IK DOE MET MIJN GELD WAT IK ZELF WIL" ,OMO-tek$t is leerlingen op de huid geschreven' in de knel HUURHARMONISATIE „Personeelsgebrek? Er staat geen huis leeg!" PROF. B. VAN IERSEL OVERKATECHESECURSUS: DIRECTEUR ZIEKENHUISRAAD: NZR ongerust over „wilde groei" BOMMEL DING OP GATWICK 1 vanavond op TV x Angela Davis mag geen interviews meer geven binnenland buitenland Bij docliler in Spanningen SITUATIE DOGMA'S MOEILIJK Brits vlootbezoek bekort door moord r s_ niemand kan er afblijven! papier oor uw pen Oosterschelde Nooit meer Steun Westduitse politieman doodgeschoten Donderdag ]0 februari 1972 11 15 Een ruime woning in een JVre arbeidersbuurt. Een J e straat, voortuintjes Het Sr allemaal vriendelijk S Geen erker zonder plant te en bloemen. Hier en daar bloembakken aan de balkon netjes boven de erkeis. In een gezellig gemeubileer de kamer, uitkomend op zo'n balkon, woont liij. ten kloeke man die de bril nog maar Sen nodig heeft. Scherpe blauwe ogen kijken de bezoe ker nieuwgieng aan. Hij staat Tom de jas aan te pakken, «lelt zich meteen voor. „M'n dochter brengt zo wel koffie.' Wrist naar een fauteuil. „Gaat u daar maar zitten dan blijf ik 1„ m'n eigen stoel en kan u £oed horen". Hij is vorige maand 75 ge worden. Heeft al 10 jaar pen sioen en AOW. Is sinds een iaar of vier weduwnaar. .IVoor mij was de dood van m'n vrouw natuurlijk een hele klao Ik was niet in staat toen iets te beslissen. Toch was dat wel nodig. Niet meteen, maar wel vrij snel. Ik kon in m'n eentje niet in dat grote huis blijven wonen. Wie zou er voor mij zorgen? Er is toen een soort familieraad gehou den. We hebben 6 kinderen, dus iedereen moest meepra ten". Zonder moeilijkheden kwam, met zijn goedkeuring bet besluit uit de bus dat hij bij z'n dochter Doortje zou gaan inwonen. Die hadden een flink huis en vader kon er de „kamer boven voor" krijgen. Met balkon en met gashaard. „Doorslag gaf, ook voor mij, dat Door vrij dicht bij onze oude buurt woont en ik dus contact kon blijven houden met de buren, de kennissen. Per slot van rekening hadden we er ons hele leven ge woond". Vader zocht de spulletjes bij elkaar die hij beslist niet wil de missen. „Aanvankelijk na tuurlijk veel meer dan ik hier kon bergen. Maar daar zijn we in goed overleg wel uitgeko men. Bovendien kon Door nogal wat gebruiken en gingen er nog wat meubeltjes en an dere zaken naar andere kinde ren. Dat gaf mij het gevoel dat het meeste in de familie bleef". Over betaling is bij dat overleg niet gesproken. „Ach. weet u, ik begreep best dat ik Dora geld moest geven. Freek, haar man, verdient een be hoorlijk loon, maar het houdt echt niet over en de kinderen kosten steeds meer. We kwa men dus ov"-een dat ik twee honderd gulden in de maand zou betalen. En ik moet van zelfsprekend zorgen voor m'n eigen kleding en wat een oude man als ik nodig heeft aan sigaren. Nou. dat vond ik re delijk". •Hij zucht. Dochter Dora komt binnen. Op het dienblad 2 kopjes koffie en wat koek jes. Stelt zich voor. aarzelt even en gaat weg. Hij woont hier nu een jaar of vier. „Ik heb het echt naar m'n zin. Doortje en Karei zijn goed voor me. Met de 3 kinde ren, de oudste is al 18 jaar, vraagt geloof ik dat dat nu juist bij m'n oudste dochter Herma kwaad bloed heeft ge zet". Ze is laatst hier geweest, ze wonen in Rotterdam, en kwam met het verhaal dat ze ge- gen, die Herma". Ze vertelde dat ze had over legd en dat vader wel bij haar kon komen. „Ik begreep dat niet, maar kreeg het door, toen ze zei dat ik dan niet meer hoefde te betalen. Daar kan ik best opschieten. Man. soms trek ik partij voor ze. Allemaal in goede harmonie. U begrijpt natuurlijk ook wel dat ik af en toe eens wat extra's doe. Neem wei eens taartjes mee, geef de kinderen een zakcentje, doe wat met Sinterklaas of Kerstmis. Het zijn m'n huisgenoten en m'n kinderen. Maar als u het mij hoord had dat ik het niet zo goed zou hebben bij Door. Dat gebeurde hier, in deze kamer. Ik heb Door meteen geroepen. Voelde dat er narigheid op komst was. Maar doorzag het niet helemaal. Door was woest. Ik heb toen gesust en gezegd dat dat verhaal uit de lucht was gegrepen. Hoe ze eraan kwam wilde ze niet zeg- ben ik over door gaan praten. Helemaal eerlijk kwam ze er niet voor uit, maar het werd mij wel duidelijk dat het niet in de eerste plaats ging om haar vader, maar om dat geld, om die extra dingetjes die ik in het gezin van Doortje deed. Dat zat haar dwars en ik heb haar dat verweten. Stom van me, maar ik was kwaad, bar kwaad. Het is m'n eigen geld en ik mag ermee doen wat ik wil". Het laatste zegt hij met eni ge stemverheffing. Sindsdien heeft hij het gevoel dat er wat spanningen zijn. „Ik heb Door en Freek 's avonds gezegd dat ik van die ongemotiveerde be zorgdheid beslist de bron niet was. Heb toen ook meteen verteld dat ik geloof dat Her ma eigenlijk alleen maar uit is op die paar centen die ik in het huishouden bijdraag. En dat ik het een rotstreek vond om dat zo te spelen. Maar tochIk ben bang dat het is blijven steken bij de kinderen hier. En ik zit er tussenin". Andere kinderen hoorden het verhaal uiteraard. „Ze hebben zich allemaal tegen Herma- gekeerd. M'n oudste zoon, ook al een vent van 49 jaar. heeft er ruzie met haar over gemaakt. Dat verdriet me. Zoiets hebben wij bij ons nooit beleefd. Het ene woord heeft kennelijk het andere uit gehaald. Herma heeft geen on gelijk willen bekennen en daardoor is de verhouding be dorven". Hij drinkt bedachtzaam de koffie. Zwijgt geruime tijd. „Ik heb dat laatste alleen maar van horen-zeggen. Bij de ruzie ben ik niet aanwezig ge weest. Kees, m'n oudste, had verstandiger gedaan de zaak blauw-blauw te laten. Nou is er een hele toestand ontstaan. En ik weet niet goed wat ik er mee aan moet. Ik loop er over te denken een paar dagen naar Rotterdam te gaan. Kan het dan eens rustig uitpraten. Maar hoe zal Doortje dat op vatten? Dan gelooft ze mis schien dat ik toch geklaagd heb. En dan is de goede ver standhouding hier weg. Mis schien dat ik wel ga proberen het via de oudste zonen van Door en Herma te spelen. Dat zijn al hele kerels en die staan er wat nuchterder tegenover. Als er maar niet te veel scher pe woorden zijn gevallen. Dan zijn de brokken misschien wel niet meer te lijmen. Hij schudt het hoofd wat verdrietig. „Alles was zo fijn geregeld. En nou dit. Om een paar centen. Ik had m'n kin deren voor verstandiger aan gezien. Maar hoe het ook gaat, ik wil hier niet weg. En ik wil met m'n geld doen, wat ik wens. Ik heb voor de kinderen geen geheimen. Ze weten pre cies wat ik heb en wat ik maandelijks ontvang. Dat geef ik niet eens allemaal uit. En aan m'n spaarcentjes kom ik niet. Het is, als ik er niet meer ben, voor de kinderen. Voor wie anders? En als een hunner in nood zit, help ik. Want het is mijn geld. Maar dat is gelukkig niet nodig. Al leen dat Herma zo iets heeft willen spelen, vind ik gemeen. Juist, omdat ze er mij mee in moeilijkheden brengt". JACQUES LEVIJ I 1 - ,f (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Het gaat er maar helemaal om met wel ke ogen je de tekst leest. Ze is bestemd om met welwil lendheid gelezen te worden, want ze is bedoeld om er in een concrete situatie het beste van te maken. De tekst is helemaal geschreven op de huid van de leerlingen. Wie haar met onwelwillendheid leest, met ogen van de inqui sitie, die vindt natuurlijk wel dingen waarop aanmerkin gen gemaakt kunnen worden". Ei' ^fgt prof. dr. Bas van Ier sel SMM, hoogleraar in de in- i Mttg tot de H. Schrift -en in ?lfxegase van "het Nieuwe estament aan de Nijmeegse nmterateit, over de moeilijk- Wen tassen de Nederlandse f Vatikaanse instanties rond ™™eXp!nmentele katechese- wsus, die op de scholen van vereniging „Ons Middel- toar Onderwijs" (OMO) in nrabant en op enkele andere - daarbuiten wordt ge- i J WW. Prof. Van Iersel is lid «!Me wetenschappeliike be- fL eid'nBscommissie die de au- staat. Van de cursus terzijde tm?» telbare scholen verke- ,Ze' Prof' Van Ier*el- met geconfronteerd SS 2 ®r0ie.mate v» apa- nnti'nathi sPr®ken van ara^ edlJ dn jongeren voor godsdienst te en de Moet er1„ ?aken heeft leen ma a op de scholen al- «ver drugs P„gepraat worden vredeeSu oorlog 6n '.ÖM^Middelh11 de vereniging hoeft ee! i baar Onderwijs" initiatief 3aar geleden het situatie iets uT1 °m aan die aantal amateur»06" f1 aan een «ev«n een 1 .-opdracht Ke- ^ursus te schrijvip36 kateche" de opdrS. nm"*!,611 duS v00r verkondigen bet geloof tB Va" deze üidvffl mens™ Pr°hoerd om 'hrt hp6t ge" r0 ttaken. En e ervan jongeren'0p de°g vinden vee] '?bt ouderwet» en deze '?f conserva- het is in He oe m°ei- Sel°ofswaarheid tl)d de aanspreek baar voor jonge mensen te vertolken. Het is duidelijk dat het in de oude bewoordingen en vraagstellingen helemaal niet lukt." Wat zijn concreet de bezwaren die men in Rome maakt tegen de cursus Prof. Van Iersel„Zeer alge meen heeft men het bezwaar dat de dogma's niet voldoende aan de orde zijn gekomen. Dat wordt geïllustreerd aan con crete punten met een verwij zing naar de lessen waarin die punten worden behandeld. Dal zijn met name deel 3 en 4 van de cursus, waarin „Het Nieuwe Testament" en „Geloof en le vensbeschouwingen" worden behandeld. De concrete bezwaren lopen vrijwel parallel aan die tegen de Nieuwe Katechismus. Zo vindt men dat de godheid van Christus onvoldoende tot haar recht is gekomen. In dit ver band heeft men bezwaar tegen de hele behandeling van de H. Drievuldigheid. Bezwaar is ook gemaakt tegen de behandeling in de cursus van de Eucharistie, de maag delijkheid van Maria, de ei genheid van het christelijke geloof tegenover de andere godsdiensten, de verrijzenis van Christus, de leer over de kerk. Over aj deze dogma's zouden in deze katechesecursus „ver keerde opvattingen" worden verkondigd. Maar je kunt in deze tijd bij leerlingen van middelbare scholen toch niet aankomen met uiterst ingewik kelde en theoretische lees- en probleemstellingen en strijd vragen rond bijvoorbeeld de leer van de transsubstantiatie als het over de Eucharistie gaat? Dat zegt hun toch immers PROF. DR. B. VAN IERSEL. niets! Dergelijke vraagstellin gen zijn in deze cursus voor jonge mensen van deze tijd te recht vermeden, vind ik". In hun nota bevelen de beide Brabantse bisschop pen, naast herschrijving van enkele delen van de cursus, een „nadere inlei ding in de geloofsbeleide- nis van de kerk" aan. Wat wordt daarmee bedoeld Prof. Van Iersel„Ik denk dat ze bedoelen dat die dingen, die uitgedrukt worden in formule ringen van de geloofsbeliade- nis, duidelijker als zodanig worden uitgesproken. Ik denk dat ze dat bedoelen." Hebt U vertrouwen dat de in stanties in Rome de tekst na herschrijving zullen goedkeuren Prof. Van Iersel „Het lijkt mij dat men in Rome geen moeilijkheden zou hebben ge maakt als de cursus indertijd niet was voorzien van een aanbeveling van de bisschop pen in Brabant. Nu zij dat wei hebben gedaan, wil Rome dat lijkt wel duidelijk de cursus helemaal uit de roulatie genomen zien. Het mij twijfel achtig of herschrijving van de tekst iets uithaalt in Rome. Dat blijkt ook wei uit de wei gering van de Vatikaanse in stanties om te praten met het bestuur van OMO, dat in eigen verantwoordelijkheid contact heeft gezocht met Rome, dat bereid is om de tekst te laten herschrijven en ook in eigen verantwoordelijkheid beslotn heeft om de cursus te handha ven." Wat voor situatie is te verwachten als de moei lijkheden niet naar genoe gen van de Vatikaanse in stanties worden opgelost Prof. Van Iersel„Dat is moei lijk te zeggen. Ik kan mij niet voorstellen dat de cursus uit de roulatie wordt genomen. Er is gewoon geen alternatief. We kunnen toch moeilijk van de zolder oude handboeken halen, waarmee niemand gediend is, die voor niemand in deze tijd nog een goed hulpmiddel zijn voor de geloofsverkondiging en het verstaan van de bood schap van het evangelie Zouden de bisschoppen in die situatie hun aanbeveling voor de cursus intrekken Prof. Van Iersel„Dat kan een heel moeilijke situatie worden. Hoe lang kunnen zij het ge sprek met Rome gaande hou den7 Trekken zij hun aanbe veling in, dan vrees ik wei dat de bisschoppen in een isole ment komen te staan, een iso lement ten aanzien van de ba sis en met name van de pries ters. Als zij hun aanbeveling niet intrekken, dan betekent dat een isolement ten aanzien van Rome. In beide gevallen moet een verscherping van de polarisatie gevreesd woraen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wat gebeurt er nu precies opl april, als de huurharmonisatie van kracht wordt. De oude woningen die onder de harmonisatie vallen worden vergeleken met nieuwe wonin gen. Belangrijk daarbij is de woonwaarde en het woonge- rief. Rekening wordt gehouden met de ligging, ouderdom, grootte en indeling van de wo ning en het aantal voorzienin gen, zoals bad- of douche, cen trale verwarming etc. Op basis van die vergelijking krijgt el ke woning een bepaald aantal punten, op grond waarvan dan de nieuwe huurprijs wordt vastgesteld. Alleen hijzonder slechte woningen vallen erbui ten. N. Als de bewoner zelf een aantal verbeteringen in de wo ning heeft aangebracht, gaat men uit van de toestand, zoals die was voordat die verbete ringen werden aangebracht. Het huis komt wel voor een verhoging in aanmerking, als de verhuurder die kosten van verbetering met de huurder heeft verrekend. De harmoni satie geldt voor de volgende woningen: Woningen waarvoor de verplichte -jaarlijkse huurver hoging van 6 procent geldt en die ouder zijn dan vijf jaar; Woningen die onder de regeling voor niet-verplichte jaarlijkse huurverhogingen vallen en; Woningen die onder geen enkele verplichte of niet-ver plichte jaarlijkse huurverho gingen vallen. Als de huurder niet akkoord gaat met de voorgestelde ver hoging, kan hij de huuradvies commissie inschakelen, die dan de juiste verhoging kan vaststellen. voor sommige huurders kan de verhoging be tekenen, dat zij een huur moe ten gaan betalen, die in ver houding met hun Inkomen te hoog is. In dat geval kan men bij de gemeente om een huur subsidie vragen. UTRECHT (ANP) „On danks de uitbreiding van de ziekenhuizen van ongeveer 30.000 tot 65.000 bedden, de opkomst van het verpleegte huis met bijna 20.000 bedden en de uitbreiding van vooral instituten voor zwakzinnigen zorg met duizenden bedden zijn al deze instituten bemand en in werking. De bejaardenzorg (100.000 plaatsen in pensionte huizen) doet een geweldig be roep op vrouwelijk personeel. Toch staat er geen huis leeg vanwege gebrek aan perso neel". Mr. L. C. Wesseldijk, direc teur vian de Nationale Zieken huisraad, zegt dit in „Het Zie kenhuis". Hij vraagt zich af, of de ziekenhuiswereld in plaats van zelf een soort anti- propaganda te voeren door steeds maar te roepen diat er zo'n gebrek aan personeel is, zich niet behoort te bezinnen op het scheppen van een dus danig arbeidsklimaat, dat vrouwen en mannen, jongens en meisjes, graag willen ko men werken. De ziekenhuizen geven per jaar f 10 miljoen gulden uit aan personeelsadvertenties. De ziekenhuisraad heeft het initi atief genomen voor een geza menlijke landelijke wervings campagne, waarmee ongeveer tien procent van dit bedrag zou zijn gemoeid. De actie is echter niet doorgegaan omdat 32 procent van de instellingen helemaal niet reageerde op het voorstel, terwijl 28 instellin gen (12 grote en kleinere zie kenhuizen, 8 psychiatrische in stituten en 6 verpleegtehui zen) lieten weten dat ze geen personeelstekort hebben. Daar waar wel een duidelijk personeelstekort is, ie meestal sprake van verstoring van het arbeidsklimaat. De werksfeer is erg belangrijk, aldus mr. Wesseldijk, die opmerkt dat er duidelijke voorbeelden zijn van ziekenhuizen waar versto ring van het klimaat heeft ge leid tot personeelstekorten en soms zelfs het sluiten van af delingen. „Een ziekenhuis kan door een rel in de persoonlijke sfeer de beeldvorming van de Nederlandse ziekenhuiswereld in zijn geheel nadelig beïn vloeden". UTRECHT (ANP) De Nationale Ziekenhuisraad maakt zich ongerust over de ontwikkeling van abortuskli nieken in Nederland. Aanleiding daartoe zijn o.m. berichten over plannen van een sexboetiekeiigenaar om een abortuskliniek op te richten en over Engelse zakenlieden die onlangs in Amsterdam een kli niek inrichtten om gedeeltelijk tegemoet te komen aan het „abortustoerisme" vanuit Ne derland naar Engeland. De directeur van de NZR, mr. L.C. Wesseldijk, zegt in het blad „Het Ziekenhuis": „Met zorg zien wij aan dat door het nog steeds ontbreken van een aangepaste wetge ving een wilde groei mogelijk blijkt, die 'schadelijk is voor de volksgezondheid". RIO DE JANEIRO (RTR) Een Brits smaldeel heeft woensdag een bezoek aan Rio de Janeiro bekort, nadat een 18jarige opvarende van een der schepen in deze stad was doodgeschoten. De 18jarige David Cuthbert kwam om het leven toen vorige week zater dag de taxi .waarin hij zat door machinepistoolvuur werd doorzeefd. DE NIEUWE premier van Nieuw-Zeeland John Marshall heeft zijn kabinet gereorgani seerd. LONDEN (AFP) Door een anonieme bommelding is het luchtverkeer op de lucht haven Gatwick bij Londen dinsdagavond enige tijd opge houden. Een onbekende eiste per telefoon een bedrag van 10.000 pond (ongeveer 850.000 gulden), dat uit het raam van een trein zou moeten worden gegooid. Als aan deze eis niet zou worden voldaan, zou het stati onsgebouw worden opgebla zen. Bij een nauwkeurig on derzoek werd echter geen hel se machine gevonden. Tijdens het onderzoek werd in een vol gende telefoonmeldinig gezegd, dat er zich aan boord van een toestel van de Caledonian Air ways een bom bevond. Bij het doorzoeken van dit vliegtuig, dat op het punt stond naar Bangkok te ver trekken, werd echter ook niets verdachts aangetroffen. (ADVERTENTIE) PINS CAKE Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan Wj de redactie bekend. Publikatie ven brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het fn alle gevellen eens t» met inhoud, e.q. strekking. Zoals u weet is er in ons eens zo mooie Nederland maar bitter weinig zuiver water meer. Rijn, Maas, IJssel, Don- ge en al die andere rivieren zijn smerig. Erin zwemmen is bijna een poging tot zelf moord. Over onze kanalen hoef ik niets meer te zeggen. Wie erlangs rijdt ruikt het wel. Er is echter nog zuiver water te vinden, en wel in de Oosterschelde. Nog wel, maar niet al te lang meer, want onze immer wakende rijkswa terstaat wil de Oosterschelde afsluiten. De voordelen hier van zijn miniem, de nadelen zijn echter niet te overzien. De Oosterschelde wordt een stinkende modderpoel, waarin geen leven mogelijk zal zijn. En waterstaat maar zeggen: lang leve de Deltawerken. Ze zullen gelijk krijgen, want als het zo doorgaat zullen de Del ta-complexen langer bestaan dan de mensen, die omge bracht worden door het ver vuilde milieu. SLUISKIL D. VOERMAN 'n Hele week heb ik het arti kel van hoofdredacteur L. Leyendekker op m'n bureau laten liggen en elke dag heb ik me er weer in verdiept. „DE CRISISSITUATIE IN KATHOLIEK NEDER LAND". De hele situatie, ontstaan na de benoeming van Dr. Gijsen, is hierin veelzijdig belicht. En bovenal reëel. Het stemt je tot meditatie en daarna tot ge bed. Het vaandel van de vernieu wing, waarachter wij ons met onze jonge gezinnen geschaard hebben, wordt steeds opnieuw teruggedrongen. Moeten we weer terug naar die „goeie, ouwe tijd?" Waarin het deeg door de kerk voor ons ge kneed werd? Mogen wij niet bewust, met open ogen en met elkaar, onder deskundige lei ding, ons geloof uitdragen? Het zelfbewustzijn van onze levenstaak, dat hieruit voort vloeit, moet het weer zó wor den weggeveegd? Ogen dicht, en laten verhalen en zo, zon der meer, het „Amen" weer uitspreken? Alstublieft NOOIT MEER!I We voelen ons zo een met onze bisschoppen. Deze groot se figuren weten ons bewust te laten leven en we zullen ons blijven scharen achter hen. Onze dank tegenover hen is groot. OOSTERHOUT MEVR P'IC. SCHRA-NE- LEMANS Vroeger waren er „Wijzen", ze kwamen uit het Oosten. Nu hebben we Gijsen, bijna was het Joosten. Bbnoemd door Heren uit het zuiden. y Bereid met „Felici"-kruiden. Deez' affaire is niet waard Dat erover wordt gepraat. De „room" is er al af Ze delven tóch 'hun eigen graf. In het „Noorden" zijn ze wijs van boven Hierin blijvten we geloven Ze kunnen rekenen op onze steun Al kregen ze een flinke dreun. St. JANSTEEN MEVR M. - NEVE-MENU. KEULEN (DPA) Bij een speuractie naar voortvluchtige inbrekers is in de nacht van dinsdag op woensdag in Keu len een politieman doodge schoten. De agent was bezig met het controleren van auto's en werd blijkbaar vanuit een der wagens beschoten. Drie verdachten bevinden zich in arrest. SAN JOSE (UPI) Een Californische rechter heeft alle vraaggesprekken met Angela Davis verboden. Aanleiding hiertoe was een televisiege- dachtenwisseling van een uur, waarin zij vertelde waarom zij communist was geworden. Volgens Angela zal er pas een einde aan het racisme in Amerika komen „als wij een einde aan het hele systeem hebben gemaakt". Zij sprak niet over het komende proces tegen haar.

de Stem | 1972 | | pagina 11