denburg ANDEL IN KERSTBOMENEEN NIET GECONTROLEERDE BIJVERDIENSTE „De Stoof" voorlopig niet onderdak Akkerbouw heeft grond nodig liïïim ZEELAND IN LACHSPIEGEL VAN RINUS Tuinbouw gaat moeilijke tijd tegemoet Axel plant 200 bomen Waterleidingmij. Zeeland legde buizennet zonder bouwvergunning IRS. J. DE VEER VAN LEI TOT BOEREN TT ZEEUWSCH-VLAANDEREN 2 I Woensdag 22 december 1971 stad streék MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLA1MINCK [pklaringen Onzekerheid over Koewacht' s (kerstjlicht THEMA CIJFERS Kloosterzande -fesc/tëhp&të at, Clinge Koewacht 3 erslaggevers) jtemming heeft de raad van Aard® idering de begroting voor 1972 goei e beschouwingen toonden de raad dat de begroting sluitend is en tr 6.000.— voord op de algemene beschouw, <en dankte burgemeester M. va Berckel de raadsleden voor hun va rouwen. Over bevriezing van topss .arissen kon niets gezegd worde jmdat dit nu eenmaal gebeurt v! binnenlandse Zaken en G.S, roorzitter was van mening dat le openheid in Aardenburg nitï nankeert en dacht dat het door reer Van Bellegem te berde jrachte op een misverstand rustt? 3e Herenweg stond bij b. en w, o iet prioriteitenlijstje. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - BREDA zijn weinig zaken in Nederland z0 on-Nederlands zijn als de Bel in kerstbomen. On-Neder- js van wege de vrijheid. Nie- ,i[ in Nederland weet hoeveel spar er binnen onze landsgren- wordt gekweekt met bestem- m kerstboom, neimand weet hoe- [1 kerstbomen er in deze dagen in markt zijn, niemand controleert „lïkeurig hoeveel er geïmporteerd l(jen, niemand ook bemoeit zich ,1de prijsvorming. 1) niettemin of misschien juist ji'door floreert de handel in de istbomen ieder jaar opnieuw en jkbaar steeds meer, met name in steden. Daar krijgen keurig be- e pleinen plotseling het aanzien een perceeltje bos en parkeer- otsen worden verkoopplaatsen, terwille van de vrede od Het aantal kerstbomen dat in ons land wordt verhandeld is alleen maar bij benadering te schatten. Maar volgens deskundigen kan men gevoegelijk aannemen, dat in zo'n 3 miljoen huizen in Nederland, zowel van gezinnen als van alleenstaanden, de kerstboom een plaatsje krijgt. Daarmee is aan de behoefte uiter aard niet voldaan, want scholen, zie kenhuizen, bejaardenhuizen, allerlei verpleeginrichtingen, kerken, show rooms, grote (en kleinere) winkels, kantoren en dergelijke worden steeds meer „consument" van kerst bomen, terwijl daarnaast de kerst boom tussen Sinterklaas en Kerst mis ook meer en meer gebruikt wordt als straatversiering. Het lijkt niet overdreven de be hoefte in ons land op zo'n 4 miljoen bomen jaarlijks te stellen, een be hoefte waarin de produktie van ei gen bodem niet kan voorzien. Daar om worden kerstbomen in ons land ingevoerd uit Luxemburg, België (de Ardennen) en Duitsland. In Nederland is Drente de voor naamste leverancier- Met Overijssel en Gelderland behoort trouwens Brabant ook bij de groten. De grote hap van de kerstboom- produktie is in handen van particu liere kwekers, maar dat zijn lang niet allemaal boomkwekers van be roep. Ook boeren en andere eigena ren van stukjes grond zetten er fijnspar op, die binnen de tien jaar geschikt is om in onze huiskamers de kerstsfeer op te roepen. Met de handel is het precies zo gesteld. Kort na Sinterklaas duiken er tal van gelegenheidshandelaren op, die zelf de kerstbomen in partij en opdoen en ze, voornamelijk via de straathandel, aan het publiek slijten. Ook Staatsbosbeheer wordt tegen de kerstdagen actief op dit terrein, maar daar beperkt de han del zich tot dat deel van de fijn- sparkwekerijen- dat overschiet na het noodzakelijke uitdunnen. Men wacht daarmee tot deze tijd omdat de „schoonmaak" van het bos dan nog wat oplevert. Grote hoeveelhe den zijn dat overigens niet. Slechts enkele houtvesterijen brengen hoe veelheden kerstbomen-op-huiska merformaat van enige betekenis aan de markt. Van oudsher hebben bij de kerst boom de lichtjes gehoord. Aanvan kelijk waren dat de echte kaarsjes, mooi, maar brandgevaarlijk. Later kwamen de veel veiliger elektrische „kaarsjes" ervoor in de plaats. Op het ogenblik maakt het echte kaars licht weer furore, overigens niet in de kex-stboom en eigenlijk ook niet gebonden aan Kerstmis. Maar de kerstdagen geven uiteraard wel een hausse in de kaarsenhandel te zien. Kaarsen worden meer en meer echte stukjes versiering in huis. De fabri kanten spelen daar op in met een grote variatie in vorm, kleur en formaat. In een Bredase „kaarsen kelder" verzekerde men ons, dat er het hele jaar door, maar vooral in deze dagen, nogal wat geld aan kaarsen als versiering wordt be steed. De kenners onder de kopers vragen zelfs naar speciale merken. Ook in de prijzen blijkt een grote ken, grote „gebeeldhouwde" kaarsen variatie te zijn- Prijzen tot f 10,- in de handel waarvoor men honder- worden vrij gemakkelijk betaald, den guldens per stuk moet neertel- maar daarnaast zijn er pronkstuk- len. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het vera 7an de raadsleden Van Helden, Vi [waarden, De Clerck en De Buyi >m aan de raadsagenda een punt! e voegen met betrekking tot bi verkrijgen van onderdak voor inlangs opgerichte soos De SU leeft er niet toe kunnen leiden f leze club voorlopig onder de paiui lit. Na overleg met genoemde Iedf van de raad Aardenburg en met} «evaardigden van De Stoof had i :ollegc van b. en w. gewezen op nogelijkheid het Dorpshuis te St Cruis voor de activiteiten aan venden. Ter vergadering versch# 'chter een schrijven van de so at zij na rijp beraad het aanbod n onden aanvaarden. Dit besluit we loor de raadsleden De Clerck, Va lelden en Iwaarden ten zeen letreurd, te meer omdat zij hadji :ehoopt dat men na de start tel iruis mogelijk in een later stadf Aardenburg onderdak zou vt en. De heer De Clerck opperde k3 lee een deel van het Kasteel de E erschans te gebruiken, dat tb; erhuurd is aan de Belgische slii ing voor het jeugdtoerisme. Of urgemeester Van Berkel betrcurf e beslissing van de soos, omdat ht oilege ter vergadering aan de ras ad willen voorstellen, het Dorpsm St.-Kruis „om niet" aan de si r beschikking te stellen. Raadslid Paridaen uit St. as er niet rouwig om, dat de iet naar St.-Kruis kwam, hoewel zijns inziens best had mogen k| en. Bepaald sombere geluiden n de raadsleden Ferket en Vi ellegem horen over de sozen in S lgemeen. Zij lieten duidelijk i en dat er na een eenmaal genu sslissing door het gemeentebesM ok een grote verantwoordelijk!»'! oor dit bestuur ontstaat. De raai isloot tenslotte het verzoek van dl ios in handen van b. en w. testelf n voor nader beraad. II ijl (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De produktie-omvang per man zou gezien de ont wikkelingen op de afzetmarkt en de kostenstijgingen op allerlei ge bied voor de akkarbouwbedrijven op dit moment 30 hectare moeten bedragen. In 1980 is een produktie-omvang van 50 hectare per man nodig, wil men althans in staat blijven om door verhoging van de produktiviteit de stijging van de lasten en de risico's op te vangen, Bij toepassing van grote landbouwwerktuigen op samenwerkende akkerbouwbedrijven komt men voor dit ogenblik tot een optima le bedrijfsgrootte van 150 ha. In 1980 zal dit evenwel 250 ha moeten zijn. i Een beeld van de vergaderzaal fes de Zeeuwsch-Vlaamse land- (ADVERTENTIE) lOBLAD VOOR ZUIDWEST 1 Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS m.i.v. l-l-'72: 23,25 per kwartaal, binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten) f 7,83 per maand (excl. 15 ct. incassokosten). RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, el. 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, .el. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, el. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Kuiten kantooruren: tel. 01140- 3751. en tel. 01158-1940 (Z. Vlaanderen) ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Wnd. inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316) Hulst en O.Z. Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) 'ostburg en W.Z. Vlaanderen: A. Vergouwe (01172-1878) kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman (01155-1224) Moord- en Zuid-Beveland: 1. H. van den Berge. EDACTIE ZEELAND: ureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 01180-7764. hef Zeeland: F. Koopman, tel. 01180-7438 ledacteur Goes: M. Kersten, tel. 01100-6584 oördinerend redacteur eeuwsch-Vlaanderen: f. van Berkel, tel. 01150-4866. ledacteur O. Z. - Vlaanderen: A. Verlind, tel. 01140-3751. b.g.g. semafoon via: 91600-22341 of 01608-2073 of 01155-2237. ledacteur Kanaalzone en Terneuzen: 1. van der Helm, tel. 01150-4865 Sportredactie Zeeland: 1. van Deursen, tel. 01155-1317 fotojournalist Zeeland: "or J. de Boer, tel. 01155-2237 AAN VOORDELIGE PRIJZEN (IESEIOLIE en BRANDSTOFFEN Vlotte bediening HULST, tel. 01140-2628/3773 Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Vrij zacht met hier en daar opklaringen maar Wijk ook regen. Msvooruitzichten in cijfers ge leld over Nederland. donderdag: aantal uren zon: 5; min.-temp.: 3 tot 7 graden normaal; max.-temp.: 2 tot 6 en boven normaal; kans op een e periode van minstens 12 uur: 'Ment; kans op een geheel droog 60 procent. "r vrijdag: aantal uren zon: 0 I; min.-temp.: 3 tot 7 graden, bo- normaal; max.-temp.: 2 tot 6 gra- Wen normaal; kans op een periode van minstens 12 uur: 'ocent: kans op een geheel dfdog "1: 60 proeent. 260 (plus T); Rheinfeld'en1 (plus 16), Straatsburg 170 (plus Plittersdorf 294 (plus 6), 'o 358 (plus 12>, Ploehingen jplus 1), Mannheim 154 (min tanbach 130 (onv), Mainz 180 8), Bingen 87 (onv), Kaub 106 3), Trier 244 (plus 8), ,Ko- 121 (plus 3), Keulen 69 (plus Mirort 230 (onv), Lobith 851 Pannerdense kop 827 (min "imegen 651 (min 6), IJsselkop tain 2), Eefde IJssel 330 (min «venter 218 (min 2), Monsin (Plus 4), Borgharen 3913 (plus «Ifeid 1110 (plus 13), Grave de sluis 502 (min 2). donderdag 23 december, op Zoom 7.10 en. 19.35, 6.20 en 18.53, Terneuzen |Ji 18.18, Vlissingen 5.20 en "emeldirage 7.00 en 19.25, (Van onze correspondent) TERNEUZEN De waterleidingmij. „Zeeland" heeft bericht gekregen dat het openbaar ministerie niet in beroep zal gaan tegen een vonnis van de Terneuzense kantonrechter inzake het zonder bouwvergunning aanleg gen van een buizennet. Dit vonnis was schriftelijk op 31 maart j.l. gewezen. De gemeente Terneuzen had proces-verbaal laten opmaken tegen de water leidingmij., omdat in de maanden juni - juli - augustus 1970 in de Vrouwen polder een buizenstelsel van die maatschappij was aangelegd zonder dat daarvoor door Terneuzen een bouwvergunning was afgegeven. De officier van' justitie in Teriieü- zen, mr. C. Keyzer, wees tijdens de behandeling- van de- zaak op de bouwverordening van Terneuzen, waarin een bepaalde definitie van het object „bouwwerk" werd gege ven. „Elke constructie van enige om- (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De donkere dagen voor Kerstmis dreigen voor Koewacht niet alleen vóór Kerst, maar ook tijdens deze feestdagen wel bijzonder donker te worden. De PZEM stelt op het ogenblik in dit dorp namelijk een onderzoek in naar de oor zaak van verschillende storingen op het electriciteitsnet en als ge volg daarvan zit regelmatig een deel van Koewacht zonder stroom. De gemeente zal op de PZEM een beroep doen dit sto- rings-onderzoek tijdens de feest dagen te staken, omdat anders de kans groot is dat in heel deze periode de openbare verlichting uitgeschakeld blijft. vang, die direct of indirect met de grond verbonden is". In zijn vonnis overwoog mr. C. J. M. van Hees dat in de memorie van antwoord bij de woningbouwwet een bouwwerk iets is dat volgens het ge wone spraakgebruik is. Mr. Van Hees vond een leidingstelsel op 1,25 meter onder het maaiveld en niet rustend op een fundering, geen bouwwerk in de zin der woningwet. Nu ook het openbaar ministerie zich bij dit vonnis heeft neergelegd ontgaan diverse gemeenten flinke sommen gelds, die anders voor leges- kosten van een bouwvergunnng zou den moeten worden neergeteld. Er worden immers veel leidingstelsels aangelegd. „Deze primeur" voor Ne derland gaat dus niet door, zoals mr. Keyzer in zijn requisitoir in de zaak tegen de waterleidingmij. zei. Het waren harde cijfers en harde adviezen die drs. J. de Veer, ver bonden aan het Landbouwecono- misch Instituut, gisteren afriep bo ven de hoofden van een zeer groot aantal Zeeuwsch-Vlaamse boeren. Zij waren in hotel Rotterdam te Terneuzen bijeen om aan de hand van drie deskundige inleidingen en een brede, soms bewogen discussie, een oordeel te vormen over hetgeen hen in de naaste toekomst te doen staat. De bijeenkomst was georganiseerd door de Zeeuwsch-Vlaamse land bouwstudieclubs en het consulent schap voor de akkerbouw en de rundveehouderij. Voorzitter A. de Feijter stelde het centrale thema van de studiedag aldus: In -de middeleeuwen konden 100 boeren zoveel telen, dat zij in staat waren om behalve hun eigen gezin nen. ook nog 150 andere mensen te voeden. In de huidige tijd kunnen 100 boeren zonder enige extra-in spanning de hele bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen voeden. De afzetprohlematiek is daarmee ver buiten het gezichtsveld van de teler gekomen. En dit wordt nog erger. „Wij bevinden ons met de op brengst per hectare feitelijk nog maar halverwege", aldus de heer De Feijter, die erop wees dat 50 pro cent van de akkerbouwbedrijven niet meer rendabel te exploiteren is. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de positie van deze bedrijven nog extra bemoeilijkt door het isolement van de regio. „•De akkerbouw voelt zich op het gebied van de prijsvorming, die in Brussel plaatsvindt, achtergesteld'" aldus de heer De Feijter. „Stimule ring van levenskrachtige akker- bouwbedrijven achtte de voorzitter noodzakelijk en billijk. „Het is mo menteel „to be or not to be" van de akkei-bouwbedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen", constateerde hij. Drs. De Veer kwam 'met illustra tieve cijfers. Vanuit een oogpunt van financiering bezien is het zo dat een ondernemer vier ton per man jaar moet investeren om een vol waardige arbeidsplaats méér op zijn bedrijf te scheppen. Daarvan gaat drie ton in de grond zitten. Drs. De Veer opperde dan ook de mogelijk heid om in ^eeuwsch-Vlaanderen tot stichting van een regionale grond bank over te gaan waarmee veel problemen vereenvoudigd zouden worden. Voorzitter De Feijter had kort daarvoor de nationale grond bank een droombeeld genoemd. De directeur van de Cebeco te Rotterdam, mr. H. Westerhout, bena derde het probleem van de akker bouw vanuit de afzet. Tevoren was al gesteld dat de boer in zekere mate zijn belang bij de afzet moet behouden. Mr. Westerhout schetste daarvoor enkele vormen zoals loon- eontract, teelcontract, integratiecon tract, poolovereenkomst e.a. drs. P.C. Muntjewerk van het departe ment van landbouw zette uiteen hoe, door de huidige prijsontwikkelingen, de ove'rheidsmaartegelen ten behoe ve van een structuurbeleid voor de landbouw steeds selectiever wor den. Enkele instrumenten welke de overheid hanteert zijn de ruilverka velingen en het borgstellingsfonds. Daarnaast zijn er regelingen waar naar de boer pas grijpt als het water hem tot de lippen is geste gen. Uit de discussies bleek dat de landbouw de zaken liever aan de wortel de prijspolitiek aange pakt ziet, maar boven alles hing de onwrikbare uitspraakvan drs. De Veer: „Produktiviteitwerhoging is de minimale voorwaarde voor het voortbestaan van de akkerbouw. Voor de melkveehouderij met name ligt dit nog moeilijker. Popconcert In dancing het Wit te Huis in Kloosterzande geeft de Belgische popformatie „A little les than more" twee concerten op zon dag, 26 december. In de pauze van dit programma treedt Bueno de Mesquita op. Aanvang om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) vraag kleurenbrochure dealerlljst aan bij Riha Harderwijk (Van onze kunstredactie) Zijn levenstaak was simpel en eenvoudig. Hij zou Zeeland een groot geschenk nalaten: een Be wustzijn. Dat zou tot uiting kim men komen door een Beweging op gang te brengen. Na de strijd tegen het water wenkte een nieu we strijd: die tegen de patat en mayonaise, tegen uitsmijters en juke-boxen, tegen uitspatting en verbastering. Let wel, hij predik te geen haat, hij predikte bezin ning. De run op de welvaart moest geremd worden wilde het Zeeuwse volkskarakter kunnen blijven bestaan. Luctor et Emer ge. De man, die zich voor deze opdracht gesteld ziet is Reilof Willem van Heenvliet, oftewel de bastaard. Hij is de motor van Zeelandia, een nieuwe, evenveel ondergrondse als bovengrondse beweging, bm Zeeland „zuiver"-- te houden. De Amsterdamse jon geman met journalistieke aspira ties, Rutger Maria Lemming, wordt daarbij ingeschakeld om alle gevaren (met name de ex ploitatie van toeristen en Belgi sche sportvissers) neer te leggen in een boekje, het zogenaamde gele boekje van de bastaard. De ze Lemming wordt daarbij echter betrokken in een moord-en- doodslag-situatie. Deze vormt het verhaal voor het nieuwe boek van Rinus Ferdinandusse: De Bloedkoralen van de Bastaard (uitg'. De Arbeiderspers - ƒ10,-). „Een harde sriller" staat er op de kaft. Er vallen inderdaad een aantal lijken; er wordt brand ge sticht; geschoten etc. Van dit soort verhalen zijn er meer, al hanteert niet iedere auteur van thrillers zo handig en goed de pen (typemachine) als Ferdinan dusse. Maar als Zeeuw kent Ri nus zijn pappenheimers en volgt hij vanuit Amsterdam met jour nalistieke belangstelling het rei len en zeilen van het Delta-Zee land in de welvaartsmaatschap pij. „Geleerden kunnen alles ver klaren, maar de Zeeuwen weten beter", is een citaat, waarmee het boek opent. Ook al staat dan voor ln het boek de gemeenplaats, dat alle personen en instellingen in dit boek aan de fantasie van de schrijver ontsproten zijn, iedere Zeeuw en ook niet-Zeeuw zal veel herkennen. „Wat je graag zou willen, een beetje wrikken in het establishment hier, jongen, schrijf dat maar op je buik", laat hij iemand tegen Lemming zeg gen.... Dat een deel van deze geschie denis zich afspeelt in De Koren beurs in Goes is bijvoorbeeld al leen maar een uiterlijk herken baar teken. Maar wat te zeggen van een opmerking als: „We heb ben hier 's een zaak gehad met malversaties bij een provinciaal bedrijf. Dat konden ze zelfs niet in de doofpot houden. Er kw,aim een grote rel van, maar de ver antwoordelijke man van Gedepu teerde Staten kon toch rustig blijven zitten. Dat hechtwerk aan de top zit goed, dat houdt elkaar op". „Zeeland worstelt moedig on der de terreur van een geheim zinnige actiegroep", is de onderti teling van het boek. Een verhaal over de strijd tussen een bijbels landelijke romantiek (het weidse landschap en het volkseigen) en een bijnta calvinistische zakelijk heid moderne stijl (toerisme- geld). Walcheren en Zuid-Beve land is het strijdgebied waar campinghouders gechanteerd worden onder leiding van een Amerikaanse broer1 !"èti zus, dis het bruisende bloed der voorva deren-emigranten maar niet kwijt kunnen. Ferdinandusse doorspekt het verhaal met iro- nisch-sarcastisehe opmerkingen of situaties. „De Geer Hot der Geirsharen; een verhaal dat je van alle Zeeland-kenners kunt horen. Maar niemand rekent daarom eens uit hoeveel Zeeu wen Sieg-Heil-roepers zijn ge worden". Maar Zeeland moet Zeeland blijven. Het bloedkora len-tijdperk (klederdracht) moet gehandhaafd. Maar „Goed Zeeuwsch, goed rond", met de bloedkoralen als een dreigende strop om de hals, staat ontbloot in de fraaie contouren van Rinus' meest nabije familielid als thriller-betamend lokkertje op de frontpagina. Het verhaal, dat via plaatsen als Middelburg, Vlissingen, Wol- phaartsdijk, Biggekerke, Veere etc. loopt, wordt geconcentreerd op de Vluehtberg in Abeledorp. De plaatselijke politie speelt daarbij een onbenullige rol, af hankelijk als ze is van het esta blishment. Het is echt geen boek met „een boodschap", maar het verhaal van een Zeeuw, die Am sterdammer werd en nu met iro nie en op afstand cabaret pleegt met een streek, waarvan de klei nog aan zijn schoenen zit. Rake karakteristieken, lekker om'te le zen en om bij te gnuiven. Het Zeeuwse bloed blijft kruipen. En dan te bedenken, dat overal in den lande Zeeuwen op belangrij ke posten zitten en de geheime genootschappen van de provincie vormen, zoals hijzelf opmerkt. Wat doet Ferdinandusse ook weer? HENK EGBERS Nachtmis De gezangen in de nachtmis en de hoogmis op de eerste kerstdag in Clinge, zullen verzorgd worden door het gemengde zangkoor uit deze plaats. Het staat onder lei ding van J. van Vlieberghe, koster organist. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG 1971 Is, over het algemeen, een goed tuinbouwjaar geweest. Dat stelde de voorzitter van de NCB-Tuinbouwbond, de heer J. Somers, dinsdag in de rede waar mee hij in Tilburg de ledenvergade ring opende. Hij wees er, na de optimistische inleiding van zijn toe spraak, op dat er op wat langere termijn heel wat dreigende wolken voor de Nederlandse tuinbouw in 1970 bracht ze een overschot uit export van vier miljard gulden op de betalingsbalans aan de kim zijn verschenen. De produktiemogelijkheden wor den steeds groter. De afzetmogelijk heden voor tuinbouwprodukten zijn eohter beperkt. Voor de tuinbouwers schept die afgrond onoverkomelijke problemen. Vooral ook omdat ze steeds meer moeten investeren om „bij" te blijven. Ze moeten daarvoor geld lenen en worden daardoor steeds kwetsbaarder. De situatie op heel wat buiten landse markten, traditioneel beho rend tot het Nederlandse afzetge bied, wordt moeilijker. Oosteuropese landen als Roemenië en Bulgarije, komen met. tuinbouwprodukten op de Westduitse markt tegen du'm- pingsprijzen. Ze bieden tomaten en komkommers aan tegen de prijzèn die zo'n 35 procent lager liggen dan de Nederlanders kunnen berekene- nen. De glasteelt in die landen heeft in luttele jaren een grote vlucht geno men. Die vindt plaats in kassen die Nederlandse bedrijven hebben ge bouwd. „Zwaar begeleid door de Ne derlandse overheid en mogelijk ge maakt door kredietgaranties van diezelfde overheid". Tegen die „on eerlijke" concurrentie is vrijwel niets te doen, aldus de heer So mers. Maar ook binnen de EEG begint het voor de Nederlandse tuinbouw steeds krachtiger te waaien. „De Nederlandse groententelers hebben de wind flink tegen. Hun collega's uit andere EEG-landen profiteren niet alleen van belangrijke belas tingfaciliteiten, maar ook van belang rijke subsidies". De heer Somers merkte op dat juist de Nederlandse tuinbouwérs vaak het kind van de rekening zijn, omdat ze moeten pro duceren in een markt die in hun bedrijfstak overschotten heeft. Zelfs in Brabant, waar de tuinbouw nog jong is, komen bedrijfssluitingen voor in de tuinbouwsector. Dat er moeilijkheden zijn, wordt verder ook bewezen door het feit dat steeds minder kinderen van tuinbouwers de tuinbouwscholen bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel hebben besloten om de groenvoor ziening in de bestemmingsplannen oost en west aanzienlijk uit te brei den in het kader van een goed milieubeheer. Er zullen in totaal ruim 200 bomen worden gepland. Dit is gisteren op de wekelijkse persconferentie meegedeeld. Tevens is gezegd, dat de plaatselijke voet balvelden in de periode van 5 tot 28 juni gesloten zullen zijn in verband met een grondige onderhouds beurt. Dansen In café Safari in Koe wacht wordt vrijdagavond door H. de Vliegher een kerst-dansavond ge organiseerd. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het orkest van Walter Segers. De dansavond begint can 20.00 uur.

de Stem | 1971 | | pagina 3