Gecoördineerde aanpak van Igastarbeidersvraagstuk nodig Na van aannemer m/i OUDSTE GLAS WERK OP BEVELANDEN Tentoonstelling over historie Walcheren Klacht deponeren over stank erg moeilijk 'Kom je even gezellig langs voorde pilzekaas?' ioewacht j» \A|) VAN ADVIES EN BIJSTAND IN ZEELAND: :h lemmen iken teer [AARDEN tUSEREN STELIJK Uitstel van basisplan recreatie Interessante Goese vondst EXPOSITIE IN RIJKSARCHIEF Inbraken in bungalows De Braakman VERONTRUSTE GEERTRUIDENBERGENAAR:ADEMEN DOET ZEER' Sterrenwacht verhuist naar school stad streek mtenisse ïonnaal Begin bouw van 450 woningen CENTRUM SPEL Kapellen I onderdag 13 april 1972 :en onzer verslaggevers) i 'WACHT Meer dan j inderd 65-plussers heb. |ch gisteren kostelijk ge. :rd op de jaarlijkse con. van de Koewachtse denbond, die 's morgens met een eucharistie. en met een druk be. vergadering werd voort. ens het officiële gedeelte .e bijeenkomst werd een jjrsverkiezing gehouden, lij mevrouw De Schep, a Coning en de heer E. lamme werden herkozen, (plaats van mevrouw Van be, die om gezondheids, .en heeft bedankt, werd Luw De Theye-Fassaert Jsstuurslid benoemd. De [dering in het patronaats- Iw werd ingeleid door fitter H. A. Suy, die in Openingswoord om enig p vroeg voor de aan het van dit jaar doorge- lie contributieverhoging. Inorzitter wees op de nood- I van deze verhoging, om ciële moeilijkheden in de limst voor te kunnen blij. Districtsleider C. v. Aert J. verder in een toespraak lacht besteed aan de sa- verking van de bejaarden- bn met het open bejaar- Lerk. Daarna kwam het i ontspannende gedeelte Ideze massale bejaarden- ing. Hoogtepunt was de Iting van werkstukjes, aardigd door de welfare- k Verder was er op de JIctdag gelegenheid voor [rustig babbeltje en het leg- |van een kaartje. Daarvan dan ook een bijzonder gebruik gemaakt. i Enkele nog opmerkelijk jcive delen van het in Goes ge landen glasservies. een onzer verslaggevers) 9NTENISSE De raad- van de gemeente Honte- zal niet worden uitgerust I een geluidsinstallatie vaal 10.000 gulden. Een voor-f dienaangaande van b. en I i gisteravond getorpedeerd, at voor de tweede achter- (volgende keer de stemmen j 66 staakten. .urgemeester M. Somen I ft nu meegedeeld, dat er I meer bescheiden installs- P ivan 1700 gulden wordt aan-1 [•haft, die mobiel is en ookl Eet zwembad gebruikt kaïil Iden. Daarbij zal dan alleen I [voorzitter van de gemeen-T lad over een microfoon be-1 Ikken. Door één van de I «sleden is in de raadsver-l ering van vorige maand all lemerkt, dat dit voldoende I omdat „die toch het meest het woord is". r NEDERLAND preidingsgebied (exeL 50 tl jsokosten). 01150-7920 (4 lijnen). -3751 (3 lijnen). (3 lijnen). 1 en tel. 01158-1940 Bakker (01150-2601), Vergouwe (01172-1878), man (01155.1224), den Berge. in 19.00-21.00 uur, tel. 01600- 0-49900. 22341. gusttfn, kantoor Nieuwst!-8'1 Lorentzlaan 50. Terneuzen F Koopman, kantoor: Rro®' 80-7764. privé: J. Costenor" 438 ersten, kantoor: Klokstraat l ebt 37. teL 01100-6584. one: G van Berkel, kanton"- 01150-7920. privé: Langs 866 (erllnd, kantoor: Steenstra» Oude Polderstraat 41, Hm*" m der Helm, kantoor Nieu®' 20, privé: Beethovenhof Boer, Truman la an 10. A*e- 0 Deursen, Gerbrandylaau (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro vinciaal bestuur van Zeeland leeft zich akkoord verklaard met de zienswijze welke de irovinciale recreatieraad heeft ip het basisplan voor de ont- ikkeling van de openluchtre- ireatie in Oost-Zeeuwsch- laanderen. De recreatieraad is van oor- .eel, dat met voorbereiding au een basisplan moet wor- len gewacht op het gereed :omen van het voorontwerp- itreekplan Oost-Zeeuwsch- laamderen, Het voorontwerp al de nodige informatie moe- in versohaffen over de ge achte en gewenste ruimtelij- :e ontwikkeling van het ge iled. Het basisplan voor de ipenluchtrecreatie kan daarop 'nvol inih'aken. De put, rechthoekig van vorm en afgedekt met een ton gewelf, lag midden in de Vlees hal. Men heeft al eens eerder bij de restauratie oude putten gevonden: een heel grote onder de 14e-eeuwse donjon en een schone waterput zonder vondst materiaal onder de andere stadhuistoren. De donjon- put (voor afval en „beer") wordt nu ingericht ais toilet ruimte Bij de put ontdek te men een stortkoker die om hoog liep, gedeeltelijk in een boogaanzet van het half-ge- welf, naar de bovengelegen verdieping. Men heeft totaal 12 „delen" van het „servies" te ruggevonden. Van de meeste is alleen een klein „deel" over: het voetje, van groen glas, sier lijk geribd en voorzien van grote druppelnoppen. Het grootste glasdeel is bijna com pleet. Het oudste middeleeuwse glaswerk dat men in de Vlees Vooruitzichten voor vrijdag én zaterdag, opgesteld door diet KNMI op woensdag om 18 fiur: plaatselijk regen, ook zonnige perioden en normale tempera- luien. weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. yoor vrijdag: aantal uren zon tot 7, min. temp: omstreeks normaal, max. temp: om- ptreeks normaal, -kans op een Proge periode van minstens 12 Uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 pro- pent. Voor zaterdag: aantal uren Pon: 3 tot 10. min. temp: o'm- itreeks normaal, max. temp: pirstreeks normaal, kans op een droge periode van min istens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdag a.s. zal de hoofdingenieur-directeur van de directie Volkshuisves ting en Bouwnijverheid In de provincie Zeeland, ir. L. D. Huisman, de eerste paal slaan voor de bouw van 450 eenge zinswoningen in het bestem mingsplan „Dauwendaele" te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het oudste glaswerk dat ooit op de Bevelanden is gevonden, heeft men dezer dagen in de Oude Vleeshal van het in restauratie verkerende Goese stadshuis ontdekt. Na een tip van de aannemer haalde de stadsarchivaris en museumconser vator L. J. Abelmann een gedeelte van het „glasservies van de gemeentebestuurderen" van het 16e-eeuwse Goes tevoorschijn in een onder de vloer ontdekte put. hal heeft boven gebracht da teert uit de vijftiende eeuw en is van het (Franse of Duitse) type „Maigelein". Hiervan zijn twee geribde bekerbodems ge vonden. Voorts was er een klein fragment gebrandschil derd glas, een compleet 16e- eeuws etensrestje, een vrijwel complete grape (driepoot), de len van braadpannen, een schenkkan, schotels en bor den, een 15e-eeuwse stenen ko gel en een oompleet hondege raamte. Over dit laatste bre ken de beide „gravers" L. Abelmann en C. Dekker zich het hoofd. Hét is bekend dat de Vleeshal in~ de zestiende eeuw ook degelijk als „vlees"- hal gebruikt is, maar honde vlees werd niet gegeten. Wel stelde de gemeente van tijd tot tijd (bij epidemieën en honde- plagen) officiële hondemep pers aan en het is best moge lijk dat er eens een hondelijk in de stortkoker is gegooid, hetzij door een mepper hetzij door een verstrooide stadhuis- „bode". Interessant is de mo gelijkheid dat het sierlijke glassiervies (van circa 1580) is gebruikt bij de „Satisfactie van Goes" in 1577, toen Goes van de Spanjaard overging naar de prins. VICE-ADMIRAAL J. B. M. J. Maas heeft het bevel over de zeestrijdkrachten overge dragen aan zijn opvolger, vice- admiraa.1 E. Roest. De bevelso verdracht vond plaats aan boord van Hr. Ms. kruiser,,De Ruyter" op de Noordzee. „Zo'n ontmoetingscentrum is niet alleen gewenst om het gastarbeiders mogelijk te ma ken hun eigen identiteit, voor zover zij dat wensen, te laten behouden. Het heeft vooral een belangrijke functie als in valspoort voor tal van vormen van maatschappelijke hulpver lening' aan de buitenlandse werknemers". Dit laatste aspect reikt veel verder dan bij eerste waarne ming kan blijken. Voorzitter Mulders: „De gehele sociale dienstverlening in ons land zal moeten meegroeien met het verschijnsel, dat er bijstand geboden moet worden aan mensen met een volkomen an- ADVERTENTIE distrikt rottendam operi:10-17 19-20 uur, zo10-17uur dere culturele achtergrond dan men in Nederland gewend is". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen hoopt de raad van advies en bijstand in zake buitenlandse werknemers in Zeeland een standpunt te kunnen bepalen met betrekking tot het vraag stuk van de „gastarbeiders", voor zover dat volgt uit de ontwikkelingsschets 1971 van het provinciaal bestuur. Zoals bekend veronderstellen de diverse ontwikkelingsmodel len welke in de schets worden gegeven, de komst van uiteen lopende aantallen buitenlandse werknemers naar Zeeland. De raad van advies en bijstand is van mening, dat dit vraagstukken kan scheppen die tijdig moeten worden verkend en als de toekomstfilm van de provincie eenmaal draait zo mogelijk bij de bron moeten worden aangeparkt. Een denkbare aanpak zou kunnen zijn, dat bij de wer ving van buitenlandse arbeids krachten welbewust op een of slechts enkele nationaliteiten wordt gewerkt. Dit maakt de begeleiding van de buitenland se werknemers eenvoudiger en zinvoller. Het schept ook voor de gastarbeiders zelf een ei gen, maatschappelijk klimaat, waarin zij minder gemakke lijk vervreemden. Tegelijker tijd moet evenwel getto-vor ming worden voorkomen. De raad van advies en bij stand beschikt sinds kort over een gekwalificeerd medewer ker, de heer S. J. P. Biersma, die zich speciaal met het coör dineren van het regionaal nog al verschillende begeleidings- werk voor gastarbeiders gaat bezighouden. Hij kan enerzijds steunen op de plaatselijke ini tiatiefgroepen in bijv- Vlissi- nen, de kanaalzone, de Beve landen en Hulst (waar er een in oprichting is), anderzijds op de raad van advies en bijstand waarin vele maatschappelijke groeperingen vertegenwoor digd zijn. Voorzitter van deze raad is de heer F. J. Mulders te Middelburg. De heer Biersma stamt uit het vormingswerk. „In mijn nieuwe functie zie ik veel mo gelijkheden om tot concrete resultaten te komen", zegt hij. „Een primaire behoefte in Zeeland betreft de stichting van een ontmoetingscentrum voor buitenlandse werknemers in Vlissingen, gevolgd door een soortgelijk centrum voor de kanaalzone in Zeeuwseh- Vlaanderen". Een ander facet, is. dat de buitenlandse werknemers in het vrije spel van maatschap pelijke krachten de dupe kun nen worden, doordat de spel regels plaatselijk kunnen ver schillen. Zo zijn in de Zeeuw se industriegemeénten de lo- geerverordeningen, op basis waarvan men al dan niet tot het huisvesten van buitenland se werknemers kan overgaan, sterk verschillend. Borsele heeft bijvoorbeeld een vrij strenge verordening, die voorkomen kan dat gastar beiders in kippenhokken wor den gehuisvest. Vlissingen daarentegen heeft nauwelijks een logeerverordening, het geen ongewenste huisvestings toestanden en (de mens is maar een mens) een ongewen ste toeloop van gastarbeiders kan uitlokken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg is gereed om de bezoekers aan de nieuwe zomertentoonstelling te ontvangen. De expositie, die bestaat uit oude documenten, kaar ten en archeologische vondsten, is getiteld: „Duizend en een jaar Walcheren". Morgen wordt de tentoonstelling geopend. Alleen de mensen van het Rijksarchief in Zeeland, in het bijzonder Rijks-charter Mr. C. J. van Heel, zijn bij machte om te constateren, dat „Walcheren" op 14 april a.s. 1000 jaar bestaat Immers: het was de veertiende april 972, dat Walcheren voor het eerst in een oorkonde werd vermeld. Voor de geschiedvorsers betekent dat zoveel als de officiële geboortedag. Omdat het eiland Walcheren uiteraard niet op 14 april 972 uit zee oprees, maar al een paar duizend jaar eerder be stond, heeft men aan de tien eeuwen, die Walcheren (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een bungalow in het recreatiegebied De Braak man van een Temeuzense eige naar, de heer P. W. en in vier aangrenzende bungalows die eigendom zijn van Belgen. Het is de dieven, die het ken nelijk gemunt hadden op radio- en televisietoestellen, gelukt drie t.v.'s en 2 radio's te be machtigen. Hoe groot de buit precies is, kon nog niet met ze kerheid worden vastgesteld, omdat de Belgische eigenaars de schade nog niet hebben kun nen opnemen. De heer W. mist in ieder geval een radio en een televisietoestel. cumentcerd" oud is, „een jaar toegevoegd". Vandaar de naam „duizend en een jaar Walche ren". De tentoonstelling is in tussen de moeite van een rus tige bestudering overwaard. Exposities als deze „vertellen" letterlijk het verhaal van een geslacht of een gewest. De be zoeker leest over de schouder van voorname magistraten uit een ver verleden, mee in de oorkonden, die elke historie plegen te begeleiden. Het ma teriaal voor de tentoonstelling is uit alle windstreken afkom stig. De archeologische werk gemeenschap Nederland (afde ling Zeeland) leverde zeldza me voorwerpen, maar ook in Duitse verzamelingen werden documenten gevonden, die op Walcheren betrekking hebben. Welkome bronnen waren ver der kerkelijke en gemeentelij ke -archieven, en uiteraard het Rijksarchief zelf. De christelijke geschiedenis van Walcheren, die begint met de iewat rumoerige verschij ning van Willibror-dj die en passiant een afgodsbeeld, wel licht een Nehalennia-altaar ver nielde, vormt een interessant aspect van de expositie. De namen van veel Walcherse -10, Konstanz 267 pl.2, Rheinfel- Beti 220 -3, Straatsburg 228 Pl-8, Plittersdorf 372 pl.9, hi'lxau pi6, Plochingen 134 -4 Mannheim 244 Steinbach 158 -4, Mainz 265 Hl. Bingen 174 -2, Kaub lbo |l-2, Trier 374 pl.55, Koblenz g™ pl.ll, Keulen 217 pl.14 Ruhrort 381 -3, Lo-bith 1012 1° Pannerdense kop 983 -10, Nijmegen 815 -10, IJsselkop 03b (onv.), Eefde IJssel 462 (-8), TDeventer 340 -4, Monsin 5468 HO, Borgharen 4104 pl.56, Bel ijd 1204 -6, Grave beneden Pe sluis 520 pl.2. Morgen, vrijdag 14 april Bergen op Zoom 3,54 en 16.21 -Hansweert 3.03 en 15.35 Temeuzen 2.23 en 14.54 ■Vlissingen 1.52 en 14.18 Wemeldinge 3.44 en 16.11 (Van een onzer verslagge vers) GEERTRUIDENBERG Een bewoner van die Centra- leweg in Geertruidenberg, onder de rook van dte Donge- centrale, heeft gisteren on dervonden hoe moeilijk het kan zijn klachten te depone ren over milifeiivervuiling.De heer J. Jooren, Centraleweg 28, nam het gistermorgen niet meer. „Ze zijn zo onge veer mijn gezin aan het uit roeien. De stank is niet om uit te houden. Je krijgt er keelpijn en hoofdpijn van. Ademen doet gewoon zefer". aldus de verontruste huisva der. Dus wat d eed de heer Joo- ren? Hij belde het gemeente huis van Geertruidenberg en vroeg naar de burgemeester. Die was niet aanwezig. Dan maar itemand van Gemeente werken, dacht hij argeloos. Die was er wel, maar had geen tijd. De betreffende ambtenaar adviseerde de heter Jooren om de politie in Geertruidenberg maar te bel len. Hij deed dat en kwam niet verder dan een automa tische telefoonbfeantwoorder, die hem verwees naar de politie in Raamsdonksveer. „De politie in Raamsdonks veer zei me, dat ze ter niets ran konden doen. Ik moest de heer Vermeulen van het Geertruidenbergste actiecomi té maar bellen. Stel je voor, ik wil een proces verbaal laten opmaiken en ik kom terecht bij de voorzitter van teen actiecomité", stelde de heer Jooren aan het begin van de middag verontwaar digd vast. Hij gaf echter de moed niet op. beide het raadslid Strijtveen en liet die de wet houder van Gemeentewer ken, de heer A. Sweep, alar meren. Wethoudter Sweep gistermiddag om drie uur: „Het toezicht op de naleving van hinderwetsbepalingen ligt bij Gemeentewerken. Ik hteb de ambtenaar naar de plaats van het onheil ge stuurd om eventueel een pro ces verbaal op te maken. Geen tijd, dat bestaat niet. Dan moet er maar tijd gte- maakt werden", aldus wet houder Sweep. Volgens wethouder Sweep moet een proces verbaal in aanwezigheid van dte betrok kenen worden opgemaakt. „Als in dit geval het bedrijf NV Transicol de boosdoener is, zoals de heer Jooren be weert. dan zal teen monster moeten worden genomen van het vuile water in de PNEM- haven in de rivier. Dat mon ster moet worden gesigneerd door de betrokken bedrijfs leiding. Pas dan kan het worden opgestuurd via b. en w. naar instanties als het RI- ZA en de arbeidsinsptectie. De procedure kan overigens daarna nog erg lang duren", legde de wethouder uit. De heer D. Vetenendaal, bedrijfsleider van Transicol NV, zei om vijf uur gister middag van het nemen van monsters niets gemerkt te hebben. „Er is hiter een amb tenaar van Gemeentewerken geweest, die evenmin als wij zelf heeft kunnen constate- rten waar de stank precies vandaan komt. Je kimt op het moment de Donge niet alleen zien, maar ook horen stinken. Het gas, dat steeds uit de belletjes ontsnapt, maakt gewoon lawaai. Bij dte heersende zuidelijke wind fungeert de bocht in de Don- ge bij de Centraleweg als een fuik voor alle mogtelijke rommel", aldus de heer Veenendaal. Op de vraag of het gele neerslag in de PNEM-haven nabij die Dongtebocht van zijnbedrijf afkomstig kan zijn, geeft de heer Veenen daal geen antwoord De heer Jooren weet het wél: „Htet komt van de Transicol. Maar als ik er niet in slaag om een proces verbaal te lat?n op maken. dan hoeven ze bij mij ook niet aan te komen mtet een aanslag voor vervui lingsbelasting". dorpen herinneren nog aan de vele kerken en kapellen, die in navolging van de „moeder kerk" in Domburg werden ge sticht. Groot was vooral de macht, ook in wereldlijke za ken, van de Abdij van Mid delburg. Het staat' beschreven in de tentoonstelling in het Rijksarchief. Walcheren, dat zijn naam dankt aan een handelsplaats bij Domburg, kan een apart verhaal opleveren over water staatkundige zaken. De ten toonstelling doet dat getrouw, zoals ook de strategische lig ging van het eiland als een apart - nog in de herinnering levend - aspect wordt be schouwd. Walcheren bleef, on danks zijn veel bewogen ge schiedenis - zichzelf. Ook van sommige Walcherse „staten' geldt dat. Van Middelburg blijkt dat b.v. deze stad het vrijwel nooit eens was met de rest. Processtukken wijzen er op. Nu nog procedeert Middel burg met kennelijke liefde - al gaat het dan maar om de rechtmatigheid van een par keerautomaat... (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de stichting Voiks- sterrenwacht „Phillipus Lans bergen" te Middelburg richt het oog bij wijze van uitzon dering eens op de begane grond. Voor de naaste toe komst zal men het namelijk van het ondermaanse moeten hebben. Dat houdt verband met een transactie die de Volkssterrenwacht met de ge meente Middelburg is aange gaan. Een voormalig schoolgebouw aan het Noord-Bolwerk is ter beschikking van de Volksster renwacht gesteld. Er moet echter zoveel werk worden verzet om dit gebouw voor het nieuwe doel bruikbaar te ma ken, dat de amateur-astrono men sterretjes begonnen te zien, toen zij een werkschema gingen opstellen. Hun hoop is nu gevestigd, zo deelden zij ons mee, op een grote aanne mer of op een ander bedrijf, dat mankracht en materieel ter beschikking wil stellen om van het lage karkas, dat de school aan het Noord-Bolwerk is, iets bruikbaars te maken. De Volksstenrenwaeht wil in het gebouw een speciale zaal voor lezingen inrichten. Verder komen er een permanente ten toonstellingsruimte, een cur suszaal, een wfaarnemings- ruimte (het eigenlijke obser vatorium), een werkplaats, een bibliotheek en een donke re kamer. Over een jaar of vijf zal het pronkstuk van de sterrenwacht een radiotele scoop, in het gebouw kunnen worden geïnstalleerd. Deze te lescoop, die als afstudeer-pro- ject op de Vlissingse H.T.S. wordt gebouwd in samenwer king met <fe radio-telescoop Dwingelo, wordt nagenoeg ge heel door de provincie Zee- Land betaald. (ADVERTENTIE) Hoorden we iemand zeggen. Een mooi woord. Hadden we graag zelf bedacht, 't Is ook waar dat een pilsje en een schoteltje kaas bij elkaar horen als Laurel en Hardy. Een slok en een brok, goudgeel hier en goudgeel daar. 't Gekke is dat kaas meteen ook de superdemokraat is onder de drankgezellen: past evengoed bij pils als bij de duurste Chateau La Grande Quelconque. Zeg es, hebt u geen trek in een glaasje kaas opeens?

de Stem | 1972 | | pagina 3