3nzekerheid over )Ian voor Ulster jANGMAN PRAAT [IET BANKEN )VER RENTE NKV en CNV eisen: gelijk eigen risico DE KATER VAN ROTTERDAM „Speciale bepalingen voor seksuele misdrijven onnodig V iULKNER VOOR SPOEDOVERLEG IN LONDEN Mansholt was te revo lutionair VAN DE YGZ ONDERZOEK NAAR FRAUDE RIJ „PRIMARIES" Walson geen onder handelaar Inenting tegen pokken in Belgrado binnenland buitenland ality blazerpakin ?ij"-s!uiting. scheerwol, tkookin een kwaliteit Diolen/wol. In dat oed- ;ze zijn mi) en [e,rose, loeten legancla erlaten IEDERLANDSE IARFIGHTER EERGESTORT BOMMEN westelijke vader Vr de Frats" 'erleden SCHEIDENDE VOORZITTER FRANCO MALFATTI: Laatsto Zuidniolukker van actie-Wassenaar op vrije voeten INBREUK LONDEN „DRONKEN STAD" Basis voor nieuwe Pliilips-cao gelegd In Illinois Nasleep van rel in vliegtuig Dood I Lg 24 maart 1972 ;C. (Van onze redactie buitenland) IfiDEN De Noordierse premier Brian Faulkner gisteravond naar Londen gevlogen voor spoedon- [liaudelingen met de Britse premier Heath over gelands „vredesplannen" voor Ulster. Volgens onbevestigde berichten uit Belfast heeft de urdierse regering het gehele Britse plan verworpen. Dit i zou de Britse regering weigert er zich over uit te Eu onder andere inhouden dat de Britse regering de ledige verantwoordelijkheid voor de orde en veiligheid Ulster overneemt van de huidige regering-Faulkner. [zouden de interneringsmaatregelen worden ingetrok- BiVanonze correspondent) IEL AVXV De volledige uk tussen Israël en Oegan- is bijna onvermijdelijk. De lilische militaire raadge- s hebben van president Idi ■in opdracht gekregen vóór mdag het land te verla- Ibk de eerste secretaris van Israëlische ambassade in lapala moet naar huis. Om E ieven van honderden Is- Iib die zich in Oeganda be ien niet in gevaar te bren- wordt er in Jeruzalem .'voorzichtiger op de woe- ■litbarstingen van generaal iAmin tegen Israël gerea- ■rd. fear achter de schermen ijpen Israëlische diplomaten a in de haren. Waarom be- lildigt generaal Amin, die half jaar geleden nog door ïiaal Dayan is ontvangen, Israëli's in Oeganda nu van iversieve acties tegen zijn iaie? Aan het impulsieve "iter van generaal Amin Libisch goud wordt de om- ïraai van deze Afrikaanse der hier toegeschreven. ■KONINGEN (ANP) 1 mnmorgen tegen tien uur j<n Starfighter van de ko- plijke luchtmacht neertes- I lussen Groningen en Delf- t De vlieger wist zich te pa met zijn schietstoel, toestel was afkomstig van f'liegbasis Leeuwarden. In politieke kringen in Lon den is verklaard dat het Britse kabinet van. zijn kant heeft geweigerd toe te geven wat betreft de grote lijnen van het plan Ulster. Voor topoverleg riep Heath gisteravond laat zijn kernkabinet bijeen. De Britse regering heeft het la gerhuis meegedeeld dat er zo spoedig mogelijk een verkla ring zal volgen. Het is niet bekend of Faulk ner met aftreden heeft ge dreigd. Wel heeft hij Heath in urenlange gesprekken probe ren duidelijk te maken dat als Londen het directe bestuur over Ulster zou overnemen dit de burgeroorlog betekent. Ook het socialistische parlementslid Gerry Fitt, uit Belfast afkom stig, heeft de vrees uitgespro ken voor nieuwe onlusten. Een bom in een auto de vierde in vijf dagen tijds heeft gistermorgen in Carrick- fergus, 16 km, ten noordoos ten van Belfast, verwoestingen aangericht en minstens 26 mensen verwondingen toege bracht! Enkele ogenblikken voor de ontploffing had een politieman de bomauto ontdekt en alarm geslagen. Vier agenten waar schuwden het publiek uit' de buurt van de auto te blijven. De agenten werden door de zware explosie gewond. Ook een café in Aughamullan ten zuidwesten van Belfast door een bomontploffing ver woest. In Londonderry hebben Brit se militairen drie sluipschutters geraakt bij vuurgevechten in de rooms katholieke wijk Bog- side. Een Britse militair werd gewond. Britse troepen maakten ge bruik van traangas en schoten met rubber kogels om een me nigte uiteen te jagen, die brand weerlieden aanvielen, die een brand poogden te blussen na de ontploffing van een bom. Drie Britse soldaten werden gewond door spijkerbommen. die uit de menigte werden ge worpen, aldus een Britse mili taire woordvoerder. (Van onze parlementaire redactie^ HAAG. Minister pman (Economische Zaken) psamen met zijn collega Ne- (Financiën) een nader met de banken in ons over de recente rentever- r§' Dit heeft hij gisteren tij- Hoe jaarvergadering van de poe-Kamercommissie voor Jmische Zaken meege- Hij zal nadere informatie *gen over de prijs- en rente- .JJÖHEM (ANP) Op 48- n? leeftijd is ln Arnhem leden de heer J. Leger- ,j Dij de jeugd beter be- 5 als Ome Joop. De heer wstec was de geestelijke ®r van de 'Toer de Frats' le Toer der Verenigde Na- landelijke wielerevene- len die in de afgelopen voorbeeld hebben ge- i'ii.j Voor ve'e landelijke I wielerroutes. vaststelling. Het socialistische Kamerlid De Ruiter had hierom gevraagd. De banken hebben onlangs hun rente van 2%% met 1% verlaagd voor salaris- rekeningen. Tevens zal de bewindsman bij zijn collega Van Agt (Justitie) vragen, of een wettelijke rege ling voor betaalcheques moge lijk is. Daarnaast vindt minis ter Langman het een nuttige zaak „om van tijd tot tijd de economische machtsstructuren te laten onderzoeken". De drie vakcentrales zijn maar weinig ingenomen met de door de banken aangekondigde renteverlaging. „De rekening houders zijn door de bank ge nomen," schrijft het NVV deze week in „De Vakbeweging". Het NVV wijst erop dat de rente in korte tijd van 3,5 naar 1,5 pro cent is verlaagd. „Die aanvangs. rente van 3,5 procent is een lokkertje geweest." Het CNV komt in „De Gids" met „het wonderbare verhaal van prins Amro en de dagloner". Het NKV meent dat het aanbe velenswaardig zou zijn geweest als de banken niet via de dienstverlening maar op andere wijze de kosten zouden hebben proberen te drukken. „De massa wordt eerst gelokt om daarna in een houdgreep te worden genomen." aldus het NKV. BRUSSEL (ANP) Franco Maria Malfatti, de man die deze week af scheid had genomen als voorzitter van de Europese commissie, meent dat Mansholt diens actie voor het Ietfmilieu op een wel wat erg revolutionaire ma nier heeft aangepakt. „Per soonlijk^ zou ik liever heb ben voortgebouwd op de ideeën die al bij de com missie leven en de plannen die de commissie al heeft gemaakt of in de maak heeft". Hij zei dit in ant woord op vragbn die hem donderdag gesteld werden tijdens een afscheidspers- conferentie. Malfatti heeft op die persconferentie zijn opvol ger Mansholt overigens een belangrijke politieke auto- riteit genoemd, over wiens benoeming hij zich zeer vbrheugde. Mansholts be noeming is een garantie voor vooruitgang in Europa, aldus Malfatti. Hij zei het te betreuren dat, waar de Europese Commissie een politieke (Van een onzer verslagge vers) es MAASTRICHT. De samen werkende vakorganisaties NKV en CNV te Maastricht hebben de zicktenverzeke- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De laatste van de 35 Zuidmolukkers die betrokken zijn geweest bij de bezetting van dte residentie van de Indonesische ambassa deur te Wassenaar, is gister morgen ontslagen uit de ge vangenis in Scheveningen. waar hij was gedetineerd. Het is de 42-jarige Paul T. uit IJsseloord, die was veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aft.rek van voorarrest. Hij was de organisator van de overval in Wassenaar. Bij de bezetting, op 31 augustus 1970, was hij niet naar Wasse naar meegegaan. IN GENT werd in de St. Jacobnieuwstraat een rookver bod ingesteld wegens een lek in de gasleiding. IN BRUGGE is de brouwe rij Vandergote failliet gegaan. De betalingen werden gestaakt en het personeel werd ontsla gen. ringsmaatschappij VQZ te Nij megen de eis gesteld, dat op 1 januari 1973 weer een voor al le leeftijdsgroepen gelijke re geling van het eigen risico in te voeren. Doet de VGZ dat niet, dan behouden de vakcen trales zich het recht voor, hun 12.000 leden in Maastricht voor te lichten over de moge lijkheden van ziekteverzeke ring bij andere maatschapaij- en. De VGZ heeft, zoals bekend, de premies drastisch verhoogd en het eigen risico gebonden aan de leeftijd. Hoe ouder de verzekerde, hoe groter het ei gen risico. Deze eenzijdige maatregel van de VGZ werd bekend gemaakt op een zoda nig tijdstip, dat de verzekerde de overeenkomst niet, meer per 1 januari 1972 kon opzeg gen. Dit had volgens de polis voorwaarde namelijk voor ui terlijk 1 oktober 1971 moeteD geschieden De Maastrichtse vakcentrales zijn het met minister Langman eens, dat differentiatie in het eigen risico een inbreuk bete kent op het solidariteitsbegin sel .Tijdens een gesprek dat de heren Caris, Dreimü'ller en Gij sen deze week hadden met. bestuur/ en directie van de VGZ in Nijmegen, hebben de samenwerkende Maastrichtse vakorganisaties de eis gesteld, dat het eigen risico weer vooi- alle leeftijdsgroepen gelijkge trokken moet worden. Verder hebben de vakcentrales geéist, dat zij hierover op 28 augustus a.s. definitief uitsluit sel krijgen van de VGZ. In dien de VGZ blijft bij de handhaving van de nieuwe re geling, hebben de vakbonden voldoende tijd om hun leden te adviseren zich bij een andere ziekteverzekeringsmaatschap pij aan te sluiten. Een bejaarde man klampt zich vast aan een metalen juk, terwijl een brandweerman op zijn ladder naar hem toeschuift; een dramatisch moment tijdens de brand die uitbrak in het Sloane Hotel in New York. Toen de brand uitbrak waren er ongeveer 1000 menseiv-in het gebouw. Veel gasten werden door het vuur in hun kamers opgesloten en moesten proberen door de ramen te ontsnappen. De redding van de man op de foto speelde zich af op de ze vende etage. LONDEN (RTR) De dronkenschap in Londen heeft het ergstte peil bereikt sinds ruim vijftig jaar en steeds meer jongeren en vrou wen raken aan de drank. „De hoofdstad is veruit de minst nuchtere plaats in Engeland", aldus een gisteren gepubliceerd rapport van de christe lijke stichting voor eco nomisch en sociaal on derzoek. In 1970 pakte de poli tie in Londen 35.726 dronkaards op - bijna tweemaal zoveel per hoofd van de bevolking als de gebiedbn die daarop volgen. Maar het ergste vond de commis sie nog de alarmerende stijging van het aantal jongeren tussen de 18 en 21 jaar en van het aantal vrouwen dat schuldig werd bevonden aan dronkenschaD. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN In een ge zamenlijkc verklaring van de onderhandelingsdelegaties van Philips en de vakbonden is meegedeeld dat een basis voor overeenstemming werd bereikt over de vernieuwing van de Philips cao per I april a.s. De vakbondsdelegatie zal de basisafspraken voorleggen aan de beleidsorganen en op dertig maart definitief haar stand punt bepalen. De afspraken zullen ook goedgekeurd moe ten worden door de leden. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO Een federale jury zal een onderzoek instel len in verband met beweringen dat in Chicago en omgeving dinsdag bij de voorverkiezingen in de staat Illinois op uitgebrei de schaal fraude is gepleegd. James Thompson, federaal officier van justitie en lid van de republikeinse partij, leidt het onderzoek. Hij zegt dat hij en tien andere justitiële func tionarissen „veel schandelijks en openlijke onregelmatighe den hebben geconstateerd tij dens een tocht langs de stem bureaus". De beschuldiging betekent een nieuwe aanslag op het pres tige van burgemeester Daley, dat toch al gevoelige deuken kreeg door het verlies van twee van zijn protégésleden bij de kandidaatstelling voor gouver neur en voor openbare aankla ger voor het district Cook. Volgens Thompson zijn er bij kranten honderden klachten binnengekomen. Zo zouden 13 districtsrechters (vertegen woordigers van de kandidaten) door de politie uit stembureaus zijn verwijderd. taak heeft te vervullen en ze dus eigenlijk bemand zou moeten zijn met poli tiek actieve commissaris sen, in de praktijk blijkt dat 90 proctent van de com missarissen geen politieke rol meer speelt. Dit pro bleem moet nodig opgelost worden, zo zei hij. De scheidende commis sievoorzitter zei verder, dat het niet noodzakelijkerwijs moeilijker zal zijn beslis singen met z'n tienen te nemen dan met z'n zessfen. „De politieke wil, die daar bij doorslaggevend is, hangt niet van aantallen af". Malfatti sprak de hoop uit, dat de Europese Com missie op alle niveaus be trokken zal worden bij de discussies over de toekom stige politieke samenwer king. (Van onze redactie buitenland) WASHONGTON De Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Arthur Watson, die zich volgens de journalist Jack Anderson kortgeleden aan boord van een vliegtuig in dronkenschap misdragen heeft, is niet met de leiding belast van de nieuwe Amerikaanse diplomatieke contacten inet China in Parijs, zoals het Wit te Huis oorspronkelijk bekend maakte. Dit bleek uit de verdediging van Watson door minister van buitenlandse zaken Rogers voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen. Rogers zegde een uitgebreid rapport toe over het incident van 9 maart in het vliegtuig. Het Witte Huis gaf bijna twee weken geleden in een verklaring te kennen dat Wat son, toen in Washington voor overleg over zijn nieuwe op dracht in Parijs, de voornaam ste Amerikaanse onderhande laar zou zijn bij de besprekin gen met de Chinese ambassa deur Hwang Tsjen. De twee diplomaten beraadslaagden kort daarna in Parijs ter ope ning van de contacten die voortvloeiden uit president Nixons bezoek aan China, vo rige maand. Enkele dagen la ter schreef de rubriekschrijver Anderson in de Washington Post dat Watson onderweg naar Washington stomdronken was geweest en stewardessen had lastig gevallen. Senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, deelde mee dat Rogers had verteld dat Watson niet de on derhandelaar zal zijn. Mensen met veel meer'ervaring op het gebied van de betrekkingen met China zullen de onderhan delingen voeren." DE PRESIDENT - directeur van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PANAM, Najeelj Halaby, is afgetreden, enkele uren na het bekend worden van 35 miljoen gulden geleden verlies van PANAM in de maand februari. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Er is in de toekomst geen behoefte meer aan een afzonderlijke zedelijk heidswetgeving die zich toe spitst op seksuele misdrijven. Als er al bepalingen rondom seksueel handelen moeten ko men, dan liever in de sfeer van de intermenselijke conflic ten, bijvoorbeeld onder de noe mer belediging, mishandeling, geweldpleging of bedreiging. (Vervolg van pagina 1) En in café De Kuip kan bar keeper Hagens bezwerend opmerken: „Mentaal, jongens, het is mentaal. Het is de psy chologie", maar zijn spaar zaam aanwezige klanten ge loven hem niet. Rotterdam heeft zijn geloof en trots verloren. Volslagen leeg is het zelfs in café Feyenoord, waar door gaans onder bezielende lei ding van Henk de Bruyn het rood en wit luidkeels wordt geroemd. „Al mijn vaste klanten zitten in Portugal", probeert De Bruyn het eerst te verklaren. Maar dan komt Henk de Bruyn tot een uitspraak die hem nog maar twee dagen geleden het schaamrood naar de kaken zou hebben gedre ven, en die toen voor hem re den zou zijn geweest een an dere persoon die deze uit spraak zou lanceren verder pils te ontzeggen: „Feyenoord is een ouwemannetjes-ploeg geworden. D'r moeten wel acht man vervangen worden. Ik ben bang, dat Ajax toch echt wel de betere ploeg is. Kristeneziele." En hoorbaar instemmend drinken de drie Feyenoord- klanten daar maar een pilsje op. En één van hen zegt: „Nou pakt Ajax de Cup wel. Ik houd helemaal niet van Ajax. Maar ja, je moet spor tief blijven. Dus zeg ik: voor uit, laat dan Ajax de Cup maar pakken En dan wordt de zo zorgvul dig opgebouwde sfeer van aanvaarding kapot geslagen door de enige aanwezige vrouw die zegt: „Volgend jaar hebben we hier geen Eu ropa-Cup. Dan liggen we he lemaal dood". Straffen dient enkel als uiter ste noodzaak toegelaten te wor den. Dat vindt een wekgroep van het nationaal centrum voor geestelijke volksgezondheid in oprichting, zo blijkt uit een ar tikel in het maandblad voor de geestelijke volksgezondheid. De werkgroep is gevormd om een gevraagd advies te kunnen uit brengen aan de adviescommis sie zedelijkheidswetgeving van het ministerie van Justitie, die bezig is voorstellen uit te wer ken voor de herziening van de zedelijkheidswetgeving. De werkgroep meent dat een aparte seksuele zedelijkheids wetgeving achterhaald is. In vroeger tijden is het woord „zedelijkheid" versmald tot „seksualiteit". Naar de mening van de werkgroep echter ligt de zedelijkheid besloten in de wijzen en gewoonten van alle handelingen van mensen in hun onderlinge menselijke relaties. Alle regels die de londerlinge menselijke ver houdingen regelen of zwak keren beschermen (bijvoor beeld de verkeerswet of waren wet) zijn regels van zedelijk heidswetgeving. Er is geen reden voor het voortbestaan van een bijzonde. re categorie misdrijven tegen „de zeden". Vriendenschatkistplengers ik besef volledig hoe zwaar het velen uwer gisterochtend te moede was, toen gij bij het opslaan van deze krant las, dat de belasting u nog veel harder in de kraag gaat grij pen dan hij al doet. Bovendien vmd ik het tact loos, en zelfs aanmatigend, om niet te zeggen vrij brutaal, van staatssecretaris Scholten om met dit schokkend nieuws op de proppen te komen in een periode waarin zeer velen onzer bijkans maagkrampen krijgen van hun belastingfor mulier dat eind volgende week de deur uit moet zijn. Eerlijk duurt het langst, heet het in goed vaderlands, maar hoevelen hebben al niet de pijnlijke ervaring gehad dat eerlijk ook het duurst is? En dan moeten zo nodig de paaseieren ook nog duur zijn. Een ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is altijd nog veel goedkoper dan een paas ei. En ja hoor, mr. Pieter heeft ditmaal niet gezegd dat hij doorgaat. Hij zei: „U ziet, ik ben de laatste jaren wat wij zer geworden". Beter laat dan nooit. De sfeer is er overigens bij mij niet beter op aan het wor den, nu ik de ene wolk na de andere aan het firmament bo ven mijn raam langs zie schui ven. Het ziet er naar uit dat het komende weekeinde niet zo'n mooi smog-weertje zal bieden. Hetgeen een geluk bij een ongeluk mag heten. Een van onze parlementai re collega's hoorde deze week tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de Bies- bosch-spaarbekkens in de wandelgangen de volgende: Als het bekken maar niet te nauw is, anders wordt het een Stuytbevalling. Minister Stuyt zorgt name lijk voor volksgezondheid en milieuhygiëne). ((D.w.z. hij schrijft voor de troonrede o.m. de passage: „De smog zal de regering voortdu rend een zorg zijn")). (De Donge ooktrou wens))). Minister Drees heeft nu we het toch ov?r het milieu hebben een sympathiek be sluit genomen. Een stuk van 4 km in de rijksweg 1 (van de randstad naar Twente) zal bij Rijssen een ander fracé krijgen dan oorspronkelijk was vastgesteld. Op het ter rein waar de weg dwars door heen zou banjeren, bleken' bij nader onderzoek n.l. zeldzame paddestoelen te groeien, waar van sommige soorten buiten ons land alleen in Zwitserland en Mexico zijn gevonden. Ook komen er zeldzame bloem planten en mossen voor. En dan te weten dat de omlegging van die 4 km onge veer anderhalf miljoen gulden meer gaat kosten. Jaja. Ik word er zowaar nog opti mistisch van. Intussen schijnt hierbuiten ook weer een zalig zeepzacht zonnetje, zodat ik u met oprechte vreugde kan toe roepen: Houdt moed, gegroet, het gaat u goed. MERIJN. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De gehele bevolking van de Zuidslavische hoofdstad Belgrado is verplicht zich te laten inenten tegen de pokken. Dit is door radio Bel grado bekendgemaakt. Zoals bekend deden zich vo rige week enkele pokkengeval- len voor in het autonome Ko sovo. De eerste chirurgische kli niek in Belgrado heeft de aan wezigheid van verdachte pok- kengevallen bevestigd, maar ontkent dat er doden zouden zijn gevallen. Inmiddels is een functionaris van de Wereldgezondheidsorga nisatie in Belgrado aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de maatregelen die tegen verspreiding van de epidemie genomen worden. Aan de GrieksJoegoslavi sche grens is een speciale me dische controle ingesteld. i I ]I d I

de Stem | 1972 | | pagina 17