a )0,- ZIG ZAG Hanoi boekt succes de lekkerste snek tijÜlijk 3 Nieuw huursysteem bespaart rijk 75 miljoen Laagstbetaalden beschermen tegen kosten schoon milieu Predict' ZOWEL IN Z.-VIETNAM ALS IN CAMBODJA GERT ZONDER STEM „Strijd tegen inflatie ook via druk op niet-cao-inkomen s" uan 98 voor oP00eMA% VERBONDSRAAD NVV: Over tijd WERKGEVERS: Willy Brandt in Londen voor de slanke lijn KNP EN HELENS PRATEN OVER FUSIE Groep artsen wil wijziging richtlijnen abortus ö/tr tyP*' J% l binnenland buitenland commentaar Kortsluiting NIER NATION! [Duidelijkheid gewenst Wie komt er in mijn huisje Gegadigde voor failliet bedrijf Thyssen- Bornemisza doet bod op Mosa PARIJS Wegenstelsel rond Rotterdam ein '73 gereed Bonden weten „van niets" deel -Hi in <hroom lanMop wet slot f inqCW uiUaaVswisluls, Vrijdag 21 april 1972 13 Heeft U moeilijkheden inzakt militaire dienst vrijstelling vergunningen Onze jurist verdedigt deze al obk voor U in beroep waaiifl wij honderden vrijstellingen «T krijgen. Omdat h'et niet zo gemakkeliji' een Ministeriële weigering or? daan te maken, schrijven talrl) cliënten ons: „Dit succes zoui wij gezien de praktijk zelf fl# hebben bereikt". Wij zijn gevestigd sedert II en hebben geen bijkantoren. bemiddelingsbureau WOLTERS Marijkelaan 17, Bennekom (61J Tel. nrs. 08389-4329-4640 f b.g.g. 5412. RECHTSTREEKS VAM IMPORTEUR naaimachines geheel kompl. in kof» normale winkelprijs 245,- NU S 159,— Licht gewicht model S ZIG ZAG NAAIlW CHINES geheel komf' in koffer, normale w# kelprijs 365, NU 225,— Al deze machines m®' jaar garantie. En GE» TIS lessen aan huis- Wij komen deze mac® ne geheel vrijblijva1' aan huis demonstrere» Hoofdkantoor Bieslookweg 26, TilM" Tel. 04250 -13228 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Udink en staatssecretaris Buck (Volkshuisvesting cn Ruimte lijke Ordening) zijn van me ning dat in de toekomst in be ginsel iedereen een woning kan krijgen, die bij zijn inkomen en behoefte past. Zij deelden dit gisteren op een persconfe rentie mee ter toelichting op de verschenen nota volkshuisves ting. Zoals bekend worden in die nota beleidsvisies ontwikkeld, die een fundamentele wijziging inhouden van het bestaande volkshuisvestingsbeleid. Voort during van het huidige subsi diebeleid zal grote bedragen vergen (1800 miljoen in 1976), waardoor andere noodzakelij ke voorzieningen zouden wor den aangetast en dat terwijl minder dan 56 procent van de bevolking minder dan tien pro cent van zijn inkomen aan huur uitgeeft. „Met doortrek king van dit beleid vliegen de rijksbijdragen de pan uit". Naar de mening van minister Udink is het huidige subsidie beleid niet gericht op het die nen van een sociaal doel, om dat de subsidie voor een be langrijk deel terecht komt bij degenen die het niet nodig heb ben. Daarom wordt de subsidie op de woning afgeschaft. Een sociaal woningbeleid wordt in gevoerd door middel van indi viduele huursubsidie, dat ge richt is op de minder-draag- krachtigen. De extra-huurver hoging van 20 procent boven de jaarlijkse huurverhogingen is noodzakelijk, omdat de gene raties nieuwbouwwoningen ook 20 procent duurder worden in huur dan thans. De mensen die het niet kun nen betalen krijgen dan subsi die. Op die wijze komen wonin gen tegen kostprijs op de markt en zal de doorstroming worden bevorderd, omdat het huur- patroon steeds meer in over eenstemming komt met de economische huurwaarde van een woning. De bewindsman gaf toe dat dit nieuwe beleid de overheid besparingen ople vert. Zou bij wijze van spreken de extra verhoging van 20 pro cent reeds op 1 januari 1973 worden ingevoerd dan zou dat een bugettaire voordeel ople veren van 75 miljoen gulden. Dit bedrag zal in de jaren erna nog toenemen, maar toch ver onder de 300 miljoen blijven, zoals het socialistisch Kamer lid Van den Doel had berekend, aldus de bewindsman. (Van onze parlementaire dedactie) AMSTERDAM De laagst betaalden in ons land mogen niet het slachtoffer worden van de benodigde kosten voor het schoon maken en houden van ons milieu. De gevolgen voor werkgelegenheid en in komens, voortvloiend uit agentschap Bergen op Zoooö 01640 - 36066 Nu kunt u zelf als eerste weten of u we' niet in verwachting bent. Doe de Predict0 j zwangerschapstest. Thuis en op uw ge Al 9 dagen na het uit'I blijven van de mensU-j kunt u 't weten. U vindt de Predik zwangerschapstest bij apotheker en dt°6 Eenvoudig en betrouwW Hel Verbond van Nederlandse ondernemingen vindt dat het tijd wordt dat de Nederlanders beide benen weer eens stevig op de grond plaatsen en in koor „ja" zeggen tegen het systeem van de particuliere ondernemingsgewijze pro- duktie- „Wij menen", zo heet het letterlijk, dat het tijd is uto pische opvattingen oveF een andere maatschappelijke orga nisatievorm te laten varen- Het huidige systeem heeft' meer dan elk ander bewezen te beschikken over een grote mate van souplesse. Het is ook de enige organisatievorm die past bij een zich individualiserende mensheid, omdat het stoelt op vrijheid van consumptie, van produktie en van vestiging, allemaal belangrijke aspecten van de menselijke persoonlijk heid". Wat de mensen van deze tijd met hun vrijheid doen, kan men elders uit het jaarverslag vernemen. Ze zijn namelijk schuldig aan de huidige economische problematiek, omdat ze niet bereid zijn zich in te zetten voor een gezamenlijke op lossing van de vraagstukken en omdat iedereen het botte ei genbelang najaagt. En nu zitten we toch wel raar te kijken. Want wat was er eerder: de kip of het ei? Jaagt iedereen zijn eigen belang na en zitten we in zo'n rare schuit omdat dit nu eenmaal in de aard van de menselijke natuur ligt, of omdat de maatschappij die het van produceren en consumeren moet .hebben alle men sen tot weldoorvoede idealisten tracht te maken Als het eerste het geval is kan men de opperste vrijheid wel als ideaal huldigen, maar wat koopt men om in stijl te blijven er dan voor En als het tweede waar zou zijn, wat moeten we er dan aan doen? Toch eens voorzichtig nadenken over mogelijke alternatieven misschien Wat ons in dit jaarverslag irriteert is overigens niet zozeer de constatering dat men bij de huidige maatschappij-structuur zweert, maar dat men iedereen die maar zou durven veron derstellen dat het ook anders zou kunnen voor een dwaze idealist uitmaakt. En dit ondanks die knetterende kortsluiting In het eigen betoog. Enkele Kamerleden willen nu van de regering weten hoe het eigenlijk precies met die bel van Siochteren zit- Er zijn I begin deze week wel geruststellende, mededelingen gedaan I over de Nederlandse aardgasvoorraad, maar het klonk alle- I maal toch een beetje als de argumentatie van iemand die met I een rood hoofd zijn vergissing tracht goed te prachten. Ondanks de bewering dat er geen kubieke meter gas min- l der in de grond zit dan men heeft uitgerekend, is men met I de propaganda gestopt en zit men somber aan te kijken tegen I de contracten met het buitenland. De miljarden kubieke me- I ters aardgas die door andere landen worden afgenomeh moeten we hebben dat al eerder betoogd nu eenmaal ont trokken worden aan wat Nederland zelf goedkoop zou kun nen blijven gebruiken. Hef is een economisch te ingewikkelde zaak om ze in al (haar details te kunn enbeoordelen. Maar hoe dan ook, er klopt i iets niet. De geestdrift waarmee men heel Nederland heeft aangesloten op Siochteren en de ijver waarmee men zonnige propaganda-mannetjes over de beeldbuis liet huppelen maakt j op eén vreemde manier kortsluiting met wat de regering nu i zoal beweert. En ook met de prijsverhoging die in het voor uitzicht is gesteld. Meer duidelijkheid is inderdaad wel gewenst. i TE/ONEN behoort tot de eerste levensbehoeften van de mens, zeker in streken waar hij zich tegen narigheden van het klimaat moet beschermen. Met name in West- en Noord-Europa heeft zich dan ook een echte wooncultuur ontwikkeld die zo -algemeen aanvaard is dat men er een soort ongeschreven recht op huisvesting aan heeft overgehouden. Wee degene die een vinger naar dat recht durft uit te steken. Dat doet minister Udink in zijn nota over het toekom- I stige huurbeleid dan ook niet- Maar hij laat w"el goed betalen Ivoor het dak boven onze hoofden, tenminste als dat dak ons -eigendom niet is. Het recht op huisvesting heeft in ons land een feitelijke basis in de woningwet. Op grond daarvan heeft de overheid te zorgen voor betaalbare én goede woningen voor minder draag- krachtigen. Met de geldontwaarding worden de grenzen van die groep ruimer. Uit de nota mag men afleiden dat economische zwakte tegenwoordig bij 24 mille per jaar eindigt. Beneden die grens kan men, individueel, een huursubsidie krijgen als men meer dan een zesde of een zevende van zijn inkomen aan Huur betaalt. Dat is natuurlijk vervelend voor de hier buiten vallende middengroepen, die van de huidige regeringscombinatie waarschijnlijk iets anders hadden verwacht dan twintig per cent huurverhoging. Een individuele subsidiëring zal boven dien heel wat meer paperasserij met zich brengen dan de huidige collectieve en dat is ook al niet erg in overeenstem ming met de beloofde beperking der overheidsuitgaven. Het Is zelfs de vraag of er erg veel besparing van de maatregel als zodanig valt te verwachten, want het zou meten met twee maten -worden als degene die toevallig ih een woningwet- woning woont wel huursubsidie feitelijk een verruiming Van de bijstandswet! zou krijgen en zijn landgenoot die hetzelfde salaris verdient maar in een veel duurdere particu liere woning zit, niet. Bovendien is het niet meer dan recht vaardig dat de toekenning van premies voor koopwoningen dan op dezelfde manier wordt geïndividualiseerd. Wie er werkelijk op vooruitgaan, zijn de grote huiseige naren. Minister Udink wil ze een huuropbrengst op rende- metsbasis garanderen. Dat wordt dus niet alleen een arbeids-, m»ar ook een risicoloos inkomen. Bovendien is de heer Udink royaal genoeg om aan de andere kant niet over een rende- mentsbeperkinq te qaan zeveren. Van de steun van één be volkingsgroep kan hij zich bij de volgende verkiezingen over- tuigd weten. Jammer genoeg voor hem en zijn geestverwan- ten, is dat niet de grootste. SAIGON/PHNOM PENH (RTR/AFP) Troepen van Noord-Vietnam en de Vietcong hebben donderdag succes sen geboekt in Zuid-Vietnam en in Cambodja. In Zuid- Vietnam veroverden ze na een belegering van een week de stad Hoai An (38.000 inwoners), die ten noorden van Kwi Nonh vlakbij de kust ligt. Hun luchtafweergeschut rond Au Loc was zo hevig dat de bevoorrading van de be legerde Zuidvietnamese troepen moest worden stopgezet. An Loc kreeg gisteren opnieuw zware aanvallen te verdu ren. De Vietcong zou op het punt staan de stad in te nemen. i In het noorden kregen de Zuidvietnamese artilleriebasis Bastogne en twee nabijgelegen posten, die de westelijke toe gang tot Hoe-é beschermen, grootscheepse bombardemen ten met mortieren en aanval len van de infanterie te ver duren. In Cambodja zijn troepen van Noord-Vietnam en Cam bodjaanse bevrijdingstroepen erin .geslaagd vrijwel de hele „papagaaienbek" (het deel van Cambodja Hat uitsteekt in Zuid-Vietnam) onder controle te .krijgen, met uitzondering van de provinciale hoofdstad Svay Rieng, die nog door hen wordt belegerd. Het Noord Vietnamese pers bureau berichtte donderdag, dat boven de Noordvietna- mese provincies Kwang Binh, Nghe An en Ha TinH, vijf Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. Woensdag wa ren twee Amerikaanse oor logsbodems van de zevende vloot in de golf van Tonkin getroffen en beschadigd door (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Er is een gega digde, die de N.V. Technische Installaties Visser en Van der Giesen wil overnemen. Zoals bekend wordt het bedrijf met vestigingen in Dordrecht, Andelst en Arnhem en met een totaal van ongeveer 350 personeelsleden per 14 april failliet verklaard. De curator, mr. J. W. Bijvanek te Nijmegen, wilde gisteren niet zeggen wie deze gegadig de is. Wel hoopt hij uiteraard, dat de overdracht door zal gaan, omdat daarmee alle be trokkenen van personeelsle den tot crediteuren toe het meest gebaat zouden zijn. MAASTRICHT Het perso neel en de ondernemingsraad van de porselein- en tegelfa briek Mosa N.V. zijn er don- derdag door de directie van in kennis gesteld, dat het bod op de aandelen der onderneming is uitgebracht door Thyssen - Bornemisza Group N.V. te Rotterdam. Deze Nederlandse holding company telt op het ogenblik 56 werkmaatschappij en in verschillende landen van Europa en de wereld met in totaal 20.000 werknemers. Bij de Mosa wordt van een even tuele overneming een verstevi ging van de positie verwacht. Nadere berichten kunnen pas na dinsdag 25 april worden verwacht. bommen van Noordvietnamese Migs. Cambodjaanse regeringstroe pen moesten donderdag vijf stellingen prijsgeven: eerst viel de stad Kompo'ng Trabek, en vervolgens - van west naar oost - Prasat, Toen Leang, Svay Tayaen en Prey Phdaoe. Door deze successen langs de strategische weg no. 1 kunnen de Noordvietnamese en bevrij- dingsfronttroepen de kust- en bevoorradingsbases heroveren die zij tijdens de Amerikaanse inval van mei 1970 moesten opgeven. De strijd moet onge kend hevig zijn geweest. De Noordvietnamezen en Vietcong zullen van hun beheersing van de „papagaaienbek" profijt kunnen trekken voor het stu ren van versterkingen en be voorrading naar het front ten noorden van Sigon. De Noordvietnamese delega tieleider Xoean Thoey in Pa rijs deelde mee, dat t hij de Amerikanen had gevraagd, op 27 april het vredesoverleg te hervatten dat zij op 23 maart voor onbepaalde tijd hebben opgeschort. Hij zei dat Noord- Vietnam zijn eis had laten vallen, dat eerst de bambarde- menten op het noorden wor den gestaakt. Wel zou Hij een hervat overleg de onvoorwaar delijke stopzetting van de luchtoorlog worden ge vraagd. In Washongton liet daarop de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken, weten, dat Amerika „niet onder de militaire druk van de invasie in Zuid-Vietnam naar de conferentietafel zal te rugkeren". Gert Timmerman, bekend zanger, is zijn stem kwijt. Met een pijnlijke keel en nauwelijks in staat meer dan enkele klanken uit te brengen, ligt de gevierde zanger in het ziekenhuis. Hoe lang hij daar zal moeten verblijven is niet bekend. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De strijd tegen de inflatie (geldont waarding) is het meest doel treffend via een combinatie van een zo groot mogelijke beperking van de groei van de collectieve bestedingen en een druk op de vorming van de particuliere inko mens. Dit stelt de werkgeversorga nisatie VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) In zijn gisteren verschenen jaarverslag 1971. Collectieve (ADVERTENTIE) ï*l Miljoenen Nederlanders hebben al kennisgemaakt met Shoestring, het kleine zusje van de gewone friet-Overheerlijk bij 't eten in plaats van aard appelen. Lekker warm als snek bij 'n borrel. Gemakkelijk en snel te bereiden: in de frituur, of zónder olie of vet in de oven. een nTsavr diepwlesprodukt van f In 't zakje met de rode rultj CHIPS bestedingen zijn de uitgaven van de Nederlandse gemeen schap voor de algemene voor zieningen. Deze combinatie, aldus het VNO, heeft als gevolg, dat men overeenstemming moet krijgen over richtlijnen voor een zeer beperkte inkomens stijging in de komende jaren. Het bedrijfsleven kan dit be leid niet alleen uitvoeren. Daarin heeft de overheid een wezenlijke funktie. Door een bestedingspoiitiek moet de re gering tenminste het bedrijfs leven helpen, „die toch al niet eenvoudige doelstelling te be reiken". Strijd tegen de inflatie via beperkingen van collectieve voorzieningen ziet het VNO moeilijk te verwerkelijken. De andere mogelijkheid om de in flatie te lijf te gaan: „Niets doen en de wal het schip laten keren", noemt deze werkge versorganisatie verwerpe- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Rijkswater staat verwacht dat het nieuwe wegenstelsel rond Rotterdam eind 1973 gereed is. Op 25 april wordt de aanbesteding gehouden voor het wegdek van rijksweg 20 tussen het Schieplein in Rotterdam en de aansluiting van het bestaande tracé van rijksweg 20 (Rotter- dam-Gouda) nabij Capelle a.d. IJssel. Ongeveer in het mid den van dit weggedeelte ligt het Terbregseplein, waar de rijksweg 16 (Rotterdam-Bre da) wordt aangesloten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Duitse Bondskanselier Willy Brandt is donderdag voor een drie daags officieel bezoek in Lon den aangekomen. De kanselier zal twee gesprekken voeren met premier Heath, over de organisatie van een vergroot Europa en over de toekomstige betrekkingen met Moskou en zijn bondgenoten. (ADVERTENTIE) een doeltreffende bestrijding van het milieubederf, moeten op een sociaal aanvaard bare wijze worden opgevan gen. Deze eis heeft gisteren de verbondsraadsvergadering van het NVV op tafel gelegd als een belangrijke voorwaar de tot bereidheid om meer particuliere consumptie tegen te gaan. Voor een effectief mi lieubeleid moet, aldus het NVV, de ruimte voor meer particuliere consumptie (het geld vrij besteden) en investe ringen worden beperkt. De gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor het milieu kan volgens het NVV alleen worden verkregen door: een gelijkmatiger inko mensverdeling; interne en externe demo cratisering van het onder wijs; democratiseering van eco nomische beslissingsmacht. Het NW wenst daarnaast bezuinigingen op de defen sieuitgaven, verschuivingen binnen begrotingen van ver schillende ministeries en be sparingen via grotere doelma tigheid binnen het overheids- apapraat. Naast deze eisen wil het NW de werknemers in ons land meer milieubewust ma ken via milieupolitieke acties, waarbij ondernemingsraden een belangrijke rol spelen. Van de overheid verwacht de grootste vakcentrale ook een milieubeleidsplan, waarin aandacht moet worden ge schonken aan: het scheppen van voor waarden voor een ingrijpende mentaliteitswijziging; een actieve bevolkingspoli tiek o. a. door uitgebreide overheidsvoorlichting over ge- boortenbeperking en gratis voorbehoedsmidd elen een werkg-elegenheidspoli- tiek, waardoor minder gastar beiders nodig zijn, in combi natie met een selectief inves teringsbeleid. Weinig had het gisteren tij dens de verbondsraadsverga dering van het NVV in de RAI te Amsterdam gescheeld, of het NVV had zich uitge sproken voor een wettelijke erkenning van het recht op abortus als instrument voor geboortenbeperking. De indus trie-, bouw- en kunstenaars bonden van het NVV waren hiervoor. De meerderheid van stemmen werden niet gehaald: het verschil was 7 stemmen Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT-NIJME- GEN Koninklijke Neder landsche Papierfabriek NV cn Gelderland-Tielens Papierfa brieken NV stellen een onder zoek in naar de mogelijkheden en voordelen van een samen werking, waardoor hun posi ties wox-den verstevigd. Een aantal vraagstukken moeten nog worden opgelost, voor ver dere mededelingen kunnen worden gedaan. Met de bonden is inmiddels contact opgenomeni, terwijl de ondernemingsraden thans wor den ingelicht, aldus ebn geza menlijk communiqué. Bij KNP werken ruim 2800 mensen. Het bedrijf was reeds eerder in het nieuws, toen men besprekingen voerde met Van Gelder over overiname. Dit plan ging echter niet door. Een woordvoerder van de industriebond NW zei dat zijn organisatie verbolgen is op de direoties van de twee papierfabrieken: „Het is een schandaal dat er met onze bond tevoren absoluut geen en'kel contact is geweest over de zaak." (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Meer dan tweeduizend ondertekenaars van het protest tegen de richt lijnen van de Koninklijke Ne- dferlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst inzake abortus provocatus hebben in een petitie om een wijziging van de richtlijnen gevraagd. De petitie komt a.s. zaterdag aan de orde op de ('besloten) algemene ledenvergadering van de KNMG in Utrecht. De ondertekenaars verzoeken de algemene vergadering adhesie te betuigen met de uitspraak: „Een ieder moet er zeker van kunnen zijn, dat geen enkele arts in Nederland het recht wordt toegekend, menselijk leven te beëindigen" en op basis daarvan de richtlijnen nader te formuleren. I Jaja, vrienden, „defensieve krachttoer van Ajax" heet het dan. Nou, ik was er niet weg van, van die wedstrijd tegen die jongens met hun koffie- propaganda. De voorhoede had net zo goed in Amsterdam kunnen blijven. Oefenen met tonnen, bijv. Over tonnen gesproken. U zult zich herinneren dat ik eerder deze week een grapje lanceerde over het trainen met tonnen door Feijenoord. Nou, dat is kennelijk niet bij ieder een even leuk gevallen, getui ge een brief van een lezer, die het, om het zo te zeggen, niet op alle onderdelen met mijn opmerking eens was. Hij schrijft onder meer: „Waarom schreef u dit verhaal niet toen twee jaar geleden Feyenoord de cup en de we reldbeker won? Waarom schreef u dit niet toen Feye noord in juni 1971 Ajax met 31 versloeg en daarmede kampioen werd van Neder. land? Dit waren dezelfde ton nen, die zaterdag van Ajax verloren". it De boze meneer schrijft dan verderop: „Omdat Feyenoord nadat het met 10 achter kwam te staan, probeerde al les op de aanval te gooien, waardoor Ajax met zijn voor hoede vrij spel kreeg en de score daardoor te hoog kwam te liggen, moet daarom de ver gelijking met tonnen worden gemaakt"? it Op de eerste plaats heb ik de Feyenoord spelers helemaal niet vergeleken met tonnen. Ik heb hen er alleen tegen laten spelen. En ervan laten verlie zen. Op de tweede 'plaats heb ik destijds - toen het om Ajax ging, niet van tonnen gespro ken, omdat ik: A. Dat mopje toen nog niet kende; B. in het geval van Ajax toch eerder zou spreken van tol len; C. toen nog niet zoveel van voetballen afwist. Allengs echter is mijn inte resse voor deze sport met sprongen toegenomen, niet zo zeer vanwege die elf manne- kes op die grasmat, maar veel om de duizenden, zoniet mil joenen om die grasmat heen, die het er zo moeilijk mee hebben. it Een leuke, ontspannende sport, dat is het. Nietwaar? Prettige dag! wedstrijd, zon- MERIJN MOMENTEEL zijn er 15.000 telex-aansluitingen in Neder land. De PTT verwacht, dat dit aantal in 1980 zal zijn verdubbeld. Nederland neemt de zevende plaats In de we reld in waar het gaat om het aantal telexaansluitingen. (ADVERTENTIE) cit recommvndé toul WENNEKER-ROQSENDAAL

de Stem | 1972 | | pagina 13