sjonge-jongep HARTEVEU J°nge Kamer praat deze week nog over geldakkoord ..EEN AGENT ZOU ME MIJN JÖDENFRATSEN WEL EENS AFLEREN Wijkraden komen iiiet van le grond erelH ëro Egyptische militairen vriendelijk voor Dayan Bleke Tijl hoort strenge straf eisen SMAKELIJK ETEN Bengaalse: Onze dorst naar het bloed van de vijand is nog niet gelest Subsidie aan politieke partij-bureaus binnenland buitenland Aanklacht tegen Zutphense politie ingediend commentaai Klavertje duur WARDI BECKMAN- ÜTICHTING JACHJA WRAAK Man neergeslagen voor 250 gulden ANTIEKDIEFSTAL IN UTRECHT Kado-plaat! MINORIETEN FESTIl^L Nieuw klaverblad verwerkt 35.000 auto's per etmaal „IK HEB GEPROBEERD EN HET IS MISLUKT" Arrestatiebevelen in zaak Albrecht Weer twee cloclen in Ulster Kamer stemt vandaag Meerderheid voor afkoop kerksubsidie Kado-plaat! MUORIETEN FESTIML 13 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN De 29-jarige Zut- phenaar Robert N. heeft volgens zijn zeggen verleden week zaterdag het niet onmiddellijk kunnen bctal<Mi van een boete moeten bekopen niet een verblijf van anderhalve dag in een cel op het Zutphense politicbu reau en zwaar lichamelijk letsel. De man heeft gisteren bij de offi cier van justitie in Zulphen een aanklacht wegens mishandeling te gen de politie ingediend, terwijl hij tevens zal laten onderzoeken in hoeverre hij wederrechtelijk van zijn vrijheid is beroofd. De heer N. kwam verleden weck za terdag voor een kleinigheid op bet politiebureau. Zijn naam kwam echter in het opsporingsregister voor omdat hij een boete van 180 gulden nog niet zou hebben be- taald. Hoewel de heer N. een an dere mening was toegedaan, bood hij toch aan dit bedrag te vol noen Hij had echter onvoldoende geld op zak en daarom vroeg hij of hij een en ander even mocht regelen. Dit werd hem geweigerd omdat er „niets te regelen viel". „Ik werd", aldus de heer N., „letterlijk in de cel gesleurd. Toen ik daar tegen protesteerde - een cel wekt bij mij toch al bepaalde associaties op kwamen zo ongeveer alle agenten die op dat moment op .het bureau aanwezig waren op me af, om me, zoals er een het uitdrukte, mijn grote bek dicht te slaan. Een van de agenten trapte me daarop op de rug en bonkte op mijn hoofd, ter wijl hij me toevoegde dat lzij me mijn jodenfratsen wel zou nie ren". „Ik kreeg echter wel gedaan, dat een van de agenten bij een vriend van me het geld zou halen dat ontbrak om de boete volledig te voldoen. Dat werd me enige uren later gebracht. Er wetd me een aantal zeer kwetsende opmer kingen naar mijn hoofd geslingerd terwijl me werd duidelijk ge maakt, dat ik mijn vrijlating dien de te beschouwen als een gunst. Ik heb toen gezegd, dat ik van gestapomanieren niet was gediend. Er volgden over en weer nog enk- kelc opmerkingen, waarbij de agent die me al eerder had gesla gen en geschopt op een gegeven moment de woorden „vuile flik ker" bezigde. Ik heb hem toen in zijn gezicht gespuwd. Daarop begon do agent ne in het wilde weg, onder toe zicht van een drietal collega's, met zijn vuisten en zijn laarzen te bewerken. Met een bloedende rug en pijn "n mijn hele lichaam werd ik toen in de cel achtergelaten. Toen ik me zondag na vrijlating onder me dische behandeling stelde bleken mijn rechterhand en mijn schou derblad te zijn gekneusd, terwijl mijn rug vol open wonden zat. Rechtsbijstand tijdens mijn ver blijf in de cel werd me geweigerd, omdat niet ik maar de politie daar over te beslissen zou hebben aldus N. Bij de politie was gistermorgen gr- - 'o o ?n 1 te k-i igvri. HUISARREST VOOR Pisteren is het Nederlandse we- G"genstelsel verrijkt meteen klaver- )lad bij Hoevelaken. Bij zulke heu gelijke feilen passen ook indrukwek kende cijfers. Ze zijn ons genoemd. Er passeren daar dagelijks 35.000 voertuigen. Het kunstwerk heeft twintig tel tweeëntwintig miljoen ge kost. Die cijfers-Jyjjgen pas betekenis men er mee aan het rekenen slaat. Een investering van twintig mil joen, af te schrijven in twintig jaar ij een matige rente van vijf percent, komt aan rente en aflossing op twee miljoen per jaar of 5500 gulden per hg. Het onderhoud rekenen we hier liet mee bij gebrek aan exacte ge gevens. Voor die 5500 gulden krij gen dus 35.000 chauffeurs een vei- overtocht op het Hoevelakense «uispunt. Dat is drie stuivers per Pissant. We weten tenminste waar ie wegenbelasting blijft. MOEDJIB (Van onze redactie buitenland) RAWALPINDI/DACCA De Ooslpakistaanse leider van de Awami-liga, sjeik Moedjiboer Rachman, zal spoedig uit de gevangenis worden vrijgelaten. Hij zal een of andere vorm van huisarrest krijgen. De president van Pakistan, Zoelfikar Ali Blioetto, heeft dit gisteravond meegedeeld. De pas geïnstalleerde president deed deze bekendmaking op een ontvangst voor buitenlandse cor respondenten in Rawalpindi. Bhoetto zei, dat sjeik Moedjib nog in de gevangenis zit, maar dat hij spoedig zal worden vrijgelaten en ergens in het land onder een of andere vorm van huisarrest zal mogen leven. Hjj weigerde echter te zeggen waar de Oostpakistaan se leider nu wordt vastgehouden of waar hij na zijn vrijlating zou mogen wonen. (Van onze parlementaire redactie) tbruik ge N om i 'k in te |"r de vr lïcrinf p i JEN HAAG Dc gemeenten 'wen tot dusver opvallend weinig tbmik gemaakt van dc mogelijk- publiekreclitelijke wijkra- stellen. Dat komt vooral vrijblijvende opstelling van Kering en parlement. Tot deze 'nclusie komt de Wiardt Beekman l'ehting (het wetenschappelijk bu- 'lu van de PvdA) in haar rapport bjkraden". slechts weinig gemeenten 'Uronder Rotterdam) zijn door dc beenteraad wijkraden ingesteld. 'Kt een aantal verschillen in sa- Wstelling en functie hebben ze 1(teenkomsten: 1. Ze hebben alle 'tl'ts adviserende bevoegdheden. Ze hebben in het algemeen niet werking gehad die werd beoogd, 'lelijk een grote mate van invloed bi de wijkbewoner bij de totstand- jjiffing van het gemeentelijke be- betreffende zijn wijk. 'eigens de Wiardi Beekman «hting zijn er een belangrijk aan- oorzaken waardoor de wijkraden J van de grond komen. De belang de oorzaken zijn. De gemeentebesturen zijn niet Wiahit over te gaan tot decentra le en worden hiertoe door de «soverheid ook nauwelijks gesti leerd; Afwezigheid van kennis over de ■C1'ete mogelijkheden tot realise- 'Svan een wijk; Angst voor negatieve gevolgen, 'verbonden kunnen zijn aan de ''oentelijke decentralisatie; ("s aandacht voor de geweste vor- J? Verdringt de aandacht voor de I noodzakelijke gemeentelijke 'Wralisatie. Bhoetto weigerde eveneens te zeg gen welke maatregel zou worden ge nomen tegen ex-presidenit Jacha Khan. Hij verzekerde echter, dat hij niet in arrest was. Bhoetto heeft voorts meegedeeld, dat hij, alvorens onderhandelingen met India over de kwestie-Oost-Pa- kistan te beginnen, waarschijnlijk naar Peking zal reizen. Inmiddels heeft radio-Warsdhau te kennen gegeven, dat Polen mogelijk de nieuwe regering van Babgla Desj zal erkennen. De Pakistaanse gezant in Warschau heeft met zijn regering gebroken. Op een persconferentie deelde hij mee, dat hij voortaan in Polen Bangla Desj zal vertegenwoor digen. Erkenning van „Bangla Desj" door Nederland is niet aan de orde, aldus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in antwoord op vragen meegedeeld. De Indiase strijdkrachten hebben in Oost-PakLstan tot dusver ruim 73.000 Pakistanen gevangen genomen. Men is begonnen hen met auto's en treinen naar India over te brengen, zo deeld'e een Indiase militaire woordvoerder mee. Bovendien wor den op het ogenblik ongeveer twin tigduizend West-Pakistaanse ambte naren, leden van de politie en andere non-combattanten naar India getran sporteerd. Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren de Indiërs opgewekt, standvastig en zelfbeheerst re blijven, daar zij er nog niet zeker van is, dat de oorlog met Pakistan ten einde is. Indiase persberichten maken mel ding van wreedheden, die in Dacca en andere d'elen van Oost-Pakistan w-orden gepleegd. Een verslaggever van het blad „India Express" heeft bericht, dat hij de afgelopen 48 uur in één van de wijkien van de hoofdstad op straat meer dan 70 lijken heeft geteld. Dacca Is nog steeds in handen vah de gewapende verzetsstrijders. Het ontbreken van politieke leiding heeft hen gemaakt tot d'e „bewaarders van reoht en ordte". Met geladen revol vers en Chinese automatische wapens bezoeken de gebaarde verzetsstrij ders hotels, restaurants, drogisten en levenismiddelenzaken om er voor te waken dat de prijzen van de schaarse goederen niet zullen worden opge voerd", aldus de Indiase verslaggever. De tekenen van wraak op d'e West- pakistanen zijn onmiskenbaar. Er is in geheel Oost-Pakistan bijna geen enkele familie, die de afgelopen ne gen maanden niet een zoon of doch ter heeft verloren. Bengaalse vrou wen zijn door leden van de bezet tingstroepen ontvoerd en zonder on derscheid verkracht. Een jonge Bengaalse vrouw zei; „India kan dan wel gebonden zijn aan de conventie van Genève, de bevolking van Bangla Desj heeft de ze verplichtingen niet". Zij voegde eraan toe: „Onze wonden zijn nog te diep, te vers en onze dorst naar het bloed van de vijand is nog niet gelest". AMSTERDAM (ANP) Een 28 jarige Amsterdamse instrumentma ker is in de nacht van maandag op dinsdag op dc Kloveniersburgwal in; de hoofdstad door vier mannen neer geslagen en beroofd van 250, Volgens het slachtoffer, dar. aan het gezicht werd gewond, zouden zijn aanvallers Surinamers zijn geweest. UTRECHT (ANP) Uit een pand aan de Maliebaan in Utrecht zijn zeven antieke open haarden of ge deelten daarvan en 250 antieke Delftsblauwe tegels, ter waarde van ongeveer 30.000 gulden, gestolen, net pand, eigendom van een bank, wordt momenteel verbouwd. (ADVERTENTIE) die heel speciale LP kost maar 10,- (Van onze fin. economische redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal deze week nog met minister mr R.J. Nelissen van Financiën van ge dachten wisselen over de monetaire situatie en het tijdens het afgelopen weekeinde te Washington bereikte akkoord. Dit debat wordt gehouden in het kader van de behandeling van de begroting- 1972 van het de partement van Financiën, welke be handeling reeds op de agenda van deze week geplaatst was en vandaag zal aanvangen. Aan alle fracties is, voor de bespreking van de monetai re toestand extraspreektijd toege wezen. Minister Nelissen heeft gister middag' in de Kamer verklaard dat de regering van mening is dat de te Washington bereikte overeenstem ming van grote positieve betekenis is voor de gehele wereld. Bij de beoordeling van de inhoud van het akkoord is volgens minister Nelissen verder van groot belang, dat in de verhouding met de belangrijkste handelspartner van Nederland, West-Duitsland, de Nederlandse con- AMERSFOORT (ANP) Bij Amersfoort is gistermorgen het nieu we klaverblad Hoevelaken voor het verkeer opengesteld. Op het klaverblad dat 2'J tot 22 miljoen gulden heeft gekost, kruisen de rijkswegen 1 (Amsterdam-Apel doorn) en 28 (Utrecht-Zwolle) ei kaar. Het nieuwe klaverblad krijgt per etmaal ruim 35.000 voertuigen te verwerken, ongeveer de helft van Oudenrijn. currentiepositie enigei'mate is verbe terd, terwijl ten opzichte van de Belgisch-Luxemburgse economische unie de situatie gelijk is gebleven. „Daarmee is globaal de helft van onze handel gemoeid", aldus de be windsman. Zuid-Afrika heeft gisteren de rand gedevalueerd met 12,28 procent ten opzichte van het goud. De mi nister van financiën, Nicolaas Die- derichs, heeft de maatregel via de radio bekendgemaakt. De Westduitse regering heeft de middenkoers van de dollar gesteld op 3,2225 mark. Minister Schiller van economische zaken en financiën heeft dit bekend ge'maakt nadat de bondsregering had ingestemd met het akkoord van Washington. De Joegoslavische dinar is met 18,73 procent gedevalueerd, zo is in Belgrado officieel bekendgemaakt. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Aan dc subsidie van politick-wetenschappelijke institu ten staat niets meer in de weg. Met terugwerkende kracht tot I januari 1970 zal voor deze instituten een be drag van 425.000 gulden ter beschik king worden gesteld. De subsidiebedragen mogen alleen worden aangewend voor wetenschap pelijk werk door die partijen, die met een fractie in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd zijn. Het geld mag niet ir de partijkas vloeien. De senaat verklaarde zich gister middag akkoord met het wetsont werp. Reg Smith, een 42-jarige Aus traliër, kan eindelijk weer echt eten. Toen hij drie jaar oud was slikte hij caustische soda in. Eten was er toen jniet meer bij. Al die jaren kreeg hij i;slechts vloeibare voeding. Maar drie maanden geleden heeft een geslaag de operatie een eind aan deze misère gemaakt. Het smaakt de heer Smith zo te zien ook bestalleen zijn kaakspieren doen nog flink pijn. TEL AVIV (AFP) Egypti sche militairen hebben de Israë lische generaal Dayan luidruch tig begroet toen hij Israëlische stellingen aan het Suezkanaal bezocht. Een groep Egyptische officie ren en soldaten herkenden de Israëlische minister van Defensie en begon te roepen: „Dayan, Dayan". Deze draaide zich om en keek in hun richting. Onmid dellijk begormen de Egyptische militairen a'an de overkant van het kan-aal ten teken van groet met de armen te zwaaien. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het openbaar ministe rie van de twintigste kamer der boetstraffelijke rechtbank te Brussel heeft tegen de 21-jarige Mario Peter Roymans, alias Tijl van Limburg, uit Tongeren een strenge principiële straf geëist waarvan een deel onvoor waardelijk. het andere voorwaarde lijk mag zijn. Hoe hoog de straf moet zijn werd niet aangegeven. Procureur Dubois achtte diefstal en afpersing bewezen en wenste mogelijke discipelen van Tijl de moed reeds bij voorbaat naar de schoenen te jagen. Mario Roymans luisterde bleek en onbewogen toe. De charmante en voortdurend innemend glimlachende jongen schijnt ervan overtuigd te zijn naam gemaakt te hebben en er met een koopje van af te komen. Zijn eerste verdediger vroeg vrij spraak omdat elke misdadige opzet ontbrak. De tweede gaf de schuld aan een onweerstaanbare morele dwang en maakte duidelijk dat hij bereid was genoegen te nemen met een lichte voorwaardelijke straf. Tijdens de pleidooien kwam op nieuw een telefoontje binnen dat een bom was geplaatst in de rechts zaal. De procureur stelde de presi dent op de hoogte, die op zijn beurt de aanwezigen inlichtte. De zaal werd niet ontruimd. Ook gisteren bevonden zich veel Tijl-aanhangers in de rechtszaal. Ze genoten zichtbaar van het fijne spel van Tijl die eigenlijk door nie mand beschouwd wordt als een cul turele barbaar die de Liefdesbrief zwaar beschadigde. Men ziet Roymans als een dappere Tijl Uylenspiegel die niet meer daii een symbolische straf verdient die hij ook wel zal krijgen. „De groten doen niets", heel't hij gezegd, „de kleinen kunnen niets doen. Ik heb geprobeerd en het is mislukt". Uitspraak op twaalf januari. Na de zitting kreeg Tijl de boeien weer aan' en werd hij aan een ketting weggevoerd. Hij droeg het waardig en glimlachte verheven. ESSEN (DPA) Tegen de twee mannen, die in de zaak van de ont voering van dc Westduitse multi-mil- jonair Theo Albrecht zijn aangehou den Udo Rieser en Dieter Wester- lioff zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd wegens onwettig wapen bezit, vervalsing van rijbewijzen en rijden zonder rijbewijs. Volgenis gerechtelijke kringen gel den beide mannen, d'ie zondagavond in Düsseld-orf werden aangehouden, op zijn minst als mogelijke contact personen van de ontvoerders van Albreoht. BELFAST (Rtr) In Belfast duurt de golf van gewelddaden voort. Gisteren is iemand door Britse mili tairen dodelijk verwond. Een tweede slachtoffer viel bij een bomaanslag door guerrillastrijders. De eerste die sneuvelde was de café-eigenaar Jack Lav-ery. Drie ge wapende mannen plaatsten een bom in het café, die ontplofte toen Lavery hem wilde oppakken om hem de straat op te gooien. De tweede man stierf in een zie kenhuis. Hij werd aangeschoten to-en hij trachtte te ontsnappen aan Britse milita-iren die een inval hadden ge daan in een café. De man kreeg bevel tegen een muur tie gaan staan, maar hij nam de benen. Nu heb ik me gisteren welhaast zeventien uur lopen verbazen over de weelde van zo'n zachte tempera tuur. En dat - beseffen wij dat even goed - op de kortste dag van het jaar en bovendien de eerste dag van de nieuwe winter. Nu kun je wel zeggen dat, logisch geredeneerd, de eerste en de laatste dag van de winter de zachtste temperaturen moeten opleveren. Maar vertel eens: hoe dikwijls laat de winter zich iets aan de logica gelegen liggen?. Nooit moet u antwoorden, of het moest de logica van de ellende, de sneeuw, de vorst, de blubber, de pekel en de kachels zijn. Maar al met al dienen die twaalf graden op 21 december toch wel even verwerkt te worden. Dit per soontje althans voelde zich ongedu rig als een lammetje op de eerste mei. Morgen vriest het vierenveertig graden. Oude baas van het leger tijdens d'e demonstratie in en tegen straf kamp Nieuwersluis: „Vroeger was 't er goed, dus ik deijk dat het nu wel beter is". Militaire rechtspraak verhoudt zich tot de rechtspraak als militaire muziek tot muziek". Denkertje van Robert Sherrill, 1970. Switchen we toch even naar Grie kenland, waar in de omgeving van Volos, een havenplaats, een machi nist tevergeefs geprobeerd heeft een op hol geslagen locomotief te achter halen. Door onopgehelderde oorzaak had de loc zich in beweging gezet, ter wijl de machinist even weg was. Toen deze de verdwijning bemerkte, zette hij per taxi de achtervolging in. Maar dat mocht niet baten. y c:t Aan het einde van de rit zag dë machinist nog juist hoe de locomo tief, door een stootblok heen, de zee in reed. En murmelend kopje onder ging. Ruilverkaveling kan Tub-bergen moeilijkheden veroorzaken. Biesbosch: nu nog tekorten sparen in de bekkens. En dat Rotterdamse water krijgt zo ook een steeds rottere smaak. Schul: Dona nobis pacem (geef ons vrede). Een goede gedachte, tenslotte zit ten we kort voor kerst, hoe gedeva lueerd dat gebeuren ook is. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voorstel van de regering om de verplichting van de overheid tot het geven van jaar lijkse uitkeringen aan een aantal kerkgenootschappen uit de grondwet te lichten krijgt vandaag als er in de Tweede Kamer over wordt gestemd, zeer waarschijnlijk de nodige twee derde meerderheid. De fracties van de CHU en KVP en een minderheid van de PvdA- fraetie hebben gistermiddag hun be langrijkste bezwaren tegieni het schrappen van artikel 185 van de grondwet, waarin deze financiële verhouding tussen kerk en staat ge regeld wordt, opgegeven. Zoals bekend wil de regering haar verplichting tot subsidiëring afkopen. Dat zou neerkomen op een bedrag van rond 60 miljoen gulden. Staats secretaris Van der Stee (Fin.) ver wacht dat het wel 90 miljoen zou worden. (ADVERTENTIE) die heel speciale LP kost maar -|Q m

de Stem | 1971 | | pagina 13