Autorijden in de winter eist veel (voor)zorgen PHILIPS ALI BHOETTO JACHJA KHAN .S.-piloten op persconferentie in Hanoi U maakt de mooiste foto's met Philips flitslampjes Kwade genius achter drama Oost-P Oost-Duits land wordt geen Westerse consumptiemaatschappij Militair mislukt als politicus Politburo Zuid-SIavië wordt gereorganiseerd Kado-plaat! Kado-plaat! ATERDAG NEERGESCHOTEN WILEY STOPH Vliegtuigkapers moeten terug naar Rusland Meisje na vijf weken terug papiep uw pen Naakte juffrouw GRIEKENLAND Negen procent meer voor defensie DAF ontvangt Chinezen Katten Extra die heel speciale LP MI/ORIETEN FESTIWL kost maar 10,- die heel speciale LP MINORIETEN FESTIlflL kost maar 10,- Met Zoelfikar Ali Bhoetto in de latere West-Pakistaanse pro- de bij de algemene verkiezingen neemt in Pakistan een vincie Sins geboren als zoon van die Jachja Khan in december 1970 man het presidentschap rijke ouders. Hij studeerde rechten liet houden, 82 van de 138 zetels over, die in veler ogen de in Engeland en Amerika en vestig- van West-Pakistan, terwijl in het hoofdschuldige is aan liet de zich na zijn terugkeer naar oosten sjeik Moedjiboers Awami- jUfüvallen van zijn land. De fel Pakistan in 1952 als advocaat. Als Liga 167 van de 169 zetels vero- „ti-lndiase en door brandende beschermeling van veldmaarschalk verde. Jachja Khan betitelde (Wicht gedreven politicus speel- Ajoeb Khan beheerde hij na diens Moedjiboer al als toekomstige pre- jt een belangrijke rol in de ge- machtovername in 1958 diverse mier, maar Bhoetto voelde er niets „urtenissen die leidden tot de portefeuilles voor hij begin 1963 voor zich in een oppositierol te nrjeroorlog in Oost-Pakistan en minister van Buitenlandse Zaken laten dringen en liet de onderuan- trvolgens de oorlog met India. werd. Terwijl Ajoeb streefde naar delingen over de nieuwe grondwet Bhoetto kon het destijds moei- vriendschappelijke betrekkingen stuklopen met het bekende gt- jk verkroppen dat de Oostpakis- met zowel Washington, Moskou als volS- „nse Awami-Liga van sjeik Peking en ook de conflicten met iloedjiboer Rachman bij de parle- India wilde bijleggen, zocht Bhoet- KBtsverkiezingen van december tó eenzijdig toenadering tot de 10 de absolute meerderheid ver- Chinese Volksrepubliek. Toen hij Na het uitbreken van de oorlog tierf. Bhoetto's linkse volkspartij zich na de oorlog om Kasjmier in met India vormde president Jachja us in West-Pakistan de winnaar 1965 tegen het vredesverdrag van op 6 december j. 1. een burgerre- -jar bevond zich tegenover de Tasjkent verzette, ontsloeg Ajoeb gering onder leiding van de Oost- Iwami-Liga in een minderheids- hem in september 1966. Sindsdien Pakistaanse politicus Noeroel jojjtie. De nieuwe nationale ver- ageerde Bhoetto tegen Ajoeb. Toen Amin, en Bhoetto als vice-premier idering kreeg als eerste taak een eind 1968 in Pakistan hevige ou- en minister van Buitenlandse Za- :ondwet op te stellen om de te- lusten uitbraken tegen Ajoebs au- ken. Vorige week zorgde Bhoetto gkeer naar een burgerbestuur toritaire bewind, werd Bhoetto m de Veiligheidsraad van de Vere- jojelijk te maken. Sjeik Moedji- zelfs in de gevangenis gewoipen, nigde Naties voor opschudding wilde de grondwet baseren op waaruit hij in februari 1969 met door in een bittere reae de on- ijn program van zes punten, dat andere oppositieleiders werd ont- macht van dit orgaan te hekelen lost-Pakistan vrijwel volledig au- slagen. In maart van dat jaar volg- en vervolgens met zijn delegatie iiioom zou maken, een plan dat de de val van Ajoeb Khan en nam weg te lopen. Zaterdag riep Jachja p heftig verzet van Bhoetto stuit- generaal Jachja Khan de macht Khan zijn minister uit New York ,i, Hij wist president Jachja Khan over, die de staat van beleg afkon- naar Rawalpindi terug om deel te it een harde houding tegen sjeik digde en een militair bewind in- nemen aan de machtsoverdracht loedjiboer te bewegen waarop in stelde. aan een presentatieve burgerrege- laart j. 1. de burgeroorlog uitbrak. De door Bhoetto in 1967. opgezet- ring. Bhoetto kon echter meteen hoeft» werd in 1928 in Larkana he linksgerichte volkspartij behaal- het presidentschap overnemen. (Van een onzer verslaggevers) zorgd; volsta niet met een „kijk- de aangedreven wielen en probeer gaatje" in de voorruit gekrabd te opnieuw met weinig gas weg te DEN HAAG. Van de ene dagi op de andere kan,het soms nog be- hebben, maar maak alle ruiten vol- rijden. Voorlijke najaarsweer nu omslaan tot barre winterse kou met spie- ruitewissers ielgladde en besneeuwe wegen. De automobilisten hebben van de niet los de ^bber bladen worden Wasliist winterse omstandigheden zeker niet het minst last. dan beschadigd, maar week ze los J Autorijden in de winter eist nu eenmaal speciale (voor)zorgen. Om te met ruitenontdooier. eginnen moet de auto in topconditie zijn en de bestuurder meer dan ooit rijd op een glad wegdek om en verstandig en ooral een niet-gehaast mens. Hieronder een aantal tips, 9 maak ook de lampen (voor en zichtig en voorzichtig, kijk ver ie deze winter zeker an pas kunnen komen. achter) sneeuwvrij en rijd bij vooruit en pas uw rijigedrag aan sneeuwval overdag met groot licht, hij de heersende of optredende si- in het koude jaargetijde worden gevaren-driehbek (verplicht trou- tuaties, rem nooit bruusk maar al- hogere eisen dan anders gesteld wens), pechlamp, oude regenjas of ls de wagen ingesneeuwd, dan tijd. pompend, schakel tijdig terug, aan ontsteking, accu, verlichting en jutezak, zakje zapd of grint, oude moeten de wielen voor het wegrij- maa£ geen onverhoedse stuurbe- banden; zorg voor goede bougies, stoffer, oude matten, schopje. den sneeuwvrij worden gemaakt, wegingen. cortactputen, accu, ruitewissers, zorg voor antivries of spiritus in Seef daarna weinig gas, laat de carburateur. het reservoir van de ruitesproeier; koppeling langzaam opkomen en 0 houd meer dan ooit rekening - het koelwater van de motor moet schakelt zo snel mogelijk in de met medeweggebruikers: spaar de schaf een spuitbusje aan om be- yan een anj;ivriesmiddel worden hoogst toelaatbare versnelling over fietsers en de voetgangers door bij loren portiersloten te ontdoo en, VOOI.zjerl; tenzij de wagen is voor- (zonder dat de motor gaat bok- dooj njet ajg .een razende Roeland t>i?r n m wa£en zien van een gesloten koelsysteem. ken). door plassen te rijden. ggen' levert het wegrijden problemen een bus ruitenontdooier kan 's T^"*l °P doordat de sneeuw b.v. plat bij dooi verdient het aanbeve- morgens bij bevroren ruiten goede ..JVYlkffclfltlG en (J" of spekglad is gereden, pro- ling af en toe tijdens de rit te diensten bewijzen, maar men kan J beer dan weg te komen door te stoppen (niet op de weg) en de de voorruit 's avonds ook afdekken 0 zet de wagen bij vorst niet op schommelen: schakel achtereenvol- lampen schoon te maken. met een krant of een pasklaar de handrem om een bevroren ka- §ens snel voor- en achteruit en gemaakt stuk karton. bel te voorkomen, schakel liever in schommel met uw lichaam mee in (Iet is inderdaad een hele waslijst, de volgende hulpmiddelen aan de eerste versnelling of in de ach- de rijrichting. maar als u zich aan deze (voor)- boord kunnen in benarde momen- teruit. komt de wagen desondanks niet zorgen houdt, behoeft het rijden ten te pas komen: reserve lamp en rijd nimmer weg zonder eerst los, stap dan uit, leg een oude mat in de winter geen onoverkomelijke -zekeringen, zaklamp, sleepkabel, Voor zicht rondom te hebben ge- of strooit wat zand of grint voor problemen op te leveren. De gisteren afgetreden Pa kistaanse president Agha Mohammed Jachja Khan is na een succesvolle mi litaire carrière als politicus mis lukt. In 1917 in de Noordpakistaanse stad Pesjawar geboren als lid van de krijgshaftige Pathanenstam, kwam hij na zijn opleiding aan de Indische militaire academie in Dehra Doen in 1939 in actieve dienst. In de tweede wereldoorlog vocht hij in het Midden-Oosten en raakte in Italië in Duitse krijgsge vangenschap waaruit hij echter wist te ontsnappen. Toen zijn land in 1947 onafhan kelijk was geworden, werd hij be last met de stichting van een hoge re krijgsschool. In 1951 werd hij op 34-jarige leeftijd de jongste Pa kistaanse generaal, om zes jaar la ter tot chef van de generale staf te worden benoemd. Als vertrouwensman van presi dent Ajoeb Khan nam hij in 1962 het opperbevel in Oost-Pakistan over. In de oorlog van 1965 met India verwierf hij zich de hoogste onderscheiding van het land, waar na hij in 1966 opperbevelhebber van het Pakistaanse leger werd. In maart 1969 volgde Jachja Khan president Ajoeb op in een periode van hevige binnenlandse onlusten. Hij kondigde de staat van beleg af, beloofde een einde te maken aan de corruptie en stelde vrije en algemene verkiezingen in het vooruitzicht die in december 1970 ook werden gehouden. De overweldigende zege van de Oost- pakistaanse Awami-Liga van Sjeik Moedjiboer Rachman, de tegenwer king van de Westpakistaanse poli tieke leider Bhoetto en tenslotte de bloedige onderdrukking van de Oostpakistaanse autonomiebewe ging leidden op 3 december j. 1. tot de oorlog met India. De zware nederlaag die Pakistan daarbij leed, de vijandige demonstraties in de Westpakistaanse steden die daarop volgden en misschien ook het besef van eigen falen brachten Jachja Khan ertoe, het president schap over te dragen. ALI BHOETTO. PARIJS (AP) De Noordviet- 'niese regering heeft gisteren op persconferentie in Hanoi vier 'lerikaanse piloten ten tonele ge- 'ei"d, die zaterdag krijgsgevangen 'rden gemaakt. Wellicht zullen ze '®rden gestraft, zo heeft de Noord- le'namese delegatie op de vredes- ,sPrekingen in Parijs meegedeeld. "e namen van de vier gevange- ï'n werden gegeven als majoor Le- 'M Louis Hildebrand, majoor Ken- Richard Johnson, luitenant Sa- }Uel Richard Vaughan en luitenant 'juieth Roth Wells. "e delegatie maakte bekend, dat vier piloten deel uitmaakten van de bemanningen van vier F-4 Plian- tom-straaljagers, die zaterdag boven Noord-Vietnam werden neergescho ten. De 26-jarige Vaughan en de 33- jarige Johnson werden gevangen genomen nabij Tan Lac in de pro vincie Hoa Binh, ten westen van Hanoi. De 24-jarige Wells en de 33- jarige Hildebrand werden nabij Moanh Bo in de provincie Guang Ninh, ten noordoosten van Hanoi, krijgsgevangen gemaakt, aldus de Noordvietnamese delegatie. De Phantom heeft op gevechts- vluchten een bemanning van twee koppen. Het zou dus mogelijk zijn, dat de gevangenen uit slechts twee neergehaalde vliegtuigen komen. In de bekendmaking werd ge zegd, dat de piloten ten tonele wa ren gevoerd op de persconferentie, die gisteren in Hanoi werd gehou den door Ngo Dien, hoofd van de persafdeling van het Noordvietna mese ministerie van Buitenlandse Zaken. De delegatie verklaarde dat „het Vietnamese volk vastbesloten is om alle vergrijpen van de Ameri kaanse imperialisten tegen de sou- vereiniteit en veiligheid van de de mocratische republiek Vietnam te straffen en ieder nieuw militair avontuur, dat zij willen onderne men, af te straffen". OOST-BERLIJN (Reuter) Oost- Duitsland zal de komende jaren krachtig streven naar het verhogen van de levensstandaard en het pro duceren van meer en hetere con sumptiegoederen. Maar de Oostduit sers moeten beslist niet iets derge lijks verwachten als een westerse consumptiemaatschappij. Met deze woorden heeft premier Willy Stoph gisteren het Oostduitse parlement (volkskamer) 's lands nieuwe economische vijfjarenplan ter goedkeuring voorgelegd. Als het plan wordt gerealiseerd zullen de Oostduitsers in 1975 kunnen beschik ken over meer voedsel en huishou delijke goederen van hogere kwali teit. Lonen en premies zullen jaar lijks met 4,1 pet. stijgen en in 1975 zal het reële inkomen 22 pet hoger liggen dan in 1970. Stoph waarschuwde de Oostduit sers dat „het betere leven waar wij naar streven, niets te maken heeft met het kapitalistische type van een consumptiemaatschappij, dat con- i sumptie ziet als een soort afgod. Onze voornaamste taak richt zich op een rijk bestaan in materieel en geeste lijk opzicht, opgebouwd met een zui ver gevoel voor de schonoheid van leven en werk, van studie en vrije tijd". Het vijfjarenplan voorziet ook in het verbeteren van het woonklimaat voor 1,5 miljoen mensen door het op leveren in 1975 van 500.000 nieuwe of gereconstrueerde flatwoningen. Hoewel het eerste jaar van het plan al bijna voorbij is werd het pas vorige week in definitieve vorm' ge publiceerd. Aangezien het centrale comité van de partij het plan al heeft goedgekeurd is de bekrachtiging door het parlement slechts een for maliteit. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ISTANBOEL (Reuter) Twee Sovjetrussische studenten, die vorig jaar oktober boven de Krim een klein vliegtuig kaapten en de vlie ger dwongen naar Turkije te vlie gen, zijn gisteren overgeleverd aan de Sovjet-autoriteiten aan de oost grens van Turkije. De kapers, Nikolai Ginlov (21) en zijn neef Vitaly Pozdeyev (20) leef den sedert hun verzoek om politiek asiel in een Turks vluchtelingen kamp. Zij wilden naar de Ver. Sta ten. Zij zagen echter geen kans aan de nodige papieren te komen en en kele weken geleden waren onder handelingen begonnen over hun te rugkeer. DEN HAAG (ANP) Een 16-ja- rig Haags meisje, dat sinds vijf we ken zoek was, is gisteren door de politie gevonden in een huis in Den Haag. Het meisje verbleef daar bij een vriend. De politie was getipt, nadat een opsporingsbericht over het meis je was uitgegaan. (ADVERTENTIE) Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bi) publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eem i» met In- Hand, c.q. strekking. BELGRADO (DPA) Het uitvoe rend bureau van de Zuidslavische communistische partij zal voortaan slechts 8 leden tellen in plaats van 15. Dit besluit is gisteren genomen „om een eenvoudiger organisatie en een betere werkzaamheid van het bureau te waarborgen". De acht leden zijn vertegenwoor digers van de zes republieken en de twee autonome gebieden. President Tito is geen lid maar heeft als partij leider het recht het bureau bijeen te roepen en aan de zittingen deel te nemen. ATHENE (DPA) Griekenland zal in 1972 14.854 miljard drachme (ongeveer 1,7 miljard gulden) voor defensie uitgeven. Dit is negen pro cent meer dan dit jaar en bijna 18 pet. van de totale begroting van het volgend jaar. Volgens gegevens, die de minister van financiën Ioannis Coulis, giste ren bekendmaakte, worden de in komsten geraamd op 86,2 miljard drachme en de uitgaven op 84,04 mil jard drachme. Het voordelig saldo zal worden gereserveerd. Voor on derwijs zal 10,5 procent van de uit gaven bestemdzijn. Dit is circa 19 pet. meer dan in 1971. EINDHOVEN (ANP) De zaak gelastigde van de Volksrepubliek China heeft gisteren met enkele me dewerkers een bezoek gebracht aan de DAF-fabrieken in Eindhoven en Born. Het bezoek is een vervolg op de reis van DAF's exportdireeteur A. Grasveld aan de Chinese Volksrepu bliek in oktober, zo heeft DAF mee gedeeld. Wat had het van wijsheid en gees telijke volwassenheid getuigd indien het hoofd van de Paulusschool te Roosendaal de beide tekenaartjes van de naakte juffrouw opdracht had ge geven om water en een bezem te ha len, en ze vervolgens op te dragen om eigenhandig het getekende te verwijderen. En vervolgens zand er over strooien. Nu ziet men een van de leerlinge- tjes het kind van de rekening wér den, en raakt het bekneld tussen schoolleiding, oudercomité én helaas eigen ouders. OUDENBOSCH. H. TEUBEN. Alle kattenliefhebbers ten spijt moet ik toch een geval uit de prak tijk aanhalen waaruit blijkt dat de Nijmeegse professor Van Veen ge lijk hgeft als hij zegt dat katten ziekten verspreiden die voor zwan gere vrouwen fatale gevolgen kun nen hebben. Mijn zoontje is met een gedeeltelijke blindheid aan een oog geboren. Deze blindheid is veroor zaakt door de door velen zo geliefde katten. In de tijd dat mijn vrouw in verwachting was, bezocht zij regel matig de boerderij van haar vader waar veel katten rondliepen. Toen wij na de geboorte van mijn zoon de blindheid aan het ene oog ontdekten zijn we naar de bekendste Neder landse oogarts gegaan. Na een uitge breid onderzoek, kwam hij tot de conclusie dat het mankement aan het oog veroorzaakt was door katten (die toxoplamose-bacillen droe gen), waarmee mijn vrouw tijdens haar zwangerschap in aanraking was geweest. Door dit voorval zult u denken dat ik kattenhater ben ge worden, maar dit is niet waar. Niet alle katten brengen besmettelijke ziekten over, maar en ik spreek uit eigen ondervinding het heeft mij wel geleerd dat vooral zwangere vrouwen katten uit de buurt moeten blijven. Prof- Van Veen „zwetst" beslist niet, zoals in deze rubriek is geschreven. Iedereen mag zelf be slissen of hij een kat wil of niet. Bij mij komt er geen meer in huis. SCHOONDIJKE J. WIEME Waarom werden de AOW en de minimum-lonen niet extra ver hoogd? Het is nog altijd zo dat diegenen die het dichtste bij het vuur zitten zich het beste verwar men. Toch zouden de minder-betaal- de groepen gezien de economische ontwikkeling voorrang moeten heb ben. Maar daarmee wordt geen re kening gehouden, terwijl de huren in 1972 met 10% stijgen, het zieken fonds met 10% en de prijzen met 6% omhoog gaan. Bemin je naaste gelijk je zelf, ministers, deze groe pen zijn geen kaf onder het koren. Deze mensen leven al sober ge noeg en voelen iedere dag de infla tie in het huishoudboekje in plaats van grotere welzijnsbelangen. Er zijn bronnen genoeg om deze groe pen welzijn te geven desnoods om de koe bij de horens te pakken- Maar het schijnt dat men in het algemeen niet durft om de machti gen te stoten. Wil men vrede en welzijn onder het volk brengen, zal men begrip moeten tonen en niet steeds met een snoepje van het jaar werkèn, maar radikaal moeten aan pakken. BREDA H. V. d. HEUVEL L

de Stem | 1971 | | pagina 15