BOMANS BESCHRIJFT BUURMAN BELG Defensie nota's PvdA en D'66 toch belangrijk N oor d vietnamezen baas op Vlakte der Kruiken TSRH6C, NOG GEEN AKKOORD OVER OPVOLGER OE THANT i§ dagen.. iKtHCand TWEEDE KAMERLID GENERAAL b.d. J. VAN Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart binnenland P!mSji5ji!I NA LANGE STRIJD voordelig uit met NS Officieren voor wijzigingen in defensie montforf tochten N.S.-tarieven Waar moet het naar toe? ONTHULLING Spoedig minder troepen V.S. op Formosa Woensdag 22 december 1971 (5/ 15 1 1smmmmmmmm BRUSSEL Godfried Bomans heeft met Willy van Hemert ge meen, dat hij zodra hij radio of t.v. met een bijdrage heeft verrijkt door bemiddeling van een uitgever hoopt, jat een breed publiek zijn activitei ten in duplo of zelfs in triplo zal honoreren. We danken daar de door hemzelf bedachte titel Bomans-in- triplo aan en dit heeft nu weer geleid tot de weelde van een be paald niet overbodig boekwerkje. Niet overbodig omdat het de com plete teksten bevat van dertig inter views met vooraanstaande Belgen, die Bomans maakte op uitnodiging van de BRT, maar waarin door die- ?elf(le BRT danig werd geschrapt als de uitspraken wat al te kritisch uitvielen. In deze paperback, getiteld „Een Hollander ontdekt Vlaanderen", maakt Bomans ons deelgenoot van je feiten en verrukkelijkheden van buurman Belg. Met beide is hij niet zuinig. Hij loopt soms over van lof, maar schuwt de zere plekken niet. In zijn voorwoord zegt hij: „Ik weet niet wat er uit de uitzendingen is weggelaten. Naar mij ter ore kwam moet dit veel geweest zijn en juist die passages, waar zowei gastheer als bezoeker iets geriskeerd heb ben". De auteur Paul de Wispelaere laat hij o.m. zeggen: „Wat de pers, radio en televisie betreft, je hebt het woord censuur gebruikt en dat is een zwaar geladen woord. Laten we in ieder geval toegeven, dat zij de overheid naar de mond spreken, veeleer dan op te treden als kriti sche instanties". Bomans vult hierop aan, dat voor aanstaande Belgen een cumulatie van functies vervullen. De man van de radio heeft iets in de krant te betekenen. Een bestuurslid van de televisie heeft elders een vinger in de pap. Heel België is in handen van honderd Belgen. Zo worden alle gaten gedicht. België is een groof stamcafé. Er is geen kritiek, omdat kritiek geven hier altijd betekent, dat men een vriend verraadt. Als men dan weet, dat er in verschillen de Belgische kranten nogal wat kri tiek is geweest op de uitzendingen van Bomans, mag men con<"' "leren, dat Bomans in België niet <riend wordt beschouwd. Nochtans Iaat hij zich in dit boek kennen als een vriend van de Vlaamse beweging, het behoud van het Vlaams als eigen taal en als voedingsbodem voor de eigen cul tuur. Bij de studenten constateert hij een verflauwing van de belang stelling voor deze beweging, welke zich laat verklaren uit de betrok kenheid van de studenten met bre dere sociale problemen. De Gentse hoogleraar Verhulst meent, dat al leen in het Waals-Vlaamse conglo meraat Brussel nog een harde noot moet worden gekraakt, maar ook daar leeft het Vlaams op, al is de strijd nog lang niet gestreden. De volksvertegenwoordiger Frans Grootjans noemt het een probleem van zelfzekerheid voor de Vlamin gen. Ze moeten niet teveel rekenen op wetten en inschikkelijkheid. Het is op de eerste plaats een sociale strijd. Vlaanderen moet eerst econo misch sterk zijn. Dan hoeft de Vla ming in Brussel geen Frans meer te spreken om bij zijn meerderen in het gevlei te komen. In het gesprek met Mark Ejskens, hoogleraar te Leuven, komt het ver schil tussen Nederland en België a an de orde. Bomans: „Ik heb gehoord dat de Belgische industrie zich gaandeweg naar de kust verplaatst, ln die zin dat het lijkt of het land schuin staat". Eyskens: „Dat is waar, maar jullie staan ook schuin". Bomans: „Ik protesteer in naam van een onberispelijke natie". Eyskens: „Ik bedoel industrieel, maar weet u hoe het komt dat Nederland zo'n plat land is? Omdat jullie een volk zijn van theologen. Het geloof heeft bij jullie de bergen verzet". Bomans: „Daarom is België zo heuvelachtig gebleven. Een Vlaming voelt zich dorpser en meer verbon den met de bodem. Een Vlaming heeft zijn wortels in de grond. Een Nederlander in het water. Wij varen dan ook graag uit. Zelfs wanneer een Vlaming in diplomatieke dienst is, geeft hij al gauw aan de minister de wens te kennen niet verplaatst te worden naar het buitenland en in België te blijven". Met figuren als Walschap, Gijsen, filosoof Dondeyne en minister Lefe- vre ondergraaft hij vooroordelen als de rol van de Vlaming van guitige krullebol in de Europese familie. Zo zou ook de Vlaamse literatuur alleen maar boers, leutig en sappig zijn. Het is een even dwaze legende als de kaas, de klompen en de windmo lens in Nederland. Een kwaal van de Belg is zijn voorliefde om de wet te ontduiken. Dit heeft Bomans bij diverse gele genheden kunnen vaststellen. Deze vloeit voort uit minachting voor de overheid, welke weer een gevolg is van het feit, dat Vlaanderen eeu wenlang door vreemdelingen over heerst is geweest. Belasting dient om te ontduiken, niet om bij te dragen in de bouw van wegen en bruggen en het treffen van andere noodzakelijke voorzieningen. Men ontduikt ook de wetten inzake ste- debouw. In elke straat zijn de spo ren hiervan zichtbaar. Hoe vrijmoedig en vol bonhommie dit volk met elkaar verkeert maakt het volgende verhaal duidelijk uit het gesprek met Theo Lefevre, mi nister van wetenschapsbeleid. Deze is aan het woord: „Ik werd tot minister van staat benoemd en moest mijn opwachting maken bij de koning. Deze zei: Ik feliciteer u, meneer de. minister, omdat u sedert 1830 de, jongste zijt, die tot deze functie werd geroepen. Was u niet verwonderd toen u ervan hoorde? Met een stalen gezicht antwoordde ik: In het geheel niet, dat is mijn lot. Toen ik de eerste keer werd verkozen als kamerlid, werd die nacht zelf mijn oudste kind geboren Vier jaar later werd ik voorzitter van de Christelijke Volkspartij en binnen de veertien dagen werd mijn tweede kind geboren. En nu is mijn derde kind reeds een paar dagen ter wereld en er was nog niets voorge vallen. Maar zie, nu ben ik minister van staat". Toen antwoordde de ko ning: „Wel, meneer de minister, dan geen vierde kind, alstublieft, want ik wens absoluut te blijven waar ik ben". Bomans: „Ook ik ben u erkente lijk voor deze zelfbeheersing. An ders zou ik nu ruggelings dit ver trek moeten verlaten". KT "til,:: De vorige week verschenen kort na elkaar twee nota's be treffende de Nederlandse defen sie. Eén van D'66 en een van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Het twee de pretendeerde een vervolg te zijn op de in 1968 verschenen no ta „Doelmatig Defensiebeleid" en heet „Doelmatig Defensiebe leid II". Ze omvat nadere voor stellen voor een slagvaardiger en minder kostbare bijdrage aan de NAVO-defensie. Waarom ze van de Tweede Ka merfractie van de PvdA uitgaat en niet van de partij is mij niet helemaal duidelijk. Dat „slagvaardig" zal ik ook maar niet té militair lezen, al doet het wel wat martiaal aan. Bedoeld zal wel zijn: „Geschikt voor veelzijdig gevarieerd optreden". Hier valt al direct een van de nadelen van het te snel doen verschijnen van deze Nota op. Ze maakt de indruk te haastig te zijn samengesteld. Haast is dikwijls de tegenstander van snel. Niet alleen de vele tikfouten wekken deze indruk, maar ook ve le stellingen hadden nog wel eens overwogen mogen worden en dui delijker of genuanceerder gesteld mogen zijn. Toch is het een moedig stuk. De samenstellers wilden het natuurlijk voor de defensiebegrotingsbehande- ling klaar hebben. Mogelijk wilde de PvdA-fractie ook de commissie- Van Rijckevoreel die onze krijgs macht vOOr 1 maart moet doorlich ten nog wel een hint geven in wel ke richting zij behoort te denken. Wij kunnen wel verheugd zijn met de constatering: „De kerngedachte 's: de opbouw van een goede krijgsmacht toegespitst op taken die Nederland het best in bondge nootschappelijk verband kan ver vullen en die minder kost dan het versnipperde defensie-apparaat dat Nederland nu heeft. „Velen heb ben er in het verleden aan getwij feld of de PvdA wel zo'n goede krijgsmacht wilde. Wij weten nu dat zij die wil. Maar dan een Soede en slagvaardige krijgsmacht, ken tweede punt waardoor men Jeg wel eens moeite had met de vvdA was: „Wil ze nu die NAVO <ji niet?" Het is nu duidelijk dat "e noodzaak van dit bondgenoot schappelijk verband voor de PvdA-fractie vaststaat. Onbegrijpelijk is echter de consta tering: „Men kan nu ,eind 1971, moeilijk, stellen dat de „gemiddel de verwachtingen", waarover de deer Wierda als voorzitter van de Militaire Commissie van de PvdA zijn voorwoord bij „Doelmatig Defensiebeleid" sprak, aanzienlijk ffwijken van die van herfst 1968. Dit stelt toch wel teleur want er 'ijn enorme veranderingen opge reden. Zo bijvoorbeeld staat China te een heel wat veranderde positie de wereld. Verder stellen som- tege Warschau-paot-landen als b.v. Roemenië zich anders op en er dreigt een economische wereldcri sis, waarbij de supermacht van de Verenigde Staten wankelt. Wel wordt m de PvdA-nota weer er kend dat Brandt's Ostpolitik en de Salt-besprekingen: „Op betrekke lijk korte termijn tot de eerste concrete resultaten kunnen leiden". Als de PvdA-fractie dan voorts stelt: „Zorgen moet men zich ma ken over het feit dat de landen van het Warschaupact en met na me die welke van belang zijn voor de krachtsverhoudingen in Cen traal Europa, de laatste jaren hun inspanningen hebben vergroot", dan doet ze de minister van defen sie toch wel een groot genoegen zo kort voor de begrotingsbehande ling. Weliswaar nuanceert ze de uitspraak een beetje door "te stel len dat wij kwalitatief beter zou den zijn dan het Oostblok. Maar dan plaats ik daar toch wel weer een vraagteken bij. Vindt de Tweede Kamerfractie van de PVdA dan werkelijk dat de Neder landse strijdkrachten kwalitatief zo hoogwaardig zijn? Verander dan maar niet veel, zou mijn advies luiden. Of maakt ze juist een uit zondering voor Nederland? Zo slecht staan we er, in vergelijking met anderen, echter ook weer niet voor! De terugtrekking van de Ame rikaanse troepen wordt in de Nota een gevaarlijke ontwikkeling ge noemd. Ook dat is een duidelijke stellingname die uiteindelijk uit mondt is de stelling dat de strijd krachten in de jaren zeventig noodzakelijk blijven maar dat er desondanks door nationale en in ternationale rationalisatie een kwart procent van het nationaal inkomen op dient te worden bezui nigd. De strijdkrachten zouden dan vooral gericht moeten zijn op in grijpen bij een beperkte aanval „zo snel mogelijk een locaal over wicht te verkrijgen, dat enige tijd kan worden gehandhaafd. Ook zouden ze kunnen voorkomen, dat door de Westelijke verdediging on verhoedse penetratie voor een vol dongen feit zou worden geplaatst. Een dergelijke taaktoewijzing ver eist een grote beweeglijkheid, zo wel taktiseh, als strategisch, en een paraatheid, die een onmiddel lijk ingrijpen waarborgt. De om vang van de daartoe aangewezen strijdmacht kan echter beperkt zijn. Een numeriek evenwicht, een ver houding van één op één, waarbij tegenover elke Sovjet-divisie een NAVO-divisie zou moeten worden geplaatst en waarbij het aantal tanks, vliegtuigen en schepen te gen elkaar zou moeten opwegen, Is - bepaald geen vereiste. Wel echter zal de sterkste der conventionele strijdkrachten niet beneden een minimum kunnen gaan, omdat dit in strijd zou zijn met de gedachte om het moment, waarop kernwa pens in het geding zullen komen, zo lang mogelijk uit te stellen". Door deze motivering kwam men drie jaar geleden tot vier volledig parate en twee mobilisabele briga des. Bekend is echter dat er ande re plannen zijn die een werkelijk aangepast antwoord propageren waarbij een scala van mogelijkhe- (Van een onzer redacteuren) JJE generaal-majoor b.d. J. van Eisen is sinds 11 mei van dit jaar lid van de Tweede Kamer (KVP-fractie). Voordien was hij laatstelijk commandant van alle opleidingen van de Koninklijke Landmacht. Hij is in 1916 in Rotterdam geboren en woont sinds enige jaren met zijn gezin in Doorwerth, gem. Renkum. Deze volksvertegenwoordiger heeft zijn middelbare studies afgerond met het diploma HBS-B. Hij deed vervolgens staatsexamen onderwij. zer en werd als dienstplichtig opgeroepen aan de Kon. Militaire Academie in Breda en aan de Belgische Krijgsschool. In Den Haag en Brussel is hij niet alleen leerling, maar ook leraar geweest aan de Hogere Krijgsscholen. Nadien werkte de heer Van Eisen op de afd. personeel van de Generale Staf en bij de afdeling Materieel van de kwartiermeester-generaal. Hij is voorts commandant geweest van de 11e pantserinfanteriebrigade en chef-staf ï"i de 7-december-divisie. Volksvertegenwoordiger Van Eisen is gewezen stoottroeper, heeft in de Tweede Wereldoorlog een avontuurlijk aandeel in het verzet gehad en verhuisde in zijn loopbaan niet minder dan zestien maal. In de Tweede Kamer heeft hij al spoedig een zeer non-conformistische reputatie verworven; zó zelfs dat hij zich recentelijk nog een scheldpartij van de VVD-fractïe-voorzitter H. Wiegel op de hals haalde. Af en toe staat hij 's zondags op de preekstoel in de parochiekerk van Doorwerth. Van zijn hand is bijgaand artikel. den het reageren op een scala van conflicten, mogelijk maakt. Derhalve dienen enkele, liefst uit vrijwilligers bestaande brigades in Duitsland aanwezig te zijn en daarachter een wisselend aantal brigades die niet steeds paraat en ook niet alle in dezelfde graad van paraatheid behoeven te verke ren. Dat geeft bezuiniging. U komt in deze Nota op dezelf de motivering tot het begrip „luchtmobiel". Grote delen van de brigades zouden luchtmobiel moe ten zijn. Vergeet het maar! De kasten van een luchtmobiel onder deel immers bedragen een veel voud van de normale. Helikopters zijn zeer duur en men zal er hon derden nodig hebben. Ook de hele organisatie en bewapening is veel duurder en oefeningen kosten ka pitalen. Ieder vlieguur van een he likopter kost duizenden guldens. Bovendien is optreden alleen mo gelijk als men ludhtoverwicht heeft. Verderop in de Nota wordt bezuiniging op het luchtdoelge schut voorgestaan. Vergeet dat dan ook maar En bij werkelijke lucht'mobiliteit behoren natuurlijk ook parachutis ten 1 Zelfs Rusland en de Verenig de Staten leggen zich grote beper kingen op bij het oprichten van dit soort eenheden. Ze zijn onbetaal baar duur. Een ondoordacht en onuitvoerbaar plan derhalve. Daar komt nog bij dat dit soort van operaties op eni ge schaal weken van voorbereiding eist. Voor luchtvervoer is het ge bied waarover wij beschikken ge woon te klein. Luchtvervoer is, tenzij op compagniesniveau, om snel versterkingen aan te voeren of voor logistieke, verzorgende ta ken, ook nog inefficiënt. Dat heeft D'66 wel begrepen. Zij wil luchtvervoer, maar dan op het hele Europese gebied. Dat zou tak- tisch-strategisoh wel goed zijn maar dan als aanvulling op grond strijdkrachten en zeker niet tot de taak van Nederland beihoren. Goede ideeën in de PvdA-Nota blij ven: het concentreren op bepaalde krijgsmachtdelen en het in een Eu- rogroep gezamenlijk komen tot een investeringspercentage van 25%. De beschuldiging dat in Nederland het investeringspercentage zou te ruglopen is de laatste jaren niet helemaal rechtvaardig meer. Dat percentage nj. ligt mede zo ongun stig door de in vergelijking met andere landen zoveel betere be taling en verzorging van onze strijdkrachten. En hiertegen kan toch zeker de oppositie geen bezwaar maken De Nota kiest dan voor verminde ring van het achttal taken. Terecht wordt gesteld: „Voorkomen moet worden dat van elk krijgsmacht deel, nationaal gezien, een on bruikbaar geheel overblijft. T.a.v. elk krijgsmachtdeel zijn argumen ten voor opheffing in het kader van de taakverdeling aan te voe ren. Nu een keuze maken, zonder hierover overleg te hebben ge pleegd, lijkt voorbarig." De nota van D'66 is in dit opzicht kennelijk nog moediger. Deze gaat uit van een einddoel waarnaar geleidelijk aan moet worden toegewerkt. Dit is inder daad beter om te voorkomen dat thans taken worden afgestoten, die later weer nodig zullen blijken te zijn. Omgekeerd bestaat het gevaar, dat geld wordt uitgegeven voor verbe tering van taken die later voor Nederland overbodig worden. Wel licht zou men tot een bijzonder goede Nota kunnen komen als de praktisch Ingestelde officieren, waarover de PvdA beschikt, zou den kunnen samenwerken met de meer wetenschappelijk georiënteer de medewerkers van D'66. Beide Nota's evenwel zijn alléén reeds door haar verschijnen van groot belang; ieder geïnteresseerde kan nu te weten komen in welke rich ting het militair denken in de be trokken partijen gaat. Hopelijk zien ook de ontwerpers de Nota's als discussiestukken. Een nadere studie blijft noodzakelijk, deze studie kan leiden tot een verduide lijking die voor beide nota's toch wel gewenst lijkt. J. VAN ELSEN. VIENTIANE (Rtr) Noordviet- namese troepen hebben gisteren de laatste regeringsbasis op de Vlakte der Kruiken in Noord-Laos veroverd. Vijftienduizend Noordvietaamese sol daten en eenheden van de Pathet-Lao zijn het afgelopen weekend oen hevig offensief begonnen op de Vlakte der Kruiken. Alleen de basis Moeong- phan op de zuidoostelijke hoek van de vlakte hield tot dusver stand, maar gisteren moesten de regerings troepen ook deze basis ontruimen. De pro-communistische troepen hebben nu zes grote .artilleriebases, waaronder het voormalige miautralis- tfcóhe hoofdkwartier Mloeong Soeoi en een groot aantal ondersteunende posities in hun madht. Volgens welingelichte kringen in Vientiane hebben de regeringstroe pen vier van de negentien Laotiaanse houiwitzeirs verloren, vier Amerikaan. 3e Pkanitoim-straaljagers en -twee an dere vliegtuigen. Acht Amerikaanse piloten zijn gered; >een onbekend aantal mist o Voor de Laotiaanse regeringstroepen wiordt dit cijfer geschat o.p 500 doden en gewonden. Welingelichte kringen menen dal de regering in Vientiane niet beschikt over voldoende helikopters om de ge ïsoleerd© Laotiaanse eenheden, die door communistische troepen zijn omsingeld, van de vlakte te evacu eren. Sniinigsledlen. is als tj Volgens deze kringi partijen in deze slag het verliescijfer dat ooit is in èén enkele slag in i oorlog. De Noordvdera: volgens deze kringen dodien en gewondieh hebben verloren. NEW YORK (Rtr) Opnieuw is de Veiligheidsraad er niet in geslaagd het eens te worden over een opvolger voor de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Thant. De Oostenrijkse ambassadeur Kurt Waldheim, die vorige week vrijdag bij die eerste stemronde een veto kreeg, verenigde maandag elf stem men op Zich, maar onder die twee tegenstemmers was opnieuw minstens één permanent lid van de raad, wat neerkomt op een veto. Eenzelfde lot trof een nieuweling, de Argentijnse ambassadeur Carlos Ortiz de Rozas, die tien stemmen kreeg, maar oiok een veto. Max Jakob- i©n ne- veto-stem. de Alge mene Vergadering een opvolger voor stellen voor Thant, die aan het eind van dit jaar zijn functie neerlegt. (ADVERTENTIE) Kies uit elke dinsdag, woensdag:, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f75.- 3-maandskaart p.p. f20.- voor echtpaar f30.- N S-legitimatiebewij sof pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan liet loket. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de Algeme ne Christen Officiersvereniging (A.C.O.V.) waarin circa 2000 be roeps- en reserve-officieren verenigd zijn, heeft zich gemengd in het koor van stemmen voor ingrijpende ver anderingen in het defensie-apparaat. In een raport aan de commissie van Rijckevorsel die in opdracht van de regering een studie maakt over het Nederlandse defensie-apparaat, gepu bliceerd in het A.C.O.V.-orgaan, vraagt men om nauwere samenwer king tussen de drie krijgsmachtdelen, een andere opbouw van de defensie- top, afstoting van overbodige taken en onderdelen en om een vergaande stroomlijning van het gehele defen sie-apparaat. Eén van de meest opvallende sug gesties in 't rapport behelst: de vor ming van een geheel internationale, zelfstandige landmachteenheid in NAVO-verband, die gemeenschappe lijk betaald wordt en over gestan daardiseerd materiaal moet, beschik ken. Als U Israël vooral wilt leren kennen als liet land, waar de meeste boeken van de H. Schrift zijn ontstaan en bovendien als 't land waar in 20 jaar een moderne, jonge staat is opgebouwd, teken dan in op de 15 daagse, geheel verzorgde vliegreis naar Israël. Vertrekdata: 21/3,4/4,9/5,13/6,4/7,12/9,17/10 en 7/11. Alle inlichtingen worden U gaarne verstrekt door; Berg en Dal, Meerwijkselaan 5, TeL08895*1900 papier oor uw pen Brieven «ooi aeze ruoriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor- don afqeweken Naam en adres zijn dan bij -le redactie bekend. Publicatie van brieven 'verkort of onverkort) betekent met dat da redactie het in alle gevallen eens it met il>- haud, e.g. strekking. Onlangs heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat (DS'70) een prijsverhoging van ca. 9'/2 procent aangekondigd voor de NS-tarieven van het reizigersvervoer. Ik zelf moet regelmatig de afstand Breda - Tilburg v.v. met de trein overbruggen. Op 15 december be- tóalde ik f 2,70. Een dag later moest ik niet minder dan f 3,10 voor het zelfde kaartje betalen. Dit is een prijsverhoging van niet minder dan 15 procent. De DS'70 minister kan erg mooi praten, maar het wordt hoog tijd, dat de treinreizigers als geheel protest aantekenen tegen een dergelijke gang van zaken. Dat de particuliere ondernemers niet tot zulke prijsverhogingen over kunnen gaan als Drees dat heeft gedaan, spreekt voor zich: de prijzen van de particuliere ondernemers worden nauwlettend in de gaten gehou den. Stimuleren van het openbaar ver voer bestaat volgens deze regering uit prijsverhogingen! De treinreizi gers zijn door Drees bedrogen: een prijsverhoging van 9^ procent aan kondigen en in werkelijkheid de prijs van het treinkaartje met 15 procent verhogen! Een eigenaardige vorm van demo cratie en socialisme houdt de DS'70- minister erop na. Democratie en so cialisme in het vaandel voeren is geen kunst. Doe het ook in het parlement, ministers Drees en De Brauw, of waren de termen socialis me en democratie ook maar voor wendsels, om in de Kamer en de regering te komen? BREDA M. VOL (NS hebben een tariefsverhoging aangekondigd van gemiddeld 9,5 procent, hetgeen wil zeggen dat er spoorkaartjes zijn die meer en die minder zijn gaan kosten. Over het algemeen drukt de ver-hoging het meest op de korte afstanden, ook al door de afronding op tien cent naar boven. Redactie). ps** j-iïtnd Gaarne zou ik op onderstaande kranteberichten van de zelfde dag enig commentaar leveren: 1. B. en w. van Breda geven ondernemers, die van plan zijn op tweede kerstdag een show te geven van hun producten ontheffing van de winkelsluitingswet 1952 op grond van artikel 12 lid 2 van die wet. Normaal bestaat voor de zondag een verbod op openstelling van zaken. Het zal echter verboden zijn tijdens deze shows producten te verko pen. 2. De onrechtmatige uitoefening van het bouwbedrijf heeft zulke vormen aangenomen dat dit de staatskas jaarlijks vele honderden miljoenen kost aan ontdoken belas tingen en sociale lasten. Ruim voldoende om het gat van de minister van Financiën te dichten. Alleen al in Limburg is dit jaar in deze onrechtmatige bouwactiviteiten een bedrag van zeker honderd mil joen geïnvesteerd. De ontdoken be lasting mag op 25 procent worden gesteld. Toch prettig dat b. en w. deze Wiaarschuwing aan de onderne mers. doorgeeft, want ondernemers en werkgevers moesten eens de wetgeving naast zich neer leggen. Doch b. en w. weten ook, dat het lied van de arbeid uit volle borst wordt gezongen op de avonden, za terdagen en ook nog de zondagen, maar hier maken de werkgevers zich niet schuldig aan. Zij zien da gelijks dat hun collèga's in de klei ne en middelgrote bedrijven hun bedrijven kunnen sluiten door ge brek aan werk beconcurreerd door hun eigen werknemers, die in deze situatie alleen nog een werkgever nodig hebben om te kunnen genie ten van de sociale voorzieningen, die niet mis zijn. Dit werkt enorm de inflatie in de hand, nog aangemoedigd door de regering om het onderhoud van een eigen woning niet meer aftrekbaar te maken. BREDA M. DE JONGE. WASHINGTON (DPA) De Ame rikaanse strijdkrachten op Taiwan (Formosa) zullen mogelijk nog voor president Nixons reis naar China worden ingekrompen. Dit zou Nixons adviseur dr. Henry Kissinger bij zijn bezoek aan Peking in juli te kennen hebben gegeven, zo heeft de Austra lische deskundige voor het Verre Oosten, Ross Terrill, onthult, die aan de Harvard universiteit doceert. Tm-ill die in de zelfde tijd als Kis singer China bezocht schrijft in „At lantic Monthly" dat Peking zwaar tilt aan de Amerikaanse militaire aanwe zigheid in Taiwan.

de Stem | 1971 | | pagina 15