finale libre PUZZELEN MET KERSTMIS Geweld of geweten Prijzen voor leukste oplossingen I X I I g l -I J if 1 s I ■I ■I it Europa en V.S. samen in strijd tegen drugshandel ermeulen innaar bretitel litslagen n standen adminton bei es eo El bs non kleine -icht -eboog -b ïboom -eld «p lat - s -aald 'f -t as -m/i V-s -eus -verg «t -Schad ft SOLIDARIDAD INTERKERKELIJKE ADVENTSAKTIE VOOR LATIJNS AMERIKA ACTIES LANGE WEG Woensdag 22 december 1971 17 Van onze sportmedewerker) INKENSZAND Bennie Ver en van DON uit Ovezande is ag in café Vermeulen te Hein- zand biljartkampioen tweede e libre geworden van het ge- WalcherenZuid-Beveland. neulen kwam in delaatste be- snde partij uit tegen Jan de e van ABIM uit Oudelande. neulen kwam in de laatste be ten uit op 135 caramboles tegen tijke 136. Na zaterdag was Ver en met één verliespartij sterk riet voor de titel. Janse en De waren met twee verliespartij- de meest geduchte concurren twee verliespunten van Janse >e week opgelopen deden hem er de das om terwijl De Rijke ag verlies moest incasseren in partij tegen Van Loon. Bennie neulen werd een keer geklopt de laagst geplaatste in de eind- 1, J. Booy uit Goes. De hoogste in dit toernooi maakte de 68- ;e Korff uit Souburg, namelijk n dit was opmerkelijk. Voorzit- J. Koens van de organiserende niging HBC reikte de prijzen De bondsmedaille voor de nieu- titelhouder werd uitgereikt door eer De Fauw uit Colijnsplaat. tslag: 1 B. Vermeulen van DOS Ovezande (respectievelijk dipunten algemeen gemiddelde, ;ste serie) 12, 4.35, 34; 2 P. D. ;e van Delta uit Colijnsplaat 10, 33; 3 J. de Rijke van ABIM uit elande 8, 4.31, 29; 4 L. Theen- lt van OKG uit Hansweert 6, 29; 5 W. Korff van De Ruiters Souburg 6, 3.75, 47; 6 J. van i van Dampoort uit Middelburg 45, 35; 7 L. Rijk van De Land- v uit Goes 4, 3.00, 20; 8 J. Booy ALM uit Goes 4. 2.97. 21. en door de kleinste biljartvere- ng die het district Zeeuwsch- mderen van de Koninklijke Ne- andse Biljart Bond heeft, waren in de puntjes verzorgd en er en schitterende prijzen te ver ten. e slotpartij Reyns - Hoogstraten de een spannend verloop en lan- tijd gingen beide spelers tegen lar op. Reyns, die per se moest nèn om de titel te behalen, raak- aan het slot wat achterop en oor. Door dit behaalde kampi- :chap en het hoge gemiddelde noveert Hoogstraten naar de eer klas. Hij zal ook deelnemen aan gewestelijke kampioenschappen op 4, 5 en 6 februari 1972 te dwijk gehouden zullen worden, e verdere eindstand was: 3 H. de ter, KOT, Axel; 4 P. Vonck, 2, Hulst; 5 R. de Letter, Grens- nden, Koewacht, die zaterdag 51 caramboles de hoogste serie het gehele toernooi scoorde. 6 F. leman, ABC, Axel; 7 F. Rom- t, Grensvrienden, Koewacht; 8 de Jonge, ABC, Axel. 'ERNEUZEN Uitslagen van de ;ende wedstrijdweek in de Zeeuw- badmintoncompetitie luiden a's gt: le klasse: Rillandia 1- Mara- n 2 62, Wings 1-Terneuzen 3, Marthon 1-Astro'iden 1 •neuzen 1-Rillandia 1 71. sse: Pluumpje 1-Houck 1 5—3, rikzee-Rillandia 2 80, Wings 3- rathon 3 35, Astroïden 2-Avanti —3, Marathon 3-Rillandia 2 0—8. klasse: Pluumpje 2-Wings 4 3—5, roïden 3-Marathon 4 17, Tei- zen 2-Zuidzande 80, Avanti 4- neuzen 3 5—3, PZEM-Wings 4—4. le Zeeuwse badmintonspelers heb- i de eerste helft van de comptiw ter de rug. De standenlijsten z'®1 ia negen wedstrijdweken als volg 1 Schrijf de oplossing van de rebus op de lijn onder de tekeningen. Kerstboom versieren, kerststal op zetten, schaatsen, sneeuwballen gooien, allemaal leuke dingen voor in de kerstvakantie. Jammer alleen dat er in de vakantie vaak nog geen sneeuw ligt en het ook niet zo hard vriest dat je kunt gaan schaatsen. Een kerstboom versieren en een kerststal opzetten duurt niet langer dan een middag. Veel kinderen gaan zich al gauw vervelen. Wil je dat niet, dan zul je leuke spelletjes moeten verzinnen die je binnen kunt doen. Om je hierbij wat te helpen heb ben wij een puzzelpagina gemaakt. Bovendien zijn er leuke prijzen ter waarde van honderd gulden be schikbaar voor een aantal goede op lossingen. Omdat het voor de wat oudere kinderen gemakkelijker is alles goed op te lossen beoordelen we de inzendingen naar leeftijd. Ze moeten wel voor nieuwjaar binnen zijn. De uitslag van de prijsvraag komt op de eerste woensdag van het volgend jaar in de Kleine Stem. Volg hetgeen hieronder staat pre cies op: Knip deze pagina uit de krant en haal er vervolgens de twee rechtse kolommen af. Lees goed de opdrachten en voer ze uit. Zet alle antwoorden op de pagina zelf. Dus geen losse blaadjes bij de oplossing doen. Vul tenslotte in het vakje onder aan de pagina je naam, adres en leeftijd in- Doe de pagina in een enveloppe en stuur deze naar DE KLEINE STEM REIGERSTRAAT 16 BREDA. Zet in de linkerbovenhoek kerstprijsvraag. Zorg er wel voor dat de oplossing voor nieuwjaar bin nen is. 3Jan De twee tekeningen van de kerst- man lijken op het eerste gezicht hetzelfde. Als je goed kijkt zie je echter dat op de rechtse tekening vijf dingen zijn weggelaten. Maak deze tekening af. Tekst en tekeningen: RIEJA VAN AART EERSTE KLASSE anti 1 ïgs 1 rathon •neuzen 1 landia 1 7-13 Marathon 2 - 7-12 Jong Ambon O- 8-12 Avanti 2 7- J 7- 9 Astroïden 1 8 7- 7 TWEEDE KLASSE lags 2 umpje 1 ïgs 3 rathon 3 8-16 Zierikzee 8-11 Houck 1 8-10 Avanti 3 8- 9 Astroïden Rillandia 2 DERDE KLASSE inti 4 8-15 Pluumpje 2 rathon 4 8-14 Houck 2 neuzen 2 9-12 PZEM neuzen 3 8-11 Zuid zande ïgs 4 9-10 Astroïden 3 JEUGDKLASSE inti 1 5-9 Zierikzee neuzen 1 5-9 Marathoh inti 2 5-6 Wings neuzen 2 5-5 Wat zou volgens jou de "—Br* grootste wens van het kerstkind zijn Schrijf dit in een verhaaltje op de regels hierboven. i Versier de kerstboom. Je kunt hierbij naast viltstiften bij- V voorbeeld stukjes gekleurd of zilverpapier en stukjes van een echte slinger gebruiken. Kruiswoordpuzzel: horizon taal: 1. 24 december, 7. voe ding, 8. deel van schip, 10. slee, 11. voorzetsel, 12. groente, 14. bloeiwijze, 15. vat, 16. soort, 17. millimeter (afkorting), 18. bazige vrouw, 20. grammofoonplaat, 21. staatsiekledij, 23. soort spar. Ver ticaal: 1. 24 december, 2. noot, 3. werkwoordsvorm van staan, 4. samentrekking van te der, 5. met name (afkorting), 6. soort spar, 9. overal, 11. datgene wat iemand zegt, 13. meisjesnaam, 14. slee, 18. voertuig, 19. voegwoord, 21. per soonlijk voornaamwoord, 22 Amsterdams Peil (afkorting). „Als apen grepen zij naar het goud en pakten het in hun vin gers, ze werden door hun vreugtde meegesleept, ook hun harten waren aangestoken door de stralen van het goud. Zij hongerden en dorstten alleen maar naar het goud. Zjj werden helemaal driftig in hun begeerte en verlangen naar goud als hongerige zwijnen woelden ze naar goud." Dit staat in een oude tekst, waarin een Mexicaan uit de 16e eeuw een beschrijving gaf van.... de eerste Europeanen, die op de kusten van Latijns-Amerika voet aan wal zetten, nadat Columbus in 1492 dat aardsparadijs ontdekt had. Jaja, die voorvaderen van ons. De rovers. De uitbuiters. Maar, van de andere kant, wisten zij veel? Het jammerlijke is ei genlijk alleen maar, dat die oude Mexicaan net zo goed in de twin tigste eeuw had kunnen leven. Hij had hetzelfde geschreven. Met het enige verschil dat hij met die schatgravers niet alleen meer Europeanen, maar ook Noordamerikanen en eigen landgenoten zou typeren- En, ja, nog een verschil, het goud is nu gewoon geld. Maar is dat eigen lijk een verschil? Daarom staat de tekst van die oude Mexicaan nu in de informa tiekrant van de interkerkelijke adventsactie voor Latijns-Ameri- Giro 1804444 Den Haag ka SOLIDARIDAD. De goudzoe kers van nu zijn vooral de' 20 procent van de bevolking in dat enorme werelddeel, die driekwart van het totale inkomen opslok ken, terwijl 50 procent van de bevolking op het absolute be staansminimum leeft, ofwel dood arm is en niets te vertellen heeft. Om daarin verbetering te bren gen vragen de gezamenlijke ker ken in ons land in deze dagen voor Kerstmis ieders bijdrage (giro 1804444, Den Haag). Met dat geld worden activitei ten betaald, die in de Latijns- Amerikaanse landen zelf door ker ken en christelijk geïnspireerde organisaties worden ondernomen voor hervorming van de maat schappelijke structuren in die landen. Om een idee te geven: daaronder vallen cursussen in so ciale bewustwording van voor mannen op het platteland in Ar gentinië, exploitatiekosten van het schoolradiosysteem in het Braziliaanse Amazonegebied, so ciaal opbouwwerk in het Andes- gebergte, radio-onderwijs voor Indianen in Peru en cursussen voor vakbondsleiders en boeren in Venezuela. Nadrukkelijk stelt de advents actie dat uitsluitend projecten „van de mensen daar" gesteund worden. „Niet door ons bedacht, maar door henzelf. Ook door hen zelf uitgevoerd". De Belg August Vanistendael van CIDSE, de internationale be weging voor sociaal-economische ontwikkeling, zei vorige week bij de presentatie van de actie Soli- daridad, dat ondanks het feit dat tweederde van Latijns-Amerika onder militaire dictatuur staat, er nu volgens hem veel meer moge lijkheden voor sociale actie zijn dan toen hij b.v.irt 1947 in La tijns-Amerika begon te werken. Hij kreeg toen steun van een enkele verlichte bisschop en „wij werden door vrijwel iedereen ge wantrouwd. Ik heb daar veel in gevangenissen gezeten". Vervolgens raakte hij een zeer belangrijk punt aan- „Er is geen continent op de hele wereld waar de kerk in het sociale en politie ke leven zo'n belangrijke plaats inneemt, dat wij steun verlenen om de kerk mobiel te maken in dit werelddeel. De kerk moet, aan de kant van de armen staan, ook in hun revolutionaire uitingen". Toch gaat er van Solidaridad geen geld naar de Tupamaros in Uruguay of andere guerrilla-orga nisaties, die geen andere oplos sing voor de problemen in hun land meer zien dan min of meer gewelddadige revolutie. Maar hier komen meteen de vragen om de hoek kijken. En niet alleen de vraag: mag geweld nou wel, of niet, of mag het soms? Maar ook de vraag: is die uitbuiting en onderdrukking op zichzelf al niet geweld van de eerste orde? En evengoed de vraag: is de „ouder wetse" gewelddadige revolutie wel zo effectief in Latijns-Ame rika? Wie hier antwoorden verwacht op al die ontzettende vragen, kan beter meteen ophouden met le zen. Dat antwoord kan niemand zo maar geven. Zo'n antwoord pretenderen misschien alleen die genen die leven in een valse zekerheid. Naar dc antwoorden moeten we samen zoeken, binnen en buiten de kerken, hier, maar vooral in Latijns-Amerika zelf. De actie Solidaridad gaat al thans de vragen niet uit de weg en heeft als thema: Geweld of geweten? Met andere woorden: mag en moet men in naam der rechtvaardigheid geweld gebrui ken of moet men koste wat kost een beroep op het geweten blij ven doen? Dat laatste is inder daad de onmenselijk zware taak van de kerk(en): hameren op radicale mentaliteitsverandering, precies hetzelfde beroep op de mens dat Christus doet (bisschop Helder Camara). Maar de infor matiekrant van Solidaridad er kent, dat dit een lange weg is en dat die verandering zich even goed hier als in Latijns-Amerika moet voltrekken. Zolang het nog niet zover is, dan toch maar geweld gebruiken? Het antwoord dat Solidaridad hierop in de informatiekrant geeft, lijkt de moeite waard het hier weer te geven. „Besmet als wij zijn door onze eigen relatie tot het geweld (wij hebben het gebruikt om te onder drukken en uit te buiten, en om ons tegen onderdrukking en uit buiting te verzetten) doen wij er beter aan bij die discussie niet op de voorste rij te willen zitten. Hetgeen ons niet behoeft te be letten de hoop uit te spreken, dat het zonder geweld zal kunnen. Er is ook in ons land een wat al te gemakkelijke, vanzelfspre kende identificatie met het ge weld, waarbij andermans leven op het spel staat. Wie bij cola en kaarslicht de revolutie propageert waarin an deren zullen sterven, moet wel goed weten dat hij aan het goed koopste eind trekt. Geweld kan inderdaad het allerlaatste ant woord zijn. Maar het zal altijd weer nieuwe vragen oproe pen..-.". J.L. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Veertien Europese landen, waaronder Nederland en de Verenigde Staten zullen de handen ineenslaan bij het bestrijden van de handel in drugs. In Europa, zo maakte het Amerikaanse ministerie van financiën bekend, zal men de douanecontrole verscherpen en meer inlichtingen met de Ver enigde Staten uitwisselen. De Europese landen die in de bestrijding van drugs moeten mee doen zijn Nederland, België, Luxemburg, Italië, West-Duitsland, Oostenrijk, Hon garije, Zuidslavië( Bulgarije, Tsjechoslowakije, Zwitserland, Spanje, Ierland en Engeland. Men is tot overeensteming gekomen na vergadering van douaneauto riteiten in Parijs en Wenen in de afgelopen veertien dagen. Het initiatief voor een Westeuropese samenwerking op het gebied van dc drugs-be- strijding is uitgegaan van president Pompidou van Frankrijk, die in augus tus in brieven aan de premiers van de landen van de EEG en Engeland de kwestie aan de orde stelde. De Amerikaans-Franse betrekkingen op dit gebied zijn onlangs enigszins verkoeld na Amerikaanse beschuldigingen dat drugssmokkelaars in Mar seille ongestoord hun gang kunnen gaan. Marseille wordt als een van de belangrijkste punten beschouwd vanwaar de narcotica (vooral heroïne) naar de Verenigde Staten wordt gesmokkeld. Frankrijk heeft deze beschuldi ging verontwaardigd afgewezen. Een Amerikaanse afgevaardigde, die de bijeenkomsten in Parijs en Wenen had bijgewoond, verklaarde naderhand dat hij in een gesprek met dc Franse directeur-generaal van de douane dezelfde mate van begrip en bereidheid tot medewerking had ontmoet als bij de overige landen.

de Stem | 1971 | | pagina 17