Marcel v. Dam begroet KVP-„liefdesverklaringw GRUWELIJKE MOORDPARTIJ RIJ DACCA Jachja Khan treedt af 9 Zee Vrij kerstweekend voor Schul en Dona De Zilvervloot. Pak 1971 nog mee! Vier doden in weekeinde YATICAAN ONTKENT ANDERE PAUSKEUZE Helmonds erepenning voor mr. Van Thiel TITO WAARSCHUWT VOOR INTERVENTIE' binnenland buitenland 1mmmmmummm® Luns: Pas in 73 Europese onfereiïtie „Dure" bankoverval Piloot vlucht „stuntend" van Praag naar Duitsland NOORD JERLAM) WEER SLAVEN ONTSNAPT IN BRAZILIë MASSAMOORD Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Sovjetleiders eren dichter Tvardovski RUSTIGE MARS OP NIEUWERSLUIS Hervorming in studie Ondertekening van Britse toetreding op 22 januari Maandag 20 december 1971 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/AMSTERDAM Drs. Marcel van Dam, lid van het hoofd bestuur van de Partij van de Ar- beid, vindt dat als daar politieke aanleiding voor is, zijn partij een gesprek over een gedeelde rege ringsverantwoordelijkheid met de KVP niet moet schuwen. De ont wikkelingen in de KVP sinds de verkiezing van de heer De Zeeuw lot voorzitter moeten naar zijn me- ,ing serieus worden gevolgd. Het jjkt hem evenwel uitgesloten en zelfs onbehoorlijk zo'n gesprek met je KVP te beginnen zonder D'66 en ie PPR- gewijzigde PvdA-visie verkondigde de heer Van Dam zaterdagmiddag in Utrecht op de jaarvergadering van het gewest Utrecht Van de Par tij van de Arbeid De verklaring van de heer De Zeeuw, dat hij voorstander is van een regering met de PvdA, is vol gens drs. Van Dam op zichzelf geen nieuws. „Telkens in het verleden als de KVP met de VVD regeerde probeerde men de progressieve ka tholieken rustig te houden door te lonken naar de PvdA". Nieuw voor de heer Van Dam zijn evenwel de omstandigheden waarin de bereid heid werd getoond. „Die zijn naar mijn mening aan leiding het streven van de heer De Zeeuw serieus te nemen. Zijn lief desverklaring voor de PvdA moet namelijk worden gezien tegen de achtergrond van de politieke pola risatie op dit moment". Gezien de prijs, die de heer De Zeeuw bereid is voor zijn keuze pro-PvdA te betalen (30 procent stemmenverlies), lijkt het de heer Van Dam de plicht voor de PvdA om na te gaan of de relatie tot de KVP zoals de heer De Zeeuw die ziet niet een andere moet zijn dan die van dit moment. Een gesprek over een gedeelde regeringsverantwoordelijkheid heeft nu nog weinig zin, „want de KVP- fractie steunt nog steeds zonder restricties een regeringspolitiek die voor ons onaanvaardbaar is'. De heer Van Dam voegde daaraan toe. dat de KVP-fractie alleen evenwel de KVP niet is. „In de partij zijn ontwikkelingen gaande, waarvan naar buiten nog weinig te merken valt, maar die er toe zouden kunnen leiden dat in de KVP de progressi viteit niet alleen in woorden, maar ook in daden tot uitdrukking zou kunnen komen". Tijdens de discussie toonden veel afgevaardigden begrip voor de visie van drs. Van Dam, maar vrijwel allen bleken op hasis van de in hel verleden opgedane ervaringen („nacht van Schmelzer") en de da den van de KVP-fractie thans wei nig vertrouwen te hebben in een mogelijk nieuwe-KVP-lijn. Het Tweede Kamerlid voor de PvdA ir. H. Vredeling vond het idee van de heer Van Dam zelfs speculatief, om dat het „uitsluitend is opgehangen aan de nieuwe KVP-voorzitter De Zeeuw". Oppositieleider Den Uyl voerde het woord op een soortgelijke bij eenkomst in Amsterdam. Hij noem de de balans van een half jaar ka binet Biesheuvel triest. „Minister- uresident Biesheuvel twijfelt of zijn kabinet vier jaar zal blijven zitten, 'lij sluit niet uit dat het kabinet tan interne spanningen zal bezwij ken. De vaas vertoont geen barsten, alleen wat krakeiee, zei Andriessen van de KVP. Wij zullen zien wie Marcel van Dam. het keramisch wanprodukt omgooit of uit zijn handen laat vallen op de kille stenen vloer van deze coalitie van vijf partijen", aldus Den Uyl. Een fraai staaltje van de machts positie van de VVD noemde Den Uyl de kritiek van Wiegel op uit latingen van KVP-zijde over de de- fensielasten. Toen Wiegel uithaalde kroop fractieleider Andriessen in zijn schulp en stond men toe dat de defensiespecialist van de KVP- fractie Van Eisen door de modder werd gehaald. Men krijgt trouwens toch de indruk, aldus Den Uyl, dat de KVP de oude plunje weer heeft aangetrokken: links praten en rechts regeren. Er mag bij de KVP het een en ander in beweging zijn, voorlopig blijft Wiegel daar de baas". Zo moet het kunnen blijven, nluchtmuseum, zoals het torpje Orvelte. Je zou hier oude ambachten kunnen la- fenen in een karakteristiek en met inschakeling van de ■ken, zo'n museumpje als ir en het dijkmonument voor n ramp omgekomen vissers van Moddergat, kun je ristische route opbouwen, het achterland van de Lau- De mensen komen daar om maar als het slecht weer ze binnengaats wel eens ;e Ter Steege en zijn club geen kleine taak op hun s genomen. Zij zijn zich bewust. Dat blijkt uit het stichting: „Uiteraard is hel n van de oorspronkelijke :he functie en het voors- ïtbreken van nieuwe, zin- behoud waarborgende func- bestemmingen het grootste Aangezien evenwel ook ons land voor soortgelijke i mqt grote verscheiden- issingen zijn gevonden, zul- ook hier te zijner tijd 'eld moeilijkheden voor- rculaire is alweer van een rug. De mogelijkheden be- ch inmiddels af te tekenen, van Friesland, nu nog een ried, wordt in toenemende dekt door mensen die vin- niet alleen kikkers er vri en hebben. Zij zijn er wel ts zij er niets komen ver- Het is trouwens niet in de Laats in hun belang, dat de „Terp en Stee" werd opge ld KEULEN (AFP) De secretaris generaal van de NAVO, mr. J. Luns meent dat de Europese veiligheids conferentie zeker niet voor 1073 ge houden zal kunnen worden. Hij zei dit in een interview met de Deutschlandfunk. De multilaterale voorbereiding van een veiligheidscon ferentie zal pas beginnen na de on dertekening van het slotprotocol van citaat uit een circulaire tel viermogendhedenakkoord over Mijn, aldus Luns. WINDSOR (AFP) Drie gewa mde mannen zijn er zaterdag in slaagd na een overval op een fili- il van de Koninklijke Bank van anada te Windsor zich uit de voeten i maken met een buit van naar chatting twee miljoen dollar (ruim tven miljoen gulden). NEURENBERG (AP) De bekende Tsjechoslowaakse stunt vlieger Ladislav Bezak is er gis teren in geslaagd met zijn vrouw en vier kinderen in een licht 'üegtuig van Praag naar West- Buitsland te ontsnappen. Een MIG-jager zat hem na en beschoot hem, maar Bezak slaag- i er in de diams te ontspringen. De 37-jarige' piloot heeft in West-Duitsland politiek asiel ge waagd. De vlucht van Praag naar Neurenberg heeft twee uur Seduurd. Bezak, wereldkampioen stunt- Wiegen, vertelde hoe hij door een MIG-15 werd aangevallen Baar door zigzag te vliegen de «gels had kunnen ontwijken. Tenslotte was hij de wolken in- Ceschoten en daar was hij veilig. (Van onze redactie buitenland) RAWALPINDI/NIEUW DELHI Radio Pakistan heeft gisteravond bericht, dat president Jachja Kahn vandaag zal aftreden, zodra een representatieve regering zal zijn gevormd. Vandaag zal ook de tekst van de nieuwe grondwet worden gepubliceerd. Kahn, die na de capitulatie van Oost-Pakistan hevige kritiek te verduren kreeg en door sommige Pakistani's zelfs als een verrader werd gebrandmerkt, is vanaf 25 maart 1969 aan de macht geweest. In Rawalpindi is men er vain over tuigd, dat Khan zijn minister van buitenlandse zaken Bhoetto van New York op terugreis naar Pakistan zal belasten met de vorming van een nieuwe regering. In Rawalpindi gaan ook geruchten dat Noeroel Amin. begin december door Khan tot premier benoemd, deze functie heeft neergelegd. De felste kritiek op Jachja Khan kwam van de voormalige luchtmacht- opperbevelhebber, lucfatmaarsehalk BELFAST (AP) In het afgelo pen weekeinde zijn in Noord-Ieriand vier doden gevallen. Hiermee is het totale aantal dodelijke slachtoffers van de geweldplegingen van de laat ste ZVe jaar gestegen tot 202. In een plaats 50 kilometer ten noorden van Belfast ontplofte een bom die door drie jongemannen per auto werd vervoerd, voortijdig. De drie jongens, twee van 18 en een van 19, kwamen om het leven. De auto werd in flarden gereten. Voor de muur van een café in een katholieke wijk in Belfast ontplofte vanmorgen een bom. Dit kostte het leven van een jongen van 16 jaar. Vijf personen werden bij deze aan slag gewond. MANAUS (EFE) In Manaus in de Braziliaanse staat Amazone zijn in het weekeinde 32 arbeiders aan gekomen, die zijn ontsnapt van een landbouwbedrijf in de staat Marahao, waar zij als slaven werden behandeld. Onder toezicht van gewapende be wakers moesten zij zeer langdurig werken tegen een uiterst lage belo ning. Dit loon moesten zij bovendien besteden in de winkel van het bedrijf. Vorige week had al een groep ar beiders van deze onderneming de kans gezien te vluchten. Hiervoor moesten zij drie dagen door het oer woud trekken. Asghar Khan. Volgens hem zouden Jachja en drie of vier generaals te recht moeten staan „wegens schen ding van de grondwet en het voeren van een oorlog op een wijze, die het Pakistaanse volk vernederd heeft." Een woordvoerder van de Indiase regering heeft meegedeeld, dat in Dacca alles rustig is. De sitad is door het Rode Kruis tot neutraal gebied verklaard. Ruim een half miljoen vluchtelingen zijn al vanuit India „naar huls" teruggekeerd. Even buiten Dacca zijn in water putten de afschuwelijk verminkte lijken gevonden van zeker 125 artsen, professoren, schrijvers en onderwij zers. Allemaal intellectuelen, die de nieuwe staat Bangla Desj van de grond hadden kunnen helpen. Bijna alle slachtoffers waren de handen op de rug gebonden. De massamoord moet vijf dagen geleden hebben plaatsgevonden. De ver moorden stonden bekend als felle tegenstanders van het bewind van Jachja Khan. De nieuwe sterke man in West- Pakistan, Bhoetto, heeft voor zijn terugkeer naar Rawalpindi in Wash ington verklaard wel te willen onder handelen met de leiders van de Awami Liga, echter op voorwaarde dat de onderhandelingen plaatsvin den op basis van handhaving van de eenheid van Pakistan, Hij weigerde in te ggan op vragen wat er gaat gebeuren met sjeik Moedjiboer Rach- man, die in West-Pakistan gevangen zit. Verbeten woede tekent zich af op de gezichten van inwoners vm Dacca bij het zien van de verminkte lijken in een put. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. MOSKOU (AFP) De leiders van de Sovjet-Unie hebben gisteren uit voerig eer betuigd aan de persoon en het werk van de dichter en schrijver Alexander Tvardovski, voormalig hoofdredacteur van het letterkundige tijdschrift „Novyi Mir" (nieuwe we reld), die zaterdag is overleden. De 62-jarige dichter leed al ruim een jaar aan longkanker. De levensbeschrijving, die werd verspreid door het persbureau Tass, was ondertekend door partijleider Braztj-njev, premier Kosygin en presi dent Podgoriny, alsmede door tal van vooraanstaande Russische letterkun digen en andere kunstenaars. Tvar dovski wordt „onvervangbaar" ge noemd, terwijl van zijn werk wordt gezegd, dat het „in sterke mate heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van de Russische dichtkunst". HELMOND (ANP) Tweede-Ka mervoorzitter mr. F. J. van Thiel heeft zaterdagmiddag de erepenning in goud van de stad Helmond ontvan gen uit handen van de burgemees ter. Deze onderscheiding werd hem toegekend als blijk van waardering voor zijn verdienste voor de gemeen te Helmond en wegens de uitnemen de wijze waarop hij gedurende vele jaren de naam van de gemeente naar buiten heeft uitgedragen, aldus de tekst van het officiële besluit (ADVERTENTIE) ie slavernij te ontkome kort moest men ee wandeling maken 'anf .steile bergpad, waa!YL fonteinen gebruik heboe 'maar dat hoeft nu oo Een gerieflijke km»e ngt de bezoekers sm« aanden in drie minuten >p. Verder langs de rout- in Sodom, aan de zuta- de Dode Zee, waarvan te toen Sodom en GolVu- |en verwoest. Aanbevolen oor een bezoek aan is januari: dan heerst e tante temperatuur ya aden Celcius. Hotels zijn kek en Hamel Zohard, m Ein Gedi zijn jeugdher- imstreeks 19^5 hoopt I- et gebied van de Ho kamers beschikbaar or toeristen. te Voor wie al meedoet is het zaak tijdig vóór het einde van dit jaar het maximum spaarbedrag van f 300,- vol te maken. Kijk het even na en maak, als het kan, die f 300,- nog dit jaar vol. Inlichtingen bij banken en spaarbanken. Voor wie het nog niet weet: de,Zilvervloot is een uniek spaarplan. Zes tot negen jaar mag je elk jaar maximaal f 300,- sparen. Over dat geld krijg je rente. Plus na afloop een belastingvrije spaarpremie van 10%! Over inleg rente! Stap nog vóór het einde van dit jaar aan boord en pak zo 1971 als vol jaar mee. (Van onze redactie binnenland) NIEUWERSLUIS Wim Schul en Hans Dona, de twee met drie maan den tuchtklasse in het depot voor discipline Nleuwersluis gestrafte dienstplichtige militairen, zullen de kerstdagen in de huiselijke kring doorbrengen. Dat is het eerste con crete resultaat, vervat in een toezeg ging van Nieuwersluis' commandant overste Bos van de „Mars op Nieu- wersluis", zaterdag door zo'n twee duizend dienstplichtigen onder leiding f van de Vereniging van Dienstplich tige Militairen (V.V.D.M.) onderno men vanuit het nabijgelegen Breu- kelen. Spandoeken stonden bol in de koude wind „Het is niet pluis in Nieuwérslois", „arbeiders en soldaten samen ten strijde", „Nieiuiwersluis dwangbuis", „vrijheid van menings uiting voor dienstplichtigen". Over de wat nevelige Vecht klonken ver in de omstek de kreten van de betogers „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd". Verschrikte koeien gallop- peerden weg, een paar politiepa,arden briesten. De mars verliep rustig, geleid door een grimmige rijkspoliitiekórdon met paarden, motoren en autombielen, dat duidelijk blijk gaf li-ever bij moeder de vrouw thuiiis te zitten dan hier bij Nieuwerskuis te moeten verkleumen. Voor de hekken van bet strafkamp aangekomen spraken verscheidene politici zoals André van der Louw, (PvdA), Bas de Gaay Fortman (PPR) W. de Cshatinier (KVP), de secretaris van het N.V.V., W. Kok en de voor zitter van de V.V.D.M., J. G. P. van Bergen de verzamelde demonstranten toe. Het waren redevoeringen die er niet om logen. André van der Louw: „Een militair is ook een me.ns, dienst plichtig of niet. Ik kan zeggen dat de PvdA alle eisen die hier vandaag worden gesteld ten volle ondersteunt. Inwilliging van deze eisen is nodig als je vindt dat een militair ook mens moet zijn." Du Chatinier „Ik wil mij niet afzetten tegen de oppositie, ik wil de regering n-iet verdedigen, want waar gaat het hierom, dat er hier iets gaat gebeuren. Maar u moet ook ons -de kans geven." - Boebgeroep en gescandeerde kreten „Sliimbal. slijmbal." Bas de Gaay Forman „Wij bevin den ons aan de goede kant van het hek. Aan de andere kant bev-indt zich overste Bos. Wij vragen vrijheid van meningsuiting." Wim Kok De Nederlandse leeuw zet zichzelf in zijn hemd". Jan van Bergen „Op een positieve manier, willen wij onze belangen be hartigen ,en bijdragen to,t het gezon der maken van het ernstig zieke defensie-apparaat. Wij zijn van goede wil, maar ons geduld kan niet onein dig blijven duren. Wij komen o,p voor redelijke wensen en zijn geen linkse oproerkraaiers, zoals boze tongen willen beweren." Waar ging het V.V.D.M. bij deze demonstratie om Vrijheid van me ningsuiting, afschaffing van de tucht klasse in Nieuwersluis, een beter werk- en leefklimaat binnen de kazernes, afschaffing van het parate weekend, eien betere rechtspraak in het leger, waardoor de willekeur van de commandanten beperkt wordt. Hat directe doel van deze mars De demonstranten voor de „Burcht" van Nieuwersluis. werd in een petitie, door de voorzitter van de V.V.D.M. aangeboden, aan de overste Bos, uiteengezet. Overste Bos had zijn antwoord klaar„Een vrij kerstweekend voor Wim Schul en Hans Dona, meer n-iet. Over de demonstratie had hij niets dan lof,„Het ging in alle eer en deugd. Ik heb maar een kritiek die demonstratie had niet hier voor de deur moeten geschieden maar bij de Tweede Kamer. En was het niet ver standiger geweest nog een maandje te wachten, want naar verluidt ver andert het straf- en tuchtrecht binnenkort?" (Van onze correspondent) ROME Het Vaticaan heeft gis teren zeer laconiek maar tevens zeer beslist geruchten ontkend volgens welke paus Paulus VI zijn opvolger mede door leken zou willen laten kiezen. De geruchten, de laatste dagen verspreid door de Italiaanse kranten, van volkomen onbetrouwbare tot vrij betrouwbare, golden een beweerde apostolische constitutie, „Predecesso- ribus Nostris" (Door onze voorgan gers), die op hardnekkig verzet van de Romeinse Curie zou stuiten en sinds haar opzet in 1968 dan ook aan haar 7de of 8ste redactie toe zou zijn. De kern van het streng geheime, vier bladzijden druk omvattende ont werp zou zijn dat de opvolger van Petrus weer, net als in de eerste christentijd, door vertegenwoordigers van het hele Volk Gods zou worden aangewezen, dus ook door priesters en leken. De laatsten zouden 5 pro cent van het conclaaf gaan uitmaken. Vaticaanse bronnen ontkennen overi gens niet, dat er wordt gewerkt aan een hervorming van de pauskeuze. Zij wijzen er in dit verband op dat paus Paulus VI met zijn brief „In- gravescentem Aetatem" van het kar- dinaalscollege, dat thans het mono polie van de pauskeuze bezit, reeds de kardinalen die ouder zijn dan 80 jaar, van de actieve verkiezingen heeft uitgesloten. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het verdrag voor de Britse toetreding tot de EEG zal op 22 januari in Brussel worden onder tekend. Aan Britse zijde zullen zowel premier Heath ais opperonderliande- laar Rippon - en mogelijk de minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas Home - de pennen hanteren. De Deense premier heeft verklaard van plan te zijen om de ondertekening bij ite wonen, maar het is nog niet duidelijk of en zo ja welke andere regeringshoofden zijn voorbeeld zul len volgen. In Brussel doen steeds meer sipeoulatieis de ronde dat bonds kanselier Brandt namens Duitsla»d zal tekenen. «fc- (Van onze redactie buitenland) BELGRADO President Tito van Joegoslavië lietft verklaard dat hij door gebruik van de „krachtigste middelen" heeft willen voorkomen dat Joegoslavië zich binnen een half jaar voor een burgeroorlog in Kroa tië geplaatst ziet die mogelijk had kunnen leiden tot buitenlandse inter ventie. „Hadden wij het kunnen toestaan dat er iemand anders komt om rust en orde in ons land te brengen?", zo vroeg Tito zaterdag op een bijeen komst van het presidium van hof Joegoslavische vakverbond in Bel grado. Tito deed een beroep op alle com munisten uit de Kroatische organi satie „Matica Hrvatska" te treden die bedoeld is als „een partij naast de bestaande communistische partij" en een tehuis is voor allen die tegen een socialistisch Joegoslavië zijn. Tito kondigde verder een reorgani satie van de Joegoslavische partii aan die zich nog voor eind januari bijeen geroepen partijcongres moet voltrek ken. (ADVERTENTIE) goede (maandag)morgen!

de Stem | 1971 | | pagina 5