Minimumloon naar f 137,80 WEERPROFETEN: ZACHTE WINTER DOORBRAAK m GELDCRISIS erin legt hoofd in de schoot In 1972 meer dan 100.000 werklozen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM MINISTER DREES VOOR AAP Kruisinga moet nog even denken over Zeeuws Statenbesluit edeputeerde an Poelje iaat heen andaag in STICHTING N.V. VASIE- OEVERVERBINDING 3 dagen Shopping in LONDEN 40% BELONING UFA Zitmeubeiindustrie N.V. Woensdag 15 dec. 19/ i Overwegend droog Amerika wil dollar devalueren I Goede basis 5 tot 8% BOERSMA IN TWEEDE KAMER: Aan onze adverteerders Trekpaarden «met BAF !]e jaargang no. 16894 itie VOOR land ,teur. Dr. W. A. J. M. Harkx fdredacteur: L. Leijendekker fdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 jfoon 22341, Postgiro 1114111 STEM WEERBERICHT Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tof krachtige zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen rond acht graden. ^ORENGOES, KLCKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL. MOLENSTRAAT 45 (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het mini mum-loon gaat met ingang van 1 januari aanstaande omhoog, pit heeft minister drs. J Boers- ma van Sociale Zaken gisteren- in de Kamer meege deeld tijdens het voortgezet de bat ovei zijn begroting. Het minimum weekloon wordt opgetrokken van 177,90 tot f 187,80 en het minimum maandloon van f 770,90 tot 813,80. (Van onze weerkundige mede werker). DE BILT Alles wijst erop dat we een milde winter tegemoet gaan. In zachtheid doet hij waar schijnlijk wel onder voor die van vorig jaar, want toen werd er in- deze tase zelfs nog niet één nacht vorst gemeld. Het zijn er dit jaar al twaalf. Dat zachte karakter van deze winter betekent overigens niet dat de zon zich van zijn beste zijde heeft laten zien. De maand december heeft een ontmoedigend weinig aantal zonuren opgeleverd, namelijk slechts vijf. Het koudere weerbeeld van de laatste twee da gen betekent ook geenszins het einde van alle speculaties over een zachte winter voorlopig ziet het er naar uit dat de komende nachten vorstloos zullen blijven. Wil ons land met vriezend win terweer naar de kerst gaan dan is deze week van half december be langrijk voor de verdere ontwik keling. Een vorstperiode die vlak voor, tijdens of juist na kerst zich aankondigt is veel zeldzamer dan een koudegolf rond medio decem ber. Een aantal koudegolven van for maat begonnen rond half december zoals in 1938, 1939 (gevolgd door een zeer koude winter) als ook 25 jaar geleden (1946) eveneens ge volgd door een zeer koude en lan ge winter die het tot bijna half maart volhield. Krijgt de winter voor de kerst geen kans dan kunnen zowel in januari als in februari (1929 en 1956 duidelijke voorbeelden) nog heel goed felle koudegolven voor komen, maar een lange winter wordt het dan al niet meer. Slaan wij de koudegolven er op na die midden december begonnen dan va.t dit op dat dit steeds snel en radicaal ging met de ene dag nog dooi twee nachten later al meer dan tien graden vorst. In 1938 begon zo'n felle koude golf die het tot even na kerst volhield daarna geen kou meer van beteke nis. Deze snelle en felle koudegolven worden steeds veroorzaakt door spontane hogedrukgebieden die zich snel van de Oeral over Rus land naar Scandinavië uitbrei den. Met krachtige oostenwinden stroomt de strenge kou dan binnen drie dagen van Rusland, naar West- Europa. Al is het in Scandinavië nu wel koud en winters, een krachtige hogedrukgebied boven Rusland als voorteken van strenge kou is nu niet aanwezig. Er is nog een tweede mogelijk heid om ons in koude lucht te brengen, dit zonder een sterk Rus sisch hogedrukgebeid. Dit wanneer aan ht einde van een serie depres sies met zachte lucht en regen koude lucht uit het poolgebied met sneeuwbuien het vasteland binnen stroomt. Daarbij kan zich een sneeuwdek vormen en zonder dat er van hogedruk sprake is kan het in de tot rust gekomen poollucht ook tot matige of strenge vorstko- men. Dze ontwikkeling lijkt, zoals de weerkaart er deze week bij ligt, groter dan transportkou uit Rusland. (Van onze redactie buitenland) ANGRA (Azoren). De Ver- enigde Staten hebben er gisteren in toegestemd de dollar te deva lueren om uit de internationale geldcrisis te komen. Een percen- ige is niet genoemd. Een desbetreffende mededeling werd gedaan in een communiqué na afloop van de besprekingen lussen president Nixon en de Franse president Pompidou. In het communiqué staat dat de ïtrenigde Staten en Frankrijk in menwerking met andere landen (tijn overeengekomen te werken de richting van een spoedige temening der wisselkoersen door jen devaluatie van de dollar en en revaluatie van sommige ande- ii valuta's." de verklaring wordt gezegd lit deze herziening volgens de «presidenten onder de huidige kundigheden vergezeld kan a van een verruiming van de is® waarbinner. de wisselkoer - - ui opzichte van hun officiële fiéit mogen schommelen, feident Pompidou bevestigde lil Frankrijk en de andere landen i Europese Economische Ge- Btnschap een mandaat voorbe den dat de spoedige opening tin overleg over handelsproble- met de Verenigde Staten toe last President Nixon merkte op dat IJl krachtige maatregelen die de teuiigde Staten hebben geno- Jffl om de binnenlandse prijssta- Peit te herstellen en de pro- Mviteit te verbeteren bijdragen "thet herstel van het internatio- "t economische evenwicht. 'n het communiqué staat ten- „De presidenten stemden er je in dat onmiddellijk bespre ken moeten beginnen over een 'Plossing voor fundamentele en ^verwante kwesties van de mo- utaire hervorming". President Pompidou verklaarde F'r tegenover de pers dat zijn 'Jerhoud met president Nixon soede basis heeft gelegd voor 'i ministersconferentie van de fep van tien die overmorgen in Wshington begint. In New York werd de handel in vre-mde valuta's na het bekend worden van het nieuws voor kor te tijd onderbroken. Bij hervatting bleken de mark en de Zwitserse frank aanzienlijk te zijn gestegen. In Londen bleef de locokoers van het pond sterling 2,518991 dol lar. Volgens handelaren steunde de Britse Centrale Bank de dollar op dat peil. In de Londense goud prijs kwam geen verandering van betekenis. De handel in de hoofd fondsen op de Londense effecten beurs werd door het nieuws ge stimuleerd. Op de Londense wisselmarkt werd de veronderstelling uitge sproken dat de devaluatie van de dollar tussen de vijf en acht pro- een- zal liggen. Men ging er daar bij van uit dat op de Azoren geen gezamenlijk communiqué zou zijn uitgegeven als de twee presiden ten het niet eens waren geworden over een bepaald percentage. Frankrijk is naar bekend voor stander van een devaluatie met vijf a zes procent. In officiële Franse kringen werd enthousiast gereageerd op het nieuws van de Azoren. In Bonn werd in kringen van het ministerie van economische zaken met vreugde op het nieuws gereageerd. Men vond het een be langrijke stap in de richting van een oplossing voor de internatio nale monetaire moeilijkheden. Op de New Yorkse effecten beurs begonnen de aandelenkoer sen na het hekend worden van het nieuws voorzichtig te stijgen. De omzet nam niet merkbaar toe. Het industriegemiddelde van Dow Jones steeg 0,66 punten, dat van Standard and Poor 21 cent. Volgens waarnemers is wat meer hoop gekomen dat de minis tersconferentie van de groep van tien het aanstaande weekeinde een gunstig resultaat zal opleve ren. Dat was echter niet voldoen de voor een aanzienlijke koersstij ging. Alleen de goudfondsen ga ven een flinke verbetering te zien. Uit Nederlandse financiële krin gen was er gisteravond nog geen reactie. i (Van een onzer verslaggevers) '■jMJELBURG Gisteravond Meputeerde van Zeeland M. 1 Poelje bekendgemaakt dat hij "hogend medisch advies zijn ,™ais lid van G.S. van Zeeland ,teh januari 1972 zal neerleggen. Van Poelje deed zijn.mede- aau het eind van de tweede 'VJn lie begrotingsdebatten in de Jtse staten. „Het is de moeilijk- "«klaring die ik in mijn leven ®°oten afleggen", aldus de heer Poelje die de medische verkla- ï'oorlas, waarin hem werd mede- dat zijn hart specialist hem "[eer zou behandelen als hij toch '"van G.S. zou aanblijven. 'Vervolg op pag. 3) J BALLUR in de Spaanse pro- J® Saragossa zijn minstens vier tn om het leven gekomen toen jJOeltrein met volle snelheid op 'W'levende goederentrein inreed *%>oorde. In verband met de voortgezet te kostenstijgingen zijn de Ne derlandse dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen te ver hogen. Deze verhoging geschiedt met de volledige instemming van de regering. Met ingang van 1 januari 1972 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 1,81 per week (excl. 4 ct. in cassokosten) 7,83 per maand (excl. 15 ct. incassokosten) f 23,25 per kwartaal, binnen ver spreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten) 89,75 per jaar. Overige abonnementsprijzen op aanvraag. Van de abonnees die een mach tiging hebben verstrekt tot auto matische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank. of girorekening, zul len wij gaarne aannemen dat zij ermede akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE. CHINA EN IJsland hebben beslo ten diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau aan te kno pen. (Van onze redactie buitenland) DACCA De regering van Oost-Pakistan is gisteren in haar geheel afgetreden. Zjj heeft zich bij voorbaat ge distantieerd van alle nieuwe stap pen, die de centrale regering van president Jachja Khan in Islama bad mocht nemen. Gouverneur Malik van Oost-Paik- stan schreef het concept voor de ontslagbrief van zijn regering op een stuk papier in een bunker toen Indiase Migs zijn ambtswoning be stookten. Rond de gouverneur ston den zijn ministers. Gouverneur Ma- lik liet het concept zien aan de VN- functionaris John Kelly en een Brit se verslaggever die bij hem in de bunker zaten. De hele, morgen waren Malik en zijn regering niet in staat geweest om te kiezen tussen aftreden of aanblijven. De aanvallen van de In diase luchtmacht hebben tenslotte de doorslag gegeven. Nadat hij het concept had ge schreven, deed Malik, een bejaard en godsdienstig man, zijn schoenen en sokken uit, waste zijn voeten, legde een schone doek op zijn hoofd en knielde in een hoek van de bunker neei om te Midden. Het aftreden van de Oostpakis- taanse regering betekent dat de be velhebber van de Oostpakistaanse strijdkrachten, lüitenant-generaal Niazi, die maandag al verklaarde dat zijn troepen tot de laatste man zullen doorvechten, nu alleen ver antwoordelijk is voor het voortzet ten van de strijd. (Zie over de strijd ronid Dacca pagina 13 STAD EN STREEK Afgebrande school in Kloosterzande bleek niet verzekerd. Pagina 2 Voorlopig nog geen streekplan Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Pagina 3 Bewoners van Terneuzen-Zuid hebben groot verlanglijstje. Pagina 5 Contact van Borsele met Middelburg nog stroef. Pagina 7 FINANCIëN EN ECONOMIE Bedrijfsapostolaat: Leefklimaat in bedrijven vaak bedroevend. Pagina 11 BINNEN- EN BUITENLAND Henk Neuman blikt terug op 25 jaar oorlog in Vietnam. Pagina 15 SPORT Goes-Alliance in de ijskast. Pagina 16 DE KLEINE STEM Een os snuffelde aan een kerstboom. Pagina 17 (Van een onzer verslaggevers) BAVEL. Gisteren is de nieuwe rijksweg BredaTilburg officieel opengesteld. Dat gebeurde door een indrukwekkend gezelschap met mi nister Drees aan het hoofd. Tijdens de openingsrit werd het gezelschap ter hoogte van Bavel aangehouden door een carnavalesk gezelschap. Prins Baviaon d'n Ierste, leutvorst van Bavel (dat in carnavalstijd Ba- viaonenland heet) benoemde daar Drees tot ridder in de orde van de Baviaonse Horen. De hoogheid sprak daarbij de wens uit, dat Drees zich voortaan als een echte baviaan zal gedragen. Wat daarmee dan ook be doeld wordt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gemiddelde werkloosheidscijfers voor het ko mend jaar zal boven de 100.000 man nen en vrouwen komen te liggen- Deze conclusie heeft minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken getrok ken uit Kèt zeer snel stijgen van de werkloosheid in de afgelopen maan den tot 90.000 aan het einde van november. In de bijna drie maanden geleden, op Prinsjesdag, verschenen macro- economische verkenning van het Centraal Planbureau werd nog ge raamd dat het gemiddelde werkloos heidscijfers voor het volgend jaar op circa 80.000 zou komen. De werkgelegenheidsprogramma's, die voor de rayons ontwikkeld wor den, zullen aansluiten bij het stre ven die gebieden structueel te ver beteren. Als het programma bekend wordt, zullen de werken volledig voorbereid zijn en zo snel mogelijk tot uitvoering kunnen worden ge bracht. Minister Boersma zei, dat uit de analyse van de werkloosheidscijfers blijkt dat de regio's zeer sterk ge troffen worden. Enkele bedrijfstak ken, met name de bouw, de me taalnijverheid en de administratieve sector hebben een ongunstige ont wikkeling. Sinds het begin van dit jaar, tot einde november, waren in ons land 452 bedrijven betrokken bij gehele of gedeeltelijke sluiting. Definitief ge sloten werden 267 bedrijven. Bij de sluitingen waren 19.400 werknemers betrokken, zo deelde minister Boers ma mee. Wat betreft de buitenlandse arbei ders zei de minister, dat de over spanning in de randstad reeds een bron van onrust is geweest. In de Rijnmond zijn dan ook de meeste buitenlandse arbeiders aangetrokken Het is niet de bedoeling de buiten landse arbeiders eruit te schoppen nu het economisch iets minder goed gaat, zei de minister. Wel zal een ander en voorzichtiger wervingsbe leid worden gevoerd- Een groot pro bleem kan ontstaan als Engelanc tot de EEG toetreedt en de vrije toe vloed van Indiërs en Pakistani mo gelijk wordt. De minister gaf een uitvoerig ver slag van het overleg dat de rege ring met werkgevers en werknemers organisaties heeft gevoerd om tot matiging van de loon- en prijsont wikkeling te komen. Hij herhaalde dat ingrijpen door de regering „niet verstandig" zou zijn geweest. In verband met Kerstmis en nieuwjaar worden de afsluittij- den voor advertenties in onze edities van maandag 27 decem ber en 3 januari a.s. gewijzigd. Deze tijden zijn gesteld op res pectievelijk vrijdag 24 decem ber en 31 december om 9.00 uur. Advertenties voor 27 de cember en 3 januari, die te laat in ons bezit komen worden auto matisch een dag later geplaatst. De advertentie-afdeling. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staatsse cretaris van Verkeer en Water staat, dr. Bf. Kruisinga, heeft de eventuele goedkeuring van een Zeeuws statenbesluit, dat de stich ting van een N.V. Vaste-oeverver- binding behelst, tot april 1972 ver daagd. In oktober van dit jaar hebben GS van Zeeland hierover bericht ontvangen. Pas gisteren maakte ge deputeerde A. Kaland dit (met ex cuus voor de late informatie) aan de staten van Zeeland bekend. Het zijn voornamelijk juridisch techni sche redenen, die de staatssecretaris kopschuw hebben gemaakt. In het statenbesluit stond namelijk niets omtrent de tolheffing op de vaste- oververbinding over de Westerschel- de. „Wij vonden het vanzelfsprekend, dat de exploitatie van de vaste-oe- ververbinding mogelijk wordt ge maakt door tolheffing", zei gedepu teerde Kaland gisteren in de begro tingsvergadering. „Bij de Zeeland- brug is het immers ook zo gegaan". De staatssecretaris heeft een be slissing uitgesteld, teneinde advies van de juridische afdeling van het departement te kunnen inwinnen. Juist dezer dagen is een nieuwe kos tenraming, gebaseerd op het prijs peil 1971 voor de bouw van de vaste oeververbinding gereedgekomen, zo vertelde de heer Kaland. De verbinding zal 326 miljoen gul den gaan kosten (ruim 26 miljoen meer dan aanvankelijk werd ge raamd). De bouw duurt vijf jaar. Tijdens deze bouwtijd zijn er forse renteverliezen, maar verder kan het project niet als een te grote in greep op de kapitaalmarkt worden beschouwd. „Het past in de werk- gelegenheidspolitiek van dit moment" zei de heer Kaland, „om de bouw van dit grote project juist nu te be vorderen. Voor het rijk zal vervroe ging van de investering alleen maar voordeig zijn- Aan het eind van de negentiger jaren kan de oeververbin ding immers 'voor niets aan het rijk worden overgedragen. We zullen bi, de rijksoverheid op spoed aandringen", aldus de heer Kaland. Het algemeen betoog van de heer Kaland over het vestigingskli maat in Zeeland, was in mineur ge houden. Het begon met enkele stem mige dichtwerken, die de heer Ka land had gekozen uit het werk van enkele oude en jonge dichters over Zeeland. Over de selectie van bedrijven, waarop de heer Roodenburg trek paard (L'66) met aandrang had ge vraagd, zei de heer Kaland: „Selec tief te werk gaan is wel heel mooi, maar er viel in 1971 niet te selecte ren. Laat ons tevreden zijn, dat ten minste drie grote kapitaal-intensieve ondernemingen zich in het verleden in Zeeland hebben gevetigd. Ze zijn de trekpaarden van onze economie geworden. We hebben ze nodig, nu de werk loosheidscijfers zo alarmerend stij gen". Het idee van dr. Prins (PvdA) om een Bureau Beleidsplanning aan het provinciaal betuur te verbinden, wees de heer Kaland af. „We moeten oppassen niet te veel te studeren. Er moet ook wat gedaan worden", zei hij. „Met de huidige bemanning in de adviserende sector (ETI en Stichting Zeeland) kunnen we ove rigens genoeg doen". (ADVERTENTIES) B/f/T/SH A/R FERR/ES •182,- Inlichtingen: Air Agencies Holland N.V. tel.010-2829 93 of Uw reisbureau. HET DAGELIJKS bestuur van de Groningse universiteit wil bij minis ter De Brauw een eigen bestuurs vorm binnen de wet op de universi taire bestuurshervorming, beplei ten. Dit bespaart U omdat U de moeite neemt rechtstreeks Uw .bankstellen en fauteuils bij de fabriek te kopen. Uw besparing kan tot 2400,— oplopen. Dagelijks geopend van 106 uur. Ook zaterdag en vrijdagavond. Oost Havendijk 13 Roosendaal. Tel. 01650 - 37970.

de Stem | 1971 | | pagina 1