I BURGEMEESTER MICHEL VAN MAELE: Kust zal hèt centrum voor toerist worden 'EM I sÏmo an B5gen °P Zoom 5.26 llK* Hmsweert 4.33 en STUDIEGROEP OOSTERSCHELDE WE GAAN ONVERDROTEN VOORT Reactorvat in Borssele E0URD6S? Meer dan 100 vragen over 0111 wikkel ingsschets SPREKEND OVER 'AS' 0GGE-BRESKENS) Inbraken in Hulst SVrV86 38' Ko- HULST Actiegroep stuurt Drees anti-zegel Industrie en toerisme Ondanks moeilijkheden op laatste traject Betekopjes anderhalf uur in de ban van Swiebertje ONTDEK ZAMBIA Regionaal beraad over éducation permanente stad raagt hulp mrochianen Vaarten- boekjes PSD worden ingenomen Haar Koorschool luistert kerkdienst op (Van onze correspondent) CLINGE Nu de parochie- erk met ingang van 1 maart een koster meer heeft, heeft astoor Fick aan de parochia- en gevraagd om de verschil- :nde taken, die er in de kerk estaan, te verdelen. Er hebben zich al enkele srsonen voor die taken aan- aboden. Toch ig èr nog be sefte aan een aantal krach- in. „Onze kerk is op dit mo- lent in goede staat. Het is nze plicht haar mooi te hou- en en daarom vraag ik als astoor aan allen om mee te rerken", aldus pastoor Fick >t zijn parochianen. In verband met het vertrek an koster J. van Vlieberghe, ie dirigent was van het zang oor, heeft het kerkbestuur A. e Waal, onderwijzer aan de t.-Bernardusschool voor basis- nderwijs, benoemd tot nieu- re dirigent. De heer De Waal eeft zijn functie inmiddels anvaard. AMSTERDAM Geslaagd an de Vrije Universiteit voor andidaats sociologie L. ïonse (Yerseke). Voor politi- ologie P. Luteyn (Zuidzan- e). ST NEDERLAND rspreidingsgebied (excl. 50 ct :assokosten). 1. 01150-7920 (4 lijnen). 10-3751 (3 lijnen). 10 (3 lijnen). 751 en tel. 01158-1940 e Bakker (01150-2601), L. Vergouwe (01172-1878), ïeman (01155 1224), an den Berge. 19.00-21.00 uur, tel. 0,600 00-49900. 10-22341. ugustijn, kantoor Nic"^^, ve: Lorentzlaan 50, J-er F Koopman kantoor: 180-7764. privé: J. Co3te 7438 fflokstr33' Kersten, kantoor: KloKS' zicht 37. tel. 01100-6584. Izone: G van Berkel, kaï de 01150-7920. privé: uaia 4866 cteenstra8' Verlind, kantoor: Oude Polderstraat MjeuW- 'an der Helm, kantoor 920, privé: Beethovenh in Ie Boer, Trumanlaan Deursen, GerbrandylaaD I Burgemeester Van Maele m Brugge. MINISTER H.J. DE KOSTER van Defensie brengt deze nek een bezoek aan Noorwe- gen waar hij met zijn Noorse amtgenoot van gedachten zal wisselen. Vooruitzichten voor donder ss en vrijdag, opgesteld door tó KNMI. Plaatselijk een bui temperaturen iets boven normaal. Weersvooruitzichten y cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor donderdag: aantal uren 0 tot 3, min. temp.: 0 tot Staden boven normaal, max. trti' Vaa on"eveer noi-maal v.' svaden boven normaal. ns op een droge periode .?,Im5s'sns 12 uur: 80 pro- j ,ans op een geheel S? etmaal: 50 procent. Voor I wag: aantal uren zon: 1 tot 'ni 'cmp.: van ongeveer aa tot 4 graden boven zeS max' temP-: van on- normaal tot 3 graden drot? „nor™aal- Kans op een tur on™ van minstens 12 «Li focent, kans op een tsnt «tmaal: 6ü pro- «te^niOTdas 17 Ae; VWgenT^,n 350 en 16-19' ®cldin|e is 15"46' We" "ec 5.16 en 17.39. (Van onze correspondent) HULST In de Hema te Hulst werden twee Belgische dames, respectievelijk de 72-ja- rige J. van de B. uit St.-Jans- Molenbeek en de 63-jarige E. S. uit Schoten betrapt op dief stal. In hun boodschappentas werd winkelwaar aangetroffen, die zij niet hadden betaald. Door de rijkspolitie uit Hulst werd procesverbaal opgemaakt, waarna beiden naar huis moch ten. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in Pho no-bar Neeiemans in Hulst. De daders die tot op heden onbe kend zijn hebben een veertigtal muziekcassettes, talrijke gram mofoonplaten en andere aan verwante artikelen meegeno men, tot een waarde van onfie veer 3000 gulden. Zij zijn de zaak binnenge drongen door een deur te for ceren die in een brandgang uit komt. De rijkspolitie groep Hulst stelt een onderzoek in. Maandagavond laat werden aan een nieuwbouw in de Dul laertstraat te Hulst de 18-jarige A. S. uit Hulst en de 21-jarige H. B. uit Den Haag (die op fa miliebezoek was) door de rijks politie op heterdaad betrapt bij het stelen van bouwmaterialen, Op een auto hadden zij 50 stuks tegels geladen. Na opmaken van heit procesverbaal konden zij huiswaarts keren. stenz 24^ G (ANP> Kon- '8 - 2onv Rbeinfelden 4 Plitter»s!ra/t„sburS 158 P,us 352 j] 296 - 2, Maxau Scim n°4hinf7e%t133 - 8' 21 - 2 7' Stetnbach ®8en 'lil i"2 203 14, Plus ij ,,LP Us 9' Kaub 132 ?i Kuhrort su'n ^Ulen 166 Plus P'us 26 T> 19' Lobith Plus" Pa™erdense kop gbs 28 IT4;:, Nymegen 716 5l^p 844 P,us 10> Joiter 240 0 P,us 10- De- o 12 RmP uS 41' Monsin ij?, gbaren 4052 - 33, 533 plusr6 bene" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wanneer op 1 maart de nieuwe tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde van kracht worden, zullen op die datum alle" nog in omloop zijnde tien en 20-kaarten-vaarten ongeldig worden. Vanaf 1 maart tot 1 september 1972 kan men de waarde van de nog niet ongel dig gemaakte oude coupons of vakjes adn de loketten van de provinciale bootdiensten terug ontvangen, bij aankoop van een nieuwe kaart of een nieuw boekje. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE - Het is heel goed mogelijk om van de „driehoek" Oostende-Brugge-Breskens een van de belangrijkste toeristische centra van Eu ropa te maken. Dit is de mening van Michel van Maele, die op 1 februari van dit .iaar als burgemeester van Brugge werd geïnstalleerd. De man, die te voren 25 jaar lang burgemeester was van Sint-Mi- chiels een gemeente, die na de gemeentelijke herindeling na 1 februari 1971 nu tot de gemeente Brugge behoort wil in zijn ambtsperiode bereiken dat Brugge op toeristisch gebied in de hele wereld gaat meetellen. En dat daarvan ook het Zeeuwsch-Vlaatnse kustgebied een graanltje kan meepikken, is volgens burgemeester Van Maele zonder meer duidelijk. nig gedaan aan het opvangen en begeleiden van de toeris ten. „Cadzand komt daardoor als toeristencentrum niet tot volle ontplooiing. Je vraagt je af waarom zo'n mooie kust streek niet veel drukker wordt bezocht." En wat burgemeester Van Maele ook erg vindit is het ont breken van een kustroute van Oostende naar Cadzand. Tot Knokike kan men langs de zee rijden, maar daarna moet men weer het binnenland in om via Sluis het strand in Cadzand te kunnen bereiken. „Als er een kustroute zou zijn kon men in Nederland ook profiteren van de toeristen aan de stranden in Knokke en Oostende", al dus burgemeester Van Maele. Ie. „Het gebied tussen Brugge Breskens-Knokke-Blanken- berge - Oostende - Brugge heeft iedere toerist wat te bieden Er zijn prachtige stranden, bossen en landschappen en bij slecht weer kunnen de toeris ten in Brugge en Sluis volop aan hun trekken komen. In kunsthistorisch opzicht is het geen Brugge heeft te bieden uniek te noemen", zegt de nieuwe burgemeester van Brugge. Momenteel wordt Brugge en omgeving jaarlijks door onge veer drie miljoen toeristen be zocht. „Dat is tachtig procent te weinig. Binnen vtijf a tien jaar moeten we minstens vijf miljoen toeristen per jaar meer hebben", meent burge meester Van Maele. Om dat te verwezenlijken gaat Brugge nog meer dan tot nog toe het geval is geweest via reis- en reclamebureaus Brugge in de hele wereld 'verkopen'. En om het verkooppraatje waar te maken gaat Brugge enorme bedragen investeren in het aanpassen van de toeristi sche infrastructuur, met ande re woorden: men gaat de stad nog aantrekkelijker maken voor de toerist door een verbe tering van de verblijfsaccom- modatie, door het weren van het verkeer uit de binnenstad, terwijl tegelijkertijd zoveel parkeerruimte aan de rand van de binnenstad wordt ge schapen dat iedere automobi list vanaf het parkeerterrein binnen enkele minuten de bin nenstad bereikt en door het samenstellen van programma's op een zodanige mannier dat de bezoekers van Brugge zich geen moment behoeven te ver velen. Burgemeester Van Mae le heeft deze plannen uitgestip peld in een vijftienjarenplan, waarvan hij hoopt dat het bin nen tien jaar verwezenlijkt kan worden. Niet echter de gemeente Brugge alleen behoeft zich in te spannen om van de 'drie hoek' een belangrijke Europe se toeristische trekpleister te maken. Ook van de Neder landse gemeenten en onderne mers in de recreatiesector te West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal het nodige gevraagd wor den als de plannen van burge meester Van Maele van Brug ge moeten worden gereali seerd. Volgens de heer Van Maele wordt b.v. te Cadzand te wei- ADVERTENTIE) voor een GOSDE BRIL OF UURWERK HET ADRES (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De uitgave van deltapostzegels is voor de actiegroep Oosterschelde-open aanleiding geweest een anti- zegei uit te geven. De anti-zegel is met een be geleidend briefje naar minis ter Drees gestuurd. In haar brief zegt de groep voor de zoveelste keer, dat Rijkswaterstaat onverantwoord blijft omspringen met een van de weinige nog zuivere wate ren, namelijk de Oosterschel- de. Gevraagd wordt „deze dwaasheid te stoppen". Zoals bekend heeft de mi- nistér nog vorige week ge zegd, dat de betreffende zeearm dichtgaat. De sluiting valt niet meer ongedaan te ma ken. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Op 1 maart wordt begonnen met de bouw van de nieuwe zeesluis te Zee- brugge, een sluis, die ge bruikt moet kunnen worden door schepen tot een laadvermogen van 125.000 ton. De bouw van deze sluis kost de gemeente Brugge 16 miljard Belgische francs. In Brugge verwacht men dat na het gereed komen van de zeesluis de verdere industriële ontwikkeling van het gebied tussen Zeebrugge en Brugge tot een be langrijk industrieel- en handelscentrum op gang zal komen. Tussen Brug ge en Zeebrugge liggen 6000 hectaren, die voor industrievestiging benut kunnen worden. Met het oog op de om vangrijke plannen in de recreatiesector, die Brugge voor de oude historische kern heeft, dienen slechts „schone" industrieën zich hier te vestigen. Na het gereedkomen van de nieuwe zeesluis gaat men in Brugge trachten van de Belgi sche regering gedaan te krijgen dat er een ka naal van Zeebrugge naar Antwerpen wordt aange legd, waardoor de scheepvaart vanuit Zeebrugge aansluiting kan krijgen op het Al- bertkanaal en zodoende tot in het Ruhrgebied kan doordringen. „Maar dat is een volgende fa se", meent Michel van Maele, de nieuwe burge meester van Brugge. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - VEERE De Studiegroep Oosterschelde ziet in het tussentijds, rapport over de Deltawerken, dat eind vorige week door minister Drees aan de beide Kamers der Staten Generaal is aange boden geen aanleiding om haar ijveren voor het open houden van de Oosterschelde te staken. „Integendeel", zo zegt de voorzitter van deze groep, ir. J. Loeff, uit Veere. „Het rap port is voor de studiegroep een gerede aanleiding om de aanvechtbare punten die er in de filosofie van Rijkswater staat en de bewindsman zitten, te bestrijden. Wij zullen dat weloverwogen doen, en tevens de nota van ir. Van der Kerk (openbare uitgaven ten behoe ve van het Deltaplan) die on zerzijds nog op een reactie wacht, in onze beschouwingen betrekken. Er komt in elk ge val een weloverwogen weer woord van ons". Over de voornaamste con clusie van Rijkswaterstaat en van de minister van Verkeer en Waterstaat, dat de Delta werken volgens plan zullen worden voltooid hetgeen betekent dat de Oosterschelde zal worden afgedamd is ir. Loeff niet verbaasd. „Het was te verwachten want er is nog nimmer een ander standpunt door Waterstaat gehuldigd". Op het eerste gezicht (ir. Loeff had, toen wij hem om commentaar vroegen, het rap port van minister Drees net drie minuten in huis) had de voorzitter van de Studiegroep Oosterschelde de indruk dat de voornaamste bezwaren die door de tegenstanders van af sluiting naar voren zijn ge bracht, opnieuw worden geba gatelliseerd. Deze bezwaren betreffen de economische as pecten en de kwestie van het milieu. „Wij leggen het hoofd niet in de schoot", zegt ir. Loeff beslist. „Onze grootste zorg voor de naaste toekomst zal zijn, de publieke opinie wakker te schudden. Men ac cepteert in ons land te gemak kelijk dat wat van bovenaf wordt gedecreteerd. Wij wil len het tussentijds rapport wel overwogen bestrijden. Er zijn voldoende aanvechtbare pun ten in die daartoe aanleiding geven". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Even leek het mis te gaan. Op het meest kritieke moment van het transport van het reactorvat voor de kerncentrale in Borssele van het Duitse Bochum naar de cen trale gebeurde er iets waar niemand op gerekend had. ^ADVERTENTIE) van 18-26 mei; 27 juli - 4 aug; 21-29 sept. inlichtingen: montfort BAARLAND In de Gere formeerde kerk te Baarland wordlt op zondag 20 februari a.s. 's middags om vijf uur een bijzondere dienst gehouden. Aan deze dienst wordt mede werking verleend door een veertigtal jongens van de Zeeuwse Koorschool uit Goes. Dirigent is de heer E. Heij- blok. Voorganger in de dienst in Baarland is de plaatselijke predikant ds. Jac. Wagenma kers. Het zal een bezinnings- dienst zijn met als thema "Op de plaats...rust". Het orgel wordt bespeeld door de heer J.J. la Soe te Ellewoutsdijk De deuren gaan open om half vijf. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Het carnavalshoogtepunt voor de kleine Betekoppen uit Sas van Gent wias gisteren het optre den van Swiebertje. In De Speye trad de kinderheld voor een dikke 900 kinderen op. Anderhalf uur lang vermaak ten Swiebertje, Bromsnor, juf frouw Saartje en meneer Ha- nekraayer de menigte met het toneelstuk Swiep in paniek" Voor de elf medewerksters van De Speye was het vooral in de pauze onbegonnen werk om de kinderen rustig te hou den. Het speelde zich allemaal af gistermiddag in de Sloehiaven, op het uiterste puntje van het terrein van de Kon. Mij „De Schelde". Zeer zorgvuldig hadden de mensen van de zwaar-transportspecialisten van Van Twist N.V. uit Dor drecht de precieze tijd uitgC' rekend waarop de grote duw bak met daarop het 260 ton zware vat bij afgaand tij te gen het talud vast moest ko men te zitten. En dat klopte dan ook precies. Maar op het moment dat de voorste van de 96 wielen van de transportwagens op de zware stalen kleppen tussen het talud en de duwbak reden, liep één van de remmen van het onderstel vast. De hele trein kwam tot stilstand, maar kwam na het verhelpen van de moeilijkheden met de rem geen centimeter meer vooruit. Ondanks de bijna drie meter hoge trekker die 380 paarde- krachten kan ontwikkelen. Er was echter al heel gauw een oplossing gevonden. De 50-tons kraan, die in de buurt was, voor het installeren van de stalen kleppen, werd nog- eens voor de trekker gekop peld en toen was het snel gebeurd. De rit naar Borssele daarna was toen nog maar een kleinigheid. Afgezien van dit onver wachte mankement is de ope ratie „reactor-vat" van een leien dakje gegaan. Het over slaan in Kats, afgelopen vrijdag van het m.s. Beijerland op de duwbak Lastdrager 12 van Van der Wees uit Dordrecht, het transport door het Veerse Meer en het kanaal door Wal cheren, het meren bij De Schelde, het vullen van de (ADVERTENTIE) in de „Beurs-Moderny/ te Breda Treed in de voetsporen van David Livingstone. Kom vrijdag, 25 februari a.s. naar de bovenzaal van Café-Restaurant „Beurs-Modern'', Grote Markt 6 te Breda, om te kijken en te luisteren naar een boeiend beeld- verslag van een avontuurlijke wandelsafari in donker Afrika. Gratis toegangskaarten te verkrijgen bij: REISBUREAU MEEüS BREDA Willemstraat 13, Tel. 01600-22121 ROOSENDAAL Markt 5 Tel. 01650-35666 BERGEN OP ZOOM Hoogstraat 2 Tel. 01640-33716 achterste ballasttanks van de duwbak, het rijden van het vat naar de voorplecht, het manoevreren met de sleepboot en de twee lieren, het liep allemaal gesmeerd. De hele operatie krijgt nog een vervolg als het tweede vat van 6 tot 10 maart op dezelfde manier naar Borssele getrans porteerd wordt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kenmer kend voor Education Perma nente is het begrip „Perma nente" (voortdurend). Ge bruikmakend van de veelbelo vende aanzet voor een Educa tion Permanente in Zeeland, die gemaakt is tijdens de Zeeuwse culturele dag, eind vorig jaar, wil de Zeeuwse cul turele raad een voortdurende dialoog over de mogelijkheden van voortdurende vorming op gang brengen. Aan alle deelnemers aan de culturele dag 1971, maar even eens aan mogelijke belang stellenden, is gevraagd deel te nemen aan een regionaal over leg inzake permanente educa tie. De taak om dit overleg te construeren, is toegevallen aan de Zeeuwse culturele raad. „Het is wenselijk dat wij op korte termijn komen tot regi onale overlegstructuren, waar alle instellingen, organisaties en verenigingen voor wie het begrip permanente educatie van belang is, in betrokken worden", zegt de heer W. H. Hofman, adjunct-directeur van de Zeeuwse culturele raad. Uitgangspunt voor het verdere overleg is het fraai uitgevoer de verslag van de culturele raad, waarin onder meer de volgende definitie van „Educa tion Permanente" wordt gege ven: „E.P. is een systematisch bevorderen vam de levenslange zelfontplooiing van de mens. Hierbij gaat het er om dat de mens bewust wordt van zich zelf en van zijn mogelijkhe den, van zijn plaats ten op zichte van de ander, en van zijn plaats in de maatschap pij". Een van de vele prakti sche suggesties die zijn ge daan was, de stichting van een „Zeeuwse academie", waarin alle regionale werkverbanden kunnen worden onderge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ont- wikkelingsschets 1971 van het provinciaal bestuur ontbeert een aantal belangrijke bouw stenen. De schets, die in de loop van dit jaar door de sta ten zal worden behandeld, zegt b.v. niets over de concen tratie van de visserij (een desbetreffende nota is nog niet verschenen). De schets zwijgt ook over het strèekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, van hoeveel be lang dit streekplan juist met het oog op de industrialisatie ook is. De Westerschelde-nota wordt buiten het verband van de ontwikkelingsschets behan deld, en tenslotte zwijgt de schets over de in voorberei ding zijnde nota inzake de ge westvorming in Zeeland. Dat ook het sociaal-culturele hoofdstuk (waarin recreatie en toerisme) ontbreekt is bijna een traditie bij ontwikkelings- schetsen Niet zonder reden is dan ook aan de afdelingen van de staten, die de openbare behan deling van de ontwikkelings schets voorbereiden, gevraagd wat er eigenlijk in de praktijk terecht is gekomen van de voorloper van deze ontwikke lingsschets: een soortgelijk stuk dat in 1967 is versche- Gisteren is het afdelingsver slag gepubliceerd. Meer dan honderd vragen wachten op een antwoord. Er komen ook halve of hele beweringen in het afdelingsverslag voor, zo als deze: „Zou het niet juister geweest zijn om uit te gaan van de bevolking van Zeeland en daarop de werkgelegenheid af te stemmen, in plaats van de omgekeerde weg te vol gen?" En een andere: „Deelt het college de mening dat er in Nederland, en ook in Zee land, te veel gestudeerd en gepraat wordt, en dat men te weinig tot daden (zaken) komt? Kijk eens naar Bel gië!" Uit een der afdelingen kwam de vraag of het met mogelijk was rijksdiensten naar Zeeland te doen over brengen. Een andere suggestie: vervroegde bouw van zuive ringsinstallaties, om extra werkgelegenheid te schep pen. Een vraag stelt scherp, dat een hogere werkloosheid wel eens aanvaardbaarder kan zijn dan het risico van een verdere industrialisatie. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen ziet een statenlid voldoende brood in de (uitgestelde) verdere uit breiding van DOW-Chemical. „Acht u het kiezen van een mogelijke ruimte voor indus trievestiging in Zeeuwsch- Vlaanderen eigenlijk wel mo gelijk zolang het Baalhoektra- cé niet vast ligt?", zo luidt een andere vraag. Een opmerking betreffende het milieu: moeten er geen groengordels worden aange legd zodra een gebied tot in dustriezone is aangewezen? Een fabriek groeit sneller dan een groengordel, zo oppert een van de afdelingsleden. Een andere suggestie zegt: „Kan West-Zeeuwsch-Vlaan- dern geholpen worden door bevordering van tuinbouw en glascultuur in deze regio?" „Komt de nationale taak die Zeeland op het gebied van de zeehavenontwikkeling heeft, eigenlijk wel tot uiting in het rijksbeleid ten opzichte van vraag. Een concrete suggestie betreffende de instelling van een reserve-rampenfonds voor bestrijding van acute vervui ling, zoals, die b.v. ontstaan bij het aanspoelen van olie op de stranden. Nadat .GS. hebben geant woord is de ontwikkelings schets rijp voor gehandeling in de staten. Voordien gaat het stuk nog de provincie door als onderwerp - van discussieavon den, die georganiseerd worden door de NVN, die a.s. maan dag door de hele provincie heen beginnen.

de Stem | 1972 | | pagina 3