Concentratie dringend noodzakelijk voor vuilverwerking m Koude lekkernijen: kleurrijke finale Na 45 jaar uit onderwijs Groot spelers- aanbod Globe WERKGROEP VERWIJDERING VASTE AFVALSTOFFEN IN INTERIMRAPPORT Zeeuwse fruitteelt dag in Kapelle Hearingen van raad Kapelle Man viel van dak Grote beïangstellhig voor Zeeuwse Spui(clag stad streek Brandje bij kerncentrale in Borsele 's Nachts vorst COMBINATIE DRIE OF TWEE Verdachten van kleding- diefstallen in Zierikzee aangehouden F. de Vos voorzitter Kamer van Koophandel in Zee uw sc h - Vlaanderen Scholieren uit Hengstdijk in „Stuif es m Anders Groei Zaterdag 8 januari 1972 3 (Van onze correspondent) BORSSELE Vrijdagmor gen brak brand uit bij de kerncentrale te Borssele. De gealarmeerde brandweer uit 's Heerenhoek was snel ter plaatse om in een werkplaats van de firma Stork een bran dende acithyleenfles met poe der te blussen. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Woensdag 12 januari a.s. wordt in „De Vroo- ne" te Kapelle de Zeeuwse fruitteeltdag gehouden, die wordt georganiseerd door de kring Zeeland van de NFO en de gewestelijke afdelingen van CBTB, NCB en ZLM. De aan vang is om 13.30 uur. Op de fruitteeltdag worden twee inleidingen gehouden, te weten door de heer P. A. Spoor over „de ontwikkeling van het fruitbedrijf in de nabije toe komst" en door de heer L. J. Nijsten over „de taak van teler en overheid, mede gezien in het licht van het rapport Little". Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur overwegend droog, enke le opklaringen, lichte vorst in de nacht. Weersomstandigheden in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; 'max, temp: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 procent. waterstanden Konstanz 262 -1, Rheinfel- den 172 onv., Straatsburg 148 pl.6, Plittersdorf 287 pl.l, Maxau 340 -7, Plochingen 133 pl.5, Mannheim 150 -1, Stein- bach 120 -2, Mainz 172 -2, Bingen 81 -4, Kaub 99 -4, Trier 248 pi. 1, Koblenz 118 pi. 2, Keulen 65 -3, Ruhrort 65 -3, Lobith 836 -3, Pannerdense kop 812 -4, Nijmegen 640 -5, IJsselkop 790 -3, Eefde IJssel 315 -5, Deventer 200 -10, Mon- sin 5464 -6, Borgharen 3907 pl.15, Belfeld 1103 pi. 15, Gra ve beneden de sluis 504 pi.3. Morgen, zondag 9 jan. Bergen op Zoom 9.08 en 21.39; Hansweert 8.34 en 21.07; Ter- neuzen 8.09 en 20.39; Vlissin- gen 7.40 en 20.10; Wemeldinge 8.58 en 21.29. Maandag 10 jan. Bergen op Zoom 10.00 en 22.45 Hansweert 9-31 en 22.08; Ter neuzen 9.04 en 21.41; Vlissin gen 8.36 en 21.11; Wemeldinge 9.50 en 22.35. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het overgrote deel van de vuil stortplaatsen in de provincie Zeeland ontbeert de noodzakelijke voorzieningen, die moeten voorkomen dat gevaar en schade voor de gezondheid en hinder voor de omgeving optreedt. Dat is de conclusie van de werkgroep verwijdering vaste afvalstoffen, die begin 1970 werd ingesteld na een opdracht hiertoe van het provinciaal bestuur van Zeeland. De werk groep kwam tot deze conclusie na een inventarisatie van de huidige toestand op het gebied van de vuilverwerking. Eind 1970 waren er in Zee land in totaal nog 55 stort plaatsen in gebruik. Eind 1971 was dit aantal teruggelopen tot 44 stortplaatsen. De oorzaak van deze snelle afname moet volgens de werkgroep gezocht worden voor een groot deel in de gemeentelij ke herindelingen van dat jaar. De kwaliteit van deze stort plaatsen was beneden peil vol gens de werkgroep. Het regel matig afdekken van het ge storte vuil was beslist onvol doende. In een aantal gevallen werd er vuil in water gestort, hetgeen resulteerde in rottings- verschijnselen. De werkgroep constateerde in een aantal ge vallen ook de aanwezigheid van ratten. Ook werd vaak in de omgeving verspreid papier en plastic aangetroffen door het ontbreken van een deug delijke afrastering. Daarnaast waren veel stortterreinen erg duidelijk te zien van de open bare weg. Gezien de slechte toestand van de vuilstortplaatsen, de toenemende inhreuk op de milieuhygiëne door de stort plaatsen en de verwachtingen voor de toekomst, acht de werkgroep het dringend nood zakelijk dat er tussen nu en 1980 'n begin moet worden ge maakt met de centralisering van de vuilverwerking in de hele provincie. Hoewel er na de afweging vain de voor- en nadelen, ook op het gebied van de kosten, verschillende alternatieven denkbaar zijn, komt de werk groep in een interimrapport toch tot één oplossing. Voor Midden-Zeeland, <iw.z. Wal cheren, Noord-Beveland en westelijk Zuid-Beveland (de gemeenten Borsele en Goes) is dit de combinatie van een cen trale vuilverbrandingsinstalla tie voor het brandbare afval en huisvuil en een centrale vuilstortplaats voor niet-brand- baar afval en puin etc. De vuilverbranidingsinstalla- tie ziet de werkgroep het lipfst gesitueerd ergens in de omge ving van het Sloegebied, ter wijl ze voor de stortplaats de voorkeur geeft aan een plaats ergens tussen het industrie' gebied Vlissingen-Oost en de agglomeratie Goes. De exacte situering van deze plaatsen laat ze echter over aan eventueel later te formeren regionale werkgroepen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen ziet de werkgroep geen oplos sing in de vorm van een vuil verbrandingsinstallatie, al neemt ze wel een voorbehoud in acht voor een eventuele verdere industrialisatie in de toekomst en de daarmee samen hangende bevolkingstoename. In eerste instantie echter acht de werkgroep drie, of wellicht twee centrale stortplaatsen vol doende. Die zouden dan moeten komen in de sub-regio's West-, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de Kanaalzone, waarbij de laatste twee dan nog mogelijk samengevoegd zouden kunnen worden. Een centrale stort- inrichting lijkt de werkgroep niet reëel door de grote afstand tussen de meest westelijke en de meest oostelijke kernen. Voor Oost-Zuid-Beveland (de gemeenten Kapelle en Reimers- waal) ziet de werkgroep twee mogelijkheden. In de eerste plaats de inrichting van een eigen centrale stortplaats voor huisvuil en andere afvalstoffen. In de tweede plaats de aan sluiting bij de regio Midden- Zeeland. Ondanks de hogere transportkosten, zouden de totale kosten ongeveer op het zelfde niveau liggen, als bij de inrichting wan een eigen stort plaats, (ADVERTENTIE) WBë J ÊêmkÊmL j J JUWELIER -HORLOGER Bi meM&sm® LANGE NIEUWSTRAAT 26 HULST (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse Spuit- dag, die gisteren de gehele dag de grote zaai van „Prins van Oranje" in Goes tot de laatste plaats bezet hield, stond gisteren voor een be langrijk gedeelte in het teken van de bescherming van ons leefklimaat. De spuitdag werd voor de 18de maal georgani seerd door de afdeling Zee land van de BOVAL. Ir. L- P. Flipse, hoofd van het bureau bestrijdingsmidde len te Wageningen, ging uitge breid en deskundig in op de gevaren die verbonden zijn aan het overvloedige gebruik van insekten- en ziektendo- dende middelen in de moderne land- en tuinbouw en in de fruitteelt. Ook ir. M. Heuver, land- bouwconsulent voor de plante- ziekten te Wageningen, be steedde grote aandacht aan de milieuhygiënische aspecten in zijn traditionele ochtendtoe spraak over de ervaringen en vooruitzichten op het gebied van ziekten- en onkruidbe- strijding in de jaren '71 en '72. (ADVERTENTIE) EEN BEGRIP VOOR AL UW AUTOBANDEN Ook voor particulier Tivoliweg 63 - Hulst Tel. 01140-2461. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE In korte tijd (van enkele dagen voor Kerst mis tot en met de nacht van woensdag op donderdag) is er tot viermaal toe ingebroken in de textielgroothandel Super dam aan de Deltastraat te Zie rikzee. Voor tienduizenden guldens werd er aan textiel, o.a. kostuums, overhemden etc. gestolen. Bij hun pogingen in de nacht van woensdag op don derdag om opnieuw een partij textiel van 1800,- uit het pand te transporteren, werden de daders opgemerkt door de politie van Zierikzee, die di rect een cordon rondom het pand k-gde. Doordat juist op dat moment Zeeland te maken kreeg met een elektrische sto ring, wisten de daders die nacht te ontsnappen, echter met achterlating van de buit en de auto. Dit voertuig heeft uiteinde lijk geleid tot de arrestatie van W.R., J.S. en Jac. S. uit Zierikzee en van de heler J.A. van D. uit Rotterdam. De da ders W.R. en J.S. zijn ingeslo- tein en zullen a.s. maandag voor de officier van justitie worden voorgeleid. Tegen de twee andere zal proces-ver baal worden opgemaakt. Eien groot gedeelte van de ot- vreemde goedren en een groot gedeelte van de ont- brengst kon dankzij de snelle arrestatie worden, achterhaald. De winnaar van de zilveren koksmuts, sous-chef Pasma van de KLM-koude keuken en zijn vrouw, die hem het ere-teken opzet. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de hal van het RAI-congrescen- trum te Amsterdam verdron gen zich gisteren tijdens de finale om de zilveren koks muts honderden lekkerbek ken. vertegenwoordigers van de Nederlandse Haute Cui sine en beroepsgastheren, rond tafels, beladen met ge rechten zoals die doorgaans alleen maar in kleurenfilms en in dromen te zien zijn. Glanzend lagen ze er bij; de kippetjes, fazanten, ree ruggen, varkens, hazen, fo rellen, tornedos tongen kreeften. Allemaal koud en al een beetje indrogend. Het geheel werd gegarneerd door vele liters koude soep in koppen en borden. Alles be halve de eetlust opwekkend, was deze super uitstalkast van het Nederlandse kook- wezen echter wel een lust voor het oog. Er schuilt een geweldiige artisticiteit ach ter de keukendeuren van menig restaurant en hotel, maar ook van vele bejaar den- of ziekenhuizen. De scheepskombuizen bleven daarbij niet achter. De Til- burgsc finalist H. Willemsen van de „Korenbeurs" oogstte veel lof van de kijkers met zijn romantische „la chan son amoureuse de la Mer du Nord et des Pays Bas" een verrukkelijke schotel van kreeft, vis en vlees. Maar er waren ook leerling-koks die hoog van de toren bliezen, zoals de Vlissinger Sjaak ■I obse met zijn door sniker- pinguins bewaakte truite a la Russe en zijn in Mexi caanse stijl opgebouwde gc- iantine volaille mozaïk. Een van de klapstukken (voor het oog) was de jumbo-sere nade van de Schiphol-koks. Een Jumbo-jet van krulpe- terselie (boerenkool dacht iemand dat het was) geflan keerd door een aantal in af meting aflopende en zeer goed gemodelleerde suiker olifantjes. Er waren ook din gen waarvan je niet wist of je ze mooi moest vinden of niet. Daartoe behoorde het bijna anderhalve meter ho ge Dammonument van sui ker, gemaakt door de koks combinatie van de Florida. Reukloos, koud, gevat in glanzende gelantine en he lemaal gemaakt om opgeno men te worden op kleuren film, deed de hele verzame ling denken aan een opmer king die we een vrouw eens hoorden maken bij een bloe mist. Ze zei: „Oh, wat een mooi boeket. Bijna zo mooi als kunstbloemen (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens een korte vergadering, die gis teravond -in hotel Rotterdam te Terneuzen werd gehouden, werd de heer F- de Vos uit Hulst gekozen tot voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot on der-voorzitter werden gekozen de heren P A- van der Plas. J. F. van de Voorde en H. F. Kok. (Van onze correspondent) KAPELLE Evenals het vorig jaar in de maand januari zal het gemeentebestuur van Kapelle ook dit jaar weer hea ringen houden in de verschil lende kernen. De eerste is op 11 januari in het Dorpshuis in Wemeldinge. Daarna volgt op 12 januari Kapelle, met als punt -van samenkomst de raad zaal van het gemeentehuis en op Schore is de hearing op 13 januari in het dorpshuis. De aanvang is steeds half acht. 9? (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK De drie hoogste klassen van de St. Jo- sefschool te Hengstdijk heb ben een uitnodiging ontvangen om vandaag (zaterdag) te gast te zijn in het bekende kinder programma „Stuif es in". Compleet met de nodige span doeken vertrekken de scholie ren om 11.30 uur, uiteraard uitgezwaaid door de ouders, naar de studio. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 24-ja rige B. van de K. uit Souburg is bij het plaatsen van een t.v. antenne op het dak van een ^woning aan de Nieuwe Vlis singseweg gevallen. De man moest met gebroken polsen en inwendige kneuzingen per am bulance overgebracht worden naar het Gasthuis in Middel burg. Van de K. viel, toen de gevel top, waaraan hij zich vasthield, afbrak. verloven Verlovingsringen kopen in een omgeving die IN is, waar een BAR is. Een echte bar waar jullie onze eigentijdse kollektie verlovings ringen kunt bewonderen. Waar sfeer is, voor een gouden belofte. Waar een fraai geschenk op jullie ligt te wachten. Waarvandaan, als jullie straks een huwelijksaankondiging sturen, nog eens een fraaier verrassing ver zanden wordt. Kortom, hoe dan ook, de moeite waard om toch eens even langs te komen. verlovingsringen 'n gouden belofte -W5HL De heer J. F. M. Verwil-1 van de r.-k. school voor mavo ghende scheidende directeur I in Terneuzen. (Van een onzer verslag gevers) TERNEUZEN. „Ik zal de dagelijkse omgang met de leerlingen en collega's ont zettend missen- Aan de an dere kant wil ik na 45 on derwijsjaren wel van de zorg af. Verder ben ik blij flat ik nog een druk vereni gingsleven heb, zodat ik me na mijn pensionering echt nigt hoef te vervelen." Aan het woord is d'e heer J.F.M. Verwil-ghjen, direc teur van de r.k. mavo in Terneuzen, die per 1 april wegen-s het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een stre'ep onder zijn onderwijsloopbaan zet. De heer Verwilghen is een geboren Hulsteniaar. In 1926 behaalde hij aan de kweekschool te Dong'en de lagere-onderwijsakte. Na enkele tijdelijke betrekkin gen te hebben vervuld werd hij in september 1928 in Alkmaar benoemd. Van 1929 tot 1942 stond d'e heer Verwilghen i-n Rotterdamse scholen v-oor de klas. Per 1 januari 1942 werd hij in Terneuzen benoemd als hoofd van de St.-Willebror- dussehool annex ulo-school aan de Eerste Verbindings straat. „Ik kan niet anders zeg gen dan dat ik het hier erg getroffen heb met mijn leterlingen en medewer kers", zegt de scheidende directeur. en een ulo met afzonderlij ke schoolhoofden. De heer Verwilghen: „We zijn des tijds de enige r.k. ulo ge weest in Zeeuwsch-Vlaan deren waar jongens werden toegelaten. Onze leerlingen kwamen uit alle windrich tingen van de streek". De heer Verwilghtan zegt met volle overtuiging en met hart en zie) het katholiek onderwijs te zijn toege daan. „Ik vind het van groot belang dat de katho lieke opvoeding in het ge zin in de school wordt voortgezet. Als er gotod ge werkt wordt zie ik voor het katholiek onderwijs ze ker nog een goede toe komst". Onder leiding van de heer Verwil-ghen .heeft de r.k. ulo, later mavoschool, een stormachtige groei doorgemaakt. „Toen ik in 1942 hier kwam telde de ulo 62 leerlingen en dri'e leer krachten. Vandaag de dag hebben we 215 leerlingen en ik wordt als directuer bijgestaan door zeven vol ledige leerkrachten en vier vakleerkrachten. De cursus 19591960 spande de kroon met 250 leerlingen, waar van 108 meisjes". Per 1 september 1956 werd de Willibrordussch-ool gepliitst im een lagere school Van de tegenwoordige jeugd wil de heer Verwil ghen geen kwaad horen". De jongelui zijn niet moeilij ker en las-ti-ger dan vroeger. Ze zijn wel anders, dat wel. Maiar de kans dat ze prima huisvaders en huis moeders zullen worden is niet groter of kleiner dan vorig'e generaties. Ik geloof wél dat tegenwoordig in het algemeen gesproken de stu diezin onder de jongelui minder groot is dan dertig, veertig jaar geleden". Buiten de school vervult de heer Verwilghen ver scheidene bestuursfuncties in het sociaal-maatschappe lijk verenigingsleven. On der meer is hij secretaris van de stichting Zeeuws in stituut voor geestelijke volksgezondheid, penning meester van de stichting mts voor Zeeuwsch-Vlaan deren, lid van het dagelijks bestuur van d'e provinciale bond van het Wit-Gele Kruis, van de katholieke kraamzorg en hij maakte deel uit van het bestuur van de raad voor de kin derbescherming. Als opvolger van de heer Verwilghen als directeur van de r.k. mavo is be noemd d'e heer G.P. Meert, thans hoofd van de St. Wil- librordschool aan de Bego niastraat in Terneuzen. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN Toneelge zelschap Globe heeft een groot aanbod gekregen van nieuwe spelers. Zij zijn afkomstig van het Nieuw Rotterdams Toneel, dat het volgend seizoen een overgangsperiode ingaat onder leiding van oud-Ensemble (nu Globe) directeur Karl Gutt- man. Eric Schneider de artistiek leider van NRT, gaat over naar Globe, evenals Annet Nieuwenhuyzen. Verder staan op de nominatie voor Globe: Wim Hoddes, Pieter Lutz, Sa- cfia Bulthuis. Johan Ooms en Hans Boswinkel. Jérome Reehuis gaat bij Globe weg. Hij gaat naar Theater te Arn hem. Jeroen Krabbé en Jenny Arean zullen het komende sei zoen waarschijnlijk ook weer terugkeren bij Globe. Momen teel staan beiden in een vrije produktie. Met de uitbreiding' van de groep zal Globe het plan om volgend seizoen meer stukken te spelen waar kun nen maken. Bij NRT vertrekken verder nog: Eric van Ingen, Herman Frank, Enny Meunier, Wim v.d. Heuvel, Camile de Vries en Bas ten Batenburg. Zij gaan alleen naar de Haagse Come- die.

de Stem | 1972 | | pagina 3