BELGEN MAKEN STRAKS Z,\ LAANDEREN ONLEEFBAAR VRAAGTEKENS ACHTER EIGEN INDUSTRIALISATIE Uitbreiding onderzoek woningmarkt Meer overleg met zuiderburen nodig giro 34 36 OO NOVY S E.T.I. KRIJGT AANTREKKELIJKER HUISVESTING Subsidie van 25 mille voor proef- boerderij NS-Minitrips naar het buitenland. GEWONDE BIJ SEIPPARTIJ Jaarlijks 390 Zeeuwse arbeidsplaatsen meer stad streek Kans op regen Mr. J. Osterman beëdigd als Statenlid Arbeidsmarkt óe er is hoop lepra kan verdwijnen. de kluizenaar van laela ncrv-tv giro 34 36 OO giro 34 36 OO Analyses Bankgarantie van half miljoen GESCHENKEN albert eggermont Kustmetingeii met luchtfoto's Werktijd ERNSTIG voordelig uit met NS Westerschelde met Theems vergeleken Straat Nagasaki overgedragen Zaterdag 22 januari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ka naalzone of de kanaalzone en de rest van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen if een volgende gegadigde voor het houden van een regionaal woning marktonderzoek in Zeeland. Dat bevestigde gedeputeerde mr. J. P. Boersma gistermid dag in de vergadering van provinciale staten, waarin een subsidie werd verleend voor het houden van zo'n woning marktonderzoek op Walcheren en Zuid-Beveland. ten westen van het Kanaal door Zuid-Be- vcland. Provinciale staten stelden een bedrag van maximaal f 15.000,beschikbaar voor dit onderzoek, dat naar schatting tussen de f 65.000,en de f 90.000,gaat kosten. De rest van het bedrag zal moeten ko men van het rijk en de ge meenten in het betrokken ge bied. Het doel van het onderzoek ls het verkrijgen van meer inzicht in de aard van woning behoefte, kwalitatieve en kwantitatieve eisen die aan de toekomstige woningbouw ge steld moeten worden, de mo gelijkheden voor doorstroming etcetera. Of een regionaal woning bouwbeleid het gevolg zou zijn van dit woningmarkton derzoek, kon gedeputeerde Boersma niet zonder meer toe zeggen op een vraag hierover van dr. E. J. Prins (PvdA). Hij stelde dat planning in be langrijke mate afhankelijk zal zijn van de resultaten van dit onderzoek. De heer P. J. Everaert (KVP) vroeg aandacht voor de problemen van de kleine kernen. Hij stelde dat de na tuurlijke groei in de kernen niet mocht worden belem merd. Gedeputeerde Boersma stelde dat hij een voorstander was van een zekere terughou dendheid ten opzichte van de uitbreiding van de kernen. Er dient volgens hem wel rekening gehouden te worden met de behoeften van de in woners van de kern zelf, maar stimulering van de woning bouw ten behoeve van mensen buiten de kern zou, aldus de heer Boersma, vermeden moe ten worden al dient hierbij dan wel een voorbehoud ge maakt te worden voor kernen die in het industrialiseringsge bied liggen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Als het Zeeuwse bevolkingspercentage even hard groeit als de rest van Nederland, dan zal medio 1985 het inwonertal van Zee land 355.000 bedragen. Dat was in 1969 304.000. Deze cij fers zijn gebaseerd op onder zoekingen die het E.T.I. en het D.B.A. (Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Zee land) samen hebben gedaan. Deze gegevens hebben zij neergelegd in een model dat onder het numer 0 toege voegd kan worden aan de al drie bestaande modellen van de eind vorig jaar uitgekomen Zeeuwse ontwikkelings schets. 177.500 van deze 355.000 zullen tot het mannelijk ge slacht behoren. Van deze man nen neemt in 1985 53% deel aan het arbeidsproces. In 1970 was dat nog 56%. Htet aantal werklozen zal in '1985 2000 bedragen:- Dat is ongeveer twee procent van de totale mannelijke beroepsbevolking in Zeeland. Het aantal arbeids plaatsen voor mannen zal dan 92.000 bedragen waarvan 12.000 in de bouwnijverheid. Het aandeel arbeidsplaatsen voor mannen in de diensten sector zal in de periode 1969 tot 1985 constant blijven dus op 34.400. Het aantal arbeid- Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Toenemende kans op re gen en temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor Zondag: aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal, max. temp: 0 tot 5 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procenr. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp: 2 tot 7 graden boven normaal, max. temp: 1 tot 6 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. splaatsen in de dienstensector zal in 1985 echter 39.600 be dragen. Het geschatte aantal arbeidsplaatsen in de land bouw komt overeen met de schatting in model 1 van de Zeeuwse ontwikkelingsschets en blijft dus 8000. Uit deze cijfers blijkt dat het aantal arbeidsplaatsen in de industrie en ambachten medio 1985 32.400 bedragen zal. Op 1 januari 1971 bedroeg het aantal arbeidsplaatsen in de industrie en ambachten 26.700. De toename in de peri ode 1-1-71 tot 1-7-85 zal dus 5.700 arbeidsplaatsen zijn. Ge middeld zal het aantal arbeids plaatsen in 15 jara met 390 per jaar toenemen. Deze gegevens werden gis teren doorgesproken tijdens de vergadering van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt te Middelburg. Daar werd ook verslag uitgebracht van de bij eenkomst in december van de Brabantseen Zuidhollandse raden van de arbeidsmarkt. Zuid-Holland voelt veel voor samenspraak met de zuidwes- telijke provincies Zeeland en Brabant. Zeeland en Brabant zijn daar echter riiet laaiend enthousiast over. Want, zeggen ze, Rotterdam blijft maar in dustrialiseren. Ze rekenen er gewoon op dat de 12.000 pen delaars uit Brabant en Zee land ook in de toekomst maar blijven komen, aldus het ver slag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. J. L. Osterman uit Vlissingen is gis teren beëdigd als lid van pro vinciale staten van Zeeland. De heer Osterman, die deel uitmaakt van de CHU-fractie, volgt ir. J. Prins op, die in verband met zijn benoeming tot direoteur van de afdeling Akker- en Weidebouw van de Cebeco Zeeland heeft verla ten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de openbare afdelingsvergade ringen waarin de Zeeuwse statenleden gisteren de ontwik kelingsschets 1971 voor Zeeland en de Zeeuwse luchthaven nota bespraken, is diverse malen gepleit voor het plegen van overleg tussen Nederland en België, over de plannen die voor het Nederlandse en Belgische grensgebied thans worden uitgebroed. Het Zeeuwse statenlid J. F, van Voorde zei slapeloze nach ten te hebben omdat hij vreest dat de Belgische planologen dermate grote industrieterrei nen langs de Nederlandse grens paan projecteren dat in de toekomst bij bepaalde win drichtingen Zeeuwsch-Vlaan- deren een onleefbaar gebied zou worden. „Wij kunnen op Nederlands gebied alles doen om te zorgen dat door indus trialisatie het leefmilieu niet wordt aangetast, maar als de Belgen rigoreus te werk gaan, dan heeft ons streven geen enkel effect", aldus de heer Van de Voorde. Drs. W. Dusarduijn (KVP) stelde voor om ook de Belgi sche provincies Oost-Vlaande- ren en Antwerpen inspraak te verlenen in het samenstellen van het streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer J. van Bennekom (ARP) zei het maar een gekke zaak te vinden 'dat het overleg met België voor wat Zeeuwse za ken betrèft via Den Haag loopt. Hij vroeg Gedeputeerde Staten te bevorderen dat Zee land zelf contacten met de provinciale overheden in het aanpalende Belgische grensge bied gaat onderhouden. Tijdens de afdellngsverga- deringen werden door de sta- (ADVERTENTIES) De bar van gezellige mensen. INTIEME SFEER Geopend v.a. 6 u. 's avonds j Woensdag gesloten Gr. Bagijnestraat 23 - Hulst Tel. 01140-3372 Konstanz 253 onv., Rheinfel- den 154 -2, Straatsburg 132 -2, Plittersdorf 254 - 7, Maxau 316 -9, Plochingen 129 pl.5, Mann- hiem 128 -2, Steinbach 116 pl.2, Mainz 16) pl.9, Bingen 60 Pj.l, Kaub 80 pl.l. Trier 243 pl.3, Koblenz 96 pl.4, Keulen 32 -5, Ruhrort 193 pl.3, Lobith 803 -1, Pannerdense kop 780 2 Nijmegen 608 -7, IJsselkop 755 -4, Eefde IJsse] 285 -5, Deventer 177 -2, Monsin 5480 Pl.18, Borgharen 3914 pl.41, Belfeld 1096 pl.8, Grave ben den de sluis 503 pl.2. bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. piet van der ven, is één van die strijders, u zag zijn levenswerk afgelopen vrijdag, op do na "de kleine waarheid" de harde werkelijkheid, wij moeten helpen, hier, thuis, door te géven. stichting wereldlepradag nederland voor f 2,50 redt u een kind. voor f 11geneest u een slachtoffer. wereldlepradag, den haag postbus 3436, en via de banken tenleden tal van vragen ge steld, die voornamelijk betrek king hadden op de planning van de toekomstige industrie terreinen en de huidige verslechterde situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Het la ten toenemen van de bevol king door het opvoeren van de werkgelegenheid is namelijk voor het provinciaal bestuur de voornaamste reden geweest om te kiezen voor een actief industrialisatiebeleid. Gedeputeerde A. van Kal land zei gisteren voortzetting van dit beleid noodzakelijk te achten. Het beleid moet dan vooral gericht worden op het scheppen van definitieve ar beidsplaatsen. De werkgele genheid zoals die zich in het verleden manifesteerde, noem de de heer Kaland een on- de de heer Kaland een on doorzichtige materie, vooral ook omdat het aantal tijdelijke arbeidsplaatsen te moeilijk was te bepalen. Door de reces sie in de economische ontwik keling zijn juist deze tijdelij ke arbeidsplaatsen verdwenen en daardoor is in sommige ge bieden (met als uitschieter het gebied west Zeeuwsch-Vlaan deren) de werkloosheid aan zienlijk. Statenlid J. F. van de Voor de zei dat in tegenstelling tot inde rest van Zeeland de werkloosheid in West Zeeuwsch-Vlaanderen een structureel karakter heeft. „West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft altijd al als arbeidsreser- voir gediend voor België en de rest van Zeeland", aldus de heer Van de Voorde. Hij zei te hopen dat er in dit gebied verbetering komt bij de uit- werkkring van de plannen voor concentratie van visserijha ven. De heer P. van den Bosse (CHU) meende dat men in Zeeland meer D.A.C.W. en E. projecten moet gaan uitvoeren. Door de statenleden werd ver der gevraagd om een nadere analyse van de werkgelegen heidssituatie, een becijfering van de vrouwelijke beroepsbe volking in Zeeland en de me ning van G.S. over het aan trekken van buitenlandse ar beidskrachten. Vraagtekens werden giste ren door diverse statenleden gezet bij de toekomstige in dustriële ontwikkeling in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zoals gedeputeerde staten die zien. „Leent dit gebied zich wel voor een industriële ontwikke ling?" „Kan de uitgestelde uitbreiding van DOW-Che- mical niet voorzien m de vraag naar werkgelegenheid in de komende jaren", zo vroeg de heer C. van Waterschoot (PPR). „Waarom wordt er niet gedacht aan Borsele-oost. Anders blijven straks in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen slechts Zaamslag en Axel over als beperkt woongebied", vroeg de heer I. Filius (ARP). De heer E. Nieuwkerk (CHU) vrefesde vervolgens dat Ter- neuzen Straks in de knel komt als er bij Ossenisse een groot industriegebied komt. Terneu- zen kan dan niet voldoende uitgroeien. (Van vers) een onzer verslagge- TERNEUZEN Gistera vond om zeven uur is het Poolse vrachtschip Novy Sacz uit Terneuzen vertrokken. Het schip ramde afgelopen zondag avond een brug van de westsluis. Nadat gistermiddag een bankgarantie van een half miljoen gulden op een Neder landse bank was gestort, wa ren er geen belemmeringen (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 11 HULST Telef. 2478-3558, b.g.g. 2209 DEN HAAG (ANP) De meetkundige dienst in Delft zal dit jaar met behulp van lucht foto's, te nemen door KLM- Aerocarto, de profielen van de Nederlandse kust gaan meten. Het is de bedoeling dit jaar de kust van de Belgische grens tot Hoek van Holland via deze methode op te meten. In 1973 zullen de metingen worden uit gebreid tot Den Helder. In 1974 zal voor het eerst de gehele Nederlandse kust met behulp van luchtfoto's worden geme ten. Daarna wil men dit jaar lijks blijven doen. Tot nu toe mat men jaar lijks het profiel van de kust op met behulp van de waterpas methode, waarbij de strand- paal een belangrijke rol ver vulde. Deze nogal arbeidsinten sieve methode blijft gehand haafd, aldus heeft het ministe rie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. meer die het vertrek van de Novy Sacz in de weg stonden (zoals bekend wordt de schade aan de brug op dit bedrag- geschat). Een woordvoerder van rijkswaterstaat kon niet zeg gen wanneer de brug weer voor het verkeer kon worden vrijgegeven. „Men is de zaak nog steeds aan het onderzoe ken. De brug wordt uitgelijnd en assen en lagers nageke ken". Er wordt naar gestreefd bij eventuele calamiteiten voor politie en brandweer een oost- westverbinding via de bescha digde brug te onderhouden in dien dit nodig mocht zijn. Het verkeer zal in ieder ge val ook dit weekeinde geen gebruik van de (>rug kunnen maken. Als het onderzoek is afgesloten, wat volgende week wordt verwacht, zal bekeken worden of de brug bij filevor ming in de spitsuren ook voor het doorgaand verkeer tijde lijk kan worden openge steld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op vragen van de neer H. IJssel (CHU) heeft ge deputeerde M. van Poel je provinciale staten van Zeeland gisteren meege deeld dat voorlopig door het personeel van de provincie Zeeland nog niet met variabele werk tijden zal worden geëx perimenteerd. Er zijn m den lande op dit gebied diverse experimenten aan de gang, dip door het provinciaal bestuur van Zeeland nauwlet tend worden gevolgd. Op basis van de ervarin gen, die met deze expe rimenten worden opge daan, zal worden beke ken wat er op dit gebied in Zeeland dient tn ge beuren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij een auto-ongeluk dat vrijdagmorgen om onge veer half negen op de rijksweg Terneuzen Sas van Gent plaatshad, Is de in Terneuzen ver blijvende Engelsman W. J. W. ernstig gewond ge raakt en in het Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil op genomen. Het ongeluk gebeurde toen hij na een inhaal manoeuvre, nabij Sluis- kilbrug slipte, op het linker weggedeelte te recht kwam en tegen een „Cito"-bus uit Axel botste, bestuurd door J. P. R. uit Axel. die 46 schoolkinderen vervoer de. De kinderen, noch de busbestuurder liepen let sel op. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 139.- *Tot en met 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Morgen, zondag 23 januari. ^?eïfen op Zoom 8-18 en 4U.47, Hansweert 7.24 en 20.03, lerneuzen 6.55 en 19.35, Vlis singen 6.26 en 19.03, Wemel- dinge 8.08 en 20.37. Maandag 24 januari Ber gen op Zoom 9.07 en 21.45, Hansweert 8.24 en 21.08 Ter neuzen 7.55 en 20.40, Vlissin-| gen i 26 en 20.09, Wemeldinge 8-07 en 21.35. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het eco nomisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland (het ETI) krijgt in de toekomst een wat meer representatieve huisves ting. De plannen om het ETI te huisvesten in het vrijko mende gebouw van de PPD zijn praktisch rond, zo deelde gedeputeerde A. Kaland giste ren mee tijdens de statenver gadering. Dit naar aanleiding van vragen van de heer I. Filius (ARP). De heer Filius vond namelijk de huidige ETI- huisvesting te sober. Proinciale Staten besloten gisteren de subsidie voor het ETI voor 1971 met terugwer kende kracht van 214.4000,- te verhogen tot f 253.190,- en de subsidie voor dit instituut voor dit jaar vast te stellen op f 274.200,- Deze verhogingen zijn voornamelijk een gevolg van loonstijgingen. In verband hiermee werden toch nog een aantal vragen door de statenleden gesteld. De heer J.F. van de Voorde (PPR) merkte op dat de kos ten van het uitbrengen van het ETI-rapport over het win- kelcenturm Lammenembrug voor rekening v.d. provincie ko men. De heer Van de Voorde vond dit niet juist. „Als buur gemeenten niet kunnen sa menwerken, wordt een advies op kosten van de provincie uitgebracht. Het gaat om een zaak van de gemeente Middel burg en Vlissingen. Het valt te betwijfelen of het winkelcen trum van provinciale beteke nis moet worden geacht.", meende de heer Van de Voor de, die verder het college van Gedeputeerde Staten vroeg er op toe te zien dat de ETI- werkzaamheden ten behoeve van derden ook inderdaad door de belanghebbenden wor den betaald. In dit verband vroeg de heer I- Filius of de kosten, in verband met bestudering van diverse aspecten van de vaste- oeververbinding over de Wes- terschelde, ook niet voor reke ning van de hiertoe opgerichte N.V. Vaste Oeververbinding moeten worden gebracht. Ge deputeerde Kaland zei in ver band met het onderzoek Lam- merenburg, dat Gedeputeerde Staten het ETI. hiertoe op dracht hebben gegeven, zodat de provincie dan ook de kos ten moet betalen. Naar de me ning van de gedeputeerde gaat het hier om een intergemeen telijke zaak en heeft de pro vincie behoefte aan een onder zoek omstraks inzake bestem mingsplannen verantwoorde besluiten te kunnen nemen. Dat de kosten voor het onder zoek in verband met de vaste oeververbinding niet apart worden berekend vond de heer Kaland juist. De provincie is de namelijk in dit verband grootste opdrachtgever. Op vragen van de heer E. Nieuwkerk (CHU) deelde de heer Kaland mee dat het ETI voor het uitvoeren van een structuuronderzoek het basis tarief van f 7500,- gaat bere kenen, een bedrag dat op basis van de omvang van de op drachtgevende gemeente even tueel kan worden verhoogd. Voor de opdrachtgevers, die geen subsidie aan het ETI ver strekken, zal een uurtarief van f35,- a f 40,- worden berekend, kend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met alge mene stemmen hebben provin ciale staten van Zeeland inge stemd met het voorstel van gedeputeerde statten om aan de landbouwproefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat over de periode 1971 tot en met 1975 een jaarlijkse subsi die van f 25.000,- te verle nen. Aanvankelijk diende de heer N. Filius (PvdA) een voorstel in om de subsidiepe riode te beperken tot 1971 en 1972, omdat zijn fractie van mening is dat er eerst een onderzoek moet worden inge steld naar de organisatie en het financiële beleid van de proefboerderij. Met name vond hij de loonkosten nogal aan de hoge kant. De heer Filius betreurde het dat het Landbouwschap zijn subsidie aan de stichting Be vordering Landbouwkundige Onderzoek Zeeland, heeft ge staakt. Ik vraag me af of wij als provincie nu niet bezig zijn de bezuinigingen van het ministerie van landbouw te fi nancieren." Nadat woordvoerders van andere fracties, te weten de heren J. van de Voorde (AR) en J. Roodenburg (D'66) van hun waardering voor de doel stellingen voor de proefboer derij Colijnsplaat hadden ge tuigd, ging gedeputeerde mr. Schlingemann uitvoe rig in op de totstandko ming van de proefboerdrij, die hij van grote betekenis voor de Zeeuwse akkerbouw noem de. Een subsidieperiode van twee jaar ontraadde de gede puteerde gezien het feit dat de bedrijsplanning en proefne mingen van de proefboerderij op langere termijn uitgezet moeten worden. Mr. Schlinge mann zegde gaarne toe dat provinciale staten jaarlijks een duidelijke inzicht in de be- drijfsuitkomsten van de proef boerderij zullen krijgen aan de hand van het hen toe te zenden jaarverslag van „Rust- hoeve". Daarmee had de gedeputeer de op slag de bedenkingen van de heer Filius weggeno men. Deze verklaarde daarna dat zijn fractie geen behoefte meer had het voorstel van GS te amenderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vervui ling van de Westerschelde heeft onderwerp van bespreking uit gemaakt bij de behandeling van de ontwikkelingsschets voor Zeeland in de Zeeuwse Staten. De A.R.-fractie formuleerde enkele vragen aan Gedeputeer de Staten onder meer met be trekking tot waterzuivering bij Waarde waarop ook geheel of een gedeelte van Zuid-Beve land aangesloten zou kunnen worden. En een door de Pro vincie en waterschappen in te stellen onderzoek naar de kwa liteit van het oppervlakte wa ter. Dr. E. Prins (P.v.d.A.) haakte in op een recent rap port over de toestand van het water van de Theems bij Lon den. Dank zij vergaande water zuiveringsmaatregelen van de aan deze rivier gelegen indu strieën is het mogelijk gebleken het rivierwater weer op een ge zond peil te krijgen. De heer Prins vroeg zich af waarom dit met het Scheldewater ook niet mogelijk is. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Vrijdag middag werd in Scheldepoort in Vlissingen-Oost tijdens een korte plechtigheid het 12.000 ton metende schip Straat Na gasaki aan de eigenaar overge dragen. Met de bouw van dit schip werd vorig jaar op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen begonnen in op dracht van de Koninklijke Ja va China Pakket vaartlijnen. Het schip werd op 22 decem ber j.l. te water gelaten. Vrijdagmiddag na het uit wisselen van de vlaggen deel de de heer H. van der Schalk van de KPJ de aanwezigen mee dat het schip zondag al vertrekt in lijndienst naar het verre oosen. De heer Van der Schalk vertelde dat het vrij» dag precies 65 jaar geleden was dat de Koninklijke Maat schappij De Schelde zijn eer ste schip aan de K.J.P.C.L., toen nog Pakketvaartlijnen, afleverue.

de Stem | 1972 | | pagina 3