Yianen blijft leider in Andalusië COUREURS IN HOTELS AAN RIYIèRA TEGEN KOSTPRIJS Grieken geen partij voor Oranj Zwakke eerste helft DUINDAM OP b kennm L^ain van Lanc" Hoogtepunt Komisch WAGTMANS VALT UIT zuinig rijden in een leuk gelijnde auto... pittige acceleratie ruimte voor 4 personen roest- en deukvrij Duropiast plaatwerk grote kofferruimte past in elk parkeergaatje lage belasting- en verzekeringspremie. Sporttoto ONBEPERKT ETEN Trainingskampen een segen voor vakantie-oorden sport hel Trabant va. f4399.- Barry Hulshoff, de mee naar voren gekomen centrale verdediger, scoort voor Oranje. Wim van Hanegem kijkt toe hoe de Griekse doelman Christi- des mistast bij het schot van Johan Cruijff, dat Nederlands vijfde doelpunt opleverde. FADRHONC„NIET BLIND STAREN OP 5-0 ZEGE" (Van onze speciale verslaggever) ATHENE Jan van Beveren won de sprint van een kleine ballejongen. Halverwege de tweede helft wachtte (ie kleumende doelman van het Nederlandse elftal niet tot de kleine in blauw trainingspak gestoken Griek de hal ver voorbij de hoekvlag had teruggehaald. De PSV'er, die zich anders niet zou hebben verwaardigd zonder zin zo ver zijn doel uit te komen, had dat sprintje kennelijk nodig. Even later liep de donkerblonde atleet uit Eindhoven rondjes in het strafschopgebied. Die acties waren tekenend voor het vriendschappelijke voetbalduel GriekenlandNederland, gisteren voor amper 10.000 toeschouwers in het Karaiskaki- stadion van Athene gespeeld. Meer dan de zege van 50 gaf het optreden van Jan van Beveren aan dat dit Griekse elftal voor Nederland geen partij was. Éénmaal moest Van Beveren na rust werkelijk handelend optreden. Een fout van de Zuid- slavÉdhe scheidsrechter Ster- nehi was daarvan nog de oor zaak. Hij verkeek zich op een duidelijk geval van buitenspel. Daardoor kreeg invaller Elefte- rakis een vrij veld. De ont hutste Griek schoot tegen de uitgelopen doelman op. Ter gend langzaam rolde de bal naar het verlaten doel. Zou Elefterakis nog juist het beslis sende tikje geven, vroegen de Griekse supporters zidh af. De sprintsnelheid maakte de Ne derlandse doelverdediger echter i»E juist winnaar van het duel. Hoe groot het Nederlandse overwicht was, blijkt ook nog uit de omstandigheid dat de Grieken slechts een keer door eigen kracht gevaarlijk zijn ge weest. Daarvoor zorgde de op gekomen Agellis, na een klein hall uur. Of hij een mislukt schot loste dan wel een uitzon derlijk harde voorzet gaf, zal wel altijd onduidelijk blijven. De bal ging achter de Neder landse verdediging langs. Geen Griekse aanvaller kon gebruik De TKOS-televisie zal van daag van 19.35 tot 19.55 uur via Nederland 1 eén twintig minuten durende samenvatting in kleur uitzenden van de in terland Griekenland - Neder land, die gisteravond in Athe ne werd gespeeld. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Ant werpse zesdaagse groeit naar e™ boeiende finale. De rivaliteit tussen de Duitse haan renners en de Belgisch-Neder landse specialisten bereikte en kele weken geleden in datzclf de Antwerpse Sportpaleis een hoogtepunt toen René Pijnen en Duyndam van de Europese Ploegkoerstitel werden afge houden. Dat heeft sporen nage laten, niet alleen bij de ren ners, maar ook bij het publiek «overduidelijk de zijde heeft 2nen van de formatie Pij- n-Duyndam-Verschueren, die ®n ook algemeen als topfavo rieten op de eindzege worden comlwnt0nook wel het meest ren m met Verschue- demi~ngen?akbaar achter de liikw^ Nederlanders ge- vfn dfn ?n ln de Ploegkoers Siper rs ®u§dahl-Renz- tlam'on dl°nd trad Leo wat mina!V°orgrond' Met heel vriend l?0r souPlese dan zijn for e veSef' i"aar met ean Whtel8^^13 en een topatleet iLe" slechts een kah opbrenBZ1Jn ?te conditie een fraaie lo te hlJ naar derny. reekszege achter de kndsTtonl de Neder" ■naken in z'cb waar- eindstriid tr" maIe- die toan de teeenél®0 j zlj niet al" noemd «nders van voor- 1,0,1 de i-f,10' maar kan van SJke vedette Ca" etea weLn vroet in het trick Sercu L a?" maats- Pa" *oensdagavOTd? kopgroeP was ?p een rondoGilmore_Schulze. Punten 0: 2' Sercu-Alain binden 874 ^ihen 709 ilUere?"^hyndam- tondèn'1??2 303 Pnt. Op'vfer Wit 225 ^,®!avenb°er-Koel-De Pnt., 4. Kemper- Punten, maken van die ene gelegenheid. Terecht overdreef Jack van Zanten, lid van de begeleidings commissie van het Nederlandse elftal na afloop: „AI hadden zij tot Kerstmis doorgespeeld; een doelpunt hadden die Grieken nooit gemaakt." Gezien die „prestaties" waar toe de Hellenen in. staat bleken, moet het resultaat van deze vriendschappelijke wedstrijd uiterst relativerend worden be zien. „Wij moeten ons niet blmd sibaren op de 5-0," gaf ook bondscoach Frantisek Fadrhone zonder meer toe. ,.Wel ziet het er naar uit dat de moeilijke weg omhoog langzamerhand met succes wordt bewandeld." „Ach, de Grietken waren niet best, je zag geen klasse," meen de zelfs debutant Theo de Jong. Anderzijds mag men vaststel len dat een ploeg zich zelden optrekt aan een zwakke tegen stander. Juist daarom is het zo jammer dat een oppermachtig Nederlands elftal voor rust be slist niet imponeerde. Zes goede scoringskansen ontstonden. Niet meer datn een het zij gezegd briljante treffer leverden die op. Theo de Jong trof de paal, Van Hanegem, na een weerga loze solo, de lat. Geluk en pech zajn in die sport nauw verbon den. Triester is dat Johan Cruyff twee keer in vrije po sitie faalde en Piet Keizer de bal over het doel kopte. Toe gegeven: de terreinsomstandig heden waren zoals al was gevreesd moeilijk. De kleiige grond was door de regen van Johan Neeskens (uiterst rechts) maakt met een kopbal het vierde Nederlandse doelpunt. dinsdagavond nog vetter ge worden. Dat mag echter geen reden zijn voor een routinier als Van Hanegem om (te) veel onzuivere passes af te geven. Die eerste heift kende slechts een hoogtepunt: de wijze waar op Piet Keizer en Barry Huls hoff in eendrachtige samen werking Nederland al na vier minuten een voorsprong gaven- Keizer wachtte met het nemen van de eerste hoekschop tot zijn clubgenoot op volle snel heid lag. Op het juiste moment kwam de bal voor Hulshoff, die hard en onhoudbaar in schoot. De ijverige Sinitopoulo3 kon toen nog geloven dat hij wel licht Cruyff niet volledig zou uitschakelen, maar dat hij er toch wel in zou slagen het de ongrijpbare Amsterdammer eng moeilijk te maken. Amper 45 minuiten heeft de directe tegenstander van de befaamde Ajacied de illusie mogen be houden. Na de hervatting werd hij helemaal weggespeeld en met hem het gehele Griekse elftal. Zelfs de omstandigheid dat Piet Keizer, geïrriteerd door de arbiter nog niet op halve kracht speelde, deed daaraan niets af. Drie minuten was de tweede helft oud, toen scheidsrechter Sternehi weiger de een strafschop te geven, doch de bal juist buiten het penalty-gebied legde. De Grie ken bouwden hun muurtjes op ver binnen de voorgeschreven 9.15 meter. Demonstratief „pas te" Keizer daarop zelf maar die afstand af. Het muurtje week niet, Strenehi deed evenmin iets. Boos liep de grillige Am sterdammer weg. beduidend dat Ruud Krol de vrije trap dan maar moest nemen. Het succes bleef evenwel niet uit. Van Hanegem tikte de bal voor de voet van Hulshoff. die opnieuw scoorde (0-2). Toen kwam Oranje pas in zijn ritme. Wim van Hanegem speelde als waren de omstandigheden plot seling ideaal geworden. Grie kenland werd overtroefd on alle linies. Theo de Jong, die een bevredigend debuut maak te, doch aanvankelijk alle risi co's vermeed, toonde op slag meer initiatief. Alleen Oranje voetbalde nog. Tot tweemaal toe tikte Van Hanegem („De Kromme") de bal in het Griek se strafschopgebied uitermate beheerst terug op Cruyff. Ac ties die beide malen met een doelpunt werden bekroond, Tussen die treffers van de Am sterdammers scoorde Johan Neeskens al even fraai, na een snelle combinatie tussen Keizer en Cruyff. Het einde kwam met een ko mische act, waarin de Griekse doelman Christidis en Cruyff de hoofdrol speelden. Bij een doorbraak van de Amsterdam mer moest de Griek ver buiten zijn strafschopgebied de bal spelen. In zijn zenuwen schoot hij te hard, wat opnieuw een Nederlander kansen bood. Tot bijna de middellijn moest hij daarna oprukken. De vertwij felde Christidis won. Dat wel. Maar de 0-5 bleef. RONDA „Je moet nooit hoera roepen voordat een wed strijd afgelopen is", vertelde Kees Pcllenaars gisteren aan de finish van de vierde etappe in de Ronde van Andalusië, „maar voorlopig heb ik toch altijd nog twee man van mijn ploeg bo venaan in het algemeen klasse ment". Voor het eerst tijdens deze Spaanse rittenkoers was de etappezege overigens niet bij een van de Gioudsmit-Hoff- renners terecht gekomen. Dit keer eiste Perurena die eer voor zich op. Hij versloeg zijn landgenoot Pedro Torres in de spurt. Elf seconden ma de twee vluchters arriveerde een groep van 17 man waarbij 4 Neder landers, namelijk Gerard Via nen, Tinio Tabak, Jan Krekels CaRen Goudsmit-Hoff) en Joop Zoetemelk (Flandria). In de algemene rangschikking bleef Vianen zodoende op de eerste plaats met 7 seconden voor sprong op zijn ploeggenoot Krekels. De vierde etappe. Sevilla-Ron- da betekende het einde van Rini Wagtmans in deze ronde van Andalusië. Op een erbar melijk stuk slechte weg kon de Westbrabander het hoge tempo van de hoofdmacht plotseling niet meer volgen. Hij verzeilde in de achterhoede en gaf na derhand zijn wielen aan de ploegleider van de Belgische equipe Novy. De slechte weg was er namelijk oorzaak van geweest dat Novy alle reserve materiaal had moeten gebrui ken. De renners van Goudsmit-Hoff doorstonden de moeilijkheden echter uitstekend. Zij deden het zelfs zo goed dat diverse volgers later aan Kees Pelle- maars kwamen vragen of zijn mannen soms al een paar maanden in training waren. „De jongens reden inderdaad fantastisch", aldus de chef d'e- quipe. „Bij iedere ontsnap ping waren een of twee man van mijn ploeg betrokken. Wij controleerden de hele rit. Dat die twee Spanjaarden in de slotfase konden ontsnappen was .geen ramp". Vandaag is de laatste etappe in de Ronde van Andalusië. De uitslag is: 1 Perurena (Spa) 170 km van Seyilla naar Ronda in 5 uur 42 minuten en 49 seconden, met t'ijdsvergoe- dirig 5.42.19, 2 Torres (Spa) 5.42.50, met bonificatie 4.42.35, 3 Dierickx (Bel) 5.43.01, 4 Via nen (Ned), 5 Caliens Bel), 6 Miguel Lasa (Spa). 10 Tabak (Ned). 13 Krekels, allen de zelfde tijd als Dierickx, 19 Zoe temelk 5.43.03, 25 Van der Vleu ten 5.44.11, 28 De Koning 5.45.18, 31 Dolman 5.49.17, 37 Koeken, 39 Duyker, 40 Van Katwijk, zelfde tijd als Dolman, 45 Hoekstra 5.52.03, 46 Van Beers 5.52.03, Wagtmans staakte de strijd. Het algemeen klassement is: 1 Vianen '19 uur 21 min. 56 sec., 2 Krekels 19.22.03, 3 Linares (Spa) 19.22.11, 4 Torres 19.22.22, 5 Callens 19.22.33, 6 Lopez Ro driguez (Spa) 19.22.48, 13 Tabak 19.24.46, 17 Zoetemelk 19.24.48, 19 De Koning 19.25.05, 26 Van der Vleuten 19.25.56, 32 Koeken 19.30.32, 33 Duyker 19.31.02, 34 Dolman 19.31.02, 44 Van Kat wijk 19.32.52, 45 Van Beers 19.33.48, 46 Hoekstra 20.09.15. Het ploegenklassement wordt aangevoerd door de Spaanse équipe van Kas, op 1 min. 10 sec. volgt Goudsmit-Hoff. Flan dria is derde op 1.23. Manuel Garcia leidt in het bergklassement met 15 punten. Zoetemelk is vierde met 8 pnt. Jos van der Vleuten is leider in het sprinitklassement en Via nen is tweede in het punten klassement ma Lopez Rodriguez. RINI te hoog. WAGTMANS: tempo (ADVERTENTIE) Maak een (gratis) proefrit en test 'm op z'n kwaliteiten. Bel de Binckhorst (070-855100). Die geeft U het adres van de dichtstbijzijnde Trabant-dealer. thans met 30 P.K. motor incl. BTW. De Italiaanse kust is traditie-getrouw trai ningsoord voor de be- roepswielrenners. Het grootste deel van het pe loton dat straks in actie komt, zit daar op enkele tientallen kilometers van elkaar in oefenkampen. Een van onze verslagge vers zocht de vedetten daar op. Hij sprak met Merckx, Ocana en Gi- mondi. Vandaag zijn eerste impressies nit de trainingsoorden. DE BINCKHORST AUTO EN MOTOR IMPORT N.V. Binckhorstlaan 312-322, Den Haag, Tel. 070-855100, P.b. 148 (Van een onzer verslaggevers) LAIGUELIA De Via Aurelia is de berstensvolle kustweg aan de Italiaanse bloemenriviera waarop automobilisten met grote snelheden driftig claxo nerend langs de rotsen jagen. Links het blauwe water van de Middellandse Zee, rechts de rotsen, de uitlopers van de Alpen. Er tussen een paar me- DEN HAAG (ANP) De tussenstand van toto no. 30 d.d. 12 en 13 februari 1972 is: le prijs 1 melding, 2e prijs 63 meldingen, 3e prijs 1185 mel dingen. Beschikbaar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk f 148.986. De premie in toto nr. 26 ten bedrage van bruto f166.913 is ten deei gevallen aan de hou der van het formuliernummer A 3247552. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bru to f 172.502.20. ter asfaltweg, levensgevaarlijk voor de wielrijders die zich er op wagen. Het is dan ook zo op het eer ste oog bevreemdend dat juist deze Via Aurelia met zijn olie- en benzinedampen het verzamelpunt is geworden voor de meeste wielerploegen in Europa die in de schilder achtige plaatsjes langs de kust hun traningskamp hebben op geslagen. Alleen de Fransen de ploeg van Kees Bellenaars ont breken, voor de rest is ieder een er. In formaties van 20 tot 30 cou reurs rijdend, begeleid door volgauto's met reservemateri aal, veroorzaken de wieler ploegen op de Via Aurelia her haaldelijk opstoppingen. Maar de Italianen hebben er vrede mee De vele honderden wielrenners uit heel Europa stellen vele hotels in staat buiten het sei zoen hun personeel aan te houden. De hotels werken te gen kostprijzen. Voor 21 gul den per dag mag bijvoorbeeld in het hotel Lido di Borgio te Borgio Verezzi een renner sla pen en onbeperkt eten en drin ken. De eigenaar verdient er geen cent aan, maar hij hoeft zijn personeel niet te ontslaan en daardoor niet in de vrees te leven dat hij voor het komen de vakantieseizoen geen kel ners en koks meer heeft, want in deze vakantie-oorden is personeel schaars. Zo beteke nen de renners een zegen voor de streek en de streek een ze gen voor de renners, want aan de bloemenriviere vriest het nimmer en valt slechts spora disch regen. Daarom verkiezen de coureurs in hun voorberei ding op het seizoen deze over volle weg boven veel rustiger oorden elders. De Via Aurelia is tussen Alassio en San Eemo bovendien de finale van de voornaamste Italiaanse klassie ke wegwedstrijd Milaan-San Remo. Verspreid over 25 kilometers liggen daar de beroemde Ca po's Mele, Mimosa en Berta, en de Foggio, steile colletjes waarop zoveel wielergeschie- denis geschreven is. Is het weer ook in het binnenland goed, dan staan de renners binnen 25 kilometer aan de voet van de 1000 meter hoge cols Bernardino en de Oggia. De omstandigheden om er te trainen zijn dus ideaal, de zon schijnt -. de zeelucht is gezond en het eten zeer voedzaam. Vele prof ploegen en tientallen amateur-formaties verblijven dan ook tot maart aan deze kust. Molteni (met Merckx) in Laiguelia, Salvarani (met Gi- mondi) in Diano Marian, Mag- niflex (met Pintens) in Lido Di Camaiowe, Filolex (met Bi- tossi) in Alassio, Rkado (met Wim Schepers, Lucien Aimar, en Wim Kelleners) in Lido di Camajore, Zonca (met Boifa- va) in Arma di Taggia, Golder (met Brands) in Borgio enz., enz., enz. In deze trainingskampen kan men vernemen waarom men zich in afzondering zo ver van huis gaat voorbereiden op het seizoen. Eddy Merckx: ..De voordelen van een trainings kamp zijn dat je in een grote groep kunt oefenen waardoor je een afstand van 150 tot 200 kilometer gemakkelijk te over bruggen is. Je voelt zo geen kilometers. Voor mij komt daarbij nog dat ik mijn ploeg maats elke dag test op hun conditie. Zodoende kom ik tot een eerlijke samenstelling van mijn gegevens voor de Ronde van Sardinië en Parijs-Nice. Ik weet precies wat iedereen kan". Felice Gimondi: „Het gaat mij in de eerste plaats om het saamhorigheidsgevoel in de ploeg. Ik moet wel weten of ik op ploegmaats kan rekenen. Als je enige weken met ze sa men bent, dan weet je wel welk karakter ze hebben. Het vorig jaar ontdekte ik al in het trainingskamp dat Gianni Mot- ta, die toen door Salvarani was aangetrokken om mij te steunen, mij innerlijk niet er kende als de kopman. Zodoen de heeft hij een koude oorlog tegen mij gevoerd en daarom heeft Salvarani hem geen con tract gegeven". Aan de Riviera verloopt het wielerleven volgens een per fect tijdschema. Om 7 uur is reveille. Half 8 zit iedereen aan tafel voor een stevig ont bijt. Dan worden lunchpakket ten meegegeven en om 8 uur starten de groepen voor een aantal trainingstochten die vijf, zes en zelfs zeven uur duren. 's Middags tussen 2 en 4 uur wordt gerust. Tussen 4 en 5 uur liggen de renners op de massagebank, waarna het tijd is voor het avondeten. Tussen half 9 en half 10 wordt er nog een kaartje gelegd en om 10 uur is iedereen in bed. Dagin deling die de grote conditie moet brengen voor de voor- j aarsklassieker s. Het strakke ritme van deze dagen werd in het kamp van Eddy Merckx slechts dinsdaga vond even doorbroken toen Eddy 30 flessen champagne liet aanrukken. Zijn dochtertje Sa- brina was 2 jaar geworden en de hele ploeg zou dit vieren. De volgende ochtend echter klommen de Molteni's op het onverbiddelijke tijdstip van 8 uur weer in het zadel, sommi gen nog met een duf hoofd. Maar Eddy Merckx legde van af de start de zweep erover. Na het „slippertje" van de champagne-avond eiste Merckx van de gehele ploeg een extra inspanning. De Mol teni's beklommen in een moor dend hoog tempo een hoge col, passeerden de sneeuwgrens, waar tenslotte Merckx ieder een los reed. Ook in de trai ning wil hij, elke dag, de grootste zijn. JEAN NELISSEN

de Stem | 1972 | | pagina 17