Zevibel-voorzitter Omzien in wrok naar 1971 Bietenteelt niet verder inkrimpen EERSTE TWEE BIESBOSCH- WATERBEKKENS OP DIEPTE Prins Willem twee januari uit de vaart Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Nieuwe woonwagen voor Anna Nette Varkenshouderijdag in Goes MILIEU AAN DE ORDE OP ACHTTIENDE ZEEUWSE SPUITDAG Dienst regeling buslijn PLECHTIGHEDEN IN GREVELINGEN MET GEBALDE VUISTEN GADEGESLAGEN SUIKERUNIE TOT ROEREN: v> 's Nachts vorst Adhesie voor protesterende eigenaar sta-caravan stad streek BIESBOSCH Woensdag 29 december 1971 3 (ADVERTENTIE) De laatste treinen vertrekken omstreeks r- Nederlandse) V SpoorwegenJ (Van een onzer verslaggevers) HULST De door een brand op het Hulster woonwagenkamp dak loos geworden weduwe Anna Nette zal via de sociale dienst van de gemeente Hulst een nieuwe woon wagen krijgen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De visserslamp brandt ultimo 1971 in Zeeland op een laag pitje. Maar het is toch een godslampje. Luctor et Emergo'.". Op deze wijze besluit de voorzitter van de vereniging Zeeuwse Visserij Belangen (ZEVIBEL), de heer A. L. S. Lockefeer, een terugblik over het afgelopen jaar. Zijn omzien in wrok werd afgedrukt in het kerst nummer van Vissers wereld. Met bitterheid signaleert de heer Lockefeer het feit. dat de dag van de afsluiting van het Brouwersha- vense Gat een zwarte dag was, wet ke ten onrechte door de officiële instanties en personen tot .feestdag' was verklaard. -„Terwijl de gedu peerde mosselkwekers in strijd ge wikkeld zijn om een enkele vergun ning voor de palingvisserij in de afgesloten Grevelingen te bemachti gen, (op geen stukken na een sou laas voor wat er aan mosselpercelen verloren is gegaan) zien wij in de kranten foto's verschijnen van een lachende minister van Landbouw en Visserij, die in hoogst eigen persoon komt helpen bij het uitzetten van 80.000 forellen in de inmiddels tot Grevelingenmeer gedegradeerde zeearm. Het wordt bijna aangevoeld als een dansen op lijken, als te bezien hoe dit feit met veel bravou re geschiedt, hoe erbij gezegd wordt, dat de bezuiniging niet voor de sportvisserij geldt en hoe er be weerd wordt dat de beroepsvisserij er uiteindelijk wel bij zal varen, doordat ze aan de sportvisserij dien sten kan verlenen", aldus de ZEVI- BEL-voorzitter. Hij suggereert, dat de plechtighe den in de Grevelingen door de vis sers met gebalde vuisten zijn gade geslagen en dat de landelijke en gewestelijke autoriteiten de plech tigheden beter in stilte hadden kun nen afwerken. Over de sanering van de mosselkwekersbedrijven (van de 120 van nu zullen er 60 overblijven) zegt de heer Lockefeer dat het te bezien staat of deze sanering dooi de Delta-schadewet zal worden geëffectueerd. Twijfel is er ook over de vraag of belangrijke uitbreiding van de mosselcultuur in de Wadden zee mogelijk is, en eveneens is er onzekerheid1' over de bereidheid van de overheid om daadwerkelijk aan dat project mee te werken. Voor het behoud van de huidige mosselcul tuur gaat het niet alleen om uitbrei- (Van een onzer verslaggevers) GOES-BREDA In het maand blad Suikerunie wordt de boeren het advies gegeven de bietenteelt in 1972 niet verder in te krimpen. Dit jaar werden in Nederland suikerbie- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Op de meeste plaatsen droog, perioden mét zon en in de nacht lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.-temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.-temp.: 2 tot 7 graden on der normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Konstanz 264 -1, Rheinfelden 178 pl. 3, Straatsburg 154 -2, Plittersdorf 298 -4, Maxau 351 -3, Mannheim 164 -11, Plochingen 129 -3, Steinbach 132 pl. 6, Mainz 189 -4, Bingen 99 - 4, Trier 257 pl. 16, Koblenz 141 -3, Keulen 96 -9, Ruhort 265 -11, Lobith 899 -8, Pannerdense Kop 874 -8, Nijmegen 702 -5, IJsselkop 851 -6, Eefde IJssel 379 pl. 3, Deventer 260 pl. 6, Monsin 5456 -1, Belfeld 1106 - 12, Grave beneden de sluis 501 -5. ten geteeld op 102.000 ha. Ten op zichte van 1970 was dat een terug val van 2.000 ha. Alleen al op de Groninger klei was de bietenteelt dit jaar 1000 ha. minder dan in 1970, hetgeen vooral moet worden toege schreven aan de teleurstellende oog sten in laatstgenoemd jaar. In Zeeland is eveneens enige ach terstand geconstateerd, met name in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In Noord-Brabant valt het op dat in deze provincie vier jaar geleden nog ruim 15.000 ha. suikerbieten werden geteeld en in 1971 nog maar 13.000 ha. De vrij regelmatige daling van het suikerbietenareaal in Brabant voltrekt zich vooral in het westelijk deel van de provincie. Enkele jaren geleden nog advi seerde de Suikerunie tot een „wijze zelfbeperking" wat de bietenteelt betreft. Dat lag aan de buitenge woon lage prijzen voor suiker op de wereldmarkt als gevolg van over- produktie. Daarna zijn de prijzen weer gaan stijgen. Aangenomen wordt dat de suikermarkt in de eerstvolgende jaren niet meer over verzadigd zal zijn, maar juist steeds meer tekorten zal vertonen. Aange zien suiker momenteel het enige be langrijke akkerbouwgewas is met zowel een vaste prijsgarantie als een hoge hectare-opbrengst, wordt dit gewas een van de betrouwbaarste inkomstenbronnen vóór de boeren genoemd. In feite, aldus de Suikeru nie, is de suikerbietenteelt „het vliegwiel van de akkerbouw". Morgen, donderdag 30 dec.: Bergen op Zoom 1.58 en 14.21,1 Hansweert 1.17 en 13.44, Terneuzen 0.40 en 13.07, Vlissingen 0.11 en 12.37, Wemeldinge 1.48 en 14.11. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op donderdag 13 januari zal te Goes een varkenshouderijdag worden georganiseerd door het Var kensstamboek, Prov. Gezondheids dienst voor Dieren en het Consu lentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij, in nauwe samen werking met de coöperatieve en particuliere veevoederfabrieken. Deze dag, die om 10.00 uur begint en die onder leiding zal staan van de heer G. Noorthoek wordt gehou den in de zalen van „De Prins van Oranje" te Goes. ding van het percelenareaal, merkt de ZEVIBEL-voorzitter op, 'maar ook om goede verwaterplaatsen. Een interdepartementale werk groep gaat het verwaterplaatsenpro- bleem bestuderen. „Het bedrijfsle ven zal daarbij inspraak moeten hebben", zegt de heer Lockefeer, „nog liever zien wij een geïnte greerde groep, bestaande uit ambte naren en bedrijfsgenoten". De afsluiting van de Oosterschelde is en blijft voor ZEVIBEL een kwestie waarover het laatste woord nog niet gezegd is. „Dat de minister zich bij iedere voorkomende gele genheid beroept op een motie van provinciale staten van Zeeland komt ons waarlijk niet sterk voor", zo constateert de heer Lcokefeer. „Het standpunt van provinciale staten was een produkt van de minste weerstand (Van een onzer verslaggevers) BREDA/pOSTBURG. - De Bre clanaar F. M. Visser heeft veej reac ties ontvangen op zijn open brief, die hij gestuurd heeft aan het college van B. en W. van Oostburg. In deze brief had de Bredanaar een aantal bezwa ren, di hij heeeft tegen het recreatie beleid van dit college, uiteengezet. ,Ook mensen die bij mij op de camping stonden zijn diverse malen aangesproken of opgebeld. Een aan tal telefoontjes die ik binnenkreeg kwam uit Zeeuwsch-Vlaanderen en verder zeer veel uit West-Brabant." Volgens de heer Visser staan veel Brabanders met hun sta-caravan op campings in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zoals bekend is onlangs door het college van B. en W. van Oost burg meegedeeld dat slechts voor lopig een vijftal campings vergun ning krijgen voor het plaatsen van sta-caravans. Hierdoor worden veel mensen gedupeerd," aldus de heer Visser. De caravan-eigenaar wacht nu rus tig het antwoord van het college af voor hij een actie wil coördineren. „Ik denk in de richting van het ver zamelen van adhesiebetuigingen en deze zenden aan het gemeentebe stuur." De heer Visser wijst erop dat van de sta-caravanhouders in Brabant er beslist wel een aantal is dat, indien zij niet meer in Zeeuwsch-Vlaande ren terechtkunnen, zijn heil in Bra bant zelf gaat zoeken. „Naar mijn in formatie komen daar alleen al dit jaar een tiental campings bij, die allen een zwembad en speelgelegen- heid erbij hebben. Ook hebben er al mensen geïnformeerd naar het pro ject Landgoed Schaluinen in Baarle- Nassau, waar caravaneigenaars een stuk grond kunnen kopen. Ik voel daar niets voor, want ik wil in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven. We zullen eerst de reactie van het ge meentebestuur maar afwachten." (Van een onzer verslaggevers) GOES Op vrijdag 7 januari wordt in de Prins van Oranje te Goes de achttiende Zeeuwse Spitdag gehou den, die deze keer duidelijk in het teken van de milieubescherming zal staan. Een van de sprekers is ir. L. P. Elip- se, hoofd van het bureau bestrijdings middelen te Wageningen. Hij zal een inleiding houden over het onderwerp „Gewas, voedsel- en milieubescher ming". In de ochtendvergadering, de bij eenkomst begint om tien uur, spreekt ir. M. Heuver, landbouwconsulent voor de planteziekten te Wageningen over „Ervaringen en vooruitzichten op het gebied van ziekten en onkruid bestrijding 1971-1972". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zondag twee januari 's avonds om tien over half elf, zal de veerboot Prins Willem voor de laatste maal aan de aan- legstijger te Terneuzen afmeren. Hiermee zal de veerdienst Terneu- zen-Hoedekenskerke tot het verle den behoren. Voor de laatste vaart zal-precies volgens de dienstregeling - om tien voor tien uit Hoedekenskerke wor den vertrokken. Samen met het reserveschip Oosterschelde zal de Prins Willem te Terneuzen worden opgelegd in afwachting van een koper. De /erkoop zal over enige tijd bij inschrijving geschieden. Zoals bekend hebben Provinciale Staten van Zeeland op negentien november jongstleden tot ophef fing van dè veerdienst besloten. Het personeel van de voormalige veerdienst zal op de overblijvende Westerschelde-veren worden te werk gesteld. Degenen die daaraan de voorkeur geven ontvangen wachtgeld. Op maandag drie januari begint de busdienst die in de plaats van de veerboot komt, voor de eerste keer tussen Terneuzen en Goes en omgekeerd te rijden. Zoals bekend heeft de minister van verkeer en waterstaat toestemming verleend om vijfhonderd duizend gulden van het bedrag van 1,7 miljoen, aanvankelijk bestemd voor aan passingswerkzaamheden voor een voetveer Terneuzen-Ellewoutsdijk te besteden voor de aanschaf van vier nieuwe autobussen. De buslijn wordt geëxploiteerd door de ZVTM en de AMZ. De dienst Goes-Terneuzen per bus is als volgt geregeld: Maandag tot en met vrijdag zal vanaf de Westhal te Goes, te beginnen om 5.35 uur, en vervolgens elke twee uur tot en met 21.35 uur een bus vertrekken. Bovendien rijdt er nog een bus vanaf Goes om 21.55 uur, die niet verder gaat dan de veerha ven Pcrkpolder, behalve op zater dagen zon en feestdagen. De bus van 5.35 u. uit Goes rijdt op zater dagen. zon- en feestdagen niet. De bus die door de week om 21.35 uur j ictenvere bussen zullen de kleine maar dappere Prins Willem (foto) vervangen. vertrekt gaat in 't weekeind en op feestdagen niet verder dan tot Kruiningen-veerhaven. De bussen die uit Goes vertrekken, gaan rechtstreeks naar het veerpiein te Kruidingen, waar de bus met de boot meegaat naar Zeeuwsch. Vlaanderen. De bus die om 5.35 uur op de Westwal vertrekt rijdt via het sta tion NS te Goes naar het veer piein, vervolgens vaart hij over naar Perkpolder-haven, stopt ver volgens in Kloosterzande-dorp, Groenendijk, Hengsdijk, Rapen burg-dorp. Boschkapelle, Zaam- slag-Markt, Terneuzen-Driewegen, Terneuzen-Guido Gezellestraat, Terneuzen-Lewelaan, waarna de bus om 7.03 Uur op het busstation zal arriveren. Door de week arriveert de laat ste bus (vertrek 21.35 uur te Goes) om 23.03 in Terneuzen. In het weekends en op feestdagen komt de laatste bus in Terneuzen aan om 23.23 uur (vertrokken om 21.55 uur In Goes). Naast de directe verbinding van uit Goes naar de veerhaven Krui- ningen is er de verbinding station NS, KruiningenYerseke, Kruinin- genVeerhaven. Deze bussen rij den elke dag, vanaf 7.48 uur, ver. trekt station-NS, elke twee uur met aansluiting op de doorgaande bus Goes-Terneuzen. Men moet dan op de veerhaven overstappen, waarvoor speciale kaartjes zullen worden verkocht. Na de bus van 21.48 uur vanaf Kruiningen-Yerse- ke gaat de laatste om 22.10 uur. De dienstregeling Terneuzen- Goes is als volgt: Maandag tot en met vrijdag vertrekt de eerste bus vanaf het busstation Terneuzen, om 5.28 uur. Na te zijn gestopt bij het postkantoor (5.31) Lewelaan, Guido Gezellestraat, Driewegen. Terneuzen en Zaamslag-Markt, Boschkapelle, Rapenburg-Dorp, Hengstdijk, Groenendijk en KIoos- terzande-Dorp, arriveert deze bus om 6.50 uur op het veerpiein Krui ningen. Passagiers voor station- Kruiningen-Yerseke, dienen reeds op de boot uit te stappen. De bus naar het station vertrekt om 6.55 uur (aankomst 7.05). De "doorgaande" bus arriveert om 7.10 uur aan het NS - station te Goes, en om 7.11 uur op het eindpunt Westwal. De eerste bus uit Terneuzen ver trekt om 5.28 uur, en daarna elke twee uur tot en met 21.28 uur. In de weekends en op feestdagen ver trekt de eerste bus om 9.28 uur en die van 21.28 rijdt niet. Wel gaat er dan een bus om 21.58 uur de laatste) die om 23.21 op de West wal in Goes arriveert. Zoals uit het overzicht blijkt vertrekken de bussen uit Goes en Terneuzen elke 2 uur, ongeveer op hetzelfde tijdstip, zodat ze als liet ware "tegen el kaar in rijden", waardoor de conti nuïteit van de verbinding zal zijn gewaarborgd. In verband met de opheffing van de veerdienst zal de autobusdienst van de AMZ Goes-Hoedekensker- ke (veer) worden gestaakt. De AM Z-autobusdiensten Goes-Ellewouts- dijk-Driewegen-Goes, Goes-Wol- phaartsdijk, Kruiningen, Veer- haven-Goes en stadsdienst Goes zullen worden gewijzigd. Dienstre gelingen van de nieuwe busdienst Terneuzen-Goes zijn verkrijbaar bij reisbureau Reburo Herengracht 5 in Terneuzen, hoofdkantoor ZVTM te Axel, hoofdkantoor AMZ te Goes en bij de chauffeurs van de autobussen van de nieuwe dienst. (Van een onzer redacteuren) BIESBOSCH Het wachten op de amateur-kikvorsman Leendert Cornelis Doornaar duurde op 9 maart 1971 voor de werkploeg van het aannemingsbedrijf Visser en Smit uit Papendrecht onrustbarend lang. Te lang.' Leendert Doornaar, loodgieter van beroep, zou zwemmend een schoonmaak-kabel door de buislei ding trekken, die de Biesbosch waterbekkens „Petrusplaat" en „Honderd en Dertig" (nodig voor de watervoorziening van Zuidwest Nederland) met elkaar verbindt. Tijdens zijn tocht werd Doornaar misselijk en stierf, eenzaam opge sloten in de transportbuis, de ver drinkingsdood. Men vond hem te rug met de zuurstofslang uit de mond. In de slang zat braaksel Leendert Doornaar kwam uit Rot terdam. Hij was gehuwd en had twee zoons en een dochtertje. Het tragische ongeluk van de kikvorsman behoort tot de tegen slagen, waarvoor grote aannemings bedrijven nimmer gespaard blij ven. Een strop van financiële aard kreeg het baggerbedrijf „Breejen- bout" uit Overveen de afgelopen twee jaar te incasseren bij het baggerwerk voor de bekkens „Pe trusplaat" (105 ha) en „Honderd en Dertig" (129 ha). De produktiecapacitiet bij de zandwinning bleek namelijk aan zienlijk lager dan was geschat. Kennelijk heeft het baggerbedrijf zich destijds misrekend in de sa menstelling van de grond. Het ge volg was, dat er meer kostbaar materieel en meer man-uren voor het werk nodig waren dan was geraamd. De tegenslagen bij de zandwin ning zouden voor „Breejenbout" - één van Nederlands grootste bag gerbedrijven - niet zo hard zijn aangekomen ais het bedrijf op 21 oktober 1969 niet genoodzaakt was geweest met een zeer scherpe prijs in te schrijven op de aanbesteding van de aanleg van de waterbek kens „Petrusplaat" en „Honderd en Dertig". Deze werken bestonden uit twee taken. Vooreerst het opspuiten van dijken en werkterreinen van voor noemde twee waterbekkens. Ver der het zuigen van 23 miljoen kubieke meter zand uit deze bek kens. Dit zand moest tevens met bakken overgevaren worden naar DRINKWATERLEIDING ROTTERDAM SPAARBEKKENS •j ONTWERP schooi 155.000 en opgespoten worden op het zes tien km stroomafwaarts gelegen industrieterrein Moerdijk. „Breejenbout N. V." was de laagste inschrijfster. De N. V. werd het totale werk gegund voor f 41.673.000. Dit bedrag was een slordige f 8 miljoen lager dan van de naaste concurrent! Blijkbaar moést „Breejenbout" werk hebben, omdat kort daarvoor de Belgische aannemer Jan de Nul uit Hofstad-Aalst met zijn „onmo gelijk" lage inschrijving voor het baggeren van 10 miljoen m3 zand uit het Hollandsch Diep (nodig voor het opspuiten van 175 ha Moerdijks industrieterrein) paniek had gezaaid onder de clan van Nederlandse baggermaatschappij- en. Jan de Nul had het werk voor een dumpprijs aangenomen om hierdoor zijn baggermaterieel, dat hij uit Kongo had moeten terugha len, nog enigszins rendabel te ma ken. Ondanks de tegenslagen is „Breejenbout" niet komen klagen bij zijn opdrachtgeefster de Water winningmij Brabantse Biesbosch, waarin Rotterdam en de provincie Noord-Brabant participeren. „Breejenbout heeft uitstekend werk geleverd", zegt ir. Tjipke Hofker, chef van de afdeling nieu we werken van de Drinkwaterlei ding Rotterdam. Baggeraars zijn nu eenmaal van een taaie soort. Hebben zij een meevaller, dan staan ze niet te juichen. Hebben ze pech, dan hou den zij hun koppen ook dicht. Na twee jaar werken zijn de bekkens „Petrusplaat" en „Hon derd en Dertig" nu op diepte. Rond de jaarwisseling gaan de grote winzuigers weg. Blijven nog de talud-cutters, die de bekkens buitendijks moeten egaliseren. Van de 23 miljoen m3 te winnen zand is al 18 miljoen m3 overgevaren naar het industrieterrein Moer dijk. De dijken van de twee water bekkens werden in november j.I. opgeleverd. Zij het, dat de coupu res (de openingen voor het doorla ten van de slepers met de zand bakken) nog moeten worden geslo ten. De „Petrusplaat" zal in oktober 1972 gereed zijn en het bekken „Honderd en Dertig" op 31 decem ber 1972. Nog vóór de zomer van 1973 schakelt het Rotterdams Drink waterbedrijf voor honderd pro cent over van Rijnwater op Maas water uit de Biesboschbekkens. Op voorwaarde, dat er ooit een einde komt aan de toenemende vervuiling van de Maas zullen de Rijnmonders vanaf dat moment beter water te drinken krijgen dan de vloeistof, die nu wordt gewon nen uit de smurrie van het Rijn riool. CEES DE BEKKER

de Stem | 1971 | | pagina 3