Vijfentwintig jaar Yietnam-ooriog Tip voor 'n onvergetelijke vrije dag. lakantiespreiding nog teeds een fictie President Costa Rica beval stormaanval op gekaapt vliegtuig evoluon JIEVE leven: lekkernij tafel DOOR H. J. NEUMAN, directeur Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken „Fooi van Drees voor Zwolle binnenland ItiTÏÏ^TTe IN - ZWEMBADEN rme uit de Zwitserse keuken TONKIN MÈÈÊÊÊ ESCALATIE STRATEGIE WESPENNEST procent zou wel anders willen Conflict in Helmond om huurverhoging papier oor uw pen Drinkwater Vervuiling Kerstmis 1971 Katten 15 15 december 1971 IEK "BREDA" ft EIM RUEB liensttreding Inkoopadministratie Is vereist. Ing van nr. SD 1242 I het Hoofd van de Postbus 260 te |E INSTALLATIE JG \NCIERING I INLICHTINGEN ITELEFOON 01606-347 «TELEFOON 01176-322 In het najaar van 1945 kwamen 1 je leiders van liet Franse koloniale I jestiuir in Indochina tot de slot- I .om, dat de inheemse nationalisti sche beweging die zij eerder hail- I jen getracht te paaien, de Viet- miuh, haar deel van de gemaakte .[spraken niet nakwam. Zij beslo- J ien de legendarische leider van die I beweging, Ho Tsji-Minh, een lesje I te «even. Op een kwalijke dag in I november gingen ze daarom over I |ot een bombardement uit zee van I je noordelijke havenstad Haitong, waarbij volgens sommige berichten J .«duizend mensen om het leven I kwamen. Ho Tsji-Minh achtte een I oorlog met Frankrijk nu onvermij- I delijk- Hij gaf opdracht aan de I bevelhebber van zijn geregelde I strijdkrachten, de in zijn soort ge- I jiale generaal Giap, om met zijn I mannen de Vietnamese steden te I verlaten, de bergen van Tonkin in 1 |e trekken en daar, overeenkom- I sti" de guerrillatheorieën van Mao I Isê-Toeng, steunpunten te beu- I wen. I Deze Vietminh-soldaten waren I het die in de avond van 19 decem- I 'jer' 1946 in dichte golven het 1 Franse garnizoen te Hanoi aativie - 1 ion. Men kan dit het begin noemen I van dte Vietnamese oorlog, al was het dan voor Ho en Giap geen erg I fortuinlijk begin. Hun plannen wa- ren namelijk verraden en de Fran- I jen slaagden er mede daardoor in deze eerste aanval af te slaan. Men kan echter ook, in navol- «ing van de aanhef tot het Unesco- statuut, het standpunt huldigten, jat oorlogen hun oorsprong vinden J in de geesten der mensen. En dan I ligt het begin van de Vietnamese I strijd vermoedelijk 'ergens in de iaren dertig, toen Ho Tsji-Minh als een befcwazm medewerker van de Komintern zijn weg zoohit van de ene samenzwering naar de andere, J van het ene boek van Malraux I naar de volgende gevangenis, en dat alles met slechts een doel voor ogen: de vestiging van een onaf hankelijke socialistische republiek Vietnam. ROOSEVF-T.T Het „Franse" gedeelte van de Vietnamese oorlog is intussen wat in de vergetelheid geraakt. Toch is het van belang een paar feiten uit die periode vast te houden. Zo is allereerst opmerkelijk, dat het de Fransen allengs is gelukt de Ame rikanen voor hun strijd te interes seren. Ais het aan president Roose velt had gelegen, dan zou Frank rijk ina afloop van de tweede we reldoorlog nooit de kanis hebben gekregen zijn koloniale macht in Indochina te herstellen. Van htem mocht desnoods China in dat gelbSted «en overheersende rol spelen, zoals het dat ook vroe ger al had gedaain. Maar na de dood van Roosevelt werden de .policy makers" in Washington teel minder stellig in hun opvat- togen, Zij raakten vatbaar voor 1 argument, dat ook in Indochina jkrode vloedgolf van het wereld- raiunisme moest worden weer- ra. ha de Franse dam bezwijkten, fa zoiuicten wellicht hieei Zuidwest - Azië, het Indische subcontinent en tet Mididlen-Ooshen verspeeld wor- fei. Onder president Truman gin- Jta de Verenigde Staten in belang rijke mate bijdragen in de kosten ran de oorlog. En als president Eisenhower geen „neen" had ge legd, dan zouden de Verenigse Staten in mei 1954, op aanraden van de voorzitter van het comité 'an stafchefs, misschiten zijn over gegaan tot het gebruik van een of meer atoombommen om op die ma nier het ingesloten Franse garni zoen van Dien Bien Phoe te ont zetten. De conferentie can Genève, waar men overeenkwam Vietnam voor lopig te verdelen in een commu nistisch moorden en een niet-com- munistisch zuiden en waar de „Franse episode" min of meer werd afgesloten, kon zieker niet rekenen op de enthousiaste mede werking van de Verenigde Staten. Na verloop van tijd deed Eisenho wer aan de „nieuwe sterke man" van Zuid-Vietnam Ngo Dinh-Diem, de toezegging dat hij hem zou helpen via het ontwikkelen en handhaven van „een krachtige en levensvatbare staat Hij stimuteerde Diem in diens verzet tegen het houden van alge mene verkiezingen in 1956, zulks in strijd met hetgeen op de Ge- neefse conferentie was overeenge komen. En geleidelijk-aain namen de Amerikanen de taak van de Fransen over om de Zuidvietname- se strijdkrachten op te leiden en uit te rusten. Toen president Ken nedy stierf was het aantal Ameri kaanse militaire adviseurs in Zuid- Vietnam opgeiopen tot 16.000. Onder het presidentschap van Lyndon Bains Johnson speelden zich in augustus 1964 de nog altijd niet volledig opgehelderde gebeur tenissen in de Golf van Tonkin af, die in de berichten van de Ameri kaanse regering werden aangeduid als een Noordvietnamese aanval op twee torpedojagers van de Vere nigde Staten, de „Turner Joy" en de „Maddox". In de emotionele sfeer, die daardoor werd gescha pen, verleende het Amerikaanse congres aan de president een blan co-volmacht om in Vietnam alles te doen, wat hij voor de verdedi ging van Amerikaanse belangen en de bescherming van Amerikaanse levens noodzakelijk achtte. kernwapen vooral sedert ook de Sovjet-Unie het bezat geen aan vaardbaar middel zou kunnen zijn voor het voeren van oorlogen, waarbij andere dan de meest vita le belangen op het spel stonden. Vandaar, dat er naar middelen ge zocht moest worden om oorlogen van beperkter kaliber te voorko men en, als ze toch uitbraken, een nucleaire ramp te verhoeden. Bovendien had de mening post gevat in Washington, dat de con currentie met het communisme zich zou verplaatsen naar de z.g. derde wereld, waar de vroegere koloniale mogendheden zich in snel tempo terugtrokken en waar tal van nationalistische verlangens en grieven bestonden. Het voorne men van de Sovjet-Unie en van andere communistische landen om steun te verlenen aan „nationale bevrijdingsoorlogen" werd in Amerika gezien als een regelrechte uitdaging aan een z.g. „cantain- ment" of indammingspolitiek van de Verenigde Staten. Eerst richtte de regering-Kenne- dy, in het licht van deze overwe gingen, met de nodige tam-tam het „U.S.-strike command" op, waarvan later weinig meer is vernomen en vervolgens kwam zij er toe de inmiddels weer uitgebroken Viet namese oorlog het bewind van Diem was inmiddels zo autoritair geworden, dat het als het ware een burgeroorlog uitlokte als het schoolvoorbeeld te zien van de „beperkte oorlog", waarmee zij in de toekomst,, te maken zou krij gen. Met deze strategische erfenis werd president Johnson belast, die ook, zonder het 'te weten, het merk waardige manco overnam, dat de regeriing-Keonedy zich nooit had afgervraagld of een van de belang- irijlklsbe ingrediënten van zo'n ..„.v TP* Doden en gewonden zijn voor de Vietnamezen al 2 5 jaar een vertrouwd beeld. Johnson moet van deze resolutie hebben gezegd, dat ze net zo ruim was „als grootmoeders nacht pon". Achter deze constitutionele dek king heeft hij in Vietnam Ameri kaanse gevechtseenheden geïntro duceerd, die in 1968-1969 een tota le sterkte beliepen van meer dan een half miljoen man. Uiteraard heeft de president voor deze actie redenen aangevoerd en zijn mede werkers hebben hun vernuft ook laten werken: Amerika was in Vietnam om het communisme in bedwang te houden, om agressie tot staan te brengen, om commu nistische leiders duidelijk te ma ken dat agressie niet loont, om een volk in staat te stellen zijn eigen regering te kiezen en om een hul peloze natie voort te helpen op de weg naar welvaart en maatschap- pijkelijke vooruitgang. Minder officieel, maar niet min der illustratief, was de uitlating, die aan president Johnson wordt toegeschreven, dat hij niet de eer ste Amerikaanse president wilde zijn, die een oorlog verloor. Maar toch zat er nog wel wat meer achter. Onder de presidenten Ei senhower en Kennedy was in Amerika het inzicht gerijpt dat het nieuwe strategie wellicht tot in- atemimiinig zou moeten zijn van de eigen bevolking. Wat zich vervolgens in Vietnam afspeelde, zal in de geschiedenis van de strategie wel wordten aan geduid zls «en poging tof „beheer ste escalatie". Dat wil zeggen, dat Amerika in een geleidelijk op- klimtningsproces steeds meter ge weld toepaste tegen Noord-Viet- nam, met het doel om dat land tot concessies te dwingen, evenwel zonder dat derde mogendheden (dte Volksrepubliek China of wellicht de Sovjet-Unie) zich gedwongen zouden zien rechtstreeks in te grij pen. Dat geweld nam enerzijds de vorm aan van bombardtementen uit de lucht tegen doelen in Noord- Vietnam. Deze operatie droeg de codenaam „Roiling Thunder" en ze nam een aanvang op 2 maait 1965. De grote ommekeer kwam op 31 maart 1968, toen presidtent Johnson aankondigde, dat hij geen nieuwe ambtstermijn meer begeer de en dat de bombardementen ten noorden van de 20e breedtegraad zouden worden stopgezet. Het slot volgde op 31 oktober van datzelfde jaar, toen er aan alle bombardementen tegen Noordviet namese doelen een einde kwam. Tten tijde van Johnsons verklaring van 31 maart had hij ook afwij zend beschikt op een verzoek van de bevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in Zuid-Vietnam, generaal Westmoreland, om zijn numerieke sterkte van een half miljoen nog eens te mogen ver meerderen met 206.000 man. En dat brengt ons op de rol, die de Amerikaanse landstrijdkrachten hebben vervuld in het kader van de beheerste escalatie. Sinds de eerste bataljons Amerikaanse ma riniers hun posities innamen in Danang, is het de verklaarde toe leg van de Verenigde Staten ge weest om door de inzet van mili taire middelen tte voorkomen, dat de regering in Saigon ten va) kwam (in de periode tussen de vermoorde Diem en de huidige president Nguyen van Thieu is de samtenstelling van die regering herhaaldelijk gewijzigd). Daar naast hebben de Amerikaanse mi litairen ook deelgenomen aan de z.g. „search and desfery"-qpera- ties, die ten doiel hadden de guirril- la-strijders van de Vietcong af te matten en te decimeren. Door een onbeperkt gebruik van munitie en bommen (ruw geschat: 13 miljoen ton), door de toepassing van ontbladeringsmiddelen (een zevende deel van het oppervlak van Zuid-Vietnam is ermee be werkt en ofschoon de Amerikanen termee zijn gestopt, de Zuidvietna- mese regeringsstrijdkrachten hou den nog hele voorraden in petto) en door het afkondigen van z.g. „free fire zones" hebben de Ame rikanen geprobeerd de tegenstan der zo in het mauw te brengen, dat hij au riep en het hoofd in de schoot legde. Alleen al aan militaire zijde (dus van alle betrokken partijen te zamen) hebben de afgelopen zes jaar een miljoen mensen de dood gevonden. Maar noch de operatie „Rolling Thunder", noch de inzet van een half miljoen Amerikaanse militairen heeft het verwachte re sultaat opgeleverd. De regering in Hanoi is steeds bereid geweest grotere verliezen te ondergaan en te accepteren dan de Verenigde Staten liaar wenste toe te brengen. Met andere woorden: de beheerste escalatie is in Vietnam mislukt. Daarvoor zijn allerlei redenen aan te voeren. Toen de Amerika nen hun strategie ontwierpen, ken den zij hun tegenstander onvoldoen de. Zij beseften maar half hoe groot zijn zelfvertrouwen was na de reeks overwinningen op de Fransen en ze hadden er geen notite van, hoe groot zijn argwaan jegens de conferentietafel was, na dat hij tot tweemaal toe van de daar behaalde resultaten was be roofd. Men had aanvankelijk geten idee van de machtsverhoudingen binnen het centraal comité in Hanoi en wist bijgevolg ook niet op wie de beheerste escalatie in het bijzonder motest worden gemunt. Verder was de vastbeslotenheid van de Vietna mese tegenstanders uiteraard gro ter dan die van de Amerikanen, die altijd moeite hadden zichzelf en anderten duidelijk te maken, dat zij vochten voor vitale nationale belangen. In het oktobernummer van „Eu- ropa-Achiv" wordt aangetoond, dat de beheerste escalatie veel te veel aandacht vroeg vain de Amerikaan se politieke top (soms stelde prési dent Johnson persoonlijk vast, welke doelen de volgende dag ge- bombardeterd zouden worden). Maar bovenal is de Amerikaanse oorlog in Vietnam vastgelopen om dat de eigen' publieke opinie, ver ontrust door de zware verliezen en door het uitblijven van duidelijke successen of verkteerd geformu leerde doelstellingen, niet langer bereid was mee te doen. Het thuis front stortte in. Nog altijd zijn er Amerikanen ik denk aan prof. Frank C. Darling in het augustus-nummer van „Asi an Survey" die van oordeel zijn, dat de politiek van hun rege ring in feite juist is geweest en nog is. Prof. Darling heeft zelfs een hele theorie ontwikkeld over vijf z.g. „sehokgebieden" (quake- lands) in de wereld, waar de Ver enigde Staten altijd geroepen zul len zijn de Sovjet-Unie en-of de Volksrepubliek China partij te ge ven. Hij noemt Latijns-Ameiika, Europa, het Midden-Oosten, Zuid oost-Azië en de beide Korea's. In het licht van de Indo-Pakis- taanse oorlog zou men zich kunnen afvragen, of Darling misschien nog meer sehokgebieden over het hoofd heeft gezien Maar de meer derheid van zijn landgenoten heeft toch baar bekomst van dit soort inmenging ep alom wordt de leuze aangeheven „no more Vitetnarns". President Nlxon heeft die leuze eigenlijk overgenomen in zijn be faamde Goeam-doctrine, die zegt dat Amerika voortaan nog wel be- rteid is regeringen te helpen hun vrijheid te verdedigen, maar dat zulks bij voorkeur niet zal ge schieden door de inzet van Ameri kaanse strijdkrachten. Maar voorlopig heeft hij het nog moeilijk genoeg om zich uit dit wespennest te bevrijden. In snel tempo repatrieert hij weliswaar de Amerikaanse militairen in Viet nam, maar omtrent de uiteindelij ke afloop hult hij zich in onduide lijkheden. Een aantal van de oog merken die hij noemt zijn onvere nigbaar. De „redelijke zekerheid", dat zich in Saigon een niet-communis- tisehte regering staande houdt, is na een volledige terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten niet te verkrijgen of te waarbor gen. De „volledige terugtrekking" is weer tets anders dan het hand haven van een „residual force", een overschot dat niet naar huis zal gaan, zolang de Noordvietna- mezen niet alle Amerikaanse krijgsgevangenen hebben vrijgela ten. Officieel staan 1.623 leden van de Amerikaanse strijdkrachten ge boekt als vermist of krijgsgevan gen. Onlangs pucbliceerde het „New York Time Magazine" een interview met enkele echtgenoten van deze mannen. Toen een hun ner werd gevraagd, of ze tevreden was over de pogingen van de Amerikaanse regering om haar man en zijn collega's weer vrij te krijgen, antwoordde zij: „Ik ben niet verbitterd, ik geef alleen iede re dag over". ÖEN' HAAG (ANP) Hoewel '"groot aantal vakantiegangers "len de zomerperiode zijn hoofd- «antic zou willen doorbrengen, ®>t hiervan in de praktijk wei- terecht. Dit blijkt uit een '"ktpsychologisch onderzoek, •tin opdracht van de reisorgani- "ks Airtour Nespana, Centouri/ '"liner, Eurotours, Fit, Hotel- Ja en De Magneet samen niet en Martinair werd ingesteld. Jan de mensen die de laatste jaren v'liegvakantie hebben gemaakt, '1 procent ook buiten het hoog- v; met vakantie kunnen gaan. j>merendeel van hen zegt boven- een dergelijke vakantie aan- I fielijk vinden. In de praktijk I -- echter dat 65 procent toch in Jkanden juni, juli en augustus de 'dvakantie opneemt. Jkn ander interessant punt uit het «zoek is de afnemende belang- 'mg voor het kamperen en de 'amende vraag naar appartemen- j. De populariteit van de vliegva- 'ties groeit sterk. Dit is vooral ''baar bij de jongeren beneden de J3ar. Het gebruik van het vlieg as als vervoermiddel blijkt vooral *?ste te gaan van de auto. Als Jjv»1^eale" vervoermiddel voor de l^ntie werd door 70 procent van de vliegvalcantieg'angers het vlieg tuig aangegeven. Maar ook een bij na even hoog percentage van hen die nog nooit per vliegtuig op va kantie waren geweest, vonden een vliegvakantie zeer aantrekkelijk. De Nederlander blijkt in het alge meen tevreden over de vliegvakan- tiereizen die hij heeft gemaakt. Voor 64 procent van de ondervraagden overtrof de reis de verwachtingen die in de reisprogramma's waren ge wekt en 21 procent vertelde dat aan de verwachtingen was voldaan. De overige 15 procent had zich van de vakantie meer voorgesteld. Het on derscheid tussen de organisaties die de reizen samenstellen (touropera tors) en de reisbureaus die ze verko pen, is overigens slechts weinigen duidelijk. Over het vliegen zelf was vrijwel iedereen enthousiast. Slechts 5 procent had dit niet prettig gevon den. Het onderzoek werd in 1970 uitge voerd door het Instituut voor Psy chologisch Marktonderzoek n.v. te Schiedam, in samenwerking met n.v. v.h. Nederlandse Stichting voor Sta tistiek te Den Haag. In het kader van het onderzoek werden 2300 vraaggesprekken ge voerd, met drie groepen personen, n.l. vliegvakantiegangers, niet-vlieg- vakantiegangers, en niet-vliegvakan- tiegangers met jonge kinderen. Deze steekproef wordt in het verslag re presentatief genoemd voor deze groe pen van de Nederlandse bevolking. (ADVERTENTIE) - Wilt u eens met een computerspelen? Weten hoe kleuren-tv werkt? Elektronisch uw geheugen testen? Kom naar het Evoluon in Eindhoven. Om zélf op de knoppen te drukken, zélf boeiende experimenten uit te voeren. Om iets meer te begrijpen van de wereld waarin wij leven. Kom naar Evoluon, 't de moeite waard. Voor iedereen 1 Direct aan de rondweg In Eindhoven. Geopend: dagelijks van 10-18 uur: op zon- en feestdagen (behalve 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag) van 12-18 uur. (gesticht door Philips) ZWOLLE (ANP). De raad van Zwolle heeft enige aandacht besteed aan de subsidie van 500,van het rijk in liet tekort op het openbaar vervoer. „Een fooi van Drees jr.," zeiden verscheidene raadsleden. De PvdA-fractie wilde het bedrag maar liever terugsturen. Burgemeester Drijber deed de suggestie er een wachthuisje met een foto van dr. Drees voor te plaatsen, „als een teken van hulde". Het is nog niet hekend ol dit idee wordt uitgevoerd. SAN JOSé (Rtr.). De president van Costa Rica, José Figueres, blijkt zelf hevel gegeven te hebben tot een stormaanval op het vliegtuig, dat maandag na kaping in San José was geland. „Ik zal laten zien dat ze met Costa Rica niet kunnen spelen, al is het klein en heeft het geen leger. Voort, vuur," zei hij, zwaaiend met een machinegeweer. Dat gebeurde nadat de drie kapers, die naar Cuba wilden, begonnen te schieten door de ramen van het vlieg tuig. Een hoge functionaris protesteerde en zei dat onschuldige stewardessen zouden kunnen worden gedood. De president antwoordde: „Jammer, maar het gaat om de eer van Costa Rica. Vuur." De politie gooide daarop traangas granaten in het vliegtuig, dat in brand vloog. De politie, zonder de president, stormde het vliegtuig bin nen door een deur die was open ge laten door passagiers die eerder wa ren vrijgelaten. Minister van veiligheid Fernando Valverde zei later, dat deze actie van de Costaricaanse autoriteiten een voorbeeld is voor andere landen. „Wanneer overal zou worden gewei gerd met piraten samen te werken, zullen de kapingen .wel ophouden," zei hij. Een van de drie kapers is doodge schoten en verscheidene mensen, on der wie minister Valverde, liepen letsel op. Zij sprongen door de kapot geschoten ruiten toen het vliegtuig vlam vatte. De twee andere kapers zijn gearresteerd. De kapers hadden de piloot op dracht gegeven naar Cuba te vliegen kort nadat het vliegtuig, van de Ni caraguaanse luchtvaartmaatschappij Lanica, met 54 mensen aan boord naar Miami was vertrokken uit Ma nagua, de hoofdstad van Nicaragua. Even daarna brak een vuurgevecht uit, waarbij Francisco Lobo, zoon van de Nicaraguaanse minister van land bouw Alfonso Lobo Cardero, werd gewond. De piloot vroeg aan de verkeers toren op het vliegveld van Costa Ri ca toestemming voor landen om bij te tanken. Hij kreeg die. De regering van Nicaragua verzocht de autoritei ten van Costa Rica te verhinderen dat het vliegtuig weer zou opstijgen. Het vliegtuig werd door gewapen de politie omsingeld en president Fi gueres ging naar het vliegveld. Hij beloofde de kapers vrijgeleide naar elk door hen gewenst land wanneer zij passagiers en bemanning zouden vrijlaten. De passagiers kwamen daarop naar buiten, maar de kapers wilden de bemanning niet laten gaan. (Van onze correspondent) HELMOND In Helmond zijn grote groepen wijkbewoners in op stand gekomen tegen het beleid van twee woningbouwverenigingen, n.l. woningbouwvereniging Volksbelang en De Hoop. De bewoners wensen de huurver hoging van 7,— niet te betalen en een veertigtal onder hen betaalt he lemaal geen huur meer aan de wo ningbouwverenigingen. Er is een actiecomité opgericht en de Eindhovense advocaat mr. Cam- melbeeli is als raadsman aangesteld. Brieven vooi aeze ruoriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij Je redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle geva l#n eent is met in- W©ud, c.a strekking. In De Stem van 11 december jl. werd in een commentaar „Op de - eerste rang" aandacht besteed aan het drinkwaterprobleem. U stelde dat er een beroep op de consument zal moeten worden gedaan. Dat be roep op de consument zal zich, naar mijn mening, voorlopig niet verder uitstrekken dan dat dit dubbeltje wel een kwartje zal worden en dat in de zomermaanden zoals gebruike lijk is de mensen verzocht wordt geen water te verspillen. Maar dit zet m.i. geen zoden aan de dijk. Ik heb nergens nog gelezen of gehoord over de verplichting in ie der woonhuis een watermeter aan te brengen^ zoals er ook een meter is voor het gebruik van gas en elektri citeit. Bewoners van flats betalen de waterleiding via de huur. Er is daardoor geen controle op het ver bruik en dat werkt automatisch ver spilling in de hand. Men gooit het wel e.ens op de hoge kosten van een watermeter. De aanschaf is mis schien duur, maar de onderhouds kosten zijn te verwaarlozen. Ik ben al 45 jaar bewoner van een huis met watermeter en nog hooit is deze defect geraakt, Iaat staan vervan gen! BREDA K. OFMAN Weg met de stank. Overal worden actiecomités opgericht om zowel burger als overheid als het ware met hun NEUS op de feiten te drukken. We proberen er elkaar van te overtuigen dat we er met z'n allen zo'n fijne rotzooi van aan het maken zijn en dat daar dringend iets aan moet worden gedaan. De bevolkingsaanwas moet ook worden afgeremd, want we zitten toch al zo nauw en hoe meer men sen, des te meer vervuilers. Er wordt daarom ijverig gesleuteld om de gezinnen zo klein mogelijk te houden. Maar in plaats van een bevolkings aanwas-explosie hebben we nu een honden-aanwas-explosie gekregen. Een gezin schijnt tegenwoordig niet meer compleet te zijn als het niet- is aangevuld met één of twee honden. Als je gaat wandelen ben je ver plicht steeds goed te kijken waar je loopt. Als je ergens op bezoek gaat zou je je schoenen buiten moeten laten staan, want even niet opgelet en je hebt ergens in getrapt. Speel weiden zijn onbespeelbaar, regelma tig komen er kinderen thuis die onder de faecaliën zitten. Ondanks de vrees dat ik z.g. „die renvrienden" op de tenen trap, zou ik toch willen vragen: „Wie bindt de hond de luier aan?" GEERTRUIDENBERG C.P. DE VOOGHT Kogels bommen granaten, mortieren 'n verscheurd lichaam, 'n kreet van pijn hospitaal. Opstand haat moord. 'n^Wanhoopsdaad van 'n verbijs- terdliart dat tot demon werd, en geen halt meer kent; tijgerkooi koepel. Kaarslicht, 'n boom, 'n stal 'n handje dat grijpt naar 't klater goud naar de glimmende balén 'n kinderhart dat krimpt ineen bij de oorverdovende knal van 'n bom 'n buikje bol als 'n ballon van de honger. Waanzinsdans, die over de aarde zwiert waarheen Mensheid, waarheen? Mijn God waarheen? BRED M. ELZAS-GROOT Als trouw lezer van uw blad kan ik ook een plaatsje vragen in Papier voor uw Pen. Het betreft het stukje van die man uit Nijmegen die zono dig onze katten in een kwaad licht moet stellen, met zijn suggestie dat deze dieren door besmetting ziekten kunnen overbrengen. Dat zal allicht weer de dood van vele onschuldige huisdieren met zich mee brengen. Het is te hopen dat de mensen zich niet al te veel aantrekken van wat de geleerdheid hun voorprevelt. Immer.-' wat hebben wij een vriendschap van onze dieren, als je er zelf goed voor bent. Ze verdelgen tevens een hoop ongedierte zoals ratten en muizen. Dan schrijft die mijnheer dat vooral de boeren op moeten passen. Vanmorgen heb ik van een boer nog gehoord, dat zijn poes is overreden. „We kunnen niet zonder katten", zei hij, „want dan draagt het ongedierte ons weg". Mijn ouders zijn 80 en 85 jaar geworden.. Zij hebben altijd katten gehad. Zij zijn nooit ziek geweest. Ik zelf ben 60 en wij hebben ook ons hele leven katten gehad, ook aan boord op schepen, en bij ons zijn we altijd gezond 'ge weest. Als 'onze dieren door dat gezwets weg zouden moeten, dan hoop ik dat die geleerde man het eerst door ongedierte wordt opge vreten. Mede-Nederlanders, trekt u zich van dat geklets niets aan en wees goed voor uw poezen. Zij zul len u dankbaar zijn. TERNEUZEN J. V. D, HOEK

de Stem | 1971 | | pagina 15