SM Recreatieraad kamperen op boerderij moet kunnen Man weigert gasopnemer toegang tot slaapkamer sfëSMTsn Culturele raad bezint zich op zijn structuur Minister Drees: Schadewet bepaalt termijnen Eerste reactorvat in Zeeland aangekomen J stad streek Lemsterakenhoogaarzen en boeiers naar Zierikzee Schade Weekenddienst redactie Buien Vérbod Zorgen Ï&JSW* - Advies Metro Tuinbouw Duwbak Zaterdag ]2 februari 19/^ nburg: O.L.V. Tenhe- ming zaterdag 19, zon. 30 en 10 uur. H. Gregorius de Gro- 31155-1532. Zaterdag 19 dag 9 en 11 uur. iet: H. Maria Onbevl el. 01152-382. Zaterdag zondag 10 uur. ens: H. Barbara, tel. i87. Zaterdag 19 uur 10 uur. nd: Toeristenkerk. Za- 9 uur, zondag 9 uur. s: Parochie H. Henri- terdagavond om 19 uur, 8, 10 en 11.30 uur. Dorpsplein. Zaterdag ag 10 uur. H. Maria Maagd, tel 754. Zaterdag 19 uur' 9 en 10.30 uur. „De Populierstraat, zon- 10 uur. de: H. Bavo, tel. 01171- terdag 19 uur, zondag 9 nendijk: H. Martinus, 48-382. Zaterdag 18.30 ndag 7.30, 9, 10.30 en 17 weert: O.L.Vr. Onbevl. Zaterdag 18 uur, zondag en 10.30 uur (en 11.15 Kruiningen). erenhoek: Sint-Willi- 01105-264 Zaterdag 19 indag 7.30, 9, 10 en 10.30 kenszand: H. Blasius, .106-1216. Zaterdag 19 indag 7.30, 9.00 en 10.30 dplaat; H. Eligius. Zater- uur, zondag 9 uur. t: H. Willibrordus. tel. 2130. Zaterdag 19 uur, 8.30, 10, 11.30 en 17 perland: (Molenhoek), 10.30 uur. wacht: H.H. Philippus :obus, tel. 01146-360. Za- 19 uur, zondag 8 en 10 bendijke: Cultureel im. Zondag 9.00 uur enst voor katholieken, dendamme: H. Bonifati- 01194-219. Zaterdag 19 indag 8 en 10.30 uttr. edorp: H. Eligius, tel. 36 Zaterdag 19 uur, 8 en 10.30 uur. delburg: Par. H. Petrus iulus. Zaterdag 19 uur, 10.00 en 19.00 uur. (centrum „Zuiderba- Rentrmeesterlaan. Zon- .30 uur. burg: H. Eligius, tel. 003. Zaterdag 19 uur, 8.30 en 10.30 uur. ande; O.L.V. Hemeiv., 195-214. Zondag 8 en 10 nd-Bath: (kerk Honte- Zaterdag 7 uur, zon- uur. van Gent: H. Maria He- tel. 01158-1661. Zater- 9.15 uur, zondag 8.30, 11 uur. londijke: Dorpsplein, lag 19 uur, zondag 10 rplaat: Hulpkerk. Zater- uur, zondag 9 uur. s: St.-Jan de Doper, tel. 208 Zaterdag 19 uur, 8. 10 en 19 uur. skil: H. Ant. van Padua, 11157-418 Zaterdag 10 zondag 9.00 en 10.45 leuzen: H Willibrordus, 11150-23217. Binnenstad: ag 19 uur, zondag 7.30 1.45 uur. Triniteitskerk, 19.15 uur, zondag 0, en 17 uur. Kruiskerk zaterdag 19 uur, zon- 0 uur. Par. De verrezen ;us (r.-k. school De Zee- v), zaterdag 19 uur, zon- .30. 10.30 en 11.30 uur. ig 11 uur. R.k. kerk Singel 9 uur, zondag 10, 12 en NEDERLAND idingsgebied (exel. 50 ct kosten). 1150-7920 (4 lijnen). 751 (3 lijnen), lijnen). en tel. 01158-1940 akker (01150-2601), ergouwe (01172-1878), ,n (01155 1224), en Berge. 19 00-21.00 uur, tel. O1600- 9900. 1341. stijn. kantoor Nieuwstra»' jorentzlaan 50. Terneuz ioopman, kantoor: 7764 privé- J CostenoDei ten kantoor- Klokstraat 1, 37 tel 01100-6584. G van Berkel. kantoor- 50-7920, privé: Langs hnd kantoor: Steenstra3' de Polderstraat 41. Ier Helm, kantoor privé- Beethovenhoi ler, Trumanlaan 10. ^xe'' g ursen, Gerbrandylaa" VISSERIJ WEG VOOR DELTA VEILIGHEID (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ZIERIKZEE 200 Schepen van Oud-Neder landse makelij zullen half juli gedurende drie dagen in Zierikzee het anker uitwerpen. Het zijn boeiers, botters, hoogaarzen, Lem steraken, en nog vele andere, die in gave conditie zijn gebracht of gehouden. De schepen zijn eigendom van leden van de Vereni ging van Ronde en Platbodemjachten, die in juni haar jaarlijkse reünie in Zierikzee houdt. De schepen zullen afmeren in de om geving van de havenpoorten een schitterend decor, dat herin- neringen zal oproepen aan de tijd dat Zierikzee nog een belang rijke handelshaven was. Tijdens de reüniedagen zal een spektakelstuk worden opge voerd, namelijk een „waterspel" waarin de overgave van de stad aan dé Prins in 1572 wordt uitgebeeld. Schepen in volle wapen rusting, en historische figuren in de bijbehorende kledij, zullen een reprise te zien geven van de landing bij de Zuidhavenpoort. De gemeente Zierikzee zal volop aan de activiteiten te water deelnemen. Er wordt een comité gevormd uit de burgerij, dat zal trachten de bevolking bij het gebeuren te betrekken. Tot de bijzondere activiteiten tijdens de reünie behoort ook een demonstratie „admiraalzeilen" op de rede van Zierikzee. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In het rapport over de Deltawerken, dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden, gaat Rijks waterstaat uitvoerig in op de nadelen voor de visserij. Met rijkswaterstaat is minister Drees van Verkeer en Water staat van mening, dat de visserij moet worden gezien als een „offer" dat voor de veiligheid van Zuidwest-Nederland moet worden gebracht. De schade die de broepsvis- serij en vooral de oester- en mosselcultures ondervinden is een belangrijk negatief aspekt van het afsluiten vanonder an dere de Oosterschelde. Er wordt naar gestreefd om dat, waar de gemeenschappen ne gatieve invloeden van de af sluiting ondervinden (voorna- n_lijk in Yerseke en Bruinis- se) nieuwe ontwikkelingen te bevorderen. Aan dertig van de zestig mosselbedrijven aan de Oos terschelde zullen vervangende (Van een onzer vers). verslagge- TERNEUZEN Voortaan wordt in elke vrijdageditie van de Stem gepubliceerd welke leden van het Zeeuwse redactieteam van de Stem tij dens het daaropvolgende week einde bereikbaar zijn als het gaat om redactionele aangele genheden. Voor redactionele zaken kunt u zich tijdens het komende weekeinde wenden tot de heren A. Koopman, tel. 01180—7438 en G. van Berkel tel. 01150-4866. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KMNI op vrijdag om 18 uur: plaatselijk buien, moge lijk met hagel of natte sneeuw ju lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: aantal uren z°u: 1 tot 4. Min. Temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden noven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op oen droge periode van min imis 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: ou procent. 7hï.°°A maanc*ag: Aantal uren ctroi ^n- temP-: om- sft^efs normaal Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op Periode van min os 12 uur: 60 procent. Kans 30nr!n feheel dro°g etmaal procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale raad voor de recreatie in Zeeland zal het provinciaal bestuur adviseren om op de Zeeuwse boerderijen en buitenplaatsen, eventueel ook in boomgaarden, het „individueel kamperen" mogelijk te maken. Drie tot maximaal vijf tenten of caravans per boerderij of buitenplaats, dat zal de norm zijn. Deugdelijke controle, ook waar het milieuhygiëne betreft, zal onontbeerlijk zijn. Zo moge lijk nog in de komende zomer zal met het voor Zeeland nieuwe fenomeen ervaring worden opgedaan. De recreatieraad had heel wat op- en aanmerkingen over een nota, die door een werk groep uit de raad was voorbe reid en waarin werd voorge steld, dat er een provinciaal raamreglement moest komen, waaraan de gemeentebesturen (bij bestemmingsplan) hun be leid kunnen toetsen. Het was vooral de heer J. Peters (Ver eniging Nederlandse Gemeen ten) die kritiek had op het feit, dat de gemeenteraden op de praktijk nauwelijks invloed kunnen uitoefenen. fcldenSt17nZ 2i45 plus l' Rheir" 154 p 8' Straatsburg 2 lui? Pliltcrsdorf 291 - 137 S. I4,2 6' Plochingen 11 I k' Mannheim 154 plus 1Stembach los 4, Mainz 166 E 7n Plus 9, Kaub plus 12, r bith 839 Plus 12 S i°' Keulen 88 bith SoRuir0rt.228 Plus 8, Lo. kop Plus 3' rrTV' 1N1Jmegen 641 fc4' ter 197 812 Plus 3, Deven- B°fgharenUS3MDMonsin 5480 8' U48 1? ~S8 Pius 4, Belfeld s'uis 502 onv e heneden de „Laat de provincie een alge mene verbodsbepaling afkondi gen, en laat dan aan de raden de vrijheid om ontheffingen te verlenen of bijzondere bepalin gen te maken", suggereerde hij. De door hem vertolkte opvat ting gaat als aanvulling op het advies van de recreatieraad naar GS toe. De heer Doeleman (Land bouwschap) veronderstelde dat het type kampeerder dat op de boerderijen zal verschijnen, veel gemeen zal hebben met de kampeerders van het eerste uur. BergeTo; 72oadaS 18 febr. en 13.33 2.30 en Zooi 3Ï17'4 ^odr' Rel'gen jjansweert" 2 87 15 48 vF*®*? i2 5.00 Vlic;.1 uPo en 14 on en 14.20 '26 en 13.49 3.17 op uur; uur: uur: uur: 15.38 De vergadering, die gedeel telijk werd gepresideerd door PPD-directeur M. de Vink, had zo zijn zorgen over de milieu aspecten van het vrije kampe ren. Peters: „Het begrip drie tenten per boerderij is be perkt. Wie zegt u, dat dit niet drie circustenten zullen zijn met tientallen bewoners erin?" De heer Pel (NVV) maakte bezwaren tegen de bepaling, dat sta-caravans niet op de mi niatuurkampeerterreinen zul len mogen verschijnen. Me vrouw Van Zanten (federatie vrouwelijke vrijwillige hulp- 'erlening) vreesde voor over- ipoeling van de „vrijgestelde gebieden" met boerenerfkam- leerders. Wat 't type vakantie behuizing betreft viel zelfs even, zij het schertsend, het begrip „schoonheidscommissie". De raad ging tenslotte wat schoorvoetend akkoord met 't advies om vrij kamperen mo gelijk te maken. Voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren, zo besloot de raad ver der, zal een basisplan voor de recreatie worden gemaakt. Dit gebeurt niet, zoals de heer Pel dat wenste, bij wijze van voor bereiding tot het streekplan, maar meer als een ruimtelijke invuloefening, dus achteraf. De raad sprak ook langdurig over het ontwerp-streekplan Schouwen-Duiveland, waarover de heer Doeleman, vooral waar het ging over de wegen, veel kritische opmerkingen had. Hij was geen voorstander van de aanleg van nieuwe recreatie wegen. Liever zag hij verbre ding van de bestaande wegen. „De technici ontraden dit sterk", sprak gedeputeerde J. Boersma, die het eerste gedeel te van de vergadering leidde. De heer Doeleman wierp ook een blik in de verre toekomst. „Is het absurd om aan te nemen dat de Rotterdamse metro-lijn ooit zal worden doorgetrokken tot het forenzengebied Schou wen-Duiveland?", vroeg hij zich af. Mr. Boersma antwoord de daarop: „In de streekplan- periode maken wij dit niet meer mee, vrees ik percelen in de Waddenzee worden aangeboden. Voor de overige bedrijven zal helaas geen nieuwe vestigingsplaats te vinden zijn. Ook twaalf aan de mosseleultuur verwante be drijven moeten verdwijnen. De visserij, en met name de kustvisserij, zal waarschijnlijk bij de uitvoering van het del taplan de grootste schade on dervinden van de afsluiting, van de Oosterschelde. De vis sersvloot telt ongeveer veertig schepen. De twee gemeenschappen, die het meest getroffen wor den, zijn Bruinisse en Yerse ke. De schade zal zoveel mo gelijk worden beperkt door het scheppen van nieuwe in dustrieën en meer recreatieve mogelijkheden, aldus de nota van minister Drees. In het verleden is wel eens de vrees geuit dat het delta plan de relatief gunstige posi tie van de fruitteelt en tuin bouw op de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden nadelig zou beïnvloeden door het veelvul dig ontstaan van nachtvorst. Uit onderzoekingen is vol gens het ministerie van ver keer en waterstaat echter het tegendeel gebleken. Land- en tuinbouw in het zuidelijk .deltagebid zullen steeds gebaat zijn bij een goe de zoetwater-woorziening, die juist door het afsluiten van de zee-armen mogelijk wordt ge maakt. Verwacht wordt dat de oppervlakte aan land- en tuin bouwbedrijven de komende jarenza 1 toenemen, vooral als de Oosterschelde zal zijn afge sloten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De aanvraag voor een schadevergoeding, die in het kader van de delta- schadewet ingediend kan wor den door ondernemers die door de afsluitingswerken schade hebben geleden, is gebonden aan een strikte termijn. Wil men voor een schade vergoeding in aanmerking ko men, dan is het van belang of de schade zich vóór of na 10 maart 1971 heeft voorgedaan. Als de schade is opgetreden vóór 10 maart 1971, moet de aanvraag om vergoeding zijn ingediend vóór 10 maart van dit jaar. Als de schade later optreedt, zal de aanvraag uiter lijk voor 10 maart 1973 moeten zijn ingediend. Alle aanvragen moeten ge richt worden aan de hoofd directie van rijkswatersaat, Ko ningskade 4 in Den Haag. Het vat zweejt tussen het m.s. Beijerland en de Lastdrager 12. De twee enorme portaalkranen van de Combinatie Ooster schelde moesten er aan te pas komen om het gevaarte van 265 ton uit het ruim op de duwbak te krijgen. Mammoettransport via enorme omweg (Van een onzer verslaggevers) KATS Het eerste reactorvat voor de kernener giecentrale in Borssele is in Zeeland aangekomen. Gistermorgen werd het kolossale vat in Kats uit een zeeschip gehesen en op een speciale duwbak ge plaatst, waarop het maandag zijn reis naar Borssele zal vervolgen- Twee 'van deze reactorvaten (de volgende komt in maart naar Zeeland) vormen samen met de eigenlijke reactor het volledig gesloten radioactieve deel van de kernenergiecen trale. In de reactor wordt door middel van kernenergie water verhit tot een temperatuur van 390 graden. Dat water wordt in het reactorvat gestuwd, waar het een ander watercir cuit volledig geïsoleerd van het radioactieve water uit de reactor zodanig verhit dati er sto-ovi ontstaat. Die stoom wordt naar de turbines ge voerd, waar dan verder op conventionele wijze electrici- teit wordt opgewekt. De beide reactorvaten zijn gebouw bij het Duitse con structiebedrijf Balcke in Bo- chum bij Dortmund. Ondanks het vrij eenvoudige principe, zijn het zeer gecompliceerde apparaten. Elk vat heeft een «vaarde van ruim vijf miljoen gulden. De verschillende seg menten zijn na het gereedko men stuk voor stuk römtgeno- logisch getest en aan elkaar gesmeed. Lassen zou te veel risico's voor haarscheurtjes op leveren. De flesvormige vaten hebben een lengte van bijna zeventien meter en een groot ste diameter van bijna 4, 5 me ter. De wanden variëren in dikte van 64 tot 140 centime ter. De vaten hebben een ver werkingscapaciteit van 18.000 tonwater per uur. en wegen ieder maar liefst 265 ton. Het eerste vat moet een enorme omweg maken om zijn einddoel te bereiken. Om al lerlei redenen voornamelijk door zijn formaat kon het vat niet volgens de kortste route worden vervoerd. Vijf maanden van voorbereiding zijn er aan de reis voorafge gaan. Uiteindelijk werd beslo ten tot een reis per trein, zeeschip, duwbak en auto. Het allereerste traject werd afgelegd per trein en wel tus sen Bochum in heit Ruhrgebied naar Brem-en. Doordat het vat vela viaducten en andere ob stakels niet kon „nemen", moest er een hele omweg ge maakt worden via Hannover. De hele treinreis duurde pre cies tien dagen. In Bremen werd het vat met een bok overgeladen in het m.s. Beijerland van Vroon's Handel en Scheepvaartonder neming NV in Breskens. De bodem van het schip moest verstevigd worden om de last te kunnen dragen. Donderdag avond loot kwaim de Beijer land in Kats bij de Combina tie Oosterschelde aan. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De arron dissementsrechtbank te Mid delburg krijgt aanstaande woensdag 16 februari een moei lijke zaak te behandelen. Tij dens deze zitting zal een inwo ner uit de Magistratenwijk van Middelburg-Zuid terecht moe ten staan voor het feit dat hij vanaf 1967 de gasopnemer var de gemeente Middelburg de toegang geweigerd heeft tot be paalde vertrekken van zijr huis, zoals o.a. de slaapkamers in de bewuste woningen van de woningstichting Middelburg werden in 1966 op elke radia tor in alle vertrekken warmte meters aangebracht. De meter- tjes moeten ieder jaar opgeno men en vervangen worden. Te gen deze gang van zaken maakt de Middelburger nu ai zes jaar lang ernstig bezwaar. Hij zou wel genegen zijn de meteropnemer toe te laten in zijn huis als de meter op een centraal punt, bijvoorbeeld bij de voordeur of op een andere plaats in de hal zou zijn aan- rebracht. Hij voelt de nu geldendt naatregel als een aantasting /an zijn vrijheid in zijn eigei mis. Nu is het ook niet zo dat leze bewuste Middelburger eer. wanbetaler zou zijn. Hij betaalt al zes jaar een door de ge meentebedrijven geschat be drag. In die zes jaar heeft ook ïogal intensieve briefwisseling Plaatsgevonden tussen de Mid- lelburgse gasafnemers en de lirecteur van de gemeentebe drijven. Op 9 decemebr 1969 zou er een gesprek plaatsvinden met de directeur van het gemeente- energiebedrijf. In de uitnodi ging stond ook vermeld dat bij dit gesprek de werkgever van de Middelburger, in dit geval de commissaris van politie van de Middelburgse politie was uitgenodigd. Daartegen maakte de man ernstig bezwaar, om dat hij meende dat het hier een privézaak betrof. De discussie werd uitgesteld. Eind vorig jaar werd de Mid- lelburger nogmaals op diens, volgens de gemeente foutieve houding gewezen. Deze schreef zijn bezwaren nog eens op een rijtje met de mededeling dat hij de punten ook nog graag mondeling zou willen toelich ten. Als antwoord heeft de Middelburger een oproep ge kregen om op 16 februari bij de arrondissementsrechtbank te verschijnen. Gistermorgen werd het vat door de twee enorme portaal kranen van de Combinatie uit het schip gehesen en geplaatst op een „trein" van zwaartran- sportwagens (in totaal 96 wie len) van Van Twist NV uit Dordrecht, die de supervisie heeft over het totale transport. Deze „trein" staat op zijn beurt weer op een duwbak, de „Lastdrager 12", ook al weer speciaal gebouwd voor dit soort transporten. Het komende weekend blijft de bak nog liggen in Kats, waarna het maandag via het Zeeuwse Meer en het Kanaal door Walcheren naar de Sloe- haven vaart. Dinsdagmiddag volgt dan het spectaculairste gedeelte van het transport. Om half drie precies namelijk moet de transporttrein name lijk van de Lastdrager 12 af rijden. Voor dit kan, moet er nogal het een en ander gebeu ren. Zo moet het absoluut die middag om die tijd gebeuren, imda-t het dan springtij is. De Lastdrager vaart naar de wal tijdens dit extra hoge water en wacht dan een uur, tot de bak muurvast op de bodem van het talud van de Sloeha- ven ligt. Met een sleepboot .en twee lieren worden dan de zwaartransportwagens het ta lud opgetrokken. Dit moet op het moment gebeuren dat de helling tussen, het talud en de bak minder dan zes graden bedraagt. Als dat is gebeurd kan het enorme vat eigenlijk via de Sloeweg naar zijn defi nitieve bestemming rijden: de kerncentrale Borssele. De enorme omweg die het reactorvat voor de kerncentrale in Borssele heeft moeten maken om van het Duitse Bochum naar zijn plaats van bestemming te komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse culturele raad prepareeid zich op een van de belangrijkste vergaderingen in haar bestaan. Op maandag 21 februari moet de raad zich uitspreken over een nieuw reglement, dat een totaal andere structuur voor de cul turele raad regelt, en verder over het plan voor een uitleen- eentum voor beeldende kunst in Zeeland, over een nota „regio nale omroep" en over de verkiezing van een nieuwe voorzitter in de plaats van de heer M. van Poelje, die om gezondheidsrede nen aftreedt. Het bestuur van de ZRC heeft mr. F, W. Adriaanse kan didaat gesteld voor het voor zitterschap. Het nieuwe regle ment waarover de raad moet oordelen, gaat uit van het om bouwen van de huidige com missies tot „secties", die dui delijke verbindingen hebben met het grondvlak; de vereni gingen en organisaties die op het gebied van de cultuur in eeland werkzaam zijn. Een aantal leden van de secties zal door de culturele organisaties worden aamgewezen, een an der deel wordt benoemd. Dit gebeurt o.a. omdat de raad on- afhandelijke adviezen moet kunnen geven. De nieuwe cul turele raad, thans nog een om vangrijk lichaam, zal hoog stens 14 leden tellen, onder verdeeld in een zevental sec ties, een voor elk aspect van het culturele leven. De raad als geheel zal een belangrijke inbreng moeten leveren in de totaliteit van de stichting Zee land, die geroepen is tot for mulering van een welzijnsbe leid in de provincie. De struc tuurcommissie van de ZCR, die het nieuwe reglement heeft voorbereid, acht het ge wenst dat de leden van de raad - nieuwe stijl voortaan presentiegeld ontvangen. De raad behoudt, zoals thans, een vaste staf van beroepsmensen, sen. Het andere, grote agenda punt voor 21 februari betreft de oprichting van een uit leencentrum voor beeldenden kunst. Als dit centrum tot stand komt, dan gebeux-t dit zeer tegen de zin van de afde ling Zeeland van de beroeps- bond van beeldende kunste naars. Deze kritische instelling heeft een motie van wantrou wen aangenomen tegen het, door de speciale commissie van de ZCR-ontworpen plan voor het uitleencenti'um. Het dagelijks bestuur van de culturele raad heeft de mede deling, dat de BBK-Zeeland de hele opzet veroordeelt, voor kennisgeving aangenomen. Het meent dat de 21 in de BBK Zeeland georganiseerde kun stenaars, nauwelijks het geluid van in totaal 110 beeldende kunstenaars in Zeeland vertol ken. Bij een enquête onder alle kunstenaars bleek een mee- derheid het plan voor een uit leencentrum toe te juichen. Over de regionale omroep in Zeeland - een zaak waarover al jaren vruchteloos wordt on derhandeld - is een nota in voorberieding, die ook op 21 februari aan de orde komt. P V'

de Stem | 1972 | | pagina 3