Ju weel- van KERSTLEIS COMPUTER-MODE I Spaanse kerk veroordeelt F;ranco -regime ELEKTRO-HYPNOSE TEGEN UW 'VREES stad streek 1HHHHHMi KABOUTERS SPROOKJESPASJA GEHEIM Experiment aan Vrije Universiteit in Amsterdam: Stroom Niet bang te>®0QfiOJ)S[ICBBU peilingen 17 ngsmaterialen AARDAPPELEN ZIJN GEEN DIKMAKERS BANGLA DESJ EN DE WEERWRAAK Dinsdag. 21 december 1971 mogelijkheden, voor elk Interieur. Gijzens AutomobielbedrurïT den u te koop aan: ble Mercedes 280 S 1968 Mercedes 200 D 1970 Mercedes 200 D 1969 Mercedes 250 S 1967-1966 Mercedes 200 D 1967 Opel Admiraal nieuw 1967 mode Capri 1700 GT 1970 Capri 1500 1970 Diana 8 1968 Diana 6 1969 1968 Renault R 6 1970 Renault R 8 1968, 1969 Ford Escort XL de lux 1971 Ford 15 M XL 4 deurs 1970 Ford 17 M 4 deurs 1970 Renault R 16 TS 1970 Sunbeam 1250 de lux 1970 Taunus 12 M Turnier 1969 Taunus 12 M 1969 1968 Opel Kadett 1971 1966. Quick Skylark met nieuw* motor 1966 UWe Simca 1000 Rally 1970 Austin Seven 1969. 1970 VW 1300 1970 Opel 1700 1968 1967 Cortina 1600 1970 1968 Opel Commodore GS 1969 nieuw. Opel 1900 s Jetter rally speci. aal kostprijs f 21.698,. 11.000 gulden. 1 Dit is een kleine green uit onze voorraad. Al deze waren, zijn schadevrij, keuring toese staan en worden In onze eiee„ werkplaats getest en van nieu we onderdelen voorzien. Ga, rantie op onderdelen en ar beidsloon. Inruil en tlnanciel ring mogelijk. Het adres Ace demiesingel 34a. ingang show. loom langs de poort. R6ch+ tegenover KMA. Ook InS Spoorstraat 32, vlak bii ïi station. Alle dagen geopend 8 tot s avonds 8 uur. Tal privé 43593. Breda. 1967 Coupé :uur 39870 koop de volgende inruilwa. us Austin Seven 1967, Austin Balanza 1967, Fiat 850 S 850 Spider 1970, Flat Ijs I, ^at 1500 1966, Ford 2o 1968, Merc.-Benz 200 1966 Merc.-Benz 220 S 1966, Mere- ^®nz 250 S 1967. Merc.-Benz S 1969. Te bevr. Gara™ Oeveren, Couwerverstraal Goes. Tel. 01100-6100. Te ;ens Van 51 Mercedes 68 220D nieuw mo del Mercedes 68 200D Mercedes 66 200D Mercedes 65 190D Mercedes 64 190 D Mercedes 200 benzine Opel Kadett 68 Opeis Kadett 66 de Luxe 1969 bus 1966 - bestel 1967 ,BMW 1966-1600 Opel Rekord 1967 3pel Kadett Coupé 1964 -Renault 4L 1966 }pel Kapitan 1965 Peugeot 404 1967 Vïorris 850 1964 9pel Kadett coupé 1966 Vij geven gedurende S mud 'olledige BOVAG-garantie en ;o mogelijk een vlotte finan- :iering. Zaterdag en zondag 'eopend De Jong's Garagebe- Dorpsstraat 22 Nispen, 01656-245. 3Cr VW VW 1 VW 1 Irijf. elf. 'oor inruil op onze nieuwe laravans bieden wij u aan en- :ele sta- en toerwagens o.a. Hue Bird Calapso 1968 met laapkamer f 5.950,-. Blue Bird ■onsort 1968 6-pers. f 5.150- "C.E. met voortent f 2.750,-,' prite 400 met voortent f .550,-, Sprite 400 met voortent 1.950,-, Sterke Man f 1.675,-, Hue Bird met voortent f .250,-, gespreide betaling mo- [elijk. Sta-plaatsen beschik bar. Caravanbedrijf Hameete- nan, Singel 394. Dordrecht, tel. 1850-45994 - 36775. Vakantie 4ieuw voor Nederland Chateau du Var -hateau d'Ardèche ■"hateau du Loire )ne stacaravans met een verfijnde smaak wat tate leur litvoerlng en afwerking be reft tfet een, twee en drie sk ;amers —.'ompieet met grote roestvrij talen lanrecht, koelkast, 4-plts gas omfooT, askachel van 4000 cal., 220 v verlichting JerWé Caravans, Bergstraat 9, 'egge (bij Roosendaal). 'ijdelijke kerstaanbiedingen erschillende gebruikte tourca- tvans prijzen reeds vanaf f '50,-. A. Line.De Reu, Bailey, urope III. Bespreek nu reeds w vakantie voor 1972. Cara- ans te huur aan zee en licht- ewicht tourcaravans voor bin- len- en buitenland. Zaterdag zondag geopend. Eerste lispense caravanonderneming. de Jong-Van Hees. Dorps- raat 27. Nispen. tel. 01656- Caak nu gebruik van onze ;er lage wintel-prijzen. Nieu- «e stacaravans type 1972, oa 'emberton vanaf f 6,975.- Al- itross vanaf f 7.ï50 Alba- Loss Chalet, normaal f 10.750- u f 9.250,-, Astral vanaf 250,-, Blue Bird vanaf 850.-, P.V.C. Sunny Home, el- ers f 11.000,- nu f 8.975,-. iviera vanaf f 8.250,-. A11®" et kachel en gratis transport- ispreide betaling over aanden mogelijk, hta-plaf1" Ln beschikbaar. Caravanbe- ijf Hameeteman, Singel 394, >rdrecht. Tel. 01850-45994 - 775. obiele houten bungalows anaf f 8995, Rinel, Rolon en stral-sta-caravans 1 aapkamers vanaf f 6495. Seek tourcaravans vanaf 95. Nieuwe typen 1972 staca- ivans met eethoek en 1 of j aapkamers tegen aantrekke- jke prijzen. Plaatsen gratis 1" ederland. Knuppe's Automo- el- en Caravanbedrijf. Daar- seweg 34a-b, Chaam N.-f>r., 01619-248. koop aangeboden Variant iravan, bouwjaar 1965, PrlJ 1700. Adres. H. Hartplein li. oosendaal. Huwelijken ilt u uw leven weer een houd geven en een gez [chten, belt u dan op >mt u direkt naar de Huw- Helga von Hall, Geldrop Eindhoven) Witte Ithstr 7, Tel. 04903-2232. Vrij jvende. gratis inlichtingen. Diversen ndooms; proefpakket Dure tusiegel °n Fromms korting. 45 st f 15 Ghr - Postbus 169, Leeuwarden iino binnen 5 dagen na taling vangst •evlssen op de Noordzee» elljks met M.S „Rel«* uit Hellevoetsluif en op- >per Stellendarr voor UJ- *r reserver- tel 010- >57 205950 en 0I8H3 4439 Kristallen lichtkroon vol glas-sier steen. Geen couturier, bontwerker, accessoirestilist, en wat voor mo- defiguur dan ook in Parijs of Ro me kan nalaten af en toe achter op zijn modefoto's te schrijven: „Pierres taillées du Tyrol" en „Turolean cut stones". Wat op die foto's staat, japon, bont, hoed, schoenen, tas, is in zo geval be werkt met glinsterende stenen. Soms dragen de mooie fotomeis jes losse sieraden met schitteren de „stones" die hun raffinement toespitsen. Al dat betoverende glas is, naar die vermelding zegt, geslepen (en vervaardigd) in Tirol. Er heeft jaren geleden een ge rucht de ronde gedaan, dat een naar Parijs geëmigreerde arme Poolse 'gravin met steentjes borduurde om aan de kost te komen, eerst in het Hein - later in het groot...,de gravin Swarovski, Maar hoe zit het dan met die zaikjes borduursteentjes en de glinsterbanden die per meter te koop zijn in het warenhuis? Die schittering komt uit een der grootste fabrieken van geslepen schone schijn die de wereld rijk is: Swa rovski, te Wattens, Tirol. Daar wordt een achtste deel van alles wat op aarde schittert als edelstenen (zonder edel te zijn) geslepen van glas. Alles wat schittert Het vervaardigen en exporteren van exact geslepen, in alle kleuren fon kelende siersteentjes, knoopjes, me dische borduurgïinstertjes, voort van alle mogelijke slijpapparaten en ten slotte van hoogwaardige optische produkten hebben van de firma D. Swarovski in Tirol een wereMon- derraeming gemaakt, waar men over dat oude gravinnverhaal nooit heeft gehoord. Na jaar-in jaar-uit ln vervoering geraakt te zijn -dbör de flonkering van stenen die noch heel- noch half- edel zijn, maar worden aangeduid met de formule „taillées du Tyrol" zocht ik tenslotte naar de vindplaats en dacht een mijn te vinden waar kabouters delven naar schatten, of een juwelenkist bewaakt door een draak. Ik vond een modern, immens fabriekscomplex met veel glas en de naam Swarovski in meer dan mans hoge letters op de nok in het plaats je Wattens, dat genesteld ligt aan de voet van de Alpen. Een hele staf draken bewaakt de schat. Niemand, die niet bij het bedrijf hoort, noch de grootste klant, noch de beste vriend, noch de dom ste analfabeet zet een voet over de drempel. Het geheim van de stichter Daniël Swarovski Is nog altijd ver borgen 'achter zeven tegels. Maar hartelijk welkom is de geïn teresseerde in het kantoor te Inns bruck. Daar werd iik ontvangen door een pittige donkerogige jonge vrouw, die zo uit een operette van Strauss komt aangedanst als de vermomde Prin- zessin. Christine Demete draagt geen enkel sieraad...„Dat is toeval", ver klaart zij bijna van haar stuk ge bracht. Maar zij bekent meer te houden van de nieuwe strakke sie raden dan van de glinsterende wa tervallen, waaraan haar firma als maar glanzende stromen toevoegt. Zij prefereert moderne „Schmuck" waarvoor Swarovski overigens ook de stenen levert aan Dior, Saint Laurent en alle anderen, waaronder ook ontwerpers in het Oostenrijkse Linz (laat ons niet vergeten dat de Weense mode beroemd is om bor duursel met Schmuck). Het kantoor van deze juwelen- prinses is ruim, weids, uitermate rustig. Slechts op haar bureau staat een hoog rozerood blok kristal. En aan de muur hangt een kleine spie gel in een lijst met stralende moza ïeksteentjes. „Binnenhuisarchitecten werken veel met dit 'mozaïek," zegt zij, „ook voor glas in lood vensters. En in de bijouterie maken ze 'er brede banden van. De hobbyïst kan ze in zijn pakket vinden- en de kinderen zien ze in hun speelgoed. De textielindustrie heeft net iets nieuws bedacht - de mozaïek steentjes kunnen met een synthe tisch hars in weefsels of netten wor den vastgezet". Het verwondert mij dat er overi gens in deze kamer zo weinig „oog verblindends" te zien is. Maar nu strekt Christine haar linkerhand uit en opent de wand. Daarachter gloeit een roodfluwelen schrijn vol juwe len van ieen sprookjespasja. Op het rood fluweel liggen ai die sieraden waarmee een vrouw zich tooien kan; kettingen, armbanden, ringen en gespen. Ook parels, want- Swarovski breidt steeds uit en heeft met de Maharani-parels (in kwali teit gelijk aan Majorca-parels) enorm succes. „Wij blijven zelfs niet alleen meer bij imitatie. Halfedelstenen en edel stenen, nu nog een klein artikel, kopen wij ruw in en slijpen wij völ- gens een geheime methode." Het bedrijf is in '66 ook overge gaan op het gebruik van syntheti sche stenen, die bestaan uit kristal len waarvan de chemische samen stelling, hardheid, lichtbreki: glans gelijk zijn aan die van ech' Alleen de maker verschilt: in ene geval is dat de natuur, in het andere geval Swarovski. Al pratend neemt zij een klein kroontje in handen, een elfenkroon tje, getekend in dunne, gebogen lij nen van diamanten flonkering. „De ze kroontjes maken wij alleen maar voor het unieke doel, voor de ro mantiek, voor de eer. We leggen er op toe maar dat hindert niet. Ze dienen voor de jonge meisjes die op de twee enige operabals, in Wenen en New York, nog in het wit, met een kroontje op het hoofd, hun en tree in de wereld maken". Van haaT hoor lk de geschiedenis van de familie, die niet grafelijk is. In 1862 werd Daniël Swarovski ge boren in Bohemen waar hij opgroei de in zijn vaders glasslijperij. De eigenwijze jongen vond dat het slij pen met de hand niet nauwkeurig genoeg ging voor de eisen van de „nieuwe tijd". Nog voor de eeuw wisseling had hij eigen methoden verzonnen, een automatische mander van slijpen die nog vandaag de basis is voor de thans tot wereldformaat uitgegroeide onderneming. Daniëls eerste pogingen gaven Model van Diorgeborduurd met zilver-, goud- en amethist-zil- verkralen. hem al dadelijk een grote voor sprong op zijn vakbroeders waarvan het in Bohemen wemelde. Het was duidelijk dat zijn vinding onmoge lijk geheim kon blijven in het klei- Moderne sieraden van Saint Laurent. ne Gablonz, de blazers en slijpers woonden er huis aan huis. Daarom ging hij in de toen nog uitgestrekte Donaumonarchie op zoek naar een plekje waar hij stil en onbespied zou kunnen werken. Hij vond het in het Tiroolee Wat tens, een kleine parel verscholen tussen wouden en bewaakt door de met sneeuw bedekte Alpentoppen. Waterkracht zou hem onuitputtelijke energie kunnen geven en een lege fabriek stond toevallig voor hem klaar. Overigens was het gelukkig maar een moeilijk te vinden plaatsje waar niemand hem zijn geheim kon ontfutselen. Wat hij zich voorstelde van die mechanische slijperij is hem volko men gelukt. Zijn bedrijf heeft er de omstreden toppositie in de wereld door bereikt. In het begin werd glas uit Bohe men aangevoerd, maar al gauw leek het hem veiliger en voordeliger zelf glas te maken. Niet langer van an deren afhankelijk, konden de Swa- rovski's (Daniël met zonen) nu ook zelf met kleuren experimenteren. De ongeëvenaarde precisie en do fascinerende kleurenpracht van de stenen inspireerden lieden uit ande re branches die zich op deze halffa brikaten wierpen. Een nieuwe mode (die de Engelse naam „costume je. welry" kreeg) bracht met steentjes geborduurde stoffen, japonnen, ac cessoires aan de vrouw. Eerst Schia- parelli, later Coco Chanel hebben veel bijgedragen tot het ontwikke len van die stroming. Fabrikant en mode-ontwerper speelden elkaar in de kaart, het resultaat fonkelt in de roodfluwelen kast. Wat de nachthemel-blauwe aan gaat, zegt Christine: „Vanaf 1925 heeft Swarovski onder de naam Swareflex de z.ig. „Glas-rüehstrahl- elemente" (de reflex-elementen uit glas) vervaardigd, 'en daar kun je ook steeds aan voortborduren. Voortborduren, dat doen nu behalve Daniëls zonen,ook zijn kleinzonen en niet alleen meer in Wattens. Het was in de eerste Wereldoorlog dat Daniël zich genoodzaakt zag zijn eigen slijpmachines te maken. Uit het kostbare edelgesteente korund ontstonden de eerste slijpschijven en zij werden de basis van het Tyro- litt-slijpmiddelenbedrijf in Schwatz dat nu het derde in grootte van Europa is en de voornaamste we reldmarkten bedient. Om compleet te zijn moet Christine ook vertellen over dat derde Tiroler plaatsje, Ab- sam, waar de briffleglazen, veldkij kers, theaterlenzen, telelenzen, loe pen worden geslepen in de optiekfa- brieken van Swarovski. „De mensen hier beweren dat u het meest uitvoert naar India. Nu is alles uit India in het westen zo verschrikkelijk „in". Zouden wij niet zogenaamd echte robijnen en smaragden uit India aangeboden krijgen, die dan eigenlijk van glas uit Tirol zijn?,,. Christine lacht. „Juist onze synthetische robijnen en smaragden zijn geweldig. Hoogstens van echt te onderscheiden omdat, ze foutloos zijn. Maar India? Wij ex porteren naar 60 landen. Ik weet niet of India meer afneemt dan an deren. Amerika wel. Dat is onze grootste consument. Zijn het er nu 60 of 61 in totaal? Mijn baas is juist Russisch aan het studeren ANNEMARIE MAC GILLAVRY. Het is gebeurd op een winterdag des nachts om twalef ure de kleine kudde met herders lag te sluimeren bij de vuren toen klonk uit de hemel een heldere wijs: KYRIE ELEIS maar ik en gij waren niet daar bij ons trokken te vele zaken naar aardse gewichtigdoenerij naar wereldse vermaken of naar onze zorgen voor drank en spijs KYRIE ELEIS De herders hadden hun handen vol eenvoudige geschenken zij gaven 'jt kerstkindje sehapewol en baden wil aan ons denken wanneer gij zult zijn in uw paradijs: KYRIE ELEIS Doch ik en gij komen achteraan met duizenden meegelopen wij zullen wel lang in de rij moeten staan maar de staldeur is nog open wij worden misschien nog wel eenmaal wijs KYRIE ELEIS ANTON VAN DUINKERKEN Computers zijn tot alles in staat, dat weten we zo langzamerhand al wel. Zo kun nen er prachtige tekeningen mee worden gemaakt. Een textielonder neming in de Bondsrepubliek zag er wel wat in en kocht van die tekeningen op om er stoffen mee te gaan versieren. En we zullen moeten toegeven, dat het design dat de dame hier naast toont er zfjn mag. De computer zou wel eens een serieuze kandi daat voor de mode-ontwerpers kunnen worden. Bijna iedereen denkt dat je van aardappelen dikker wordt. Ze komen vrij wel in geen vermageringsdieet voor. En toch zouden de meeste mensen, die wat af moeten vallen, rustig een aardappeltje kunnen eten. Want de aard appelen zijn meestal niet de hoosdoeners maar wel de manier waarop wij aardappelen eten: met jus, liefst veel, en vet. Vooral de kruimig gekookte aardappel slurpt die jus op, zodat u een extra schepje moet nemen. Schrap echter niet systematisch de aardappel van het menu. omdat u denkt dat je er alleen maar dik van wordt. Behalve calorieën levert die aardappel n.l. een behoorlijke portie vitamine C. Twee gekookte aardappelen van ge middelde grootte leveren al de helft van de hoeveelheid vitamine C die een volwassene dagelijks nodig heeft. Aardappelen vormen een gezond aandeel in uw dagelijkse voeding en in die van uw kinderen. Vette jus is daarbij niet nodig, want juist daar worden we op den duur allemaal te dik van. En te dik is ongezond. (Door Horst Faas en Michel Laurent, AP-fotografen) DACCA Elke keer als een sol daat naar voren boog om zijn bajo net in het lichaam van een van de vier gemartelde jongemannen te planten, kon men de menigte 1toren hijgen van opwinding. De stilte viel weer in als de bajonet in het li chaam van een der gevangenen werd rondgedraaid. Als de soldaat dan naar achteren stapte, zijn ge weer ophiel met het staal waarvan het bloed afdroop, riepen de men sen: „Joi Bangla" de overwinning aan Bangla Desj. Ongeveer 5.000 mensen, mannen, vrouwen en kinderen, woonden de meedogenloze en afgrijselijke te rechtstelling bij van vier jonge man nen, de eersten die in het. openbaar ter dood werden gebracht na de overgave van de Pakistaanse troe pen. Geen van de leiders van de „Moekti Bahini", de militaire forma tie van Bangla Desj, die het schouwspel bijwoonden, kon meede len waar de vier mannen nu eigen lijk van werden beschuldigd. Een zei: „Het zijn razakars", de fel ge hate collaborateursdie vrijwiltig het Pakistaanse leger hielpen en die zich op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan moord, verkrachting en plundering in de afgelopen negen maanden toen West-Pakistan nog de baas was in de oost-provincie. In massagraven werden (zoals ge meld) de lijken gevonden van enige honderden vermoorde intellectuelen, jong en oud. Die mensen waren „terechtgesteld" door de Pakistaanse militairen vlak voordat Dacca viel. Toen het zover was werd het bijltjesdag in Dacca en al spoedig kon men overal lijken zien van mensen die op alle 'mogelijke manie ren door de nieuwe machthebbers waren afgemaakt. De enige die er alle aandacht aan besteedden waren gieren en honden, daarvoor is in en bij Dacca veel te halen. De terechtstelling van de vier jon gemannen begon, met stompen, toen stokslagen en vervolgens schoppen. De menigte kon niet genoeg krijgen en drong steeds meer op, een van de scherprechters moest er zelfs op in slaan met zijn stok. Dit duurde alle maal zeker een half uur. De gevan genen smeekten in leven te worden gelaten en omklemden de benen en voeten van de soldaten. Plotseling stond er iemand op, die met anderen op een soort podium had gestaan. Hij liep op de vier gevangenen toe en wees naar hen met zijn officiersstokje. Twee soldaten zetten de bajonet op het geweer. Enige anderen volg den hun voorbeeld. De steekpartij duurde vrij lang. Sommige mensen sterven niet zo snel. Toen het voor bij was en de soldaten hun bajonet ten schoonveegden was er geen le ven meer merkbaar in de hoopjes bloedend mensenvlees op de grond. Een jongentje knielde neer en be gon over het hoofd te strijken van een der mannen op dé grond en ging toen naast hem liggen. Niet voor lang, want hij werd spoedig met schoppen en slagen van geweer kolven verdreven, waarop de menig te naar voren kwam en het jongetje werd vertrapt. Terwijl deze terechtstelling aan de gang was trok memand zich iets aan van de ongeveer tien westerse journalisten, die naar de plaats wa ren gekomen om een politieke bij eenkomst te volgen maar in plaats daarvan de „terechtstelling" za gen. Een journalist ging naderhand naar een Indiase generaal en vertel de wat hij gezien had. De generaal zei dat hij geschokt was en dat er disciplinaire maatregelen zouden worden genomen. Naderhand, maar dat was uren later, kwamen er Indi ase troepen om de menigte die nog over was te verspreiden. (Van onze redactie buitenland) MADRID Een commissie van Spaanse bisschoppen en priesters heeft een bijtende aan val gelanceerd op het regime Franco. De commissie voor ge rechtigheid en vrede van de Spaanse kerk sprak een strenge veroordeling uit over het „on rechtvaardig systeem" van de huidige regering. In een document van 200 woor den, dat in bisdommen over het gehele land werd verspreid om bij de zondagsmis te worden voorgelezen, stelt de commissie: „Een strijd tegen de huidige Spaanse sociale structuur is nood zakelijk, omdat je niet van men sen kunt vragen om zich recht vaardig te gedragen als zij tege lijkertijd gedwongen zijn om on der de onmenselijke last van een onrechtvaardig systeem te le ven". „Haat, onderdrukking, de her leving van geschillen tussen de overwinnaars en de verslagenen (van de burgeroorlog) en de ont zegging van een constructieve di aloog doen ons geloven dat wij zeer ver afstaan van de ware vrede. Het probleem der mense lijke gerechtigheid is het ernstig ste dat onze natie aantast. Wij hebben vaak horen zeggen dat de vrede der Spaanse samenleving 32 jaar geleden door een gewa pende overwinning werd verwor ven. maar velen zullen zich mis schien niet hebben gerealiseerd dat een grote en pijnlijke afstand de bestaande officiële vrede die aan het eind van de burgeroorlog verzekerd werd scheidt van de nu zogenaamde vrede. Wanneer er geen behoorlijke gerechtigheidswetten zijn en wanneer onrechtvaardige discri minatie op grond van sociale of politieke redenen wordt inge voerd wordt onze vrede be dreigd". Tot dusver is nog niet officieel op de aanklacht gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam wer ken mevrouw drs. Marijke Hö- welervan Dalen en drs. Arie Vroljjk aan een experiment dat tot uiteindelijk resultaat moet hebben dat mensen die aan de een of andere fobie (dwangmati ge angst, pleinvrees, bang voor de dood e.d.) lijden met behulp van een elektronisch verwekte hyp nose genezen kunnen worden. Momenteel neemt men proeven met zware rokers, die als alles goed gaat na tien behandelingen met dé hypnotron var het roken af moeten zijn, of althans beduidend minder gaan roken. Het eerste denkfoutje is daarbij al gemaakt. Een vrouw die zware shag rookte als een dokwerker, werd on der hypnose gesuggereerd dat shag „vies" is. Na een reeks behandelin gen rookte zij niet meer, maar trok de pakjes shag van anderen uit hun handen. De proefleiders hadden haar vergeten te vertellen dat „vies" al leen voor haar pakje shag bedoeld was. De hypnotron zoals die aan de VU gebruikt wordt, is ontwikkeld door de elektronicus J. Slab, die gebruik kon maken van Amerikaanse, Duitse en Russische gegevens. Op de belde slapen van de patient worden eleetroden bevestigd die stroomstootjes van 3;5 tot 5 Volt door de oogzenuwen naar de herse nen sturen. In de nek wordt ook een electrode bevestigd, die de hersen schors prikkelt. De patiënt, van wie de ogen bedekt worden, luistert in 'n koptelefoon naar „biepjes", die de zelfde regelmaat hebben als de stroomstoten. Hierdoor valt na onge veer tien minuten de patiént in slaap en kan de psycholoog met zijn sug gestie beginnen. Voor men zover is zal de psycholoog de proefpersoon eerst de indruk ge geven hebben dat hij of zij zélf het heft in handen heeft omdat de ge middelde mens zich onbewust altijd tegen invloed van buiten zal verzet ten waar het een ingreep in zijn persoonlijkheid betreft. Het doet wat kinderachtig aan, geeft drs. Vrolijk toe, maar hij bereikt dat vaak door zijn patiënt of liever cliënt te belonen. Niet materieel, maar met complimenten over bij voorbeeld het vermogen tot concen treren, de fantasie of de sterke wil. De machine doet daarna de rest. Het is voor de psycholoog niet nodig bij de patiënt te blijven als deze in trance verkeert; een geluidsband knapt het werk op. „Vroeger", aldus drs. Vrolijk, „werkte ik veel met verbale hypno se. Dan praat je drie uur tegen een ren: Sorry hoor, maar ik moet de bus vanzo enzo laat halen. Degeen die de dreun krijgt ben je zelf. En dat is niet de bedoeling als je een ander ongevoelig wilt maken voor bepaalde moeilijkheden". cliënt aan. Die veert dar\ plotseling op en je denkt: nou, die is goed in trance. Dan krijg je nuchter te ho- Bij de electro-hypnose concentreert de psycholoog zich niet op de. oor zaak van de angst of dwangneurose; die logischerwijze in een vroeger stadium, de jeugd, gegroeid zijn. Men beperkt zich tot de gedragsthe rapie; het domweg aanleren van „niet bang zijn". „Dat", merkt drs. Vrolijk op. „is min is meer het grote verschil met de, oude psycho-analyse. Ik heb daar ook geen zin in, het kost ook teveel tijd. De cliënt zit ermee en hij moet er af. De oorzaak van de afwijking is ook te vaak meerzijdig". Aan de VU is men nu ongeveer een half jaar bezig met Electro-stimula- tie. Hoe lang het nog duurt voor aan het experimentele stadium een eind komt, kan de heer Vrolijk bij bena dering niet zeggen. De mogelijkhe den zijn te uitgebreid. In Wenen heeft de Duitse dokter Wageneder een kliniek waar enkele tientallen hypnotrons staan met geen ander doel dan overspannen zakenlieden in slaap te sussen en ze zo enkele uren van volkomen ontspanning te bezor gen. In Duitsland hebben enige be drijven een apparaat staan om ma nagers een uur per dag diezelfde rust te geven, maar dan met het oogmerk ze attent en fit te houden. In Rusland gaat men weer verder met onderzoekingen met betrekking op het gedragspatroonvoor een rustkuur gebruikt men daar de hyp notron niet. „In een Russisch tijd schrift heb ik gelezen", besluit drs. Vrolijk, „dat het opbouwen van een magnetisch veld boven het hoofd van de proefpersonen een sterk be vorderlijke invloed op zijn ontvan kelijkheid van buitenaf heeft. Dat is misschien voor ons de volgen de stap. Eerst willen we graag de cijfers van het anti-rook experiment hebben. Dan werken we wat meer gericht.

de Stem | 1971 | | pagina 17