M Q30p Drs gende lige stichting flPENHAEGHE" 3psie-centrum te heeze.: iND N.V. "Sit DE STEM - ZATERDAG .18 DECEMBER 1971) at 57 'iënten kan verzorgen >.n brug met elkaar zijn 7Smogelijkheden onze patiënten vragen MEISJES ZOWEL ALS trden toegelaten moet ijd van 17 jaar hebben te 3 jaar vervolgonder- duurt 2 jaar en wordt Staatsdipioma Zieken- ot die een Muio/Mavo- ige opleiding hebben van 17 jaar en 7 maan- rt 3Jr jaar en wordt af- •na Ziekenverpleging A beide opleidingen be- dens het eerste jaar; •de jaar (voor leerling - laand). Tweemaal per s vergoed. Een ruime eerste aanschaffing 'rovidentia te Sterkse! sis euwe cursus voor het ar bent en een opleiding op rdig niveau hebt genoten. gewisseld met praktijk- /aardevol diploma, ie Sloe haven te ituee) studerend daten die reeds een industriële een 13e maand zijn er op korte zigvoor oning met e.v, e, moderne flat bovendien een de mrichtings- noemde functie, onder na F17 zitter eerste luitenant J. K. Brouwer (artillerie) niet ge zien moet worden als een te genhanger van de WDM. „Er zijn lieden", zo zei hij, „die onder de dekmantel van de WDM ideële doelen nastre ven". Zoals vrijheid van menings uiting, misschien? (H. J.) Met medewerking van: Jos Ahlers, Bert Brummelhuis, Jan Hanff, Harry Janssen, Boet Kokke, Andreas Schelfhout, Frits Stommels, Michel Thomassen. „Nieuwersluis lijkt op een Pruisisch legerkamp in de 17e eeuw. Ze zijn trots als iemand er weer in het ga reel loopt". J. E. van der Rijs, militair arts. Het programma „Wünsch dir was" maakte Esther Vilar populair, maar wat ze daar na in een gesprek met Viva Bach even via het beeld scherm kwijt wilde, was er de oorzaak van dat ze althans volgens Quick door miljoenen getrouwde vrouwen wordt aangeklaagd. En welke uitspraak ergerde de Duitse vrouwen zo? Es ther zei: „Vrouwen laten de mannen voor zich werken, voor zich denken, vrouwen buiten de mannen uit". En wat, aldus Quick - dus se rieus hoeft U het niet te ne men - vernederde de vrou- werl? Esther zei: „Vrouwen verkopen hun liefde. Sommi gen doen dat op een hoek van een straat, anderen trou wen een dokter, een advocaat of een afdelingschef". Natuurlijk moest er meteen een opinie-onderzoek volgen. Met de uitspraak over het uit buiten van de mannen bleek 70 procent van de mannen het eens te zijn en 12 pro cent van de vrouwen vond ook dat het wel klopte. De uitspraak over de verkoop van de liefde kreeg bijval van 88 procent van de mannen en van 33 procent van de vrou wen. (J. A.) kend zijn om er bijvoorbeeld een Haringvlietdam van te bouwen. Men kan dan tegen werpen, dat dit materiaal dan ook niet deugt voor het aan leggen van dijken, maar dan toch zeker wel voor de bouw van kunstmatige heuvels of duinen, die onze pannekoek- platte nieuwbouwwijken wat reliëf kunnen geven". En wie moet dat dan betalen? De voorlichters: „Degene, die plezier van de verpakking heeft. De gebruiker. Of dat gebeurt via de gemeenterei niging of via een fabrikant-die het weer moet doorbereke nen, maakt niet veel uit". Maar wij voorzien vóór het zo ver is, een bérg moeilijk heden. (J. H.) „Wij hebben heus niet voor niets eeuwenlang „au" ge roepen als we pijn hadden, en niet „ou". Visueel is au vreselijker, onherroepelij ker, ik zou bijna "durven zeggen catastrofaler dan ou". JAN BLOKKER. Eigenlijk kan er niet genoeg vast afval ontstaan. Tenmin ste: de voorlichters van de 10e Internationale Verpak- kingsbeurs Macropak te Utrecht (wordt van 15 tot 23 maart 1972 gehouden) hebben zo hun eigen ideeën over de relatie kunststof-milieuhygi- ene, en ze verkondigden die óók. „Objectief gezien zijn het in eerste aanleg natuur lijk niet de fabrikanten, maar alle Nederlanders samen die hun rommel overal neergooi en", zeggen ze. En ook: „Ver der valt het waarschijnlijk nogal mee met die kunststof fen. Van de totale hoeveel heid vast afval maakt de ver pakking ongeveer 15 procent uit. Opgehoopt tot het jaar 2000 zou al het Nederlandse afval uit kunststof ontoerei- Het blijft, mensen, een moei lijke zaak met de openheid. Nou hadden we allemaal ge dacht dat de NOS eindelijk een boekje zou opendoen over de operatie-lndonesië, maar niks hoor. Het enige dat we te horen krijgen is dat de NOS achteraf toch wel tevre den is en dat het niet de (door velen schandalig geachte) zes ton heeft gekost, maar zéven. Jammer dat het boekje dicht- blijft. Want nóu houden de geruch ten aan dat er helemaal geen NOS-ploeg naar Indonesië is geweest, dat Ton van Duin hoven met behulp van zijn Hadimassagrimeur in twee weken noeste arbeid de hele reeks reportages heeft ge maakt, afwisselend Fred Em mer, de koningin, Schmelzer, Joop van Zijl, Prins Bernhard en een assortiment Indone siërs spelend, dat die hele serie is opgenomen in een studio te Vinkeveen, dat van Duinhoven dat schnabbeltje voor de civiele prijs van 'ze ventig mille heeft opgeknapt (tenslotte kan hij het doen met een vrouw die via toneel, STER en kookboeken óók brood op de plank brengt) en dat die zeshonderddertigdui zend gulden erdoor zijn ge gaan in de Jonge Haan en andere Hilversumse stam kroegen. Dat rapport moet toch nog maar eens verschijnen. (B. K.) Schoonheid is zo betrekkelijk dat je er zelfs ruzie om kunt maken. Nog geen maand ge leden kiezen ze ergens in een warm Zuid-Amerikaans land een volbloed Braziliaan se als miss world en nou be weert het weekblad Panorama dat er vals gespeeld is. Kun nen we toch weer niet rustig slapen. De jury, die volgens de over levering de keuze bepaalt, zou bij miss world-verkiezin- gen niets te vertellen hebben; dat doet de organisator, die, alweer volgens de overleve ring, de dames stuk voor stuk aan- een - persoonlijk, diep gaand onderzoek onderwerpt. sterdam haar meest hippe Kerstmis in de hoofdstedelijke geschiedenis tegemoet. Blin de Amerikaanse Bob heeft de hele hippiewereld (letterlijk) naar het magisch centrum ge nood. Hij deed dat vanuit zijn Spaans verblijf, een boerderij, waar iedereen ten allen tijde welkom is. Middelbare Bob beloofde voor f 45.000,- hasj uit te delen in het Amsterdam se. Hij weet daar snel door heen te zijn, want als het aan hem ligt zullen een half mil joen tot één miljoen hippies naar Amsterdam komen om samen het vredesfeest te vie- Op de vraag: hoeveel mensen zitten er in ons. land in de huizen van bewaring en de gevangenissen, kan men merkwaardige antwoorden te horen krijgen. Er worden soms getallen genoemd van 100.000 tot 200.000. Getallen die zwaar overtrok ken zijn, zoals een blik leërt op bijvoorbeeld de sterkte staat van september j.l„ de meest recente opgave. Op 3 september bevonden luchttheater zo treffend 1-1 als in het onze. Wij gebruiken die theaters voornamelijk om Iets af te ge lasten. Iets anders hoor je er tenminste nooit van. Onder meer voor gebruik in z'n openluchttheater heeft Ida Gerhardt een soort van de- clamatorium geschreven. Twee uur: de klokken ant woordden elkaar dat door middel van dans en spel kan worden zichtbaar gemaakt. Hoe Ida Gerhardt het gelukt is het bombastisch stukje ge spierd proza bij een uitgever, Polak Van Gennep nog wel, onder te brengen zal altijd wel een raadsel blijven. Een mogelijkheid is de vochtig heidstheorie: het zal toch wel nooit opgevoerd worden. Want buiten is het te nat en binnen kan niet omdat er een vreug devuur aan te pas komt. Na tuur en schrijfster hebben sa men een eventuele uitvoering voorkomen. Goddank, een ideale toestand, want de tekst is ongelooflijk: Doch daar kwam dravende, met wapperend haar, de schuldige jonge Hermes aangesneld en hief omhoog wat hij ver overd had. Behoedzaam nu, gij die de kan hanteert: dat ieder blok gelijkelijk wordt doordrenkt: en gij, die daar gereed staat met uw twijg, dóóp hem, opdat hij lichter laaie brandt. En dit heet dan, aldus de Uiteraard gaat dan de ob jectiviteit een tikkeltje teloor. Panorama deed dan ook iets bijzonder slims om dat ge mier met vrouwelijk schoon aan de kaak te stellen. Miss World werd in voetbal-tenue gestoken en tussen tien dito geklede andere schoonheden gezet. Wat blijkt? Miss World „doet" het niet onaardig, maar de mooiste - naar onze subjectieve maatstaven gere kend - is zij zeker niet, 'n Goeie vierde of vijfde plaats, zouden we zeggen, enige punten aftrekkend omdat zuidvruchten tegenwoordig boven de cataloguswaarde op de markt gebracht worden. De oplossing is weer kenmer kend eenvoudig: Miss World Contest-direkteur heeft als bijbaantje het promoten van typisch Zuid-Amerikaanse ar tikelen in de westerse wereld; de vraag blijft natuurlijk wat hij nu aan de export van kof fiebonen gaat verdienen. (M. T.) ren. Wat het verblijf van het ganse hippiedom betreft: wanneer elke Amsterdammer (er zijn er ruim 800.000) een hippie neemt, dan nog zullen zij niet allen onderdak zijn. Maar dat probleem is een kleine kleinigheid in het licht van Amsterdam als de hipste Kerststad, als het paradijs van de wereld. De achterzittende gedachte van blinde Bob: de vrede zal vanuit Neerlands hoofdstad alle landen over weldigen. (F- S.) Ontwikkelingshulp is de activiteit van rijke landen om arme lieden, die hun leven doorbrengen met ja gen en vissen, tot een der gelijke graad van welvaart te brengen, dat zij hun le ven kunnen doorbrengen met jagen en vissen. Erik Annema. Als het maar even mee (zo men wil: tegen) zit gaat Am- De Vereniging voor Dienst plichtige Militairen (WDM) is hard op weg om langs buiten parlementaire paden grote programmapunten te verwe zenlijken. De zojuist door mi nister De Koster (defensie) afgekondigde beperkingen van de strafbevoegdheid der commandanten waar het uitin gen van de eigen mening der dienstplichtigen betreft, zijn zonder enige twijfel ingege ven door vragen in de Kamer en de interpellatie De Gaay Fortman enerzijds en de pu blieke opinie over de bestraf fing van de Alarm-redacteu ren Schul en Dona. Premier Biesheuvel erkende in een te levisie-gesprekje de moge lijke invloed van de WDM- activiteiten. Intussen kon men op dezelfde dag waarop de maatregelen van minister De Koster wer den meegedeeld in de dagbla den het oprichtingsverhaal lezen van de Bond van Ver plicht, Vrijwillig en Voormalig Dienende Militairen (BVWD M) die volgens oprichter-voor- zich in onze strafinrichtingen in totaal 2983 gedetineerden, waarvan 2950 mannen en 33 vrouwen. Bijna de helft daar van bevond zich in voorlopige hechtenis, d.w.z. dat hun zaak nog niet door de strafrechter behandeld was. In hechtenis waren er 64 en het aantal mensen in een gevangenis bedroeg 1270. 21 Mensen ver bleven in een rijkswerkinrich ting, waarna er voor de cate gorie „overigen" nog 193 overblijven. De jeugd is goed vertegen woordigd onder de gedeti neerden: 6 Jonger dan 16 jaar, 1060 tussen de 16 en 22 en 318 van 23 en 24 jaar, (BB.) Nederland is een vochtig landje. Niet alleen is een groot deel van onze bodem nogal drassig, ook over ge brek aan hemelwater hoeven wij niet te klagen. Vandaar misschien dat wij over een onbehoorlijk aantal open luchttheaters beschikken. In geen land ter wereld is de verhouding nattigheid - open schrijfster in een naschrift, geen pleidooi te zijn voor de klassieke opleiding. Wat het dan wel is vertelt Ida er niet bij. (A. Sch.) „Veel kinderen beneden 14 jaar worden van school ge haald, omdat ze voor de Por tugezen moeten werken. De meeste kinderen krijgen dan ook helemaal geen onderwijs. Slechts 5 procent van alle kinderen tussen 5 en 14 jaar gaat naar school On geveer 96 procent van de An- golezen kan niet lezen en schrijven. Hieruit blijkt wel, dat het onderwijs niet zo best is". Dit zijn een paar regels uit het boekje „Angola wil vrij zijn", een heel nuttig alter natief schoolboekje. Naast „dit zijn de belangrijkste Ne derlandse industriegebieden" leert een schoolkind dan ook: „Als de Afrikanen werkloos zijn, krijgen ze geen werk loosheidsuitkering, dat bete kent dat ze dan helemaal geen geld hebben. Er is ook geen ziekenfonds en meer van die dingen die wij gewoon vinden. De lonen liggen erg laag: een Afrikaan verdient ongeveer 80 cent per dag". Het boekje is samengesteld door de Werkgroep Zuidelijk Afrika in Groningen en uitge geven door het Angola Comi té. De informatie is zakelijk en voor kinderen van de hoogste der lagere scholen heel begrijpelijk geschreven. In een tijd waarin de toekomst van de wereld steeds meer gaat afhangen van de vraag of wij met zijn allen mondiaal kunnen gaan denken, geeft dit boekje hoogst nuttige in formatie. Terwijl de kloof tus sen arme en rijke landen nog altijd groter wordt, illustreert dit boekje hoe erg het in de derde wereld wel is. Daarom: bestellen bij het An gola Comité, Da Costastraat 88 hs Amsterdam. Prijs van het boekje f 1,25, bij twintig exemplaren of meer f 1,-. (J. A.) maakt kom jé tot twintig, zo dat je 2% keer éérder voor een nieuwe, fraaie opgemaak te doos zult bezwijken. (J. H.) We gaan op een nieuwe wijze leraren opleiden, dat wil zeggen met behulp van nieuwe programma's, die nog samengesteld moeten worden, met nieuwe op leidingsmethodieken die nog uitgevonden moeten worden en met nieuwe do centen die nog geschoold moeten worden. Drs. M. Stuart. Zegt de dokter: wanneer je gezond wilt leven blijf dan een weekje binnen. Zover is het met ons gekomen dat we de verontreiniging van het milieu alleen nog de baas kunnen vanuit een dichtge metseld bastion, zijnde een woning met deuren en ven sters gesloten. De frisse lucht is zo fris niet of er zit een vuiltje aan. Het advies van de arts is zo vreemd niet dat je denkt: er zit wat in. En daarom een weekje binnen gebleven met alles potdicht. Tevens de woorden van anti rookmagiër Meinsma ter harte genomen en het sigaretje la- ..ten liggen. Maar, o zo lieve mensen, wat gebeurde er?. Het duffe hoofd werd steeds duffer naarmate de zuurstof verslindende iongen de kamer leegzogen. Het brein ging te ruste alsof het/ loodje al ge legd was. En met een schreeuw van vreugde wer den de zevende dag vensters en deuren opengegooid. Het vege lijf was gered. Dank zij de milieu-verontreinigende buitenlucht. (F. S.) Amerikanen befalen 70 pro cent extra voor het voorrecht verleid te kunnen worden. Verleid te kunnen worden tot het kopen van een spuitbus tandpasta. Of ze geven dertig procent meer om overgehaald te kunnen worden tot de aan schaf van een bepaald soort bier. Of 24 procent meer voor bepaalde levensmidde len. Fabrikanten proberen hun artikelen zó te verpakken dat iemand het water uit de mond loopt, dat hij denkt zónder het ding niet langer te leven, dat hij het koopt. Nu moet je wel ver gaan het streven van de industrie haar produkten te slijten onnatuurlijk of onre delijk te vinden. Maar dat je zeventig procent meer mag betalen uitsluitend om de fa brikant zijn natuurlijke driften te laten botvieren - en niet voor het spul zelf waarmee je je tanden poetst is iets waar wij in Nederland wel te nuchter voor zullen zijn. Hoe wel: Ik ken een doos kersen bonbons waarvan je denkt: daar zitten er zéker vijftig in, lekker. Als je hem open- De politie in ons land heeft het moeilijk. Factoren als een beroerde organisatie, onder bezetting van de korpsen en een - althans volgens sommi gen - snelle toeneming van de criminaliteit zorgen er niet alleen voor dat de politie slechts met pijn en moeite aan haar preventieve taak toekomt, ze zijn er ook debet aan dat het „oplossingsper centage" terugloopt. Werd in 1960 nog 52 procent van de ter kennis van de politie ge komen misdrijven opgelost, in 1970 was dit percentage gedaald tot 40 procent en pessimisten verwachten dat het dit jaar nog verder terug gelopen is. Ook uit andere cijfers valt af te leiden dat het „oom agent" niet meezit. In 1960 kreeg iedere politieman in ons land bijna 7 zaken voor z'n reke ning te nemen; in 1970 was dat aantal verdubbeld. Nog een cijfer: in 1960 kreeg elke rechercheur van de ge meentepolitie 62 misdrijfzaken (wetboek van strafrecht) te behandelen; in 1970 was dit getal opgelopen tot 93. (B. B.)

de Stem | 1971 | | pagina 25