L „Cijfers over scholennood op zijn minst aanvechtbaar" GEEN GROTE REEKS ONTSLAGEN, MAAR WEL CORRECTIE BIJ GLASFABRIEK JEUGDBELEID AARDENBURG IN 1972 VAN DE GROND R. Iroch in Sas van Gent koninklijk onderscheiden Wethouder Barbé over enquête Jaarrede directeur: Voetbalstrijd tussen Corn. Boys en Zaamslag Kunstenaars voelen zich dupe van artotheek C.B.T.B.-vergadering in Terneuzen streek iW—roiwi HI-FI \M) STEREO T entoonstelli ng „Nieuw leven" Bloody Picnic in jeugdsoos te Oostburg Zware schade bij aanrijding in Terneuzen Breskens Scliieting Hengstdijk Glasfabriek huldigde jubilarissen Drukke maanden voor toneelgroep te St. Jansteen Bil Tart prijskamp in Zaamslag Hokten toonstellin g van Hulster duivenmaatscliappij JONGERENDIENST IN GROENENDIJK Winterhanden LUCTOR BANDENHANDEL Koewacht diensten 4 Vrijdag 31 december 1971 WETHOUDER DRS. R. C. S. BARBé. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In zijn gisteren, tijdens de oudejaarsbijeenkomst uitgesproken jaarrede heeft de algemeen directeur van n.v. Glasfabriek Sas van Gent, de heer H. F. Kok, geruchten over grote aantallen ontslagen die reeds geruime tijd in Sas van Gent de ronde doen, „uit de lucht gegre pen" genoemd. „Om heel eenvoudige en duidelijke redenen moesten wij een correctie doen, waarbij uiteindelijk vier dames betrokken waren. Deze werkneemsters zijn allen bij andere bedrijven ondergebracht kunnen worden. De oorzaak en reden van deze correcties zijn met de ondernemingsraad doorgesproken". Door deze geruchten werden, aldus de heer Kok. de goede naam en de rust van het bedrijf niet bevorderd. De heer De Kok deelde mee dat de nettowinst over 1971 niet minder is dan die over 1970. Echter de omzet was was met 10,5 procent gestegen. Dit werd door de heer De Kok niet bevredigend genoemd om dat bij een duidelijke hogere omzet de winst niet meegroeide. De teruglopende lijn in de verko pen van spiegelglas, zoals gesigna leerd in 1969 en 1970 kon omgebo gen worden, zodat de omzet hiervan in 1971 met 6 procent steeg. Een ander produkt van het bedrijf, ema- lit, liet een verhoging van 19 pro cent zien. De autoglasverkopen in Nederland liepen met 14 procent terug, „maar dank zij het aantrek ken van orders 'voor een zusterbe drijf steeg deze sector echter in totaliteit met ruim 13 procent", al dus de heer Kok. De verwachtingen voor de omzet van het nieuwe reflecterende glas, dat de fabriek onder de naam „pare- lio" op de markt brengt, zijn optir mistisch. De reacties op de diverse markten werden door de heer Kok positief genoemd. Naar verwachting zullen belangrijke orders echter pa-s in de tweede helft van 1972 losko men. Toch vond de heer Kok het moei lijk een voorspelling' voor 1972 te doen. „Voor ons bedrijf spreekt sterk de ontwikkeling van de bouw en van de automobielsector", zei hij. De teruggang in de bouw zal voor de glasfabriek pas zo'n driekwart jaar later te bemerken zijn. „Alle bouwwerken die nog onderhanden zijn worden uiteraard afgebouwd >en (ADVERTENTIE) Hoofdstraat 16 St. Jansteen - Hulst tel. 01140-2491 wanneer weinig nieuwe bouwprojec ten onder handen genomen worden merken wij dit pas in het tweede halfjaar van 1972", was zijn mening. „Zeker is dat 1972 minder gunstig zal zijn in zijn uitkomsten dan de ach ter ons liggende jaren." In dit verband vond de heer Kok het verheugend dat belangrijke investeringen, welke de laatste jaren in het bedrijf zijn gedaan, geheel uit eigen middelen gefinancierd konden worden. (Van onze correspondent) KOEWACHT De duivenmaat- schappij „Nieuw Leven" te Koe wacht hield in haar sociëteitslokaal bij de heer A. de Kindt de jaarlijk se verenigingstentoonstelling. De le den hadden 146 duiven ingezon den. Als keurmeesters fungeerden de heren A. Merrelaar te Nieuwvliet en R. Dusarduyn te Grotade. Algemeen kampioen werd de heer P. van Goe- them, die daarmee een door het gemeentebestuur van Axel beschik baar gestelde beker won. De uitslag Was: Oude doffers: 1. P. van Goethem, 2. W. Verbiest, 3. Ch. Suy. Jonge doffers: 1. A. Mar tens, 2. R. de La-Ruellb, 3. Fr. Roegiest. Jaarling doffers: 1. A. de Booy, 2. A. Goossens, 3. J. Elegeert. Klasse oude duivinnen: 1. Fl. Bonne, 2. A. Martens, 3. A. de Kindt. Klas se jaarling duivinnen: 1. Raf. Mar tens, 2. Fl. Bonne, 3. R. van Hijf- te. (Van een onzer verslaggevers). OOSTBURG In de jeugdsoos te Oostburg treedt morgenavond (za terdag) de Axelse popgroep Bloody Picnic op. Het optreden begint om acht uur. Van zonze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt Burgemeester Geillstraat-Haven- straat-Markt in Terneuzen werd de auto van N. de V. uit Terneuzen aan de achterzijde aangereden door een auto, bestuurd door zijn stadgenoot E.F.S. Beide auto's liepen daarbij zware schade op. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 8735 kg exportgarnalen 376634, 177 kg bot 016—050, 752 kg schar 040—160, 15208 kg schol 044—134, 5800 kg tong 466801, 17458 kg kabeljauw 048286, 293 kg wijting 029080, 424 kg tarbot 3621055, 324 kg griet 186382, 420 kg rog 070134, 73 kg poon 043114, 461 kg tong schar 075176, 43 kg kommeraal 016100, 4 kg ham 372, 3 kg krab ben 1,10, 1 kg kreeft 11,02, 34 kg schelvis 1,251,40, 147 kg haai 020—114. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terncuzen- se wethouder van onderwijs, drs. R. C. E. Barbé, vindt de cijfers,1 die zijn neergelegd in een rapport van liet welzijnscomité Terneuzen over de scholennood in Terneu- zen-Zuid op zijn minst aanvecht baar. In dit rapport, gebaseerd op een enquête die het comité heeft inge steld onder onderwijzend personeel en oudercommissies in Temeuzen- Zuid, wordt o.m. gesteld dat er bij het kleuteronderwijs per 1 septem ber 1972 een tekort aan 200 plaatsen zou zijn. De situatie bij het lager on derwijs werd door het comité een „noodtoestand" genoemd. „Ik heb hier de cijfers per 1 decem ber, dus heel recent", aldus de heer Barbé. „Op die datum was er in Ter- neuzen-Zuid een lokaal over voor la ger onderwijs. Op de christelijke kleu terschool waren per december nog drie plaatsen beschikbaar, op de ka tholieke kleuterschool twee. De heer Barbé wees erop dat de openbare kleuterschool een wachtlijst heelt waarop ongeveer veertig namen voorkomen. De Terneuzense wethouder kon verder nog weinig zeggen over de verdere inhoud van de enquête-uit slag en de conclusies. „Ik zal dit eerst nader moeten bestuderen", zei hij. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK Aan een scliieting, gehouden in café P. van Dijk, hebben 47 schutters deelgenomen. Op wip 1 werd de hoge vogel geschoten door P. Bogaert uit Wychen en de eerste en tweede zijvogel door respectie velijk G. Mangnus uit Vogelwaarde en A. Verhoeven uit Kloosterzande. Op de tweede wip schoot de heer Snoes uit Sluiskil de hoge vogel. De eerste zij vogel was voor A. Verhoe ven uit Kloosterzande en de tweede zijivagel voor A. Sanders uit Vogel waarde. Twee exitra boige vogels gin gen naar J. Booigaert, Lamswaarde. De derde extra hoige vogel ging naar L. de Frel, Kloosterzande. De meeste kleine vogels, vier stuks, werden ge schoten door H. Claessens uit Lams waarde. tv^an een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Tijdens een feestelijke oudejaarsbijeenkomst in de kantine van de glasfabriek Sas van Gent heeft de heer R. Troch, emballage chef bij dit bedrijf, de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ontvangen. De heer Troch kreeg deze onderscheiding uit han den van de wethouder van openbare werken, J. de Beleir van Sas van Gent. Hij prees de ijver en goede verdiensten voor het bedrijf van de heer Troch. De heer Troch kreeg van zijn directeur, drs. De Kok, de gouden medaille met oorkonde van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en een enveloppe met inhoud van het bedrijf. Tijdens deze bijeenkomst werden (Van onze correspondent) I SINT JANSTEEN De toneel-; groep „Camere van Rhetorica St. Jaui ten Steene" gaat twee drukke maan den tegemoet. Het toneelgezelschap is zich aan het voorbereiden op de uitvoering van het toneelspel „De twee wezen". Het is een beroemd toneelstuk, dat al heel wat generaties naar de toneel zalen heeft getrokken. De toneelgroep is na een aantal komische stukken tot de conclusie gekomen, dat er bij het publiek behoefte bestaat aan een' dramatisch toneelstuk. Na herhaalde lijk verzoek heeft men dat nu op het programma genomen. Het toneelspel „De twee wezen" staat bekend om het feit, dat het moeilijk, maar erg interessant is. Het toneelspel zal wor den opgevoerd onder regie van Piet Verwer uit Hulst. Dat zal waarschijn lijk eind februari gebeuren. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG —In café „Het Wa pen van Zeeland" te Zaamslag werd een prijskamp op het biljart gehou den. De uitslag hiervan was: 1. M. Maas - J. Buijze, 2. P. Willemsen - C. Overbeke, 3. N. van de Ende - J. Corstanje, 4. J. Stolk - M. Zegers. Hoogste serie in du A-klasse M. Maas met 9 caramboles. In de B- klasse scoorde M. Zegers met 11 caramboles de hoogste serie. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De voetbal vereniging Corn. Boys speelde met twee senioren elftallen een tweetal vriendschappelijke wedstrijden te gen de v.v. Zaamslag. Corn. Boys 1 won met 30 van het standaardteam van Zaamslag. Daarvoor hadden de Zaamslagse reserves met 42 verloren van hun Sasse collega's. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Hi mtÊMm Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14. tel. 011^0-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Z'uidzande en Terneuzen tevens 14 jubilarissen gehuldigd die 25 jaar hun beste krachten aan de glasfabriek hebben gegeven. Deze jubilarissen kregen allen een me daille en oorkonde van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de bekende enveloppe met in houd. Voor de dames was er een mooi bloemstukje. De veertien jubilarissen zijn: H. van Acker uit Westdorpe, R. van Acker, Assenede (B), M. Bogte, Sas van Gent, A. van den Bossche Phi lippine, T. de Greve, Assenede (B), L. Groothaert Sas vail Gent, M. Buysse Westdorpe, A. Hoefeijzers, Philippine, P. Hemeisoet, P. Holle bosch. F. Pieters, A. Taalman, mej. R. Vergauwen, T. de Waele, allen Sas van Gent, M. Thomas Westdopre en A. de Vos Westdorpe. Nadat zij hun huldeblijken in ont vangst hadden genomen bleef het gezelschap nog enige tijd gezelli, bijeen. (Van onze correspondent) HULST De duivenmaatschappij H.L.B. houdt zondag a.s. een hokten- toonstelling in lokaal W. Blommaert te Hulst. Er wordt geëxposeerd door drie bekende dui venlief hebbers: A.J. Nijs, J. Antheunis en L. de Wilde. De duiven zijn te bezichtigen van tien tot twee uur. (Van onze correspondent) GROENENDIJK Vanavond (oudejaarsavond) om zeven uur is er in de kerk te Groenendijk een extra jongerenmis, die wordt ver zorgd door het jeugdkoor en orkest van Groenendijk. Het thema van de dienst is „Op weg naar 2000". (Van onze correspondent) AARDENBURG Met de vast stelling door de gemeenteraad van een tweetal verordeningen op 21 december j.l. hoopt het gemeente bestuur van Aardenburg in 1972 te kunnen starten met een jeugdbe leid. De verordeningen betreffen enerzijds de instelling van een commissie van advies en bijstand en anderzijdse de subsidiëring van jeugd- en jeugdsportverenigin- gen. De commissie van advies en bij stand zal bestaan uit zeven leden, waarvan een lid door b. en w. uit hun midden worden benoemd. Dit lid is tevens voorzitter van de commissie. De overige ledèn wor den gekozen door de belangheb bende verenigingen, terwijl een gemeente-ambtenaar met advise rende stem als secretaris wordt toegevoegd. De commissie heeft tot taak het college van b. en w. te adviseren hetzij uit eigen beweging hetzij op verzoek, met betrekking tot alle aspecten van het jeugdbeleid. Zij bevordert ook de samenwerking tussen organisaties en personen, die zich bezighouden met jeugd- sport, jeugdwerk en cultureel jon gerenwerk. De commissieleden nemen zit ting gedurende vier jaar. Een peri ode die parallel loopt met de zit tingsduur van de raad. De commis sie vergadert minstens tweemaal per jaar. Om in aanmerking te komen voor subsidie kunnen verenigingen een verzoek indienen bij b. en w., die hierover een beslissing nemen. Indien de verenigingen zich niet akkoord kunnen verklaren staat beroep op de raad open. De subsi dieverordening bepaalt verder wel ke uitgaven wel en welke niet in aanmerking komen voor subsidie. Kampen in het buitenland (behal ve in België) zijn niet subsidiabel voorzover ze een bedrag van f 10, per persoon te boven gaan. Aan de subsidieverleningen zijn een aantal voorwaarden verbonden, o.a. het nauwkeurig bijhouden van leden- en financiële administratie. B. en w. of een door hen aan te wijzen ambtenaar moet te allen tijde inzage in de boeken worden gegeven. Voor 1972 heeft de raad een bedrag van 7500 gulden in de be groting opgenomen voor jeugd werk- en jeug'dsport in de hoop, dat een en ander zal leiden tot een duidelijk jeugdbeleid in "de ge meente Aardenburg. (ADVERTENTIE) Ook voor particulieren Tivoliweg 63 Tel. 01140 - 2461 HULST (Vervolg van pagina 1.) Volgens de heer Van der Willigen zijn de door de Zeeuwse Culturele Raad genoemde percentages van voor en tegenstanders van een uit leencentrum, die wij in het betref fende persbericht hebben overgeno men, niet terzake dienende. Zoals men zich herinnert was er als men het aantal kunstenaars dat niet op een door de ZCR ondernomen enquête reageerde buiten beschou wing laat een duidelijke meer derheid onder de Zeeuwse kunste naars die voorstander was van een uitleencentrum. „Na de eerste enquête zijn de plannen voor een deel uitgebreid en oovendien was er ten tijde van de eerste opiniepeiling nog geen sprake van het zogenaamde „artotheekplan van de BBK" aldus Volkert van der Willigen. „De BBK stelt zich op het stand punt dat het uitleencentrum in Zee land, naar het voorbeeld van de SBK te Amsterdam, als „te particu lier" van de hand moet worden ge wezen. Een combinatie van het plan voor een uitleencentrum zoals de ZCR dat annonceert en het arto- tbeekplan is onmogelijk", aldus Van der Willigen, die daaraan toevoegt: „Het doordrukken van initiatieven die, als te los staand, niet passen in een cultuurbeleid, getuigt van een gebrek aan visie op deze materie". Van der Willigen, nog steeds spre kend namens de BBK-Zeeland, zegt: „Voordat men overgaat tot uitvoe ring van plannen voor een uitleen- centrum dringen we aan op een voorafgaand beraad over een werke lijk cultuurbeleid, waarin het idee „openbaar kunstbezit" uitgangspunt Zal moeten zijn. Verder zo zegt hij, „zal men bij het verwezenlijken van plannen, van stond af aan de be langhebbenden moeten inschakelen. Zij moeten inspraak krijgen bij de totstandkoming van het uitleencen trum. „Wanneer het uitleencentrum-- Zeeiand toch tot stand komt, zonder dat de kunstenaars hierin zijn ge kend, zal bet zoveelste instituut zijn geschapen, dat is gestoeld op verou derde ideeën, die neerkomen op het in het leven roepen van liefdadig heidsinstellingen...." Nieuwjaarssehieting De schut- terssociëteit Safari-vrienden houdt de nieuwjaarssehieting op zondag 2 januari in café H. de Vlieghei- te Koewacht. Aardenburg en Oostburg fDo^f M Rijk, Oude Kerkstraat 2 te Aai- denburg, tel 01177-1466 (Nieuw jaarsdag) en dokter G. de Bruijcke- re Brouwerijstraat 8 te Oostburg, tel 01170-2323 (zondag 2 jan). AXel Dokter Kok. tel. 01155-55 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke Dokter van der Pas te ItJzendijke, tel 01176-366 (Nieuwjaarsdag zondag 2 jan). Borsele en Nieuwdorp c.a. - De praktijk van dokter Gelderblom wordt op Nieuwjaarsdag en zon^?.§ 2 jan, waargenomen door dokter ki- vïet, tel. 01105-203. Cadzand, Retrancliement, Sluis en Zuidzande Dokter de Meijer te Sluis, tel. 01178-1366 (Nieuwjaars dag) en dokter Bom te Cadzand, tel. 01179-366 (zondag 2 jan). Driewegen, Hoedekenskerke, s Ileerenhoek en Ovezande De praktijk van de huisartsen J. Gel dof, H. Zwartelé en S. Wostman wordt van vrijdag 31 dec. t.e.m. 2^jan. waargenomen door dokter J. Hole, Kerkstraat 38, te Hoedekenskerke, tel. 01193-262. Goes Dokter J. van der Feen, tel. 5003 (van vrijdag 31 dec. t.e.m. zon dag 2 jan.) Hanswcert, Krabbendijke, Kruinin- gen en Rilland Bath Dokter J. de Bei.i te Hansweert, tel. 01130 - 1344 (vrijdag 31 dhc tot 18 uur Nieuw jaarsdag) en dokter P. Allewijn te Kruiningen, tel. 01130-1566 (van 1 jan, 18 uur en zondag 2 jan). Heinkenszand, 's H. Arendskerke en Wolphaartsdijk Dokter A Vos te Wolphaartsdijk, tel. 01198 - 231 (Ou dejaarsavond en Nieuwjaarsdag) en dokter H. van Maanbn te Heinkens zand, tel. 01106-1234 (zondag 2 jan). Hulst Dokter W. Gielen, tel 2969 (van vrijdag 31 dec. 20 uur, alsme de Nieuwjaarsdag en zondag jan.) Middelburg Mw. J. Pél-Meilink, Rouaansekaai 11, tel 2585 (Nieuw jaarsdag) en dr. J. Pel, idem (zon dag 2 jan). Sas van Gent Dokter E. du^ Puy, Stationsstraat 26, tel. 1777 (Nieuw jaarsdag en zondag 2 jan). Terneuzen Dokter H. van Hegk, Bellamystraat 117, tel. 4000 (van Nieuwjaarsdag 8 uur tot zondag 2 jan 24'uur). Vlissingen Dokter C. Dekker, tel. 2950 (tot nieuwjaarsdag 24 uur) en dokter A. van Dijk, tel. 3459. (Van Nieuwjaarsdag 24 uur tot zondag - jan 24 uur). Clinge, St. Jansteen en Koewacht Dokter L. Adriaansens, tel. 01140- 2928 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Sluiskil, Philippine en Hoek Dok ter van Haelst, Spoorstraat 46a te Sluiskil, tel. 444 (nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Klosterzande Dokter Buwalda tel. 0 11 48 - 2 77 (van vrijdag 31 dec. 18 uur tot maandagmorgen 8 uur). TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen Tandarts A. van Ravels, Stationsstraat 14 te Hulst, tel. 01140-2205 (Nieuwjaarsdag van 10-10.30 en 18-18.30 uur, zondag 2 jan van 12-12.30 uur). W.Z. Vlaanderen Tandarts A. van Goor te Oostburg (Nieuwjaarsdag bn zondag 2 jan. van 12-12.30 uur). Walcheren Tandarts J. Rombouts, Langeviele 47-, te Middelburg, tel. 01180-2882. Nieuwjaarsdag van 9-10 uur) en tandarts A. de Koning, Ka naalstraat 91 te O. Souburg, tel. 01183-1347 (zondag 2 jan van 11-12 uur). DIERENARTSEN Axel en Zaamslag Dokter J. de Haas te Zaamslag, tel. 01153-366 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 januari). N. en Z. Beveland Dokter M. Gaakebr te Ovezande, tel 01195-283, (vrijdagavond 31 december alsmede Nieuwjaarsdag en zondag 2 januari). W.Z. Vlaanderen Dokter J. van de Vijver te Oostburg, tel. 01170- 2103. WIJKVERPLEGING Groot Axel Zr. A. Guelen, Schoolstraat 29 te Koewacht, tel. 01146-684 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Ellewoutsdijk c.o. Zr. M. Hogen- boom. wijkgebouw Grobne Kruis te Ellewoutsdijk, tel. 01104-259. (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Hoek, Sluiskil en Philippine Zr. Eustella, Jacob Hobeinstraat 2 te Philippine, tel. 01159-306, b.g.g. 01157-451 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Sas van GentZr. van Dorsblaer, Beneluxstraat 128, tel. 01158-1916. Terneuzen —Zr. Claeyssens, Jac. van Lennepstraat 85, tel. 2706, b.g.g. 1781 (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan.). Hulst en Hontenisse Zr. Martiiia, tel. 01140-3223, (Nieuwjaarsdag en zondag 2 jan). Goes Zr. Rosina, tel. 6158. APOTHEKEN Goes Goese apotheek, tel. 7104. Middelburg Apotheek L. van de Boogert, Korte Delft 12, tel. 2789. Terneuzen Apothbek Hamann, tel. 2060. Vlissingen Apotheek J. Tan-Meij- er, Scheldestraat 26, telefoon 20 25. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kring Oost- Zeeuwsch-VIaanderen van de C.B.T.B., houdt op dinsdag 4 januari de eerste wintervergadering. Die wordt gehouden in hotel „Rotter dam" in Terneuzen en begint om twee uur 's middags. Tijdens deze vergadering zal de heer B. van Dueren de Hollander een inleiding houden over db „con tractteelt voor akkerbouwgewassen" en de heer W. de Wolf zal spreken over „het houden van varkens en kippen op contract".

de Stem | 1971 | | pagina 5