KOP OF STAART Pessimisme bij Vonhoff Beleidsfilosofie mr. Boersma: balans tussen twee uitersten CULTURELE AGENDA MINDER UITGEBREID JE KUNT NEDERLAND NIET ONDER HET ASFALT STOPPEN Merels hebben geen geduld sireeH ii ilSiliii- ÜL» Mijn banden zijn nog goed voor korte stukjes. Korte stukjes in de krant zult u bedoelen DELTA INDE TANG (9) OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN Hemel BROMFIETSER BOTSTE TEGEN AUTOPORTIER Weer enkele toppers in mei BEZOEK AAN MIDDELBURG 't Blijft mooi Foto-expositie in Axel MICHELIN Vervuiling Wereldrecord sjoelen Woensdag 3 meS 1973 - ïW--iS Ns& (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (CRM) drs. J. Vonhoff, verwacht niet dat het begrotingsjaar 1973 een opgewekter beeld zal bieden dan het lopende begrotingsjaar. „Het zal een moeilijke periode worden", zei hij, „die wel eens buik pijn kan gaan geven. En die pijn voel je het duidelijkst op die punten, waar je aan het ontwikkelen wilt slaan". De staatssecretaris zei dit na afloop van een werkbezoek aan Middelburg waarbij het col lege van b. en w. en de hoof den van de verschillende ge meentelijke diensten zijn aan dacht hadden gevraagd voor de rehabilitatieplannen waarmee Middelburg bezig is. Het stads bestuur zou graag zien, dat aan die plannen een extra impuls zou worden gegeven, zodat Middelburg met recht en rede kandidaat kan staan voor een, aan de restauratie van leefbare binnensteden gewijd congres, dat in 1975 door de Raad van Europa zal worden georgani seerd. B. en w. van Middelburg zou den al tevreden zijn als de staatssecretaris aan Middel burg een aanbeveling zou wil len meegeven. Tijdens een ge sprek met de pers deed de heer Vonhoff dat overigens, zij het met de nodige slagen om de arm. „De aanzet die hier ge maakt is", zei de staatssecre taris", speciaal waar het erom gaat de toegankelijkheid van een groot restauratie- en reha bilitatieplan zo evenwichtig mogelijk te maken, is veelbelo vend. Wat hem tijdens een wande ling door de stad had getrof fen, was de wijze waarop grote historische elementen in het geheel van oude en nieuwe be bouwing zijn ingepast en wat hun functie betreft zijn aangepast. Burgemeester P. A. Wolters gaf de staatssecretaris een idee van de omvang van de projec ten waarvoor Middelburg zich geplaatst ziet. De Zeeuwse hoofdstad telt 1100 beschermde monumenten. Staatssecretaris Vonhoff hier over: „We moeten binnen het raam van de mogelijkheden, met de prioriteiten die hier gesteld worden rekening hou den. Ik ontveis mij niet, dat het met de subsidies voor mo numentrestauraties wel eens een moeilijke periode kan wor den". Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: aanhoudend mooi lente weer. Weersvooruitzichten in cij- férs gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: meer dan 6; min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Voor vrijdag: aantal uren zon: meer dan 6; min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. waterstanden Konstanz 283 -1, Rheinfel- den 211 -1, Straatsburg 208 -6, Plittersdorf 347 -9, Maxau 399 -5, Ploehingen 137 pl. 1, Mannheim 220 pl. 11, Stein- bach 124 pl. 3, Mainz 226 -1, Bingen 127 -4, Kaub 144 -6, Trier 257 -1, Koblenz 161 -5, Keulen 120 -7, Ruhrort 287 -3, Lobith 916 -4, Pannerdense kop 893 -3. Nijmegen 719 -6. IJsselkop 868 pl. 2, Eeide IJs- sel 391 -8. Deventer 275 onv., Monsin 5472 pl. 2, Borgharen 3947 -5, Belfeld 1121 pl. 5, Grave beneden de sluis 511 pl. Dag in dag uit staat dit schaap op een dijk in het Zeeuwsch-Vlaamse buurtschap Nummer Een in de buurt van Breskens. In zijn warme wol len winterjas vindt het schaap de hoge temperaturen van gis teren waarschijnlijk niet leuk. Als er dan ook nog een foto graaf verschijnt die je onge vraagd op de kiek zet wordt het toch al te bar. Het schaap draait'je dan geërgerd zijn ach terwerk toe. Waar blijft het recht van privacy voor schapen? Morgen, donderdag 4 mei. Bergen op Zoom 7.09 19.27. Hansweert 6.20 en 18.36 Terneuzen 5.47 en 18.04 Vlissingen 5.16 en 17.36 Wemeldinge 6.59 en 19.17 (Van onze correspondent) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke heeft de fototen toonstelling geopend, die de fotoclub Axel heeft georgani seerd. In zijn openingswoord zei de burgemeester onder meer dat hij de amateurfoto grafie een warm hart toe draagt en dat ook hijzelf een fervent amateurfotograaf is en, zo constateerde hij met enige spijt, ook altijd wel amateuris tisch zal blijven. Vervolgens gaf de heer Blauw, voorzitter der jury. een uiteenzetting over de ju rybeslissingen en welke moti veringen bij de prijstoeken ning doorslag hebben gegeven. De eerste prijs werd gewon nen door de heer D. P. Schutz, de tweede prijs door de heer J. Wolfert en de derde prijs was voor de heer P, van de Vijver. Verder werden op de honderd inzendingen nog een tweetal eervolle vermeldingen toegekend. De aan deze ten toonstelling verbonden jeugd fotowedstrijd is een teleurstel lende zaak geworden: er had den slechts vier deelnemers ingezonden. (ADVERTENTIE) Met versleten banden gaan we niet graag de grote weg op. Maar we schrikken er niet voor terug op gladde banden naar het werk of een winkelcentrum te rijden. Dat kan lang goed gaan. Het kan ook verkeerd gaan: boem! Dan waren onze banden nog net goed voor een kort stukje in de krant. Laten we wijzer wezen, en nieuwe banden kopen voor het gevaarlijk wordt! En die nieuwe banden zijn natuurlijk radiaalbanden. Omdat die ccn betere 'grip' op de weg hebben dan gewone banden, omdat ze de remweg verkorten en minder zijwindgevoelig zijn. Bovendien bebben ze minder rolweerstand - geven dus aanzienlijk lager benzineverbruik en gaan veel langer mee. Radiaal dus. Maar dan ook echte Michelins. Want alleen Michelin kent het geheim van de radiaalband: een soepel karkas en een loopvlak dat niet vervormen kan, doordat er een stabiele gordel van fijne staaldraadjes onder zit. Michelin heeft voor alle typen wagens de juiste band. Zeker, er zijn andere, en zelfs goedkopere radiaalbanden, maar dat zijn geen Michelins. 'X-maal beter D 7-72 MIDDELBURG Het zou veel bestuurders van land, stad en gewest een lief ding waard zijn als on ze westerse wereld eens een winterslaap van een jaar of twaalf zou kunnen houden. Ontwakend in 1985 zouden we aan de ge neratie die dan de leeftijd des onderscheids heeft be reikt kunnen vragen of we wel op de goede weg zijn. Op de goede weg met onze onstuimige economische expansiedrift, met onze be volkingspolitiek, met onze wereld-solidariteit Als er intekenlijsten wor den neergelegd waarop je mag aangeven of je iets voor zo'n twaalfjarige winterslaap voelt, dan zal daar waar schijnlijk ook de naam van mr. J.P. Boersma, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, op staan. Hij heeft in het college onder meer de portefeuille „ruimtelijke or dening". Die portefeuille be heert hij met een bepaalde behoedzaamheid, gepaard aan scepsis. Hij balanceert in zijn be leidsfilosofie tussen twee ui tersten. Aan de ene kant staat het ook voor hem on aanvechtbaar M.I.T.-rapport, dat ons voorrekent dat we in onze eigen groei zullen stik ken. Anderzijds ligt daar voor hem de uitdaging om mee vorm te geven aan een nieuw Zeeland, nret een be volking die qua opleidingsni veau en initiatievenrijkdom, maar ook qua welvaart, niet meer met het oudeliedent-e- huis kan warden vergeleken dat Zeeland vroeger dreigde te worden. Het probleem voor mr. Boersma zit hier, dat de af wending' van de oudelieden- huis-nachtmerrie alleen mo gelijk is door gebruik te ma' ken van de natuurlijke ont wikkelingskansen van de provincie. En die liggen in de totstandkoming van wegens het diepe vaarwater zeehavenin-dus-trieën. Voor mr. Boersma de op dracht om de juiste maat van ontwikkeling te vinden. In zijn filosofie hanteert hiij daarvoor zekere normen. 1. De milieuhygiëne. Bij vestiging van industrieën moet worden uitgegaan van een milieubelasting, zo moge lijk gelijk naar nul. 2. De werkgelegenheid en de diversiteit van soorten ar beid in of rond een industrie. Mr. Boersma zegt: „Een pro vincie met alleen maar basis industrie en uitsluitend basis onderwijs is een schrikbeeld. De sluiting van het Zeeuws Technisch Instituut is, wat dit aangaat, een teken aan de wand Dit voert tot enkele vra gen. Rechtvaardigt een wense lijk geachte bevolkingsop bouw de industriële expan sie? Mr. Boersma: „Wij moeten naar een structuur toe waar bij de meest bekwame men sen, hetzij door hun intelli- gentie, hetzij door hun initia tievenrijkdom, voor de pro vincie behouden blijven of zich hier willen vestigen. Als u vraagt of dit een ENORME industriële expansie recht vaardigt, dan zeg ik nee. Wel denk ik bij „industriële ex pansie" heel sterk aan de dienstensector die als het ware meekomt. We dienen overigens te weten, dat er voor Zeeland geen ander al ternatief is, dan gebruik te maken van onze natuurlijke mogelijkheden, die in het Westerscheldebekken gegeven zijn". Men zegt vaak: „Zeeland moet bij zijn ontwikkeling scherper letten op wat België aan het doen is. In de prak tijk zou dat kunnen beteke nen, dat wij hier helemaal geen zeehaventerreinen meer nodig hebben, omdat de maat waarmee België meet alles overtreft". Mr. Boersma: „Hier ligt een rijkstaak. Je kunt op je vingers natellen, dat er nau welijks een indusèrie te vin den is, dlie zich zonder pre mies of wat ook in Ossenrtse of hij Baai-hoek zal willen vestigen, terwijl België royaal aan het subsidiëren slaat". Het rijk zal moeten be slissen, of het Nederlandse gebied moet worden ontwik keld. Zo ja, dan moet het nu nog gebeuren in concurrentie met het Belgische. Gelooft U in een exponen tiële groei? Mr. Boersma: „Neen. Ar beidsmarkt en ruimtelijke mogelijkheden niet alleen om te werken, inaar ook om te leven, remmen die af. Ook de grondstoffenvoorraden vormen een rem. En verwacht u ook een rem doordat wij in onze wel vaartsmaatschappij over-ver- zadigd raken? Mr. Boersma: „Beslist niet. Aan onze behoefteji komt geen eind, vrees ik. Als wb onze achterstand in inkomen per hoofd van de bevolking op Amerika willen inlopen, dan blijft er nog wel een poosje werk aan de winkel. De individuele consumptie groeit dat is de tragiek omdat menselijk geluk pet- definitie niet van welvaart af hankelijk is. Wel is het naar mijn mening zo, dat het geluk in het gedrang komt als de welvaart slecht verdeeld is. Als je dat internationaal be kijkt, dan moet je zeggen: vodde!" We groeien dus door. Dat betekent onder meer, dat er in het jaar 2000 zo'n 7,5 mil joen auto's in Nederland rond rijden en dat er snelwegen met 36 rijstroken nodig zul len zijn. Wat betekent die verkeersdruk op een mooie zomerdag in 2000 voor het „groene hart van de Delta", waar de massa's verpozing komen zoeken? Mr. Boersma: „Ik geloof dat wij de grenzen van onze groei d.w.z. inkomen per hoe ld langzaamaan aan het bereiken zijn. De mobiliteit van de randstad gaaf overi gens een enorm probleem worden. Voor de noordelijke delta zal gelden, dat het daar niet in de hand te houden is. Afgezien van knelpunten heb Mr. J. BOERSMA. ik het idee, dat het op de Zeeuwse wegen nog kan meevallen. Met een vder- baansweg van de Haring vlietbrug naar Zierikzee moet de normale verkeers stroom op te vangen zijn. Vergelijk ik de situatie van sitraks in Zeeland met die welke de noordelijke delta te wachten heeft, dan denk ik te kunnen zeggen: het zal hier een hemel zijn, vergele ken met dat daar". Wat zou je moeten doen om het mobiliteitsprobleem op te vangen? Die 36- strookswegen bouwen? Mr. Boersma: „Kom nou. Je kan Nederland nieit onder het asfalt stoppen. Bovendien is verkeer uiterst milieu- agressief, al is daar mis schien op den duur iets aan te doen. Ik verwacht meer van een beleid dat de groei van het autoverkeer remt, terwijl het die van het open baar vervoer bevordert. Daarvoor zullen enorme in vesteringen nodig zijn. Wel nu, die moeten wlij dan aan durven. Als er maar een keuze wordit gemaakt. Nu kiezen we niks. Heb je een keuze gemaakt, dain is het probleem waarmee je komit te zitten technisch oplosbaar. Het is de hoogste tijd dat we eindelijk bepalen wat we willen met die ongelofelijke mobiliteit van straks". Gelooft u in de onheils boodschap van het MIT-rap- port? Mr. Boersma: Iemand heeft eens gezegd, diat onze wereld niet met een enorme knal, maar zachtjens jankend tenonder zal gaan. Dat zou zo wel eens kunnen zijn, als we alles op zijn beloop laten". Is daar, wat de milieuver vuiling betreft, vanuit „het beleid" iets tegen te doen? Mr. Boersma: „Misschien. Maar dan moet ons denken wel om. Wij hebben b.v. het principe, wettelijk vastge legd, dat de vervuiler be taalt. Dat legitimeert in feite de milieuvervuiling. Als je betaalt, dan mag het. Ik vind dat een verkeerd uitgangs punt. Je dient te zeggen: de vervuiler mag niet bestaan. Pas daarna kan aan de orde komen, of er tegenover een zekere onvermijdelijke ver vuiling een geldelijk zoenof fer moet staan". In het geval van thermi sche verontreiniging bijvoor beeld? Mr. Boersma: „Ik be schouw thermische veront reiniging (dus opwar ming van het watem door bijvoorbeeld kerncentra les) als toelaatbaar, mits dat opgewarmde opper vlaktewater maar schoon is. Verwarmd schoon wa ter (ik bedoel natuurlijk niet, dat het moet koken!) is op zichzelf geen ramp. Verwarmd èn vervuild water, waarmee wij nu zit ten, is dat wèl TOM KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het ln aianibouw zijnde gedeelte van het plan Katspolder in Ter neuzen trekt momenteel een merelnest, met daarin pas uit het ei gekomen jongen, enorm de aandacht. Wat is namelijk het geval? In een van de wo ningen, die daar door het aan nemersbedrijf Van der Poel uit Terneuzen gelbouwd wor den, werden enkele weken ge leden op de bovenverdieping houten kozijnen weggelegd. Een merel maakte wan de ge legenheid gebruik om er zijn nestje in te bouwen. Toen de timmerlieden enke le dagen later kwamen om de kozijnen op de goede plaats te monteren lagen er zelfs al eit jes in het nestje. Voorzichtig werd het nestje verwijderd en ondergebracht in een inder haast getimmerd broekbakje, dat aan de muur van de wo ning werd gehangen. Gisteren kwamen de jonge vogeltjes te voorschijn. Voor vele mensen was dit aanleiding om een kijkje te komen nemen. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT- IITRECIIT De uit Retran- ehement afkomstige student A. A. J. P. de Hullu heeft met twee medestudenten in Utrecht een nieuw wereldre cord sjoelen gevestigd. De drie studenten bleven 61 uur bezig. Tijdens de record poging scoorden ze ongeveer 90.000 punten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij het sa menstellen van het Zeeuwse culturele programma voor de maand mei heeft men kenne lijk al wat rekening gehouden met het te verwachten mooie lenteweer, waardoor de men sen buitenshuis toch al vol doende verpozing kunnen vin den. Het programma is wat minder welgevuld dat in voor gaande maanden het geval was. Toch zijn er ook weer voor de maand mei diverse culturele „toppers" te ver wachten, zoals diverse goede toneel- en filmvoorstellingen en concerten. Maandagavond 8 mei voeren leden van de Alliance Franpai- se „Le plus heureux des trois", een Franse komedie van Eugène Labiche, in het Goese lyceum. In Hulst geeft T-ij-n van Eyk op vrijdag 26 mei in de basiliek een concert op het gerestaureerde en uit gebreide orgel. Voor d ma-and mei rest voor Terneuzen slechts de op voering van het toneelstuk „Zeven manieren om een ri vier over te steken", dat wordt gespeeld door de Nieu we Komedie. De schrijver van het stuk, Lodewijk de Boer, voert ook d-e regie. De schrij ver nioemt zijn stuk een soort Odyssee van bewust en onder bewust handelen. Op zeven manieren probeert hij het ver band te leggen tussen de we reld van nu en die van 3000 j aar geleden. Medewerkenden aan dit toneelspel zijn Paula Petri, Tatania Radier. Ellen Verhey, Hugo Metsers, Roelant Radier Henk Votel en Willem Wagter. „Zeven manieren om een ri vier over te steken" wordt in Terneuzen op zaterdagavond 13 mei gespeeld in het Zuid- landtheater. In Oostburg wordt vrijdaga vond 26 mei de film: „Een och tend van zes weken" vertoond. In de ridderzaal van het kas teel va-n Male nabij Brugge concerteert zondagmiddag 14 mei het Zeeuws jongenskoor onder leiding van Evert Heij- blok. Aan dit concert werken verder mee Ellengard Jense (clavecimbel) en Josina Scherphuis-De Voogd (cello). Dit is het vierde en laatste kasteelconcert, dat in het ka der van het Belgisch-Neder lands cultureel verdrag wordt uitgevoerd. In Middelburg voert toneel groep Centrum vanavond het toneelstuk „Kwartet" uit. Aan deze uitvoering werken onder meer mee Margreet Heems kerk, Karin Kilian, Jules Ha mel en Theo Pont. Vrijdaga vond 5 en zaterdagavond 6 mei geeft in de Middelburgse concertzaal het Zeeuws Orkest een concert. Woensdagavond 10 mei wordt in het City theater te Middelburg de film „Rachel, Rachel" vertoond, een film van Paul Newman met zijn echtgenote Joanne Wood ward in de hoofdrol. Op de culturele agenda voor mei wordt alvast gemeld dat zater dag 3 juni d-e leraren van de Zeeuwse muziekschool in de Wandelkerk te Middelburg hun jaarlijks concert geven. Verder is in het rijksarchief aan de St. Pieterstraat tot en met 26 augustus de tentoon stelling „1001 jaar Walche ren" te bezichtigen. In het vestzaktheater te Vlissingen voert de Zeeuwse Komedie zaterdagavond 13 mei de eena-cters „Op weg na-ar Tar" van Arrabel en „Dog" van Jo van d-e Ven op. Van vrijdag 5 tot en met zon dag 21 mei is in het stadhuis de tentoonstelling „Met u naar Afrika te bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wie opende op 9 oktober van het vorig jaar in de Oranjestraat te Axel een achterportier van een Belgi sche personenauto? Deze vraag stond centraal tijdens de be handeling door de Terneuzense kantonrechter mr. C. J. M. van Hees van een verkeersongeval waarbij een bromfietser tegen het volgens hem geopende por tier botste en kwam te vallen. Een 48-jarige inzittende van de auto, die voor deze gevaar lijke handeling was gedag vaard, ontkende met klem dat zij noch een van de andere in zittenden dit had gedaan. Vol gens haar was de bromfietser tegen de buitenkant van het autoportier gereden. Een 24-jarige pijpfitter ge tuigde dat hij duidelijk had ge zien dat het portier werd ge opend waarna de bromfietser er tegen aan botste. Een 38-ja- rige Belgische werkster, die naast het bewuste portier had gezeten, zei dat er niemand aan de deurkruk had gezeten. De officier van justitie meen de dat het bewijs niet was ge leverd dat de verdachte het autoportier had geopend. De getuigen hadden haar ook niet als de daderes herkend. De of ficier concludeerde tot vrij spraak. De kantonrechter von niste conform.

de Stem | 1972 | | pagina 3