College Borsele optimistisch over groeikansen VMZ vraagt Drees uitstel Fruitopstand kan blijven PPR WIL VAN VERKAVELING NIETS WETEN Verontrusting over standpunt van gemeenteraad Zierikzee KRITIEK WONINGSTICHTING Gewonde en schade bij serie ongevallen in Hulst Open brief Actiegroep Oosterschelde Open": NSTRUCTEUR anjeboom n.v.i Renteloos IN PLAN-BUITENLEVEN De Pilk hield tweede club- hengel- wedstrijd PROMOTIE GOESENAAR Concours liippique in 's-Gravenpolder AANRIJDING IN MIDDELBURG Uitslagen van kinderspelen St. Jansteen zeeland Op Zuid-Beveland Axel Bijeenkomst Zeeuwse gemeenten IIAVENBOEB Woensdag kantoren in België Ich in stijgende lijn. Kiekten nemen steed» zo spoedig mogelijk, ling: staat is, waarnemend EAU te zijn van onze iging. '.S.-niveau, die boven waar kan maken. )r het merendeel jonge aan een grote verant- fhankelijk van leeftijd, msioenfonds behoort tot mopte) sollicitatie kunt A. Bravenboer. !UR 1972 deze advertentie ■ting op onze voor sensationeel lage nderden tapijten. Alle ;ertificaat. Ruilgarantie Herez 150 x 50 130,-; v.a. 155,-; Tafelmaten )0,- voor 285,-; Salon- tan 650,- voor 399,-; ■rez 300 x 220 1375,-; 975,-; Berber 300 x 200 230 1515,-; Afghan voor 2425,- enz. enz. DONDERDAG a.s. van s'obelaer", Vincent van EN RISICO ieure kwaliteiten. elk kwaliteitsonderzoek ieerd 30 tot 50% voor- komen met een zij bewoont haar eigen »root landhuis in Heem- :n per week hulp van een ,o met chauffeur, zodat zij :n doet en bezoekjes bij 'legt. zij goed gezond. Zij is nog lardentehuis, doch ik vind t haar 's avonds en 's huis te laten zijn. .-2800 aan Boekhandel J. aalseweg 123a, Bloemen- onze relaties in id heeft ons verzocht te elen bij het vinden van: nktie is vakant ge- i de periode van 15 jutl n oktober. k zal bestaan uit het ien van Nederlandse i in het bedrijf. Wij i, dat dit een interessante zijn voor een 19-23 iie een middelbare of opleiding heeft voltooid het eind van dit jaar in dienst moet. Indien u ie hebt kunt u uvi tie t.a.v. afdeling ïelszaken, richten aan: derlandse Brouwerijen el 2 - Breda - tel. 49988. GOES, 2 met Groenten: per stuk: kropsla I 2325, II OS21, bloemkool 3 per kr. I 116—123, II 101—117, 4 per kr. I 115—124, 6 per kr. I 105—121, II 63—117, 8 per kr. I 68—84, II 48—80, 10 per kr. II 56, afw. 1500. per bos: radijs II 18—38, per kg; aard appelen grote 13, prei II 32 35, spinazie II 6278, lamso ren 150, rabarber II 27, uien 7, witlof A II 199, afw. 126 139. GOES, 2 mei Aardappe len.: Bintje, veldsgewas, af .[boerderij op auto geleverd 8.50—f 9,50 per 100 kg. Voe- tderaardappelen f 3,75 per 100 kg, afgehaald op auto gele verd. Exclusief BTW. Vlas: Goede kwaliteit 2331 mid. J denkwaliteit 1823, afwijken de kwaliteit 1518 alles in cent per kg. Exclusief BTW. Uien: Goede houdbare partijen onafgestaart op auto geleverd, ...met maximaal 20% uitval, tot 7 cent per kg. Exclusief BTW. {{Stro. Tarwestro f 47,50 per 1.000 kg erwtenstro (klein 1.00 kg, erwtenstro (klein i groen) f 60,- per 1.000 kg, - Exclusief BTW. MIDDELBURG, 1 mei Golden Delicious 80 5058, 75-85 42—44, 75-80 49, 70-80 37—38, 70-75 37, 65-70 23—30, 65-75 30, 60-70 39, Jonathan 70 64, aardbeien II 101109, To maten Al 197—237, Cl 169 209, Kriel I 90—101, All 194, CII 128—151, Groenten: sla 1331, andijvie 91117, spi nazie 1781, radijs 2349, ra barber 3651, Bospeen 121, oskroten 115125, breekpeen -23, rode kool 921, Spits kool 112, prei 1726, snijsel- jflterij per bos 18—27, peterselei her kistje 288309, witlof B -153163, stek 105, kasbloem- kool 6 127137, komkommers 76 38—40, 61—76 42—49, 51-61 ;36—50, 41—51 33—40, 36-41 [24—29, 31—36 30—36, krom a per kg. 3357, winterbloem- kool 3 98—142, 4 79—137, 6 ■77—137, 8 40—101, 10 28—52, |12 38—36, 15 14—29, afw. 11— Bloemkool Aanvoer 27.000 Istuks. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat dr. W. Drees, dringend 2 verzocht om een voorgenomen aanbesteding van een deel van de afsluitingswerken in de Oosterscheldemonding, uit te stellen. Het bestuur doelt op een aanbesteding die voor 8 mei is ^uitgeschreven en betrekking heeft op een van de damvak- ken in het zuidelijk deel van de Oosterscheldemonding. Het VMZ-bestuur heeft de ninister er opmerkzaam op gemaakt, dat de discussie over de Oosterscheldesluiting de [laatste jaren, wel wat nieuwe maatschappelijke en weten schappelijke inzichten hebben opgeleverd. „Het stelt de VMZ teleur, dat u blijkens uw voor nemen tot aanbesteding, kiest (voor afsluiting van de zee arm", aldus het bestuur. Het wijst er verder op dat de Oosterscheldeproblematiek op 24 mei onderwerp van be spreking zal zijn in de vaste commissie voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne van de Tweede Kamer en dat op 26 en 27 mei een speciale Ooster- sen"Uie-.studiedag door de "JZ zal worden georgani seerd. De studiedag is in het bijzonder bedoeld voor de be sluitvormende organen in Ne- derland. In het algemeen geldt dan bog, aldus de VMZ, dat zowel in Zeeland als daarbuiten bieer en meer steun wordt ge vonden voor het standpunt dat or een nieuwe studie inzake de Oosterschelde moet worden [opgezet, vooreerst met betrek- lKmS tot beveiliging van de I bevolking in het betrokken [gebied gepaard aan, een zo ge 1 Hing mogelijke milieuseh: le. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE/SLOE B. en w. van Borsele zijn minstens tweemaal zo optimistisch over het volbouwen van het Sloe- gebied en de groeikansen van hun gemeente dan het „Paar se boek", de ontwikkelingsschets en andere studies. Op hun optimisme funderen zij plannen voor massale woningbouw. Dit bleek uit hun antwoord op vragen en opmerkingen van de heren A. de Jager (VVD) en J. de Koster (PPR) die ver baasd waren over de wijze waarop b. en w. een bezwaar schrift van de woningstichting Borsele tegen het nieuwe bestemmingsplan „Buitenleven" van 's-Gravenpolder on gegrond wilden laten verklaren. I De stichting vindt het be stemmingsplan veel te groot, vreest, dat het lang leeg zal blijven en dus duur zal wor den. Burgemeester G.H.E.M van Waes stelde in dat ver band dat b. en w. in tien jaar tweeduizend woningen in de niet particuliere sfeer denken te bouwen. Hiervan komen er zestienhonderd in Heinkens- zand en 's-Gravenpolder, zodat er nog vierhonderd woningen overblijven voor dertien ande re dorpen in tien jaar. Zij baseren zioh hierbij op eigen verwachtingen ten aanzien van de ontwikkelingen in dit ge bied en overleg met de Advies commissie Verdeling Rijks- woningbouw in Zeeland. Hier bij moeten nog woningen in de beleggers-sector worden opgesteld, zo maakte burge meester van Waes gisteravond in de raadsvergadering duide lijk. De heer De Jager had ge vraagd: „Komen er dus nog meer dan tweeduizend wonin gen? Dat is een groei die ver buiten het „Paarse boek" en de ontwiikkelirugSSohets gaat. Dit is nog meer dan 3%, ter wijl de studies 0/2% verwach ten". De heer De Koster: „Dus komt er een verdergaande in dustrialisatie". Hij wilde zijn ongerustheid uitspreken, „want er is nu al een belas ting van het milieu". Burge meester Van Waes vertelde dat nu de prognoses landelijk in 't algemeen voorzichtiger wor den, b. en w. doelbewust wat onvoorzichtig zijn geweest. De verwachte groeipercentages waren op het moment dat het bestemmingsplan voorbereid werd, veel hoger dan nu. Hij wees op de werkeloosheid die nu heerst en zag daarin een mogelijkheid voor het volbou wen van de industrieterreinen in het Sloegebied, omdat daar werkgelegenheid gevonden zal kunnen wonden. „We moeten niet verwachten dat elders in dustrieterreinen zullen worden ingericht als hier het Sloeter- rein nog ligt. De overheid heeft nogal wat geld geïnves teerd en de terreinen zouden duur worden als ze jaren ren teloos blijven". Het feit dat het bestem mingsplan niet was aangepast aan de prognoses vond hij niet vreemd. Hij zei dat men con sequent had doorgeredeneerd en in het hoogste verwach tingsschema was blijven zit ten. Hij verwachtte voor het Sloegebied een overloop van de groei van de Nederlandse werkgelegenheid. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE/'s-GRAVENPOLDER Een gedeelte van de unie ke „Oude Bongerd" van hoog opstaande fruitbomen (boerderij Buitenleven van Steketee) in het dorp '-sGravenpolder kan als nog behouden blijven. Dit is het resultaat van hoorzittingen en particuliere initiatieven ten aanzien van het bestemmingsplan Buitenleven te 's-Gravenpolder zoals dat gisteravond zonder hoofdelijke stemming door de gemeenteraad van Borsele werd aangenomen. Dr. ir. J. Nijman, wiens ach tertuin aan de bongerd grenst, heeft zich bereid verklaard hiertoe geld te schenken. B. en w. hebben het bestem mingsplan, waarin eerst geen plaats was voor de zeldzame en karakteristieke fruitopstand in geruimd, gewijzigd en achten (Van onize correspondent) HANSWEERT Onder barre weersomstandigheden heeft de hemgelsportverenigirag De Pilk tussen die veerhaven van Kruiningen en de haven van Hansweert haar tweede cluibwedstrijid gehouden. Er waren slechts 27 deelnemers. De uitslag: 1 H. Schouten, Hoogerheide, 450 punten; 2 J, Hoogesteger, Krabbendijke, 317; 3 J. Goetheer, Hansweert, 291; 4 A. de Klerque, Middel burg, 274; 5 C. Lepouter, Hansweert 271; 6 L. de Zutter, Terneuzen, 271; 7 B. van der Borgt, Hansweert, 202; 8 C. Nagelkerke, Roosendaal, 179; 9 P. Hamelinck, Hansweert, 154; 10 A. Huizen, Hansweert, 127. Eind mei zal de derde club wedstrijd worden gehouden. Eerst volgt er op 13 mei nog een viswedstrijd om de Rei- merswaalbekér tussen de Hansweertse hengelsportvere- niging De Pilk en de hengel- sportvereniging uit Krabben- d;jke. (Van onze onderwijsredacteur) EINDHOVEN. Ingenieur N. 3. Huige (30), geboren in Goes, promoveer 5 mei aan de Technische Hogeschool Eind hoven tot doctor in de techni sche wetenschappen. Zijn proefschrift behandelt kristallisatie-problemen bij vrlesconcentreren in kristalli- sators. Ir. Huige studeerde in 1967 af aan de T.H. Eindhoven. Hij studeerde van december 1965 tot februari 1967 chemie aan de North Western Univer sity in Evanston (Illinois in de Verenigde Staten). Hij is we tenschappelijk medewerker aan de T.H. Eindhoven. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER In 's-Gravenpolder is ter gelegen heid van koninginnedag een concours hippdque gehouden. De organisatie ervan was in handen van de rij verenigingen De Weelruiters en De Paarde bloem. De uitslagen van het con cours luiden: Pony's AB: 1 I. van der Wa'lle met Blackey (Weelruiters),, 2 M. Timmer man met KJluok-kluck (Paar debloem), 3 H. van der Weide met Alexander (Paarde bloem); pony's C: 1 Gilda Zuidhof met Iris (Weelrui ters), 2 Digna de Bruin met Rita (Weelruiters), 3 Ada Nij man met Piston (Weelruiters), 4 Marja de Klerk met Alex (Weelruiters). 3 J. Hoogstrate weij met Desy (Paardebloem) pony's D: 1 Loes van Dijke met Halisa (Weelruiters), Hannah de Bruin met Aram (Weelruiters, 3 J. Hoogstrate met Herbie (Paardebloem), 4 Joulk van Saibben met Ursus (Weelruiters), 5 Adri Tramper met Unie (Weelruiters). Paar den. 1 mevrouw Van Gorsel met Blanche (Paardebloem), 2 Ineke Goense met Biki (Weel ruiters), 3 D. Commee met Fiola (Paardebloem), 4 Anne ke de Jonge met Romanus (Weelruiters), 5 Lauren Ver- mue met Walter (Weelrui ters), 6 J. Zoeteweij met Mis ter X (Paardebloem), 7 Olga Slager met Fresca (Weelrui ters), 8 Ineke d-e Dreu met Astra (Weelruiters), 9 C, Goense met Gjökler, 1-0 me vrouw Goense met Gjökler, 11 Albert de Jonge met Rendy (Weelruiters), 12 Albert Ver- mue met Tornado (Weelrui ters) en 13 Loes van Dijke met King (Weelruiters. het mogelijk om ca, tien hecta re ervan te behouden mits dit niet prijsverhogend werkt op de grond voor de sociale wo ningbouw. B. en w. gaan met andere, aangrenzende, particulieren be kijken of een groter areaal kan worden behouden, dat dan gaat dienen als openbaar park in de nieuwe wijk. Het bestemmings plan heeft de vorm van een vlekkenplan. B. en w. kunnen volgens bij het plan gegeven regels, behalve een hoofdregel structuur een aantal globale elementen in de vorm van vlek ken uitwerken of binnen het plan te bepalen grenzen het plan wijzigen. Deze wijziging en uitwerking geschiedt onder goedkeuring van Gedeputeer de Staten, terwijl "men steeds daartegen bezwaar kan indie nen. De gekozen vorm geeft de mogelijkheid bij de nadere in richting van het plan rekening- te houden met de specifieke ei sen van de toekomstige gebrui kers. (Van onze corresponden te). MIDDELBURG In de Westerscheldes-traat te Middel burg stond de personenauto vam mevrouw M.A.V.-de L.H. links van de rijbaan gepar keerd in een file auto's. Toen zij weg wilde rijden kwam er uit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door W.O. uit Middelburg, die door deze manoeuvre aa-n de gehele zijkant werd vernield- Er werd niemand gewond. „Het geheim van de smid". Deze aloude zegswijze is beslist van toepassing op dit gevaarte. Het is het monument voor de „Vliegende Hollander", dat verpakt is in zwart plastic. Bovendien is er nogal wat smeedwerk aan te pas gekomen bij de constructie op het bedrijf van Feijter aan de Mr. F. J. Haarmanweg. In alle stilte is het gevaarte bedekt en wordt het vandaag tussen half tien en half elf op de sokkel in het water tussen de Herengracht en Rosegracht te Terneuzen ge plaatst. Daar zal het nog de nieuwsgierigheid blijven prik kelen tot het monument offi cieel door Terneuzens burge meester J. C. Aschoff wordt onthuld. Dan pas zal de „Vlie gende Hollander" in alle glorie prijken in de geboortestad van de legendarische kapitein Van der Decken Terneuzen. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De door het Oranjecomité in St.-Jan steen georganiseerde kinder spelen, (bussen gooien, stoelen dans, doelwerpen, hdndernislo- pen, kegelen en zakkenlopen) hadden 'n geweldig succes. Er namen ruim 300 kinderen deel. De uitslagen waren als volgt le klas meisjes: 1 Danielle Ver straten, 2 Marie-Christine de Letter, 3 Anja Vergauwen; le klas jongens: 1 Jos de Kesel, 2 Paul Allefs, 3 Theo Misseghers; 2e klas meisjes: 1 Conchita van Haperen, 2 Marjan Vael, 3 Ni cole van Dorsselaer; 2e klas jongens: 1 Alex van Campen hout, 2 Patric Nagelkerke, Werner L. Blanckaert; 3e klas meisjes: - Marie-Therèse Naes sens, 2 Jacqueline Bral, 3 Jac queline Vereecken; 3e klas jon gens: 1 Patric van Gassen, 2 Han Vlamanck, 3 Dirk van Duy- se; 4e klas meisjes: 1 Jacque line Kints, 2 Patricia Danckaert, 3 Evarme Inghels; 4e klas jon gens: 1 Paul Weemaes, 2 Piet Schauwaert, 3 Eric Pollet; 5e klas meisjes: 1 Marian de Rech ter, 2 Monique Neve, 3 Anique Schirrer; 5e klas jongens: Eric Neve, 2 Jan Hendriks, Paul v. Remortel; 6e klas meis jes: 1 Patricia Picavet, 2 Mar jan van Waterschoot, 3 Carla Blanckaert; 6e klas jongens: 1 Luc Nagelkerke, 2 George Schuerman, 3 Eddy van Acker. Alle eerste prijswinnaars ont vingen een medaille. (Van onze correspondent) HULST Op de Zoute- straat te Hulst vond een aan rijding plaats, waarbij vier au to's waren betrokken. W. de B. uit Hulst, die uit de rich ting Graauwse Poort kwam en H. van G. uit Graauw. die uit de richting Zandberg kwam, wilden elkaar passeren op een plaats waar aan beide zijden van de weg twee wagens ge parkeerd stonden. Hun wagens botsten tegen elkaar en raak ten tevens de geparkeerde au to's. De schade aan de auto van De B. was aanzienlijk. De andere drie liepen lichte scha de op. Bij een aanrijding op de Prins Hendrikstraat in St.- Jansteen liep mevrouw De C. uit Hontenisse snijwonden aan het gezicht en ernstige oogver wondingen op. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar zij onmiddellijk werd geopereerd. Het ongeluk ge beurde toen automobilist De C. een rechts van de weg ge parkeerd staande auto inhaal de toen De B. met zijn auto uit tegenovergestelde richting aan kwam rijden. De voertui gen botsten frontaal tegen elk aar en raakten total-loss. Geringe schade ontstond toen F- C. uit Borgerhout (België) achteruit tegen de geparkeerd staande auto van zijn landgenoot O. A. uit Lo vendegem reed. Op het kruispunt van Waes- berghestraat - Stationsweg in Hulst moest G. de G. uit St.- Jansteen, die op de Van Waes- berghestraat reed, door een verkeerde manoeuvre van een vrachtwagen, op het kruispunt plotseling remmen. J. S. uit Ekeren, die vlak achter hem reed werd verrast en reed achter op de wagen van De G Ook hier bleef ail'les beperkt tot lichte schade. BERGEN OP ZOOM Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat, geopend van ma. t.m. vrijd. van 10-12 en van 14-17 uur, zat., zond. en feestdagen van 14-17 uur. Stadhuis (Hal), Grote Markt, tentoonstelling van de maand voor Y. Raaymakers (t.m. 31 mei). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en 13.30-17.30 uur. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Blue Movie 18 j. Boekh. Van Geyt, Steen bergsestraat 20, Nederlandse etskunst in 100 prenten (t.m. 29 mei). Werkd van 9-12 en 13-18 uur, zond. van 14-17 uur. MIDDELBURG Schouwburg, 20.30 uur: „Kwartet" naar het toneelspel „The foursome" van E. White head door de Toneelgroep Centrum. Rijksarchief, St. Pieterstraat 28, expositie „1001 jaar" Wal cheren (t.m. 16 aug.). Werkda gen van 9.30-12.30 en 13.30- 17.30 uur. Op zon- en feestda gen gesloten. In OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM De Doelen (Hal), 12.45 uur: Koffieconcert m.m.v. Herman Wester (klarinet), Jan Hollin- ger (cello) en Marinus Flipse (piaino). De Doelen (Grote aal), 20.15 uur: De Edwin Hawkin Singers. Hofplem Theater, 20.15 uur: Tingel Tangel Cabaret: „Waartoe? Waarheen?" Luxor Theater, 20 uur: „Promotie! Promotie!", musical met o.a. Gerard Cox, Trudy Labij en Joan Rem- melts. Schouwburg, 20.15 uur: ,,'t Is voorbij" door de Haagse Comedie. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: „Die Wiidente" van H. Ibsen door Statische Bühnen, Keulen, in het kader van het Internationaal Dubbelfestival van Vlaanderen. BRUGGE Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur: „De Boezoems" van René de Obaldia. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid dr. M. van Hulten (PPR) heeft gisteren tijdens het beleidsdebat over de landbouwbegro ting kritiek geuit op de ruilverkavelingsplannen in het gebied de Goese Poel op Zuid-Beveland. Dit gebied heeft een grote landschappelijke waarde, zei hij, en het doorgaan van de ruil verkaveling zal een ernstige aantasting ervan betekenen. Hij pleitte er daarom voor het gebied intact te laten. Minister Lardinois kon hem dat laatste niet toezeggen. Wel wees deze erop dat in ieder geval een gebied van vijftig hectare onaangetast zal blij ven. Deze vijftig bunder vor men een fraai heggenland- schap, dat naar de mening van de minister geconserveerd moet blijven. De heer Lardi nois herinnerde er overigens aan, dat ten tijde van het ont staan van de ruilverkavelings plannen nog weinig belang stelling bestond voor de recre atie en de natuurbescherming- Zo er toen al te voorzien was hoe er nu over die zaken wordt gedacht, had dat nog niet moeten betekenen, meen de de minister, dat er geen ruilverkavelingsplan op tafel had moeten komen. Niets doen wil nl. helemaal niet zeggen dat er ook niets gebeurt. De kans is zelfs heel groot, aldus de minister, dat er dan nog veel meer natuurschoon „van zelf" kapotgaat. Er is een kleine kans d-a-t er in de Goese Poel zelfs meer dan vijftig hectare landschap onaangetast kan blijven." De minister wilde daarover echter nog geen con crete toezeggingen doen. In de Eerste Kamer werd gisteren opmerkelijk weinig gezegd over de visserij. Van enkele kanten werd nog eens gewezen op het belang van Bazar De christelijke sportvereniging Voorwaarts in Axel heeft in het cultureel centrum De Halle een bazar gehouden. Velen hebben deze bazar bezocht om hun geluk bij de diverse opgestelde at tracties te beproeven. Het was een gezellige drukte en de or ganisatoren kunnen terugzien op een geslaagde bazar. verwaterplaatsen (De Zeeuwse senator Verburg van de PvdA wilde zelfs verwaterschepen) ten behoeve van de mosselcul tuur, die na de afsluiting van de Oosterschelde naar de Waddenzee verplaatst wordt. Evenals eerder in de Tweede Kamer kon de minister ook gisteren in de Senaat niets toezeggen, omdat het nog een open vraag is of kunstmatig verwateren economisch haal baar is. Minister Lardinois was er voor zo zei hij dat de Delta excursie die de Kamercommis sies van Verkeer en Water staat in augustus gaan maken, ook wordt meegemaakt door de visserijspecialisten uit de beide Kamers. Daarom was gevraagd door de heer P. Elf- ferich (ARP). VLISSINGEN Vrijdag 5 mei a.s. zal ter gelegenheid van de „Dag van Europa" in het gemeentehuis te Vlissin- gen een bijeenkomst plaats hebben van alle besturen van Zeeuwse gemeenten. Tijdens deze bijeenkomst die 's avonds om 8 uur begint zal een inlei ding worden gehouden door de heer S. Jonker, kabinetschef van de voorzitter van de Euro pese Commissie, dr- S.M. Mansholt. Het onderwerp is „Europa onderweg". Gezien de belang rijke beslissingen die geno men zullen gaan worden over de verdere uitbouw van Euro pa wordt erop gerekend dat een groot aantal gemeentebe sturen aanwezig zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE-YERSEKE Ook de actiegroep „Ooster schelde Open" heeft met ver bazing, verontrusting en wan trouwen gereageerd op de stellingname van de gemeente raad van Zierikzee voor af sluiting van de Oosterschelde. In een open brief aan de raadsleden van deze stad zet de actiegroep, net als dit week end de nieuwe „Aksiegroep Oosterscheldegeuzen" uiteen waarom de argumenten van de gemeenteraad niet zouden kloppen. De groep is vooral verbaasd over het feit dat het verzoek van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en de actiegroep O.S.O. om afkeu- ring nU t** cnroimn cte afsluiting met algemene stem men werd afgewezen. „Het moeilijke punt bleek weer de zogenaamde optimale veiligheid tegen overstromin gen te zijn", zo schrijft d-e actiegroep. Ook bij ons staat de veiligheid voorop. Wij zijn niet alleen voor de veiligheid tegen overstromingen maar ook voor de veiligheid op het gebied van het milieu". In de brief wordt uiteengezet waar om de actiegroep een verho ging van de dijken (even duur) veiliger vindt als het leggen van een dam. Met verontrusting zegt de actiegroep kennis te hebben genomen van het „grenzeloze vertrouwen van veel raadsle den in de kennis van Rijkswa terstaat". In de kennis van Rijkswaterstaat heeft dj L-J-J ook veel vertrouwen, aldus de brief, maar „het gaat hier om het milieu en zelfs Rijkswa terstaat is niet in staat om Rijnwater schoon te toveren. Niemand heeft daar tegen woordig genoeg kennis en fi nanciën voor. En toch zal dit Rijnwater met 130 kubieke meter per seconde in het Zeeuwse Meer stromen". Op de opmerking van som migen dat het nieuwe milieu zich vanzelf na enkele of en kele tientallen jaren herstelt, zegt de actiegroep: „Als we naar het Brielse Meer kijken, zien we dat daar het bodem milieu alleen nog maar uit Tu- bifex bestaat". Vervolgens wijst „Oosterschelde Open" op het standpunt van drs. Wolff van het Delta-instituut voor l.ycu^biol,.s)isüi endarzoek ts Yerseke, dat het milieuherstel 200 tot 1000 jaar duurt. Over de recreatie wordt ge zegd: „Leuk recreëren zal dat worden in miserabel water en waar halen we zo vlug die vis vandaan die er nu wel is maar die na de afsluiting groten deels zal afsterven. Een teken aan de wand is toch wel de Grevelingen waar vrijwel alle leven verdwenen is en het Veerse Meer waar nu nog maar 10 tot 20 procent van het leven aanwezig is en dat dan nog bij de gratie van een open Oosterschelde". Enkele Zierikzeese raadsle den hadden als voordelen van afsluiting recreatie en sport- visserij gemeld. De brief: „Vooral de sportvissers, en dat zijn er tienduizenden, die nu nog goedkoop gezonde ont spanning kunnen zoeken, zul len de dupe worden. Gelukkig nam burgemeester De Meester een ander standpunt in. Hij zag bet niet zo zitten dat de geleerden alle problemen wel zullen oplossen. Daarom wilde hij wel gehoor geven aan het verzoek van VMZ en OSO". Voorts uitte de groep zijn wantrouwen („hopelijk niet gerechtvaardigd") dat ver scheidene raadsleden voor ei gen parochie had-den zitten preken nu de recente compar timentenplannen Zierikzee aan het bekken met het schoonste milieu situeren, terwijl de ge meenten aan de oostelijke compartimenten de dupe wer den omdat die compartimenten en zelfs volgens rijkswater staat ongeschikt zullen zijn voor recreatie.

de Stem | 1972 | | pagina 7