Het avontuur van Kronkie, het kleine konijn 4' ORELE STEUN VOOR ALLENDE AN SOC. INTERNATIONALE OOK ITALIAANSE KERK „KAMPT" MET KRITISCHE KATHOLIEKEN Meer dan kwart van Russisch landleger aan grens met China Baan, massa en positie van tiende planeet berekend ters De nieuwe broek De krijger op oorlogspad Laatste kans voor rijke landen IN MILAAN DRUGS BIJ GEVANGENEN :atessen iseur woordiger JL "-Ai De olifant kleine stem .P.C. Weg Huilen Het mannetje en de wonderbloem ERKRACHT JWERKEN A. Thijssen ISTE DEN UYL OVER UNCTAD: ypellingeri Yeel priesters in „Groep van de 7e november '71" Woensdag 3 mei 1972 18 kosteloos. p 28 april 1972 is door mij itgebracht een exploit ten erzoeke van Marretje loevert, wonende te Til. urg, te dezer zake onder ïeer' woonplaats kiezende 3 Tilburg, aan de Stations, traat no. 43, ten kantore an de advocaat en prooi, eur Mr. M. Dellaert, bij reik exploit - onder in. rekking van buiten-effect., telling van het door mij, leurwaarder, op 17 april 972 aan na te noemen F. J. van Beers uitgebracht ixploit van dagvaarding egen de terechtzitting van ie Rechtbank te Breda d d. i juli - is gedagvaard Fran, ■iscus Adrianus Johannes ran Beers, zonder bekende woon- of verblijfplaats in iet Koninkrijk en zonder bekende wonplaats elders, om op dinsdag 11 juli 1972, des voormiddags om 10.30 uur, niet in persoon, doch vertegenwoordigd door een procureur, te verschijnen ter Openbare Civiele Te- rechtzitting van de Arron- dissementsrechtbank te Breda, alsdan en aldaar gehouden wordende in het Gerechtsgebouw, aan de Kloosterlaan nr. 46 te Bre da. De vordering strekt tot echtscheiding subsidiair scheiding van tafel en bed, met nevenvorderingen. M. H. Fieters, gerechtsdeurwaarder. Nieuwe Boschstraat nr. 26A Breda. Gravenhage ij de uitvoering van: op IJsselmonde, in Vestelijk Noord-Bra- jnde Leidingenstraat d adres. viteiten in onze zelf- halve dagen. 53 In het donkere bos woonde een konijnenfamilie. Ze woonden in een groot hol. Dat moest ook wel, want ze waren met vijftien man, vader, moeder en dertien kinderen. Zal ik de namen van de konijnenkinderen eens opnoemen? Ja? Goed dan, hier komen ze: Liza, Koos, Pimmie, Sisi, Aita, Loekie, Amba, Pink, Kosma, Toeldra, Zita, Linka en de kleine puk Kronkie. Kronkie was de kleinste en ook de ondeugendste. Hij snoepte uit de suikerpot en als vader en moeder even weg waren en Kronkie eventjes alleen was, zette hij de hele boel op z'n kop. De stoelen lagen dan op de grond en uit de kolenkit haalde hij kolen en poetste daarmee de tafel. Je begrijpt dat Kronkies broekje 's avonds gloeiend heet was. Maar daar gaf de kleine puk niet om. Op een dag, toen vader en moeder weggingen, mocht Kronkie mee. Hij vond het heerlijk met papa en mama door het bos naar de winkel te rijden. Daar zag hij de winkel al, maar hij had meer interes se voor een eekhoorntje dat van boom tot boom sprong. Kronkie vroeg of hij buiten mocht blijven. Moeder vond dat eerst niet goed, want ze was bang dat hij dan katte- kwaad zou uithalen. Vader vond het echter wel goed, om dat ze dan rustig zouden kun nen winkelen. Toen vader en moeder uit de winkel kwamen stond de kleine Kronkie daar niet meer. Moeder huilde en zei: „Zie je nu wel. nu is mijn lieve jongen ar vandoor. Ik wist wel dat er iets fout zou gaan". En ze huilde maar door. Vader troostte en zei: „Mis schien komt hij morgen wel terug". Maar moeder zei: „Nee, dat doet hij toch niet en ik ga niet naar huis zonder Kronkie". Maar toen vader zei dat de andere twaalf kinderen dan alleen thuis zouden zijn, ging moeder toch maar mee. Waar is Kronkie nu eigen lijk gebleven? We weten nu wel dat hij weg is, maar we weten niet waar hij heen is. De volgende dag stonden vader en moeder konijn al vroeg op, dat begrijp je wel. Om acht uur waren ze al naar Kronkie aan het zoeken,. Maar hoe ze ook zochten en riepen, ze vonden geen Kronkie. Va der moeder en de kinderen, ze vonden het allemaal heel drietilg. En, nu ga ik jullie vertellen waar Kronkie eigenlijk zit. onkie was naar de boom gelopen waar het eekhoorntje in zat. Dat eekhoorntje was bezig zijn wintervoorraad aan te leggen. Kronkie vond het er naar te kijken en even later was hij een vriendje van het eekhoorntje. Hij mocht is in het huisje v-an de hoorntjes op bezoek ko nen, maar hij kon helaas niet in een boom klimjmen. Hij zei: „Ik ga terug naar de winkel. Papa em mamia zullen daar al ■wel zijn". I Toen hij eindelijk bij de ■winkel was waren zijn vader ■en moeder echter al weg. Zo bleef Kronkie alleen achter. Hij huilde. Was hij maar niet naar het eerfchoorntje gegaan. Dat dacht hij eteeds op- jinieuw. Toen wend het avond. Het egon ai donker te worden. En ".ronkie zat op het stoepje voor de winkel nog steeds te huilen. Opeens schrok hij op. Iemand gaf hem een stomp in zijn rug. Daar zag Kronkie een dier staan. „Wie ben jij", vroeg hij. Het dier antwoordde niet, pakte het konijntje zo maar op en liep met hem weg. Kijk. daar stond een huisje. Het dier liep er regelrecht naar toe en deed de deur open. Toen Kronkie binnen was wend hij meteen bang. Overal aan de muur hingen kooien met kaboutertjes, elf jes, haasjes en konijntjes van zijn leeftijd. O, kijk daar eens, daar zag hij een vriendje van hem, Witstaart. Die was ook al ge vangen. „Witstaat, waar ben ik toah", zei, Kronkie, „ik ben zo bang". „Je bent net als wij gevangen bij de reuze-bever en de anidere bevers achter de zeiven bergen", antwoordde het andere konijntje. En ja hoor, eiven later zat de kleine Kronkie ook opgesloten. Hij huilde en schreeuwde zo hard da,t alle wezens in het vertrek hun oren dicht moes ten houden. Maar ,na een uurt je wias Kronkie toch wel een beetje rustiger geworden, hij zei tegen zichzelf dat hij van avond wel zou uitbreken. En toen sliep Kronkie dn. In een dorpje hier ver van daan stond een bloem. Heel veel geleerden wisten zelfs niet wat voor bloem het was. Maar toch was er een die het wist. Dat was een oud klein mannetje. Hij wist dat het een wonderbloem was. Die had hij zelf geplant en had het van een vriend gehad die tovenaar was. Hij was schatrijk en had juwelen en parels. Niemand wist hoe hij er aan kwam. Op een dag werd het mannetje ziek en ging dood. Toen ging een van de geleerden de bloem uit de grond halen en wat vond hij?-!.Allemaal geld! Maar hoe kwam dat geld dan boven de grond? Dat wis ten ze niet en ze konden het niet aan het mannetje vragen want die was dood- Toen ga ven ze het geld aan arme mensen. Wim Hamelink Marie-Louise Dopheide, 7 jaar, Breda. Een boer ging naar de stad om een nieuwe broek te ko pen. Toen hij thuis kwam zei hij tegen zijn vrouw en de drie dochters: „Er moet wel een stuk af van die broek, want hij Is te lang. In de winkel was het erg druk. Daar konden ze het dus niet doen". En de boerin zei: „Het is te laat om het vandaag nog te doen en morgen is het zondag, maar maandag zal ik het doen", ,,'t Is jammer dat het nu niet meer kan", zei de boer „want ik had hem morgen graag aangedaan". Toen gingen ze naar bed. De (Wordt vervolgd) CLAUDINE boer sliep al gauw- De boerin kon maar niet slapen. Ze dacht aan de nieuwe broek van haar man. Weet je wat, dacht ze. ik zal m'n man eens verrassen! Heel zachtjes sloop ze het bed uit. En ze knipte een stuk van de broek af en maakte er een zoom in. Wat zal m'n man morgen blij zijn, dacht ze, dan kan hij morgen toch die broek aandoen. De oudste dochter kon ook maar niet slapen. Vader is al tijd zo goed voor ons, dacht ze, en hij zou morgen die nieuwe broek graag willen dragen. En ze besloot de broek wat korter te gaan maken. En met de andere twee dochters ging het net zo: ook zij maak ten de broek een stukje kor ter. Toen het morgen was zei de boerin: „Zeg man, trek je nieuwe broek eens a-an. Als je hem een beetje optrekt valt het misschien best mee". „Goed", zei de boer. Hij pakte de broek en trok hem aan. Maar wat was dat? De boer schrok zich een aap. De mooie nieuwe broek leek wel op een zwembroekje. Maria Frijters, 12 jaar- g Suiua5{97 Suissoplo Deze krijger met zijn speer en zijn grote schild is in het Afrikaanse oerwoud op oor logspad. Maar zoals je ziet is de helft van de tekening linksboven afgesneden. Welke van de onderste vier hoort er nu bij? "TA a Gister ging ik met mijn broertje, naar het circus op het plein. Op het plekje waar wij ston den, zag je alles reuze-fijn. Maar opeens, daar werd geroe-| pen achter ons: „Opzij, opzij!" En er kwam een hele grote dikke olifant voorbij. „Rikie", zei de man die leid de, „geef die jongen eens een poot". Of ik schrok! Met zulke po ten trapt een olifant je dood! Dank je wel! Een pootje krij gen van zo'n dikke olifant! En ik ben gauw weggelopen met mijn broertje aan de hand. Tinie van Gils 11 jaar, Langeweg. ge uren beschikbaar iet geven van \IDWERKONDERWiJS. nummer SG 131489 E. t kantoor van <da, Nieuwe Ginneken- 40 (tel. 24261) wordt, spoedige indiensttre* gevraagd een telefonisch (Van onze correspondent) SANTIAGO In een gesprek met de Chileense presi dent Allende heeft de Nederlandse oppositieleider Den Uyl de uitnodiging van de socialistische internationale over gebracht om in juni aanstaande het congres van deze orga nisatie in Wenen b\j te wonen en er het woord te voeren. Allende heeft deze uitnodiging aanvaard, onder het voorbe houd. dat de Chileense binnen landse situatie zijn afwezig heid gedoogt. Het is mogelijk, dat Allende dit bezoek aan Wenen waar hij onder meer zal spreken met Kreisky, Brandt en Olaf Palme com bineert met een bezoek aan en kele Oosteurope.se landen, waarvoor hij uitnodigingen heeft lopen. Drs den Uyl zei, dat hij erg gelukkig was met Allendes ■uitspraak, dat hij de socialisti sche internationale het beste forum vond om aandacht te vragen voor het Chileense pro ces. „Deze uitnodiging ia een zeke rs solidariteitsbetuiging aan f socialistische experiment m Chili", aldus Den Uyl, „al is agn de socialistische ps tij van ler.de §een lid van de inter- iki .i ne e en al zijn er ver smalen t-ussen de opvattingen van de marxist Allende en die van een aantal partijen die lid zijn van de internationale". De Nederlandse oppositielei der, die zijn veertiendaags verblijf in Chili verdeeld heeft tussen Unctiad-werk en kennis making van dichtbij met het Chileense experiment, liet uit komen, dat de socialistische internationale, ondanks enkele meningsverschillen, haar mo rele steun wil geven aan de re- gering-AUende. Den Uyl heeft met Allende ook over de Chileense politieke situatie gesproken. De Chileen se president heeft daarbij geha merd op hun vastbeslotenheid de constitutie te verdedigen, terwijl de oppositie volgens Allende probeert de constitutie te verkrachten. Hij doelde spe ciaal op het grote verschil over de presidentiële veto's in zake de door de christen-de- moc - -r voorgestelde grond wetswijzigingen. 5? HENGELO (ANP) Unctad-3 is zo'n beetje de laatste kans, die de arme landen aan het rijke Westen geven. Die indruk heeft de voor zitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer, drs. J. den Uyl, aan Santiago overge houden, waar hij als adviseur van de Neder landse delegatie op de wereldhandelsconferentie optrad. „Als Unctad, zoals nu dreigt, mislukt zullen de arme landen door acties afdwingen wat zij door overleg niet konden krijgen. Het Westen moet haast maken met het openstellen van zijn markten voor bewerkte produkten uit arme landen. Het moet bewust een flink deel van zijn enorme voorsprong in technologische ontwikkeling overdragen aan de ontwikkelings landen." Drs. Den Uyl, die dit zei op een 1 mei bijeen komst van het PAK in Hengelo, ziet voor dat Westen een dubbele opgaaf: het moet uit zelf behoud de eigen groei beperken en het moet zijn produktie en consumptie afstemmen op de ontwikkeling van de arme landen. De rijke landen kunnen daarbij niet voorbijgaan aan beperking van de bewapeningsuitgaven. Ook de Sovjet-Unie hoort daarbij. Een verschuiving van 5 procent van de bewapeningsuitgaven naar ontwikkelingshulp zou op korte termijn voldoen aan het verlangen dat de arme landen in Lima gezamenlijk hebben geformuleerd. Nederland zal, aldus drs. Den Uyl, arme lan den met een progressief bewind moeten steu nen. „Steun aan een land met een fascistisch regime is steun aan de onderdrukkers. In Bra zilië is wel groei, maar geen ontwikkeling. Het aantal miljonairs neemt er toe en er komen meer armen." |U&®Q0QM®'®Uü (Van onze correspondent) ROME In verschillende cellen van de San Vittore-ge- vangends te Milaan zijn tijdens een uitkam-partij na een op standje aanzienlijke hoeveel heden drogeermiddelen van het type amfetamine en van lepels gemaakte messen aan getroffen. De direotie gaat nog na of de peppillen uit de ziekenboeg van de kerker komen dan wel van buitenaf zij-n binnenge smokkeld. Zij heeft hals over kop 40 gevangenen laten over brengen naar huizen van be waring in het midden en zui den des lands. (Van onze correspondent) ROME Tweehonderd tien kritische progressieve Italiaan se katholieken hebben ach te Rome verenigd in een „groep van de zevende november 1971" welke zich ten doel stelt de kerkelijke hiërarchie onder druk te zetten opdat indrin gende vernieuwingen, die an- ders geen kans krijgen, wor den doorgevoerd. De groep heeft meteen al een veroorde ling van het Italiaanse episco paat en een „bedroefde" reac tie van het Vaticaan op zijn weg gevonden. De groep noemt zich welbe wust naar de sluitingsdatum v-an de jongste bisschoppensy node. Dit forum was volgens de 210 een bewijs temeer dat de ernstige crisis waaronder de kerk gebukt gaat, niet van bovenaf kan worden overwon nen. De synode is huns inziens langs de ware problemen van de gerechtigheid in de wereld heengezeild. De vorming van de Romeinse beweging is een antwoord op het recente ma nifest van 33 theologen, onder wie Edward Schiilebeeckx, en Hans Küng. Dit geschrift, dat in de „Osservatore Romiano" fel is aangevallen door de Franse curiekardinaal Garrone en de Franse theoloog Delhaye, wekt de clerus en gelovigen die het ernstig met de kerk menen, op zich niet neer te leggen bij de status quo. De „groep van de zevende november 1971" wil pressie op de paus en de bisschoppen uit oefenen, teneinde de „diepe en onverbiddelijke malaise" van de Italiaanse kerk om te buigen. Zij zal van leer trek ken tegen het compromis van de kerk met de politieke en economische machtshebbers, tegen de sacrale aard van de godsdienst, tegen de scheiding van de priester van het volk Gods, tegen de bureaucrati sche opvatting die de sacra menten als een soort volkstel ling der gewetens beschouwt, en tegen de magische bedie ning vanaf het altaar „met functies die soms alleen neer komen op psychologische troost als ideologische ter reur". De 210 stellen zich in het bijzonder voor concrete solida riteit te betuigen met de priesters die het ambt hebben verlaten en daarom door de kerkelijke overheid worden geïsoleerd en gemuilkorfd. Van de groep maken 42 leken en 168 priesters deel uit. On der de laatsten zijn 85 pasto res, 6 theologie-professoren en 13 priesters die hun toog heb ben uitgetrokken of op het punt staan dat te doen. Som mige van hen zijn getrouwd. Tot de nieuwe groep kritische priesters behoren de door zijn oversten gesuspendeerde Bel gische pater Salesdaan Gerard Lutte, d-ie veel heeft gedaan voor de krotbewoners van Ro me, en de voormalige Neder landse pater karmeliet Mark Reuver, die vorig jaar ontslag nam als lid van het secretari aat van de pauselijke commis sie „rechtvaardigheid en vre de". Met verontwaardiging heb ben de priesters van de nieuw opgerichte beweging zich ge keerd tegen veroordeling van hun beweging door het Itali aanse episcopaat. Met name komen zij op tegen de laster lijke gevolgtrekkingen, die overal uit deze bisschoppen- verklaring gemaakt wordt, dat zij een samenraapsel zijn van randfiguren, onverdraag- zamen en opstandigen. De priesters verklaren helemaal niet tegen de hiërarchie te zijn, maar wel te streven naar evangelische bevrijding uit persoonlijke en sociale struc turen, die de kerk gekneld houden. De Vaticaanse woordvoer der, prof. Federioo Alessandri- ni, heeft verklaard, dat het besluit van met name de 168 priesters en ex-priesters om eein protestbeweging tegen de kerkelijke hiërarchie op te richten, verdriet en verbazing in het Vaticaan heeft veroor zaakt. Prof. Alessandrini ver klaarde dit in antwoord op vragen van journalisten. LONDEN (DPA) Meer dan een kwart van de ac tieve landstrijdkrachten van de Sovjet-Unie is op het ogenblik aan de grens met China gestationeerd. Dit zegt het onafhanke lijke „Institute of Strategie Studies" in zijn gisteren in Londen gepubliceerde jaar lijkse rapport. Volgens het instituut, dat bij militaire deskundigen over de gehele wereld veel gezag heeft, staan thans 44 Russische divisies langs de grens met China, veertien meer dian in 1970. Het belang dat het Kremlin aan de bescherming van zijn grens met het ideolo gische broederland China hecht, blijkt ook uit het feit dat de troepensterkte in het westen veel geringer is. Aan haar grenzen met jEuropese landen heeft de Sovjet-Unie 31 divisies gelegerd. Het instituut maakt voorts melding van een verdere uit breiding van het Chinese mili taire potentieel met moderne wapens. Een nieuw Chinees jachtvliegtuig met een snel heid van twee maal die van het geluid is in serieproduk- tie. De Russen hebben vliuoht- proeven genomen met een nieuw type van onder het zee oppervlak gelanceerde ballisti sche raketten die een reik wijdte van bijna vijfduizend kilometer hebben, zo zegt het rapport van het instituut. Nadat zij de Verenigde Sta ten op het gebied van raketten die van 1-andbases worden ge lanceerd al voorbij waren ge streefd, is het waarschijnlijk, zegt het instituut, dat de Rus sen de voorsprong van de Amerikanen bij de met strate gische raketten uitgeruste on derzeeërs tegen de helft van volgend jaar teniet gedaan zullen hebben hetgeen sneller is dan werd verwacht. LIVERMORE (Californië), (UPI) Ver voorbij de verst be kende planeet van ons zonnestelsel, Pluto, moet nog een tiende planeet rond de zon draaien op bijna 9,6 miljard kilometer van de aarde. Deze planeet doet zeshonderd jaren over een omwen teling rond de zon. Het bestaan van deze tiende planeet is meegedeeld door de wiskundige J. L. Brady van de universiteit van Californië. Hij heeft als kenner van de komeet van Halley met zijn medewer kers de oorzaak gezocht van de afwijkingen in de baan van deze komeet. Zij gebruikten daarbij de grote elektronische rekenma chine van het Lawrence laboratorium in Livermore. Brady, Edna M. Carpenter en Francis H. McMahon hebben nu in het blad van de astronische vereniging van de Pacific verslag uitgebracht van hun onderzoek, waarbij zij zijn teruggegaan tot bijbelse tijden. Al eerder was vermoed dat er nog een planeet moest zijn, maar Brady is de eerste die de baan, massa en positie heeft be rekend. Zij moet ook de oorzaak zijn van afwijkingen in de baan van twee andere bekende kometen, Olbers en Pons-Brooks. De „nieuwe" planeet moet drie keer zo groot zijn als Satürnus, maar zal waarschijnlijk erg moeilijk te vinden zijn, omdat zij in het sterrenbeeld Cassiopeia staat en „verdrinkt" in de duizenden sterren van de melkweg ter plaatse. Het voorspellen van een nog niet waargenomen planeet is niet nieuw. De plaats van Neptunus werd in 1846 bepaald aan de hand van afwijkingen in de baan van Uranus. In 1915 werd be rekend dat er nog een negende planeet moest zijn. Pas in 1930 werd deze ontdekt en sindsdien heeft deze, Pluto, pas een vierde van haar baan rond de zon afgelegd en heeft men nog geen volledig beeld van deze baan.

de Stem | 1972 | | pagina 15