snhuis gende ligo Goed idee Uit 20 zkard EIMTIMV. riüNAL CORP. nc. is een gebied van en. I een snel ing van dit cern. Waar ;n met ent- :e afdeling wij kontakt ;agewerk in wde dames 't langdurig den wij een en 4 weken geld. >aan schrijft, d Instrument 3n voor een 57 inter) kan verzorgen brug met elkaar zijn mogelijkheden.- mze patiënten vragen EISJES ZOWEL ALS rden toegelaten moet d van 17 jaar hebben e 3 jaar vervolgonder- 'uurt 2 jaar en wordt itaatsdiploma Zieken- 7t i die een Mulo/Mavo- ge opleiding hebben van 17 jaar en 7 maan- 't jaar en wordt af- na Ziekenverpleging A. beide opleidingen be- dens het eerste jaar; '■de jaar (voor leerling- raand). Tweemaal per :s vergoed. Een ruime eerste aanschaffing voor BONT in ieder geval kijken bij de grootste en goedkoopste bontzaak van NederlandDuizenden korte en lange BONT MANTELS BONTHOE- DEN - COLLIERS tegen zeer aantrekkelijke LAGE, BETAALBARE PRIJZEN 1 Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarig schriftelijk garantiecertifi caat is dat vertrouwen waard. Meer waarborg voor bont. Desgewenst zeer soe pele credietservice. DE BONTKONING, Hoog- huisstraat 3; straat schuin t.o. Hema te Eindhoven- Centrum. Tel. 040 - 61100, Bij koop krijgt u reisgeld terug. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Vrj&u. DE STEM - ZATERDAG 8 JANUARI 1972 Met medewerking van: Jos Ahlers, Bert Brummelhuis, Jan Hanff, Boet Kokke, Andreas Schelfhout,. Frits Stommels, schaker kan doen, niet alleen zeer groot in getal zijn, maar ook zeer gecompliceerde ge volgen hebben, is de kans dat hij Iets over het hoofd ziet buitengewoon groot en in negen van de tien gevallen wint niet de scherpzinnigste speler, maar degene die zich het best kan concentreren. Bij het damspel daarentegen, waar de zetten eenvormig zijn en slechts weinig variaties toelaten, is de mogelijkheid dat men iets over het hoofd ziet veel kleiner en doordat aan het concentratievermogen veel geringere eisen worden gesteld, zijn de voordelen die de ene partij op de andere behaalt vrijwel uitsluitend aan scherpzinnigheid te danken. Edgar Allan Poe ken: die andere 60 procent van de mannen stinkt. Stichting Vakonderwijs Horeca Eigenlijk merkwaardig dat in een land waar zo onvoorstel baar veel geregeld is, lieden die reclame maken nog altijd een bijzonder grote vrijheid hebben. In veel landen, zoais de Verenigde Staten bijvoor beeld, mag je in een tv-spot niet één test laten zien, als je niet zonneklaar kunt be wijzen dat die test écht is. Als je laat zien dat zoveel procent van de poezen jóuw blikje prefereert boven dat van de concurrent, moet je aantonen dat je door het mid del van de concurrent voor de filmopname geen ammonia hebt gegoten. Maar hier mag veel. Hier mag je de éne week de superio riteit van je wasmiddel aan tonen door te laten zien dat wol, behandeld met een an der middel, krimpt, terwijl je de volgende week het truitje doormidden knipt en dan laat zien dat de concurrentie de boel doet dóórlopen. Blijkbaar kun je met een toverspreuk vóór het indompelen kiezen voor doorlopen öf krimpen. Nou weten de reclamemakers ook wel dat je het met logica niet zo nauw hoeft te nemen in dat vak maar er zijn wel grenzen. Wat verwacht U bijvoorbeeld als een fabrikant van vloeibare make-up mee deelt te hebben ontdekt dat "geen vrouw dezelfde huid heeft"? Juist, dan verwacht U dat de fabrikant daarop laat volgen dat hij het dus maar opgegeven heeft om make-up te maken en in de groentenhandel is gegaan. Of andere mogelijkheid dat hij er toe overgaat twin tig miljoen soorten vloeibare make-up te maken omdat hij dat aantal vrouwen denkt te kunnen bedienen. Maar U verwacht één ding niet na die zin: een vriende lijke stem die meedeelt dat om bovengenoemde reden "Three Flowers nu drié soor ten vloeibare make-up brengt'. Het minste wat je dan nog mag verwachten is de toege voegde mededeling dat ge noemde soorten geschikt zijn gebleken voor mevrouw van den Berg uit Enkhuizen, juf frouw Dubois uit Toulouse en mevrouw Smith uit Dorches ter. (B.K.) "De anderen mogen nu van deze speler een échte Zwar te Piet maken door hem met een gebrande kurk zwart te maken en hem daarbij eens hartelijk uit te lachen!" Jawel, je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen. (AS.) Een niet voor de poes zijnde hoogleraar heeft onlangs de kat de bel aangebonden. Zonder eerst de kat uit de boom te kijken heeft hij poes lief een leven als kat en hond in de kattebak 'veroorzaakt. Bepaald geen kattepies in de ze tijden, waarin de kat in het donker wordt geknepen. Hij heeft zich dan wel niet direct een kat in de zak ge kocht, maar nu de kat van huis is dansen bij hem de muizen op tafel. Hij heeft er een kater van overgehouden en ligt in katzwijm neerge strekt op zijn nieuw verwor ven sofa. Als een verzopen kat draait hij om de hete brij en het blijft hem om het even of hij nu van de kat of van de kater gebeten wordt. Maar tegelijk is hij geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en hij denkt maar steeds: als de katten muizen mauwen ze niet. En steeds als de telefoon gaat schreeuwt hij: maak dat de kat wijs en hij is steeds meer geneigd de kat bij het spek te zetten. Want een kat in het nauw maakt vreemde sprongen, vooral als je staat te kijken als een kat in een vreemd pakhuis. Ja, denkt hij, het muist wat van katten komt. Maar och, onze kat heeft jon gen. F.S. Zwarten praten alleen maar als je er voortdurend op slaat. Agent Portugese V eiligheidsdienst In de onderwijzersbladen van deze week schrijft dr. Dolf Kohnstamm over de 'reak- sies op de aksie voor een vereenvaudigde spelling." Hij lux-entoesiasme gesloten, of de hondertduizenden man uren en miljoenen leerling uren die in het nederlandse (en belgise) onderwijs jaar- liks nodeloos verspelt wor den? Wat weegt nu zwaar der: de mening van enkele belgise spellinggeleerden of de mening van duizenden ne derlandse (en vermoedelik pok belgise) onderwijsmen sen?" Wie aan de actie mee wil doen kan voor f. 2,50 een stapel stickers compleet met handleiding toegezonden krij gen. Bestellen via giro no. 2465895 t.n.v. penningmeester actiegroep de Bergen (N.H.). Een paar redenen om mee te doen geeft Kohnstamm zelf al in zijn artikel: Omdat onze huidige spel ling in de drie hoogste klassen van de basis school minstens de helft van het aantal uren voor de Nederlandse taal op eist. Omdat in het voortgezet onderwijs zoals de l.t.s. -STVÊFjur Goed, U hebt het razend druk. Zaken zijn zaken, nietwaar? En daar komt die medewer ker ondergeschikte colle ga relatie boekhouder vriend bij U binnen met een idee. Ik heb er alle begrip voor, dat alle ideeën die er zijn al in Uw hoofd zitten, èn dat U dus alleen maar snel van die medewerker etcete ra wil afkomen om Uw eigen briljante ideeën uit te werken. Da's allemaal geen punt. Wat het punt wél is: moet U nu altijd en eeuwig iedereen af schepen met een keuze uit de volgende antwoorden? Ach, zet het even op pa pier, wil je? Het is genoteerd hoor. Nee, ik bel je er beslist nog over. Dat moeten we eens uit voerig inpraten. Ik zal het zeker te zijner tijd bij hem aankaarten Als je het goed vindt, kom Vietnam is een klein land in Azië. Er is oorlog in Vietnam. Al meer dan duizend jaar heb ben de ménsen in Vietnam gevochten tegen buitenlandse soldaten, die hun land aan vielen. Soms kwamen de sol daten uit landen dichtbij Viet nam, maar soms kwamen ze uit hele verre landen. Nu is Vietnam in twee stukken ge deeld. Maar de Vietnamezen hebben niet zelf het land ver deeld. Andere landen hebben Vietnam verdeeld. Dit is een stukje uit de inlei ding van het uit het Zweeds vertaalde kinderboek "Hier is Noord-Vietnam". Het is uitge geven door Sjaloom in Odijk. In Zweden is het boekje on derdeel van een reeks die probeert kinderen een kriti sche kijk bij te brengen op worden, dat men erdoor wordt afgestompt. Zo heeft er bij de NOS 'n afspraak bestaan om wat minder el lende van Vietnam in de journaals te vertonen, om dat de emoties er toch niet meer door geraakt wer den. Dr. Joan Hemels Recente statistieken wij zen uit, dat van de Neder landse mannen nog steeds maar 40 procent deodorant gebruikt. Daar valt maar één conclusie uit te trek- We kennen allemaal het kaart spelletje "Zwarte Pieten". Het ligt in de orde van 'Mens- erger-je-niet' en 'Ganzenbord': niet weg te branden spelletjes van generaties her. Als je het originele "Zwarte Piet"-spel koopt dan schaf je je een stukje onderwijs in discriminatie aan van de eer ste orde. Op de voorzijde van het doosje staat een pikzwar te neger afgebeeld, die de suggestie wekt van 'kom, we gaan lekker een geintje met zo'n zwarte uithalen'. De speelkaarten zelf, 31 stuks bevatten 31 lelieblanke kin dertjes in lieftallige, snoezige, behulpzame, grappige poses en situaties. Een jongetje is bezig met het schoonmaken van een kachelpijp en dat is de Zwarte Piet. Maar dan de spelregels: "er wordt doorgespeeld", aldus de uitleg, "tot een der spelers met de Zwarte' Piet blijft zit ten." (Een neger is niet pret tig, je moet er vanaf zien te te komen, hem iemand anders in zijn maag splitsen, de eni ge goeie neger is een dooie). De stelling: "Geweld op de televisie heeft ook invloed op het gedrag in het algemeen en agressief gedrag in het bijzonder" is net een dogma. Velen geloven erin, terwijl het nog nooit bewezen is." Een nieuw onderzoek in Engeland heeft het vraagte ken achter die stelling nog wat groter gemaakt. Daar lie ten ze een groep jongens van 12-15 jaar, bestaande uit agressieve en niet-agressieve delinquenten en niet-delinqu- enten foto's zien van acht tv- programma's. Uiteenlopend van The Saint, De wrekers, Z-cars tot het nieuws en Dr. Who. Beide laatste program ma's waren geselecteerd om dat de daarin voorkomende agressie echt, d.w.z. niet ge speeld is. Er bleek weinig verschil te bestaan in de wijze waarop de drie groepen verbaal op de foto's reageerden- (B.B.). Maar niet alleen over honden zegt Wilmink, die de nieuwe Speenhoff wordt genoemd, verstandige dingen. Veel on derwerpen pakt hij op zo'n originele wijze aan dat caba retiers, zangers en zangeres sen er dankbaar gebruik van maken. Schitterend is bijvoorbeeld het in de bundel voorkomende 'Straatliedje', waarin de on macht van de maatschappij om elk kind dezelfde kansen te geven, gehekeld wordt: bloempje van de welvaarts staat wat doe jij zo laat op straat kom ik jou daar tegen? kleine droeve klessebes lijkt misschien een jaar of zes maar ze is al negen, als je zoet naar school toe gaat bloempje van de welvaarts staat zul je leren schrijven, krijg je ook nog rekenles, leer je: drie maal drie is zes achter zul je blijven. A. Sch. "Men was allang vergeten dat het kon maar het ge beurde: met een zacht ge reutel stierf de TV. Het sprekende paard verbleek te, het licht werd opgesto ken en de vader aanzag zijn zoon die bij een storing werd verwekt en zei: wat ben je oud geworden, jon gen." Willem Wilmink kondigt onder meer aan dat er spoedig een lijst zal wor den gepubliceerd van die verenigingen, instellingen, or ganisaties e.d. die besloten hebben vanaf dit nieuwe jaar de vereenvoudigde spelling alvast in stencils en drukwerk te zullen gebruiken. Kohnstamm wil er nu gang achter zetten. Hij neemt geen genoegen meer met de "amb telijke dooddoener" dat de Belgen eerst nog met zo'n verandering akkoord moeten gaan. Hij schrijft, uiteraard in de vereenvoudigde spelling: "Want wat weegt nau zwaar der: een papiren kultureel verdrag, in een eerste Bene en de m.a.v.o. ook nog minstens een derde deel van het aantal uren voor de Nederlandse taal aan spelling besteed moet worden. Omdat al dit onderwijs bij tenminste 40 procent van de kinderen bar weinig resultaat heeft. (JA.). ik daar op terug als de tijd er rijp voor is. Wat bijzonder prettig, me neer Jansen, dat U altijd zo met ons meedenkt. Dat is bijzonder goed, maar de materie ligt wel erg gevoelig. Als U uit uw eigen idee enrijkdom put, schieten U vast wel wat nieuwe ma nieren te binnen. (BK.). problemen, waarmee ze door de massa-media worden ge confronteerd. Het is een po ging de vanzelfsprekendheid van de bestaande orde, die hen met name bij het onderj wijs in aardrijkskunde en ge schiedenis nog maar al te veel wordt bijgebracht, te doorbreken. In kort bestek wordt heel wat informatie gegeven over het leven in Noord-Vietnam en dat gebeurt in sobere taal, ondersteund door veel teke ningen. Het is 'n boekje over vechten voor de vrijheid en verlangen naar de vrede. (JA.). STEF Af 'VSRwf De verstandelijke vermogens worden veel intensiever en doeltreffender in werking ge steld door het bescheiden damspel dan door al die in gewikkelde beuzelarijen van iet schaakspel. Bij 't schaak spel, waarin de stukken /reemdsoortige en onderling verschillende bewegingen ma ken en bovendien verschil lende en veranderlijke waar den hebben, wordt (door een veel voorkomende vergissing'1 hetgeen gecompliceerd is voor diepzinnig aangezien. Voor dit spel wordt zeer vee aandacht vereist en als di aandacht slechts even ver flauwt, ziet de speler iets ove het hoofd, waardoor hij da delijk zeer in het nadeel kon en wellicht de partij verlies Omdat de zetten, die eei Theoretisch begaafden vinden alle anderen min der begaafd tot de afvoer van hun plee verstopt is. Schoolkrant Linksbinnen, Breda Men kan via film en TV zo vaak met echt en fictief geweld geconfronteerd Willem Wilmink is een man naar mijn hart. Wilmink, zijn eerste bundel "Brief van een Verkademeisje" is reeds her drukt, schrijft in zijn nieuwe bundel 'Goejanverwellensluis': (Arbeiderspers) 'ze bijt nooit/ dieren zijn beter dan mensen/ dat zeg ik vaakze bijt nooit/ u moet iets hebben dat haar zenuwachtig heeft gemaakt/ het zijn stomme dieren/ maar o zo verstandig/ dat zeg ik vaakze moet gemerkt heb ben/ dat u niet van honden houdt/ of u houdt wel van honden/ u bloedt wel heel erg/ u bent wel erg zwijg zaam'. Een betere manier om het toe kennen van menselijke eigen schappen aan een beest (er zijn lieden die er mee praten) belachelijk te maken is er niet. Ik houd alleen van die ren als ze gebakken zijn en aangezien honden niet op het vaderlandse menu voorkomen moet ik er weinig van hebben, ledereen heeft wel eens bij hondebezitters op visite geze ten: veel geblaf en geren, dan zenuwachtig onder de bank stiekum proberend in je hiel te happen en uiteindelijk door de duidelijk genegeerde gast heer in de keuken opgesloten, waar het de rest van de avond zielig blijft zitten janken. Leuk hoor, een hond. Totnogtoe bent u wat suiker betreft met een zoethouder tje om de tuin geleid. U dacht dat suiker slechts diende om tanden te doen rotten en taar ten, thee en koffie een be paalde smaak te geven en verder om over te discussië ren in politieke hoekjes. Maar nu heeft het INIEX-in- stituut in'België, dat zich on dermeer toelegt op het onder zoeken van explositiviteit van verschillende alledaagse stof fen, ontdekt dat u met suiker niet alleen uw ganse provisie kast, maar zo gij wilt ook uw totale woning in de lucht kunt laten vliegen. INIEX ontdekte dat negen ki lo tot stof verstoven suiker op dit gebied een helser re sultaat opleverden dan dezelf de hoeveelheid dynamiet. Mits er een enkel vlammetje bij komt, maar daar zijn altijd wel (teveel) liefhebbers voor te vinden. INIEX verbaasde de wetenschappelijke wereld he lemaal door aan dit alles toe te voegen dat gelijksoortige resultaten ook bereikt kunnen worden met bloem en rijst. De huisvrouw is beter bewapend dan zij denkt. J.H. y x n* rf% iiiiiii»Til^8fewi^T"h" iifciiïiïü

de Stem | 1972 | | pagina 33