Koewachtse fanfare luidt de noodklok Boerenbond Clinge feestte „EENDRACHT MAAKT MACHT" ZIT ZONDER DIRIGENT Prins Lams oor I in het nieuw 'INVLOEDDAGIE' BIJ DE RECHTER Geen „kaj op strand iers" meer Katseveer ER ZIT SCHOT IN TRACTAATWEG „Erotische" kwestie opgelost Expositie van hout snijwerk in Hulst Rectificatie UITSLAGEN SCHAKEN PICADÏLLY IN T DONKER stad streek Dansen op zondag in Groenendijk Israël Dieptepunt Redden Nog dertig bomen voor LTS HULST Vrijdag 11 februari 1972 2 (Van onze correspondent) GROENENDIJK. Jaren achtereen is er over en weer gepraat over het probleem of er in het carnavalsweekend in Kloosterzande of Groenendijk wel of niet gedanst moet kun nen worden. Dit jaar wordt dé knoop ein delijk doorgehakt. Het initiatief daartoe is genomen door zaal houder E. Morcus van dancing „De Groene Molen" in Groe nendijk. „Het moet er toch eens van komen en het is nu een goeie tijd om de mensen van thuis weg te krijgen. Ik heb de mogelijkheden om dit te orga niseren en die moet ik benut ten," aldus de heer Morcus. Dat het zolang heeft geduurd voordat de uiteindelijke beslis sing is gevallen, ligt aan de vrees, dat met dansavonden in Kloosterzande de earnavalsco- mités in de andere kernen van de gemeente concurrentie wordt aangedaan. Daar is men nu blijkbaar oveirheengestapt. De carnavalsavond a.s. zondag in „De Groene Molen" zal muzi kaal worden verzorgd door het orkest Albert Mayen. (Van onze correspondent) CLINGE De plaatselijke afdeling van de Boerenbond heeft in bar-dancing „De Trou badour" een feestavond gehou den. Aan het feest ging een eucharistieviering in de kerk vooraf. Ook daarvoor bestond van de zijde van de leden een grote belangstelling. Voorzitter Jos Bleyenberg toonde zich na afloop bijzonder tevreden over de bijeenkomst, waar het gezellig toe ging. Tij dens deze feestvergadering heeft de rayonassistent van de rijksvoorlichtingsdienst, de heer F. Impens uit Zuiddorpe een inleiding gehouden over een aantal aspecten van de land bouw, waarbij hij bijzondere aandacht heeft besteed aan de bestrijding van onkruid, zo als meeldauw in gerst en tar we. In zijn inleiding ging de heer Impens ook in op de op slag van aardappelen. Hierna kwam het amuse mentsgedeelte van de bijeen komst, waarbij door het orkest Goossens voor de muzikale om lijsting werd gezorgd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In totaal 15 automobilisten moesten voor de Middelburgse politie rechter verantwoording afleg gen over rijden onder invloed. Een heel schuldbewuste zon daar, C.R. uit Middelburg, gaf zijn fout volmondig toe. Tegen hem eiste de officier twee we ken gevangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en toezicht van de reclassering en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis luidde conform. Bij de meeste overtreders van artikel 26 komt het vreemd genoeg voor dat ze zichzelf meestal nog heel goed in staat achten de auto te be sturen. Een vrachtwagenchauf feur, die met zijn truck met oplegger in Middelburg een boom pikte, nadat hij slinge rend van de ene naar de ande re kant van de weg had ge zwalkt, voelde zich zwaar in zijn wiek geschoten toen hij opgepikt werd door de politie. Die boosheid was er nu na een half jaar nog steeds. R. kreeg namelijk na het intrekken van zijn rijbewijs op staande voet ontslag van zijn baas. Gisteren mokte hij nog steeds door. Ander werk had hij nog steeds niet gezocht. De politie rechter veroordeelde hem tot twee weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaar delijk, een proeftijd van twee jaar en zes maanden ontzeg ging. Nog bonter maakte het een andere Middelburgse automo bilist. Hij slipte op 24 novem ber van het vorige jaar tegen twee auto's in Middelburg. Hij raakte zelf gewond, maar maakte zich desondanks uit de voeten. De politie trof de da der 's morgens thuis aan. Het bekende verhaal van het ge bruik van de nodige borreltjes na het ongeval werd ook don derdagmorgen niet door de po litierechter geschikt bevonden. De officier eiste twee weken onvoorwaardelijke gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De echtgenote van de verdachte had het borreltjesverhaal bij de verdediger, mr. P. C. Adri- aanse, bevestigd. Ondanks de ze verklaring luidde de uit spraak tien dagen onvoorwaar delijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS m.i.v. l-l-'72: f 23,25 per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 el incassokosten f 7,83 per maand (excl. 15 ct. incassokosten). RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen). HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen). GOES: Klokstraat 1, tel 01100-8030 (3 lijnen). KLACHTEN OVER BEZORGING: Buiten kantooruren: tel. 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z. Vlaanderen). ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316), Hulst en O.Z.-Vlaanderen, Th. de Bakker (01150-2601), Oostburg'en W.Z.-Vlaanderen: A. Vergouwe (01172-1878), Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman (01155-1224), Noord- en Zuid-Beveiand: K.H. van den Berge. BREDA: Maandag t.m. vrijdag 8.15-17.15 en 19.00-21.00 uur, tel. 01600- 22341 Zaterdag 9.00-12.00 uur, tel. 01600-49900. Zondag 20.00-22.00 uur, tel. 01600-22341. REDACTIE Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé: Lorentzlaan 50. Terneuzen, tel 01150-5745 Algemeen redacteur Zeeland: A F. Koopman, kantoor: Krom me Weele 4, Middelburg, tel 01180-7764. privé- J Costenobel- straat 17, Middelburg, tel 01180-7438 Redacteur Midden-Zeeland: M Kersten, kantoor: Klokstraat b Goes, tel 01100-8030, privé: Boszicht 37, tel. 01100-6584. Redacteur Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkel, kantoor: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé: Langs de Kreek 48, Terneuzen, tel. 01150-4866. Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A Verlind, kantoor: Steenstraat 14, Hulst, tel 01140-3751, privé: Oude Polderstraat 41, Hul™ tel. 01140-3103. Redacteur W Z - Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuw straat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé: Beethovenhof 12« Terneuzen, tel. 01150-4865. Foto-journalist Zeeland: C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel. tel- 01155-2237 Sportredactie Zeeland: R. van Deursen, Gerbrandylaan Axel. tel 01155-1367. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het strand van het Katseveer op de Goese oever van de Oosterschelde, even ten oosten van de sluizen van het Veerse Meer, zal het ko mend seizoen definitief bevei ligd worden tegen „kapers-op- de-kust". Het strand, dat in het verle den regelmatig bezocht werd door ongewenste toeristen in de vorm van schepen, die voor onderhoud op het droge werden gezet, of scheepswrakken, zal worden afgeschermd met drij vende ballen. Deze zullen niet alleen de badgasten tegen on gewenste gasten beschermen, maar ook het strand vrijwaren van het overtollige oppervlak- tevuil dat in de vorm van wrakhout, plastic-afval, fles- sen en andere rommel zich juist in de Katseveer-hoek van de Oosterschelde verzamelde en het strand bevuilde. Zoals bekend heeft de ex ploitant van het tot bistro om getoverde „Oude Veerhuis" vo rig seizoen een actie gevoerd om het strand „verschoond" te laten blijven van vuil en sche pen. De gemeentereinigings dienst heeft toen met hem overeenstemming bereikt over het regelmatig ophalen van strandvuil. Er werden tevens standaards met vuilnisbakken geplaatst. Het strandje zal verder niet voor een tweede maal worden opgespoten, al thans de komende jaren niet. Er verdwijnt naar d me ning van het gemeentebestuur praktisch geen zand van het strand. Zo zag het Koewachtse korps er vijftig jaar geleden nog uit. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Het voortbestaan van de Koewachtse fanfare „Eendracht maakt Macht" dreigt in gevaar te ko men doordat het korps sinds enige tjjd zonder dirigent zit. Als voor dit probleem niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden bestaat de kans dat het muziekgezelschap voor Koewacht verloren gaat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kortgele den heeft de Kroon alsnog goedkeuring verleend aan een besluit van de Middelburgse gemeenteraad om een bijdrage te verlenen voor de aankoop van 30 bomen, die deel zullen uitmaken van het Koningin Wilhelmina-woud in Israël. Dit woud wordt een levend monument ter nagedachtenis van de tijdens de tweede we reldoorlog omgekomen Neder landse joden. Een oud-Middelburger heeft in de berichten, die hij over deze kwestie in de kranten las, aanleiding gevonden om via de gemeente voor hetzelf de doel een gelijk bedrag als dat van de gemeente beschik baar te stellen, namelijk f225. De man, die onbekend wenst te blijven, schrijft bij zijn aanbod: „Mijn gift is be doeld als een symbolische handeling tegenover onze vrienden oud-stadgenoten die onder een onmenselijk systeem zijn uitgeroeid. De bijdrage wordt verleend mede namens hen, die in de tijd van de jodenvervolging leefden en die door hun verscheiden nu niet in de gelegenheid zijn het sympathieke voorbeeld van de gemeente Middelburg te vol gen. Ik roep alle oud-Middel burgers op om een gift te storten ter nagedachtenis en waardering van onze oud- stadgenoten", aldus de brief. HULST In de krant van gisteren hebben we abusieve lijk meegedeeld, dat het kam pioenschap 2e klasse drieban den, dat in café De la paix te Axel zal worden gehouden, plaats zou vinden van 2 febru ari tot 4 maart. Dit moet zijn van 26 februari tot 4 maart. Voorzitter Suy is er vast van overtuigd dat de zaak nog te redden is. „Als we maar snel een nieuwe directeur vin den", voegt hij daar aan toe. „We staan op dit ogenblik echt op de helling. Het zou doodzonde zijn als het korps opgeheven moet worden. Zo ver mag het wat mij betreft niet komen". Intussen heeft men een aan tal aantrekkelijke uitnodigin gen voor deelname aan carna vals-activiteiten moeten af slaan. Dhr. Suy vindt dat de fanfare het aan de in het ver leden ondervonden medewer king verplicht is om koste wat kost te trachten te blijven be staan. Het korps telt op dit moment 28 voornamelijk oude re muzikanten, want ook de werving van nieuwe jonge le den is de afgelopen maanden achterwege gebleven. Het be stuur is van plan daarmee on middellijk na de eventuele aanstelling van een nieuwe di recteur-dirigent mee te begin nen. „We zijn al veel goede muzikanten kwijtgeraakt", vertelt voorzitter Suy. Hij voegt daar aan toe: „en het is beslist niet gemakkelijk de jeugd aan te trekken, omdat die tegenwoordig zo ontzet tend veel andere vormen van ontspanning heeft". De voorzitter van het korps doet geen pogingen om de slechte situatie van dit mo ment te verbloemen. „We zit ten in alle opzichten in een dieptepunt", vertelt hij rond uit. Hij is er ook van overtuigd dat Koewacht ondanks alle moeilijkheden van dit moment na enig herstel weer een hoge noot kan spelen op concoursen, want van de plaatselijke mu zikanten is bekend dat ze een groot doorzettingsvermogen hebben als het er op aan komt. En Koewacht zonder ei gen harmonie-korps: dat kan niet, zo vindt men. Dat zou dan weer voor de eerste keer in een halve eeuw zijn. „De teerdag gaat in ieder geval dit jaar nog gewoon door. Als we dat niet zouden doen valt de boel helemaal uit elkaar. We hopen dat we voor die tijd de oplossing hebben gevonden", aldus de heer Suy. (Van onze redactie binnenland) LONDEN. Een bijzonder ongewoon gezicht: Picadïlly Circus, in het hartje van Londen, zonder zijn lichtreclames, zonder zijn flikkerende, stijgende, dalende, groeiende en flitsende lampjes. Dat is nog niet eens het vervelendste resultaat van de distri butie van elektriciteit in Engeland. Door de stakingen van de mijnwerkersis er in heel het land een tekort aan steenkolen. voornaamste wel zijn dat hij niet alleen goed, maar ook be taalbaar moet zijn. De fanfare is in deze moeilijkheden geko men dooor het vertrek van diri gent K. Jansen. Deze heeft er het bijltje bij neer moeten leggen als gevolg van een ziekte, die hem al geruime tijd dwingt op halve kracht te werken. Dat heeft de afgelo pen maanden ook op de Koe wachtse fanfare zijn uitwer king niet gemist. De animo voor deelname aan belangrijke evenementen is sterk gedaald, repetities worden slecht be-, zocht en de muzikale presta ties laten te wensen over. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Verwacht kan worden dat de nieuwe weg- vakken MolenverkortingBel gische grens en Zwartenhoek Axelse Sassing in de maand april zullen worden opgeleverd. Daarmee zal een belangrijk deel van de industriële weg, de z.g.t tractaatweg, in de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone ten oosten van het kanaal Gent Terneuzen, gerealiseerd zijn. Dit deelde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaan- óeren, de heer F. de Vos, giste ren in een vergadering van de K.v.K. mee. Voorzitter Hubert evenwel nog niet opgegeven. Er worden op moment pogingen in het werk gesteld om een nieuwe diri gent te krijgen, maar die moeite is nog niet met succes beloond. Overigens is dit geen sinecure, want de nieuwe kracht zal aan een aantal eisen moeten voldoen waarvan de LAMSWAARDE Er wordt wel eens beweerd dat Lamswaarde de ba kermat van het carnaval in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is. In 1958 werd door de toen be staande sportvereniging onder leiding van de heer Ament besloten om een bescheiden begin te maken. Langzamerhand is het carnavalsfeest uit gegroeid tot een ge beurtenis, waarbij het he le dorp betrokken is. Lamswaarde heeft een reputatie op te houden en doet dat dit jaar met een uitzonderlijk carna valsprogramma. In 1961 is het carnavalscomité opgericht en in datzelfde jaar werden een prins en raad van elf geïnstal leerd. De eerste prins, Lamsoor 1, is nog steeds aan het bewind. De in dertijd aangeschafte fraaie kostuums zijn in middels versleten als ge volg van het dweilen en daarom ook werd beslo ten om de prins en zijn hofdames en ook de raadsleden helemaal in het nieuw te steken. Het feest zelf blijft het oude, vertrouwde carnaval van weleer. Zondag aanstaande om 14.00 uur start de op tocht, waaraan 17 wa gens zullen deelnemen. Midden op het dorp zal prins Lamsoor zijn toe spraak houden tot de burgemeester of zijn vertegenwoordiger en tot de Lamsoren. Daarna zal erewijn worden geschon ken gevolgd door het startsein voor de op tocht, waarbij de mu ziekvereniging „Vrijheid Eendracht" voor de mu zikale omlijsting zal zor gen. N,a afloop krijgt ieder een gelegenheid «an zijn dorst te lessen tijdens de kroegentocht. Om 19.00 uur begint er een carna valsbal in het oude pa tronaatsgebouw, dat voor deze gelegenheid door de lagee schooljeugd van het dorp is voorzien van muurschilderingen. (Van een onzer verslaggevers) Sluiskil De uitslagen van de derde ronde iin het persoon lijk kampioenschap schaken le klasse afdeling Zeeland is als volgt: J. Koole - J. Destombes 01, J1. Arendtse C. Lauws uitg. K. Provoost - Hulster- mans 01. Stand na drie ron den: 1. J. Destombes 3 gesp. 3 punten, 2 Hulstermans 33, K. Provoost 31,5, 4. J. Arendse 20,5, 5. Cl. Lauiws 20, 6. J. Koole 20. De volgende ronde wordt gespeeld op 19 februari. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Op 24 en 25 fe bruari wordt er bij de zusters carmelitessen aan de Carmel- weg in Hulst een expositie ge houden van houtsnijwerk uit de binnenlanden van Afrika, Indo nesië en Brazilië en oosterse tapijten. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de paters carmelieten. Samensteller is pater Augus- tines, die als missieprocurator voor deze orde ook de contac ten met de mensen in de mis siegebieden onderhoudt. Hij zorgt vanuit Nederland voor de onder meer ook financiële begeleiding van komende en gaande missionarissen. De meeste van de tentoongestelde sieraden zullen ook te koop zijn en het is de bedoeliong dat de opbrengst tan goede komt aan de in Brazilië werkende missie paters. Onder het houtsnijwerk, voornamelijk door missionaris sen mee naar Nederland ge bracht, bevinden zich verschil lende unieke exemplaren. Toch zal er op de tentoonstelling voor elk wat wils te vinden zijn, ook voor mensen met een smalle beurs, aldus pater Augustinus. Zeldzame produk- ten zijn er al te koop vanaf 25 gulden en onder het houtsnij werk is een beeld van 350 gul- I den een van de kostbaarste at tributen. De oosterse tapijten kosten wat meer geld. Daarvan schommelen de prijzen met de dag. (Van een onzer verslaggevers) HULST De adjudant-direc teur van de lts in Hulst heeft gisteren desgevraagd meege deeld dat de kwestie van de twee scholieren die wegens het verspreiden van „eroti sche" tekeningen van school waren gestuurd, gisteren naar volle tevredenheid is opgelost. De schoolleiding heeft na een gesprek met de ouders van de twee scholieren besloten beide jongens weer terug te nemen op school.

de Stem | 1972 | | pagina 2