YODDE EN SMALBIL WILLEN WAT ANDERS Van naam veranderen staat nog altijd duur Zo gaat het HET MES IN DE HERSENEN Jonger Unctad De toekoi ligt niet ii religie var maar geen woord over het moordende verkeer POLITIEKE TH vr?*. door jan wintraecken Gratis Soepel Poepjes Verzet N )EELNEMERS PLAJ uit- DE STEM ZATERDAG 25 MAARlö I ^erdag 25 maart 1972 „Beste koningin. Wilt U" die minister onmiddellijk ontslaan!" Dit stond in de brief van een woedend echtpaar. Wat had de mi nister op zijn kerfstok? Hij had niet persoonlijk overigens het echtpaar min of meer laten weten dat het eerst maar eens moest tonen een goed echt paar te zijn. „Waar haalde de minister het recht van daan etc.?" De achtergrond: de vrouw was voor de tweede keer ge trouwd. Zij bracht een kind mee in het tweede huwelijk dat van haar eerste man was, van wie zij gescheiden was. Nu wilde zij dat dit kind de naam zou gaan dragen van haar tweede man, de stiefva der van het kind. De ministe riële richtlijnen bepalen ech ter in zo'n geval dat de stief vader minstens vijf jaar ge trouwd moet zijn met de moe der van het kind, zodat het „huwelijk bestendig (kan) worden geacht". Dit „paternalisme" ging het nog maar twee jaar getrouw de paar te ver. Vandaar de woede-uitbarsting. De bij de aanvraag van naamverande ring betrokken ambtenaren echter zeiden: „Wij zullen de zaak voor U nog drie jaar aan houden en dan auotmatisch opnieuw aan de orde stellen. U hoeft er dus zelf niets aan te doen. Wij zorgen ervoor". Dat gebeurde. Het huwelijk bleek echter al weer te zijn ontbonden Tekst: Wim Koek Foto: Simon E. Smit nuari van dit jaar is zelfs geen zegelrecht meer verschuldigd. De enige kosten die men nog heeft worden gevormd door wat postzegels, de leges die de gemeente in rekening brengt voor het verstrekken van een uittreksel uit het geboortere gister en kosten van de (ver eiste) publikatie van het ver zoek tot naamsverandering in de Staatscourant. Dat laatste komt neer op een bedrag van ongeveer f 15,Het tweede misverstand, dat het uiterst moeilijk zou zijn, is ook een loze bewering. Het is niet moeilijk. Van de kant van het ministerie van justitie kun nen aanvragers een soepele en hulpvaardige houding ver wachten. Dat er echter wel de nodige omzichtigheid wordt betracht ligt voor de hand, als men de aanhef van dit verhaal gelezen heeft. De heer J. Wempe: „De be langen van kinderen hebben altijd onze speciale zorg. Een naam is eigenlijk niet veel meer dan een etiket. Een naam zegt bijvoorbeeld niets over de wettelijke staat van een kind. Maar mensen héchten grote waarde aan namen. Daarom zijn we er ook erg voorzichtig mee, zonder stug te zijn". De heer Wempe is hoofd van de Onderafdeling Burgerlijke Staat van het ministerie van justitie in Den Haag. Het is zijn afdeling die zich bezig houdt met aanvragen tot naamsverandering. Er bestaan bij het publiek over naamsverandering hard nekkige misverstanden. Eén ervan is dat het duur zou zijn en een ander luidt dat het uiterst moeilijk is. Naamsverandering is in principe gratis. Sinds 1 ja- De heer Wempe: „De laatste tien, vijftien jaar is de hele regeling rond de naamsver andering enorm versoepeld, vooral met betrekking tot kin deren". Aanvragen tot naamsverande ring komen in hoofdzaak voor ten behoeve van kinderen. Om enkele voorbeelden te noemen: 1. Pleegkinderen. De aanvraag kan worden gedaan na het vierde jaar van het pleeg kind. De natuurlijke moeder moet geen bezwaar hebben, evenmin als de naaste bloedverwanten van de pleegvader. Zijn die bezwa ren er wel, dan moeten zij gegrond zijn. 2. Voorkinderen (geboren voor een huwelijk). In het alge meen geldt dat dergelijke kinderen thans kunnen worden erkend en gewet tigd. Anders ligt het bij voorkinderen van wie de vaders de wettigheid niet hebben ontkend. Als de wettige vader zich op rede lijke gronden verzet tegen naamsverandering dan gaat het niet door. Iets dergelijks geldt ook ten aanzien van een overspelig kind welks vader de wettigheid niet heeft ontkend. 3. Kinderen uit concubinaat. Naamsverandering is moge lijk indien de verwekker en de moeder als echtgenoten samenleven (en een huwe lijk niet mogelijk is) en hun concubinaat al tien jaar voortduurt. Voorts indien het kind in het door hen gevormde gezin wordt op gevoed en de naaste bloed verwanten van de verwek ker geen gegronde bezwa ren hebben. Is er ook nog een wettige echtgenoot of echtgenote van een der concubinaatspartners in het spel dan zal aan diens be zwaren overwegende bete kenis worden toegekend, tenzij hij of zij zelf in con- cubinaatsverhouding leeft. (NOOT van de redactie. Bo venstaande omschrijving is zeer summier en onvolledig. Indien men met een dergelijk geval te maken denkt te heb ben, wende men zich om ad vies tot het ministerie van jus titie, Burgerlijke Staat, Mu- zenstraat 30, Den Haag). 0 De heer J .Wempe houdt zich op het ministerie van Justitie bezig met naamsver anderingen. "Het gaat alle maal veel gemakkelijker dan men denkt", zegt hij. Veel opvallender en meer besproken is de groep landge noten die naamsverandering aanvraagt op grond van het feit dat zij namen dragen die „onwelgevoegelijk of bespotte lijk" zijn of erg veel voorko men. Voorbeelden van de eerste groen zijn namen als Poepjes, Piest, Vodde, Smalbil, Bloot. Sommigen zullen namen als Naaktgeboren, Vroegindewei e.d. „bespottelijk" vinden, maar dat valt althans wat de dragers van die namen be treft erg mee. De heer Wempe: „Men is in het algemeen zeer gehecht aan zijn naam. De neiging tot naamsverandering is niet groot. Enige tijd geleden was er een radio-uitzending gewijd aan dit onderwerp en toen kwam ook aan de orde dat men een veel voorkomende naam op grond van het feit dat die zijn onderscheidend vermogen verloren heeft eveneens kon veranderen. Wij verwachtten toen als het ware een kleine stormloop van Janssens. Maar die bleef uit". Mensen, die een als hinderlijk ervaren naam hebben, kunnen dikwijls al volstaan met de omzetting van enkele letters. Kiezen zij een volledig nieuwe naam, dan mag zo'n naam in Nederland nog niet voorkomen en moet de naam een Neder landse klank hebben. De amb tenaren zijn behulpzaam bij het zoeken naar dergelijke na men. Hoe komen zij daaraan? De heer Wempe: „Wij bedie nen ons graag van het Neder lands Repertorium van Ge slachtsnamen (1947. Volkstel ling). Je kunt van bestaande namen nieuwe namen maken. Naamsverandering: wat te doen en hoe gaat het verder? Het verzoek tot verandering van de fami lienaam moet worden ge richt tot de koningin, maar kan rechtstreeks worden ingediend bjj het Ministe rie van Justitie. Schrik hoeft men van zo'n rekest niet te hebben. Men schrijft gewoon in eigen woorden neer dat men een andere naam wil en waarom. Het verzoek moet door de be trokkene zelf of door diens wettelijke vertegenwoordi ger worden gedaan. Het Ministerie van Jus titie stuurt het verzoek naar de politie van de woonplaats van de verzoe ker. De politie stelt een onderzoek in en hoort ver zoeker en belanghebbenden om te zien of er eventueel grondige bezwaren bestaan tegen de naamsverande ring. Van de politie gaan de stukken naar de Offi cier van Justitie die ver volgens het ministerie ad viseert. Wordt het verzoek afge wezen dan krijgt de ver zoeker daarvoor een uit voerige motivering en bo vendien richtlijnen voor de te volgen (eventuele) be roepsprocedure bij de Raad van State. Wordt het verzoek niet afgewezen dan krijgt de verzoeker het bericht dat hij zijn verzoek dient te pu bliceren in de Staatscou rant. Dat kan eenvoudig per telefoontje gebeuren want de Staatscourant ont vangt van het ministerie de betrokken papieren. Het ministerie verstrekt de ver zoeker zelfs het telefoon nummer van de Staats drukkerij. Zes maanden (tot voor kort was de termijn nog een jaar) na publikatie moet de verzoeker het be treffende exemplaar Van de Staatscourant opsturen naar Justitie. Dan wordt een ontwerp Koninklijk Besluit gemaakt, waarmee de nieuwe naam een feit 'wordt. Na ondertekening door de Koningin krijgt de verzoeker het KB thuis. De verzoeker hoeft niet eens de burgerlijke stand in te lichten. Dat doet Justitie zelf voor hem. Wel moet hij zelf zorgen voor het veranderen van de naam bij giro, bank, verzekerin gen, scholen, paspoort en rijbewijs e.d. De mogelijkheden zijn nogal groot. We kunnen nieuwe combinaties van voorvoegsels en achtervoegsels maken. Voorbeeld: stel dat er een naam Valkenberg bestaat en een naam Schalkhof. Van die namen kun je Valkenhof en Schalkberg maken. Als die dan nog niet voorkomen in Nederland, heb je weer twee nieuwe namen". De vraag doet zich voor hoe voorouders op het idee geko men zijn hun nazaten op te za delen met namen waar ze van af willen. De heer Wempe: „Och, daar kunnen verschillende verkla ringen voor zijn. Sommige na men zullen oorspronkelijk sterk streek-gebonden zijn ge weest en iets hebben uitge drukt dat elders in Nederland, of in de latere Nederlandse taal zo niet werd genoemd. Ik heb wel eens gehoord dat Poepjes een verbastering zou zijn van een regionaal woord voor „vader". Een heleboel namen getuigen ook nog van het lijdelijk verzet dat Neder landers destijds tegen de Fransen.hebben gevoerd. Het waren de Fransen die de Ne derlanders dwongen een naam aan te nemen en te laten re gistreren. Grappenmakers moeten toen zijn komen aan dragen met namen als Vroeg indewei, Naaktgeboren, Zon dervan, Dekwaaisteniet en O- livijf (i.p.v. Olivier). Nu zijn het gewone namen. Ze hebben als het ware een eigen klank gekregen, helemaal los van de letterlijke betekenis". In de Angelsaksische landen is het kiezen of veranderen van een naam vrij. Als men daar een advertentie plaatst in de trant van: „Vanaf he den wil ik mij Jones noemen", dan is het voortaan Jones. Waarom kan er in Nederland geen vrijheid zijn op dit ge bied? De heer Wempe: „Ik denk dat het een enorme chaos zou geven". Maar in Engeland is er he lemaal geen chaos door geko men. „De Angelsaksen vormen kennelijk een volk dat zich zoiets kan permitteren". Sinds 1838 zitten wij Neder landers vast aan onze ge slachtsnamen, tenzij we me nen aanspraak te,mogen ma ken op verandering ervan. In dat geval kunnen we terecht bij een zorgvuldig maar soe pel werkende instantie. Dat is bijna net zo goed als de An gelsaksische vrijheid en waar- B Hersenchirurg dr. Onno R. Hommes: „In de Nederlandse ziekenhuizen worden hersenen vernietigd". „In de Nederlandse zie kenhuizen wordt hersen- vernietigend werk ver richt. Elke hersenchirur- gische ingreep betekent een destructie, een af braak. Het doel van deze operatie is een verstoring teweeg te brengen". Dat zegt dr. Onno R. Hommes, neuroloog aan het Nijmeegse Sint Rad- boudziekenhuis. De uit spraak valt in antwoord op een vraag naar aanleiding van recente berichten uit Amerika. Daar verklaarde dr. Peter Breggin, psy chiater in Washington, tij dens een symposium over geweldpleging en agressi viteit dat vooraanstaande neurochirurgen „hersen- vernietigend werk" doen. Hommes: „In Rusland heet een dergelijke ingreep nog al tijd een misdaad tegen de mensheid. Maar ingrijpen in het menselijk bestaan is in onze westerse maatschappij gemeengoed geworden. De vraag blijft natuurlijk tot hoe ver je mag gaan. In 1968 schreeuwde iedereen nog te gen het toepassen van passie ve euthanasie. Nu werd on langs op een protestants con gres in Driebergen ook een meer positieve euthanasie goed bevonden maar ik be grijp eigenlijk niet goed dat men zo'n geweldige ophef maakt van deze vrij zeld zaam voorkomende medische ingrepen. Niemand staat er kennelijk bij stil dat we door ons opvoedingsproces op 'n veel afschuwelijker wijze in grijpen in het menselijk be staan. Kinderen worden groot gebracht met de auto. Het ge volg daarvan: 3000 moorden en 20.000 voor het leven ver minkten. Per jaar. Het wordt hoog tijd dat daar even bij wordt stil gestaan. Als ik dan moet kiezen dan zeg ik: de medische ingreep wordt met alle mogelijke zorg omringd en begeleid. Maar wat doet de maatschappij tegen de voort durende verruwing? Ik dacht dat daar enorm veel feller en ongenuanceerder wordt inge grepen in ons menselijk be staan." De hersenoperatie, waar 't hierover gaat en waar ook door de Amerikaanse psychia ter op gedoeld werd, is die waarbij ingegrepen wordt in iemands geheugen, sexuele functies, menselijke emoties. Buiten beschouwing blijft de ingreep waarbij bijvoorbeeld een tumor wordt weggehaald of waarbij via een hersenope ratie een epilepsie wordt be streden. Hersenoperaties in 't algemeen vinden trouwens pas in het uiterste geval plaats, wanneer via medica- menteuse weg geen succes op genezing wordt bewerkstel ligd. De chirurgische ingreep vindt altijd plaats in de grote hersenen en wel door het aan brengen van sneden. Hom mes: „Het werken met de zo genaamde laserstraal is in ont wikkeling. Er wordt dan een buisje ingebracht waardoor heen de straal wordt gezon den. Er is al mee geëxperi menteerd. Niet alleen op die ren maar ook op mensen. Ddorgaans wordt de operatie verricht door sneden. Je moet je dat ongeveer voor stellen op de volgende wijze: er wordt een verbinding door gesneden. Dat is dan meteen de hele operatie. Er is dus in wezen gewoon iets kapot ge maakt. Er is een stoornis in de grote hersenen teweegge bracht die een uitvallen van bepaalde functies geeft. Dat gebeurt dus alleen wanneer een bepaald deel van de her senen te hard werkt. Dat té- Tekst: Frits Stommels Foto: Jan v. Teeffelen gedeelte neem een overdre ven sexueel functioneren stoort ook de rest van de lichaamsfuncties. Door nu 't tè - gedeelte te verstoren, wordt ook de rest weer recht getrokken. Vooral op jongere leeftijd is het mogelijk dat andere delen van de hersenen de verstoorde functie maar dan in een meer gematigde toestand overnemen. Het doel van de operatie is,- dus het wegnemen van een over tolligheid en dat gebeurt door destructie (kapot maken) van een bepaalde hersenfunctie." Hoe weet men precies dat een bepaalde eigenschap wordt „uitgenomen" en een andere niet? Hommes: „De hersenfunc ties zijn zodanig bestudeerd dat precies is aan te duiden wat de gevolgen zijn van een bepaalde snede in een bepaald deel van de grote herse nen." Elk deel van de hersenen is „verbonden" met een ander deel in het lichaam. Treden daar geen veranderingen op? Hommes: „De hersenen zijn allesbepalend voor het func tioneren van de lichaams functies. Er treden dus ver anderingen elders in het li chaam op, maar wij weten precies welke dat zullen zijn". Hoe groot is het risico dat onbedoeld tijdens de operatie andere delen van de hersens worden beschadigd? Hommes: „Dat risico is er niet. De hersenchirurg weet precies in welk deel van de hersenen hij moet snijden." Bepaalde functies zijn vrij goed aanwijsbaar, andere zoals emoties veel moeilij ker? Hommes: „We hebben enig inzicht en dat is nog altijd groeiende dat we op een be paalde plaats moeten zijn om er iets aan te doen". Is het mogelijk om eigen schappen die er niet zijn in te voegen door transplantatie bijvoorbeeld? Hommes: „Dat is onmoge lijk". Is het mogelijk door een hersenoperatie een volledig andere karakterstructuur te weeg te brengen? Hommes: „Ik weet niet of je zover mag gaan door te - zeggen dat een bepaalde per soon door een hersenoperatie volmaakt iemand anders is geworden. Het is wel duide lijk dat door het soort opera ties waar wij het over hebben, veranderingen in de per soonsstructuur plaatsvinden. Iemand die agressief was, kan een kalme figuur worden bijvoorbeeld en dat heeft ook invloed op zijn andere li chaamsfuncties. Hij zal dus anders zijn dan voor de ope ratie. Maar of je mag zeg gen dat hij iemand anders is geworden. Ik weet het niet." Terug naar het verkeer en de maatschappijverruwing. Na het gesprek kreeg ik een doktersjas om de schouders en bezocht ik met dr. Hommes de patiënten van de afdeling neurologie. Een groot deel van die patiënten was het slacht offer van een verkeersonge val: Twaalf voor het leven verminkten. Een jongeman van achttien: vier maanden in coma. Een kind van zes: vier weken in coma en daaruit aan het ontwaken, beide be nen verlamd. Een kind van vier: beide beentjes verlamd. Een motorrijder: voor het le ven verminkt. Zijn grote ide aal na ontslag uit het zieken huis: een motor. Dr. Onno R. Hommes: „Het is toch waanzin dat op zo'n congres in Driebergen die en kele gevallen per jaar in Ne derland aan de orde zijn op wie euthanasie wordt toege past. Geen woord in al die da gen over het moordende ver keer en zijn gevolgen. Je hoorde net die motorrij der. Hij is voor zijn leven uit geschakeld. Kan meteen na 't ziekenhuis naar een inrich ting. Maar toch zou hij weer op een motor klimmen als hij daar de kans voor krijgt. Dat is ons schone opvoedingspro ces. Als er iets ingrijpt in het menselijk bestaan is het dat wel. Laten we a.u.b. ophouden met ons druk te maken over die enkele hersenoperaties, maar ons wat meer zorgen maken om het hersenvernie- tigende werk in het verkeer." /N Milaan - San Rem loopt Eduard jtfil. house Merckx vijf op zeven. Zeven keer nam lij) deel aan de lentefclassieker die een der schoonsten is op' het toch rijkgeschakeerde palet van ons jaarlijks wie- Ierconcert. Vijf keer sleep, te hij de overwinning uit 't vuur en in de wacht. Vijf keer ook was de Poggio dj San Remo de scherprechter. Leken denken vaak dat dé Capo Mele, de Capo Cervo de Capo Berta en de Capo Verde enig gewicht in de schaal leggen, maar dat ij een misvatting. In feite rou men de Appelenkaap, <(e Herpenkaap, de Heiblokken, kaap en de Groene Kaap met onbezwaard sportief go. weten kunnen overslaan, maar die dingen liggen nu eenmaal op de 280 km. lange aanloop naar de Poggio en dan neem je ze maar mee. De spijkers met de koppen worden uiteindelijk steeds weer geslagen op de Poggio di San Remo, die als vrijwel alle heuvels een bergop en een bergaf heeft. Gemeenlijk wordt Milaan - San Remo gewonnen in de ber gen van de Poggio, maar zo wel in 1969 als ook nu weer in 1972 legde de averechtse Merckx de grondslagen voor zijn overwinning niet in de klim, maar in de afzink. In 1969 redde hij de schijn door op het gemene stukje vals plat achter de Poggio te demarreren, dit keer jas te hij zijn laatste volge lingen als het ware met ty pen vizier driftig uit 1 wiel door tegen honderd per uw door de haarspeldbochten te scheuren en gaten toeg te verdapperen. Hij werd in in pogingen wel gesteund door de voormalige melkboer Fr. Verbeeck, u weet wel de mm die in het geniep door Merckx wordt betaald, Frans zat toevallig in Eddy's «Hel toen deze in een bocht *0» demarrage plaatste. Frans slipte, raakte uit balans en liet het gevreesde gat vallen. En als het gat eenmaal gevallen is, kan Merckx nog slechts gehaald worden door de duivel, maar die start nooit in Milaan - Sg.n Remo, omdat deze race onder het patronaat staat van voedstervader Jgzef, die immers op 19 rrlaart jirig Is. A Parijs - Nice, waar in Merckx op zo smadelijke wijze door Raymond Pouli- dor in zijn T-shift werd ge zet, had Louis van Craen van de Gazet van Antwer pen geschreven: „Het rijk van Eddy Merckx wankelt, maar is zeker nog niet ver nietigd." Van Craen had 'n vooruitziende blik, want in zijn welluidende uitspraak ging een profetie schuil die bewaarheid werd. Intussen veel eer aan Pon li- dor, deze schatrijke eeuwige tweede, die in de winter van zijn fietsbestaan toch nog de nectar der overwinning mocht smaken. Dezer dagen verschijnt bij Loraux te Pa rijs van de hand van Char les Chamade het werk „Pou- pou Poulidor, of de oude man en het pedaal", hetwelk ik u ter lezing kan aanbeve len, omdat het aan een zo lang gevoelde pjjnlöke be hoefte voldoet MAAR laat ons terugke ren naar Merckx, uan wie men zich ia engere kring meer en meer gaat afvragen of hij in de wereld van de wielen met 21 spaken een zegen is of een vloek. Het antwoord op die vraag laat Merckx zelf volkomen koud. Tegen de tijd ddt mogelijk duidelijk wordt dat hij het wielerleven een vloek was, want kapot- fietste, heeft hij niet alleen zijn schapen, maar hele vee stapels op het droge en mo gen de fietsen wat hem be treft in de wilgen. Eduard Milhouse Merckx is een kou de harde jc-ngen. Toen hij 'n de afzink van de Poggio d.e hete adem van de meute in zijn nek voelde, maakte zien dat ontembare weer yan hem meester. Dan verslindt de kale drift naar de zege en naar de verplettering en ver nedering van zijn tegenstan ders zijn gemoed en laait ta hem het vuur van de snel heid op. Niemand kon hem volgen. Motta niet, De Vla- minck niet, Dierickx niet, - niemand niet. Mercks de grootste, en bij hem ver geleken is de rest sa mengesteld uit voddenra pers, scharenslijpers, sloe bers, lorejassen, Jan rap pers, berenbijters, glad akkers, patjakkers, snotten- bellen en brandhout. Wie zich met Merckx meet, haalt de aow niet. fOOK DE ,(reldhandelsconferentie piCTAD III, die van 13 april ioten met 19 mei in Santiago (Chili) wordt gehouden, blijkt lij zeer brede groepen in ons tf'i veel belangstelling te Kstaan. Veel jongeren voelen jtj nauw bij dit gebeuren ^rokken en dat is dan ook k reden waarom de in mei l)"l gevormde UNCTAD- integiegroep, waarbinnen itheen groot aantal ^organisaties en ictiegroepen hebben verenigd, jjjjlt wat geld voor zijn acties «eit gekregen. jn de publieke opinie bij het jiCTAD-gebeuren te elrekken heeft de nationale ommissie voor mtwikkelingsstrategie 1970- jfjO miljoen gulden ihsidie gekregen en daarvan omt drie ton toe aan de HCTAD-strategiegroep. kstrategiegroep is jderverdeeld in drie secties. Ie sectie informatie wordt ur de NOVIB en het iterkerkelijk Vredesberaad KV) verzorgd. Door het iderhouden van nationale en iernationale verbindingen, it uitzenden van sslaggevers, het vertalen in documenten en het '.brengen van een bulletin CNCTAD-in-formatie" wordt im van voorbereidingen en ïloop van de conferentie op i hoogte gehouden, ktweede sectie, UNCTAD- eactie, heeft zich ten doel esteld de door de eerste «tie verkregen informatie te zetten in actie. Zij doet it door middel van een diekrant, een actie-bulletin ,UNCTAD-in-actie"), ambiljetten, actiemodellen, tdertraining, plaatselijke itiviteiten enz. ie derde sectie richt zich op iformatie binnen het herwijs en wordt verzorgd :or de Stichting Jongeren formatie Derde wereld STO). telnemers aan UNCTAD-in- tlie zijn o.m.: actiegroep itijns-Amerika, Angola- mité, Clase-Nederland, (derlands Komitee voor iternationaal Jongerenwerk fflJ), Sjaloom, Suriname- Van de dr nité, Wereldwinkels en X-Y beschikkii Weging voor de UNCT.f seldbelasting). Het kan f 50-i wdinatiecentrum is gebruikt 1 restigd in de boerderij van plaatselijk iioom, De Vork 2 in Odijk, activiteite armen tijdens de hebben de mferentie over een redht- UNCTAD ireekse telexverbinding met hen bij deg intiago zal beschikken. betrekken iet van Harn van Sjaloom: ook, bijvorf le NOVIB houdt zich bij het tentoonste «trekken van haar wijkproje formatie politiek natuurlijk discussie i [ie vlakte. Maar wij moeten kleinere «actiegroep duidelijke niet officii «itieke standpunten gaan en ad hoe epalen. Wij moeten de worden er ™sen als het ware dwingen eisen gestij 'stelling te nemen. Alleen Er is een Jis aanleiding voor hen om begeleidin «daadwerkelijk iets te gevormd, Wernemen". zal beoord "Jfo bijvoorbeeld naar de een snelle la-koffie-actie en de al ontworper r lopende koffiecampagne zal over a| )e 'oekomst van de religie I 'sl niet in de religie van oekomst. In deze theolo- ni geheimtaal laat zich "est de opmerkelijke uit- beschrijven van het .^res over de betekenis geloof in de toe- I st dat de Nijmeegse fa- VOOI NedeiJ met di is het Daaro een on ontwil Uit de van de lande jaar! ongev^ Latijr vraagij landen in Ind gemidi dan cijfers enkele Angola I circa nc 67 proc de rijk.' van de ontwik Een sni door tv het liev De gen van on* is zijn van de een spaal bevrijdiif bevrijd' Colombil Mozambi onderste suiker-aa toetredin EEG wee igeworde| immers uit gen de EEGi maatregë bietsuikei handtekei de intern: suikerove Peit der godgeleerdheid f^eek van maandag tot "erdag heeft gehouden. S'hg erom de verhouding Politiek engagement en i%k :e ervaring als wezen- vaiiug diis vvcitii J( Ulhngen van het christe- teLoofen het Werd duide- Kn v toesPhsen van de E®lche boodschap op we- Kj er"etering het abso- C «ellen van de zelf te ma- uJoekomst door zijn een- aan het christendom zijn eigen De toekor hangt niet daadwerke engagemen zeer bepaa van een v Wie luchtk voor de f zegt het sp De onverw: langstelling men innerli heeft de denken ge: laatste tijd mende see; politiek g tingen. In i al te gem: de samenle veranderins op korte t men tot eei de, de ide: de mens.

de Stem | 1972 | | pagina 18