Inwonertal van Hulst gestegen Onderscheidingen voor leden bedrijfs brandweerkorpsen HULSTER EXPEDITIEBEDRIJF DREIGT VAN GEND EN LOOS MET KORT GEDING Mariner naar Venns en Mercurius JAAROVERZICHT VAN DE BURGERLIJKE STAND Topbiljart IN MIDDELBURG voortaan in drie klassen Middelburg-Zuid gaat toeteen blaese EIND73- BEGIN IN ééN RUK Om inhoud advertentie stad streek Vergaderilng Hulster postzegelclub KERSTBOOM VERBRANDING Cijfers over mensen en woningen Kerstboom verbranding op strand in Breskens PRIJSSCHIETING IN HULST LAATSTE EER VOOR MAURICHE CHEVALIER Hulst Burgerlijke stand Mars-bulten Auto oncler vrachtwagen Donderdag 6 januari V972 2 (Van een onzer verslaggevers) HULST. Het totale aantal inwoners van de gemeente Hulst is het afgelopen jaar met 253 gestegen. Daaronder waren 136 mannen en 117 vrouwen. Er werden In totaal 27 kinderen ge boren en 695 bewoners kwamen er van elders bij. Het totale aantal inwoners bedroeg per 1 januari 1971 16.116 en per 31 de cember 16.369. (Van onze correspondent) HULST De postzegelver eniging Het Land van Hulst houdt zondag a.s. om tien uur een ledenvergadering in hotel T. van Oosterom te Hulst. Vanaf 9.30 uur zal de nieuwtjesdienst aanwezig zijn. Te verkrijgen zijn: de nieuwe uitgifte van Nederland, Neder landse Antillen, Suriname en België. Na het officiële ge deelte is er een verloting met als hoofdprijs de Koningin Ju- lianazegel 1927 van 2,50, ca- tagoluswaarde f 70,-. Tot slot wordt een veiling gehouden, waarbij ongeveer 60 kavels te koop zullen worden aangebo den. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Cl. Leplante zijn collectie „Amerika" tentoon stellen. (Van onze correspondent) HULST Vrijdagavond a.s. om half acht vindt in Hulst op de hoek Dullaertstraat-de Vo- splantsoen een kerstboomver branding plaats. De kerstbo men worden vandaag (donder dag) en op de dag van de verbranding opgehaald gedu rende de uren dat door de reinigingsdienst het huisvuil wordt opgehaald. Uit de gemeente Hulst zijn het afgelopen jaar naar alle werelddelen, landen en stre ken binnen Nederland .mensen vertrokken. Maar er kwamen ook heel wat bij. Ruim hon derd twintig mensen zochten hun heil over de grens. Daar van vertrokken er 107 naar België en gingen er 5 naar Duitsland. Andere landen, die Hulstenaren kregen te ver- Werken warenAustralië, Brazilië, Canada, Frankrijk, Afrika, Zweden, Griekenland, Curasao en Algiers. Uit België kwamen daaren tegen 134 mensen in Hulst wonen, uit Suriname waren er dat zes en uit Duitsland zelfs 12. De bevolking werd verder uitgebreid met 12 Turken, 4 mensen uit Kongo, 7 uit Frankrijk. Binnen Zeeland zelf ver trokken de meeste mensen naar Terneuzen, Hontenisse en Axel, respectievelijk 90, 56 en 37 in getal. Daar staat tegeno ver, dat er uit deze gemeenten ook weer mensen naar Hulst kwamen, namelijk (in dezelf de volgorde) 6, 88 en 64. In het jaaroverzicht van Hulst staat verder onder de provincie Noord-Brabant een lange lijst van plaatsnamen vermeld, waar inwoners van de gemeente Hulst naar ver trokken, maar ook namen van Brabantse plaatsen die bewo ners aan Hulst verloren. In totaal vertrokken er 7 naar Brabant en kwamen er ook weer evenveel terug naar Hulst. Naar Groningen gingen 2 'mensen, maar uit deze provin cie kwamen er ook weer 3 naar Hulst. Naar Zuid-Hol land, Limburg, Gelderland, Overijsel, Utrecht, Noord-Hol land en Drente vertrokken er achtereenvolgens 18, 17, 23, 4, 12, 22 en 7 en kwamen er: 110, 8, 4, 2, 13 en 15. Uit (Van onze correspondent) MIDDELBURG Burgemeester drs. P. A. Wolters van Mid delburg heeft woensdagmiddag dertig onderscheidingen uitge reikt aan leden van de BZB's (de bedrijfsbrandweer en de be drijfszelfbescherming) van het huis van bewaring en de rijks werkinrichting te Middelburg, de rijksverkeersinspectie district Zeeland, de PTT-telefoondienst district Breda, de PTT-post- district Middelburg en de N.V. Vitritefabriek in Middelburg, en aan twee leden van de BB. In voorgaande jaren was het de gewoonte dat elk bedrijf apart ten stadhuize werd ont vangen. Dit jaar werden alle onderscheidenen gezamenlijk in de burgerzaal bijeengeroepen. Ir. G. Kranen, directeur van de Vitrite haakte tijdens zijn dankwoord in op dit Middel burgse initiatief. De BZB moet niet een orgaan worden dat buiten de maatschappij staat, zodat men het zelfs als een vies woord zou bezigen. Het is een calamiteitenorganisatie die wel degelijk beschikbaar moet zijn. Een passende naam te vinden voor de organisatie is bijzonder moeilijk. De doelstellingen moe ten echter hetzelfde blijven, namelijk een hulpdienst die in tijd van nood moet kunnen in grijpen. Het image van de BZB's moet nog opgebouwd worden. Dameshulp zou hierbij toch gewenst zijn. Voor hen zijn veel taken weggelegd, zoals bij voorbeeld kantinedienst e.d. De heer Kranen hoopte dat deze gezamenlijke uitreiking van onderscheidingen ook in de praktijk tot uitdrukking zou kunnen worden gebracht door middel van gezamenlijke oefe ningen. Burgemeester Wolters stelde tijdens de uitreiking van de onderscheidingen nadrukkelijk J dat een goede bedrijfs- en be- volkingsbeschermingsorgani- satie dringend noodzakelijk blijft. Rampen komen tegen woordig zelfs meer voor dan vroeger, zo stelde hij. Burge meester Wolters zei blij te zijn dat Middelburg over zo'n goed '"orps kon beschikken. In zijn dankwoord betrok hij ook de huisgenoten van de BZB'ers en de BB'ers. Zonder hun mede werking zou een volledige in zet onmogelijk zijn, aldus de burgemeester. Drente kwamen er geen. Uit het overzicht blijkt, dat maar liefst 49 inwoners van Den Haag eieren voor hun geld kozen en het woelige stadsle ven ruilden voor het rustige Zeeuwse landschap. In de ge meente Hulst zelf verhuisden er in totaal 963 mensen, voor namelijk van de ene kern naar de andere of van de Hulster binnenstad naar wijken buiten de wallen. Binnen de wallen in Hulst waren op 31 december 510 woningen bewoond en daar buiten 1686. In totaal woonden er op dezelfde datum in de kern Hulst 7323 mensen. Voor Sint Jansteen (met Heikant. Absdale en (Kapellebrug) Clin-gen (met Nieuw-Namen) en Graauw was dat respectie velijk 4194, 3643 en 1209. Het totale woningbestand in de gemeente bedroeg 5226. Er werden het afgelopen jaar 170 huwelijken gesloten en er gin gen 208 mensen dood. (Van onze correspondent) HULST De Hulster top- biljartclub De Lustige Toepers speelt zaterdag aanstaande te St.-Niklaas een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Excelsi or. Deze topbiljartclub staat in de competitie voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen op de tweede plaats. Koploper is O.- N.A. De eerstvolgende competi tiezaterdag is 15 januari. Ex celsior ontvangt hekkesluiter en stadgenoot Excelsior B. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Met ingang van het nieuwe seizoen zullen de Krabbenrijders in gewijzigde vorm elkaar de eer betwisten. Sport- en toerklasse komen te vervallen; daarvoor in de plaats vindt een onder verdeling in drie klassen plaats. Teneinde gemakkelij ker doorstroming van de ene klasse naar de andere te be vorderen zijn de laagstgeklas- seerden in de sportklasse sa mengevoegd bij de hoogstge- klasseerden uit de voormalige toerklasse. Door de sportcom- missie- is er een z.g. twee sterrenlij st ingevoerd met le den die verplicht zijn in de A- klasse uit te komen. Iets soortgelijks geldt voortaan die leden met één ster achter hun naam. Zij komen uit in de B- klasse. De minst geroutineer- den bestrijden elkaar in de C- klassse. ?5 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vro lijkste wijk van Middelburg, „plan-Zuid", heeft de carnavals plannen voor dit jaar rond. Op 28 januari zal het feestgedruis losbarsten met een carnavals avond voor de bejaarden. Op 29 januari wordt een generale car navalsrepetitie voor de jeugd gegeven, met de verkiezing van een jeugdprins of een jeugd- prinses carnaval, gevolgd door de reeds fameuze lach-in, een voorproef van het eigenlijke carnavalsfeest. Op 12 februari maakt prins carnaval 1972 zijn opwachting wordt afgerond met een groot carnavalsbal in het Zuiderba ken. Het carnavalsgebeuren •^taat onder het motto „Toete en Blaeze", hetgeen volgens het bestuur van de wijkvereniging I Zuid iets is waar je van moet weten om erover te kunnen meepraten. Y Het volledige programma van (Van onze correspondent) BRESKENS Op het strand tussen veerhaven en handelshaven in Breskens is een massale kerstboomver branding gehouden. De jeugd was de gehele dag bezig ge weest met het bijeenbrengen van de bomen uit het gehele dorp. Ruim 400 bomen waren bij eengebracht. De leiding be rustte bij de streekjeugdwerk- leid'er J. Weelakker, pastoor O. Gielliet en de maatschappe lijk werker J. Megeren. Voor de jeugd was aan deze verbranding een attractie ver bonden voor iedere boom kre gen zij een lotje. Alvorens tot verbranding over te gaan werd de verloting gehouden waarvoor enkele aardige prijs jes beschikbaar waren. de „lach-in" zal worden opge voerd voor de verpleegden in Vijvervreugd. I)e ervaring van vorig jaar heeft geleerd, dat dit voor alle toeschouwers een on vergetelijke gebeurtenis gaat worden. Tussen de intocht en het carnavalsbal in zal prins carnaval met enkele leden van zijn gevolg een bezoek brengen aan de zieken in Middelburg- Zuid. Evenals vorig jaar zullen 11 prinsen carnaval „de" carna- valshit voor 1972 kiezen. Ook de Middelburgse prins carnaval zal zitting hebben in de jury die uitmaakt welk carnavals lied in 1972 in de straten zal klinken. Zodoende zal men jde Middelburgse prins op 5 febru ari aanstaande kunnen zien op de televisie, voor gelukkigen zelfs in kleur. De wijkvereniging Zuid geeft weer, evenals in voorgaande ja ren, een speciale carnavalskrant ulit, die huis-aan-huis wordt verspreid. Hierin vindt men al le bijzonderheden met betrek king tot aanvangstijden, toe gangsprijzen etcetera. Er wordt een wedstrijd ge organiseerd waarbij prijzen be schikbaar worden gesteld voor de best versierde auto, brom mer of fiets tijdens de intocht van de prins op zaterdag 12 fe bruari, voor de best verklede groep, paar of persoon tijdens het carnavalsbal en de leukste groep kinderen tijdens de in tocht van prins carnaval. (Van onze correspondent) HULST In café W. Blom- maert is een prijsschieting ge houden op de liggende wip, waaraan 39 schutters deelna men. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslag luidt als volgt: wip 1: de hoogvogel werd geschoten door J. van Helsland te Hulst; de eerste zijvogel door A. Vérhoeven te Kloosterzande; de tweede zij vogel was voor L. van Hels land te Hulst. De meeste klei ne vogels, 4 stuks, werden ge schoten door D. Verbraecken te Hulst. Wip 2: de hoogvogel was voor P. Stevens te St. Jan steen, de eerste zijvogel voor G. Schuurman te Hülst. de tweede zijvogel was voor L. van Helsland te Hulst. De meeste kleine vogels, 5 stuks, werden geschoten door J. de Bcule te St. Jansteen. De volgende schieting wordt zaterdag a.s. georganiseerd, aanvang om drie uur. MARNES-LA-CO- QUETTE E lange rij mensen trok vanmiddag langs het graf van de be roemde Franse conferen cier en zanger Maurice Chevalier om daarmee de overledene de laatste eer te bewijzen. Chevalier is op het kerkhof van Mar- nes-la-Coquette in het fa miliegraf bijgezet naast zijn moeder. Op deze foto in het midden een graf bloemstuk in de vorm van een strooien hoed, bestaande uit anjelieren. HULST Geboren: Guido, zoon van C. Meys en A. Wee- maes, Robby zoon van P. de Kerf en S. van Dam, Stefan zoon van P. Provoost en C. d'Hondt, Arno zoon van W. Kramers en G. Steyaert, Je roen zoon van J. van Dorst en E. Alberis, Robertus J. Hou wers en M. van Eeuwijk. On dertrouwd: G. Stevens en M. v. d. Bogaert. CLINGE Geboren: Ber- linda dochter van F. Claessen en S. de Vos, Maggy dochter van F. Reunis en M. van Lan- degem, Stefan zoon van P. Bolssens en M. Sturms. NIEUW-NAMEN 8 Onder trouwd; L. Persijn en M. van Regenmortel. Geboren; Petra dochter van F. Leenknecht en T. de Vries. LAMSWAARDE Gebo ren; Carolus zoon van C. Smits en A. van Giesen. Stoppeldijk Overleden: Martha Durinck, Johanna Pol- fliet. Ondertrouwd: J. Wijnac- ker en S. de Waal. KLOOSTERZANDE On dertrouwd: M. Martens en K. Kerkhaert uit Breda. Overle den: E. van Waterschoot,„echt genoot van B. van Swaal. Ge boren: Monique, dochter van J. v Damme en A. Mahu, Mi chel zoon van J. Schelfhout en J. Bouchart, Chantal dochter van P. van Waterschoot en A. de Roos. OSSENISSE Onder trouwd: P. de Maat en J. Vos uit Rosmalen. SINT JANSTEEN Gebo ren; Helmut zoon van Th. Ce- lie en E. de Ridder, Patrick zoon van R. Piessens en J. v. d. Walle. Frangoise, dochter van J. Kools en M. de Rid der. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster ex peditiebedrijf A. D. Hermans, heeft Van Gend en Loos in Goes gedreigd met een kort geding, als niet binnen drie dagen de tekst van een door Van Gend en Loos gepubli ceerde, advertentie wordt her roepen. De advertentie verscheen maandag in de krant. Van Gend en Loos deelde daarin mee, dat voortaan geen goede ren meer afgegeven konden worden aan de expeditieloods van Hermans aan het Stations plein te Hulst. De directie van het Hulster bedrijf is woedend over deze publikatie, omdat in feite wordt bedoeld, dat ër geen goederen meer afgegeven kun nen worden, bestemd voor vervoer met Van Gend en Loos. Dit laatste werd even wel in de advertentie verzwe gen, zodat de indruk werd ge wekt, dat de firma Hermans alle activiteiten zou gaan sta ken. Als datum van ingang werd in de advertentie 3 janu ari genoemd. Het bedrijf heeft van het misverstand de afgelo pen dagen volgens de bedrijfs leider al de nodige sohade on dervonden. Van Van Gend en Loos heeft men onmiddellijke recti ficatie geëist, maar aanvanke lijk is daarop geen reactie ge komen. Het ultimatum van de firma Hermans geldt tot van middag twee uur. Als de di rectie van de vestiging van Van Gend en Loos in Goes dan noig niet heeft laten weten wat voor stappen men denkt te ondernemen om deze zaak recht te trekken, zal rechts' vervolging worden ingesteld. Het Hulster bedrijf heeft daarvoor inmiddels een advo caat in de hand genomen. Uit het commentaar van een woordvoerder blijkt, dat men in Hulst niet zo gelooft in toeval bij dit misverstand. De firma Hermans heeft drie jaar lang op contract voor Van Gend en Loos gewerkt. Dit contract is voor het komende jaar op verzoek van Hermans niet verlengd, omdat, aldus bedrijfsleider Hendrikx, de kosten groter zijn dan de ver diensten. Volgens zijn betoog heeft de vervoersonderneming in Hulst de afgelopen drie jaar door deze contractuele ver plichtingen een verlies van 28.000 gulden geleden. „We wierken wei voor drie of vier verschillende firma's", aldus de bedrijfsleider, „Van Gend en Loos hebben we laten schieten, omdat we daar ons loon niet aan kunnen verdie nen". De bedrijfsleider is van me ning, dat de directie in Goes het volste recht heeft om me dedeling te doen over de be ëindiging van de samenwer king, maar dat had dan wiel in een duidelijke advertentie moeten gebeuren, zo meent hij. „Ze maken niu misbruik van hun recht". De bedrijfslei der in Hulst heeft weinig goe de woorden over voor het han delen van de grotere broer in Goes. „We hebben ze fatsoen lijk gezegd, dat we ermee zou den stoppen, maar er valt niet mee te praten", zo merkt de heer Hendrikx op. Van Gend en Loos heeft in middels zijn Hulster filiaal overgeplaatst naar de Beesten markt. Het vervoerscontract is overgenomen door de heer Th. Tieleman. Directeur Bonder van de Goe- se vestiging van Van Gend en Loos heeft gisteravond desge vraagd verklaard niets af te weten van het plan van do ver voersonderneming, de firma geding aan te spannen tegen Hermans in Hulst o meen kort Van Gend en Loos. De heer Bonder: „Het .was niet onze bedoeling om de fir ma Hermans op deze manier dwars te zitten". De directeur van Van Gend en Loos in Goes heeft bovendien verklaard niet van mening te zijn dat dit be drijf met deze advertentie over de schreef is gegaan. (Van een onzer redacteuren) CAPE KENNEDY. Terwijl de Amerikaanse Mariner-9 en de Russische Mars 2 en 3 om Mars draaien, zijn de Amerikanen al weer druk bezig een volgend „interplane tair schot" voor te bereiden. In 1913 namelijk zal de NASA een spel kosmisch biljart spelen door met één onbemande Mariner-verkenner twee planeten aan te doen: Mercurius en Venus. Daarbij wordt de aantrek kingskracht van Venus ge bruikt om het toestel, wanneer dit de planeet passeert, in een andere koers te dwingen, die het binnen een maand langs Mercurius voert. Beide „binnenplaneten" dat zijn planeten waarvan de banen binnen die van de aarde liggen zullen door de Mari ner uitvoerig worden geobser veerd. Behalve temperatuur- en drukmetingen van de atmos feer, zal de Mariner ook de samenstelling van de damp kring kunnen vaststellen. Van de Venus-atmosfeer weten we al heel wat, dank zij Russische en Amerikaanse verkenners, van de Mercurius-dampkring zéér weinig, behalve het feit dat hij uiterst ijl moet zijn. De nieuwe Mariner zal ongetwij feld uitstekende foto's van het Mercurius-oppervlak kunnen maken, Anders ligt dat bij Ve nus, die met een permanent en ondoordringbaar wolkendek is uitgerust. De Mariner Venus-Mercurius zal 408 kilogram wegen. Het toestel, dat rechtstreeks is af geleid van de Mariners, die in 1969 de planeet Mars verken den, zal in de herfst van 1973 worden gelanceerd. In februari 1974 zal het binnen 5300 kilo meter langs Venus vliegen en een maand later Mercurius passeren op ongeveer 1000 kilo meter. Uit wijzigingen in de baan van Mariner-9 is inmiddels geble ken, dat Mars aan de evenaars twee „bulten" bezit, die tussen 1 en 2 kilometer hoog zijn. De bulten liggen ongeveer tegen over elkaar, aan de „voor"- en de „achterkant" van de planeet. Daartussenin is de planeet als het ware iets „saméngeknepen". Op de totale middellijn van Mars (6.787 km) maakt dit niet zoveel uit, maar de ge leerden hadden een afwijking van deze grootte toch niet ver wacht. De ongelijke massaverdeling veroorzaakt onverwachte sto ringen in de baan van Mariner, die invloed hebben op het ge plande programma. Zo zal de Mariner eerder bepaalde inte ressante gebieden kruisen. In middels zijn de gevonden afwij kingen door de computer ver werkt, zodat mén de wijzigin gen nu weer nauwkeurig kan voorspellen. (Van onze correspondent) ZUNDERT Woensdag morgen kwam op de Wern- houtseweg uit de richting Bel gische grens een vrachtauto, bestuurd door A. van G. uit Hontenisse, gevolgd door een personenauto bestuurd door E. V. uit Antwerpen. Doordat eerstgenoemde afremde om linksaf te slaan, raakte de per sonenauto in een slip, schoot daardoor onder de vrachtauto en werd vrij zwaar bescha digd. Er werd niemand ernstig gewond. 0 Op de in het Amsterdamse Hiltonhotel gehouden mode show Vrouw '72", waarin aan dacht werd besteed aan de voor]aars- en zomermode, werd op originele wijze een collectie strandmodellen getoond. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS m.i.v. l-l-'72: f 23,25 per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten) f 7,83 per maand (excl. 15 ct. incassokosten). RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen). HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel 01100-8030 (3 lijnen). KLACHTEN OVER BEZORGING: Buiten kantooruren: tel. 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z. Vlaanderen). ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316), Hulst en O.Z.-Vlaanderen, Th. de Bakker (01150-2601), Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: A. Vergouwe (01172-1878), Kanaalzone en Terneuzen: J-. Schieman (01155-1224), Noord- en Zuid-Beveland: K.H. van den Berge. REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel 01180-7764. Chef Zeeland: A. F. Koopman, tel. 01180-7438. Redacteur Goes: M. Kersten, tel 01100-6584. Coördinerend redacteur, Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel, tel. 01150-4866. Redacteur: O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, tel 01140-3751 b.g.g. semafoon via: 01600-22341 of 01608-2073 of 01155-2237, Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: R van der Helm tel 01150-4865, Sportredactie Zeeland: R. van Deursen, tel 01155-1367, Fotojournalist Zeeland: Cor J de Boer, tel 01155-2237.

de Stem | 1972 | | pagina 2