Tiffany dicht Uitbreiding materieel brandweer BRANDWEERLIEDEN ONDERSCHEIDEN PvdA heeft gebrek aan voldoende kader Experiment van „Esmoreit" Recital Frans Brüggen in Axel T70-2000 op de bres voor VAC Gladheid oorzaak aantal ongelukken B. EN W. VAN HULST VRAGEN KREDIET Fancy-fair scouting Vogelwaarde had succes Kunststoffen Plannen voor ijsvloer in Middelburg Terneuzen Inflatie Abortus Streekplan Breskens „AUTOGORDELS- VAST EN ZEKER (Van onze correspondent) GOES Door plaatselijke gladheid op rijksweg 58 ter hoogte van het viaduct nabij Lewedorp is zondagmorgen om acht uur op de zuidelijke rij strook een personenauto be stuurd door L.W.K. uit Vlis- singen over de kop gegaan. De bestuurder, diens echtgenote en mevr. P.C.P. uit Vlissingen moeten per ambulance worden overgebracht naar het Bethes- da- en St.-Jozefziekenhuis uit Vlissingen. Zij konden na be handeld te zijn huiswaarts ke ren. De personenauto moest worden weggesleept. Terwijl de politie daar bezig was getuigen te horen, geraak te een andere personenauto bestuurd door mevr. J. van H. - v.d. K. uit Middelburg even eens in een slip, en vloog moet volle snelheid tegen de achterzijde van de in de vluchtstrook staande auto van de gemeentepolitie uit Goes, De bestuurster en diens echt genoot moesten per ambulance worden overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Op dezelfde plaats geraakte nog een personenwagen, be stuurd door K.J.L. uit Middel burg door de gladheid van de weg en werd aan de linkerzij de zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag reed de Belg H. uit Berchem op het kruispunt rijksweg 60 Abtsdaalseweg te Hulst met zijn personenauto achter op de auto van De B. uit St.-Jan steen, Er was alleen materiële schade. In de nacht van zaterdag op zondag reed om kwart voor een een Belgische bestuurder van een personenauto, de heer A. de V. uit België, tegen een geparkeerd staande auto. De geparkeerde auto stond in de Stationsstraat te Sas van Gent, en de eigenaar was de heer T.V. uit Sas van Gent. Na de aanrijding is V. doorgereden doch zondag kon hij door de rijkspolitie van Sas van Gent worden opgespoord. Tegen V. 1 is proces verbaal opgemaakt. Zondagmorgen verleende om half twaalf een bestuurder van een personenauto, de heer J.V. uit Sas van Gent op het kruispunt Bolwerk-Dijkstraat geen voorrang aan de bestuur der van een personenauto, de heer M.C. uit S. Beide auto's liepen materiële schade op. Zondagmorgen is het op vriezen van de weg een twee tal personenauto's noodlottig geworden. Op de rijksweg ko mende vanaf de provinciale boot slipte de Duitser W.P. uit Gershofen met zijn auto juist voor het kruispunt Buiten- lust. Een tweede personenauto kwam eveneens op dezelfde weg te slippen nabij het ben zinestation. Een kraamwagen moest ook hier de wagen weer op de weg zetten. Persoonlijke ongelukken deden zich in bei de gevallen niet voor. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. O o O GOES Grand 20 uur: Met de muziek mee a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Wat zien ik 18 j. Bockhandel Van Geyt, expo sitie „Kunst '72" (tot en met 30 jan.). Werkdagen van 9-12 uur en van 13-18 uur. KOEWACHT P. v.d. Steen 15 uur: Schieting. MIDDELBURG City 20 uur: Wat zien ik 18 j. Schouwburg 20 uur: „Schakels" van Herman Hei- jermans door de Haagse Co- medie. Rijksarchief, expositib „Een verdronken stad - Reimers- waal", georganiseerd door het rijksarchief in Zeeland en de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis (tot en mbt 19 febr.). Niet op zaterdag en zondag. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Ryan's dochter 14j. ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur: Theatergroep „Fun- house Horror". Piccolo Theater 20.15 uur: Rotterdams Danscentrum „Oog op dans". Schouwburg 20.15 uur: Op voering door Toneelgroep Glo be met „De Filantroop". St. Laurenskerk 20.15 uur: Or gelconcert door Piet Post, or ganist te Leeuwarden m.m.v. Harry Sevensterren (trom pet). TERNEUZEN Luxor 20 uur: Wat zien ik 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Met de muziek mee a.l. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Wachten op Godot" van Samuel Beckett. GENT Kon. Opera 20.15 uur: „Du Coté de chez l'autre" van A. Ayckbourne. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Terneu- zense raadslid H. de Vriend (T'70-2000) heeft zich met de volgende brief tot burgemees ter en wethouders gewend: Door de vrouwen-adviescom missie is aan uw college ge vraagd zitting te mogen nemen in de structuurcommissie ad hoe voor Terneuzen. Voorlich tingsambtenaar J. Robesin heeft daarop geantwoord: „De ge meente heeft een andere opvat ting over de taak van de VAC. De VAC is er om wat kleinere details uit te werken". Reden waarom T'70-2000 u de volgen de vragen wenst voor te leg gen: Is b. en w. niet grenzeloos hoovaardig om te beweren dat de VAC er is om wat kleinere details uit te werken? Acht b. en w. soms het vrouwelijk zeer ondergeschikt aan het manne lijke, of vreest b. en w. de vroegtijdige vrouwelijke in breng? Heeft dan de VAC niet bijzonder waardevolle sugges ties ingebracht in het plan Hof Zeldenrust en werkelijk niet alleen kleinere details? Wil b. en w. op zijn besluit terugko men en alsnog de VAC volledig zitting laten nemen in de struc tuurcommissie ad hoe?" (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en w. van Hulst zullen de raad binnenkort een voorstel doen om een krediet van 160.000 gulden be schikbaar te stellen voor de aanschaf van nieuw brand- weermaterieel. Van dat geld zullen twee nieuwe hogedruk- eenheden worden aangeschaft. Dit heeft burgemeester P. J. Molthoff zaterdagavond meegedeeld tijdens een feest van de brandweer van Hulst. Op die feestavond is tevens een groot aantal brandweerlieden voor bijzondere verdiensten onderscheiden. AXEL. Frans Brüggen, blokfluit, en Gustav Leonhardt, clavecimbel, gaven een recital van barokmuziek in het cultu reel centrum te Axel. Gezien de grote bekendheid van Frans Brüggen hadden we meer be> zoekers verwacht. Misschien bestaan cr in deze omgeving, waar deze fluitist meen ik nog niet eerder optrad, nog voor oordelen tegen de blokfluit als een volwaardig instrument. Misschien leeft nog bij velen in de herinnering wat zeer be langrijke musici vroeger voor minder vleiende dingen over de blokfluit zeiden, zoals: de blokfluit is een verkouden dwarsfluit, hij is altijd vals, enz. enz. Wel, dan heeft Brüggen nu voor deze streek door zijn spel al die dingen weerlegd. Natuur lijk is het verleidelijk als je deze ware meesterfluitist hoort spelen, je af te vragen: hoe doet hij dat allemaal? Hoe krijgt hij het voor elkaar om al die kri tiek op zijn instrument te doen verstommen? En dan merk je een paar dingen op: hij weet een toon vaak aandacht te geven, door op die toon eerst sterker en dan zachter te worden, ook bij vrij korte tonen. Ook maakt hij bij een toon lichte verschillen in de toonshoogte, maar niet zoals een violist dat doet, bij zijn vi brato: hij doet het veel geleide lijker. De slottoon van een stukje neemt hij dan weer te rug van sterkte en toonhoogte- Door deze zeer gevarieerde toon vorming verdwijnt al met een het gevoel van vervelende nuchterheid, dat matige spelers met dit instrument oproepen. Dan zijn er natuurlijk nog an dere dingen die elk groot mu sicus toepast: een fenominale techniek, een prachtige frase ring enz. Bij een aantal preludes van Hotteterre (ongeveer 1720) voor fluitsolo (het derde pro grammanummer) gaf Brüggen een toelichting: het zijn van op zet eigenlijk maar inspeelstuk- jes, vertelde hij. Maar op de manier waarop hij ze bracht waren het fascinerende kunst werkjes. De clavecinist ver tolkte als solo een suite van Couperin; de vier andere num mers van meest vrij onbeken de componisten uit de 17e en 18e eeuw, waren voor de twee instrumenten samen. Om een niet zo boeiende op somming van Franse en Itali aanse namen te voorkomen, volsta ik met de vaststelling dat elk nummer opnieuw een feestelijke muzikale gebeurte nis was, dat ik nergens saaie plekken of inzinkingen voelde. Of dat voor het grootste deel aan de componisten of aan de ze fantastische fluitist te dan ken was, zal ik niet eens zeker weten. Enthousiast applaus en een prachtige toegift. Jammer dat het afgelopen is, dacht ik. RUDOLF PERDECK. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Nog maar zelden heeft clubhuls 't Vogelnest van Scouting Vo gelwaarde in korte tijd zoveel bezoekers te veldwerken gekre gen als afgelopen zondag. Gis teren is in deze voormalige school namelijk een fancy-fair gehouden, waarvan de opbrengst ten boede komt aan Scouting Vogelwaarde. Er was een rad van avontuur, een schiettent, ©en grabbelton compleet met verrassing en verder werden er wafels ge bakken. Brandweercommandant J. Janssens van het Hulster korps heeft zich zaterdag vond bijzonder tevreden ge toond over de resultaten in het afgelopen jaar. „Dit jaar is voor ons erg gunstig geweest", aldus de Hulster commandant, die daaraan toevoegde, dat el ke brand met succes bestreden is. Ook de opkomst bij de normale oefenavonden heeft de afgelopen maanden blijkens het relaas van de heer Jans sens weinig te wensen over gelaten. Voor de hoofdpost werden 12 oefeningen gehou den, waarbij men een opkomst van 93 procent kon registre ren. In totaal is er het afgelo pen jaar in de hoofdpost Hulst zeventien maal brandalarm ge weest, waarbij men een ge middelde opkomst van 25 brandweerlieden had. Volgens de brandweercom mandant wordt de bestrijding van branden wel elk jaar moeilijker, doordat bij wo ningbouw, in bedrijven en huishoudens steeds meer ge bruik wordt gemaakt van kunststoffen. Dit materiaal vraagt bij branden een specia le aanpak en daarop is het korps in de gemeente Hulst nog niet berekend of slechts ten dele voorbereid. De heer Janssens heeft za terdagavond van de gelegen heid gebruik gemaakt om de gemeente om beschermende middelen te vragen, zodat ef fectiever en met minder ge vaar opgetreden kan worden. De commandant toonde zich verder erg tevreden over de van de gemeente genoten me dewerking. „Het is op zijn plaats om hier te danken voor het materieel dat we steeds weer krijgen", aldus de heer Janssens. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeen teraad van Middelburg zal zich in haar vergadering van 24 ja nuari aanstaande bezighouden met een origineel plan. B. en w. hebben voorgesteld, om in het water van de Noordvest en de Veerse Vest schuiven aan te brengen, waardoor het water peil in het deel tussen deze beide schuiven in, constant kan worden gehouden. De bedoeling hiervan is, dat terwijl het water langs de vesten voor het overgrote deel normaal kan worden gespuid in een bepaald deel in vorst perioden het schaatsen moge lijk wordt gemaakt. Onder nor male omstandigheden is het niet mogelijk om op de vesten te schaatsen. Door het verplich te spuien verandert het water peil zo dikwijls, dat de ijsvloe ren inzakken. Door een be paald deel van het Middelburg se „natte gebied" aan de kunst matige getijdenwerking van de spuibedrjjvigheden te onttrek ken, ontstaat er een perfecte ijsbaan. B. en w. van Middelburg zijn in hun voorsttellen aan de raad nog eens teruggekomen op de bestemmingsvoorschriften van het industrieterrein. Mid delburg wil niet afwijken van de eens gekozen gedragslijn. De detailhandel zal dan ook van het industrieterrein worden ge weerd. Een uitzondering wil men echter maken voor gara gebedrijven die men uit een oogpunt van zorgvuldige ruim telijke ordening, liever niet in de binnenstad of in de woon wijken zich verrijzen. Brandweer rukte uit Za terdagavond werd de Terneu- zense brandweer gealarmeerd voor een brand in de woning Kastanjelaan 60. Bij aankomst bleek dat de bewoonster, me vrouw De G.-R. pinda's op het vuur van de keukenkachel had gezet en omdat zij vergeten had deze tijdig weg te nemen ontwikkelde zich een flinke rook. Er was geen schade. Burgemeester Molthoff reikt de diploma's aan de 40-jarige jubilarissen uit. (Van een onzer verslaggevers) HULST Ruim dertig le den van het vrijwillige brand weerkorps van de gemeente Hulst hebben het afgelopen weekend medailles gekregen voor onder meer vijftien- en twintig-jarige trouwe dienst. Medailles waren er ook voor brandweerlieden met veertig dienstjaren. Dit zijn hun namen: vrijwilligersmedaille voor 15 jaar trouwe dienst: P. Aarts, E. Blommaert, D. Burm, G. van Dorsselaer, G. van Ec- ken, G. Hoefnagels, E. Jon kers, C. Nachtegaal. Medaille voor 20 jaar: R. Beeckman, C. van de Klooster, G. de Koek, J. van Laere, A. de Munter, J. de Smit, C. Valke. De nu volgende onderschei dingen werden toegekend door de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten. Voor 12,5 jaar trouwe dienst: D. Burm, brandwacht tweede klas: G. van Ecken, hoofd brandwacht: G. Hoefnagels, brandwacht tweede klas: E. Jonkers, brandwacht tweede klas: G. van de Walle, brand wacht eerste klas. Voor 25 jaar trouwe dienst: G. de Koek, hoofdbrandwacht: C. Valcke, onderbrandmeester: voor 30 jaar trouwe dienst: A. de Munter, brandmeester: F. Verwilligen, onderbrandmees ter. Voor 35 jaar trouwe dienst: J. van de Walle, hoofd brandwacht. Voor 40 jaar trou we dienst: A. d'Hondt, brand meester: E. Valke, brandmees ter: L Valke, onderbrandmees ter: M.n Verschueren, adjunct- hoofdbrandmeester. Bij de huldiging van deze brandweerlieden werden ook de dames betrokken. Mevrouw Valke kreeg bloemen voor de vele tijd die ze haar man aan de brandweer moet missen. Deze geste was tevens bedoeld voor alle andere brandweer vrouwen. (Van onze correspondent) GOES Het gewest Zee land van de PvdA maakt zich zorgen over het gebrek aan voldoende kader. Voorzitter A. Schouwenaar sneed dit pro bleem aan op zaterdag te Goes op de jaarvergadering van het gewest. In een korte periode moes ten of moeten enkele perma nente Zeeuwse partijleden hun functie neerleggen, zoals de heren C. Hoek en M. van Poelje, hiertoe om gezond heidsredenen genoodzaakt, en statenfractievoorzitter dr. E. Prins, die Zeeland gaat verla ten. Door deze wisselwerking is een goede kadervorming noodzakelijk, volgens de heer Schouwenaar. Daarbij moet rekening gehouden worden met de realiteit dat de PvdA een bedrijf is geworden met de daarbij behorende mege- lijkheden van promotie. Dit kaderprobleem speelde ook bij de vraag van de Ter- neuzense afgevaardigde Hui- brecht, die vroeg hoeveel functies ieder bestuurslid ver vulde. Volgens hem zijn er bestuursleden bij die te veel hooi op hun vork hebben. Hij zei dat moet worden gepro beerd om mensen te vinden die minder z.waar belast zijn. Natuurlijk kwam ook het beleid van de huidige regering ter sprake. De heer Schouwe naar zei dat dit kabinet tot nu toe een trieste balans heeft. Hij noemde het een kabinet van inflatie en werkloosheid. De inflatie kan men Biesheu vel en de zijnen niet geheel aanrekenen, omdat dit een er fenis is van het vorige kabi net. Wat hij de huidige rege ring wel zou aanrekenen was de werkloosheid, waarbij Zee land op de vierde plaats komt. Hij zei dat de liberale den kwijze dat werkloosheid een middel is tot inflatiebestrij- ding goed is terug te vinden in het regeringsbeleid. Volgens hem heeft de werknemer dit echter goed door. Wat betreft de samenwer king met de KVP zei de heer Schouwenaar, dat de KVP- voorzitter De Zeeuw ongetwij feld bezield is met de beste bedoelingen, en dat hem een kans moet worden gegeven om zijn ideeën te ontwikkelen. Zolang de top echter en de Kamerfractie van de KVP nog de geest van de Lockefeers en Dusarduyns bezit, zag hij er niet veel heil in. De heer M. van Poelje viel het wetsontwerp over de abor tus aan. zoals dat door minis ter Nelissen was aangekon digd. Hij zei dat hij met af grijzen naar de woorden van die minster in de Brandpunt uitzending van vrijdagavond had geluisterd. Zijn afkeuring legde hij vast in een motie, waarin aan de leden van de Tweede Kamer gevraagd wordt dit voorstel niet te aan vaarden, maar het voorstel van het PvdA-kamerlid Lam berts te steunen. Deze motie werd met een daverend ap plaus door de vergadering aangenomen. Vol, was gezwicht vó'ör,* de financiële argumenten ohV het veer Hoe- dekenskerke-Terneuzen op te heffen. Hij vroeg nog om eens alle mogelijkheden te onder zoeken om een betere verbin ding tussen Zeeuwsch-Vlaan deren en Midden-Zeeland te bewerkstelligen. 5CUUIUBH. ölgens dq, ,hepr Hufbrecht dé statenfractie te snél iMnhf trcihiv dn Ti fS dn r> i al fn Hij vroeg de statenfractie ook om duidelijke uitspraken over het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen .Volgens hem zijn er in dit gebied te veel gemeenten die bij zo'n streekplan te veel voor de ei gen gemeentebelangen opko men. Schapen doodgebeten In een weiland aan de Groenen dijk zijn 2 schapen doodgebeten en 5 ernstig gewond. De scha pen liepen in het weiland van de heer J. de Feijter uit Groede, die tevens eigenaar is. Vermoedelijk zijn de schapen door een hond of honden aan gevallen. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. (Van een onze TERNEUZEN Het jonger de Oude Molen aan de markt voor instorten gesloten. Wekelijks werd deze gele genheid van de centrale stich ting voor sociaal-cultureel werk Terneuzen door onge veer 250 jongeren bezocht. Morgen (dinsdag) zullen b. en w. zich beraden over een nieuw onderkomen voor Tiffa ny. De mogelijkheid is groot dat gebruik kan worden ge maakt van een van de lokalen in de voormalige HBS aan de Burgemeester Geillstraat. Geruchten in Terneuzen dat aan het sluiten van Tiffany andere redenen dan de bouw kundige toestand van de vroe gere molen ten grondslag lig gen onder meer zou aan te jeugdige bezoekers sterke drank worden verstrekt zijn vólgens de heer P.J. Huij- brecht, de voorzitter van de centrale stichting voor sociaal- cultureel werk, van elke grond ontbloot. „De enige en werke lijke reden is de bouwvallig heid van de molen. Nadat on langs de bovenste steunbalken in het gebouw omlaag waren gevallen hebben wij een tech nisch onderzoek naar de toe stand van de molen laten in stellen. Daarbij is vastgesteld dat er nog een balk loszat en ook het metselwerk niet deug delijk meer is. Een grondig herstel van de molen zou zeer veel geld kosten en daarom zien we naar iets anders uit". De molen is eigendom van een familie in Terneuzen. On geveer 2i/2 jaar gelegen kwam het jongerencafé er in. Afgelo- r verslaggevers) mcafé Tiffany, ondergebracht in in Terneuzen, is wegens gevaar pen zaterdag hebben enkele teleurgestelde jongeren gepro beerd de molen te „kraken". Maar na overleg met de lei ding werd hiervan afgezien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onder het motto „autogordels- vast en zeker" gaat Veilig Verkeer Nederland de aandacht van al le autorijschoolhouders in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigen op het belang van het gebruik van autogordels. Dinsdag zal in de kantine van het politiebureau in Ter neuzen om 20 uur een voor lichtingsbijeenkomst voor deze rijschoolhouders worden ge houden. Voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dinsdag en woensdag voor het Terneuzense politiebureau een demonstratiewagen neergezet, waar iedereen zich kan laten voorlichten. In deze wagen kan men terecht op de volgen de tijden: dinsdag van 14 tot 17.30 uur en van 19 tot 20.30 Uur en Woensdag van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De toneel vereniging „Esmoreit" te Phi lippine heeft het afgelopen weekeinde in „De Meerpaal" veel succes geoogst met de thriller „De Muizenval" van Agatha Christie. De uitvoering was een expe riment doordat voor het eerst geen gebruik werd gemaakt van het gebruikelijke toneel. De spelers traden voor het pu bliek op dat in een hoefijzer- vorm om hen heen was geze ten. Als adviseur voor deze nieuwe toneelvorm heeft de heer A. van Oord uit Middel burg „Esmoreit" met raad en daad bijgestaan. De spelers hadden slechts korte tijd nodig om zich aan de andere eisen die het optre den temidden van het publiek stelt aan te passen. Het stuk kwam alleszins aanvaardbaar uit de verf. Over het algemeen vielen de meningen van de toeschouwers over het toneel experiment positief uit. De voorbereidingen van „Es moreit" aan het stuk hebben zoveel tijd gekost dat men in dit seizoen niet meer aan het repeteren van een ander spel toe komt. FOTO RECHTS Om een brug naar het pu bliek te slaan zijn de leden van de toneelvereniging Esmoreit van het podium gestapt.

de Stem | 1972 | | pagina 2