KERST-PUZZEL-PAGINA Tito is nog lang niet uit zorgen Roemenen willen ook wat meer OVER HET EINDE VAN NIEUWSGIERIG PIETJE VAN OLIEBOLFLIEPER VIA GRIJS MONSTER NAAR OLIFANT kleine stem BANG VOOR EEN EEKHOORNTJE Sommigen weten niet e t e T ScVtap wat vrede is De heks in een nare droom van Wiep EEN DRANKJE TEGEN STREKEN Niet leren maar protesteren MISDAAD EN VERKEER SLOEGEN HARD TOE IN 1971 si Woensdag 29 december 1971 19 Pam wil jij nog naar oom Mol. O ja dat is waar ook. Kom we gaan door. Loop maar vlug door dan zijn we er gauw. Maar o wee daar komt een eekhoorn aan. Help help ik ben bang, roept Pam. Je moet niet bang zijn. Loop maar wat zachter. Maar kan hij bijten? Nee Pam hij doet-niks, h'ij is al weg. Kom maar gauw door. Weet je de weg noig. Ja hoor nou naar links en dan maar doorlopen. Kom daar is het huis ai van oom Mol. Bel maar aan Pam. Dag Pim en Pam ik vind het fijn dat jullie er zijn. YVON COLLET. HENGSTDIJK. 7 j aar. m c\ Vrede is fijn, maar geweld is niet fijn. Sommige mensen weten niet wat vrede is, want die vechten maar door. M-ajir vrede is lief zijn tegen iedereen! In Pakistan en India is het oorlog. Ik hoop dat het in Nederland niet komt. Als hier in Nederland geen meisje of jongen ruzie maakt dan heet Nederland vredesland! Brigitte Dirksen Breda 8 jaar. De oma van Co- rina v. d. Dries uit 's-Heerenhoek ligt in het zieken huis. Omdat het ziekenhuis erg ver weg is kan Corina haar oma niet opzoeken. Daarom heeft ze gevraagd deze te kening in. de Klei ne Stem te plaat sen. Wiep liep naar het bos. Wiep in het bos. O wat zie ik daar zei Wiep. Een huis zie ik. Van wie zou dat zijn? O ik zie het al. Dat is van de heks. De heks stond achter het huis je. De heks keek heel boos. Wiep liep gauw door. De heks kwam hem achterna. Ga weg riep de heks an ders tover ik je in ieen muis. Wiep was blij dat hij thuis in bed lag. Het was een nare droom. I Edwin Storm Breda 6 jaar. Bergen enveloppen en pakjes met oplossingen van de kerst-puzzel-pagina belanden hier op het bureau van de Kleine Stem. Stoute Wouter haalde elke dag nieuwe streken uit. Maar op een dag zei vader Snip: Nu is het uit met streken uithalen. Maar het hielp niets. Moeder klaagde, klaagde maar het hielp niets. Opeens kwam vader Snip op een idee. Hij zei: Weet je wat ik ga naar de fee. Moeder was natuurlijk heel tevree. De vol gende avond ging vader Snip naar de fee. Toen hij bij de fee kwam vertelde hij wat er aan de hand was. Toen zei de fee: Hier ik geef je een drankje. Kabouter Wouter moet elke dag vier lepels nemen, je zult zien wat er ge beurt. En ja hoor, de volgende week haalde kabouter Wouter nooit meer lelijke streken uit. En nu is het verhaaltje uit. Patricia v. d. Hemert, Philippine, 8 jaar. Sommige kinderen lossen alles vlug vlug op, anderen besteden er heel Veel tijd aan. Er zijn inzendingen van kleine en grote kinderen en er zijn zelfs volwassenen die meedoen. De oudste is tot nu toe iemand van 34 jaar. Vooral het versieren van de kerst boom krijgt veel aandacht. Bij liet openen van de enveloppen en pakjes vallen er allerlei losgeraakte stukjes glinsterende slingers, kraaltjes en dennenaalden uit. En het blijft niet bij slingers, kraaltjes en stukken van een echte kerstboom. Sommige meisjes en jongens gebruiken zelfs sneeuw uit een spuitbus. Een jongen koos als versierselen bommen en raketten. Wat zou de grootste wens zijn van het kerstkind? De meesten antwoor den hierop: vrede. Andere antwoor den: geid van de rijken voor de armen, rolschaatsen, een echt bedje en warme dekentjes. Kleertjes tegen de kou. De verschillen tussen de twee kerstmannen wijst bijna iedereen goed aan. In de oplossingen van de rebus zitten wat meer fouten en de kruiswoordpuzzel vormt voor de meesten wel het grootste pro bleem. We wachten hier nog tot en met 30 december en gaan dan uit al die stapels oplossingen de beste en leukste uitzoeken. Van wie die dan zijn, kunnen jullie volgende week woensdag in de Kleine Stem le zen. Op het eerste gezicht Zijn de tekeningen precies hetzelfde. Als je goed kijkt zie je echter 7 verschillen. F.r was eens een witte muis en hij heette Pietje. Pietje was erg nieuwsgierig. Op een goede dag kwam hij in de woning van een schilder terecht en Pietje dacht dat is denk ik jam in die bussen. Ik zal eens een mooie en lekkere pot jam uitzoeken. En hij snuffelde eens aan een pot' met gele verf. Hij rook niks lekker en bij de kleur rood aangekomen zei hij in zichzelf: niks lekker, ik loop maar verder. Eindelijk stond hij voor een pot met blauwe verf. Hij snuffelde er eens aan en het rook erg lekker. Hij boog een beetje verder over de rand van de verfpot en opeens viel hij in de blauwe pot met blauwe verf. Hij kroop er gauw uit en rende er hard vandoor. Regel recht naar zijn holletje. Hij liet zich drogen, maar had er geen erg in dat de verf bard werd. Dat was niet zo School is best fijn Hij is niet klein Boe! zeggen ze leren! De meeste protesteren Ze lopen het schoolplein rond De meester valt op de grond Zo hard zijn ze aan het protesteren Want dan hoeven ze niet te leren Och die rare kinderen De burgemeester zei dat kan niet blijven We zullen ze krijgen Maar het werd erger met protesteren Allemaal om het leren Klaartje Jansen Ülvenhout erg als hij niet gevangen werd door een boer. En die boer dacht dat_ hij een zeldzame muis had gevangen. Hij bracht de muis naar de koning. De muis had in het paleis geen gelukkig leventje. Op een nacht be- sloot hij er vandoor te gaan. Hij liep gaüw door~ctë~ffarrgëh vafi Het paleis: Toen kwam opeens de paleiskat er aan en hij at het muisje op. Dit is het einde van het leven van een nieuwsgierig muisje. Kees de Bruijn Dinteloord Rian van de Klundert zou graag corresponderen met een meisje van 12 of 13 jaar. Ze viert zelf in juni haar dertiende verjaardag. Ze zit op de huis houdschool, houdt van zwem men en lezen en is bij een drumband. Haar adres: Rian van de Klundert, Pastoor Ver- heydenstraat 7, Noordhoek, ge meente Standdaarbuiten. Jongens van 12 jaar (en even tueel ook meisjes van deze leef tijd) die van cowboy-films, de Cats, Middle of the road en dansen houden, kunnen schrij ven naar de twaalfjarige Netty Bouwens Cornelis Outshoorn- straat 58, Breda, Netty vraagt of de schrijvers en schrijfsters ook een pasfoto willen sturen. Bernard Kieboom, Sas van Gent, 11 jaar. Conny Willemse uit Baarle-Nassau maakte deze kaart voor Kerstmis en Nieuwjaar. Conny is 11 jaar. Vroeger, heel lang geleden, toen er nog maar een paar mensen wa ren, waren er heel veel olifanten. Toen noemden de mensen de olifan ten geen olifanten. O nee het waren Oliebolfltepers. Dat vonden de Oliebolfliepers zo erg dat ze weg liepen uit Sjoebaland (want zo heette dat land). En ze liepen, en ze liepen totdat ze in een heel koud land kwamen dat heette IJsdierland. Dè Oliebolfliepers von den het daar heel koud. Ër waren een paar jagers aan het jagen. En opeens zag een jager een Oliebol- flieper. Je begrijpt natuurlijk wei dat die jager dat heel vreemd vond. Hij zei het tegen de andere jagers. Ze staken de hoofden bij elkaar en maakten een plan. Nou dat was vlug gemaakt. Vier jagers gingen op die beesten jagen. De andere twee ja gers moesten naar tovenaar Weetal les. Die twee jagers vonden er niets aan om naar tovenaar Weetalles te gaan. Dat moesten ze altijd doen. De andere vier jagers mochten altijd het leukste doen. Maar goed ze gin gen maar. Ondertussen waren de andere jagers Oiiebolflieper achter na gegaan. Dat vreemde beest ging naar de andere beesten. En de ja gers vingen Oliebolfliepers. Onder tussen waren de andere jagers bij de tovenaar. Ze vroegen om een drankje waarvan je oersterk werd. Tovenaar Weetalles vroeg 'met hoe veel mensen zij waren. Met 6 man zei een jager. Ze kregen het ge vraagde en gingen weg. Toen de vier jagers hen zagen aankomen be gonnen ze heel hard te roepen. De jagers meldden zich naar de andere vier jagers. Allemaal dronken ze 3 slokjes van het drankje. Daarna was de fles leeg. Toen namen ze elk een Oiiebolflieper op hun rug. Daarna zei hun hoofdman: We moeten die vreemde beesten een naam geven. De Oliebolfliepers die nog overge bleven waren liepen de eskimo's acsterna. Want ze wouwen weten hoe hun naa'm hier was. Hoofdman Slim zei: We noemen ze Grijs Mon ster. Dat vond de Olieflieperhoofd- man te erg. Nu werden ze Grijs Monster genoemd. En weer liepen dé Grijs Monsters weg. Weer liepen ze en liepen ze. Toen kwamen ze in Friegelland dat wordt nu Nederland genoemd. Een paar zijn in het circus gebleven, de andere zijn naar de dierentuin gegaan. Alle Grijs Mon sters hoorden dat ze Olifanten ge noemd werden. Toen waren ze te vreden. Zo zijn de olifanten aan hun naam gekomen. En als je in de dierentuin een olifant ziet staan dro men dan moet je vragen of je 's nachts naar de dierentuin 'mag, want dan vertelt de olifant zijn geschiedenis. Zo heb ik ook dit ver haal kunnen vertellen. Jessica Lutz Meerle 9 jaar. eindredactie rieja van aart (Van onze correspondent) BELGRADO In Joegoslavië zetten de zuiveringen, ontslagnames en de herwaardering zich voort, terwijl de partij, de vakbond en andere groepe ringen zich achter president Tito's harde ingrijpen in de politieke crisis scha ren. Maar het valt nog steeds te betwijfelen of de president door zijn ver anderingen in de leiding der Kroaten twee weken geleden niet meer proble men heeft geschapen dan hij er heeft opgelost. De wilde en soms met zichzelf in strijd zijnde aard van Tito's recht vaardiging voor zijn onderdruk kingsacties kan alleen maar worden verklaard door het ingewikkeld mengsel van nationale en klassenbe- langen, dat op het ogenblik in Joe goslavië tot uitbarsting komt. Wat zijn rechtvaardiging ook is, een feit blijft dat het de studenten en intel lectuelen zijn die hij nu het zwaarst op het lijf valt. En dat terwijl velen van deze groep het verglijden van de macht van arbeiders naar „tech nocraten" even krachtig hebben ver oordeeld als hij. Hierop werd tijdens dezelfde bij eenkomst waar Tito sprak gezin speeld door de voorzitter van de vakbondsfederatie, Dusan Petrovic: „De recente politieke gebeurtenissen hebben aangetoond dat verscheidene nationalistische en andere krachten van het probleem der sociale ge schillen gebruik hebben gemaakt om tussen de arbeiders te infiltreren en een ultra-radicaal program aan te In een van zijn herkauwende toe spraken maaikte de president bet afgelopen weekeinde op een vak bondsbijeenkomst duidelijk dat er meer in de huidige crisis steekt dan enkel „nationalisme". „Het ziet er soms naar uit, dat de socialistische aard van onze samenleving aan het verdwijnen is", zei hij, verwijzend naar de grote inkomstenverschillen in het land. Hij roerde ook de re cente staking van Zagrebse studen ten aan, die hij als hoofddoel heeft benut voor zijn ingrijpen in het „verdorven liberalisme" en de „con trarevolutie". Voortgaand op dezelfde dreigende en neerslachtige toon waarschuwde de president dat wat in Zagreb is gebeurd, „ook elders in iedere ander re republiek zou hebben kunnen ge beuren". Hij zei: „Hadden we dit niet voorkomen, dap zou er in zes maanden tijd een burgeroorlog zijn uitgebroken. Zouden wij iemand an ders hebben kunnen 'oestaan om de orde en rust te herstellen? TITO. bieden, dat aan ons zelfbehelpend systeem vreemd was". Veel Kroatische studenten waren voor het hoofd gestoten door hun falen om in 1968 een schakel met de arbeiders te vormen, zoals dat in Parijs gelukt was. Ze kwamen tot de conclusie dat een zekere nationa le aanmatiging de beste manier was om de greep der bureaucratische en centralistische tendensen in Belgra do te breken. Het was hun bewe ging die de president tot ingrijpen bewoog en die het nu zo hard te verduren heeft. Er zitten op het moment in Kroa tië 14 studentenleiders in de gevan genis. Vier van hen zijn beschuldigd van „tegen de staat gerichte activi teiten", waarop een minimumstraf staat van 5 jaar. Maar er zijn ook andere mensen opzij gezet, mensen die in Joegoslavië eenvoudig een grotere liberalisatie wensten - jour nalisten en lectoren o.a. en ook in de partijorganisatie vinden op bijna alle niveaus verschuivingen plaats. Zo is de gehele leiding in Dalmatië vertrokken. Ironisch genoeg is Dal matië altijd een der meest „Joego slavische" delen van Joegoslavië ge weest. (Van onxe correspondent) BOEKAREST De chauffeur van de luchthavenbus schakelde zijn tran sistorradio aan. Via een lokaal station weerklonk „Sergeant pepper" van de Beatles. Is dit Roemenië waar president Ceausescu nog in juli van dit jaar beperkingen eiste op het „kosmopolitisme" en op „van de kapitalistische we reld geleende artistieke modegrillen?" De stad biedt er een fris bewijs van dat de ban nu al verlicht is. In zijn toespraak in juli zei de presi dent dat de radio en televisie „de compositie van revolutionaire vader landslievende arbeidersliederen moeten stimuleren". De uitzendin gen moeten educatiever worden, voorrang' moet worden gegeven aan films en toneelstukken „uit het nati onaal repertoire en vooral uit het nieuw socialistisch repertoire". Ceausecu's zet in juli was duide lijk genoeg. Maar sindsdien heeft er een verandering van richting plaats gevonden. Het gebazel over popmu ziek en lang haar. dat een Westerse diplomaat hier fijntjes met „zuiver Agnewisme" aanduidt, heeft plaats gemaakt voor een veel bredere en diepere campagne. De nadruk ligt niet meer op een culturele verschansing. Men richt zich nu op een totale ideologische versterking in partij, overheidslicha men en regering. Corruptie, ineffi ciency en parasitisme zijn de doel witten. Men mikt erop om „het soci aal geweten van de mensen te ont wikkelen, om hen te vragen voor anderèn te werken en niet om hen voor zichzelf aan het werk te zet ten", zoais een lid van het centraal comité het me beschreef. Veel van de problemen gaan terug tot de oorsprong van het historische geschil met Kroetsjêv in 1964. Roe menië verzette zich toen tegen inte gratie met de rest van het Sovjet blok, omdat het geen „sla wilde verbouwen", terwijl andere landen industrialiseerden. Roemenië wilde ook industrialiseren. Uit die breuk groeide het moedige buitenlands beleid van het land voort, dat over de gehele wereld bekend is en door velen wordt toe gejuicht. Maar de Roemenen zouden gaan goede marxisten zijn als ze niet zouden erkennen dat deze ont wikkeling Wel eens een aantal te genstrijdigheden zou kunnen creë ren. Simpel gezegd: de industrialisatie loopt het gevaar een fetisj te wor- CEAUSESCU. den. Terwijl ieder ander Oosteuro pees land (de Sovjet-Unie inbegre pen) na het Poolse arbeidersoproer meer is gaan doen voor de consu ment, gaat Roemenië almaar op de zelfde voet voort. In Boekarest ver telt de ene functionaris na de ande re je trots dat Roemenië het hoogste industriële groeicijfer van Europa heeft (hetgeen waar is) en dat het land zonder industriële kracht niet onafhankelijk kan zijn (hetgeen valt te betwijfelen). De afgelopen winter schijnt er na de explosie in Polen binnen de partij een debat te heb ben gewoed over de vraag of de nadruk moest worden verlegd op consumptiegoederen. Het zou niet te vroeg zijn ge weest. De winkels hier zijn saaier dan overal elders in Oost-Europa en er zijn ook minder auto's. Zelfs een goedkope fiets, voor 1027 lei te koop in een warenhuis te Boekarest, ver zwelgt bij het hele gemiddeld maandloon in Romenië (1200 lei). Aan een kinderjack (278 lei) gaat praktisch het hele weekloon heen. De pressie waaraan de partij poten tieel blootstaat is duidelijk. Ook in Roemenië wil men meer. DEN HAAG (ANP) Tussen 1 januari en 26 december 1971 kwa men volgens het ANP in totaal 3222 mensen in Nederland door niet-na- tuurlijke oorzaken om het leven. Dat is ruim 500 meer dan het jaar daarvoor. Het grootste aantal doden veroorzaakte het verkeer (2394), bij indere ongevallen kwamen 7 60 mensen om. Achtenzestig mensen stierven een gewelddadige dood. Bij ongevallen met personenauto's en vrachtwagens verongelukten 1173 personen, terwijl 706 bromfietsers en fietsers en 425 voetgangers om kwamen. De maand met de meeste slachtoffers was juli: 287 verkeers doden en 87 doden als gevolg van andere oorzaken. De „gunstigste" maand was maart: 144 doden in het verkeer en 46 bij andere ongevallen. In het totaal van 3222 doden zijn niet begrepen de 57 Nederlandse verkeerdoden in het buitenland en de 24 andere ongevallen, icaorbij Nederlanders betrokken raakten. Wat de verkeersonveiligheid betreft, minister dr. L. B. Stuyt van volksge zondheid en zijn collega dr. W. Drees van verkeer en waterstaat lieten op 24 november weten, dat zij binnenkort een diepgaand onderzoek zullen gaan instellen, dat gebaseerd zal zijn op de „ontstellende cijfers van mortaliteit en morbiditeit, die het gevolg zijn van de verkeerson veiligheid". Op de weg constateerde de rijkspolitie tijdens de pinksterda gen een absolute recorddrukte. Er ontstonden files tot een lengte van 40 kilometer, maar tevens werd een negatief record bereikt: in een week einde 25 verkeersslachtoffers. Ern stige verkeerongelukken gebeurden in 1971 op 22 mei in Rhenen (5 do den), op 23 juli bij Bergen op Zoom (6 doden) en op 18 oktober bij Bode graven (6 doden). Het ernstigste verkeersongeluk ge schiedde op 17 juli op de Boudewijn- snelweg in België, toen een Neder landse personenauto frontaal in bot sing kwam met een Duitse tegenlig ger. Het uit zes personen bestaande gezin uit Bergen op Zoom en twee Duitsers uit de andere auto vonden de dood. Tenslotte zaaide een 70-jarige au tomobilist op 12 juni paniek onder de voetgangers in de voor het rij- verkeer afgesloten winkelstraat van Den Burg op Texel. De man reed in volle vaart met zijn auto de drukke straat in. Een Duitse toerist overleed en elf personen raakten gewond. De misdaad heeft in 1971 in Ne derland hard toegeslagen. Werd in het aantal overvallen op banken, postkantoren en geldtransporten reeds een triest record van boven de 100 bereikt, ook het aantal mensen, dat op gewelddadige wijze om het leven kwam, was hoger dan ooit tevoren. Niet minder dan 68 mensen werden tussen 1 januari en 26 de cember het slachtoffer van moord en doodslag tegen 47 in 1970. Lang niet alle geweldplegingen konden wor den opgelost. En officieel houdt de Nederlandse politie zich nog met circa tien moorden bezig. Overigens maakt de politie zich zorgen over het teruglopend aantal criminele zaken, dat door haar kan worden opgelost. In 1960 werd nog ruim 52 procent van het aantal mis daden opgehelderd, maar in 1970 was dit reeds gedaald tot ruim 40 procent. De Haagse hoofdcommissa ris van politie dr. C. N. Peijster wijt de steeds ongunstiger tendens aan de te kleine bezetting van het re chercheapparaat van rijks- èn ge meentepolitie. Dr. Peijster zou dan ook de rechercheambtenaar door het gehele land opsporingsbevoegdheid willen geven. Tot 26 december dit jaar meldde het ANP enkele honderden grote en kleine branden - branden met een schade onder de 20.000,- werden niet gemeld - met een totale waarde van f. 241.410.000,-, over 1970 Was dat ruim f. 143.000.000,- Verreweg het grootste aandeel hadden de fa brieksbranden. In totaal vernielde het vuur voor ruim f. 126.035.000,-. In hotel en cafébranden richtten de vlammen voor f. 15.505.000,- schade aan, in boerderijen voor f. 13.480.000,-, in woningen voor f. 11.080.000,- en in andere objecten voor f. 75.310.000,-. Diefstallen wa ren aan de orde van de dag. Het ANP vermeldde in 1971 vele tiental len diefstallen in, warenhuizen, wo ningen, kantoren, fabrieken en win kels. De dieven gingen er gezamen lijk met een bedrag van f. 8.940.500,. aan geld en goederen vandoor (de bank- en posftovervallen niet meegerekend, evenmin als de gevallen, dat de buit minder dan f. 10.000,- was). Nog altijd blijkt de juwelier een begeerd object voor de misdaad te zijn. (ADVERTENTIE) premie voorbeeld 3e klas verzekering (inkl. hulsarts en apotheek.) met verantwoord eigen risico voor GEZIN MET 1 KIND f372.- PER JAAR informeer bij uw assurantie tussenpersoon of vraag ons om zijn adres. M SCHADEVERZEKERINGEN NV Zaandam Stationsstraat S3 telefoon 02660-67451

de Stem | 1971 | | pagina 17