Bij Axeler Ambacht aangedrongen op zuiniger beleid Dijkgraaf blij met bevoegdheden waterzuivering PHILIPS lerhoging geschot noodzakelijk eugd Terneuzen kan ratis boeken lenen A Bont C U maakt de mooiste foto's met Philips flitslampjes Eerste vergadering culturele raad kerstaanbieding IF VAN DRUKKER I MANUSCRIPT 1 WETHOUDER POOR gestegen kosten Van Waes: we houden 't op Boots uit Purmerend KVP'er Peeters: Borsele komt hele gift van Péehiney toe Dijkgraaf termen gebouwd en ongebouwd toe aan wijziging Huldiging van J. de Ritter bij De Hoop risteen nTzZiïïïSrsg stad streek ermaatschappij .AND" aat 79 te suzen KRUIS" (oop in een speciaalzaak t itnslag HOEKSE RAKKERS VERGETEN DE ZIEKEN NIET Hoekse bejaarden vieren kerstfeest BFHP'■TÏTT ANWB-bondsavond in Zuidlandtheater PONTIAC horloges, fijne horloges Pontiac tijd juiste tijd i u9.p het terrein van L? J ku^Ujcht een voet Id gespeeld tussen de d, n van Steen en Sr-n„ ti won met 6—1. bcW lagen waren als volet- n de Nijs 2—0, W. Bokl'anri rs 0-2, W. Goossens - h 20, J. Saelers - 11, J. Hurkmans a' 1, P. van Kampen - L v^' ut 2-0, W. Boel j! S 2, A. Moeseke - A Tan iB. v. d. Velde - A. VwJ blaus - W. Verstraeten o rt - A. Vonck 1-1. "Z^ kak won de uitgeloofde be- ,g 16 december 1971 5 Het bestuur van de STEEN, afdeling vetera! houdt vrijdag een drop.* an kan door iedereein eelgenomen, mits men zich uur in café Sport laat Van hieruit worden de in gesloten vrachtauto ht- (ADVERTENTIE) fTUIGING gen wij onze hartelijke bloemen, cadeaus en fe- VELIJKSFEEST ag hebben gemaakt. P. Neve, E. Neve-de Kerf 1971. 0HMINMNH*N(N TUIGING ngstelling, welke wij bij WELIJKSFEEST welke vorm dan ook, ngen wij langs deze weg lartelijke dank. Souijzer, Kouijzer-Jonkheijm. Oost-Z r-wsch-Vlaande- istrikts tor Fr. van Hulst per 16 december ■geplaatst naar: bet maken van afspra- •ing van werken kunt u plaan 13 t'e" Sint Jan- pellebrug). blijft ongewijzigd, n.l. lelden van storingen na ibruik te maken van ons 5649. kerstwens van Iedere vrouw II wordt uitgenodigd om eens ge nei zonder verplichting onze nieuwste collectie te komen be- littitigenen aan te paa3ent (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Door enkele hoofdingelanden is tijdens de begrotingsvergadering van het waterschap Axeler Ambacht aangedrongen op bezuinigingen. Be zorgde geluiden waren er onder meer van de heer Onghena te horen, die een groot verschil constateerde tussen de geraamde en de werkelijke kosten. De stijgende kosten hebben een verhoging van vijf gulden van het geschot noodzakelijk gemaakt. Met enige zong hebben enkele hoofdinge landen zich woensdag op de algeme ne vergadering afgevraagd of die verhoging nu wel zo billijk is, om dat met name de landbouwers al jaren achtereen met dezelfde prijzen voor landbouwprodukten worden ge confronteerd, zodat er van afwente- linig van de hogere kosten geen sprake kan zijn. Met name de heer Omgihena was van mening dat het waterschap zich aan de gewijzigde economische situatie moet aanpas sen. dvisererr wij U de ta" stichting op te vragen ring ziekenhuis sPe" oliklinische hulp) kost van 16 jaar en ouder jaar 180,—. mies per 1-1-1972.) tin van 4 personen be* dus 1.068,- waar- i risico van b.v. 100,— - per gezin.) s luisarts- en apotheek- ren. ekerig is mogelijk. enhuisverpl. in Zeeuws- i. Tel. 01150-2334. Grote en kleine maten Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam 1 's-Gravendijkwa!) Tel. 362185 riinsdag 21 december t/m ionderdag 23 december 'sivonds tot 9 uur geopend. er urn 0 ber 2 lend. fffffff „De aangeboden begroting staat nog steeds, in het taken van de hoogconjunctuur", zo merkt hij op, terwijl hij daaribij aantekende dat vooral de lonen nogal fors zijn ge stegen. De heer Onghena drong dan ook aan op bezuiniging door inkrim ping van het personeelsbestand. Dijkgraaf Van Hoeve liet in ant woord Op de opmerkingen weten van mening te zijn dat ook de ingelanden de hand maar eens in eigen boezem moeten steken. Het waterschap, aldus de dijkgraaf, heeft maar liefst 11.000 gulden moe ten uitgeven aan gedingen, waarvan 9000 gulden voor een geval. Volgens de heer Van Hoeve kan er döor de ingelanden al flink wat bezuinigd worden door geen 'nodelo ze gedingen te voeren'. Hoofdinge land Dierick protesteerde later tegen deze uitspraak, omdat hij van me ning was dat alle ingelanden in de gelegenheid moeten zijn om voor hun recht op te komen- Hoofdingeland C. van Hoeve had ook kritiek op de gang van zaken binnen het waterschap. „Er wordt veel te duur gewerkt", zo merkte hij op. Hij pleitte ook voor inspraak van de werknemers van het water schap. Bovendien wees hij erop dat ze veel meer werk zouden kunnen verzet-tgn als het waterschap zou besluiten om een aantal werktuigen aan te schaffen. „Tijdens de rondvraag zal ik daar toe een voorstal indienen", zo stelde de heer Van Hoeve de dijkgraaf in het vooruitzicht. De heer Onghena diende tijdens de vergadering enke le amendementen op de begroting in. i waarom adverteren voor onze lezers u ziet ze toch graag in uw zaak I'm een onzer verslaggevers) HST De directie an de Duerinck in Kloosterzande bet college van b en w in een 'aten weten de gang van zaken het manuscript van wethouder mud te betreuren. Zoals bekend de gemeenteraad een voor- b en w om het boek van de Brand over de geschiedenis Suist, in België te laten druk- "et goed. van de inschrijvers bij deze "der was de firma uilt Kloos- a4e, die zich met de gang van arond de inschrijving niet kon «gen daarom de raadsleden ™ef stuurde met een techni- toelichting. In de bewuste vergadering van enkele weken len werden heel wat bezwaren "oren gebracht tegen de plan- Jan b en w om de drukorder "et Belgische bedrijf - tevens 4 inschrijver - uit te beste de brief aan b en w zegt de ®e van Duerinck nu, dat men J4 brief aan de raadsleden niet "oeling heeft gehad om de ',e van het manuscript te ver "en, ïtsu-examens In de spo-rt- Zaamslag werd door een "leden van de afdeling Judo Sportvereniging Zaamslag Jmen afgelegd in de zelfver- "Sssport het Jui-Jitsu voor de -tweede en derde graad. Het 'stond onder leiding van de de Moor, sport judoleraar i!',en de heer F. Buijze, 6e 'Ui-Jitsu te Zaamslag. o—zijn: eerste graad: "laai], P. Hamelink, G. Ver- Si J. Verspoor. Tweede graad; ''eman. Derde graad; N. v.d de Jonge en C. de Footer. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van 1 januari kan ieder kind, dat de leef tijd van 14 jaar nog niet heeft be reikt, kosteloos gebruik maken van de leesbibliotheek van de stichting ver enigde openbare leeszaal en biblio theek Terneuzen. Na een jaar zal he keken worden of deze regeling van blijvende aard is. Om gratis boeken (drie per keer) te kunnen lenen dient ieder kind een door de bibliotheek uitgereikte en door de ouders ondertekende schrif telijke verklaring over te leggen, waarna een lezerspasje wordt afgege ven. Met ingang van 1 januari 1972 wordt het leesgeld vastgesteld op f 7,50 per persoon per jaar. Voor dit bedrag kan men per keer twee ro mans en vier studieboeken meene men. Personen van 65 jaar en ouder kunnen gebruik maken van een jaar- abonnement van f 3,50, waarvoor zij per keer drie boeken kunnen meene men. De prijs van het z.g. tiemerabon- nement wordt verhoogd tot f 3,50, waarvoor eveneens drie boeken per keer meegenomen mogen worden (Van onze correspondente) HOEK Het buurthuis „De Hoek se Rakkersheeft ook dit jaar een aantal activiteiten rondom het kerst gebeuren in voorbereiding. Zo zullen er kersthakjes worden gemaakt die bezorgd zullen worden bij langdurig zieken in Hoek. Voor de kleintjes is er een kerst feestmiddag. De oudere soosleden ma ken een strandwandeling met een discussiesamenkomst in een blokhut. Gedurende de kerstvakantie is het clubhuis geopend voor instuifactivi- teiten en filmvoorstellingen. In de nacht van oud en nieuw is er van half een tot half twee gelegen heid tot het aanbieden van nieuw jaarswensen. In de eerste week van januari is het buurthuis gesloten. (Van onze correspondente HOEK In het bejaardencentrum Vremdike te Hoek zal rondom de kerst veel gezongen worden. Op 20 december is er in de recrea tiezaal voor de bewoners van het huis en van de bejaarden woningen een uitvoering van het koor De Lofstem onder leiding van de heer Oosterling. Mevrouw van Dixhoorn, een van de bewoonsters van Vremdike, zal een kerstverhaal vertellen. Op 21 decem ber is er een kerstdeclamatie en sa menzang met medewerking van het Terneuzense huisvrouwenkoor onder leiding van mevrouw Van Gelder. Op eerste kerstdag zullen de bewo ners van Vremdike gewekt worden met muziek op de gangen. De keuken zorgt voor feestelijke hapjes. Via de geluidsinstallatie kan men de kerst diensten in de Nederlands Hervorm de kerk meebeleven. Op 29 december zal het balletgroepje van de Hoekse Rakkers onder leiding van mevrouw Van Rees voor de bejaarden dansjes uitvoeren en zullen dia's wordien vertoond. Op oudejaarsavond worden in de recreatiezaal spelletjes gedaan, oliebollen gegeten en gaan bewoners rond met de „rommelpot". Om tien uur wordt een meditatie gehouden waarna nieuwjaarswensen zullen worden uitgewisseld. (Van een onzer verslaggevers). BORSELE-HOEDEKENSKERKE Burgemeester G.H.E.M. van Waes blijft volledig achter zijn vorige week gepubliceerde bekendmaking van een industriële vestiging in Hoedekenskerke (aardappel verwer kingsbedrijf van Boots nv te Purme rend) staan. „Deze feiten blijven onverkort van kracht". „Er is geen enkele reden tot pa niek, maar wij stellen er nu geen prijs op, verdere mededelingen in het openbaar over deze affaire te doen, in het belang van de onder handelingen die gaande zijn en het vertrouwen dat Boots in ons stelt", aldus de Borsele burgemeester na een vraag hierover van VVD-raads- lid A. de Jager. „Wij gaan gewoon door. Maar het punt is, dat niemand er op is gesteld dat over zijn portemonnaie in de krant wordt geschreven. Het is ge bleken dat de heer Boogs op deze kwestie geen commentaar .wil leve ren. Er is namelijk ook getn enkele reden om commentaar te hebben. Wij handhaven onverkort onze offi ciële verklaring van vorige week", aldus de heer Van Waes, die' vorige week, door ons op de hoogite ge bracht (de ontkenning van het Pur- rraerends-e bedrijf dat het plannen zou hebben voor Hoedekenskerke) zelf ook geen raad met de situatie wist. jjjfsisjsji (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De gemeenteraad Borsele is niet zo geweldig in zijn nopjes met de beslissing van provin ciale staten van Zeeland om de gift van Péehiney aan de gemeenschap waarin haar bedrijf gevestigd is, gelijk te verdelen ovgr de gemeen ten Vlissingen en Borsele. Dit bleek gisteren uit uitlatingen van wethou der C. Verdonk die het besluit van de provincie bekendmaakte en van KVP-fractieleider P. L. Peeters, die zei dat de staten „dit keer maar eens alles aan Borsele hadden moe ten geven, omdat de vorige keer alles van Hoechst aan Vlissingen is cadeau gedaan". (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Dijkgraaf P. van Hoeve van het waterschap Axeler Ambacht heeft het op de algemene vergadering een gelukkig verschijnsel genoemd, dat de rijksoverheid aan lagere overheden bevoegdheden heeft toegekend op het gebied van de actieve waterzuivering. De Axelse dijkgraaf heeft tevens de hoop uitgesproken, dat met deze beslissing een tijdperk is afgesloten van „centralistische neigingen bij de rijksoverheid". (ADVERTENTIE) Volgens dijkgraaf Van Hoeve heeft de verontreiniging van oppervlakte water dusdanige vormen aangeno men, dat niet meer gewacht kan worden met wettelijke voorzienin gen. Zoals bekend is per 1 december van 1970 de 'wet verontreiniging oppervlaktewateren' van kracht ge worden. Het is een raamwet, waar door de provincies worden verplicht hun yerordienienjde beo-v-egfliheid op het gebied van de afvalwaterzuive ring uit te oefienien. Dijkgraaf Van Hoeve heeft iin de woensdag gehouden vergadering op gemerkt de gekozen constructie een juiste vorm van decentralisatie van openbaar bestuur te vinden. Momen teel berust het beheer van het op pervlaktewater in Zeeland, voor zo ver het geen rijkswater betreft, bij na geheel bij de waterschappen. Diezelfde waterschappen hebben op dit moment evenwel nog geen be voegdheden voor wat de actieve zui vering betreft- Momenteel is de vraag nog in het geding aan wie die actieve zuivering wordt opgedra gen. De kans dat dit aan de water schappen zal zijn, maar zekerheid op dat gebied bestaat er nog niet, omdat daarvoor nog de nodige be slissingen op provinciaal niveau ge nomen moeten worden. De heer Van Hoeve: „Bij de algemene beschou wingen in de provinciale staten zijn suggesties -gedaan om de uitvoering van de we-t verontreiniging opper vlaktewater op te dragen aan de Watermij. Zeeland. Ik ben wel be nieuwd op welke wijze men hierbij uitleg wil geven aan artikel zes van de wet, dat zegt dat prov. staten de bevoegdheid kunnen toekennen aan besturen van waterschappen en an dere openbare lichamen. Volgens de dijkgraaf is de water leidingmij een nv en geen openbaar lichaam. Een consequentie van het opdragen van het zuiveringsbeheer aan de waterschappen is volgens de heer Van Hoeve, dat de bestuurlijke vormgeving van het waterschap ge wijzigd zal moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Dijkgraaf P. van Hoeve van Axeler Ambacht heeft zich gis teren op een algemene vergadering van dit waterschap afgevraagd of de onderlinge verhouding tussen 'ge bouwd' en 'ongebouwd', samenhan gend met de geschotsheffing, niet aan wijziging toe is. „Voor het ongebouwd is de hecta re de norm, voor het gebouwd de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. De schattingen van de belastbarè opbrengst hebben al leen de huurwaarde van het gebouw tot object. Een huurwaarde, gerela teerd aan de situatie van 1897", zo merkte de heer Van Hoeve op, die daaraan toevoegd-e dat deze situatie van 1897 in geen verhouding meer staat tot die van vandaag. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Op donderdag 23 december komt de Terneuzense cul turele raad voor het eerst bijeen in het stadhuis. De vergadering begint om half acht. Op de agenda staan de benoeming van een commissie voor culturele vorming van de school jeugd, de benoeming van een com missie voor aangelegenheden rond de opening van het nieuwe stadhuis, de bespreking van een kunstvoor werp voor het nieuwe stadhuis, voordrachten voor de benoeming van drie leden in de schouwburg commissie Terneuzen en de benoe ming van een vice-voorzitter en overige leden van het dagelijks be stuur van de culturele raad. In de culturele raad, waarvan drs. R.C.E. Barbé als wethouder van on derwijs, jeugdzaken, sport, cultuur en recreatie voorzitter is, hebben zitting: de heer D. Bareman als vertegenwoordiger van de samen werkende personeelsverenigingen de heer P. de Bodt^ namens het Zeeuws instituut voor kunstzinninge vor ming, de heer K. Delcour van de Zeeuwse volksuniversiteit, de heer J. Dieleman als vertegenwoordiger van de toneelverenigingen, de heer A. Dooms, namens de muziek- en zangverenigingen, de heer A.J. 't Gilde van de commissie orgelconcer ten, de heer D. Henneman namens de stichting filmliga Terneuzen, mej. T.C. Hoekman als vertegenwoordig ster van de stichting verenigde openbare leeszaal en bibliotheek, de heer C.A. van Prooijen,, directeur van de Terneuzense muziekschool, de heer B .Ruyter namens de een trale stichting voor sociaal kultureel werk, de heer Y. Simenel namens de Alliance Franrjaiise, de heer J. de Vries, voorzitter van de vereniging oud Terneuzen, de heer W. van Wal raven namens de algemene stichting kunstkring, de heer J.A. van der Lijke als vertegenwoordiger van het basisonderwijs, de heer J. Hamelink als vertegenwoordiger van het voortgezet onderwijs, de heer M.A. van de Bilt als vertegenwoordiger van de kern Sluiskil, de heer F. Dieleman als vertegenwoordiger van de kern Zaamslag mevrouw W.P. Maartense-Glaser als vertegenwoor digster van de kern Hoek, mevr. J. Miera-sals v-ertegenw. van de kern Terneuzen en een lid, dat nog aan gewezen moet worden door de kern Biervliet. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteren her dacht de heer J. de Ritter, werk zaam in de ijzervlechterij van de betonfabriek van de n.v; „De Hoop", te Terneuzen zijn zilveren bedrijfs- jubileum- De huldiging die gisterna middag in de kantine van het be drijf plaats had, werd bijgewoond door de familie van de jubilaris, de led-en van de raad van be-stu-ur, de directie en andere genodigden. De directeur, M. Fraanje, sprak de jubilaris in lovende bewoordingen toe, waarbij hij uitvoerig zijn loop baan belichtte. Hij had bijzonder veel lof over de wijze waarop de heer De Ritter gedurende de kwart eeuw zijn taak heeft opgevat en vervuld. Daarvoor dankte spreker de heer De Ritter en werd he-m een geschenk aangeboden. Mevrouw De Ritter mocht eveneens een ge-schenk in ontvangst nemen. Na-mens de vereniging van han delaren in bouwmaterialen in Ne derland overhandigde de directeur de heer De Ritter de bij dit jubileum behorende gedenkpenning een oor konde. Terwijl de „hope" van Ter neuzen op een veld, bij het in aanbouw zijnde nieuwe stadhuis onbekommerd een balletje trapt, werken binnen het gebouw onge veer honderd man hard aan de voltooiing van professor Bake- ma's schepping. De ruwbouw is bijna beëin digd en momenteel is men bezig met het aanbrengen van plafonds en binnenwanden. Verwacht Wordt dat de oplevering van het bouwwerk in de loop van janu ari zal plaatsvinden. De verdere afwerking en inrichting zullen nog wel enige maanden vergen. Rondom het stadhuis zal een sierbestrating worden aange bracht bestaande uit keien van natuursteen van verschillende afmetingen en je leur, die afkom stig zijn van opgebroken wegen in de gemeente Terneuzen. Ver der komen er bloemen en plan ten rond het stadhuis. Bij de bouw van het stadhuis is rekening gehouden met het bezoek van gehandicapten. Zo is de toegang tot het gebouw vlak gehouden en hebben de deuren van de verschillende afdelingen bijna geen dorpels. Gehandicap ten in rolstoelen kunnen via de twee liften alle verdiepingen bereiken. Ook is gezorgd voor een toilet waarin speciale voor zieningen voor het gebruik door gehandicapten zijn getroffen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dinsdag 4 januari wordt in het Zuidlandtheater in Ter neuzen een bondsavond gehouden van de ANWB. Deze informatieavonden hebben tot doel de veelomvattende werkzaam heden van de 1,5 miljoen leden tel lende toeristenbond toe te lichten. Er zullen enkele films worden vertoond, die betrekking hebben op toerisme en verkeer. Voorts wordt met kleuren dia's -een aantal aspect-en van het ANWB-werk onder de loep genomen en wo-rdt een kleine expositie gehou den die een indruk geeft van de gid sen en kaarten die de ANWB uit geeft. (ADVERTENTIE) beroemd om kwaliteit, garantie en service Pontlac Simpatico waterdicht,chroom f 99,-

de Stem | 1971 | | pagina 5