F eyenoord-manager Brox: „NAC lastig" Ard Schenk op drie kilometer tegen Claesson Inzet sporttoto is teruggelopen KEES RIJVERS: 'JEURING ONMISBAAR VOOR TWENTE Kavero sponsor om 4 redenen POGRZEBA NIET FIT Nacional betreurt Incident Sporttoto Cruyff heeft griep OOSI-DUITSLAND KLOPT DENEMARKEN UITSLAGEN dit weekeinde door ton koomen Zaterdag 18 december 1971 19 f Norbert Pogrzeba: Nog niet vol ledig hersteld van operatie. (Van onze sportredactie) BREDA Landskampioen Fey- enoord, zondag als tegenstander van het Bredase NAC, moet het uiter aard doen zonder de Hongaarse aan winst Atilla Ladinsky, die in het vriendschappelijke duel tegen Haar lem woensdagavond zo ongelukkig geblesseerd raakte. Ook Harry Vos, die conditioneel nog niet sterk ge noeg is ontbreekt in de formatie van trainer Ernst Happel. Feyenoord-manager Guus Brox is allerminst gerust op een goed re sultaat van zijn team. Hij is uiter aard de eerste competitiewedstrijd van Feyenoord tegen NAC nog niet vergeten, toen de Rotterdammers met veel moeite en het nodige ge luk wonnen in Breda. Brox: „Tegen NAC is het altijd al lastig geweest. Uit natuurlijk meer dan thuis, maar we kunnen op zware tegenstand re kenen. Ik vind trouwens toch dat NAC het dit seizoen goed doet. De keuze van Ben Peeters als nieuwe trainer is een zeer goede geweest". NAC, dat wat ongelukkige neder lagen tegen Go Ahead en MVV achter de rug heeft kan nog steeds niet beschikken over de Pool Nor- bert Pogrzeba en verdediger Atie Graaumans. De blessures genezen minder snel dan aanvankelijk werd verwacht. Trainer Peeters is niet pessimistisch gestemd voor het duel tegen zijn oude tlub. Peeters: „We hebben onfortuinlijk verloren van MVV. Dat heeft het enthousiasme van de jongens niet verminderd. Als we tegen Feyenoord in de kuip net zo spelen als thuis, dan zijn we niet zonder meer verloren. Ludinksky, tegen Haarlem ge blesseerd. ligt met een kaakfractuur in het Sint-Claruziekenlmis. HEERENVEEN (ANP) De lo ting van de wedstrijden om de Gou den Schaats, die zaterdag en zondag in Heerenveen worden gehouden, had het volgende resultaat Sprin ters: 500 m: 1 John Tipper (GB) - Gerard Demkes (Ned), 2 Leo Lin- kovesi (Fin) - Jos Valentijn (Ned), 3 Erhara Keller (Wdl) - Marten Hoekstra (Ned), 4 Eppie Bleeker (Ned) - Johnny Olof (Ned), 5 Se- poo Hanninen (Fin) - Jan Bazen (Ned). 1000 m: 1 Linkovesi - Bazen, 2 Keiler - Valentijn, 3 Tipper - Bleeker, 4 Demkes - Olof, 5 Hanni- DE WILDE: GROTE OPENBARING Delftenaar aan leiding Henny de Ruyter: nederlaag te gen De Wilde. (Van onze sportredactie) WAALWIJK De grote openbaring in het Nederlands kampioen schap ereklasse driebanden in het Waalwijkse Lido is ongetwijfeld de Delftenaar Joop de Wilde. De Wilde, een knaap die op een afschuwe lijke manier staat te spelen de kenners staan versteld van het feit dat een man met zo'n afstoot zoveel caramboles kan produceren staat na vier partijen nog ongeslagen aan de leiding. In de middag uren rekende hij af met Henny de Ruyter en 's avonds zette hjj Po- peyus in zijn hemd. Hij wordt gevolgd door Doggen zege op De Jonge en Van Bracht, die zijn kandidatuur duidelijk stelde door een zwaar bevochten winst op Teegelaar. Grote verliezer op de tweede wedstrijddag was Tiest Brosens, de Bredanaar die zich nog wel naar een moeizame remise werkte tegen Popeyus, maar later klop kreeg van de kansloos geraakte De Ruyter 6045 in 56 beurten. - Herman Popeyus: remise met Spektakel genoeg was er in de middagpartijen te beleven voor het biljartminnende publiek bij uitstek in Waalwijk. Grandioos was bijvoor beeld de partij tussen de titelkandi daat Rini van Brabant na twee partijen nog zonder kleerscheuren en Bert Teegelaar, die na twee ne derlagen op de eerste wedstrijddag als afgeschreven kon worden be schouwd. Van Bracht had alle moeite met zijn opeens vlammende tegen stander. Tot de 25e beurt ging de stand nog gelijk op (2323), maar daarna liep de stoïcijns spelende Teegelaar met twee keer een serie van vier, een reeks van vijf en een van drie, weg van zijn opponent. Na 39 beurten had Teegelaar nog een riante 4050 voorsprong, maar toen weer bleek dat Van Bracht tot een van de meest serieuze kanshebbers gerekend kan worden. Met een serie van zes kwam hij eerst dichterbij in de veertigste beurt, maar de nog niet uitgebluste Teegelaar wilde kost wat »EN' HAAG (ANP) De inleg jw de sporttoto is in het seizoen B'0-1971 in vergelijking met het tevoren ruim zeven miljoen Wen teruggelopen, namelijk van '"3.504.083,70 naar f 66.493.369,80. A's oorzaken worden in het jaar- «rslag van het elfde boekjaar ge hemd: de gewijzigde toto-formulie- J» en het meningsverschil tussen jOS en KNVB aan het begin van Jt seizoen over het uitzenden van "'tsen via televisie. Geheel ten on- Montevideo de president '?n, de Uruguese voetbalkampioen '•cional heeft in en brief aan het JNekse Panathinaikos zijn spijt be- "Sd over het incident in de eerste %trijd om de wereldbeker, waar- Jl de Griekse verdediger Zaguero *n sebroken been opliep. "Wij betreuren de blessure van verdediger", verklaart Nacional- "Went Miguel Rest-uccia in een ?*gram. Hij voegt er aan toe dat 'Wales, een speler van Nacional, ;e bij het ongeluk betrokken was, #n zeer correcte speler is, die niet staat moet worden geacht een "Mike zware overtreding met 'Jet te veroorzaken". "e president van Nacional voegt !'!an toe, dat zijn club bij de twee- l' Wedstrijd Panathinaikos net zo'n fdelijk welkom zal bereiden, als 'öonal in Athene ten deel viel. rechte zouden vele toto-deelnemers een en ander aan de sporttoto heb ben verweten. V Bij het verzamelen van de toto- formulieren werd het aandeel van de voetbalverenigingen ten opzichte van de overige sportverenigingen iets kleiner. Het daalde van 83 naar 82,3 procent. Het aantal georgani seerde sportprijsvragen bedroeg evenals het seizoen tevoren 48. Het totaal aantal prijswinnaars bedroeg 474.000. Bij zeven prijsvragen ikiwam het voor, dat geen deelnemer er in slaagde een kolom foutloos te voor spellen. Er waren vier deelnemers die de eerste prijs niet behoefden te delen. De hoogste prijs die werd toegewezen, bedroeg f 265.398,40. Teneinde een verdere achteruit gang aan inkomsten te voorkomen, heeft de stichting sporttotalisator bij de bewindslieden van justitie en cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk eind maart van dit jaar vergunning gevraaigt voor het orga niseren van een lotto. Deze aanvraag is nog in behandeling. DEN HAAG (NAP) Uitslag toto no. 21 dd 11 en 12 december 1971: le prijs 8 winnaars, die ieder bruto per kolom f 21.772,80 ontvan gen. 2e prijs 162 winnaars, die ieder bruto per kolom f 1.072,70 ontvan- ben. 3e prijs 2571 winnaars, die ieder f 67,60 per kolom ontvangen. De pre mie ten bedrage van f 173.782,20 bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 12 januari a.s, bij loting toegewezen aan een van de eerste-prijswin naars. kost zijn jonge tegenstander vellen. Van Bracht had alle geluk van de wereld toen hij een springende stoot bal van Teegelaar net niet zag ca ramboleren, toen hij op 57 stond. Van Bracht „Ik heb het even moeilijk gehad. Voor hetzelfde geld krijg je je eerste nederlaag aan je broek" kon tenslotte als eerste de zestig ca ramboles volmaken. Boeiend was ook de partij tussen Popeyus en Tiest Brosens. Brosens, als een van de favorieten gestart, stuitte op heftige tegenstand van de geïrriteerde Popeyus, die al twee keer verlies te slikken had gekregen. Brosens keek al vrij vlot tegen een bijna niet te overbruggen achter stand aan. Popeyus liep als een haze wind weg van de Bredanaar: 5341 in 52 beurten. Brosens wist dat hij zich geen nederlaag kon permitte ren om niet te ver achterop te ra ken bij de koplopers. Daarna kwam Tiest Brosens met grof geschut te rug: series van vijf, drie en twee deden Popeyus ineen krimpen. Af wisselend namen daarna Brosens en Popeyus de leiding. Popeyus liét zijn oud-clubgenoot het eerst achter zich: 6058. Maar Brosens, fel knokkend voor zijn laatste kans, scoorde in de nastoot de ontbrekende twee caram boles. Remise, en daarmee bleven de kansen behouden. Kansen die overi gens in de vierde ronde door Henny de Ruyter tot beneden de 50 procent werden gereduceerd. Verrassing in dit toernooi is on getwijfeld de Delftse timmerman Joop de Wilde, die na de vierde ron de nog ongeslagen aan kop gaat. Toch zag het er in de middaguren tegen de vrijwel uitgeschakelde Hen ny de Ruiter niet naar uit. Na 53 beurten had de Waalwijkse kastelein een riante 4937 voorsprong opge bouwd, en De Wilde leek nergens. Maar de man, die algemeen als de slechtste biljarter in dit toernooi wordt beschouwd Ceuiemans: „Die stijl is verschrikkelijk. Ik begrijp niet dat hij op die manier ook maar een carambole kan scoren" kwam formidabel terug met een fraaie se rie van negen. Dat betekende de in leiding tot het drama dat in een 60 58 nederlaag van De Ruyter eindig de. Subliem deed Jan Doggen het. Doggen, die vrijwel niet opgemerkt op het eerste biljart de meeste be langstelling ging op dat moment uit naar het treffen tussen Van Bracht en Teegelaar schaarde zich in de rij van kanshebbers, (hoewel inmid dels wel wat uitgedund), door Teege laar in 52 beurten te verslaan. Een partij die goed is voor een koelkast, de prijs die op de kortste partij staat. De overwinning van Doggen (6044 in 62 beurten) is geen moment in gevaar geweest. TON KOOMEN. DERDE RONDE Popeyus 60 61 5 0,983 Brosens 60 61 5 0,983 De Ruyter 58 66 4 0,878 De Wilde 60 66 9 0,909 Van Bracht 60 58 6 1,034 Teegelaar 57 58 5 0,982 Doggen 60 52 5 1,153 De Jong 44 52 3 0,846 VIERDE RONDE De Ruyter 60 56 7 1,071 Brosens 45 56 5 0,803 De Wilde 60 73 6 0,821 Popeyus 47 73 4 0,643 oen - Hoekstra. Allroundklasse: 500 m: 1 Harm Kuipers (Ned) - Ron Nooitgedagt (Ned), 2 Jan Palsma alleen. 3 Eddie Verheyen (Ned) - Kimmo Koskinen (Fin), 4 Oerjan Sandler (Zwe) - Piet Kleine (Ned), 5 Piet Vink (Ned) - Han Heida (Ned), 7 Jappi-e van Dijk (Ned) - Jan Derksen (Ned), 8 Dave Hamp ton (GB) - Co Gilinig (Ned). 9 Goe-ran Claesson (Zwe) - an Bols (Ned), 10 Jouko Salakka (Fin) - Ard Schenk (Ned), 11 Johnny Höglin (Zwe) - Jacques de Koning (Ned), 12 Per Willy Guttormsen (No) - Peter Nott-et (Ned). 3000 m: 1 Salakka - Kleine, 2 Van Dijk alleen, 3 Sandler - Verkerk, 4 Olsen - Kuipers, 5 Hampton - Palsma, 6 Koskinen - Nottet ,7 Nooitgedagt - Derksen, 8 Verheyen - De Koning, 9 Höglin - Vink, 10 Giling - Heida, 11 Claesson - Schenk, 12 Guttormsen - Bols. De Fin Raimo Hietala, die aanvan kelijk was ingeschreven, is vervan gen door zijn landgenoot Jouko Sa lakka. De Noor Bart Henriksen moet wegens ziekte verstek laten gaan. Jan Doggen: de onopvallendste van de grote kanshebbers. GRONINGEN (ANP) Voor groep A in het toernooi om het wereldkampioenschap handbal voor dames is vrijdag in Groningen in de halve finale de wedstrijd Denemar ken - Oost-Duitsland gespeeld. Oost- Duitlsand zegevierde met 127. Bij de rust leidde Oost-Duitsland met 4—3. Scoreverloop: Eindstand groep A finale: 1 Oost-Duitsland 2 2 2 0 0 2417 2 Roemenië 2 0 111- 2-123 3 Denemarken 2 0 111 1823 In de halve finales van groep B verloor Hongarije vrijdag in Gronin gen met 612 van Zuidslavië. De ruststand was 46. De eindstand in groep B is: 1 Zuidslavië 2 2 0 0 4 23-14 2 Hongarije 2 10 12 18-22 3 W.-Duitsland 2 0 0 2 0 18-23 (Van onze sportredactie) BREDA Bij FC Twente is Jan Jenring weer teruggekeerd in de basisopstelling. Voor het belangrijke topduel tegen Ajax zaterdagavond acht Kees Rijvers Jeuring onmisbaar voor zijn team. Jeuring kampt al maanden met een enkelblessure. Aan vankelijk werd verondersteld dat hij volledig genezen was,- maar zondag tegen FC Den Bosch moest hij weer uitvallen. Rij vers hoopt dat Jeuring een volledige wedstrijd kan uitspelen tegen Ajax. Ajax treedt in zijn vertrouwde opstelling aan tegen de Twentse equipe. Dick van Dijk is er dus niet bij tegen zijn oude ploegniakkers. Kovacs geeft weer de voorkeur aan de dit seizoen sterk op de voorgrond getreden Arie Haan. Jolian Cruyff heeft last van griep, maar verwacht wordt dat hij toch zal meespelen. FC Twente-trainer Rijvers: „Ik hecht weinig waarde aan de geruchten dat Cruyff wegens griep niet kan spe len. Trouwens, als FC Twente eventueel zou winnen, dan heb ben ze bij Ajax weer een mooi excuus". verdediger en Jan van der Veen zijn schorsing zit er nu op neemt opnieuw de plaats in van Peter de Quant. Wellicht dat Elek Schwartz de jeugdige Arie van Staveren zal inzetten op de plaats van Koudijzer. Bij Telstar kan de van het Franse Lille geleende Kees van Kooten (ex- Hermes DVS) zondag' niet meespelen tegen Excelsior. De onfortuinlijke Van Kooten heeft tijdens de training een knieblessure opgelopen waardoor hij voorlopig wel enkele weken uit gerangeerd is. Voorts zijn Monne de Wit en Zwaan nog niet voldoende hersteld van hun blessures en zullen het nog in het B-team moeten probe ren. In plaats van de naar Ttsjechoslo- wakije teruggekeerde Mraz speelt zondag in het MVV-team Nico Mares. MW-trainer Knobel verwacht een zwaar duel tegen PSV, dat eindelijk tot resultaten zal moeten komen, wil het niet in de grootste narigheden belanden. Cruyff: Last van griep NEC mist in de oostelijke derby te gen Go Ahead nog steeds Herbert Bonnen en Visser. Felix Muller, pas hersteld van zijn meniscus-operatie, is zondag ook niet van de partij. De ex-Blauw Wit-speler heeft weer last van zijn knie. Onzeker is het mee spelen van de jonge talentvolle Frans Thijssen. Go Ahead heeft geen wijzi gingen aangebracht in het elftal dat drie keer achter elkaar zegevierde. Trainer Barry Hughes zal een van zijn verdedigers belasten met speciale be waking van NEC-schutter Cas Jans- sens. FC Den Bosch heeft de nodige in spiratie opgedaan na het gelijke spel tegen FC Twente. Het team van oe- fenmeester Jan Remmers is zondag overigens niet volledig. Jos Schriever, Wim de Jong en Willy Grauwmans kunnen wegens blessures niet van de party, zijn. De 20-jarige Peter van der Ley vorig jaar overgenomen van de amateurclub Heeswijk speelt te gen FC Den Haag als rechtervleugel verdediger. Bij FC Den Haag is Kees Weimar uit de selectiegroep verwijderd. De Hagenaars moeten ook Wietze Coupe rus missen die in de wedstrijd tegen Volendam geblesseerd is geraakt. Sjaak Roggeveen, die wegens ruw spel tijdens diezelfde ontmoeting een boeking opliep is slechts voorwaarde lijk geschorst voor één wedstrijd, zo dat Vaclav Dezek hem tegen Den Bosch normaal zal kunnen inzetten. FC Groningen moet het tegen het produktieve FC Utrecht zonder zijn sterke middenveldspeler John Stein Olsen doen. De Deen raakte in de ontmoeting miet Excelsior geblesseerd. Leo van der Merkt, die tegen Excelsi or twee doelpunten maakte is inval ler. Waarschijnlijk kan ook linker- verdediger Hans van Huissteden niet meespelen. Piet van Oudenallen, voor wie Feyenoord ooit belangstelling heeft gehad, zal zo goed als zeker zondag zijn eerste comptitieduel voor FC Utrecht spelen. FC Groningen- trainer Ron Groenewoud, die rekent op een moeilijk duel voor zijn ploeg, kan niet beschikken over Hylkema. De zondag tegen Feyenoord terug gekeerde Hylkema kreeg in dit duel een trap tegen het kuitbeen van Theo Laseroms en het ziet er naar uit dat hij opnieuw op de reservebank zal moeten plaatsnemen. Sparta mist voor het treffen tegen Volendam nog steeds Hans Eijken- broek en de Pool Janusz Kowalik. Walbeek speelt zondag weer als vrije (Van onze sportredactie) ZIERIKZEE In het Duyve- landts Koffiehuis te Zierikzee is gis termiddag de wielerploeg van Kave ro ten doop gehouden. Adjunct-di recteur Holm van het recreatie, bouwbedrijf uit Renesse zei in zijn openingswoord, dat de directie van Kavero om drie redenen had beslo ten dit jaar in zee te gaan met Chris de Jonge, die het bedrijf in eerste instantie had benaderd om te infor meren naar de mogelijkheid van een sponsorschap. Die redenen waren volgens Holm: - de directie van het bedrijf is wielersport-minded, .- Schouwen en Duiveland vormen een achterge bleven gebied in de Zeeuwse wiel rennerij, en daarom wilde Kavéro een steentje bijdragen om de zaak een beetje op te vijzelen, en - omdat er volgens de directie een duidelijke overeenkomst bestaat tussen de wielersport en de aard van het bedrijf: de recreatiebouw. Na zijn toespraak reikte de ad junct-directeur aan de renners de kleding (shirts, rood-wit-geel) uit. De coureurs kregen een trainings pak, drie stel koerskleddng, een sporttas en vijf tubes. Verder kan elk lid van de Kaveroploeg tijdens het seizoen nog meer banden ver wachten, dit dan naar prestatie, ter wijl er over heel het seizoen een puntensysteem loopt, dat ook nog aardig wat kan opbrengen. Ploegleider Chris de Jonge onthul de in grote lijnen het programma van de nieuwe formatie aan het Zeeuwse en Westbrabantse wieier- firmament. De ploeg zal behalve veel criteriums in Zuid-Holland, Zeeland, de Westbrabantse Pijl en de de klassiekers rijden: de Ronde van Zuid-Holland, de Omloop van de Braakman, de Ronde van Midden- Zeeland, de Westbrabatse Pijl en de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedacht wordt nog aan de klassie ker 's Gravendeel-Lage Zwaluwe. Verder zal de ploeg voor enkele wedstrijden in het Duitse Ruhrge- bied inschrijven, omdat Kavero ook daar een verkoopkantoor heeft, waarmee dan weer beiwezen was, dat er nog een vierde reden is geweest om de ploeg te stichten: reclame. De ploeg, die dus onder leiding staat van Chris de Jong oftewel De Reus van Bruinisse, bestaat uit: Arie Dubbeld (19 jaar, Middelhar- nis: Wim Everts (25 jaar, Tfaolen), Piet Franken (22 jaar. Oosterhout), Oscar Hellemons (17 jaar, Roosen daal), Johan Hellemons (20 jaar, Roosendaal), Piet Maas (21 jaar, Heerle), Ad van Overveld (24 jaar, Zegge), Johan Verbocht (22 jaar, Roosendaal), Wim Westdorp (22 jaar (Heinkenszand en Wim de Wilde (26 jaar, Kloetinge).

de Stem | 1971 | | pagina 19