MISDAAD VIERDE HOOGTIJ DIT JAAR Niet alle moor den opge lost NIEUWE FASE IN EMANCIPATIENACHTARBEID VOOR DE VROUW vrijwillige ziekenfondsverzekering binnenland buitenland Rotterdammer gedood met „drietje" Ontslag rechts vervolging naturisten Electrofiets Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags voor het publiek gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1972 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dab-naar we oprecht hopen-uveel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken in Nederland. papier oor uw pen Godfried Bomans Dierenhandel NS-farieven (4) Poezen Woensdag 29 december 1971 15 JVa dagenlang zowel de Belgische als Nederlandse politie te vlug af te zijn geweest gaf Robert van S. zich in Ede totaal uitgeput ge wonnen. Het Amsterdamse jochie^ Bastiaan Bloemena werd op gruwelijke wijze vermoord. Van de dader(s) nog geen spoor. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het nu bij na achter ons liggende jaar is het aantal misdaden weer ern stig gestegen ten opzichte van voorgaande jaren. Dit jaar kwa men alleen al bijna zeventig mensen op gewelddadige wijze om het leven. Het laatste nieuws uit de moordenreeks komt uit Dordrecht, waar in de nacht van maandag op dinsdag een kaste lein door messteken om het le ven werd gebracht door een dronken cafébezoeker. Hieronder laten we in het kort enkele geruchtmakende misda den en de justitiële afwikkeling bp van in veel gevallen bleef de zaak onopgelost de revue passeren. Op 1 april veroordeelde de Bos sche rechtbank een 47-jarige admi nistrateur uit Nieuwkuyk tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek (eis vier jaar). De verdachte stond terecht, omdat hij in een periode van tien jaar ten nadele van de n.v. Verkade een bedrag van bijna drie miljoen gulden verduisterde en voorts nog herhaaldelijk vals heid in geschrifte had gepleegd. De huurmoord op de 38-jarige Ita liaanse restauranthouder Romano Mazzili uit Amsterdam het slachtoffer werd op 19 april in de slaapkamer van zijn woning dood geschoten was het begin van een groot familiedrama. Uit het onderzoek bleek, dat de echtgenote van de restauranthouder de 60- jarige „Johnny de Chinees" bereid had gevonden de restauranthouder voor f 50.000,- te vermoorden. Er waren in deze zaak vier verdach ten. De beide hoofdverdachten, John ny de Chinees en mevr. Mazzili, werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van resp. 15 (moord) en 5 jaar (opzettelijke medeplich tigheid en uitlokking tot moord). De officier van justitie te Amster dam ging op 2 november tegen het vonnis van de rechtbank in appel bij het Amsterdamse gerechts hof. De president van het Haagse ge rechtshof sprak op 28 april de 19- jarige leerling-verpleegster Paula F. uit Rotterdam conform de eis van de advocaat-fiscaal vrij van de tenlastelegging, als zou zij schuldig geweest zijn aan de dood van een 68-jarige patiënt. Deze had bij een bloedtransfusie een verkeerd zakje bloed toegediend gekregen. In Alkmaar ontstond in de ngcht van 12 op 13 mei paniek, toen achter elkaar op verschillende plaatsen vijf branden in de bin nenstad ontstonden. Ruim honderd brandweermannen kwamen in ak- tie. De pyromaan werd de volgen de ochtend met nog lucifers op zak slapend op een bank aange houden. De verdachte,, de 30-jarige Hielke K. zonder vaste woon- öf' verblijfplaats moest zich op 12 -ok tober voor de Alkmaarse recht bank verantwoorden en bekende in één jaar tijd in totaal zeventien branden te hebben gesticht (scha de in totaal f6 miljoen). Hij werd veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en t.b.r. Tegen hem was eerder drie jaar geëist. Het gerechtshof in Den Bosch veroordeelde op 18 mei een 63- jarige vrouw uit Breda, die in de periode maart tot mei 1970 haar man door vergiftiging met thallium om het leven had gebracht tot zeven jaar gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. De advocaat-generaal had op 5 mei tien jaar cel tegen haar geëist. In de nacht van 20 op 21 juni werd in een polderslootje dicht bij haar woonplaats Uithoorn de blon de 15-jarige Cora Mantel gewurgd aangetroffen. Er werd f 10.000,- uitgeloofd voor degene die aanwij zingen kon geven. Een recherche team van de rijkspolitie onder zocht talrijke tips, maar vond de moordenaar van deze vermoedelij ke „crime passionel" niet. Op 22 juni veroordeelde de Haagse rechtbank een Griekse kok tot vier jaar gevangenisstraf, om dat hij de chef-kok van hotel „De Wittenburg" te Wassenaar in 1970 had doodgeschoten. De officier van justitie had acht jaar geëist. De rechtbank in Den Haag be handelde op 25 juni de zaak tegen de 25-jarige Delftse verkoper Hans K., verdacht van moord op de 21- jarige mevr. Ada Lansbergen-Hol- scher op 24 november 1970 en van een poging tot doodslag op een andere vrouw. De wurgzaak kreeg indertijd veel aandacht, doordat de dader tal van tips doorgaf uit naam van „mijnheer X". De moor denaar werd op 5 januari gegre- Pen- - - i Op 9 juli ontsloeg de Haagse ■.-rechtbank conform-de-els'van de' officier van justitie de verkoper van rechtsvervolging en gelastte zijn plaatsing in een psychiatrische inrichting en t.b.r. De tragische geschiedenis kreeg een abrupt ein de, toen de „wurger van Delft" zich op 24 november precies een jaar na de moord op de Delft- se vrouw in het Van Mesdag asiel in Groningen van het leven beroofde. De Roermondse politie vond op 8 juli in het Limburgse kanaal van Wessem naar Nederweert het lijk van de 18-jarige Thijs Probst uit Tegelen. De moordenaar had het slachtoffer geboeid en met een brok beton (27 kilo) in het water gegooid. Ondanks alle naspeurin gen bleef de zaak onopgelost. De rechtbank in Amsterdam ver oordeelde op 14 juli een 19- en een 25-jarige man uit Amsterdam tot 14 jaar gevangenisstraf wegens moord op een 56-jarige magazijn bediende. Tegen beiden was aan vankelijk 18 jaar geëist. De 9-jarige Bastiaan Bloemena uit Amsterdam werd op vrijdag 6 augustus bij het recreatiecentrum bij Wilnis dood aangetroffen. Het jochie was twee dagen tevoren met een vriendje gaan spelen. De jon gen bleek gewurgd te zijn en zijn lijkje werd geheel ontkleed in een bruin-groen kleed verstopt. Wel kon de fabrikant van het vrij unieke kleed worden opgespoord, maar verder licht in de vermoede lijk seksuele wurgmoord kwam er niet. De politie ging meer dan 500 tips na, doch de dader bleef on vindbaar. In de nacht van 20 op 21 augus tus werd in het Groningse plaatsje Ten Boer het stoffelijk overschot gevonden van de 84-jarige alleen wonende emeritus-predikant ds. W.R. Diephuis. Hij werd in zijn slaap verrast door twee dorpsgeno ten, die hem met een broodmes doodstaken. De beide daders van deze roofmoord werden gearres teerd. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke t.b.r. (eis 8 jaar en t.b.r.) luidde het vonnis van de krijgsraad in Arn hem op 30 november tegen de 22- jarige dienstplichtig militair Ro bert van S., die in de nacht van 2 op 3 mei in het Belgische Knokke onverhoeds met een Uzi-mitrail leur twee Belgische politiemannen had doodgeschoten, die hem naar zijn autopapieren hadden ge vraagd. Hij verwondde ook nog twee an dere agenten. Er volgde een groot scheepse klopjacht van zowel de Belgische als de Nederlandse poli tie en in de nacht van 5 op 6 mei werd de moordenaar op het kazer neterrein van de El jas Beeckman- kazerne in Ede, waar hij was gele gerd, uiteindelijk door zijn eigen makkers gegrepen. Tijdens de uitspraak van de rechtszaak zei de president, dat verdachte zeker tot 20 jaar cel zou zijn veroordeeld, ware het niet dat het psychiatrische rapport had ge concludeerd, dat verdachte tijdens het plegen van zijn daden een ziekelijke stoornis moet hebben gehad. De uiteindelijke veroorde ling was gebaseerd op tweemaal doodslag, tweemaal poging tot doodslag en diefstal meermalen ge pleegd. Op 30 november tekende de auditeur-militair bij de krijgs raad in Arnhem hoger beroep aan tegen het vonnis. „Radio Nordsee International" verdween zaterdagavond 15 mei om half twaalf uit de ether na een bomaanslag. De volgende dag hield de Haagse politie drie duikers aan, die ervan werden verdacht de aan slag te hebben gepleegd. Het duur de niet lang of de mannen, achter de schermen werden bekend: de, 62-jarige Veronica-directeur Buil V. en diens medewerker, de 49- jarige Norbert J., beiden uit Loos- drecht. Voor het „welslagen" van de aanslag op Radio Nordsee zou den de drie duikers ieder f 25.000,- hebben ontvangen. Op 21 september veroordeelde de rechtbank in Den Haag de bei de hoofdverdachten conform de eis van de officier van justitie tot één jaar gevangenisstraf met aftrek wegens medeplichtigheid aan zee roof op het zendschip „Mebo 2". De drie duikers werden eveneens tot een jaar cel veroordeeld. Zij gingen later tegen dit vonnis in hoger beroep, maar op 22 decem ber vorderde de advocaat-generaal bevestiging van het Haagse recht- bankvonnis. Het gerechtshof zal op 5 januari 1972 vonnis wijzen. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft nog steeds geen spoor van de 'man die in de vroege avond van 15 december de 55-jarige Rotterdammer Hendrik van Tricht van het leven beroofde. Het enige aanknopingspunt is het wapen waarmee Van Tricht op het hoofd werd geslaten, voordat hij in het water van de Nieuwe Maas te rechtkwam en verdronk. Het is een gebruikte hamer met een kop van hard zwart rubber en een houten steel met een lengte van 36 cm. Volgens de politie gaat het om een z.g. drietje. ALKMAAR (ANP) De recht bank in Alkmaar heeft twee leden van de Nederlandse Federatie van Naturistenvereniging in een door henzelf uitgelokt proefproces vrijge sproken van de hun ten laste geleg de schending van de openbare zeden en eerbaarheid. De twee verdachten hadden zich op 22 augustus op het strand van Callantsoog bloot laten verbaliseren door de rijkspolitie. Op 14 december had de officier van justitie bij de rechtbank in Alkmaar wegens schending van het over de openbare schennis handelen de art. 239 van het wetboek van strafrecht een symbolische boete van f 20 of twee dagen hechtenis geëist. De verdediger had voor beide ver dachten ontslag van rechtsvervol ging gevraagd, omdat het hier ging om ideële exhibitie. RECIFE (AP) Een 71 jaar oude Braziliaanse uitvinder beweert dat Solex en Suzuki belangstelling to nen voor de elektrische fiets die hij heeft uitgevonden. Jose Augusto de Farias zette uit een dat de fiets wordt aangedreven door de motortjes dit op het voor- en achterwiel zijn gemonteerd en die bij licht trappen voor een goede snelheid zorgen. Farias zegt dat bet trappen slechts 30 procent van de energie eist welke een fietser an ders moet opbrengen. AMSTERDAM (ANP) De be staande landelijke reductieregeling, waardoor aan de daarvoor in aan merking komende vrijwillig verze kerden met geringe draagkracht een reductie op de premie wordt ver leend, zal in 1972 worden voortge zet, zo heeft de Ziekenfondsraad in een communiqué meegedeeld. De inkomensgrens van deze lande lijke reductieregeling is voor 1972 opgetrokken van f 10.850 tot f 11.700. De bodempremie, die voor de premiereductieregeling zal gelden, bedmaagit 60% van de te betalen premie, waar ten minste f 37,45 per maand. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De emancipatie van de vrouw heeft een nieuwe fase bereikt. In ons land wordt de weg vrijgemaakt voor het verrich ten van nachtdiensten door de in de industrie werkzame vrouwen. Deze vrouwen hun aantal wordt door het NVV op ruim 200.000 geschat zijn tot dusverre voor nachtdienst gevrijwaard gebleven. Nederland was gebonden aan een internationaal, uit de twintiger ja— (ADVERTENTIE) ren stammend, verdrag, waarin zulks wordt verboden. Dit verdrag wordt nu eenzijdig door Nederland opgezegd. Een be treffend wetsontwerp zal spoedig worden ingediend. Een definitieve beslissing over het toestaan van nachtdienst voor in de industrie werkzame vrouwen, wordt door de woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen, mr. J. van Gorkom, in de loop van het komende jaar verwacht. Zowel de woordvoerder van de werkgevers MM als die van het NVV Nel Tegelaar leggen er de nadruk op dat vrouwen door de opzegging van het verdrag niet meteen ingeschakeld mogen wor den bij nachtarbeid in de indus trie. Maar er zijn geen sancties mogelijk, als dat wel gebeurt. In ieder geval 'moet de hele kwestie nog uitgebreid in de Tweede Ka mer worden behandeld. Nel Tegelaar: „Dit verdrag met Internationaal Arbeids Bureau in Genève wordt nu opgezegd, omdat het een looptijd van tien jaar heeft. Wat inhoudt dat, als het nu niet was opgezegd, dit niet meer mogelijk was voor 1982. Wat dom weg te lang is, zelfs als nu op dit ogenblik niet zonder meer zou worden besloten tot een intrekking van het verbod voor nachtdiensten voor de in de industrie werkzame vrouwen." Het opzeggen van het verdrag moet gezien worden, zegt mr. Van Gorkum, als een handelwijze wel ke noodzakelijk is om de discussie over dit onderwerp niet onver hoopt te blokkeren. „Doordat Neder land dat verdrag heeft opgezegd, Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. bestaat de gelegenheid deze zaak in alle rust en kalmte, en zonder dat het haastwerk moet worden, voor te bereiden." De werkgevers zijn „gematigd voor" het inschakelen van vrou wen bij de nachtdiensten. De vak bonden hebben hun definitieve standpunt nog niet bepaald, aldus NW-woordvoerster Nel Tegelaar. Men wil, zegt zij, hier deze mate rie eerst in eigen kring bestude ren, voordat een officieel stand punt wordt ingenomen. Mr. van Gorkum verwacht dat het verbod tot nachtdiensten voor vrouwen inderdaad definitief wordt afgeschaft. Hij noemt dit „een onvermijdelijk resultaat van de trend tot gelijke en gelijkwaardige behandeling van mannen en vrou wen in het arbeidsproces. Behalve de voordelen moet de vrouw daar van ook de nadelige consequenties dragen." De werkgevers woordvoerder noemt het tot nog toe bestaande verbod „in zekere zin discrimine rend voor de vrouw". Waarbij de werkgevers verder nog het argu ment hanteren dat de onmogelijk heid vrouwen in nachtploegen in te schakelen een belemmering vormt voor een optimale ontplooi ing van het bedrijfsleven. „Immers," zegt mr. Van Gorkum, „voor het werk dat overdag door vrouwen wordt verricht, moeten' 's nachts mannen worden ingescha- k«ld. En verwijzend naar het nog steeds stijgende aantal werkende vrou wen stelt mr. Van Gorkum dat het streven naar „gelijkschakeling' sterker en sterker zal worden. Er bestaan weinig motieven, stelt de heer Van Gorkum,1 om te ver hinderen dat vrouwen de nacht dienst ingaan. „Toen die overeen komst zo'n 50 jaar geleden werd gesloten, bestond er een zekere weerzin tegen de werkende vrouw, Die algemene weerzin kreeg hele maal zijn beslag in het werken 's nachts. Bovendien was 'men in die tijd vrij algemeen de mening toe gedaan dat het geen pas gaf wan neer een vrouw in nachtelijke uren alleen op straat verbleef. En dan is er nog een argument dat destijds wellicht belangrijk was, maar waar thans veel minder zwaar aan wordt getild: nacht dienst is over het algemeen vrij zwaar werk. Maar bijna niemand vindt dit nu nog reden om het mannen wél en vrouwen niet aan te doen." De Vereniging van Nederlandse Ondernemingen heeft „niet het minste idee" hoe de invoering van de nachtdienst voor de in de in dustrie werkzame vrouwen door de betrokkenen zelf zal worden opgevat. Een juist inzicht hierin bestaat 'momenteel ook nog niet bij de vakbeweging. NW-woordvoerster Nel Tegelaar: „Op het eerste ge zicht kun je je voorstellen dat de mensen het niet zo prettig zullen vinden. Er kleven inderdaad nade len aan de nachtdienst, en moge lijk dat die nadelen de vrouwen het eerste zullen opvallen. Maar van de andere kant bestaan er al genoeg vrouwen die 's nachts wél werken. Verpleegsters bijvoor beeld. Of telefonistes bij de PTT. En de mensen die het doen, weten gewoon niet anders. Wellicht dat we het binnen de kortste keren een doodgewone zaak vinden wan neer vrouwen ook nachtdienst draaien, zoals hun mannelijke col lega's. Dat is heel best mogelijk, maar de definitieve discussie er over begint nu pas werkelijk op gang te koanen." Brieven -oor aeze ruoriek moeten met vol» ledige naam en adres worden ondertekend. Bij oublicatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uitzondering zei van deze regel wor* den afgeweken Naam en adres zijn dan bij Je redactie oekend. Publicatie van brieven 'verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle. gevallen een» i» WPl houd, c.q. strekking. Helaas is alweer een voor ons land karakteristiek figuur overleden. Zijn onweerlegbare invloed is al in di verse toonaarden bezongen Als bewonderaar van zo'n uniek persoon als Godfried Bomans was, kun je je alleen in stilte afvragen: moest dat nou; moest er al na 58 jaar een punt gezet worden aan zijn aardse bestaan? Met het heengaan van Godfried Bomans is er een grote leegte ont staan die m.i. niet meer opgevuld zal en kan worden, helaas..Geluk kig hebben we nog vele kostbare herinneringen aan zijn aardse be staan, waarvan met name het tv- programma „Boïnans in triplo" op talrijke mensen grote indruk ge maakt heeft. Het werk van Godfried Bomans heeft op eenzame hoogte gestaan. Ontzaglijk veel mensen heeft hij plezier gedaan met zijn boeken, ar tikelen en zijn tv-uitzendingen. Dat alles zullen we erg gaan missen in de toekomst. Ik vind het uitermate jamEmer dat zo'n uitnemend auteur en journalist nimmer een literaire onderscheiding heeft gekregen. BREDA F. W. VAN MOLL Naar aanleiding van het artikel in De Ste'm over de dierenhandel wilde ik het volgende opmerken. Dat men van de zijde van Dibevo stappen wil ondernemen tegen de beunhazen en de illegale handelaren is alleen maar te prijzen, want wat er op dit ter rein gebeurt is meer dan schandalig. Maar er moet nog veel meer gebeu ren, b.v. stelling nemen tegen de verfoeilijke gewoonten van het pu bliek om uit status-overwegingen, allerlei dieren in huis te nemen die geen huisdier zijn. Voor die stelling- name is kennis van zaken nodig, om te kunnen adviseren wat huisdieren zijn en wat niet. Helaas moet men constateren dat die kennis lang niet altijd aanwezig, is, ook van de zijde van Dibevo mag wel eens wat voor lichting gegeven worden. Er is nu gelukkig eindelijk het wetsontwerp, „Bedreigde diersoorten" wat in 1947 al klaar lag, door Staatssecretaris Vonhoff van C.R.M. ingediend. Maar dit gaat helaas lang niei ver genoeg. Wij, van de Commissie Exotische Dieren van het Confederatief Or gaan Dierenbescherming, zouden het liefst zien dat naast deze wet (waartoe wij enige pressie hebben uitgeoefend) ook nog een wettelijke regeling kwam om de handel in apen, en schildpadden e.a. dieren sterk af te remmen. De Dibevo zou hier een steentje aan bij kunnen dragen door haar leden op het hart te binden dat zij eventuele kopers goed op de geva ren van exotische dieren in huis wij zen. GEERTRUIDENBERG W. J. KOCH, (Lid van de genoemde commissie). In een redaktionee! commentaar op het eerste ingezonden stuk van de heer M. Vol d.d. 22-12, waarin hij de blammage van Drees t.a.v. zijn openbaar vervoersbeleid aan haalt, stelt de red-actie, dat de N.S. een tariefsverhoging van gemiddeld 9,5% heeft doorgevoerd en dat ter dus ook spoorkaartjes zijn, die min der zijn gaan kosten. Zoudt u mij van dit laatste een voorbeeld kunnen geven? Ik kan dit gewoon niet geloven, temeer daar ik zelf, net als de heer Vol, een analo ge ervaring heb opgedaan op het traject Breda-Utrecht, waar een ver hoging van meer dan 11% is doorge voerd n.l. van f 7,20 naar f 8,00. De N.S. zelf om een objectief oordeel vragen lijkt mij overigens nutteloos. Want dan kun je al bij voorbaat als Bredanaar het antwoord verwachten, dat een spoorkaartje er gens in Noord-Friesland toevallig in prijs is gedaald. BREDA YGE LOOMANS. (Naarmate de afstanden toenemen drukt de verhoging ook al door de afronding op een dubbeltje minder. Breda-Groningen was f 16,80 wordt f 17,60: verhoging min der dan vijf procent. Breda-Maas- tricht was f 11,80 wordt f 12,60: verhoging zeven procent. Breda-Am- sterdam was f 9,80 wordt f 10,60: verhoging nog geen acht procent. Sommige tarieven werden in het geheel niet verhoogd. Zoals het achtdaags-abonnement dat op f 44 - hleef staanRedactiet 'Weer iemand die onze poezen een schop achterna moet geven in ver band met die kolder van V. te N. Zou die zoon van W. de S. evengoed niet aan een oog blind geworden zijn als zijn moeder niet in de buurt van katten was geweest. Al zouden mijn poezen de laatste op aarde zijn, dan hield ik ze nog TERNEUZEN F. V. D. HOEK

de Stem | 1971 | | pagina 13