1971 oud ej aars krant 1 De bevolking van Nederland zal vanavond om 0.00 uur met het glas in de hand in principe besluiten tot een ongekende koerswijziging in 1972 (Van onze verslaggevers) Dit besluit, dat met een overweldigende meerderheid zal worden genomen, houdt het volgende in: Overbodige luxe-artikelen worden niet meer gekocht, evenmin als milieu-vervuilende produkten; Meer geld uit de belastingpot wordt bestemd voor ivoningbouw en en krotopruiming, voor kleinere school klassen en werkende jongeren, en er gaat meer subsidie naar jeugd- en vormingswerk en naar artistieke experimenten; Er komt een autorijstop in de vrije tijd, dringende gevallen uitgezon derd: de uitgespaarde gelden worden gestort in een gratis-openbaar-vervoer- fonds; Iedereen gaat meer aan lichaams beweging doen voorstelafstanden van 2 d 3 km lopen, afstanden tot 10 km fietsengrondgedachtede verlo ren tijd haalt men ruimschoots in door een langer leven; Q Er worden enkele miljarden sigaretten minder gerookt, er wordt minder gedronken en minder gesnoept; 0 Werknemers zien af van een reële loonsverhoging. Werkgevers zullen de uitgespaarde procenten besteden voor achtergebleven groepen, zoals minimumloontrekkers; Aan de spelverruwing en het misbruik van bierblikjes bij voetbal wedstrijden komt een einde (hetgeen hopelijk een Europacup voor Ajax óf Feijenoord niet in de weg zal staan); 0 Er komt meer geld en meer interesse voor het gedrukte vrije woord vooral de krant; minder kritiekloze luie avonden voor de buis; Q Als dank voor 't aangenaam ver pozen laat men elkaar voortaan niet meer de schillen en de dozen; Q Er wordt een extra ontwikkelingsbijdrage uitgetrokken voor de arme landen; Q Het schelden en gekrakeel onder christenen wordt gestaakt, kerken worden broederlijk opgezette „stilte- en actiecentra"; 0 De belastingen gaan met minstens 10 procent omhoog om een en ander te kunnen waarmaken. Uitgeteld, jawema r icees gerust, ze slaapt morgen is er een nieuwe dag, een nieuw jaar zelfs Laatste nieuws Aanleiding tot deze unieke reeks besluiten is het feit dat grote delen van de bevolking in het afgelopen jaar uit de welvaartsroes zijn ontwaakt en in de gaten heb ben gekregen dat het aldus woordvoerders „zo niet langer kan". Een groeiend aantal mensen is er in de loop van 1971 van overtuigd geraakt dat de welvaart een te hoge tol eist. Dat werd met name op twee punten duidelijk: A. Er is weliswaar ook dit jaar weer meer geproduceerd, meer verdiend, meer opgesnoept en er zijn meer kilometers gereden dan ooit tevoren, maar er bleef veel te weinig geld over om allen dat te geven waar zij recht op hebben. Uit alle hoeken van het land kwamen aanvragen binnen voor meer voorzieningen- voor-iedereen en meer subsidie aan het werk voor een leefbare toekomst. De regering zag zich echter genood zaakt op te roepen tot bezuiniging en matigheid. B. Tegelijk is in het afgelopen jaar het afval van de welvaart erger gaan stinken dan ooit te voren. Zo rook bijv. het halve land wekenlang naar kattepis. Talloze actiegroepen vooral in de „Gouden Delta" riepen uit: „Zo kan het niet langer. Laten we wel zijn." Overigens gaat het hier zoals gemeld nog slechts om principe-besluiten. Dat er tussen woord en daad bezwaren kunnen staan, is tot nu toe niet ontkend. Laten we niet ons laatste oortje V&TSTlO&p&il tvuv HSS en laat niet alles in rook opgaan Woongenot is voor velen nog met gewoon Laten we toch wel zijn ni*i<n*h+*<na zijn: het „auto"-matisme van alsmaar vollere wegen te doorbreken en op alsmaar vollere) fietspaden rustig en reukloos een nieuwe toekomst tegemoet te gaan

de Stem | 1971 | | pagina 19