij op de televisie kwam) de leiders van de democratische en de repu blikeinse partij in het congres ingelicht over zijn besluiten. Tegelijkertijd waren op het State Department de ambassa deurs van de NAVO-Ianden ontboden door minister van buitenlandse zaken William Rogers om te worden ingelicht. Op het moment, dat de Amerikaanse president met zijn nationale kopstukken ver gaderde, bestookten vliegtui gen van de zevende vloot voor het eerst in drie weken weer doelen in de onmid dellijke omgeving van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Dat was dan de derde troef in dit pokerspel, dat, volgens waarnemers, uiterst voorzich tig wordt gespeeld, omdat Nixon zijn voorgenomen reis, die op 22 mei in Moskou moet beginnen, niet in gevaar wil brengen. Deze bombardementen vol- gen op een verklaring van het Witte Huis van vorige week, waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse regering zich niet langer weerhouden voelt door politieke overwegingen om het bombarderen na te la ten. Bij die bombardementen zouden overigens de irrigatie- dijken in Noord-Vietnam wor den ontzien. Hanoi beweert, dat die wel zijn getroffen. Welingelichte kringen in Washington houden het nog steeds voor mogelijk, dat Kis singer nog deze week naar Parijs zal gaan om daar op nieuw te spreken met verte genwoordigers van Hanoi. In Parijs zelf heeft de Franse minister van buitenlandse za ken Mauriche Schumann, gis teren eenonderhoud gehad met Le Due Tho, vredesonder- handelaar namens de Noord vietnamese regering. (Van een onzer verslaggevers) VRASENE Een aanrij ding tussen twee vrachtwa gens op de kruising van de weg Vrasene-Verrebroek met de route Antwerpen-Zeekust heeft gistermiddag om half twee het leven gekost aan de 28-jarige Belgische wielrenner Jeroom Kegels uit Vrasene. Een inwoner van Axel, C. Schuinvlot ,is met levensge vaarlijke verwondingen opge nomen in het ziekenhuis van St. Gillis-Waas. Omtrent de oorzaak van dit dramatische ongeluk tast de rijkswacht en het parket vol ledig in het duister. Vermoe delijk is een van beide vracht wagens door 'n rood verkeers licht gereden, maar wie dit geweest kan zijn is niet be kend. omdat er waarschijnlijk geen getuigen van het ongeluk zijn. De politie oekt een witte Cortina van een bejaard echt paar, waarvan men weet, dat het kort na de aanrijding op de kruising arriveerde. Het echtpaar is ongeveer een kwartier ter plaatse gebleven en daarna zonder achterlating van adres vertrokken. De mogelijkheid bestaat, dat het een Nederlandse auto be treft. De Belgische politie vraagt mogelijke Nederlandse getuigen zich in verbinding te stellen met het parket in Den- dermonde of hun Nederlandse collega's. De beide vrachtwagens, waaronder een vuilniswagen van een particulier Belgisch vuilnisverwerkingsbedrijf en m een auto van de bouwplaten- handel firma Haak n-v. uit Axel, zijn vermoedelijk met tamelijk hoge snelheid op el- V kaar ingereden. De kracht waarmee de botsing plaats had, was zelfs zo groot, dat de Bel gische auto van de weg schoot en een schuurtje van een na bijgelegen café totaal verniel de. 199 (Vervolg op pagina 3) De ravage op het kruispunt was enorm. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden zal op Hemel vaartsdag zwart zien van de vliegtuigen. Tussen 11 uur morgens en half twee 's mid dags zuilen minstens 42 sport- vliegtuigen met tussenpozen van 3 minuten opstijgen om deel te gaan nemen aan een vliegrally, welke is georgani seerd door de Sportvliegclub van Wyek auf Föhr, een Duits Wadden-eiland- Omdat in Nederlandse luchtvaartkringen grote be langstelling voor dit evene ment bestaat, verwacht de sta tionschef van het vliegveld Midden-Zeeland, de heer A. Bogert, ook grote belangstel ling van andere beoefenaars van de sportvliegerij. Op het vliegveld zijn ver schillende maatregelen geno men om de veiligheid bij zo veel vliegbewegingen op een dag, te waarborgen. De deel nemende vliegtuigen komen uit een achttal Europese lan den. Nederlandse deelnemers ontbreken echter op het appel. Dit is waarschijnlijk een ge volg van het feit. dat de inter nationale rally, die in totaal 4 dagen gaat duren, een nogal kostbare aangelegenheid voor de deelnemers is. De Noordzee-rally, zoals het evenementheet, eist van de deelnemers, dat zij van het vliegveld Midden-Zeeland langs de Noordzee-kust naar het vliegveld van het Duitse waddeneiland Nordermey vlie gen. Onderweg moeten zij al lerlei waarnemingen doen, zo als bij rally's gebruikelijk is. Na hun aankomst op Nor dermey beginnen de sportvlie gers aan een programma van prestatie- en doelvluchten. waarmee nog 3 dagen gemoeid zijn. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De wereld leefde gisteravond opnieuw in spanning door een vliegtuig kaping. Drie Arabische guer rillastrijders, leden van de „Zwarte September"-organisa- tie, kaapten nl. een Belgisch vliegtuig een Boeing 707 van de Sabena dat de dienst Brussel-Wenen-Tel Aviv on derhield. Op de luchthaven Lod bij Tel Aviv dreigden de ka pers het toestel en zijn 90 pas sagiers plus tien bemannings leden op te blazen, als Israël niet een honderdtal gevangen Arabische verzetsstrijders in vrijheid zou stellen. Hoge Israëlische autoritei ten en de Belgische ambassa deur hebben zich naar het vliegveld van Tel Aviv ge spoed. Ambulances staan ge reed. De eis van de kapers: de met name genoemde gevangen verzetsstrijders moeten naar het vliegveld worden gebracht, BV tel voor buitenh»! in de Boeing worden geleid en dan naar Caïro worden gevlo gen. Israëlische functionarissen in de verkeerstoi-en van Lod on derhandelden met de kapers over de vrijlating van de pas sagiers. Volgens sommige be richten gisteravond zouden de Israëli's bereid zijn om een aantal gevangen guerrillastrij ders vrij te laten om aan de eisen van de kapers tegemoet te komen. Verslaggevers konden via een radio van het leger horen hoe een stem uit het vliegtuig zei: „Okay, dus de gevangenen komen uit de gevangenis van Ramlah. Hoe kan hij de ge vangenen binnen laten als hij de deur niet wil openen?" De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan en chef staf It. gen. David Elazar be vonden zich in de verkeersto ren, van waaruit de onderhan delingen met de kapers via de radio werden gevoerd. Uit het verwarde oplezen van een lijst van namen via de luidspreker viel niet op te ma ken hoeveel gevangenen de kapers precies in vrijheid wil den laten stellen. In Israël zit ten meer dan 2.000 guerrilla strijders en personen verdacht van terroristische activiteiten gevangen. Alleen al In Gaza zitten ongeveer 1600 personen achter de tralies. Meer dan 400 guerrillastrijders zouden in de gevangenis van Asjkelon ge vangen worden gehouden. An dere gevangen Palestijnse com mando's zitten in gevangenis sen elders in Israël. Ook hou den de Israëli's 61 Egyptische en een aantal Syrische militai ren krijgsgevangen. Minder dan twee uur nadat het gekaapte vliegtuig' was ge land, was de verkeerssituatie op het vliegveld weer normaal en konden vliegtuigen landen en opstijgen. DEN HAAG (ANP) Het totaal aantal studenten aan Nederlandse universiteiten en hogescholen is in één jaar met tien procent toegenomen. Al dus het C.B.S. In maart vorig jaar werden 102.200 studenten geteld. Dit jaar waren het er in dezelfde maand 112.900. ROTTERDAM (ANP) Zestig Rotterdamse en Scliie- damse vleesgrossiers gaan bij de belastingdienst in de Maas stad een collectief bezwaar schrift indienen tegen de vijf tien miljoen gulden aan btw navorderingen, die zij volgens de belastingsinspectie ov 1971 moeten betalen. Zij namen deze beslissing gisteren na een bezoek van een delegatie van vleesgros siers aan de belastinginspec teur, verantwoordelijk voor de aanslagen, die vrijdag onder de vleesgrossiers paniek ver oorzaakten. Morgen gaat de landelijke organisatie voor de vleesgroothandel in Den Haag met een vertegenwoordiger van het ministerie praten. Volkomen indivi;Sl handeling. KursusdUJ 8 maanden. SP aSJ ding 6 weken- Een verzuimde „ge) gratis worden ins GINNEKENSTRAAjI (inrit) Breda Tc'. Botterdam (anpj Pyi.il er bij de poort heftig ra gedemonstreerd heeft in jits van prins Bernhard, fgemeester Thomassen van tterdam gistermorgen de |uwe propyleen-oxidefa- |elt van Oxirane Chemie in Botlckgcbied geopend. De énnig zou aanvankelijk wor- h i verricht door prins Bern- f maar die bleef weg, F nrlerd door onvoorziene *tandiglieden". p* rijksvoorlichtingsdienst ontkende gisteren, dat het wegblijven van de prins ver band hield met het verzoek van het Actiecomité Rijnmond aan de prins, de opening niet te verrichten. Volgons de RVD heeft de minister econo mische zaken (Lai nan) de prins ontraden, aanwezig te zijn bij de opening, omdat er nog enkele kamervragen over de milieutechnische kanten van Oxirane ter beantwoor ding bij de regering liggen. „In dergelijke gevallen is het een vast gebruik in ons land. Iflpö dat hierbij geen lid van hel dlw' koninklijk huis wordit betrok- ken", aldus de RVD. Het actiecomité heeft al eer der blijk gegeven van ernstigi bezwaren tegen het nieuwt bedrijf, dat op geringe afstand van de woonkernen Heenvliet en Geervliet ligt Volgens het comité zou de gemeente de bezwaren van de bevolking zonder meer terzijde hebben geschoven. Demonstratie aan de poort van de chemische fabriek van Oxirane in de Botlek, die giste ren is geopend. STAD EN STREEK Vormingscentrum Hede- nesse belangrijk uitge breid. Vlissingen poetst visite kaartje op. Huisvuilprobleem groeit Terneuzen boven het hoofd. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE DAF en VW maakten dezelfde ontwikkeling door: meer omzet, min der winst. Pagina 11. BINNEN- EN BUITENLAND Zuiden voorop in ontslag reeks. Pagina 13. De RAI ziet het niet zo somber in vo.or de auto. Pagina 14. SPORT Wiersma profiteert van misstap Andreiko. Pagina 15. VROUW/MODI Geboortecijfer noc te hoog. Pagina 17. (Van een onzer verslaggevers)' ROOSENDAAL Een Amerikaanse week, die van 27 mei tot 6 juni in Roosendaal zou worden gehouden, gaat niet door. De beide organisato ren van deze week, Kiwanis International Roosendaal en Roosendaal Promotion, hebben besloten een suggestie van burgemeester Godwaldt te volgen. De burgemeester had beide instanties verzocht zich te heraden over de vraag of het in dit tijdsbestek wel tac tisch en zinvol is, een derge lijke manifestatie te houden. Aanleiding voor dit verzoek was de internationale politieke situatie in Zuid-oost-Azië (Vietnam) die recentelijk weer in het brandpunt van de belangstelling is komen te staan. Met dit verzoek kwam de burgemeester terug op zijn eerder gegeven fiat aan de Amerikaanse week, die door de ambassadeur van de VS in Nederland officieel zou wor den geopend. Aanleiding voor een Amerikaanse week in Roosendaal naar analogie van de Franse week vorig jaar was de installatie van de Roosendaalse afdeling van de Kiwanis Service-olub. Deze, van origine Amerikaanse orga nisatie, stelt zioh ten doel het dienen -van de gemeenschap, in het bijzonder de jeugd, be jaarden en gehandicapten, zo wel op plaatselijk, nationaal als internationaal niveau. De organisatie van deze Amerikaanse week, waarvoor de ambassades in Den Haag en Brussel alle medewerking hadden toegezegd en waaraan de Roosendaalse winkeliers, verenigd in Roosendaal Pro motion, en masse zouden mee doen, was al helemaal rond, toen de organisatoren op hun besluit terug kwamen. In een communiqué dat gisterenavond werd verstrekt, wordt de zaak uit de doeken gedaan. Het was gisterenavond nog niet bekend of er in dezelfde periode een andere activiteit op touw zal worden gezet. Toen het nieuws van de Amerikaanse week hekend werd, ontvingen Roosendaalse middenstanders een epistel van een anoniem Vietnam-co rn ité, dat dreigde de feeste lijkheden met demonstraties enz. te verstoren. Naar wij vernemen hebben in een later stadium enkele organisatoren zelfs persoonlijke dreigbrieven ontvangen. In verband met Hemel vaartsdag donderdag 11 mei a.s. wordt de afsluit- tijd voor advertenties in onze editie van vrijdag 12 mei a.s. gewijzigd. Deze tijd is gesteld op woens dag 10 mei a.s. om 9.00 uur. Advertenties voor 12 mei, die te laat in ons be zit komen worden auto matisch een dag later ge plaatst. De advertentie-afdeling is woensdag 10 mei a.s. na 17.30 uur telefonisch niet meer bereikbaar. Wel op donderdag 11 mei a.s. van 19.00-21.00 uur. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1972 | | pagina 1