DREES GEEN BENE- LUX- VLIEG- VELD AXEL WO MX OPKNA schoonmaakster Brits en Noordierse regering wilden rechtszaak boycotten Steun gevraa aan minister PAvanMieghem Moet u een paar weekjes geduld hebben als u geld wilt lenen? Autobuschauffeurs Monteurs Niet harder dan 20 km in bebouwde kom Controle-eskader al tien jaar paraat Taktiek Moore Vlucht Verouderd geen spreekuur Brussel Heilloos Adrie van Wijck De Vereniging Oud Terneuzen 't Is zó voor elkaar bij de /Finata Bank. donderdags gesloten HET WITTE HUIS ruimte HYDR. GRAAFMACHINES Verhuurbedrijf W. Gijsel ma ruime informatie om GEMEENTE BORSELE naar Finata Bank, als er geld voor moet zijn. U bent hartelijk welkom (ook op vrijdagavond van 6.30 tot 8.00 uur). Woensdag 16 februari 1972 DEN HAAG (ANP) Eerste Kamer is gistere» pleidooi ggvoerd voor de t ring van een maximums»!? binnen de bebouwde k»!, steden zou de snelheid -v»» 11 torrijtuigen moeten word.!?1! perkt tot bijvoorbeeld t»j kilometer per uur in dj, ten, die niet nodig zij» doorgaand verkeer, de noemde woonstraten. In het beleidsdebat ovov departement van Verke» Waterstaat werd door W,? kamerlid E. Meester ,3 drongen op een sterke ui»?' ding van de verkeerscont? Deze controle zou ook C, w orden uitgevoerd door in burger, rijdend in uitziende, snelle wagens «1 zien van fotoapparatuuj suggereerd werd als strai 3 verkeerszondaars over te tot de invoering van deektS fen bij het intrekken van de r bevoegdheid. Bijvoorbeeld d£ het rijden des avonds en/ol i de weekeinden te verbied» se beweging voor gelijke bur gerrechten is echter reeds ge slaagd. Er is openlijk voor een rechtbank in dat uithoekje van Europa aangetoond hoe de machthebbers te werk gaan. Een eis voor een hoger bedrag had alleen behandeld kunnen worden voor het hooggerechts hof in Belfast ten overstaan van een jury met automatisch een unionistische meerderheid. Kans op succes was er dan naar het oordeel van de bewe ging voor gelijke burgerrech ten gegaiandeerd niet ge weest. te doorkruisen. Dit gebeurt door de eiser opnieuw zonder vorm van proces te interneren. Een dergelijke arrestatie kan in Noord-Ierland praktisch on. der de ogen van de rechter geschieden, die dan machte loos is. 16 februari 1972 De taktiek van Moore en zijn juridische adviseur tegen over de talrijke middelen van de Britse en Noordierse autoriteiten om het recht in Noord-Ierland zonder manke ren in onrecht om te zetten, wordt uitvoerig in de Sunday Times beschreven. Gedurende acht dagen heeft rechter Rory Conaghan in het gerechtsge bouw te Armagh de getuigen verhoord. De volgende maand zal de rechter uitspraak doen. nut werd gezien. Moore werd slecht vijftien dagen vastge houden, maar hij werd in die tijd op geraffineerde manieren mishandeld, zoals namens de autoriteiten vorige week voor het gerecht te Armagh gedeel telijk is toegegeven. (Van onze correspondent) LONDEN Over bijna de gehele breedte der voorpagina van de onafhankelijke conser vatieve Sunday Times heeft dit Londense blad onthullin gen gedaan over de wijze waarop de Britse regering van Edward Heath en het regiona le Noordierse bewind van Bri an Faulkner hebben samenge spannen teneinde een recht, zaak te verhinderen die was ondernomen door een lid van de beweging voor gelijke bur gerrechten. De juridische ver tegenwoordiger van de macht hebbers maakten enige fou ten, waardoor voor het eerst een taktiek is mislukt en de mogelijkheid bestaat dat de betrokkene gelijk zal krijgen van een rechter te Armagh in Noord-Ierland. Er valt door deze zaak nieuw licht op de wijze waarop het Britse leger en de Ulsterse politie hun ge- stapo-methoden aanwenden te gen de zonder vorm van pro ces geïnterneerden. De 26-jarige timmerman William John Moore is een van de nu reeds veel meer dan duizend personen die sinds augustus van het vorige jaar in Noord-Ierland voor on bepaalde tijd zijn gedetineerd. Geleidelijk zijn honderden van deze gevangenen vrijgelaten, kennelijk omdat in verlening van vrijheidsberoving geen WASHINGTON (AP) Het commando en controle-eska der van de eerste luchtlandingstroepen van de Amerikaan se luchtmacht wacht, zoals het dat al tien jaar doet, op het uitbreken van een kernoorlog. Op elk uur van de dag en de nacht staat een van zijn drie vliegtuigen startklaar op een landingsbaan op ongeveer tien minuten vliegen met een helikopter van het Witte Huis. Binnen enkele minuten na het bericht van een op handen zijnde kernoorlog bevinden de president en zijn militaire opperbevelhebbers zich in een van deze vliegtuigen, die zijn ingericht als vliegende commandoposten. BIJ ALBLASSERDAM, op de brug over de Noord, is gister nacht de 54-jarige H. Wallen burg met zijn auto in een slip geraakt en verongelukt. Het slachtoffer vluchtte na zijn vrijlating haastig naar de Ierse republiek. Hij liet een jurist te Newry een eis indie nen om van het Britse minis terie van defensie en de ko ninklijke Ulsterse politie" smartegeld te ontvangen. Het is een zeer eenvoudige zaak voor de politie van Faulkner om een dergelijke rechtszaak BOLIVIAANSE zegslieden hebben de berichten tegenge sproken dat Klaus Altman, die de oorlogsmisdadiger Klaus Barbie zou zijn, naar Paraguay gevlucht zon zijn. Als Moore gelijk krijgt, ont vangt hij ten hoogste een schadeloosstelling van 300 pond (minder dan 2500 gul den). De opzet van Moore en zijn raadgever en de Noordier- bouwde viermotorige KC-135 transportvliegtuigen, afgeleid van de commerciële Boeing 707 straalvliegtuigen en zijn in staat om met bijtanken enkele dagen in de lucht te blijven. Hoewel zij nog nooit in een werkelijke noodsituatie zijn gebruikt, hebben de vliegtui gen al duizenden vlieguren achter de rug bij nagebootste kernaanvallen. De uitgebreide elektronische en communicatie apparatuur aan boord van het vliegtuig stelt dë president in staat om leiding te geven aan de verde diging van de Verenigde Sta ten, terwijl hij op meer dan 12.000 meter hoogte rondcir kelt. De pretident kan voortdu rend contact onderhouden met de Amerikaanse opperbevel hebbers overal ter wereld, zelfs als het Witte Huis of het Pentagon bij een eerste ver rassingsaanval met kernwa pens vernietigd zouden zijn. Een ondergrondse schuil plaats in Fort Ritchie, in de Catoctinbergen in de staat Ma ryland, fungeert als een alter natieve commandopost. De president kan zijn vinger ook op de nucleaire knop houden in een ondergrondse bunker in Virginia, in het hoofdkwartier van het opperbevel van de Noordamerikaanse luchtverde diging, diep onder de grond in de berg Ceyenne in Colorado of aan boord van de vliegende commandoposten van het op perbevel van de strategische luchtmacht (SAC). Al deze posten maken deel uit van een uitgebreid systeem dat de ononderbroken controle moet garanderen over de Amerikaanse land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Air Force One, het presidentiële vlieg tuig dat gebruikt wordt voor normale reizen, is ook uitge rust met de communicatieap paratuur die nodig is om con tact te onderhouden, maar mist de apparatuur die nodig is voor het werk van de legerlei ding en voor het voeren van een oorlog. „Operatie Nachtwacht", de codenaam voor de drie vlieg tuigen van de luchtmacht op luchtmachtbasis Andrews in Maryland die uitgerust zijn als een volledige commandopost, viert dit jaar zijn tiende ver jaardag. De vliegtuigen zijn omge- TNa een lang ziekbed overleed heden onze lieve vrouw en moeder ANNA SCHMID geboren Polfliet, oud 68 jaar. Uit aller naam: H. A. Schmid. Goes, Nachtegaallaan 51. De uitvaart vindt plaats donderdag 11 uur in de r.-k. parochiekerk te Goes. Op vrijdag 18 februari a.s. hopen onze ouders en grootouders J. BROUWER en J. BROUWER - BOGAERT hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Op die dag zal uit dankbaarheid om 14.30 uur een H. Mis worden opgedragen. Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Philippine, februari 1972. Oude Kerkstraat 8. Gelegenheid tot feliciteren van 17.30 - 19.00 uur in Restaurant „De Fijnproever". Heden overleed tot onze droefheid, na een w stondig gedragen ziekbed, gesterkt door H. Sacrament der zieken, in volle overgave* Gods H. Wil. mijn geliefde man, vader, scW vader, grootvader, broer, schoonbroer en oomi heer CONSTANTINUS LODUVICUS VAN BELLEGHEM echtgenoot van mevrouw Celina Margrieta Meulebroeck in de leeftijd van 68 jaar. Oostburg: C. M. van Belleghem-Meuiebrw* Philippine: E. M. Saey-van Belleghem H. Ch. Saey Lidy en Arno Oostburg: S. de Vulder Hulst: Zuster Marcele Familie Belleghem Familie Meulebroeck. Oostburg, 15 februari 1972. Achter Nieuwstraat 10. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de to l aardebestelling waarbij u wordt uitgenodigd, z! plaats hebben op vrijdag 18 februari a.s. om 10.0(1 uur in de parochiekerk van de H. Eligius it Oostburg. Eucharistieviering donderdag 17 februari te 19.00 uur in de parochiekerk. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief hebber, ontvangen, gelieven deze als zodanig te In- schouwen. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens het Pentagon wor den de vliegtuigen te oud en zijn zij te klein voor de ver beterde elektronische compu ters en communicatie-appara- tuur die de laatste jaren is ontwikkeld. Het wil dat zij vervangen worden door een vloot van zeven grotere en duurdere Boeing 707 Jumbo- Jets. DEN HAAG Minister dr W. Drees (Verkeer en Water staat) voelt erg weinig voor de aanleg van een Benelux- luchthaven in de buurt van de Belgische-Nederlandse grens, bijvoorbeeld bij Baarle-Nas- sau. Hij heeft dat gisteren ge zegd in de Eerste Kamer tij dens het beleidsdebat over Verkeer en Waterstaat. TANDARTS TERNEUZEN donderdag 17 februari Minister van defensie Mei vin R. Laird heeft het congres deze week 113.8 miljoen dollar gevraagd om onmiddellijk vier Boeing's 707 te kopen. Een van de 747's zou gebruikt worden voor het testen van nieuwe apparatuur, waaronder maatregelen om de elektroni sche apparatuur te beschermen tegen elektro-magnetische gol ven die veroorzaakt worden door een kernexplosie. Laird liet doorschemeren dat de ontwikkeling van de nieuwste Russische wapens de bestaande vliegende comman doposten bloot zou stellen aan storingen in de communicatie in geval van een kernaanval. In tegenstelling tot de presi dentiële commandoposten, waarvan er altijj een gereed staat op basis Andrews, houdt het SAC altijd een van zijn vliegtuigen in de lucht. Een gevechtsstaf, onder leiding van een generaal, staat in voortdu rend contact met het nationale militaire opperbevel in het Pentagon. Drees voerde een drietal ar gumenten aan tegen een der gelijk projekt, waarvan het feit dat Nederland in de toe komst een tweede nationale luchthaven puur voor eigen gebruik nodig heeft, het be langrijkste was. Ander argument tegen een Beneluxvliegveld bij Baarle- Nassau is volgens de minister het feit dat er een duidelijke relatie moet bestaan tussen de luchthaven en de randstad en in de derde plaats speelt zijns inzien de problematiek in Bel gië veel minder dan bij ons: in tegenstelling tot Schiphol is hetv liegveld bij Brussel nog lang niet vol. België zal dien tengevolge niet zo erg gepor teerd zijn voor een Benelux vliegveld. De eventuele vestiging van de tweede nationale luchtha ven West-Brabant is volgens de bewindsman niet zonder Winkelier» en consumenten vinden elkaar feilloo» in deze krant Voor de vele blijken van belangstelling, welke wij van u mochten ontvangen bij het overlijden van mijn man en vader, de heer J. J. TIELEMAN danken wij u hartelijk. Fam. Tieleman - Vink. problemen. Deze problemen nouden niet alleen verband met de (lawaai) gevolgen voor de omgeving, maar zijn ook van vliegtechnische aard, om dat het luchtruim boven Bra bant nu eenmaal grenst aan dat boven de Brusselse luch thaven. De minister zei dat de gevolgen die de aanleg van de tweede luchthaven heeft voor de omgeving „een van de zwaarste brokken" is van de studie, die over het luchtha- venvraagstuk wordt ver richt. PPR-senator Van Huiten noemde de vestiging van de tweede luchthaven, evenals de uitbreiding van Schiphol, een „heilloze gedachte". Minstens moet de studie ook gericht zijn op de consequenties van het niet aanleggen van de tweede luchthaven vond hij. Volgens minister Drees ge beurt dat impliciet. MODE-COIFFEURS TERNEUZEN ZUIDLANDSTRA AI 30 TELEFOON 2533 DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij, namens weder zijdse ouders, onze hartelijke dank, voor de vele blijken van belangstelling, felifcitaties, bloemen en cadeaus, welke wij bij ons huwelijksfeest mochten ontvangen. H. de Groot - Ferket. Kapellebrug, Gentsevaart 48, februari 1972. Te koop grammofoonpla ten, talencursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans geheel compleet per cursus f 30,Telefoon 070 - 652405 of 111097. Voor de zeer vele gelukwensen,, bloemen en ge schenken, kom ik u langs deze weg hartelijk danken. U hebt 17 januari voor my tot een onvergetelijke dag gemaakt. VUL. '»S«V f\\ l'l»? ftipA'r IJ Mej. V. Dieleman. Oostburg, Brouwerijstraat 17. Te koop noten salonkast en teak hoekkastje. Irene- straat 11, Terneuzen, lening komen te overlijden, dan wordt het resterende bedrag zonder meer kwijtgescholden. Dat is weliswaar geen plezierige gedachte, maar wel een veilige. En u moet het even weten. Wat u ook moet weten is, hoeveel rente u betaalt. Daarom een voorbeeld. Stel u leent f 3.000,- en lost af in 24 maanden. Dat komt dan op f 148,89 per maand. Of totaal f 3.573,36. Aan rente en bijkomende kosten betaalt u dus f 573,36. Dat is precies f 23,89 per maand. (En die rente mag u nog aftrekken voor de belasting ook!) Rekent u maar na. En loopt u maar eens binnen bij een kantoor van de Finata Bank (er zijn er meer dan 35). Of schrijft u 'ns. Belt u 'ns. Om inlichtingen te krijgen. En om eventueel wat geld te lenen. Geld, waarop u géén weken hoeft te wachten. zult ervaren dat een persoonlijke lening snel voor elkaar kan zijnv Aan welk bedrag denkt u? In principe kunt u van 1.000 tot 10.000 gulden lenen en we vragen geen onderpand. U gebruikt het geld, zoals het goeddunkt. Aflossen kunt u in 6 tot 24 maandtermijnen. (Langere looptijden ookmogelijk.) En mocht u tijdens de Nee, nee en nog eens nee. Loop maar' eens binnen bij de Finata Bank. Dan ziet u het zelf: we staan direct voor u klaar! Want wijbij de Finata Bank, zijn nu eenmaal „helemaal thuis" in privéleningen. Het is zogezegd ons vak. Dat hebben tot nu toe al meer dan 225.000 tevreden klanten ervaren. En ook u organiseert op 17 februari a.s. haar DERDE BIJ EENKOMST, in café „De Vriendschap" van de heer Maandag. Deze avond wordt verzorgd döor de heer P. Brandt. Allen zijn hartelijk welkom. In verband met karnaval zijn wij in plaats van 's WOENSDAGS Café Frituur Aanvang 8 uur. HET BESTUUR. Kloosterzande Tel. 01148-646 REGELMATIG TE HUUR: MET ERVAREN MACHINISTEN Binnenpas 5 KOEWACHT - Tel. 01146$ De directeur van gemeentewerken roept solli citanten op voor de betrekking van van de openbare kleuterschool „De Eutebeuters", gelegen aan de Dauwendaelsestraat. BELONING; voor 24-jarigen en ouder f208,39 per maand (berekend naar 535 werkuren per jaar, waaronder de uren voor de jaarlijkse grote schoonmaak zijn begrepen). VAKANTIETOELAGE: 6%%, Schriftelijke sollicitaties binnen één week na verschijning van dit blad inzenden aan de direc teur van gemeentewerken, Stadsschuur 1 te Middelburg. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel gemeenteraad als «tot gedeputeerde staten ben gewend, kunnen gedurende de term1^ tervisielegging beroep, instellen bij de Beroepschriften moeten worden geric H. M. de Koninigin, doch worden ingedien de minister van Huisvesting en Ruimte dening te 's-Gravenhage. In verband met belangrijke uitbreiding van ons groepsvervoer, vragen wij op korte termijn eventueel op part-time basis Sollicitaties te richten aan GARAGE CITO Buitenweg 37, Axel tel. 01155 -1651. Heinkenszand, 16 februari 1972. Breda, Wilhelminastraat 27, (01600) 48757-Bergen op Zoom, Kastanjelaan 76, (01640) 33454,

de Stem | 1972 | | pagina 4