„De scheidsrechter komt nooit voor de balie Van Hanegem: „Vaak drie schuldigen bij incident" Vroege wieier- selectie voor „de Spelen KNAU-bestuur deelt besluit schriftelijk mee „IK BEN GEEN MEISJE VOOR DE ACHTERHOEDE" 5? 5? PLOEG ROND FEDOR DEN HERTOG Pijn houdt Carry Geyssen van 't ijs VV Clinge protesteert niet Wielerinstuif voor jeugd in Terneuzen Gratis reizen JAN SINKE KAMPIOEN SNELDAMMEN Is uw keuken werkelijk voorbereid op de winter? Daalderop 2 januaridagen op uw 65+kaart Kalendervergadering wielrennen 23 januari in Kapelle sport Vaclar Jezek wil blijven voordelig uit met NS VAN GOES Woensdag 29 december 1971 17 fci - (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Wim van Hane gem maakt van zijn hart geen moordkuil. De Feyenoord-speler die deze week voor de Tuchtcommissie van de KNVB moet verschijnen in verband met een waarschuwing die hij in de vriendschappelijke wed strijd tegen Haarlem opliep, zegt „Het zat er natuurlijk al lang in dat ik voor die mannen zou komen te staan. Dat risico loopt iedere voetballer die wat naam heeft. Je tegenstanders provoceren en dan maak je zelf uiteindelijk een beweging die niet door de beugel kan, en dan ga je voor de bijl." Van Hanegem is er zeker van dat dit seizoen nog vele van zijn voet balcollega's voor de Tuchtcommissie komen te zitten. En dat onder dit aantal ook een groot aantal van de bekendste spelers uit de vaderlandse voetbalwereld zijn te vinden. „Ze zeggen weieens dat wij door de scheidsrechters in bescherming wor den genomen. Vergeet het maar. Die mannen gaan pas echt optreden als het helemaal uit de hand dreigt te lopen. Als al dat trekken, duwen, schoppen en wat ze er allemaal nog meer bijhalen om een belangrijke kracht in een elftal uit te schakelen, pas goed openbaar wordt, gaat men begrijpen. Maar het kwaad is dan allang geschied. De „slachtoffers" zijn dan dikwijls al beurs. En mag men in zo'n situatie danook eens geïrriteerd raken." De strafzaak-Van Hanegem wordt op verzoek van Feyenoord monde ling in behandeling genomen. De trappende beweging die „De Krom me" naar de op de grond liggende Gerry de Goede heeft gemaakt, zou mogelijk ook wel eens aan het licht kunnen brengen, dat de beslissingen van een aantal scheidsrechters in ons topvoetbal niet altijd even ge lukkig zijn. Dat men door het uitde len van waarschuwingen dikwijls een voorbeeld wil stellen en dan vaak ook nog de verkeerde man in het boekje van de arbiter komt te staan. Want tijdens de vriendschappelijke wedstrijd Feyenoord - Haarlem ge beurden heel wat erger zaken dan het strafbaar feit waarvoor Van Ha negem zich woensdagavond moet verantwoorden. Israel en Maiwald gingen b.v. vaker en meedogenlozer buiten het boekje dan Van Hane gem. De Tuchtcommissie van de KNVB zal dit tijdens het voor-onderzoek ook ontdekt moeten hebben. En dit college zal er ook niet onderuit ko men om bij de mondelinge behande ling van de strafzaak Epi Drost („een por in de maag van Johan Neeskens tijdens Ajax - FC Twen te) ook de ontoelaatbare speelwijze van de Ajax-speler bij het bepalen van de strafmaat ten aanzien van Drost, te laten meespreken. Van Hanegem en Drost kunnen deze week de bewijsstukken gaan aan dragen dat de straf-procedure in het Nederlands voetbal op dit moment nog altijd slecht is. Snel recht is goed, „maar het mag geen krom recht worden", stelt Van Hanegem. „Bij ieder incident tijdens een voet balwedstrijd zijn twee schuldigen. Dikwijls ook drie. Vergeet immers de scheidsrechter niet. Maar ja, die man komt nooit voor de balie." Van Hanegem kan ook waardering opbrengen voor een groot aantal scheidsrechters. Voor Ad Boogaerts bijvoorbeeld „Die kan zich in een voetballer inleven. Hij voelt aan hoe een speler zal reageren. Dorpmans heeft dat ook. Deze mannenkunnen geïrriteerd geraakte spelers met een simpel gebaar uit elkaar gooien en verder laten voetballen. Van Ravens is ook zo'n arbiter. Hij is alleen een beetje opvliegend. Als je bij hem iets doet, moet je maken dat je weg komt. Anders vlieg je er uit. Je moet hem even de tijd geven om zich te bedenken." 111!I Wim van Hanegem: „Ze zeggen wel eens dat de scheidsrechters ons in bescherming nemen. Vergeet het maar". AMSTERDAM (ANP) Wieler-wegcoach Joop Middelink is van plan om wellicht al in januari zijn selectie voor de wegwedstrijden bij de Olym pische Spelen van München bekend te maken. Eén man staat daarbij al vast: Fedor den Hertog. „Ik wil een ploeg bouwen rond Fedor en heb al wat namen in gedachte. Maar ik kan en wil ze nog niet noemen om niet in moei lijkheden te komen. Bovendien moet de sportcommissie mijn plannen nog goedkeuren," aldus Middelink. Middelink probeert in januari de namen van acht renners bekend te maken: een a-ploeg (rond Fedor den Hertog) en een b-ploeg (om alle ri sico te vermijden). Met die twee for maties wil hij, indien de sportcom missie ermee instemt, volgend jaar een aantal wedstrijden voornamelijk in het buitenland afgaan om de jon gens klaar te stomen. ,De selectie zal niet zo eenvoudig zijn. We hebben genoeg renners die 45 km per uur kunnen rijden. Maar ik heb er nodig die 46 en meer kunnen doen. Dat is de ene kant van de zaak. Aan de an dere kant bestaat ook de mogelijk heid om de kandidaten te laten leren. Neem Jan Krekels bijvoorbeeld. Die kon geen 100 kilometer op volle kracht rijden. Maar door een inten sieve training heeft hü het aangeleerd en in Mexico was hij een volmaakt tijdrijder." Een aantal van de wedstrijden die Middelink onontbeerlijk acht in de voorbereiding zijn die op 23 juni in Moskou, op 9 juli in West-Berlijn, op 14 juli in het Oostduitse Lubben, op 21 juli in Hoevenen België, op 6 augustus in Warschau, op 10 augus tus in St.-Moritz, op 13 augustus in Verviers en dan tot slot eventueel de pre-Olympische tijdrit op het par cours bij München, waarvoor nog geen datum bekend is. Uiteraard zou een dergelijk pro gramma te zwaar zijn voor één ploeg. Vandaar die b-selectie, waaruit Mid delink eventueel op het laatste mo ment nog zal putten voor zijn defi nitieve keuze. „Ik hoop de medewer king van de KNWU en het NOC te krijgen om de definitieve ploeg zo laat mogelijk te mogen aanwijzen. Dat is ook van belang met het oog op de renners voor de individuele wegwedstrijd op 6 september." Wat de voorbereiding van zijn Olympische formatie betreft zal Mid delink in grote trekken het program ma afwerken, dat hij ook voor de spelen van Tokio en Mexico had op gemaakt. Behalve die wedstrijden over 100 kilometer behoren daartoe ook een aantal grote ronden, waaruit de renners zelf een keuze mogen doen: Polen (1229 juli), Rijnland Palts (27 juli7 augustus), Ierland (13—20 augustus), de grote prijs Wil helm Teil (1722 augustus). „Het liefst zou ik als afsluiting van de voorbereiding de ronde van Oost- Duitsland van 8 tot en met 13 augus tus rijden. Die lijkt me ideaal." Het zware werk voor de komende Münchengangers zal overigens pas na Olympia's ronde (11 tot en met 18 mei) beginnen. Een renner, die aan een dergelijk zwaar karwei als de Olympische Spelen gaat beginnen, zal zich namelijk eeTst in vorm moe ten rijden. Mijn kandidaten krijgen daartoe de gelegenheid tot en met de Ronde van Olympia. Daarna moeten ze maar laten zien wat ze intussen aangeleerd hebben." Joop Middelink: bezig aan snelle start voor de Olympische Spelen. DEN HAAG (ANP) Het afge treden bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft het verzoek van de Unieraad op zijn besluit tot aftreden terug te komen, besproken. Het bestuur zal zijn besluit deze week schriftelijk aan de Unie-raadsleden medede len. Het KNAU-bestuur trad op 10 de cember af toen de Unieraad een voorstel het bestuursbesluit, waarin Miefce Sterk werd uitgesloten voor landenploegen en de Olympische se lectie nietig te verklaren en de zaak naar de strafcommissie te verwijzen: aannam. Een week later, op 17 december, gaf de Unieraad na een vergadering in Utrecht een vijf punten tellende communiqué uit, waarin gesteld werd dat het bestuur niet buiten zijn bevoegdheid was gegaan met zijn besluit ten aanzien van Mieke Sterk. De Unieraad meende echter wel dat de zaak Mieke Sterk aan de strafcommissie di'ende te worden voorgelegd. De Unieraad gaf het KNAU-bestuiur in overweging han gende de uitspraak van de strafcom missie de tegen Mieke Sterk geno men maatregelen op te schorten en verzooht het bestuur op zijn besluit tot aftreden teruig te komen alsmede de geschorste Unieraadsvengadering van 10 december zo spoedig moge lijk te heropenen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De coach van FC Den Haag, Vaclav Jezek, heeft de kerstdagen in de familiekring in Praag doorgebracht. Jezek maakte van die gelegenheid gebruik om bij de Tsjechische voetbalbond gesprek ken te voeren over verlenging van zijn verblijf in Nederland. Aan het eind van het lopend seizoen zou de coach van de eredivisieclub weer naar zijn geboorteland moeten te rugkeren, omdat hij slechts voor een periode van drie jaar toestemming kreeg zijn land te verlaten. Jezek zou zich het liefst voor een periode van nog twee jaar aan de Haagse club willen binden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Onder de kerst boom, gelaten voor zich uitstarend, stelt Carry Geyssen somber vast: „Ja, ik hou me inderdaad goed door dat ik momenteel veel afleiding heb". Ze is namelijk een steun voor zus Bep Karei te Winkels echtgeno te, die dezer dagen in het Gelderse Eerbeek haar eerste kind verwacht, deze onderbreking doet haar goed. Zij komt eindelijk even los van de lijdensweg, die zich na de Olympi sche spelen van Grenoble in 1968 inzette. Vanaf dat moment, waaraan zij goud en zilver - zij was de meest succesvolle Olympische deelneem ster van Nederland - overhield, heeft zij een terugslag moeten over winnen die aan het begin van dit seizoen definitief ten einde leek. Toen stand daar weer „de" Carry Geyssen van Grenoble, de eerzuchtige, de strijdlustige, de her innering aan het Olympisch festijn waarop zij zo duidelijk excelleerde gaf de 24-jarige Amsterdamse vleu gels. Nog een keer dacht iedereen wilde zij de grote vedette uithangen. Tot in november, op de ijstraining, toen er tempo en snelheid gemaakt moest worden, haar rechtervoet naar buiten klapte. Deze technische on volkomenheid remde telkens de am bitie van de sportvrouw die op wraak uit was. Een verbetering van haar situatie bleef uit. Zelfs nu heeft zij het nog moei lijk. Maar straks a-ls in Sapporo de strijd ontbrandt, zal ze er nog meer tegenop zien. Dan zal ze pas besef fen dat haar prestaties in de ge schiedenisboeken zullen worden op getekend. Een ervaring die voor uit stel vhtbaar was geweest als die pijn maar was verdwenen. „Door de steun die ik nu voor mijn zus ben sta ik er nog niet zo erg bij stil", zegt Carry Geyssen flauwtjes glim lachend. „Maar zo als de televisie aanstaat, heb ik een rot tijd...". Carry Geyssen, de felle, is van het Olympisch voetstuk gevallen nog voor ze de kans op verdediging had. Doordat de pech ook het vorig seizoen zijn tol ruimschoots opeiste, (bij de Nederlandse kampioenschap pen in Amsterdam verdreef Rieneke Demming haar met een later uitge rekende voorsprong van exact 15 cm uit de kernploeg) is duidelijk hoe hard de dreun voor Carry Geyssen aankomt. Zij valt dus weer buiten de pul. Voor een rijdster, die na Grenoble de bijnaam van een „uit schieter" steeds nijdig van zich af schudde, een ontmoedigende gedach te. Maar nog geen te ontmoedigende. Dit jaar is zij inderdaad voorgoed gestopt. „Wat moest ik anders?" zegt ze. „De hele zomer heb ik kei en keihard getraind. En natuurlijk had ik bijvoorbeeld op vakantie in Noorwegen, toen ik veel fietste, wel eens last van mijn linker rugspier. Maar dat had ik wel meer dus zocht ik er niet gelijk wat achter. Boven dien verliep de training in Amster dam erg goed. Ook toen ik met het ijswerk begon was ik nog nergens bang voor. Het ging er de eerste weken nog voorzichtig aan toe. Zo dra ik echter kracht moest zetten, schoot mijn rechter schoen naar bui ten. Eerst zeiden ze tegen me: je schaatst niet goed en je schoen zit verkeerd, maar dat werd al snel ontzenuwd. Door een in de knel geraakte spier kon ik mijn krachten niet maximaal benutten. Als ik bij voorbeeld 41.0 seconden moest rij den, wat voor een ander normaal is, zat ik bijna dood. Zo hopeloos was het". Door rust, die dan weliswaar de zorgvuldige conditie-opbouw geweld aan deed, probeerde Carry Geyssen vanaf begin november nog te redden wat er te redden viel. „Als ik me nergens meer druk om maak, helpt dat misschien", veronderstelde de Amsterdamse die bij de masseur ondertussen een vaste klant is ge worden. „Maar eens moest ik toch bewijzen waar ik precies stond. Daarom werd bij de laatste selectie wedstrijden van het gewest, waar Elly van der Brom en Trijnie Rep natuurlijk een zekere keus waren, het onvermijdelijke een feit. Ik kwam namelijk geen meter meer vooruit". Hoewel Carry Geysen nog een keer op een later tijdstip mocht starten om zich te selecteren, voelde zij zelf wel dat deze eventuele test geen enkele zin meer zou hebben. Zich bij de nieuwe tegenslag neer leggend zegt ze berustend: „Ik ben geen meisje voor de achterhoede. Daar heb ik teveel voor gepresteerd, vind ik zelf. Daarom heb ik nu al een punt achter het seizoen gezet. Ik voorkom daarmee een afgang. Maar als later, aan het eind van het sei zoen mocht blijken, dat ik die pijn toch weer kwijt raak, dan begin ik er opnieuw aan. Schaatsen betekent teveel voor mij". Het enfant terrible van de Neder landse damesploeg maakt dus geen kans 'meer op Sapporo. Het gaat haar aan het hart. Vele anderen nauwelijks. Zij zien in de rap van de tongriem gesneden Amsterdamse rijdster veelal een lastige sta-in-de- weg. De herinnering aan Grenoble verzoet in dit opzicht weinig. Toen zij goud en zilver aan de Nederland se sportwereld toonde, kreeg Piet Zwanenburg, de kampioenkweker van de Nederlandse damesschaatsen een verkeerd overgekomen dreun om zijn oren. Het conflict met Carry Geyssen en enkele andere rijdsters liep zo hoog op, dat de trainer uiteindelijk vertrok. Maar merk waardig genoeg ging het daarna met Carry Geyssen ook snel berg afwaarts. Zij onderging een buiko peratie in de zomer van 1969, raakte daardoor achterop bij de selectie- groep en viel daarna van de ene moeilijkheid in de andere. „De" ve dette bestond niet 'meer. Zij weid een minder ambitieuze rijdster. Car ry Geyssen: „Ik was tochr echt door zee. Wat iedereen dacht, zei ik in die dagen, omdat toch eentje het moest zeggen. Vaak zeiden anderen: „Joh, doe jij maar het woord. We kunnen het toch niet zo duidelijk overbrengen". Door deze situatie werd rond Car ry Geyssen een sfeer gekweekt die het haar moeilijk maakte. Steeds viel de evenwichtigheid van haar Olympische vorm ver te zoeken, waardoor ze alsmaar meer achterop raakte. Ophefmakende selectiewed strijden met Akke Falkena en Rie neke Demming, die steeds in het nadeel uitvielen, deprimeerden haar uiteindelijk. Toen daar het vorig seizoen het minimale tekort van zes tien centimeter nog bijkwam, was duidelijk hoe gespannen ze naar Sapporo 1972 uitkeek. Daar zou ze haar pech en wrevel in een klap de wereld uit kunnen bannen. Door er namelijk een resultaat neer te zetten die de herinnering aan Grenoble weer zou ophalen. Carry Geyssen, de verbetene, was dan terug op het niveau waarop zij thuis hoorde. Theo Ekerschot, die haar in 1963 had ontdekt, begeleidde Carry Geijssens op haar weg naar „wraak". Maar dat mocht weinig meer uithalen. Dat zal vandaag in Eindhoven aan het licht komen als Carry Geyssen ontbreekt (ADVERTENTIE) Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag ofzaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De kalender vergadering van het KNWU - dis trict Zeeland zal op zondag 23 janu ari aanstaande worden gehouden in het restaurant de Caisson in Kapel le. De datums voor wielerwedstrij den moeten tevoren worden inge diend bij consul Ben IJsebaert in Terneuzen. (Van onze sportmedewerker) GOES Jan Sinke is evenals vorig jaar sneldamkampioen van Goes geworden. Sinke won de be slissende partij tegen Wim Dekker. Aan dit toernooi dat voor de tweede maal werd gehouden door de Goese damclub GDC in het restaurant van de sporthal werd ook deelgenomen door enkele jeugdige spelers van di verse scholen uit Goes. In groep 1 kwam dus Sinke op de eerste plaats. De uitslag was verder: 2 Wim Dekker, 3 W. Krijger, 4 O. Scherp, 5 C. J. Hollestelle. Kees Rijk die vorig jaar drie be slissingspartijen speelde tegen Sinke in de finale-groep bereikte nu de eerste groep niet. Hij werd wel eerste in groep twee. In groep drie werd eerste W. de Leeuw, terwijl in groep vier M. Kwakkelaar zich als eerste plaatste. M. de Klerk won in •groep 5. (Van onze sportredactie) HULST Het bestuur van de voetbalvereniging Clinge heeft be sloten geen actie te ondernemen te gen het feit dat de uitwedstrijd tegen Corn Boys van afgelopen zon dag werd afgelast. Twee dagen gele den deelde de penningmeester van Cinge nog mee, dat er zeker contact zou worden opgenomen met de KNVB omdat men er in Clinge van overtuigd was dat het veld in Sas van Gent bespeelbaar gebleken zou zijn als een scheidsrechter het had gekeurd. Nu was het door de consul onbespeelbaar verklaard. Na onder ling overleg heeft het voltallig be stuur echter besloten geen Macht in te dienen bij de KNVB. Bij het Sasse Corn Boys zag het bestuur helemaal geen reden voor een Clin- ges protest, want volgens voorzitter Marquinie is het het bestuur van Corn Boys al lang bekend - via een brief van de gemeente - dat de sportvelden op de Valcke slechter zijn dan verwacht mocht worden. Weersinvloeden vinden er al te gauw hun uitwerking op. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Vrijdagmorgen organiseert de jeugdcommissie van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, afdeling Terneuzen de eerste jeugd- wielerinstuif in de sporthal van Terneuzen. De instuif, waarmee de commissie propaganda wil maken voor de wielersport in de breedste zin van het woord, begint om tien uur 's morgens. Alle jon gens en meisjes zijn op de instuif welkom. Om de jeugd bezig te hou den hebben verschillende renners belangeloos hun medewerking toege zegd. De jeugd kan voor men zelf on derling de krachten op de home trainer zal bunnen meten, kunnen genieten van een wedstrijd tussen Peter Kisner, kampioen van Neder land op de weg bij de professionals van 1970 en Charles de Smit, win naar van twee amateurklassiekers in 1971. Verdere deelnemers zijn de amateurs Hektor Doorns en Sjaak Boekhout, de nieuwelingen Bert Beghijn en Tonnie Veerman en de adspiranten Hans Dooms, en Alfred Verschueren. Tussen de wedstrijden door is er gelegenheid om de ren ners vragen te stellen. De instuif zal door vele notabelen uit de Zeeuwse wielerwereld bijgewoond worden. De toegang is gratis. (ADVERTENTIE) Warmie waar u maar wilt en zodra u maar wili. In een wip.Wani Daalderop plaalradiatoren zijn niet gevuld mei water of olie. Beginnen daardoor meiéén na hei aanzeilen heerlijke warmie uii ie siralen. De ideale warmtebron voor siudeer- en hobbyverirek. Voor logeer- en kinderkamer. Voor alle vertrekken die niet doorlopend, maar wel vaak opééns warm moeten zijn. Vast te monteren of verplaatsbaar (op pooijes of wielijes). Al vanaf ƒ89,-. Geen bedrag om siraks kou voor ie lijden, vindt u niet? plaalradiatoren

de Stem | 1971 | | pagina 15